VehkcJk. KOEK In 1970 alle faculteiten van V.U. in één nieuw complex verenigd en bondig Drieëneenhalf jaar tegen ex-bankdirecteur geëist Meer windmeer bewolking Na Wormer heeft nu ook Heelsum een gat Ziekenhuis is reeds in aanbouw AGENDA Ontwerp voor nieuw stadhuis in Dordrecht ENGEL Haagse rechtbank hield nachtelijke schouw Soldaat dook onder op boerderij van vader Noodlottig schot tijdens realistische oefening 2 Vreemd voorwerp sloeg in bij boerderij Viereneenhalf jaar gevorderd tegen „accountant1' Haarlem V else n -IJm u id en Beverwijk IfoikacLe ci Schilder bij val gedood Op 30 september gaat infanterie naar Nieuw-Guinea De „Helena" vlot zonder averij Kerkelijk Nieuws Met medeweten van de politie Vier brandkastkrakers in Sneek aangehouden Door gas gedood Tegen ex-bokskampioen nu lagere straf geëist BUITENBIJTS er is goed brood er is beter brood het beste brood.||VERMAAT,S BROÖ DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 "è.v: I ::v Na, Wormer heeft nu ook Heelsum een mysterieus gat in de grond. Het is woens dag omstreeks twa-aif uur ontstaan. Op dat ogenblik was mevrouw Van Vloten van de boerderij „De Kamp" in de tuin bij haar huis. Plotseling hoorde zij een fluitend ge luid dat zij herkende als het gieren van een granaat. Het voorwerp kwam tussen het woonhuis en de boerderij door, be schadigde de boerderij licht, en sloeg op ongeveer 120 meter van de boerderij, dicht bij de Heelsumse beek in de grond. Ook een buurvrouw van mevrouw Van Vloten had het geluid gehoord en het voor werp in de wei zien inslaan. Duidelijk was een lichte rookontwikkeling waar te ne men. Het gat heeft een middellijn van onge veer dertig centimeter en is plus minus anderhalve metersdiep. De eersten die het gat ontdekten, waren de buurvrouw en een gepensioneerde generaal-majoor die op „De Kamp" woont. Op de vraag wat hij van het ingeslagen voorwerp dacht, antwoordde hij: „Ik zou er niets over durven zeggen. Het kan een meteorsteentje zijn, een voorwerp afkoms tig van een vliegmachine of van een „Spoetnik", maar ik waag me niet 'aan veronderstellingen." Hij had onmiddellijk de politie gewaarschuwd en al spoedig was de marechaussee ter plaatse, evenals de gemeentepolitie en de burgemeester van Renkum, mr. D. Matser van Bloois. Later kwamen ook personeel van de luchtmacht en een paar auto's met mili tairen. Deze zijn omstreeks vier uur aan het graven gegaan maar hebben het on derzoek voorlopig gestaakt. Onder deskun dige leiding zou vandaag verder worden gezocht. Op het moment dat het voorwerp in sloeg werden er geen militaire oefeningen in de buurt gehouden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Nu het hoogste punt ls bereikt van het In aanbouw zijnde ziekenhuis van de V rije Universiteit in Amsterdam-Zuid. zal bin nen enkele maanden worden begonnen met de bouw van een complex voor de wis- en natuurkundige faculteit en een gebouw waarin de preklinische laborato ria voor de medische faculteit zullen wor den gevestigd. De uitvoering van het nieu we universitaire centrum van de V.U. ge schiedt op een terrein oostelijk van de Amstelveenseweg. Hier verrijst een der fraaiste universiteiten van Europa en stel lig de best geoutilleerde van ons land. Over tien jaar zal het dertien hectaren grote complex zijn volgebouwd. Er zal dan een kwart miljard gulden In het com plex zijn geïnvesteerd. De Vrije Universiteit maakt een stormachtige ontwikkeling door. In 1940 bedroeg het aantal studenten slechts 698, op het ogenblik zijn het er 3000, in 1970 zullen er 5000 zijn. De Gemeente Universi teit. heeft thans 7500 ingeschreven studen ten. ,T Het ziekenhuis van de Vrije Universi teit heeft zijn vorm reeds gekregen, zij Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren de 59-jarige ex-bankdirecteur H. D. uit Driesum terechtgestaan, die vorig jaar werd gearresteerd toen na een con trole door controleurs van de Nederlandse Bank aan het licht kwam dat hij de Boaz- bank te Driesum had benadeeld voor ruim ƒ283.000. De officier van Justitie eiste tegen hem ceu gevangenisstraf van 3 Vs jaar met aftrek van voorarrest. In het psychiatrische rapport, dat over de verdachte was uitgebracht, werd hij gekenschetst als een debiele persoon. De president, mr. H. J. van Maanen, had weinig waardering voor dit rapport. Hij merkte op dat D. ter zitting allerminst een debiele indruk maakte. „De geleerden mo gen dan zeggen, dat u niet zo snugger bent en niet kunt rekenen, maar wat u allemaal gedaan hebt vind ik toch maar verdraaid slim", aldus mr. Van Maanen. De fraude, die D. ten laste was gelegd, strekte zich uit over een dertigtal jaren. Een bedrag van 60.000 zou reeds dooi de vader van D. verduisterd zijn. De accountant S., die met D. onder één hoed je speelde had 45.000 opgestreken. De verduisterde1 gelden gebruikte-D. gedeelte lijk in zijn huishouding. Tevens liet hij zijn woning verbouwen voor f 17.000. Hij kocht een auto voor 6.000. Èen bedrag van 53.000 kon niet worden achterhaald. 'De grootste knoeierijen waren gepleegd met de rekening-courant-staten. Er ston den achtendertig gefingeerde debiteuren in de boeken van de bank met een gezamen lijke 'fictieve schuld van 1 1 '2 ton. De verdachte bekende volledig. Uit een rapport van de reclassering bleek, dat de verdachte, die vroeger schildersknecht was, het directeursbaantje van zijn vader had geërfd, hoewel hij liever schilders knecht zou zijn gebleven, want van reke nen had hij geen verstand. „Wat voor een gemeenschap is dat geweest, die dat Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Het Nederlands Ballet. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „08-15", 18 jaar. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Hanni bal", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Du Rififi chez les hommes", 18 jaar. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 uur, zondag echter 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Angst", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Gevaarlijk blond", 18 jaar. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The naked and the dead", 18 jaar. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15: „Macht der vergelding", alle leef tijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De zomer van de 17e pop", 14 jaar. Vrijdag 20.15 en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Alle lieben Peter", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Nooit op zondag", 18 jaar. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „De zaak MP", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: j,Het monster uit de riolen", 18 jaar. Vrij- dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „De ko ningin van planeet Venus", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „The wrong man", 14 jaar. Van vrijdag af 14.15, 19 en, 21.15 uur, echter zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Shalom, wonder van Israel", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „De laatste getuige"., 14 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Saboteur", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 oktober Unes- co-expositie van reprodukties naar aqua rellen „Watercolours". Dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 oktober expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dierenteke- ningen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10 tot 22 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 23 septem ber). Thaiia, 20 uur: „Vrouwengevangenis". Rex, 20 uur: „Eiland der jalouzie". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. VRIJDAG 30 SEPTEMBER Rex, 20 uur: „Striptease en gangstei-s". Thalia, 20 uur: „Als het bloed kookt". Pieter Vermeulenmuseum als donderdag. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rimi, kind van de wildernis". VRIJDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The Geisha Boy". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Als het bloed kookt". W.B. Theater, 20 uur: „Een vrouw van de wijde vlakte". Advertentie Htettioyu*#. De 47-jarige schilder G. Hindaal uit Am sterdam is bij werkzaamheden aan de gevel van een fabriek aan de Haarlemmer weg bij een val om het leven gekomen. De schilder wilde op een steiger over stappen maar doordat de steiger die met een touw aan de muur was bevestigd, week, verloor hij zijn evenwicht en viel tussen gevel en steiger van zes meter hoogte. De man overleed tijdens het ver voer naar het Wilhelminagasthuis. accepteerde", zo vroeg de president zich af. Zijns inziens had de gemeenschap ook schuld aan de misstap van D. Het bleek dat noch het bestuur van de bank, waarvan het jongste lid 72 en het oudste 82 jaar was, noch de leden een mond durfden open te doen. omdat ze bang waren voor hun geld. In het psychiatrische rapport werd ge concludeerd dat D. sterk verminderd toe rekeningsvatbaar was. De president twij felde aan die conclusie. Het verbaasde hem zeer. dat D. aan een reclasserings- ambtenaar had gevraagd, of er na zijn detentie misschien nog een baantje voor hem gevonden kon worden alsdirec teur van een andere boerenleenbank. „Hoe haalt u het in uw hoofd", zei de president. De officier van Justitie, die uitrekende dat het totale schadebedrag nog belang rijk hoger was dan 280.000 zei dat de mogelijkheid tot fraude te wijten was aan de heilloze samenwerking tussen D. en S. „Ze waren als een Siamese tweeling, die weten dat ze van elkaar afhankelijk zijn", aldus de officier van Justitie. Het bestuur van de bank was volgens de officier niet voor zijn taak berekend. Het interesseerde de bestuursleden weinig wat er gebeurde, als zij maar konden profiteren van de bank: D. was volgens de officier een dom en incapabel man, die niettemin sluwheid bezat. „Ik wist van niets", zegt „accountant" Een zwaardere straf, namelijk vier en een half jaar gevangenisstraf eiste de of ficier van Justitie tegen de 63-jarige koop man J.S. uit Groningen die vervolgens te recht stond wegens medeplichtigheid aan de verduisteringen bij de Boaz-bank te Driesum. S. speelde jarenlang de rol van accountant en bezwoer de president dat hij tot begin september 1959 niet had ge weten, dat de directeur van de bank frau de had gepleegd. Op 6 september kwam D. bij hem en zei: ,,'t Is mis". „Wat heb je dan gedaan?" vroeg S. „Ik heb wel voor 80.000 gulden valse staten opgemaakt, antwoordde D. „Ik kon het me nauwelijks voorstellen," zei S. ter zitting. „Het was een hele slag voor mij." Hij betoogde, dat hij D. onvoorwaardelijk had ver trouwd. „Zoiets verwacht je van een zen deling, maar niet van een accountant," aldus de president. Op één punt gaf S. toe, dat hij fout was geweest. Hij had eens 50.000 van D. geleend, hoewel hij wist, dat deze lening niet op de lijst van verstrekte kredieten was geboekt. In de ze zaak werd de ex-directeur van de bank als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat S. wel iets van de fraude heeft geweten; hij wist dat de rekening-courantstaten niet in orde waren, maar hij sprak er nooit over. Hij leende echter wel hoge bedra gen. „Hij staat onder ede, maar hij liegt", zo reageerde de accountant op deze ver klaring. In zijn requisitoir kwam de offi cier van Justitie echter tot de conclusie, dat S. heel goed heeft geweten hoe de zaken er voorstonden. „Hij heeft er doel bewust van geprofiteerd. Hij maakte de jaarverslagen op, die van begin tot het eind vals waren. Hij poseert hier nu als een argeloze, maar die vlieger gaat niet op. Hij wist dat er werd geknoeid." De officier noemde S. een man met de allu res van een betrouwbaar heer, die echter in wezen een doortrapte gewetenloze fi guur is, die profiteerde van de zwakheid van D. Hij leek hem daarom juist tegen S. een zwaardere straf te eisen dan tegen D. Op 12 oktober zal de rechtbank uit spraak doen. De gemeenteraad van Dordrecht heeft na een langdurig debat het voorstel van B. en W. aanvaard om de ontwerper van het schetsplan, dat onder het motto „Te ken" voor de bouw van een nieuw stad huis is ingezonden, opdracht te geven zijn ontwerp nader uit te werken. De raad stelde hiervoor een krediet van ƒ35.000,- beschikbaar. Het plan „Teken" is een van de vijf ontwerpen, die het gemeentebe stuur door het verlenen van een meer voudige opdracht tot zijn beschikking heeft gekregen. Het bleek, dat ir. J. J. N. Veg- ter, uit Leeuwarden, de rijksbouwmeester, de ontwerper van het plan was. De burge meester deelde mede, dat een onbekende gever een bedrag van 50.000,- had ge schonken uit waardering voor het beleid van B. en W. en de gemeenteraad inzake de bouw van een nieuw stadhuis met de suggestie dit bedrag te gebruiken voor een fonds ter bestrijding van de kosten van de bouw van een stadstoren, die de ont werper zich op enige afstand van zijn stadhuis, zonder hem in zijn plan op te nemen, heeft gedacht. het dan dat die nog slechts bestaat uit een betonnen kolos, die in het kale land staat. De Vrije Universiteit bezit thans geen ziekenhuis, maar in 1963 zal zij er dus een in' gebruik moeten nemen. Het is in ons land nog nooit gebeurd dat een ziekenhuis van deze omvang (700 bedden) zonder „voorloper" tot stand is gebracht. In 1963 zal men van de ene dag op de andere moeten starten met een volledige staf chirurgen, artsen, verpleegsters en ander personeel. Het ziekenhuis zal bestaan uit een bed denhuis van twaalf verdiepingen en een behandelhuis van negen lagen, waarin ope ratiekamers en drie collegezalen worden ingericht. Voorts komen er ruimten voor keukens, wasserijen, magazijnen, kanto ren, bibliotheken en archieven, polikli nieken en een pathologisch instituut. Een gebouw van ongeveer van eenzelf de omvang, waarvan de bouw binnenkort wordt begonnen is dat voor de faculteit der wis- en natuurkunde, waarin plaats zal zijn voor afdelingen fysica, fysische chemie, chemie, geologie en biologie. Bi komen tien vleugels waarin de laboratoria en werkruimten zijn geprojecteerd, terwijl in de onmiddellijke omgeving grote col legezalen en een cyclotronhal worden ge bouwd. Bij dit gebouw zal een hortus bo tanicus worden ingericht. Vrijwel tegelijkertijd hoopt men te be ginnen met de bouw van de pre-klinische laboratoria. De volgende fase zal zijn het stichten van een hoofdgebouw voor de universiteitsbibliotheek, de administratie, de aula, de kamers voor besturende col leges, voor de rector en voor de hooglera ren en voorts ruimten voor de faculteit der theologie, rechten ,letteren en economie. Gelijktijdig met de laatste fase van het ziekenhuis worden woonblokken gebouwd voor verpleegsters, leerling-verpleegsters en overig personeel. In het plan is ook rekening gehouden met de bouw van studentenwoningen in hoog- en laagbouw voor in totaal 500 studenten. In de ac commodatie worden recreatieruimten en zelfs een sporthal opgenomen. Over tien jaar zal de hele Vrije Uni versiteit op dit terrein zijn geconcentreerd, met uitzondering van de specialistenafde lingen voor psychiatrie en neurologie die in de Valeriuskliniek blijven gehuis vest. Het complex der Vrije Universiteit zal de noord-westelijke afsluiting vormen van tuinstad Buitenveldert, die eveneens omstreeks 1970 voltooid zal zijn. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Het vertrek van het s.s. „Groote Beer" met een aantal infanteriedetachementen voor Nieuw Guinea,'dat aanvankelijk was vastgesteld op 24 september, is nu bepaald op 30 september. Het schip, waarvan het vertrek wegens reparaties moest worden uitgesteld, vaart om acht uur 's ochtends van Hoek van Holland uit. Het 3918 ton metende K.N.S.M.-schip „Helena" dat ter hoogte van Moreant Cays in de nabijheid van Jamaica aan de grond was gelopen en om assistentie had gevraagd, is vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. De rederij in Amsterdam heeft meegedeeld, dat het schip behalve de vertraging geen nadeel heeft ondervon den van het vastlopen. Om schuld van student aan dodelijk ongeluk te bepalen Om een zo goed mogelijk inzicht te krij gen in de omstandigheden die geleid heb ben tot een dodelijk verkeersongeval, heb ben president en rechters, de officier van Justitie en de griffier van de strafkamer der Haagse rechtbank in de afgelopen nacht een schouw gehouden op de Rijs- wijkseweg in Den Haag. Op deze plaats botste in de nacht van 25 op 26 april 1958 een 25-jarige Delftse student met zijn auto tegen een railslijp- wagen van de H.T.M., waarbij hijzelf en drie mede-inzittenden werden gewond. Een 20-jarig meisje uit Velp overleed vijf da gen later aan de opgelopen verwondingen. In juni van dit jaar eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank wegens dood door schuld tegen de student een voorwaardelijke hechtenisstraf van een maand en 250 boete. De rechtbank be sloot echter, alvorens uitspraak te doen, de situatie ter plaatse te bekijken. Voor de gerechtelijke schouw werd de afgelopen nacht uitgekozen, omdat de stand van de maan dezelfde was als in de nacht van het ongeluk. Behalve de rail- slijpwagen was ook een motorwagen van de H.T.M. naar dit punt van de Rijswijk- seweg gedirigeerd. Ten tijde van het on geluk was immers ook een motorwagen met H.T.M.-personeel, op weg naar de re mise, het bewuste punt gepasseerd. De student zou door deze verlichte tramwa gen de veel kleinere grote slijpwagen te laat hebben gezien. Verscheidene keren reden de president van de rechtbank, mr. R. Prins, de beide rechters en de officier van Justitie per auto op de railslijpwagen af, terwijl ook de verlichte motorwagen op de plaats van het ongeluk heen en weer reed. De griffier van de rechtbank volgde de gebeurtenissen nauwlettend. Ook de ver dachte en zijn raadsman waren aanwezig. Tenslotte bepaalde de rechtbank de uit spraak op 11 oktober. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Urk J. G. Meijer te Pernis. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Woerden P. H. Seggelink te Maarssen en D. van Wilsum te Dedems- vaart. Op 21 mei verliet een 21-jarige dienst plichtige soldaat, omdat hij met licht ar rest gestraft was wegens ongeoorloofde afwezigheid, zijn garnizoen te Bergen op Zoom. Drie maanden later, op 15 augus tus, werd hij door de rijkspolitie op de boerderij van zijn vader in Buitenpost (Fr.) aangehouden en teruggebracht. Voor dit feit stond hij terecht voor de krijgs raad in Den Haag. De president maakte uit de stukken op, dat de politie te Bui tenpost afwist van het onderduiken van de soldaat maar de zaken drie maanden lang maar zo gelaten heeft, ondanks het verzoek tot aanhouding. Daar de soldaat intussen was afgekeurd voor de militaire dienst, vorderde de auditeur-militair zes weken gevangenisstraf. De krijgsraad ver oordeelde de soldaat tot zeven weken mi litaire detentie. De recherche in Nijmegen heeft meege deeld dat vier Amsterdamse brandkast- krakers, die in de nacht van 27 op 28 mei van dit jaar een vergeefse poging heb ben gedaan om de grote brandkast in het gebouw van sociale zaken aan de Kronen burgsingel te Nijmegen te forceren, zijn gearresteerd. De politie van Sneek heeft dezer dagen de vier mannen aangehouden in verband met een -inbraak en gaf hen over ,aan de Goudse gemeentepolitie, die hen onder handen nam over een inbraak in Alphen aan de Rijn. Bij dit verhoor kwam vast te staan dat zij ook de inbraak in het gebouw van sociale zaken in Nijmegen hadden gepleegd. De 56-jarige alleenwonende heer F. J. Smits is in zijn woning aan de Bloem gracht in Amsterdam door gasvergiftiging om het leven gekomen. Buren die de man sinds vier dagen niet hadden gezien waarschuwden de politie, die het stoffelijk overschot in de keuken aantrof. Vermoedelijk is de man, die doof stom was, onwel geworden en gevallen en is in zijn val de gasslang van de kraan losgeraakt. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. G.- R. Nubé, heeft naar aanleiding van over de 31-jarige ex- bokskampioen H. van der Z. uitgebrachte rapporten zijn eis van een jaar gevange nisstraf teruggebracht tot twaalf maan den waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdachte is betrokken geweest bij een aantal diefstallen van koffiebonen in Den Bosch en uit de Amsterdamse havens. Tot drie maal toe had hij met een ge huurde auto de hoofddaders, die inmid dels zijn veroordeeld tot straffen varië rend van anderhalf tot twee jaar gevan genisstraf, vervoerd. Toen de officier tijdens de zitting op 29 april een jaar gevangenisstraf eiste, ver zocht de verdediger, mr. J. de Jong, een psychiatrisch rapport over de verdachte te laten uitbrengen, hetgeen de rechtbank toestond. Tevens werd een elektro-encefalogram gemaakt. De conclusie van dit laatste is dat zich lichte veranderingen in het her- senstelsel hebben voorgedaan, die een ge volg zouden kunnen zijn van het boksen. De psychiater noemt de verdachte „in de ring dapper, maar daarbuiten iemand met een klein hart, een goedgelovig kri tiekloos jongmens met een goed intellect maar ook met een neurotische karakter structuur. Op grond hiervan komt de psy chiater tot. de conclusie licht verminderd toerekeningsvatbaar. Uitspraak op 7 oktober. Ambassadeur. Jhr. mr. E. V. E. Teix- eira de Mattos, ambtenaar van de buiten landse dienst der 3de klasse, is benoemd tot ambassadeur in de republiek Pakistan. Transportband van 5 km. Mevrouw S. DelpratVeth, echtgenote van de pre sident-commissaris van de n.v. overslag bedrijf „Amsterdam" en voorzitter van de Kamer van Koophandel, heeft in dit bedrijf in de hoofdstedelijke Westhaven een 5 kilometer lange transportband installatie in gebruik gesteld. Deze instal latie maakt het bedrijf tot het modernste op het gebied van de behandeling van massagoederen in Europa. -- Onderscheiden. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is -benoemd dr. E. O. baron van Boetzelaer, directeur- afdelingschef, plaatsvervangend secretaris generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken. Vandalen. De rijkspolitie in Brummen heeft de daders gepakt van de vernielingen, die deze week in een schaftlokaal van de Nederlandse Spooi-wegen op de lijn Brum- men-Zutphen zijn aangericht. De daders, zeven jongens van wie de oudste dertien jaar is, vernielden bijna alle dakpannen, de schoorsteen en acht ruiten van het ge bouw. Advertentie Eis altijd de beproefde Voor de krijgsraad in Den Haag stond een sergeant terecht, omdat hij op 4 augustus tijdens een in de omgeving van Weert gehouden militaire oefening met een met losse patronen geladen geweer zó dicht in de buurt van een korporaal uit Heereveen geschoten had, dat deze daar door zeer ernstig werd gewond. „De oefening had tot doel de leerlingen van de School Reserve Officieren Infante rie te Ermelo de inspanningen en ontbe ringen van een moderne oorlog te doen leren kennen. Deelnemers aan de oefe ning kwamen steeds voor onaangename verrassingen te staan. Eigenlijk was deze oefening te zwaar voor de toekomstige vaandrigs". Dat zei kapitein M. H. von Meyenfeldt als raadsman van de sergeant. Hij zei voorts dat de sergeant in drie da gen meer dan honderd kilometer had ge lopen, hoofdzakelijk des nachts. Overdag moest hij speciale opdrachten uitvoeren en daarbij voortdurend met de „vijand" re kening houden. In de vier dagen, dat deze oefening duurde, sliep hij slechts vijf uur. De sergeant had, toen hij het noodlotti ge schot loste, opdracht met drie man uit geworpen voedsel op te .halen in een ter rein, dat bezet was door de tegenpartij. Hij stootte op de korporaal uit Heerenveen en hij maakte hem „krijgsgevangen'-'. De gevangengenomen korporaal loste in eens een schot met zijn geweer, hetgeen goed afliep. Als een soort reactie loste hierop de sergeant op 20 cm. afstand van de korporaal ook een schot. Dit trof het slachtoffer in de rug. Zijn ruggemerg werd gekwetst, waardoor verlamming op trad. De getroffene zal blijvend invalide zijn. De auditeur-militair noemde het een grove onvoorzichtigheid, die blijvende in validiteit ten gevolge heeft. Lange tijd heeft het slachtoffer tussen leven en door gezweefd. Hij vorderde een maand hech tenis. De raadsman wees er op, dat na het gebeurde door personeel en leerlingen van de S.R.O.I. spontaan 5.000,- werd ingeza meld als studiebeurs voor de getroffene. De krijgsraad legde de sergeant veer tien dagen hechtenis op. Advertentie neem nog n sneetje Het K.N.M.I. deelt mee: Zowel het hogedrukgebied bij Midden- Noorwegen als de uitloper daarvan boven de Noordzee wist zich in de afgelopen 24 uur te handhaven. Daar er vannacht wat meer wind was, waren de minimum temperaturen minder laag dan de vorige nachten. Het centrum van het depressiegebied boven Oost-Duitsland verplaatste zich naar West-Rusland. Het is van weinig belang meer voor het weer in ons land. Van meer belang is een oceaanstoring die, na ten noorden van de Azoren te zijn voorbijge trokken, vanmorgen voor de kust van Portugal arriveerde. Deze storing wordt morgen boven Frankrijk verwacht. Deze ontwikkeling zal tot gevolg hebben dat de wind gaat toenemen uit oostelijke richting. Er zal ook meer bewolking komen, maar of de storing morgen reeds neerslag zal veroorzaken is nog onzeker. Vrfjdag 30 september Zon op 6.38 uur, onder 18.21 uur. Maan op 16.15 uur, onder 00.54 uur. Hoog en laag water tn IJmuiden Donderdag 29 september Hoog water 9.54 en 22.38 uur. Laag water 5.03 en 17.35 uur. Vrijdag 30 september Hoog water 11.32 en uur. Laag water 6.35 en 19.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 13 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur M II t> u Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopennagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. ozo licht bew. ono half bew. ono half bew. ono mist o mist ono zwaar bew. ono half bew. o geheel bew zwaar bew onbewolkt zwaar bew. regenbul regen licht bew. zwaar bew. zwaar bew. mist licht bew. regen regen regen zwaar bew licht bew. regen regen regen onbewolkt zwaar bew onbewolkt licht bew. onweer licht bew. onbewolkt zwaar bew n U ono nno 14 14 14 13 14 12 14 14 11 12 windst. 14 o 16 o 14 o 14 ono 13 windst. 12 zo nw wnw nnw ono zzo nw winds, nno w windst. 16 o 15 zzw 25 no 23 windst. 31 windst. 25 zzw 22 19 19 21 11 14 13 14 16 18 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0,3 0,1 0 0 0 3 6 9 0,1 3 0 O 2 12 9 0 0 6 11 1 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2