kou gevat? kneuen aan de redactie MODE Twee „dansende" Sarus-kraanvogels in Heemsteeds dierenpark geboren hamol-minuten per dag... doet wonderen Julianaschool in O verveen vierde zilveren jubileum Eieren werden door gas ontsmet Vragen over te verplaatsen volkstuinen in Oost Spastische kinderen uit Haarlem naar Madurodam mORPHY f] RICHARDS „Het meisje, dat niet meer griezelen kon" DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Betaling abonnementsgeld per giro L. Dost overleden Kamer temperatuur konstant door ingebouwde regelaar Examens Kort nieuws van Hoofdroos Winterprogramma van Cult. Kring Bennebroek Kerkelijk Nieuws A mateurtoneel Orgel in Nieuwe kerk wordt gerestaureerd In het dierenpark van het Heemsteeds wandelbos „Groenendaal", werd maandag door een klein groepje geïnteresseerde toeschouwers, waaronder wethouder E. J. van Lent en de „beheerder" van het dierenpark, de heer H. Walet met grote spanning de intrede van een nieuwe aan winst gadegeslagen. Namelijk een jonge „dansende" Saruskraanvogel, waarvan de ouders uit India afkomstig zijn, doch die bijna als unicum in Europa, enige maan den geleden in Heemstede de schaal van zijn ei verbrak. En om dan te beginnen met het einde van dit verhaal, de jonge kraanvogel betrad zijn nieuwe domein kennelijk met instemming over de voor hem ongekende ruimte en hij gaf uitdruk king aan zijn vreugde met enige sierlijke danspassen, die zijn ras tot zulk een at tractieve volgelparkbewoners hebben ge maakt. Minder enthousiast bleken echter zijn ouders te zijn, die hem eerst met een ze kere welwillendheid tegemoet traden en belangstellend bekeken. Direct daarop veranderde hun houding abrupt en zij zou den de jonge vogel stellig met enige felle snavelbeten van de in hun ogen ongewens te aanwezigheid in kennis hebben gesteld, wanneer één der opzichters het dier niet snel had gegrepen en in veiligheid ge bracht. Aldus mislukte dit experiment en de jonge kraanvogel zal nu afzonderlijk worden gehouden, tot hij als volwassene zelf in staat zal zijn een plaatsje in het dierenpark tegenover de conservatieve ouders te verdedigen. Belangrijker echter is het feit, dat de heer Walet er na jarenlange mislukkingen dan eindelijk in is geslaagd, enige kraan vogels van „eigen teelt" aan het dieren park toe te voegen. De beide grote vo gels, die reeds gedurende zeven jaar in Heemstede domicilie houden, produceren elk jaar twee maal twee eieren en het is bijna vanzelfsprekend, dat men steeds heeft getracht deze broedsels te redden. Echter telkens te vergeefs. Of de eieren werden „vuil", terwijl in de gevallen dat er werkelijk resultaten konden worden be reikt, de jonge vogels na enige dagen toch ten dode waren gedoemd. Ten slotte werd de mening gevraagd van enige vogelken ners: de heren H. G. Bertels uit Heemste de en W. Biallosterski uit Santpoort, die uiteindelijk tot de conclusie kwamen, dat de eieren steeds waren besmet, hetgeen voor de jonge vogels een infectueuze bronchitis ten gevolge had, die hun na enige dagen onherroepelijk het leven kostte. Men heeft daarop de eieren na ieder nieuw broedsel telkens ingespoten met di verse preparaten, zoals penicilline en streptomycine, zonder dat deze pogingen met de gewenste resultaten werden be kroond. Wel kwamen de jonge vogels le vend ter wereld, doch zij stierven nog ge regeld aan de reeds bekende verschijnse len. Ten slotte adviseerde de heer Biallos terski de eieren nu eens door middel van gas te ontsmetten en dit idee betekende eindelijk het verlossende woord. Tijdens het afgelopen voorjaar werd dit voorstel voor het eerst in toepassing gebracht. Men heeft het ei, nadat dit ongeveer vier we ken was bebroed uit het nest verwijderd, ontgast en daarna naar de broedmachine overgebracht. Tot grote vreugde van de heer Walet en zijn enthousiaste medewer kers, is dit ei in juni werkelijk uitgekomen en bleek de jonge vogel voldoende levens vatbaarheid te bezitten. Omdat werd ge- U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE vreesd, dat het dier misschien na enige weken toch zou sterven, werd zijn aanwe zigheid voorlopig geheim gehouden, om de eventuele teleurstelling na een te vroegtij dige publikatie niet nog groter te maken. Broeikas De jonge kraanvogel werd voor zijn ver dere opvoeding tijdelijk ondergebracht in een broeikas op de gemeentelijke kweek tuin, waar hij een uiterst zorgvuldige be handeling genoot. Men stelde een passend menu voor hem samen, gedeeltelijk be staande uit een dagelijks rantsoen van zestig tot tachtig wormen, die in de com post van de kweektuin ruimschoots voor handen zijn. Dank zij deze voorbeeldige behandeling heeft men het dier in leven kunnen houden en hij is in deze drie maan den opgegroeid tot een fraaie vogel van respectabele afmetingen, die niet alleen enige schrandere eigenschappen kunnen worden toegezegd, maar daarnaast ook zijn verzorgers een onmiskenbare aanhan kelijkheid betoont. In het bijzonder ten opzichte van de as sistente in de kweektuin, mejuffrouw Hera Duyn, wier speciale aandacht hij dan ook geniet. En dat de toegepaste opvoedings methode de juiste is, moge blijken uit het feit, dat inmiddels al weer een tweede jon ge kraanvogels is geboren, wiens toekomst eveneens verzekerd lijkt. Zoals wij reeds hebben vermeld, is de eerste kraanvogel inmiddels door zijn ouders „verstoten". Hij werd daarom on dergebracht in de kinderboerderij van „Groenendaal", waar men- deze fraaie aanwinst dagelijks kan komen bekijken en bewonderen. Doch niet langer dan tot en met zondag aanstaande, want daarna wordt dit attractieve ontspanningsoord weer tot het komende voorjaar gesloten. Advertentie hamol 'schoonheid uit Zwitserland Het Haai-lemse gemeenteraadslid de heer P. W. Voskuilen (Arb.) heeft zich met een aantal schriftelijke vragen tot het col lege van B. en W. gewend, waarbij hij de belangen bepleit van de leden van het complex volkstuinen van „Ons Buiten", welk complex door de uitbreiding van Schalkwijk onmogelijk gehandhaafd kan worden. De heer Voskuilen vraagt thans of B. en W. al stappen hebben onderno men om deze volkstuinen elders te plaat sen en of B. en W. er dan bovendien reke ning mee gehouden hebben, dat de uitbrei ding van het nieuwe woongebied Schalk wijk een grotere behoefte doet ontstaan aan volkstuinen. Verder wil de heer Voskuilen gaarne weten of het mogelijk is, dat bij verplaat sing van deze volkstuinen een financiële vergoeding wordt verstrekt aan de vereni ging „Ons Buiten" en aan de leden voor de te maken kosten. Tenslotte verzoekt de heer Voskuilen het college van B. en W. om indien er nog geen gronden voor deze volkstuinen zijn gevonden zo spoedig mogelijk deze kwestie te bestuderen en alles in het werk te stellen om nieuwe gronden voor deze volkstuinders beschikbaar te stellen. Op negenenzestigjarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer L. Dost, in le ven beherend vennoot van de machinefa briek L. Dost c.v. aan de Oranjestraat. De heer Dost is vele jaren bestuurslid en voorzitter geweest van de afdeling Haarlem van de r.k. Smedenpatroonsbond „Sint Eligius" en ook maakte hij deel uit van het hoofdbestuur. Verder had hij zit ting in de sectie constructie-, machine- en metaalwarenbedrijven. De uitvaartdiensten worden donderdag gehouden in de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart aan het Valkenburger plein te Heemstede, waarna de begrafe nis zal geschieden op de begraafplaats „Valkenburg" aldaar. Dertig spastische kinderen uit Haarlem en omgeving met hun ouders hebben zater dag een uitstanje gemaakt naar Den Haag en Wassenaar. Nadat de kinderen 's mor gens vroeg door enkele particuliere auto bezitters van huis waren gehaald, werd in de bollenstreek nog een aantal kinderen aan het gezelschap toegevoegd. Een arts, twee verpleegsters en nog enkele helpers maakten de reis mee. Het geheel was georganiseerd door de afdeling Kennemerland van de Bond ter bevordering van de belangen van spastici (B.O.S.K.). Het eerste reisdoel was „Madurodam". Het Rode Kruis te Den Haag zorgde voor voldoende rolstoelen, zodat ook de kinde ren die slecht of in het. geheel niet kunnen lopen, rustig konden genieten van de at tractieve rondgang door de miniatuurstad. De lunch werd gebruikt in het restau rant van Madurodam, belangeloos aange boden door de Directie van het restaurant. Na een rondrit door Den Haag en Scheve- ningen bezochten de kinderen 's middags het dierenpark Wassenaar. Ook hier waren de rolstoelen van het Rode Kruis weer aanwezig. Het hoogtepunt van het bezoek aan het dierenpark werd gevormd door de verschijning van een drietal apen tussen de kinderen. In de allerbeste stemming werd de terugreis aanvaard. Dank zij de voortref felijke medewerking van alle betrokkenen en niet in de laatste plaats begunstigd door het prachtige weer, is deze dag onvergete lijk geworden voor de spastische kinderen, welke meestal maar weinig gelegenheid hebben eens iets anders te zien dan hun naaste omgeving. Advertentie elektrische hetelucht kachel De ouderavond., die maandag als eerste in het winterseizoen in de Julianaschool aan de Willem de Zwijgerlaan in Over- veen werd gehouden, droeg een enigszins feestelijk karakter, omdat op deze avond tevens het feit werd herdacht, dat dit fraaie schoolgebouw vijfentwintig jaar be stond. Voordien was er in Overveen slechts een dorpsschool, die zich op de plaats bevond waar nu het politiebureau geves tigd is. Er bestond voor deze ouder- en jubileumavond zowel van de zijde van de plaatselijke autoriteiten als van de ouders grote belangstelling. Namens het gemeen tebestuur van Bloemendaal was de gym nastiekzaal feestelijk met bloemen ver sierd. Behalve de burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, en de wethouder van onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte woonden ook wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom, hoofden van dienst alsmede tal van hoofden van zusterscholen in de ge meente Bloemendaal, deze jubileumviering bij. Allereerst kwam de huishoudelijke agen da aan de orde, met als voornaamste punt de verkiezing van twee nieuwe bestuursle den, wegens het aftreden van dr. E. Co- hen, voorzitter van de oudercommissie en mr. C. Vrij. De oudercommissie had voor deze vacatures de heren ds. J. W. Wery (verhinderd aanwezig te zijn) en inspec teur van politie J. L. de Rave kandidaat gesteld. Beide heren werden bij acclama- Advertentie (Verkort weergegeven) Dierenbescherming. Naar aanleiding van de diverse ingezonden brieven over de Dierenoeschcrming zou ik het volgende willen opmerken. Ik schrok namelijk, dat het in de Ridderstraat nog precies hetzelf de is als anderhalf jaar geleden. Ook ik kreeg toen van de Dierenbescherming een ziek poesje en een vriendin van mij moest een hond, die zij van de Dierenbescherming had ontvangen, wegens hondenziekte mis sen. De Ridderstraat komt op zo'n manier in een kwade reuk te staan. Het verdient volgens mij aanbeveling om die toestand bij de Dierenbescherming onder de aan dacht van het publiek te brengen. Dit duurt al vee] te lang en er moet toch een oplossing voor te vinden zijn. Misschien kan men door de collecte op de komende dierendag iets bereiken. IJ. E.B. Dieronbescherming. Naar aanleiding van de ingezonden brieven over de Dierenbe scherming het volgende. Laat 4 oktober nu eens een echte dierendag worden. Niet al leen wat betreft het geven van geld. Laat de mensen, die nog geen hond of poes in huis hebben hun hart cn deur eens wijd openzetten voor een of meer van al die zie lige zwervers, die het asiel in de Ridder straat bevolken. Niet voor een paar weken, maar voor altijd. Een dier is zo dankbaar en geeft er zoveel liefde en trouw voor te rug. Een dier heeft recht op onze bescher ming. Dit geldt trouwens niet alleen voor huisdieren, maar voor elk dier. Verder dient iedereen lid te worden van de Die renbescherming. Dit mooie werk moet ge steund worden zodat er nog meer dan nu al het geval is gedaan kan worden voor de verschoppelingen onder de dieren. Dan is het pas écht werelddierendag. J. W. A. v. D. Protest. In mijn vorige brief over het verkeersmonstrum aan de Kleverlaan schreef ik: „Er is een goedkope oplossing", maar vergat deze te vermelden. Ik zie er twee: De spoorbaan verhogen en de Kle verlaan wat uitdiepen of verkeerslichten. In het laatste geval moeten de haastige rij ders maar even wachten. G. V. Naschrift: De eerste oplossing is door de Provincie verworpen vanwege het feit, dat de N.S. niet genoeg geld beschik baar stelden voor het viadukt, de tweede is onmogelijk omdat de Provincie geen onderbreking voor het snelverkeer duldt. Red. Randweg. Wat mij bij de ophefma kende publikaties over de onaanvaardbare kruising RandwegKleverlaan is opgeval len, is het gemak waarmee de provinciale bestuurders iets gevaarlijks kunnen creë ren op het gebied van een stad als Haar lem. Zij zeggen enkel: er is geen geld ge noeg om het beter te doen en gaan dan rustig hun gang. Wat dat geld betreft: in deze tijd van hoogconjunctuur is dat geld er wél. Nie mand kan mij wijsmaken dat het geld voor een doodgewoon viadukt, zoals er elders in ons land en meer nog in het buitenland dagelijks worden aanbesteed, niet te ver krijgen zou zijn. Het geld is er! Alleen wordt het niet graag gegeven en zeker niet wanneer de bepaalde gemeente er niet om vraagt! Daar zit de hele kneep en daarom is hier duidelijk sprake van nalatigheid in Haarlem zelf, ook al probeert men de ver antwoordelijkheid af te schuiven. J. v. d. V. Naschrift: Dat afschuiven heeft nog niet formeel plaatsgehad. Deze opmerking loopt vooruit op het antwoord van E. en W. op vragen en interpellaties van raadsleden, en is dus voorbarig. Overigens zijn wij het met de inzender eens: natuurlijk is het geld er! Evengoed als het er bleek te zijn toen Bloemendaal een ongelijkvloerse kruising voor de Julianalaan eiste. (Red.) Randweg. Misschien is het overbodig (want het is zo logisch!) maar ik wil toch niet nalaten mij akkoord te verklaren met de door uw blad gestelde eis: een zo veilig mogelijke doortrekking van de randweg naar noord of helemaal geen doortrekking Ik hoop dat de velen, die er net zo over denken, ook in de pen zullen klimmen om te laten weten wat zij ervan denken. W. K. Bloemendaal. Geslaagd zijn voor de derde leer- kring aan de Da Costa Kweekschool te Bloemen daal: de heren T. J. Bergsma, Driehuis: G. de Boer. IJmuiden: C. den Boer, Haarlem; J. Borst. IJmuid-Oost; G. van der Heiden, Sassenheim: R C. Karrenbeld, IJmuiden-Oost; R. K. Keur, Zandvoort; F- E. Koerselman. Overveen; J. H. Koning, Haarlem; H. Koopman, Heemstede; B. van der Meulen, C. Rasmussens, J. H. Stroes en H. Timmer, allen te Haarlem; B. H. Vennik, Drie huis: P van der Werff, Haarlem; en de dames Géke van Arkel, Marieke van den Berg, Trudi Bol, Hannie Casee en Ali Cupido, allen et Haar lem; Hansje Giesberger, Heemstede; Suzanne Jo nes, Aruba: Nelly Kuil, Scheveningen: Rineke Maris, Bloemendaal; Corrie Verhoog, Velsen. Krentenbroodvlinders. Nu de bouw van het nieuwe Nederlands hervormde kerkje aan de Vijfhuizerweg te Vijfhuizen zover is gevorderd, dat het dak 's gedicht, gaat de bouwcommissie op 1 "ktober een nieuwe actie voeren. Er zullen dan in hot dorp en de omgeving huis aan nuis „kren tenbroodvlinders" worden verxocht. De opbrengst is bestemd voor de bouw van het kerkje. Advertentie M M 11 lüi iy iÉÈ? R. D. Lagendaal deed daarna enkele me dedelingen, waarbij hij er nog eens op wees hoezeer hij het verdwijnen van het zevende leerjaar betreurde. De heren Co hen en Vrij bracht hij dank voor alles wat zij voor de school hadden gedaan tij dens de periode die zij zitting in de ouder commissie hadden en de heren ds. Wery en De Rave heette hij hartelijk welkom Deze school die thans 260 leerlingen telt. heeft nu twee vijfde en twee zesde klassen Door het verdwijnen van het zevende leerjaar, waardoor vele leerlingen zijn af gevloeid naar de middelbare school, is het aantal leerlingen sterk teruggelopen en derhalve ook de inkomsten van het schoolfonds, dat een tekort van ruim twee honderd gulden aanwijst. Zowel het nieuwe lid van de oudercom missie, de heer J. L. de Rave, als de penningmeester, de heer N. Blokdijk, deed een dringend beroep op alle ouders eraan mede te werken dit tekort op te heffen. Daarna hield de burgemeester de feestrede ter gelegenheid van het vijf entwintigjarig bestaan van het schoolge bouw, een gebouw dat in al die jaren goed heeft voldaan en waar Overveen te recht trots op is. Spreker zegde toe, dat het gemeentebestuur het schoolfonds zou gedenken. Dr. Peereboom Voller memo reerde tevens nog even het snelverkeer, dat aan deze gemeente, zeer tegen de zin van het gemeentebestuur is opgedrongen en hij brak een lans voor het veilig over steken van de schoolkinderen. De sfeer in deze school is bijzonder goed, aldus de burgemeester die zijn toe spraak besloot met de wens dat deze school niet zou groeien doch wél zou bloe ien in de toekomst. Ook mejuffrouw dr. M. E. Nolte drukte als wethouder van onderwijs haar vreug de uit over dit zilveren jubileum. Zij noemde de Julianaschool een school met een uitstekende naam. Namens het ge meentebestuur bracht zij dank voor het geen er op deze school voor de leerlingen wordt gedaan. De voorzitter van de oudercommissie dr. E. Cohen, dankte de sprekers voor hun waarderende woorden en bood na mens de ouders het jubileumcadeau voor de school aan, namelijk een film-projec tieapparaat. De heer R. Abbas, sprekende namens de afdeling Bloemendaal van Volksonder wijs bood een geschenk onder couvert aan Voor de pauze werden daarna kleuren dia's vertoond, die een goed beeld gaven van het exterieur en het interieur van de jubilerende school. Na de pauze volgde de clou van de avond, namelijk de ver toning van de film, vervaardigd door de amateur-cineasten R. van der Leest en Plas. Deze film werd in samenwerking met de leerlingen in de afgelopen maan den in de school opgenomen en gaf een alleraardigst beeld van het schoolleven De heer Van der Leest offerde hier acht vrije zaterdagochtenden voor op en om deze film te nemen. De heer Plas ver zorgde de montage en de muziek. Beide heren zelf onderwijzer, hebben daarbij blijk gegeven van hun goed pedagogisch inzicht. Hiermede kwam een einde aan de jubi leumviering. De ouders, die thans teleur gesteld moesten worden wegens gebrek aan plaatsruimte, zullen tijdens de volgen de ouderavond in de gelegenheid worden gesteld de dia's en de film alsnog te zien Het programma van de Culturele Kring Bennebroek heeft verschillende wijzigin gen ondergaan. Het betreft slechts een verandering in data. „Die Haerlemsche Musyckamer" zal maandag 3 oktober wer ken van Mozart, Haydn en Vivaldi ten ge hore brengen. Het concert heeft plaats in de Ned. Herv. Kerk en staat onder lei ding van André Kaart. De heer Van der Lijn komt dinsdag 8 november aan het woord. Daarbij zal mej. dra. G. Z. de Groot, assistente aan het Geologisch In stituut te Leiden, de film „De reis dooi de Oertijd" bespreken. Simon de Waard zal dinsdag 6 december aan de hand van kleurendia's en -film over zijn reis naar en door Noorwegen vertellen. Dinsdag januari worden films van Joop Geesink vertoond. Dr. Peereboom Voller, burge meester van Bloemendaal bespreekt dins dag 7 februari de moderne beeldhouw kunst. De voordrachtskunstenares Aafje Top draagt maandag 6 maart „Bloemen voor Ada Harris" van Paul Gallico voor. Dinsdag 4 april zal dr. Portielje spreken over dieren in Artis. Het winterseizoen wordt besloten met een concert in de Ned. hervormde kerk te geven door het Hoorns Kamerkoor met werken van o.a. Swee- linck en Donati. Wim Talsma zal voorts enkele orgelsoli spelen. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan het Grotius-college te Heerlen: A. J Hendriks te Kooten (Fr.). Aangenomen naar Emmer-Compascuum (wijkgem. Em- mer-Erfscheidenveen): J. Leeuwis, kand te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Kralingen: M Baan te Dordrecht en P. op den Velde te Hilversum-Oost. Aangenomen naar Leiden dr. W. H. Velema te Eindhoven. Geref. Kerken Beroepen te Hengelo (O.) (vac. L. Slof- stra): J. W. Vlaanderen te Delfzijl; te Wis- senkerke: P. J. Westerneng, kand. te Edam (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Ondanks het mooie herfstweer wijzen alle mode-etalages toch al op een naderen de winter en beklemtonen datgene wat voor het komende seizoen voor onze garde robe van belang is. Iedereen wil zich orën- teren en het verbaasde ons dan ook niet, dat de mode-show van A. en K. die giste ren in het Concertgebouw gehouden werd zo druk bezocht werd. Het is goed dat iedere vrouw op haar tijd wat belangstelling toont voor die gril lige mode. Iets wat het ene jaar als het enig mooie en ware wordt geaccepteerd wordt vaak het jaar daarop verworpen als ouderwets en onflatteus. En al kunnen we dit jaar bijvoorbeeld niet dwepen met de sombere tinten, zoals bruin en donker groen, toch zal onze smaak zich in die richting gaan ontwikkelen, dat we het ook gaan dragen. En daar begint de taak van de mode-zaak, die ons moet adviseren en onopvallend leiding geven in de keuze van onze garderobe. Want dat er mogelijkhe den te over zijn om modieus en tegelijk flatteus gekleed te gaan, heeft A. en K. ons gisteren willen bewijzen. Zijn kleding is inderdaad veelzijdig en door goed te combineren weet hij in ieder genre goede effecten te bereiken. Donkere tweed rokjes worden opgefleurd met warm getinte jumpers en jassen in bruinige ruiten gaan „leven" door de war me bontkraag van Indisch lam of bever. Voor de wat oudere vrouw spreken de slank afkledende deux pièces wel bijzon der aan. Alle stemmige herfstkleuren, die we in de natuur terugvinden en waarmee alle uitbundigheid van de zomer wordt weggevaagd, zijn in het dessin van een jackard verweven en maken het rijk van tint. Mooie Ierse en Schotse ruiten vormden het materiaal voor de strak getailleerde pakjes en de rechte mantels, en een gar nering van tres of suède bracht de nodige rust of accentuering. Er waren mantels van Nina Ricci en Cardin, de eerste uitge voerd in twee tinten grijs, zoals we wel meer in haar huidige collectie aantreffen, en met van achteren een split. Voor het jonge meisje zijn er veel bedrukte tinne- roys en de kragen van de japon ontbreken meestal; we zien daarvoor een hooggeslo ten ronde halslijn. Bruidjes in lang en kort besloten de show en als we de cijfers mogen geloven bestaat er een grotere voorkeur voor het korte bruidstoilet. Misschien wel niet zo romantisch, maar zeker wel praktisch. Katy De Haarlemse katholieke rederijkei-ska- rner „Alberdingk Thijm" mag zich in het bezit van zulk een uitgebreide kring werkende leden verheugen, dat het gezel schap zelfs in staat is gebleken tot een soort doublure-systeem. Zo heeft men één ensemble kunnen vormen, dat met nie mand minder dan Albert van Dalsum als regisseur, Paul Claudels „L'Annonce fait a Marie" in studie heeft genomen, welk mysteriespel is bestemd om medio decem ber onder de titel „Maria's Boodschap" in de Stadsschouwburg te worden opge voerd. Onderwijl regisseerde Frans van Emmerik een nieuwe vrolijke thriller van mr. H. M. Planten: „Het meisje, dat niet meer griezelen kon", met de première waarvan een groot aantal toeschouwers zich maandag in de Stadsschouwburg blijkbaar kostelijk heeft geamuseerd. Het waren de begunstigers van de Nederland se r.k. blindenbond „Sint Odilia", waar voor „Alberdingk Thijm" tot wederzijdse tevredenheid nog altijd de traditioneel ge worden jaarlijkse toneelavond verzorgt. De rederijkerskamer was tevens het eerste amateurgezelschap, dat het nieuwe seizoen in de Stadsschouwburg kwam in luiden. Het stuk bevat enige aardige vondsten, zoals aan het slot, wanneer Edgar zich tot de toeschouwers in de zaal richt en hen tot jury verklaart. Maar deze zijn toch te gering in aantal om de thriller als geheel van het stempel „origineel" te voorzien. De intrige komt slechts uiterst langzaam in beweging en het tafereel in het tweede bedrijf, dat eigenlijk de ver rassende wending zou moeten geven, is door de auteur beslist te lang uitgespon nen. Regisseur Frans van Emmerik, die dit kleine ensemble tot een over het alge meen plezierig en vlot tempo wist te in spireren, mag dus van de op zichzelf trage handeling geen enkel verwijt worden ge maakt. Gelukkig had hij nog een sterk wapen in het charmante figuurtje van Willy Kruyver, die met een opmerkelijke eenvoud en onmiskenbaar talent de diver se facetten van de gecompliceerde Lilian Chatburn tot uitdrukking wist te brengen. Met een dergelijk knap gespeelde rol was Willy Kruyver onbetwist de verrassing en de grote favoriete van deze avond. Zij vond in Jan Alkemade als Edgar Winters een over het algemeen bevredigende part ner, doch Henk Kaufman was in de rol van de mysterieuze vreemdeling beslist onvoldoende. Zijn naar de falset neigende stem miste de benodigd dreigende onder toon en ook zijn rusteloze bewegingen wa ren weinig fraai. Tiny Radix ten slotte speelde haar tweede jrtans partijtje als de secretaresse naar behoren. De afdelingsvoorzitter van „Sint Odilia" die aan het begin van de avond het pu bliek had verzocht zijn vereniging de daad werkelijke sympathie niet te onthouden, betrad ook na afloop van de voorstelling nog even het toneel. Hij betoonde zich bui tengewoon erkentelijk ten opzichte van het optredende ensemble, waarvan hij de leden met gulle hand van bloemen en kleine geschenken voorzag. Terecht werd Frans van Emmerik hierbij niet over het hoofd gezien. Het orgel in de Nieuwe Kerk te Delft, zal gerestaureerd moeten worden. Nadat door omstandigheden de restauratie in februari 1959 moest worden gestaakt, zal de firma Flentrop uit Zaandam maandag beginnen met de werkzaamheden, die tot algeheel herstel van het orgel zullen moe ten leiden. Men verwacht, dat de restau ratie drie of vier maanden in beslag zal nemen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5