WEG EN WIEL J, Fa. JOH. VAN WUNNIK ZN. Kruideniers-Vak-Centrale K.L.M. is optimistisch over vervoer per DC 8 Directeur Faunabeheer eervol ontslagen tegen actie textielhandel PARKEERPROBLEEM AUTO-BIOSCOOP IN FRANKFORT WACHT U VOOR DE BERM Sylvia Pankhurst, bekend suffragette, overleden Man omgekomen bij brand in Hoorn Rubberfabriek voor een ton benadeeld DONDERDAG 2 9 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Belangrijke nieuwe markt voor zuigertoestellen Tunnel onder het station Nijmegen Conferentie in Londen over Noord-Rhodesië Geschiedschrijving over Nederlands-Indië Erhard oppert boycot van communistisch blok RIDDER'S BEDDENMAGAZIDN sinaasappel citroen vruchtenlimonade De veiligheid op rijksweg no. 1 Vreemde carrière van een Chinees bedelmeisje Veiling in Dusseldorp van kostbare postzegels Nieuwe weg over de Zandkreekdam Naar wij van de K.L.M. vernemen, ont wikkelt het vervoer met. de DC-8 straal vliegtuigen zich zeer bevredigend. Dit be- fekent, dat de verkoopafdeling erin is ge slaagd tot nu toe dezelfde bezettingsgraad te halen voor de DC-8 als voor de DC-7c. Gezien de veel grotere capaciteit van de straalvliegtuigen wil dat zeggen, dat de noodzakelijke omzetvergroting van twintig percent inderdaad is bereikt. De belang stelling voor het vliegen met de DC-8 is trouwens zo groot, dat de K.L.M. er een wachtlijst voor heeft aangelegd. De toe slag van ongeveer 25 dollar boven de nor male tarieven voor zuigervliegtuigen wordt door het publiek graag betaald gezien de veel kortere reisduur. Tegelijkertijd is de K.L.M. begonnen met het aanboren van een nieuwe ver- voersbron voor de traditionele vliegtuigen door voor het traject Amsterdam- New York een belangrijk verlaagd tarief in te voeren. Van dit luchtvervoer, dat een minder commercieel en meer toeristisch karakter krijgt, koestert men grote ver wachtingen. Ook het toenemend succes van de „all inclusive tours" duidt er even eens op, dat het luchtvervoer binnen het bereik is gekomen van een maatschappe lijke groep, welke tot voor kort nog met bescheiden vakantiereizen bestond. Samenwerking Intussen gaan de onderhandelingen ach ter de schermen met de directies van andere luchtvaartmaatschappijen waar bij in de eerste plaats gedacht moet wor den aan de Scandinavische S.A.S. en de Swissair over een verstrekkende sa menwerking door. Toch wordt de moge- Mjkheid van een aansluiting van de K.L.M. bij de eerste gevormde groep Air Union, waarvan Air France de belangrijkste part ner is, nog niet geheel uitgesloten. In elk reval hoopt de K.L.M. nog vóór het einde •an het jaar definitieve mededelingen '•••'erover te kunnen doen. Naar aanleiding van de mislukte onder- kandelingen tussen de S.A.S.-landen en de "erenigde Staten over een door Amerika gewenste beperking van de S.A.S.-diensten op Amerika zei men ons niet te vrezen dat na de S.A.S. de K.L.M. voor een der gelijke poging in aanmerking zal komen. De K.L.M. is immers al ernstig getroffen door het niet verkrijgen van een conces sie voor een lijn Amsterdam-Los Angeles. De Scandinavische maatschappij mag daar, evenals vele andere buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, daar wel komen. De Commissie-Langemeyer is bij haar onderzoek tot de conclusie gekomen, dat een ontslag bij wijze van straf niet gerechtvaardigd en een ontslag wegens ongeschiktheid evenmin op zijn plaats zou zijn. Nochtans was zij van mening, dat. op grond van haar bevindingen de be trokkene niet in zijn functie te handhaven is en dat. in dit. geval eervol ontslag dient te worden verleend volgens artikel 99 van het Algemeen Rijksambtenaren re glement. Overeenkomstig het advies van de commissie is het ontslag thans met ingang van 1 januari 1961 verleend. De Staatscouranl bevat thans de officiële mededeling van het eervol ontslag bij Ko ninklijk Besluit van de heer W. J. Schui temaker, directeur van Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij met ingang van 1 januari 1961. Tevens maakt de Staatscourant gewag van de be schikking van de minister van Landbouw en Visserij, waarbij de schorsing van de hefer Schuitemaker in zijn functie wordt beëindigd en hem op zijn verzoek buiten gewoon verlof wordt verleend met behoud van bezoldiging tot de datum van ingang van zijn ontslag. De heer Schuitemaker werd in februari van dit jaar geschorst in verband met het optreden van de door de minister van de Landbouw en Visserij ingestelde commis sie onder voorzitterschap van prof. mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad. De commissie had tot taak een onderzoek in te stellen naar ernstige bezwaren, die tegen de directeur van Fau nabeheer waren ingebracht en de minis- 'cr te adviseren met betrekking tot de erdere gedragslijn jegens deze functiona ris. De locoburgemeester van Nijmegen heeft aan de raad medegedeeld dat Ge deputeerde Staten van Gelderland hebben ingestemd met het plan van Nijmegen cm een 211 meter lange tunnel aan te leggen, die een rechtstreekse verbinding zal vormen tussen het centrum van de stad en Hees, een reeds 7500 woningen omvattende industriewijk aan de westzijde van de gemeente. De tunnel, die onder het Stationsplein en het station zal door gaan, zal rond 10 miljoen gulden kosten. De aanbesteding van het werk is op korte termijn te verwachten. De Kruideniers-Vak-Centrale betreurt de aangekondigde actie van de textieldetail- handel om wasmiddelen en zeep te gaan verkopen, omdat de zeepindustrie textiel tegen lage prijzen verstrekt. Dit blijkt uit een verklaring van het presidium van de K.V.C., waarin wordt, gememoreerd dat de textielbranche de fabrikanten in de was middelenindustrie wil dwingen het ca deau-geven te staken en daarbij een beroep op de kruideniers doet hieraan medewer king te verlenen. De Kruideniers-Vak-Centrale vraagt zich evenwel af waarom de textieldetailhandel niet probeert de textielindustrie het leve ren van cadeaus te doen staken. De K.V.C. adviseert de kruideniers dan ook de dooi de textieldetailhandel gevraagde medewer king niet te verlenen. De K.V.C. meent dat ondernemers uit andere branches de dupe zullen worden. Het koffie-textielconflict heeft bewezen, aldus de K.V.C., dat bij dergelijke acties onschuldigen worden getroffen, terwijl de wasmiddelenindustrie economisch, „vrij ongevoelig" is voor dergelijke acties. De centrale adviseert de kruideniers dan ook met. de grootste klem elke medewerking aan de actie van de textielhandel te wei geren. Op de foto ziet u hoe een wagen een dergelijk ongeval overleefde. Na dwars door de middenberm te zijn heengeschoten kwamde auto op de andere rijbaan tot stil stand. echter in de tegenovergestelde richting. De chauffeur kon hetwonder boven wonder, navertellen. Als de wagen de rijbaan was opgeschoten, in plaats van op de parkeerstrook te blijven steken, was het leed niet te overzien geweest. LONDEN (UPI) Het Britse ministe rie van Koloniën heeft meegedeeld dat bin nen zes maanden in Londen een confe rentie zal worden gehouden over de con stitutionele toekomst van Noord-Rhodesië. De gouverneur van Noord-Rhodesië heeft toestemming gekregen informele bespre kingen te organiseren tussen de lei ders van de politieke partijen in zijn ge bied ter voorbereiding van de conferentie. De aandrang op hervorming van de grond wet van Noord-Rhodesië van de zijde van Afrikaanse nationalisten, is de laatste tijd toegenomen sinds de Britse regering toe stemde in een groter Afrikaanse verte genwoordiging in de wetgevende vergade ring van Nyassalana. De minister van O., K. en W. deelt in zijn toelichting op de begroting mee dat de Rijkscommissie voor vaderlandse geschie denis in overleg met zijn ministerie een plan heeft uitgewerkt volgens hetwelk de regering zo spoedig mogelijk in het be lang van de latere geschiedschrijving ter hand doet nemen het verzamelen van ob jectieve gegevens over Nederlands-Indië in de periode van het einde van de Tweede Wereldoorlog tot aan de soevereiniteits overdracht. De duur van de werkzaam heden wordt geschat op vier a vijf jaar. De minister deelt dit mee ten vervolge op hetgeen de minister-president bij de algemene politieke beschouwingen over de vorige begroting in de Eerste Kamer heeft geantwoord op vragen van het lid In 't Veld. Van een handelsonderneming in Amsterdam ontvingen wij een plan om tot een verbetering van de verkeer- en parkeerproblemen in Amsterdam te komen. In dit plan stelt de onderneming voor om de zakenlieden, die 's morgens tussen acht en tien uur Amsterdam binnenrijden en de stad tussen vijf en zes uur weer verlaten, te verplichten hun wagens langs de buitenste gracht te parkeren. In de Amsterdamse binnenstad zou dan een parkeerruimte ontstaan voor ongeveer drie duizend auto's. In het vervoer van deze zogenoemde „langparkeerders" van de buitenste grachten naar hun werkgelegenheden is ook voorzien. Met rondvaart boten, die een capaciteit, hebben van ongeveer vijfduizend plaatsen zullen zij tot dicht bij hun kantoren kunnen worden gebracht. Deze rondvaart zal ongeveer vijftien minuten in beslag nemen. In de binnenstad zal dan een verbod voor lang parkeren moeten gelden. Slechts met parkeerkaarten, voor de ochtend en de mid dag verschillend gekleurd en van een dagstempel voorzien, zou het mogelijk zijn de auto gedurende een beperkte tijdsduur in de verboden zone te parkeren. Deze parkeerkaarten zal men dan kunnen verkrijgen bij de verschillende parkeer- klokken, die op de invalswegen naar de stad zijn opgesteld. Nu de Leidsestraat is opgebroken heeft de gemeente Amsterdam haar medewerking verleend om, als proef, de „langparkeerders" per boot te vervoeren. Sinds 1 september varen er, bij voldoende belangstelling, bootjes van de Leidsebosjes, tegenover het Parkhotel, naar het Centraal Station. Vele automobilisten denken dat onze autowegen volkomen veilig zijn. Maar als mén goed oplet, ziet men vaak hoe scherp de begrenzingen van de wegverharding kunnen zijn. Keironden vormen hier en daar de afsluiting van de middenberm en indien een wagen met zijn linkervoorwiel van deze rand afschiet en in de zachte berm terechtkomt is er soms geen „redden meer aan" LONDEN (Reuter) Miss Sylvia Pank hurst, een der bekendste Engelse suffra gettes, is gisteren in Addis Abeba op 78- jarige leeftijd overleden, aldus is in Lon den vernomen. Zij zou reeds geruime tijd aan een hartaandoening hebben geleden. Sylvia Pankhurst was de strijdbaarste van de drie Pankhurst's moeder en twee dochters die de Britse suffragette beweging leidden. Zij heeft vrijwel haar gehele leven op de bres gestaan voor het vrouwenkiesrecht, de sociale positie van de ongehuwde moeder en onafhankelijk heid van Abyssinië (Ethiopië). Vier jaar geleden vestigde zij zich in Addis Abeba, waar zij een blad uitgaf. Na de Italiaanse inval in 1935 hielp zij vanuit haar woning in Woodford Green. Essex, de Ethiopische verzetsbeweging te organiseren. Na de bevrijding in 1945 bracht zij een bezoek aan Addis Abeba, waar keizer Haile Selassie haar de orde van de koningin van Sheba (eerste klas) verleende. Een straat in de Ethipische hoofdstad is naar haar genoemd. Miss Pankhurst, die vijftien maal in de gevangenis heeft gezeten vanwege haar strijd voor het vrouwenkiesrecht, heeft zich bijzonder consequent getoond in haar campagne voor de rechten van de onge huwde moeder. Op 45-jarige leeftijd werd zij weloverwogen, ongehuwd zijnde, moe der. Zij heeft de naam van de vader altijd geheim gehouden, overigens veroorzaakte deze stap een breuk met haar moeder, mevrouw Emmeline Pankhurst. Bij Frankfort aan de Main bevindt zich sedert enige tijd een „drive-in" bio scoop, waar thans elke avond honderden auto's in een halve cirkel rond een pro jectiescherm staan geparkeerd. Op het 82.000 vierkante meter grote terrein kun nen de inzittenden van 1100 auto's de voorstelling volgen. Bovendien is er een reserve-parkeerplaats waarop de bezoekers voor een volgende voorstelling 's zomers zijn er twee en 's winters drie voorstellingen zich kunnen opstellen. De toevoerwegen naar het projectieterrein zijn zo ingericht, dat men ook tijdens de voorstelling af en aan kan rijden, zonder anderen te storen. Het enorme pro jectiescherm is 36 meter breed en 15 meter hoog. De onderkant van het projectie scherm is zeven meter boven de begane grond bevestigd. Advertentie NEW YORK, (Reuter) De Westduitse minister van Economische Zaken profes sor Erhard, heeft in een toespraak tot de Westduits-Amerikaanse Kamer van Koophandel te New York een algeheel handelsembargo tegen de Sovjet-Unie en haar bondgenoten geopperd "als antwoord op de Russische druk op Berlijn. Een dergelijke boycot is, aldus minister Erhard, de enige uitvoerbare en recht vaardige oplossing omdat men dan dege nen treft die achter de schermen aan de touwtjes trekken. Minister Erhard deelde mee dat de West duitse regering maar om een reden de han del tussen de beide delen van Duitsland niet heeft doen beëindigen, en dat is vrije toegang tot West-Berlijn te behouden. Het is niet onwaarschijnlijk dat beëindi ging van deze interzonale handel door West-Duitsland tot gevolg zal hebben dat de communisten het verkeer van en naar West-Berlijn gaan hinderen of verhinde ren. aldus Erhard. OOST-BERLIJN, (Reuter) De Rus sische ambassade in Oost-Berlijn heeft bekendgemaakt, dat zij niet langer West duitse paspoorten erkent, als deze door Westberlijners worden overgelegd bij het aanvragen van een inreisvisum voor de Sovjet-Unie. Westberlijners zullen voor taan alleen een visum kunnen krijgen op hun Westberlijnse persoonsbewijzen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE co&xccncccayx>yxccccGce?ncccccrcccc&rrccr:c?r/x<x<v-.i-ccé KEURKAPOKMATRASSEN zijn o.a. verkrijgbaar bij HAARLEMS BEDDENSPECIALIST Jansweg/Stationsplein - Tel. 14329 Zandvoort - Kerkplein - Tel. 3430 Amsterdam-W Hoofdweg 480 - Tele foon 85511 - Eigen matrassenmaker!! VERWTJLFT 9 - TELEFOON 10657 - HAARLEM VOOR KEURKAPOKMATRASSEN GEN. CRONJÉSTRAAT 19 TELEFOON 55878 KEURKAPOKMATRASSEN verkrijgbaar bij SCHAGCHELSTRAAT 13 - HAARLEM - TELEFOON 10286 SPECIAAL BEDDEN- EN MATRASSENMAKERIJ Hedenmorgen is brand uitgebroken in de sociale werkplaats aan de Peperstraat in Hoorn, een oud gebouw, waarin vroes- ger een kleuterschool was gevestigd. Bij de brand is een der minder-valide ar beidskrachten, de dertigjarige ongehuwde heer -Kerkwijk, om het leven gekomen. De brandweer is geruime tijd bezig ge weest het vuur te blussen. Advertentie Het Tweede Kamerlid de heer Delprat (V.V.D.) heeft in schriftelijke vragen aan de minister van Verkeer cn Waterstaat over het gedeelte van rijksweg 1 tussen Diemen en de Vechtbrug maatregelen aanbevolen die de veiligheid van dit traject zouden moeten bevorderen. In de afgelopen maanden, aldus het Ka merlid heeft zich op dit rijksweggedeelte weer een aantal zeer ernstige ongelukken voorgedaan, vooral tijdens de spitsuren en tijdens het weekend wanneer het ver keer er zeer intensief is. De toeneming van de verkeersintensiteit, ook in het algemeen op de verbinding Am sterdam-Het Gooi, wijst op de noodzake lijkheid tot de aanleg van een tussenberm en een verbetering van de autoweg In 1928 kochten twee Engelse religieu zen in Noord-China een doofstom Chinees bedelmeisje voor tien shilling. Zij hebben haar nu 18.000 pond sterling nagelaten. Evangeline en Francesca French zagen Eleen Guy, zoals zij hun pupil noemden voor het eerst in een Noordchinese stad, waar zij, bedelend langs de huizen trok. De huiseigenaren lieten hun honden op het tengere meisje los, die vaak lelijk gebe ten werd, omdat zij de honden niet aan hoorde komen. Eleen was de dochter van een Tibetaans generaal en een Mongoolse vrouw, die „te veel kinderen" had en haar weggaf aan een vrouw die haar liet bedelen. De directeur van een rubberfabriek in Kesteren heeft bij de Utrechtse politie aangifte gedaan van valsheid in ge schrifte, die in Utrecht gepleegd zou zijn bij een autobandenonderneming. Zijn be drijf zou door deze handelingen benadeeld zijn voor ongeveer een ton. In verband hiermee heeft de Utrechtse recherche twee mannen aangehouden, de 42-jarige chef van de technische dienst van het Utrechtse bedrijf, en een 45-jarige rub berwerker uit Amsterdam. De eerste ontkent, de rubberbewerker heeft volle dig bekend. DUSSELDORP (UPI) In Dusseldorp wordt de grootste na-oorlogse postzegel veiling van West-Duitsland gehouden. Zeld zame postzegels met een waarde van naar schatting ruim anderhal4 miljoen mark ko men onder hamer. Een der pronkstukken is een zegel van 1851 uit Hawaii. Voorts worden zeldzame series uit de vroegere Franse koloniën geveild, welke in de loop der jaren door een handelaar in Hamburg zijn verzameld. De veiling duurt tot én met donderdag. Zaterdag zal de commissaris der Ko ningin in Zeeland de nieuwe weg over de Zandkreekdam officieel openen. Stratenmakers zijn op de dijk nog aan het werk. Op de achtergrond een der kunstwerken in de dijk. Wie zich een voorstelling wil maken van de omvang van dit reuzendoek. moet zich eens indenken, dat men op de oppervlakte hiervan zes ruime eensgezins woningen zou kunnen bouwen, gesteld althans dat men het scherm op de grond zou uitspreiden. Op het bioscoopterrein bevinden zich zeshonderd palen. Ieder van deze zuilen heeft twee luidsprekers. Een bioscoopbezoeker rijdt nu met zijn wagen naar zo'n paal, pakt een van de beide luidsprekers en hangt deze door het halfgeopende zijvenster in zijn wagen. Als het koud is kan hij het raampje dan desgewenst weer naar boven draaien. Elke paal heeft bovendien twee stopcontacten waarop men een elektrisch kachel tje kan aansluiten en deze kacheltjes kan men op verzoek aan het loket in bruik leen krijgen. Wie honger of dorst heeft kan een groen lampje op de zuil inschakelen, waarna een kelner, die op het terrein rondrijdt in een wagentje met een keur van etens waren. drinkwaren en rookartikelen, u spoedig komt bedienen. Heeft de film een Duitse tekst dan kan men aan bepaalde zuilen ook de Engelse tekst beluisteren. Prachtig Een Keurkapokmatras? Een echte. Kijkt u maar naar de keurlabel. Beter kan ik u niet raden I Wat Is een kapokvezel? Een luchtkussentje met vochtwerend waslaagje. Altijd kurkdroog! Lekker zachttoch stevig. En hoe Is 't gewicht Licht als een veer. Makkelijk op te maken. En 't uiterlijk ziet u... Een aftapzuil in de autobioscoop te Frankfort. Iedere bezoeker krijgt hij zo'n paal een luidspreker, die men via het zijraam in zijn auto kan hangen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21