2,46 BESPAREN WERELDNIEUWS I l Franse regering poogt verzet van intellectuelen te breken Oostberlijners mogen niet naar Billy Graham gaan luisteren Op de Bespiegeling DIEPE KLOOF IN BONN OVER DE STAAT VAN BELEG Raadgevende V ergadering beveelt Kanaalplan aan PLEEGZUSTER Zwitser ving „stem uit de ruimte" op Zwarte Kippen bewaren... <~Praatótoel 't Silver Stoepke DONDERDAG 29 SEPTEMBER 196a 3 Regering en oppositie scherp tegenover elkaar Raad van Europa Spoorwegtunnel verdient de voorkeur DIT MERK EN DEZE NAAM PLEEGZUSTER Duitse hausse loopt regering uit de hand die lekkere shag in de handige doos 95 ct. Belgische supertanker te groot voor Antwerpen Staatsboycot van hun werkzaamheden afgekondigd West-B er lijn weigert zijn tent te laten afbreken Brits-Noors akkoord over de kustvisserij (Van onze correspondent) BONN In de Tweede Kamer te Bonn, die gisteren aan zijn laatste jaar voor de verkiezingen van september 1961 begon, bleek opnieuw een zeer diepe kloof tussen de regering en de beide oppositie partijen, de sociaal-democratische S.P.D. en de liberale F.D.P., te bestaan over drie door de regering ingediende belang rijke wetsontwerpen nopens de staat van beleg. Dit eerste debat van het nieuwe parlementaire seizoen te Bonn stak giste ren daarbij al meteen vol verkiezings- speldeprikken. De drie wetsontwerpen van minister van Binnenlandse Zaken Schroder beogen de regering speciale volmachten te geven voor het geval de staat zowel naar binnen als naar buiten in een noodtoestand zal verkeren. De regering zal onder meer het recht moeten krijgen bepaalde grondwet telijke rechten buiten werking te stellen en te regeren met verodeningen. Schroder's tweede wetsontwerp voorziet in een dienstplicht voor mannen en vrouwen in spannende tijden, zijn derde ontwerp eist van de burger, in geval van nood, spe ciale leveringen aan de staat, ondermeer van particuliere auto's. Zowel de socialisten als de liberalen gin gen niet akkoord met Schröders verkla ringen, volgens welke de regering in ge val van nood bijvoorbeeld een door de communisten veroorzaakte revolutie, algemene staking of iets dergelijks snel moet kunnen handelen. Dat is volgens de minister „het uur van de uitvoerende macht". De socialisten wezen Schroder's principe van de noodzaak van een spe ciale wetgeving voor de staat van beleg niet van de hand: tenslotte naderen de verkiezingen en een „neen'' tegen Schrö ders principe ten deze, komt neer op een „neen" tegen het principe van de ver dediging van het land, waar de socialisten zich de afgelopen zomer juist voor heb ben verklaard. Verkiezingstactiek Maar noch de S.P.D. noch de F.D.P. moet iets hebben van Schröders voorstel volgens hetwelk de eenvoudige meerder heid van de Bondsdag reeds voldoende is om de staat van beleg vast te stellen. Zij eisen een tweederde meerderheid. Zij vrezen dat een bepaalde regering lees een vierde C.D.U.-regering in 1961 of STRAATSBURG (ANP) De Britse en de Franse regering zouden er verstandig aan doen als ze actief steun gaven aan de plannen voor een tunnel onder Het Kanaal of een brug er over. Door een tunnel of een brug zou de treinreis van Parijs naar Londen, zonder onderbreking of overstap pen, op vier uur en twintig minuten kun nen worden gebracht en zouden 1800 auto's per uur in beide richtingen kunnen wor den vervoerd, zo heeft de economische commissie van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa verklaard. Een tunnel zou in vijf jaar kunnen wor den gebouwd. Een spoorwegtunnel zou an derhalf miljard gulden kosten, een brug twee miljard en een gecombineerde trein- autotunnel twee en een half miljard gul den. Volgens de commissie verdient een spoorwegtunnel met speciale treinen voor het vervoer van auto's de voorkeur. In het verslag van de commissie, dat door de Vergadering is goedgekeurd, wordt gezegd dat het denkbeeld van een tunnel in het verleden steeds is afgestuit op Britse strategische overwegingen. Aan gezien echter in het huidige tijdsperk van raketten en straalvliegtuigen een kanaal van 35 kilometer breedte nauwelijks nog de naam van barrière verdient, heeft dit bezwaar zijn bestaan zo langzamerhand wel verloren. De vergadering dringt er bij de beide regeringen op aan de plannen voor een Kanaalbrug of -tunnel over te nemen en zij heeft de afgevaardigden van deze lan den verzocht in hun nationale parlemen ten propaganga voor de plannen te maken. Advertentie garanderen U de ECHTE, geneeskrachtige^ BLOEDWIJN Speciale bloedvormende en zenuwsterkende bestanddelen, die aan deze heerlijke wijn zijn toegevoegd, herstellen Uw ener gie, verhogen Uw weerstand. j UITSLUITEND verkrijgbaar bij - apotheker en drogist De Westduitse hausse dreigt de regering uit de hand telopên, zo waarschuwt het ministerie van Economische Zaken in zijn verslag over augustus. De vraag is nog te groot voor het aanbod, hetgeen verhoging van lonen en prijzen tot gevolg heeft, aldus het verslag. Het voortdurende tekort aan arbeids krachten heeft de lonen omhoog doen sprin gen en werknemers die thans over veel geld beschikken, zijn geneigd meer te ko pen en niet te sparen. later de vakbonden bij een grote sta king zou kunnen verbieden, of tegen een zekere politieke oppositiegroep ondemo cratisch zou kunnen optreden. De staat van beleg, zo zei de S.P.D.-jurist Arndt, is niet het „uur van de uitvoerende macht" alleen, maar in de eerste plaats het „uur van alle democratische krach ten in de staat". Niets duidde er in het debat van gis teren op dat beide partijen dichter bij el kaar waren gekomen over deze voor de Bondsrepubliek belangrijke wetsontwerpen Belangrijk omdat de Bondsrepubliek vlak tegenover het ijzeren gordijn ligt en als het ware overspoeld wordt met spionnen uit Oost-Duitsland. Men kreeg de indruk dat de regering er zich wel van bewust was dat zij de voor aanneming van de ontwerpen vereiste tweederde meerder heid het gaat hier namelijk om een grondwetswijziging niet zou halen. Daardoor leek het er ook op of de re- regeringspartij, de C.D.U. C.S.U., en het kabinet zelf, vooral de S.P.D. aan het uitdagen waren volgens de volgende ar gumentatie: de internationale toestand is kritiek en maakt een snelle wetgeving no pens de staat van beleg voor Bonn zeer noodzakelijk. Wie haar afwijst brengt het land in gevaar, maakt de Bondsrepubliek in elk geval minder goed verdedigbaar en verklaart zich dus indirekt tegen de ver dediging van de Bondsrepubliek. In de aanstaande verkiezingsveldslag zal deze argumentatie zeker opgeld doen. Advertentie ANTWERPEN (UPI) De Belgische supertanker „Esso Liège", die volgende maand in dienst wordt genomen, zal voorlopig zijn lading in de haven van Rot terdam moeten lossén. De tanker, die 47.500 ton meet, heeft een diepgang van ruim IIV2 meter. Momenteel is de vaar geul van de Schelde slechts bevaarbaar voor schepen met een diepgang van 36 voet, maar men hoopt dat baggerwerk het tegen de volgende lente mogelijk zal ma ken het schip in Antwerpen voor de wal te krijgen. De tanker werd in Hamburg ge bouwd en zou op 10 oktober het anker lichten, met bestemming Sidon, in Liba non. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft bepaald dat degenen, die het mani fest hebben ondertekend, waarin gezegd wordt dat Franse dienstplichtigen het recht hebben te weigeren hun dienstplicht in Al gerije te vervullen, niet voor de radio- of televisie-omroep van de Franse staat mogen verschijnen en evenmin mogen optreden in schouwburgen, die staatsubsi- die genieten. In het besluit wordt gezegd, dat de regering besloten heeft de maatre gelen tegen „hen, die dienstweigering of desertie in de hand willen werken" te verscherpen. Tegen ondertekenaars van het manifest, die in staatsdienst zijn zoals onderwij zers, militairen en ambtenaren zullen de ministers onverwijld disciplinaire maat regelen nemen, zoals schorsing en inhou ding van het salaris tot tweederden der wedde. Bovendien zullen zij, overeenkomstig re cente besluiten, die voorzien in strenger bestraffing voor het aanzetten tot ont trekking aan de militaire dienst of de sertie, gerechtelijk kunnen worden ver volgd. De minister van Voorlichting Terre- noire heeft meegedeeld dat de regering een maatregel voorbereidt, waarin bepaald wordt dat geen staatssubsidie zal worden gegeven voor een toneelstuk of voor een film, waarin een of meer ondertekenaren van het manifest optreden. Het manifest werd ondertekend door meer dan 140 intellectuelen, onder wie schrijvers, toneelspelers, filmsterren, on derwijzers en journalisten. Tegen acht tien hunner is een gerechtelijke vervol ging ingesteld. Tot de ondertekenaren be horen de schrijfsters Frangoise Sagan en Simone de Beauvoir, de schrijver en filo soof Sartre en de filmsterren Simone Sig- noret en Danielle Delorme. Voor morgen heeft de Radiotélévision Frangaise een 24- uursstaking geproclameerd uit protest te gen de politiek der bevroren lonen van De Gaulle. MüNCHENSTEIN (Zwitserland) (UPI) „Eén-twee-drie, één-twee-drie, één-twee drie," telde een schorre stem in het Rus sisch. Daarop zakte het geluid even weg, waarna de geheimzinnige stem voortging met spreken. De journalisten, die woensdag van deze demonstratie per bandrecorder getuige waren, toonden zich verbaasd toen daar hun gastheer, de 37-jarige radiotechnicus Walter Kunz, die in het Zwitserse plaatsje Münchenstein woont hun vertelde, dat dit naar alle waarschijnlijkheid de eerste bandopname was van de stem van een Russische raketpiloot. Hij zei tot deze gevolgtrekking te zijn gekomen door het feit dat de stem sprak op de golflengte die de Russen gebruiken voor het uitzenden van de radioseinen van hun ruimteschepen (20.005) en doordat de ontvangst karakteristieke aanwijzingen gaf dat de stem sprak van een zeer snel bewegend voorwerp uit. Bovendien had hij al zeer dikwijls naar de Russische ruimtesignalen geluisterd. Hij had zijn bandopname reeds op 17 januari van dit jaar gemaakt, maar zolang verborgen gehouden omdat hij „geen vroegere ervaring met de pers had". Advertentie WIJN - ADVOKAAT - LIMONADE T0Ï1 JAN. VOOR 5 KIPPEN: 1 literfles Monaco en 1 fles Orana limo nade voor,, de halve prijs. U heeft dan een reductie van 2,46 en... 2 nieuwe kippen. (Van onze correspondent) BONN Voor de derde keer in drie dagen sloot de Oostduitse Volkspolizei gis teren de sectorengrens tussen Oost- en West-Berlijn bij de Brandenburgerpoort. Zij willen daarmee verhinderen dat hon derden Oostberlijners de bijeenkomsten van de Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham zouden bezoeken. Billy Graham oogst te Berlijn, evenals te voren te Ham burg en Essen, zeer veel succes. Hij heeft een tent laten bouwen in de onmiddellijke nabijheid van de Brandenburgerpoort, de voornaamste doorgang van West- naar Oost-Berlijn. De Oostberlijnse burgemees ter Schmidt heeft in een brief van zijn Westberlijnse collega Willy Brandt geëist, dat de tent zal worden afgebroken. Schmidt spreekt van een regelrechte pro vocatie tegen Oost-Duitsland. Brandt ver klaarde daarop dat Graham van hem zo veel en zo lang hij maar wil mag praten. Al drie dagen lang en steeds in de late namiddag sluit de Volkspolizei de grens overgang aan de Brandenburgerpoort tij delijk voor voetgangers. Als Oostberlij ners er via andere doorlaatposten en via de trams er toch in slagen Grahams tent te bereiken worden ze later op de avond bij hun terugkeer naar naar Oost-Berlijn bijzonder lang gecontroleerd op hun per soonsbewijs en eventueel meegenomen goederen. „Veldtocht tegen traagheid" De Oostduitse propaganda noemt Billy Graham, die avond aan avond te Berlijn twintigduizend en meer mensen trekt, een handlanger van de imperialisten een werktuig van de westelijke psychologische oorlogsvoering en het „machinegeweer van Willy Brandt". Graham heeft daarop geantwoord dat hij Brandt nog nimmer LONDEN (Reuter) De Noors-Britse visserijbesprekingen in Oslo zijn geëin digd met de afspraak dat aan de beide regeringen zal worden voorgesteld, dat de Britse vissers nog tien jaar tot op zes mijl van de Noorse kust mogen vissen. Daarna zou Noorwegen zijn visserijzone tot twaalf mijl vergroten. Vandaag zal et- een communiqué over dé besprekingen worden uitgegeven. OSLO (UPI) Niet alleen de Britse vissers, ook andere Westeuropese vissers krijgen het recht binnen de 12 mijlszone te komen. Ook Oosteuropese landen kun nen dit recht verwerven, op basis van we derkerigheid. Tot dusver geldt langs de Oosteuropese kusten een territoriale zone van 12 mijl, waarop geen uitzonderingen worden toegestaan. De Britse visserij binnen de Noorse ter ritoriale zone zal gezamenlijk door Groot- Brittannië en Noorwegen geïnspecteerd worden, tot welk doel de vissersbonden van beide landen reeds overleg hebben ge pleegd. heeft ontmoet en in Berlijn alleen een veldtocht tegen de traagheid van het hart en voor een bekentenis tot Christus" wil ondernemen. „Ik ben in Berlijn, aldus Graham, niet als Amerikaan, maar als vertegenwoordiger van het rijk Gods". Als de Oostduitsers beweren dat hij, Graham, de Berlijners afleidt van de werkelijke problemen, zal daarvoor zijns inziens dan een gegronde reden zijn. Iedere avond weer: twintigduizend Ber lijners uit het onvrije oosten en het vrije westen in de grote tent van Graham, ter wijl een paar honderd meter verder de schijnwerpers op de Brandenburgerpoort de Oostduitse vlag met hamer en passer verlichtenHonderden Oostberlijners hebben voor een bezoek aan deze avond lijke Graham-voorstellingen veel ongerief en een zeker gevaar, blijkbaar van harte over. Advertentie Een hoekje voor verloofden.... In onze zaak hebben wij een speciaal hoekje inge richt waar jonge verloof den hun hart kunnen op halen aan EEN EXCLUSIEVE COLLECTIE GEROGESCHENKEN Schitterend mooi, om een leven lang plezier van te hebben Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 Huis met het carillon Wij vinden er nix an Je voelt je altijd een beetje opgelaten als alle mensen in de buurt een reuze drukte maken om iets waar je zelf niets om geeft. Dat had ik met de Olympische Spelen en dat heb ik met oesters, patrijs en Prinsjesdag. Als vroeger iemand zei, dat hij het zo fijn vond, dat de R weer in de maand was, dan had ik allerlei mooie zinnetjes om als venijnige pijltjes naar zijn hart te schieten. 71c zei dan, dat hij een boosaar dige kapitalist was, die in één kwartier zo veel geld besteedde aan schelpdieren slob beren, als een heel gezin met twee kin deren uitgeeft aan voer voor een week en dut het best kon wezen, dat patrijs zo geweldig was, maar dat hele volksstam men nooit één hapje van die vogel heb ben genomen en dat zij toch lang en ge lukkig hebben geleefd. „Nee," zeiden wij dan, „nee, geef mij maar een eerlijk kalfslapje met gesloofde bietjes, of struis- vogelvlees;hebt u wel eens struisvogel ge geten, zoals ik, op Safari in Afrika, met gebakken wingerdbladeren?" „Nou" (zeiden wij dan) „daar is patrijs volks gaarkeukeneten bij. Net als reerug. U eet ook zeker graag reerug. Geeft u mij te allen tijde een mooi stukkie lamalende, of de bil van een wizent; da's andere koek." Vroeger spraken wij zó tot de herfstige smullertjes in onze omgeving, maar de jaren hebben ons onnoemelijk veel wijzer gemaakt. Wij laten hen ongestoord hun oesters eten, maar wij kunnen nooit de gedachte onderdrukken, dat als die din gen een cent per stuk zouden kosten, lang niet zoveel mensen zoveel drukte zouden m.aken van de R in de maand. Want wij vinden er nix an. Wij proeven het er eenvoudig niet van af. Een zilt glibbertje, dat weg is voor je het weet. En dan is de lol over. Bij patrijs is ook veel verbeelding. Weet u wat zo gek is van ons en waar wij zo reuzeraar in zijn? Geef óns maar kip. „Geef óns maar kip" (zeggen wij altijd) „kennu al uw patrijzen houden." Zo zeggen wij ook altijd: „Geef óns maar een spekulaasje op de boterham, dan kunt u zoveel kaviaar en gerookte zalm eten als u wilt; of abrikozenjam; geen bessen, maar abrikozen. En reerug? Néé. Daar doe ik principieel niet aan mee. Daar ben ik reuzeraar in, maar ik vind reeën veel te lieve dieren. Een mens moet er ten slotte ook principes op nahouden. Waar of niet?" En wat Prinsjesdag betreft met alle respect maar die heb ik nu al vijfhon derd keer gezien. In drie minuten is al les voorbij. Er zijn mensen, die ervoor uit Purmerend komen. Ik ben héél gek in die dingen. Zo ben ik ook geeneens naar de Floria- de geweest. Ik heb genoeg aan dat witte kannetje met rode rozen. Gek, hè? Laten ze maar rustig oesters eten. Ik zal er niets van zeggen. Als i k maar niet hoef. Elias Bitter. Italiaanse sigarettenrokers hebben dezer dagen ontdekt dat in bepaalde sigaretten levende rupsen voorkomen. Op deze wijze bevolkte sigaretten trok ken zwaar en hadden een bittere smaak. De rupsen waren uit zeer klei ne eitjes gekomen die ondanks de be werking van de tabaksbladen toch wa ren uitgekomen. Beroep. De in Hirosjima gevestigde raad tegen het gebruik van kernwapens heeft woensdag een dringend beroep op presi dent Eisenhower en premier Kroesjtsjev gedaan om hun geschillen te vergeten en onderhandelingen te beginnen over de wijze, waarop een einde kan worden gemaakt aan de koude oorlog. Wanneer men een ogenblik kan staren in de duizeling wekkende diepten van de hu mor, krijgt men het gevoel in het middelpunt van een spie gelzaal te staan, waarvan de wanden en de vloer en het pla fond het menselijk beeld weer kaatsen en ontvangen, ver vormen en omdraaien, tot het in alle richtingen en alle stan den is vermenigvuldigd tot miljoenen dezelfde en toch verschillende figuren. Er moet een formule zijn die alle mogelijkheden van de hu mor vastlegt en samenvat. Ik ken haar echter niet. Mijn zwakke pogingen om haar te leren kennen vervullen mij met hetzelfde ontzag, dat ik bij het beschouwen van een fluwelen zomernacht onderga, sis triljoenen sterren uit ein deloze verten hun licht rich ten op die kleine, waardeloze stip op aarde: op mij. Zo richt de humor van ieder punt uit het inwendige van de bol, die mij omspant en leven heet, zijn spotlicht op mij. Humor is licht, in duizen den kleuren en mengingen van kleuren, in duizenden vormen van weerspiegelde mensenpor tretten, in ontelbare stralen van alle kanten vallend op de eenzame clownsfiguur in het midden van de lege piste. Ter wijl de clown onbewegelijk staat in zijn belachelijke pak, dat altijd hetzelfde pak is van alle clowns op aarde, speelt het licht als potsierlijke vlek ken van rood en groen en geel en paars op zijn gezicht en ledematen. Het licht doet hem bewegen en veranderen, of schoon hij stilstaat en dezelfde blijft. Humor moet een kunstvorm zijn. Humor moet buiten de mens leven in een paradijse lijke hoogte, waar grote gees ten hem kunnen bezoeken en genieten. Grote geesten zijn alle geesten die groot genoeg zijn om naar de hemel te rei ken. En de hemel is enkel een woord, dat buitenaards bete kent. De hemel is niet iets, dat in feestdos op doden wacht het is een woord, dat voor le venden is geschapen en de hu mor zit er op een troon, naast alle ontroeringen van de geest die op aparte tronen zitten. Uit die hemel komen de stralen van de humor, maar ook de stralen van de muziek, van de verbeelding, van het woord, van alle muzen. Er zijn niet negen muzen, doch tien. En de humor is tiende. De humor vertelt ons over onszelf. De muzen vertellen ons over onszelf, over de din gen die wij bezitten doch niet bewust beleven over de dingen die wij kunnen doch niet bewust beoefenen over de dingen die wij liefhebben doch niet bewust als deel van onszelf hebben herkend. En over de dingen die wij bewust menen te doen en te hebben, doch die onze armoede uitma ken. De mens die zo trots is op zijn modieuze kleding, op zijn glimmende schoenen, op zijn bij geschoren haar en zijn wit- geschoeide handen: als de hu mor haar licht op hem richt, wordt hij, juist door de din gen waarop hij fier is, een clown van groteske armzalig heid. Dan wordt zijn jas een potsierlijk omhulsel, zijn schoenen worden groter dan zijn voeten en zijn neus krijgt een paarse gloed. En nauwe lijks is hij aan de ontstellen de kleurenvlekken op zijn keurige uiterlijk gewend, of de humor draait haar lenzen en verandert hem, als een men selijke kameleon, in een nieu we lachwekkendheid. Dat doet de humor en zalig zij, die hoog genoeg reiken om de humor te zien zitten op zijn troon in de hemel, en om hem de hand te kunnen rei ken tot vriendschap en gene genheid. Zalig zij, die wandelen met de humor. Want de humor kent hun ware vrinden en roept deze ter kennismaking naderbij. Nooit is de grootheid bezon gen van de kunstenaar, die de mens in zichzelf zo diep door wrocht en doorzocht had dat hij in één simpel beeld de sa tanische lach van het heelal om de potsierlijke tragiek van het menszijn kon neerleggen: het beeld van een klein, pas aan het ei ontvlucht slangetje, dat met kinderlijke ontstelte nis aan zijn volwassen slange moeder vraagt: „Moeder, ben ik écht giftig?" De angst van een kind dat zijn eigen slechtheid als een onafwendbaar noodlot ziet op rijzen in zijn eigen spiegel beeld: de tragiek van een ar geloos mensekind, dat ontdekt hoe het is voorbestemd, in zichzelf alle kwaad van een volwassen mens te verenigen. Nooit is het genie bezongen van de man, die in dit afgrij selijke noodlot de hand van de humor vond om het kleine slangetje te tekenen in enkele prille lijnen. Maar toch zie ik hem tussen alle andere kun stenaars naar de hemel reiken, waar de rijkdommen van het geniale buitenaardse worden uitgereikt. Over geniale rijkdom gespro ken: terwijl de menigte op de begane grond in beschaafde termen en met veelzeggende glimlachjes van begrip en in tellect discussieert over de vraag of de verfprodukten van een nonfiguratief klodderaar toch niet als waarachtige kunst zullen moeten worden beschouwd, zegt het genie van de humor de formule die alle problemen van dit kaliber op lost. Het zegt: „Weinig mensen zijn rijp voor de kunst van deze mo dernist. De hemel beware ons op de dag, waarop de meer derheid er wél rijp voor zal zijn." Geniaal geschenk van de hu mor boven de wolken, die niet aan een vruchteloze ontken ning of erkenning van onbe grijpelijke expressies haar tijd verdoet, doch eenvoudig en helder de waarheid stelt zoals zij is: deze kunst is het spie gelbeeld van de mens der toe komst. Zoals deze kunst is, zó zal eens de mens zijn. En voor die mens, o Heer, bewaar ons. Want hij zal zich monster voe len tussen de monsters en zich verheugen in het monsterach tige, dat schoonheid voor hem is geworden. Zijn spiegelbeeld zal hem niet meer beangsti gen, doch behagen. Want slechts monsters zullen zijn gemoed beroeren, omdat het monsterachtig is geworden naar de mode van zijn tijd. Zo is humor méér dan de verwekker van een lach met een traan, hij is de profetische spiegel van onszelf, die de hartstocht van het lachen doet losbreken als een stroom van verdriet. Lachen is niet altijd een weldaad het is soms zelfs een schok van ont steltenis en wijsheid, die ze nuwen in opstand brengt. Doch meestal is het de eer ste, weldadige gewaarwording van contact met de waarheid, wier contrast met onze waan tot vrolijke spot stemt. Milde humor, lichtvoetige scherts en subtiele onvol maaktheden van de mens in alle mensen, is evenzeer een aspect van het duizendpuntig licht uit de verte, dat zowel koesteren als priemen kan. „Weet je zeker dat het nog in de mode is, de Gysbrecht op Nieuwjaarsdag mooi te vin den?" vraagt het ene onzekere intellect aan het andere, ter wijl zij beiden in flonkerend gewaad de trappen van de schouwburg bestijgen. Milde humor zou dat moeten heten doch onder het schone kleed van de geijkte cultuur huivert het naakte lichaam van de barbaarse holbewoner, die bang is door de deftige meerderheid te worden her kend en verjaagd. En dan is het allemaal niet meer zo mild dan valt ei genlijk een helder wit licht verblindend op de dwaasheid van de clowneske kleine mens, die dingen doet zonder zin om voor zinvol te worden aange zien. Zalig zij, die reiken tot de hemel waar de humor woont. Hun kan veel ontnomen wor den doch hoe armer zij zijn, des te warmer zal het licht hun schamelheid bedekken en des te rijker zal het hun kle den in de toga van de eeuwig heid, die tenslotte de enige, volmaakte kledij van alle mensen zal zijn. Gezond. De mening dat de levensduur van een getrouwde man niet langer is dan die van een ongetrouwde, blijkt niet waar te zijn. Volgens het Westduitse bureau voor de statistiek is het sterf tecijfer onder vrijgezellen 46 percent hoger dan dat van getrouwde mannen van dezelfde leeftijd, terwijl 28 percent der ongetrouwde vrouwen eerder sterft dan getrouwde. Incident. Tijdens een bijeenkomst van een linksgeoriënteerde groepering van Zuidafrikaanse negers in Johannesburg heeft een Europeaan gepoogd een came ra van een Afrikaanse fotograaf af te pakken. Talrijke negers, die het zagen gebeuren, kwamen toerennen en de kreet „Boelala" (maak hem dood) ging uit tientallen kelen op. De Euro peaan werd tot bloedens toe gewond. De Zuidafrikaanse politie joeg de menigte uiteen en arresteerde de fotograaf. Tegenspraak. Aartshertog Otto von Habs- burg, zoon van wijlen keizer Franz Jo sef van Oostenrijk, heeft de berichten tegengesproken volgens welke hij af stand zou willen doen van zijn rechten op de Oostenrijkse troon. De aartshertog woont op het ogenblik in Beieren. Saboteur. De 22-jarige Britse matroos Dennis Alan Hill is door een krijgsraad tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij de radarinstallatie van de torpedobootjager „Battleaxe" onklaar had gemaakt om te voorkomen dat het schip zou deelnemen aan een NAVO-oefening. Hill zei dat hij voor zijn daad had gedronken. Waarom hij sabo tage had gepleegd zei hij niet te weten. Hij werd oneervol uit de dienst ontsla gen. Pokken. Vluchtelingen die in Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland uit Kongo binnenstromen hebben een pokkenbe- smetting meegebracht die tot dusver tenminste 125 patiënten heeft opgele verd. Bij de bestrijding van de besmet ting ondervinden de artsen grote moei lijkheden. Nationalistische politici heb ben hun volgelingen op het hart gebon den geen enkele hulp van de federale autoriteiten te aanvaardenanderen hebben de negers voor ogen gehouden dat de vaccinaties niet met ziekte, maar alles met.sterilisering te maken heb ben. Wereldparlement. Het negende congres van de vereniging voor een wereldpar lement, dat in Venetië is gehouden, is geëindigd. Het congres heeft zich onder meer bezig gehouden met de omvor ming van oorlogsindustrieën tot indus trieën met een vreedzaam karakter, in het bijzonder met het oog op de behoef tebevrediging in de minder ontwikkelde landen. Kenau. Een Londens kamermeisje, Giu- seppina Manetta, heeft woensdag uit het huis van haar werkgever vier inbrekers verjaagd. De mannen waren het huis binnengekomen onder het voorwendsel een televisieantenne te willen plaat sen. Giuseppina ontdekte echter spoe dig hun ware bedoelingen. Zonder veel omhaal vloex*de zij twee van hen en greep, luidkeels om hulp roepend, de twee anderen aan. De met stomheid geslagen mannen namen de vlucht. Giu seppina ligt thans met talrijke kneuzin gen in het ziekenhuis.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3