Frankrijk raakt in een diplomatiek isolement MODE L00DC0RRECT0R De sportieve grote drie: FEDERMANN OPTIEK Sir Winston zoekt de zon op Chauffeur morst benzine: schade een half miljoen BoIIenexport heeft 200 miljoen gulden overschreden Minister bij overleg over politiesalarissen Leger neemt proef met bestuurbare raketten Jonge Haagse artsen stonden terecht Indonesische bedienden verlieten de „Oranje" DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Weinig Fransen vermogen het buitenlandse beleid van generaal De Gaulle te doorgronden Steriele minachting Onopgemerkte lof Haarlemse rechtbank NE b-s J Bhi.-• Ongevallenuitkering aan rentetrekkers Beslag op gemeentegiro van „De Waarheid'' niet opgeheven Kanonschoten daveren over IJmuiden Opperwachtmeester als predikant bevestigd Critischereactor Noury ook in Italië Culturele fonds voor de Raad van Europa Inrichting wijkgebouwen met geld van de kinderzegels Strijd om de naam van hotel beslist Kerkelijk Nieuws "A J TESORO DE succesbril voor DAMES18.50 SPARTA een echte „MANNEN"-bril 18.00 JENNY een lieve KINDERBRIL17.55 ènVAKKUNDIG gemaakt! (Van onze correspondent) PARIJS, Ofschoon vele Fransen zeker nog graag bereid zijn het tekort in de eer ste plaats bij zichzelf te zoeken, moet toch wei worden vastgesteld dat men nu ook in Frankrijk bijna unaniem in het duister tast bij de pogingen de huidige buitenland se politiek van generaal De Gaulle te vol gen. Dat onvermogen tast de schier mo narchale positie van de generaal als „man die het wel opknappen zal" getuige re cente opiniepeilingen vooralsnog nage noeg niet aan. Desalniettemin valt er in de kringen waar men zich wat ernstiger beraadt over de huidige, en vooral toe komstige, situatie van het land in de we reld, een duidelijke verontrusting waar te nemen over de onfeilbaarheid van de vi sie en het beleid van het staatshoofd. Door dit onbehagen worden trouwens ook ver scheidene ministers beklemd. Het is echter algemeen bekend dat De Gaulle zijn ministers in het algemeen zel den, en over de buitenlandse politiek vrij wel nooit, aan het woord wenst te laten. Toen onlangs de capabele en rustige minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zich tijdens een uiteenzetting over de internationale toestand een zeer, zeer omzichtige aanmerking dorst veroor loven op Frankrijks actuele beleid, werd hem door de generaal onmiddellijk de mond gesnoerd en het woord ontnomen. Op drie punten in het. bijzonder stuit De Gaulle op onbegrip, en in zekere gevallen, op lijdelijk verzet. Ten eerste: de Alge rijnse politiek, waarbij vooral op de in consequentie wordt gewezen dat De Gaul le's „Algerijnse Algerije" waarvoor, met de Commissie der gekozenen, de-overigens zeer wankele basis wordt gelegd, in fundamentele tegenspraak verkeert met het recht op zelfbeschikking dat hij het volk op 15 september van het vorige jaar officieel geschonken had. Die tegenstrijdig heid was nog te rechtvaardigen, zolang er enige redelijke hoop bestond dat binnen afzienbare tijd een akkoord met het Alge rijnse Bevrijdingsfront (FLN) zou kunnen worden gesloten. Tijdens de onderhande lingen in Melun, in de voorzomer, heeft het. Elysee echter zeker niet de onweerstaan bare indruk gewekt, zo'n overeenkomst met alle middelen te willen bewerkstelli gen. Het tweede punt betreft de eigen nationa le kernbewapening waarop De Gaulle al zijn zinnen heeft gezet en die het land, enerzijds, tot een bankroet dreigt te voe ren waartegen de minister van Financiën al gewaarschuwd heeft en die anderzijds de medeoorzaak vormt van de ernstige tegenstellingen met de westelijke bondge noten over de noodzaak van militaire in tegratie in Atlantisch en Europees verband. Tenslotte, en ten derde, hebben die beide pi-oblemen dan samen geleid tot een di plomatiek isolement van Frankrijk in de wereld dat De Gaülle, door zijn uitdagen de houding jegens de UNO, nog eens wel- bewust-leek- te willen onderstrepen. Tijdens zijn laatste persconferentie, en daarna ter gelegenheid van zijn jongste propaganda-tournee door Normandië, heeft de generaal bij herhaling aan zijn verach ting over de UNO lucht gegeven. Tegen over een groep Kamerleden had hij het zelfs over een „machin", een woord dat de Fransen graag gebruiken om een voorwerp aan te duiden dat zo gering van betekenis is dat het niet eens een eigen naam ver dient. Niemand zal ontkennen dat er aan de UNO, zoals die reilt en zeilt wel iets valt af te. dingen. Niettemin vormt dit or gaan nog altijd het enige forum waarop (bijna) alle landen, uit welk ideologisch of geografisch kamp ook afkomstig, elkander kunnen ontmoeten. En zo'n instituut is dan toch wel iets meer dan een „machin". En waarom beroept en beroemt De Gaul le er zich dan gelijktijdig op de voormali ge koloniën van het Afrikaanse werelddeel bij dat UNO-,.machin" te hebben ingeleid? Men onttrekt zich moeilijk aan de indruk dat De Gaulle met de steriele minachting waaronder hij de UNO in de ogen der Fran se publieke opinie poogt te vernietigen, wel bewust een chauvinistisch klimaat voorbereidt, waardoor de veroordeling dei- Algerijnse politiek in New York straks in Frankrijk gemakkelijker verteerd zal kun nen worden. Doch hij speelt daardoor ge lijktijdig het herlevende fascisme in Frank rijk in de kaart, waardoor zijn liberale po litiek in Algerije op den duur alleen nog maar dieper in het moeras kan geraken. Het is de politiek, of beter de illusie van „La France seule" (Frankrijk, navel of middelpunt der wereld) die ruim an- LONDEN Zodra het echte herfstweer «djn intrede doet, dat in Engeland tevens het begin betekent van de verraderlijke mist, zoekt Sir Winston Churchill zo als gebruikelijk de Rivièrazon op. Vandaag vliegt hij, vergezeld van zijn echtgenote naar Monte Carlo. Twee maanden geleden keerde Sir Win ston in Londen terug van zijn tocht op het jacht van de Griekse miljonair Onas- sis door de zuidelijke wateren. Het echt paar Churchill is van plan een maand in een aan Onassis toebehorend hotel in Mon te Carlo door te brengen. In februari lo geerden zij daar eveneens in een suite op de achtste verdieping die een beschut ter ras heeft met een schitterend uitzicht dat Churchill volop gelegenheid biedt tot schil deren. Maandag presideerde de 85-jarige Sir Winston over een lunch ter ere van zijn belangrijkste militaire medewerker in de oorlog Lord Ismay ter gelegenheid van de verschijning van diens gedenkschriften. De 79-jarige, oorspronkelijk Britse beeld houwer Bryant Baker, die de Amerikaan se nationaliteit bezit, zal binnenkort een nieuwe marmeren buste van Sir Winston maken. Toen hij nog student was maakte Baker in opdracht van koningin Alexan dra een beeld van koning Eduard VII. Verder beeldhouwde Baker drie Ameri kaanse presidenten naar het leven Hoo ver, Coolidge en Taft. Zijn enorme brons „de pionierster" (The Pioneer Woman) is. na het Vrijheidsbeeld, het. meest gefoto grafeerde monument 'in de Verenigde Sta ten. derhalve eeuw na Napoléon en dertig jaar na de Action Frangaise De Gaulle zo in ere weer lijkt te willen herstellen. Velen hadden gehoopt dat de actie van een figuur van zijn allure, aan hogere ambities beantwoorden zou. Hun teleurstelling wordt nog verhoogd doordat, volgens alle waar nemers in New York, Frankrijk deze we ken een positieve rol zo geen reddende rol voor zichzelf, maar ook ten bate van een wester-Afrikaanse samenwerking, had kunnen spelen. Uit de monden van alle woordvoerders der ex-koloniale landen die nu lid van de Frans-Afrikaanse Gemeenschap zijn, heeft men in New York hoge lof over het Frankrijk van De Gaulle kunnen verne men. Door de Franse afvaardiging, die zelfs niet meer door een minister laat staan door de generaal zelf wordt ge presideerd, echter voor te schrijven een maximale reserve te betx-achten. zijn die lofuitingen jegens Frankrijk als getuig schriften van goed gedrag voor de wereld opinie vrijwel ongemerkt voorbij gegaan. Met een veroordeling van de Franse politiek ten aanzien van Algerije door een meerderheid van tweederde der UNO-le- den wordt ook in Franse regeringskrin gen, steeds ernstiger rekening houden. De generaal zelf heeft, bij voorbaat trouwens al verklaard dat hij zo'n veroordeling als kennisgeving naast zich neer zal leggen. Algerije blijft immmers een „zuiver bin nenlandse, Franse aangelegenheid". Maar welke terugslag zal een stemming op de Frans-Afrikaanse Gemeenschap heb ben? De kans lijkt niet groot dat de Ge meenschap een veroordeling van Frankrijk wegens kolonialisme heel lang overleven zal. Een teleurgesteld en ontmoedigd man kan zich terugtrekken in de eenzaamheid, doch een vrijwillige diplomatieke quaran taine voor een land dat nog altijd belang rijke posities in de wereld te verdedigen heeft, lijkt daarentegen weinig mogelijk heden voor een bevredigende oplossing zij ner beklemmendste moeilijkheden te bie den. „Meer dan eens is het mij opgevallen hoe roekeloos mensen in een garage in de buurt van olie- en benzinevaten met vuur kunnen omgaan. Meestal loopt het goed af. In dit geval is het echter uitgelopen op een enorme brand met een omvang rijke schade. Ik wil aannemen dat de ver dachte in zijn ijver de voorzichtigheid uit het oog heeft verloren. Daarom wil ik volstaan met een gecombineerde straf: 75 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd". Dit zei de officier van Justitie 'oj de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmorgen in zijn re quisitoir tegen een 25-jarige chauffeur uit Hoofddorp. Dezfe stond terecht omdat hij op 21 april van dit jaar door „hoogst roe keloos en onvoorzichtig" optreden brand zou hebben veroorzaakt in een benzine en oliehandel aan de Hoofdweg in Hoofd dorp. Het bedrijf brandde tot de grond toe af. De schade bedroeg ruim een half miljoen gulden. De chauffeur was bezig geweest met het vullen van vaten met benzine uit een ben zinepomp. Tegelijkertijd vulde hij vaten met petroleum. Op een gegeven ogenblik was een benzinevat overgestroomd. De benzine vloeide over de vloer waarna kort daarop het gehele bedrijf in lichterlaaie stond. Vermoedelijk had een brandende oliekachel die in het kantoor stond voor het begin van de vuurzee gezorgd. De'verdachte antwoordde op een vraag van de president mr. N. Reeling Brou wer of hem was gezegd bij het vullen van de vaten erbij te blijven staan, ontken nend. Bij het vullen had verdachte een houtje tussen de klem van de benzineslang ge- stqken. Zo behoefde hij niet doorlopend op de klem te drukken en kon hij intussen ander werk doen. Zowel de garagechef als de directeur van het bedrijf getuigden echter dat aan verdachte uitdrukkelijk was opgedragen tijdens het vullen van de vaten er niet vandaan te lopen. Overigens verklaarden zij dat verdachte een goede kracht is die nog steeds bij het bedrijf werkt. De rechtbank bepaalde de uitspraak op donderdag 13 oktober. Op 24 september heeft de export van Nederlandse bloembollen sinds het begin van het jaar de tweehonderd miljoen gul den overschreden. Vorig jaar, het eerste jaar in de geschidenis van de Nederland se bloembollenexport dat men boven dat bedrag uitkwam, werd het op 24 oktober, dus precies een maand later, bereikt. De totale export in dat jaar bedroeg 219 miljoen gulden. Amerika was dit jaar tot nu toe de grootste afnemer met 42,5 miljoen gulden. Naar West-Duitsland ging voor 42 miljoen, naar Engeland voor 41,5 miljoen, naar Zwe den voor 24 miljoen en naar Frankrijk voor 12 miljoen. In vergelijking met vorig jaar is vooral de export naar Engeland en West-Duits land sterk toegenomen. Ten aanzien van Engeland was dit te verwachten, daar dit jaar voor het eerst dankzij het opheffen van de contingentering belangrijk meer bollen konden worden verzonden. Vorig jaar werd tot en met september voor 33.7 miljoen gulden naar dit land ge ëxporteerd. Naar West-Duitsland werd toen tot en met september voor 37.5 mil joen gulden aan bollen verzonden, naar de Verenigde Staten voor 41.3, naar Zwe den voor 22.2 en naar Frankrijk voor 11.09 miljoen gulden. Hoeveel de export in kilogrammen was, is nog niet te bepalen. Rekening moet worden gehouden met een belangrijke prijs stijging. De gemiddelde prij- is van 2.93 per kg in '59 gekomen op 3,14 per kg. in '60. Minister Toxopeus zal op het ministerie aanwezig zijn bij de vergadering die maandag op het ministerie van Binnen landse Zaken zal worden gehouden met vertegenwoordigers van de politiebonden. Daarbij hoopt de minister verder te ko men met de oplossing van de salariskwes tie. Zoals bekend is heeft deze kwestie on langs geleid tot scherp meningsverschil. Het politiepersoneel eist een flinke sala risverhoging, betaling van overuren en betere promotiekansen. De regering wil het voorlopig laten bij een maandelijkse toeslag voor enkele personeelscategorieën. De Algemene Nederlandse Invaliden Bond (A.N.I.B.) in Den Haag heeft een request gezonden aan de regering en aan de leden van de Eerste en Tweede Ka mer, waarin erop wordt gewezen, dat verzekerden ingevolge de Ongevallenwet zes weken na de dag van het ongeval een rente genieten gedurende de tijd van hun gedeeltelijke of gehele ongeschiktheid tot werken, gebaseerd op het vóór het onge val verdiende dagloon. Deze rentetrekkers hebben in verband met de verhoogde le vensstandaard toeslagen op hun loon ont vangen, zoals duurtetoeslagen, huurcom- pensaties en dergelijke. Er is echter een belangrijke categorie rentetrekkers, waar onder zeer vele blijvende invaliden, wier ongeval heeft plaatsgevonden vóór het in treden van de verhoogde levensstandaard. Het grondbedrag, waarnaar de uitkering voor deze groep wordt berekend, heeft nimmer enige wijziging ondergaanzodat er een groot verschil, in,.ren.fen bestaat tussen de oude en de huidige rentetrek kers, ondanks het feit, dat wel enkele toeslagen zijn verleend, zo wordt in het request gezegd. De Bond verzoekt daarom de grondbe- dragen op te trekken tot het tegenwoor dige loonpeil, zodat de schrijnende tegen stellingen wegvallen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het conservatoir beslag, dat de drie leden van hel dagelijks bestuur der E.V.C. op 4 april liet leggen op de rekening bij de gemeentegiro te Amsterdam van de uit geefster van het communistische dagblad „De Waarheid" gehandhaafd. Het beslag op de rekening bij de Postchèque- en Giro dienst wordt opgeheven. Met dit arrest be vestigde het hof het vonnis van de presi dent van de rechtbank in een kort geding. De E.V.C. pretendeert een uit 1950 da terende vordering van 30.000 te hebben op de toenmalige uitgeefster van „De Waarheid", de c.v. uitgeverij „Persorga nen". „Persorganen" had echter op 1 ok tober 1959 de bezittingen van „De Waar heid" maar niet de schulden aan „Bepe- nak" (Bevordering Pers Nederlandse Ar beidersklasse) overgedragen. „Bepenak" stelt. nu. dat zij niets met de vordering te maken heeft. Vrijdagmorgen tussen tien uur en elf uur zal de Koninklijke Marine op het fort eiland te IJmuiden een generale repetitie houden in verband met de uit 21 kanon schoten bestaande officiële begroeting op maandag 3 oktober van de Amerikaanse kruiser „Washington". Niemand hoeft dus verontrust te worden als hij morgen kanongebulder over IJmui den hoort. In de zuiderkerk in Apeldoorn is de op perwachtmeester van de Koninklijke Ma rechaussee, T. van der Hauw, door ds. G. Y. Vellenga bevestigd als predikant der gereformeerde kerken. Ds. Van der Hauw, die de rang heeft gekregen van majoor, wordt in Roosendaal legerpredikant. Er bestond voor deze bijzondere dienst grote belangstelling. Na de dienst spraken ds. M. W. Ie Cointre, namens de generale deputant.en voor de geestelijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht en ds. A. de Kluis als hoofd-legerpredikant. De Koninklijke Landmacht zal binnen kort proeven gaan nemen met het gebruik, van Duitse anti-tankraketten van het ty pe „Cobra". Deze raketten zijn trefzeker tussen 500 en 1800 meter. Zij wegen iets minder dan 10 kg. en hebben een door boringsvermogen van 440 mm. Het opvallende van dit wapen is, dat de raket na zijn afvuring door een dunne ka bel verbonden blijft met een besturings apparaat. Daarmee wordt de „Cobra" dóór elektrische impulsen naar zijn doel gestuurd. Dit is de buitenkant van de lage flux reactor van het reactorcentrum in Pet ten die dinsdagnacht „critisch" werd. Dit betekent dat een zichzelf onder houdende reactie van kernsplitsingen in de reactor optreedt. (Shows, snufjes en alles wal verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Dat MODEHUIS LAILA ruim gesorteerd is hebben we tijdens de uitgebreide show in de tuinzaal van het concertgebouw kun nen zien. Of het echter verstandig is te trachten drie uur lang een publiek te boeien met alleen kleding betwijfelen we. Vergeleken bij het vorig jaar toen de show- pas tegen twaalven was afgelopen is het al een stap in de goede richting, maar de meesten zullen toegeven dat het toch nog te lang was. We hebben een indruk over gehouden van kleding die goed draagbaar was en aan de verlangens van iedere maat en leeftijdsgroep beantwoordt. Mantels, die mooi afkleden, doordat ze rustig van dessin zijn, in de schouders niet te wijd uitgebouwd en recht op de rug vallen. Terwijl we enkele dagen geleden alle man telpakjes streng getailleerd zagen in een bepaalde collectie, waren hier de pakjes recht en glooiend van lijn zonder enige accentuering van de taille. We kunnen dus dit seizoen met praktisch iedere lijn mo dieus zijn en veel, aan. onze eigen smaak overlaten. Er waren verschillende pakjes uit Israël en België, die opvielen door hun mooie coupe en verwerking. Een zacht lila ruitje was a la Chanel met 'n brede tres in dezelfde tint afgebiesd en ook de knopen waren mooi op het geheel afgestemd. Bij de jonge meisjes zullen de strak aansluitende jersey pantalons veel aftrek vinden en de aanstaande moeders zullen een aardige variatie kunnen aan brengen door hun garderobe met één van die gezellige positiejaponnetjes uit te brei den. Vanonder een recht bovenstukje springt de ruimte in losse plooien naar beneden, waardoor er voldoende bewegingsvrij heid wordt verkregen. Na de komst van de baby zorgt het ceintuurtje ervoor, dat het een gezellig draagbaar jurkje blijft. Ideaal voor de grotere maten zijn de blou ses in warme tinten die over de rok ge dragen moeten worden. Wd zagen ze ook van een stof met een fluweelachtig effect en voorzien van een rustig imprimé. Met dit materiaal dat uit een gebreid onder weefsel bestaat met een zachte bovenlaag werden ook bij de japonnetjes aardige ef fecten bereikt. De mode, die DICK IIOLTHAUS ont worpen heeft, is voor een speciaal type vrouw. Zij moet durf hebben en allure en zich van de andere kant in een zeker mysterieus waas hullen, wat het midden houdt tussen geraffineerd en lieflijk. Het is eigenlijk komiek, dat de mode op deze manier de vrouw bepaalde eisen gaat stel len. Gelukkig zijn deze voorwaarden niet zo sterk, dat we zonder deze gedaante verandering niet zijn kleding met succes kunnen dragen. Dat zou jammer zijn, want zijn collectie bevat veel goede model len en heeft in ieder genre verrassingen, voor overdag kleedt Holthaus de vrouwen in buitengewoon stijlvolle ensembles en pakjes, waarvan de vaak iosvallende jas jes tot even over de heup reiken. De mantels vormen zoals meestal in een wintercollectie het belangrijkste deel en zoals hier het boeiendst. Ze zijn bijzonder goed te noemen, door de combinatie van fraaie warme stoffen in diepwarme tinten en ruime draagbare modellen met speelse ideeën. De weer terugkerende reverskraag valt kort en breed en legt een duidelijk accent op de hals, zoals ook de kraagloze man tels willen doen. Een hoogopstaand randje van bont of een breed collier vullen de hals op en verhogen daarmee de vrouwe lijkheid. Zoals in de Parijse collectie bestond ook hier een sterke voorkeur voor een a-sym metrische sluiting, die vaak uit bijzonder mooie knopen bestond. Aan de zoom liep de uitbollende ruimte vaak naar binnen, wat de mooie strakke lijn zeer ten goede kwam. Het is een detail, waarop Lanvin Castillo zijn hele collectie gebaseerd heeft en waarop hij door een waterdruppel geattendeerd werd. Vandaar zijn be naming waterdruppelmotief. De aandacht valt vooral op het voorpand door bijvoor beeld twee zakken boven elkaar en plooi tjes die vanuit de taille uitspringen zodat het bollende effect naar beneden nog ster ker wordt. De mantels vertonen vaak veel gelijkenis met een japon. De rok is dan los aangezet in wijde plooien of losse ruimte. Voor de avond zien we veel goud en zilver doorweven stoffen en soepel vallen de zijden stoffen. Er wordt door de ont werper met dit alles op geniale wijze ge goocheld. Katy De ene verdachte hielp zijn collega met een vals recept aan watten Twee jeugdige huisartsen van wie de een juist dezer dagen een kleine praktijk heeft gekocht, terwijl de ander nog maar sinds enkele maanden in Den Haag een eigen praktijk heeft hebben voor de Haagse rechtbank terecht gestaan voor een feit, waarvoor mensen in hun positie zich slechts zelden hebben te verantwoor den. Er was hun respectievelijk oplichting en valsheid in geschrifte tenlastegelegd. De inzet was slechts een hoeveelheid medi cijnen en verbandartikelen, voornamelijk watten, ter waarde van ongeveer twaalf gulden. De valsheid in geschrifte was gepleegd door de 27-jarige J. L. S. die destijds arts was bij de militaire farmaceutische dienst in Den Haag. Op verzoek van zijn voor ganger, de 31-jarige R. C„ die alweer burger was geworden, had hij hem een recept voor de geneesmiddelen gestuurd, met daarop de aanduiding „gezinslid". Militaire artsen en hun gezinsleden kunnen hun geneesmiddelen namelijk gratis van de militaire apotheek krijgen. C. was met het recept naar de militaire apotheek gegaan en had de artikelen in ontvangst genomen, waarbij hij het deed voorkomen, alsof een en ander bestemd was voor een gezinslid van S. Daarom werd hem oplichting verweten. C., die als student reeds was getrouwd en een kin derrijk gezin heeft, verkeerde in moeilijke financiële omstandigheden. C. vertelde zelf dat zijn opvolger bij de militaire farma ceutische dienst de valsheid in geschrifte op zijn verzoek pleegde. De officier van Justitie achtte de feiten zeer ernstig, waarbij hij vooral de positie der verdachten in aanmerking nam. On voorwaardelijke gevangenisstraf zou in dit geval zinloos zijn, ook al omdat de alge mene preventie hier geen rol speelt, ter wijl een voorwaardelijke gevangenisstraf evenmin op zijn plaats is, aangezien van geen van beide verdachten verwacht hoeft te worden dat zij nog ooit een strafbaar feit zullen plegen. De officier eiste tegen C. wegens oplich ting 400,- of 60 dagen, en tegen S. wegens valsheid in geschrifte 250,- of 50 dagen. De Koninklijke Industrieële Maatschap pij v/h Noury en van der Lande n.v. heeft haar belangen in Italië uitgebreid met de oprichting van Noury Italia S. P. A. Te Mornago (Varese) zal door Noury Italia een chemische fabriek gebouwd worden, die naar de directie hoopt, in de tweede helft van 1961 in gebruik kan worden ge nomen. D nieuwe bevestiging in Italië houdt ver band met de sterk toenemende industriële ontwikkeling in dit land. Noury en Van der Lande heeft reeds eigen fabrieken in Ne derland, Frankrijk, Duitsland en Engeland. Mr. H. J. L. Reinink, directeur-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen in Den Haag heeft dinsdag als voorzitter van het culturele fonds van de Raad van Europa het eerste jaarverslag van dit fonds aan de assem blee van de raad van Europa aangeboden en meteen geklaagd over de zijns inziens veel te kleine bedragen, waarover het fonds kan beschikken. Het fonds, dat financiële steun verleent aan initiatieven op Europees cultureel ge bied, verkrijgt zijn middelen voornamelijk uit bijdragen van de regeringen (in totaal circa 330.000 per jaar) en volgens de heer Reinink moest Europa zich eigenlijk schamen voor dit kleine bedrag. De afgevaardigden waren het volmon dig met hem eens. In een eenstemmig aangenomen resolutie hebben zij hun re geringen nog eens met nadruk er op ge wezen, dat zij meer geld mogen storten dan zij volgens de statuten van het fonds verplicht zijn. De Assemblee sprak zich voorts onder andere uit voor de oprich ting van een „Europees jeugdcentrum in Straatsburg." De stoomvaartmaatschappij Nederland heeft uit Singapore bericht ontvangen dat alle Indonesische bedienden van het m.s. „Oranje" onverwacht dit passagiersschip daar hebben verlaten. Deze actie moet, aldus de maatschappij, gezien worden als een uitvloeisel van de houding van Indo nesië ten opzichte van Nederland. Zonder moeilijkheden werden Chinese bedienden aangemonsterd. De „Oranje" zal volgens het reisschema haar eerste reis om de wereld vervolgen. Het betreft ongeveer 220 Indonesische leden van de bemanning van 't ms „Oran je". Deze Indonesische schepelingen wa ren aangemonsterd voor de heen- en te rugreis vanuit Amsterdam. Zij verlieten het schip zonder enige verklaring. Een woordvoerder van het Indonesische consulaat-generaal te Singapore heeft me degedeeld dat een afvaardiging van de Indonesische opvarenden van de „Oranje" zich uit naam van de overigen bij hem had vervoegd om het consulaat in te lich ten over het besluit der bemanning. Men was hiertoe gekomen, aldus deze delega tie omdat wegens het verbreken der be trekkingen tussen Indonesië en Nederland de mensen niet wensten te werken voor de Nederlanders. Zij zeiden ook „dat de ze daad een gebaar was ter ondersteu ning van de Indonesische eisen inzake Nieuw-Guinea. Voor de gedeeltelijke inrichting van tien wijkgebouwen van Groene en Witgele kruis in de Noordoostpolder heeft prof. R. Hornstra uit Utrecht, voorzitter van het Nederlandse Comité voor Kinderpostze gels, in Emmeloord een cheque van 30.000 gulden overhandigd aan vertegenwoordi gers van de plaatselijke Kruisverenigin- gingen. Binnenkort zullen verscheidene Kruisverenigingen van het Groene-, Wit gele- en Oranje Groene kruis in Nederland een bijdrage ontvangen uit de kinderpost zegelactie. Dat de overhandiging van de eerste bijdrage plaats had in Emmeloord is symbolisch, omdat de vroegere Zuider zee een rol zal spelen in de kinderpostze gelactie 1960-1961. Bovendien is men in de Noordoostpolder in verband met de ko mende verandering van de status van dit gebied druk bezig wijkgebouwen in te rich ten. Tot nu toe konden de verenigingen veelal gebruik maken van barakken en gebouwen van het openbaar lichaam De Noordoostpolder of de Directie Wieringer- meer. Met veel moeite zijn de Kruisver enigingen er in geslaagd een project op te zetten voor tien wijkgebouwen, die zon der inrichting 30.000 a 35.000 gulden per stuk kosten. Voor de inrichting vormt de bijdrage van 3000 gulden per wijkgebouw een goede basis. De n.v. „Apollo" in Amsterdam behoeft de naam van het in aanbouw zijnde Apol- lohotel niet te wijzigen. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft dit van ochtend beslist naar aanleiding van het korte geding dat de eigenaresse van een ander hotel aanhangig had gmaakt tegen de naamloze vennootschap. Haar hotel heette altijd ,',Apollohuis". Vorig jaar, kort na het bekend worden van de bouwplan nen van de n.v. Apollo, liet zij de naam van haar hotel in het handelsregister ver anderen in Apollohotel. De president van de rechtbank overwoog in zijn vonnis dat zij onvoldoende heeft waargemaakt dat zij vóór het bekend worden van de bouw plannen van de n.v. Apollo reeds de han delsnaam Apollo-hotel voerde. Zij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep van de Gene rale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (legerpredikant) R. J. Middelkoop te Harkema-Opeinde. Be noemd tot vicaris te Kapelle (Z.) J. Beze- mer, kand. te Waalwijk. Beroepbaarstel ling: De heer J. H. ten Broeke, vicaris, Joh. de Wittlaan 75, Uithoorn, is beroepbaar. voor succes vol vissen NEEF T V NO pui £FM HENGÊL, msên EEN AANME(?JCG"C'JH£. PORTIE GtPU-P. WANNEER U ECHTER EEN TWEEDEHANDS AUfe xekT. OPEEN FIETS *CC*4 UW ■ZOON. Of WAT CXX^rSi OER' NAM6 I/RAAGT, HEEFT O SNR.- lsr. succes (op de afdeling Handzetterij) Bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haar lem kunnen enkele mannen van 21 jaar tot 35 jaar, die geen grafische vakopleiding heb ben genoten, worden opgeleid tot 'loodcor- rector. Gegadigden dienen te beschikken over een algemene ontwikkeling, welke ten minste gelijk staat aan een tweejarige Mulo-opleiding. MONDELINGE AANMELDING: MORGENAVOND (VRIJDAG 30 SEPTEMBER) van 19.15 to 20.30 u. Nassaulaan 49. Schriftelijke sollicitaties met opgave van leeftijd, genoten opleiding, vroegere werk kring etc. te richten aan N.V. Drukkerij De Spaarnestad, afdeling Personeelszaken, Nas saulaan 51, Haarlem. VOOR ZIEKENFONDSLEDEN op monturen'de vastgestelde kortingen; glazen, door de oogarts voorgeschreven, zonder enige bijbetaling. GROTE HOUTSTRAAT 37 (bij de Anegang) VOOR HAARLEM-N.: RIJKSSTR.WEG 246 b (bij de Jan Gijzenbrug)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11