Minister vertraagt afgiften goedkeuringen industrie „Sociale vredespolitiek antwoord op de huidige problemen" Erkent Washington het neutralisme? Bejaarde man verbrand Loslopende koe oorzaak van dodelijk ongeval Woningbouw in de vrije sector is verdrievoudigd Loonbeleid in de metaalindustrie Internationale belangstelling voor tunnels bij Velsen en Zaandam DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tsjechische componist krijgt monument in Rotterdam Nederlandse modeshow in Moskou SPANNING IN DE BOUWNIJVERHEID Nieuwe tentoonstellingen in Haarlem Werkgroep Rotterdams Toneel geeft besloten voorstelling Prof. dr. J. de Graaf sprak voor P.S.P* is gedrukt in een drukkerij Delana: de beste keus voor uw kinderen! De heer Hazenbosch merkte tenslotte nog op, dat het C.N.V. niet bewust wil streven naar een situatie, waarin verwe zenlijking van de belastingverlaging door de loonbeweging zou worden belet Op 3 juni van het volgend jaar zal het honderd jaar geleden zijn, dat de componist van het Tsjechische volkslied Frantisek Skroup werd geboren. In 1900 is hij te Rotterdam gestorven en op Croos- wijk begraven. De Tsjechische regering heeft zich in verbinding gesteld met mr. Van Walsum teneinde te komen tot de oprichting van een monument voor deze componist. Door twee Tsjechische architecten is een monu ment ontworpen. Zij zullen dezer dagen Rotterdam bezoeken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen en voorbereidingen te treffen. Tot de Nederlandse economische mis sie, die teruggekeerd is van een twee weken durend bezoek aan de Sovjet-Unie, behoorden twee confectiefabrikanten, die een groep grote Nederlandse dames- en herenconfestie-industrieën vertegenwoor digen. Naast het leggen van contacten met Russische staatsinstanties hebben deze ver tegenwoordigers met medewerking van Russische mannequins in Moskou een kleine modeshow kunnen houden voor Rus- siche confectiedeskundigen. De interesse van de Russische experts ging speciaal uit naar mantels, japonnen en herenkleding in het betere genre. Zij achtten de afwer king prima en de prijzen laag. Indien toestemming van de autoriteiten verkre gen wordt, zal de groep volgend jaar een algemene modeshow in Moskou or ganiseren. Hoewel de voorspellingen op dit punt moeilijk zijn, is de mogelijk heid tot het ontvangen van orders reeds in de directe toekomst aanwezig. In museum „Het huis van Looy" wordt van 27 oktober tot 6 november door de stichting „Goed Handwerk" uit Den Haag een handwerktentoonstelling georganiseerd Tevens zullen ook inzendingen van kunste naressen worden geëxposeerd. In de Vlees hal en in de Vishal op de Grote Markt zal respectievelijk van 7 oktober tot 18 oktober van 7 oktober tot 31 oktober een natuurtentoonstelling worden georgani seerd door de stichting „Spaarpropagan- da". De tentoonstelling zal de titel „Open oog voor de natuur" dragen. De heren Jac. P. Thijsse en Jan Voerman jr. zullen als gids optreden. Verhaal. Voor haar voordrachtavon den heeft mevrouw Enny Molsde Leeuwe zich de rechten weten te verzekeren van Paul Gallico's verhaal „Bloemen voor mrs. Harris" in de Nederlandse vertaling van Hans Roest. spoorwegtunnel, die de enige nog over het Noordzeekanaal gelegen spoorbrug zal ver vangen. Ventilatie overbodig „Gedurende drie jaren hebben we enige ervaring met de ventilatie in de Velser tunnels opgedaan. Welnu, we hebben be merktdat tot nu toe vrijwel in het geheel niet behoefde te worden geventi leerd!" onthulde ir. Eggink. „We hebben het gehele probleem van de tunnelventilatie opnieuw uitvoerig na gegaan. We hebben proeven genomen in de tunnel zelf en we hebben metingen verricht in modellen op verkleinde schaal; zei ir. Eggink, er vervolgens op wijzen de, dat de in Nederland nog te bouwen tunnels alle, evenals de Velser tunnels (de lengte van het gesloten gedeelte is hier 768 meter) van het korte type zullen zijn, omdat de gesloten delen 600 tot 700 meter lang worden. Ook bij deze tunnels zal zich dus het geval voordoen, dat bij een verkeer van 25 tot 30.000 auto's per dag niet kunstmatig zal behoeven te wor den geventileerd. Tot deze verkeersdicht heid heerst er in de tunnel een langsven- tilatie, die door het verkeer zelf wordt opgewekt. Aan de hand van tekeningen wei*d aan getoond, dat de Coentunnel een geheel andere ventilatie krijgt dan de Velser autotunnel. De ventilatiegebouwen van de Coentunnel zullen veel kleiner zijn en aan de einden van de tunnel komen; in elk ventilatiegebouw komen twee injectieven tilatoren. De Coentunnel wordt 30 centime ter hoger, maar er staat tegenover dat de ventilatiekanalen zijn vervallen, waar door de tunnel tien meter smaller wordt. Er kan zich een geval voordoen dat één van de twee buizen moet worden uit geschakeld voor het verkeer; in de ande re buis moet dus tweerichtingsverkeer worden toegelaten. De langsventilatie kan in dit geval niet worden toegepast: men zou immers tegen 'n verkeersstroom in moeten blazen. Er moest dus iets anders op wor den gevonden. En omdat we toch een middenkanaal hebben, krijgt dit tevens de functie van ventilatiekanaal bij tweerich tingsverkeer in een tunnelbuis. Er wordt verse lucht in geblazen, die door openin gen hetzij in de ene, hetzij in de andere verkeersbuis wordt gevoerd. Deze ventila tie is dus een dwars-langs ventilatie, die uitstekend past bij tweerichtingsverkeer. LONDEN, (Reuter) De belangrijkste ontwikkeling die zich tot op heden in de UNO-Assemblee heeft voorgedaan is dat de Amerikaanse regering thans de doc trine van het neutralisme voor andere lan den heeft aanvaard, zo schrijft de onaf- hankelijk-conservatieve Britse „Daily Te legraph". „Tot op heden heeft Eisenhower slechts Afrika, het zuidpoolgebied en de wereldruimte in zijn neutralistische zone opgenomen. Maar het is moeilijk te zien waarom een doctrine die voor Afrika wel opgaat, niet in andere delen van de we reld, in 't bijzonder Azië, zou kunnen wor den toegepast Wanneer Amerika van plan is Afrikaanse regeringen haar zegen te geven voor het versmade van banden met een van de twee blokken is het slechts van een kwestie van tijd voordat andere rege ringen die tot nu toe verkozen zich aan het Westen te binden zich zullen gaan beden ken". Zelfs wanneer de Amerikaanse instem ming met neutralisme zich beperkt tot Afrika „rijzen enkele pijnlijke vragen", aldus het blad. „Heeft president Eisenhower vergeten dat de Verenigde Staten bases in Libië en Marokko hebben, dat Groot-Brittannië bases in Kenya heeft, Frankrijk in Tune sië en Algerije en Portugal in Angola, om maar enkele schendingen van de neutra listische doctrine met betrekking tot Afri ka te noemen?" De Sovjet-Unie zal niet aarzelen de duidelijke tegenstelling tussen Eisenhower's goedkeuring van het neutra lisme voor Afrika en het feit dat het wes ten op dit continent militaire bases heeft aan te grijpen", aldus de „Daily Tele graph". NEW YORK (UPI) De New York He rald Tribune is van mening dat de neu trale landen secretaris-generaal Ham- marskjoeld en de UNO moeten redden. Het blad wijst op het belang van een derde macht, een groep landen die afzonderlijk zwak zijn, maar die als groep een beslis sende invloed kunnen uitoefenen. De UNO is de beste vorm van neutralisme. De neu trale landen kunnen de doorslag geven in de poging om de UNO te redden en de reden waarom zij dat zouden doen is dat de UNO van onschatbare waarde is voor de neutralen zelf, aldus het blad. De 79-jarige W. F. Reinders uit Gronin gen is bij zijn zomerhuisje in de buurt van het Paterwoldsemeer door verbran ding om het leven gekomen. Hij was be zig takken en afval te verbranden. Daar bij gebruikte hij een pannetje met petro leum, waarvan de inhoud gedeeltelijk op zijn kleren kwam. Een bezoeker van de heer Reinders trof hem niet thuis. Hij ging op een bank voor het huis zitten om op hem te wach ten. Op zaterdag 1 en zondagmiddag 2 ok tober hebben in het nieuwe repetitielokaal van het Rottei-dams Toneel in besloten kring de eerste voorstellingen plaats door de Werkgroep Rotterdams Toneel. Opge voerd zal worden „De Gelijkbenigen" van de Vlaamse toneelschrijver Piet Sterckx. Onder regie van Hans Boswinkel werken hieraan mede: Thera Verheugen, Willem Nijholt, Guido de Moor en Jacques Com mandeur. Men streeft ernaar deze opvoering in een openbare voorstelling te herhalen. Het voeren van een sociale vredespoli tiek om te komen tot een oplossing van de huidige internationale problemen, met name dat van de bewapening. Dit was de kern van het betoog, dat prof. dr. J. de Graaf maandagavond op een openbare vergadering van de afdeling Haarlem van de Pacifistisch Socialistische Partij in ca fé-restaurant Brinkmann te Haarlem hield. Een sociale vredespolitiek zal de span ningen tussen het Oostelijk en Westelijk blok opheffen en een uiteindelijke oplos sing vinden voor het probleem, dat Nieuw Guinea heet. Ten aanzien van laatstge noemd vraagstuk verklaarde de spreker dat een soevereiniteitsoverdracht aan In donesië een rechtvaardige oplossing van de moeilijkheden rond Nieuw Guinea zou betekenen. De talrijke aanwezigen moesten gister avond enige tijd op prof. De Graaf wach ten. Maar zodra hij aanwezig was greep hij de reden van zijn te laat zijn hij was in de verkeerde trein gestapt aan, om zijn toehoorders van het begin af aan duidelijk te maken waar het naar zijn me ning omging. „Wij zitten allen in de verkeerde trein", aldus de spreker. Een internationale poli tieke trein die regelrecht voert naar de crematie van de mensheid. Een crematie die veroorzaakt wordt door de toenemen de bewapening en het spelen van verschil lende staatslieden met hun politieke ver antwoordelijkheid. En helaas bespeurde men maar weinig bezorgdheid over deze vraagstukken in de Troonrede. Slechts in de aanhef van deze rede wordt er iets over gezegd, maar dit antwoord is niet meer dan een traditioneel herhalen van een bekend thema. Het enige werkelijke antwoord op deze explosieve internationa le situatie, aldus prof. De Graaf, is een socialistische vredespolitiek. Prof. De Graaf noemde de standpunten die zowel het Westerse als het Oosterse blok innemen beslist niet onverenigbaar. Als de problemen maar in stukjes worden geknipt en men stukje voor stukje tracht op te lossen. Spreker noemde in dit ver band het Plan Rapacki dat voorzag in een neutralisering van een deel van Cen traal Europa. Helaas ook hierover bereikte men geen overeenstemming. De tegenwerkende krachten, die een op lossing eventueel in de weg staan, worden volgens spreker gèvormd door een bepaal de groep die belang heeft bij een voort durende bewapening die een regelmatig inkomen biedt, mensen die een positie zou den verliezen en zekere militaire kringen die in belangrijkheid achteruit zouden gaan. In de communistische wereld zouden, bij een internationale ontspanning, de reeds nu tevoorschijn tredende nuanceringen nog duidelijker aan het licht komen; het geen mogelijk verschuivingen in machts posities ten gevolge zou hebben. Spreker toonde zich verheugd met de opkomst van een neutrale groep, een groep van „niet gebonden" landen. De socialisti sche vredespolitiek wil juist deze groepen aan het woord laten. Prof. De Graaf vroeg zich af waarom men niet deze neutrale groep zou gaan versterken. Nieuw-Guinea Spreker noemde de kwestie Nieuw Gui nea een tragedie van vele jaren. De aan kondiging van de komst van militaire ver sterkingen en de Karei Doorman, kwam wel op een zeer ongelegen ogenblik. Tij dens een van de talrijke buitenlandse rei zen van president Soekarno was er in In donesië een oppositie gegroeid tegen de dictatoriale positie van de president. Een oppositie die gestalte kreeg in de Democratische Liga en die had kunnen uitgroeien tot een basis waarop Soekarno en dr. Hatta elkaar hadden kunnen ont moeten. Echter de voorgenomen verster king van Nieuw Guinea had deze groep volgens de spreker de wind uit de zeilen genomen. „Zowel de bewapenings wedloop als de gebeurtenissen rond Nieuw- Guinea tonen aan dat de wereld behoef te heeft aan een sociale vredespolitiek" aldus prof. dr. J. de Graaf. Een loslopende koe heeft in Rijswijk een dodelijk ongeval veroorzaakt. Het dier was ontsnapt uit een weiland aan de drukke provinciale weg van Deft naar Den Haag en wilde de rijweg oversteken, juist toen de 29-jarige student J. D. Koopstra uit Wolvega, die tijdelijk in Rijswijk verblijft, op zijn scooter naderde. Door de schemer zag hij de koe te laat en de jongeman, die juist de vorige dag zijn rijbewijs had gehaald, botste er in volle vaart tegen op. Ernstig gewond werd hij naar het zieken huis Bethel in Delft vervoerd, waar hij in de afgelopen nacht overleed. Zijn duo-pas- sagiere kreeg gecompliceerde beenbreu ken. De koe moest worden afgemaakt. Op de Rijksweg in Kolham bij Hooge- zand is de 70-jarige S. Seip uit Sappemeer door een auto aangereden en op slag ge dood. De man stak per fiets de weg over. De botsing was zo hevig dat het slacht offer 35 meter werd weggeslingerd en ern stig verminkt. De 32-jarige Nijmeegse P.T.T.-ambte- naar W. M. Janssen botste in zijn woon plaats met zijn motor tegen een personen auto. Hij werd met een schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis vervoerd waar hij is overleden. De man was gehuwd en had twee kinderen. In het Wilhelminagasthuis in Amster dam is de negenjarige Willy van Brakel overleden die vrijdag op het Hygieaplein bij de Marathonweg bij het oversteken tegen een personenauto was opgelopen. De 18-jarige P. H. Warnar uit Dubbel dam, die vrijdagavond op de Wieldrecht.se zeedijk met zijn bromfiets tegen een ande re bromfietser botste, is in het ziekenhuis in Dordrecht overleden. De 49-jarige mevrouw M. van der Mun- nik-de Wit uit Dordrecht reed met haar fiets tegen een bromfietser. Zij viel met haar hoofd tegen de stoeprand en over leed in het ziekenhuis. De groepscommandant der Rijkspolitie in Ulft maakt bekend, dat in de nacht van 25 op 26 september 1960, tussen twaalf uur en half een een scooter rij der een ongeluk heeft gehad op de weg Aalten-Etten via Varsseveld. De man verkeert in levensge vaar. Van de scooter ontbreekt een twee kleurig windscherm. De groepscomman dant verzoekt een ieder die inlichtingen kan geven zich met hem in verbinding te stellen (telefoon 08356-314 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Vanmorgen is de 3-jarige Albert Kits uit Ezinge (Gr.) bij het oversteken van de weg aangereden door een personenauto en op slag gedood. M-BRIGADIERS! Nu naar school in je officiële Delana M-TRUI (vanaf 6.95 (Van onze Haagse redacteur) De situatie in de bouwnijverheid heeft ertoe geleid dat het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid beslo ten heeft de rijksgoedkeuring voor bouw werken ten behoeve van de industrie in volgorde van binnenkomst te behandelen, waardoor de verwezenlijking van deze ob jecten over langere tijd wordt uitgesmeerd. Gemiddeld zullen de industriële bouwplan nen na ongeveer vier maanden het fiat van de minister krijgen. Alleen voor projecten in de zo genoemde probleemgebieden zal de rijksgoedkeuring, als tot dusverre voor alle projecten, vrijwel onmiddellijk verstrekt worden. Een en ar.der is het gevolg van de dit jaar maximale bouwactiviteit. Voor indu striële objecten zijn reeds aanvragen tot een bedrag van 185 miljoen gulden inge diend, de helft van het voor dit jaar be rekende produktieprogramma voor dit doel. Voor bouwwerken ten behoeve van handel en verkeer is 157 miljoen gulden aan plannen aanhangig gemaakt. In deze sector is reeds geruime tijd een aanzien lijke wachttijd, welke enige jaren kan duren, gebruikelijk. Een en ander valt samen met de grote belangstelling voor de bouw van prenr'e- woningen. Tot nu toe werden 50.000 aan vragen, waarvan 23.000 in de lage-huur- sector, en 37.000 voor goedkope eigen wo ningen, ontvangen. Bovendien ,s de bouw in de vrije sector, in vorige jaren ten hoogste 3000 huizen omvattende, reeds tot bijna 10.000 huizen gestegen en men ver wacht op het departement, dat het er dit jaar totaal 14.000 zullen worden. (Veruolg van pagina 1) C.N.V.mogelijkheid loonsverhoging niet uitsluiten Het Christelijk Nationaal Vakverbond zou het betreuren, indien de overheid bij voorbaat principieel de mogelijkheid zou uitsluiten, om in bepaalde gevallen wat aan de lonen te doen. Binnen het raam van de huidige economische situatie vindt het C.N.V., dat in sterke mate aandacht moet worden besteed aan verbeteringen in de secundaire sfeer (winstdeling, spaarrege ling, uitkering ineens en dergelijke). Het C.N.V. sluit echter niet uit, dat ook de lo nen bedrijfstaksgewijze een punt van over leg kunnen vormen. Dit heeft de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt gisteren op een persconferentie in Utrecht medegedeeld. Juridisch gezien hebben partijen de be voegdheid, om in een contract tussen tijds wijzigingen aan te brengen, waar bij men de nodige voorzichtigheid dient te betrachten. De heer Van Mastrigt verklaarde nog, dat het standpunt van het C.N.V. niet is ingegeven door de situatie in de metaal branche, maar dat het geldt voor alle be drijfstakken. Dit jaar is geen 1956 De heer C. P. Hazenbosch, lid van de Tweede Kamer en secretaris van het C.N.V. ging tijdens deze bijeenkomst nog nader in op de veel voorkomende mening, dat het „openbreken" van de bestaande C.A.O.'s de Nederlandse economie wel eens terug zou kunnen brengen in de situatie van 1956, hetgeen weer een beste dingsbeperking noodzakelijk zou maken. De economische toestand van nu verschilt echter, volgens hem, aanzienlijk van die van 1956. Toen werd de hoogconjunctuur gekenmerkt door een overspannen arbeids markt, een slechter wordende positie van de betalingsbalans en een krappe arbeids markt, terwijl nu alleen sprake is van een krappe arbeidsmarkt. De Nederlandse be talingsbalans van vandaag is zeer gezond, zo zei hij, en ook een inkrimping van het overschot zou geen zorgen behoeven te wekken. De kapitaalmarkt noemde hij wil lig. De moeilijkheid van vandaag is, naar het oordeel van de heer Hazenbosch, dat men zich moet afvragen of het bij voort during mogelijk zal blijken, het stabiele prijsniveau, waaraan door het C.N.V. een grote waarde wordt toegekend, te hand haven. De heer Hazenbosch zei voorts, dat het naar het oordeel van het C.N.V. beslist niet op de weg van de overheid ligt, om nu bij voorbaat al voordat de partijen in de bedrijfstakken met hun onderhande lingen zijn begonnen een bepaalde vorm van welvaartsverdeling, zoals een loonsver hoging, uit te sluiten. Het C.N.V. advi seert de partijen geen loonsverhoging al dus de heer Hazenbosch, maar het zou tever gaan als de overheid bij voorbaat principieel de mogelijkheid zou uitsluiten om iets aan de lonen te doen: „De over heid mag niet voor de arbeiders kiezen op welke manier zij hun positie willen verbeteren". Deze situatie heeft minister Van Aari sen tot zijn beperkende maatregel in de industriële sector genoopt. Een overspan nen arbeidsmarkt in de bouwnijverheid zal immers tot duurder bouwen leiden en dat wil de bewindsman in ieder geval in de woningbouw vermijden. Morgen zal het drie jaar geleden zün dat de Velser tunnels in gebruik werden ge steld. Zij zyn niet het laatste woord en ook het ontwerp van de volgend jaar te bou- we Coentunnel zal niet het laatste woord zijn: de Nederlandse tunnelbouwers blij ven zoeken naar betere en goedkopere op lossingen. Op het gebied van ventilatie en verlichting zijn in de Velser tunnels inte ressante ervaringen opgedaan en bij het ontwerpen van de komende tunnels is re kening gehouden met wat hier is geleerd. Voor een aandachtig gehoor van een honderdtal Belgische, Franse, Duitse en Nederlandse ingenieurs, verzameld in het Provinciaal Veiligheidsinstituut te Antwer pen, heeft, aan de vooravond van de der de verjaardag van de Velser Tunnels, ir. A. Eggink, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, die de directie voert over sluizen en stuwen in Nederland, een voordracht gehouden over de Velser Tun nels, welke een onderdeel vormen van een groter plan, dat beoogt de kruisingen met het Noordzeekanaal en het IJ van auto wegen en spoorwegen te verbeteren. Ir. Eggink hield zijn voordracht in het kader van de internationale studiedag, ge wijd aan belangrijke oeververbindingen en georganiseerd door de Koninklijke Vlaamse Ingenieursvereniging. Op deze studiedag werden eveneens belangwekken de voordrachten gehouden door ir. G. Dreux, directeur van het Institut de re cherches appliquées du beton armé" in Frankrijk, die de indrukwekkende hang brug van Tancarville onder de loep nam, de Duitse ir. Braun, die de Severinsbrücke over de Rijn in Keulen aan een beschou wing onderwierp, en de Vlaamse profes sor ir. D. Vandepitte, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Gent, die een inlei ding hield over „Stalen hangbruggen en hangbruggen van voorgespannen beton." Tienjarenplan De Velser Tunnels vormen slechts het begin van de uitvoering van een tunnel en bruggenprogramma dat voor westelijk Nederland is opgesteld en dat, naar wordt verwacht, in de komende tien jaren ,zaL worden verwezenlijkt. Het westelijk deel van Nederland is het dichtst bevolkt;- men heeft het, met de naar elkaar toegroeien de steden Amsterdam-Haarlem-Leiden-De Haag-Delft-het Rotterdamse gebied-Gouda Utrecht enzovoort de naam gegeven van Randstad Holland. In de niet al te verre toekomst zullen er zeven miljoen wonen en werken. Om dit mogelijk te maken moet de Randstad over een tweetal waterbarrières heen kunnen groeien; in het zuiden over de Nieuwe Maas, in het noorden over het Noordzeekanaal. Op verschillende plaatsen kruist het landverkeer deze waterwegen door middel van punten of laag gelegen bruggen. Met de verkeerstoename ont staat er een steeds groter wordende hin der. Het programma beoogt nu de over gangen kruisingsvrij te maken, zodat het verkeer over land en water ongestoord zijn weg kan gaan. Er is besloten tunnels te bouwen bij de kruisingen met de grote scheepvaart en bruggen indien sprake is van binnenvaart. Rotterdam beschikt al over twee laag gelegen bruggen, namelijk de Willems bruggen, en de Maastunnel, die momen teel rond 60.000 voertuigen per dag ver werkt. Dit jaar is Rotterdam voorts be gonnen met de bouw van een tramtunnel, terwijl door het rijk reeds is uitbesteed een half-hoge brug aan de oostzijde van de stad. Met de bouw van de zogenaamde Beatrix-tunnel, aan de westzijde van Rot terdam, hoopt men op korte termijn te kunnen beginnen; het zal een vierbaans tunnel worden. Een zesbaans autotunnel en een spoortunnel, ter vervanging van de beide Willemsbruggen, zullen gelijktij dig worden gebouwd; men denkt er in 1964 mee te beginnen. De noordelijke barrière is reeds „geno men" door de Velser Tunnels een vier baans autotunnel en een spoortunnel) en een half-hoge brug aan de oostzijde van Amsterdam. Tunnels en brug kwamen in 1957 gereed. Wat er nog komen moet, is: een vier baans'. unnel aan de westzijde van Amster dam, die Coentunnel zal heten en de bouw waarvan volgend jaar van start zal gaan; een vierbaans tunnel, de Y-tunnel, die de gemeente Amsterdam binnen niet al te lange tijd wil beginnen te bouwen; een Eerst wordt de tekst (van de gehele krant) gezet door een zetter, daarna komt alles op een grote drukpers, die bediend wordt door een drukker. Zo gaat het met alle soorten drukwerk, en altijd is het vakmanschap van de maker van groot belang. Jongens die de 7e klas l.o. (of 1 jaar mulo of hbs) met succes doorlopen hebben, en op 1 januari 1960 nog geen 16 jaar waren, kunnen in een drukkerij worden opgeleid met leercontract en schoolbezoek Inlichtingen: Aanmeldingsadres; Grafisch Bureau, Lorentzplein 24, HAARLEM TeL 17658 model 6080 Broek met diepe steek- zakken en verstelbare taille, blauw, bruin, licht- en donker grijs. 3-12 jaar vanaf 8.95 modei 3721 Heerlijk wollen vest. In moderne kleuren w.o. coq, brons, royai bleu, licht bleu. azuur 2-12 jaar vanaf 10.50 Wat een apart kraagje zit er op dat Delana vestje. En zo'n sportieve skibroek met nauwe pijpen is ideaal voor jongens en meisjes. Delana is de beste keus voor uw kinderen. Sterk, heerlijk warm, soepelgebreid en - zelfs na vele malen wassen - blijvend mooi. En zo'n Delana polo-pulli is echt iets voor uw zoon, vooral nu! Binnenkort verschijnt de prachtige folder „DELANA KLEURENRIJK 1960/61". GratisSchrijf er om model 6782 Echte skibroek voor jongens en meisjes! Wol nylon versterkt. Ruitmotief in groen, bruin, grijs en blauw. 2-14 jaar vanaf 9.75

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6