Bemiddeling in New York gedoemd tot mislukking pening Nederland en de Ver. Naties Kasavoeboe zal de Raad van Commissarissen installeren Socialisten eisen heengaan van de regering-Eyskens Massale campagne tegen kernwapens in Engeland Luxemburgs plan voor Benelux-diplomaten Europese prijs voor Prins Bernhard Europese stroming onder Britse Conservatieven 5 Eisenhower en Kroesjtsjev lijken onverzoenlijk westelijke leiders verlaten UNO-bijeenkomst EXCLUSIEVE BABY- en KLEUTER- KLEDING Initiatief van Bertrand Russell en Michael Scott Ferhat Abbas uit Moskou naar Peking vertrokken GENEVER Loemoemha beschuldigd van het inroepen van hulp van de Sovjet-Unie en China Adenauer heeft critiek op De Gaulle's denkbeelden Regeringspartijen steunen versoberingsprogramma Watersnood in Cornwall L. ..DERDAG 2 9 SEPTEMBER 1960 (Van onze correspondent) NEW YORK. De pogingen van de neu tralen om Kroesjtsjev en Eisenhower zo niet tot elkaar, dan althans by elkaar, te brengen gaan door. De Russen zelf nemen geen initiatief maar Kroesjtsjev laat wel herhaaldelijk blijken dat hij tot een ont moeting bereid is. Op een receptie van de Tsjechische delegatie begon hy zelf te spreken over de manier waarop de Paus wordt gekozen: dan sluit men eenvoudig de kardinalen op totdat zij een oplossing gevonden hebben. De vraag van de journa listen lag voor de hand: „Bent u bereid in conclave te gaan?". Kroesjtsjev bleek prompt bereid kardinaal te spelen, maar op dezelfde receptie verklaarde Zorin na drukkelijk, dat een toenaderingspoging niet van de Russen zou uitgaan. Het ziet er niet naar uit, dat de Russen als een verzoenende geste de piloten van de RB-47 zullen vrijlaten. Kroesjtsjev zit zo hoog te paard, dat de Amerikanen, de hoop wel kunnen opgeven concessies van belang los te krijgen door zich afzijdig te houden. Vrijwel niemand verwacht hier iets werkelijk belangrijks van een even tuele ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjev. Het voornaamste zou zijn, dat zulk een ontmoeting misschien enigszins zou bijdragen tot ontspanning en boven dien zou een ontmoeting de ontwapenings besprekingen opnieuw op gang kunnen helpen. Krag, de Deense minister van Buiten landse Zaken, hield woensdag in de UNO- Assemblee een rede, waarin hij er wel voor bleek te voelen, dat bemiddelende elemen ten in een nieuwe ontwaneningscommissie zouden worden opgenomen. Zulk een resultaat zou ongeveer het meeste zijn wat men van een eventuele ontmoeting op hoog niveau zou kunnen hopen. Dat zou slechts een mager resultaat ziin en daarvoor is Kroesjtsjev niet naar New York gekomen. Zijn doel moet ge weest ziin de solidariteit te versterken tussen de communistische staten en de rteutralen, wier aantal door de toelating van vele nieuwe leden aanzienlijk is toe genomen. Behalve Mao Tse Toeng, De Gaulle en Adenauer zijn allen, die in de wereldpoli tiek werkelijk iets te betekenen hebben naar New York getogen, doch na het ko mende weekeinde zullen alle westerse gro ten reeds weer vertrokken zijn: Eisen hower is al weg, Herter zou vandaag ver- Advertentie FEESTELIJKE van onze nieuwe speciaalzaak in op VRIJDAG 30 SEPT. a.s., 's middags 3 uur in de GEN. CRONJÉSTR. 133 (n. Bakkers Behang) Bijzondere openings attracties. Exclusieve Baby. en Kleuterkieding GEN. CRONJÉSTRAAT 133 - TEL. 57731 (Van onze correspondent) LONDEN De 88-jarige filosoof en pacifist Bertrand Russell is samen met de predikant Michael Scott die bekendheid verwierf door zijn jarenlange strijd tegen de Zuidafrikaanse rassenpolitiek, een mas sale campagne aan het organiseren voor de afschaffing van kernwapens. Deze cam pagne zal worden geleid door een uit hon derd personen bestaand comité. De organi satoren willen verder gaan dan protest vergaderingen en marsen, welke geduren de de vakanties van middelbare scholen en universiteiten reeds tot het vaste pro gramma van de bestaande „campagne voor kernontwapening" behoren. Lord Russells groep heeft geweldloze burgerlijke onge hoorzaamheid als strijdmiddel gekozen en dat betekent, indien het plan verwezen lijkt wordt, een ernstige uitdaging voor de autoriteiten. MOSKOU, (UPI) De premier van de regering in de Algerijnse regering in bal lingschap, Ferhat Abbas, is gisteravond uit Moskou naar Peking vertrokken, na 24 uur in de Russische hoofdstad te heb ben doorgebracht. Volgens het Russische nieuwsagentschap Tass heeft Abbas ge sproken met de Russische vice-premier Kosygin, en is „de ontmoeting zeer harte lijk en vriendschappelijk" geweest. Volgens waarnemers moet het feit dat Abbas een bezoek brengt aan de Sovjet- Unie worden gezien als een teken van groeiende antipathie van het Kremlin te gen de Franse politiek, sinds de jongste onderhandelingen over een ontwapening in Genève gehouden. trekken na de rede van Macmillan. De Britse premier en zijn minister van Buiten landse Zaken, Lord Home, keren volgende week terug. Couve de Murville is enige dagen geleden door De Gaulle teruggeroe pen. Men kan zich wel voorstellen, dat de westelijken er weinig voor gevoelen luis ter bij te zetten aan een UNO-Assemblee, die Kroesjtsjev tot „de grootste vertoning ter wereld" heeft weten te maken. Of die uittocht van de westelijken ver standig genoemd moet worden, is toch aan twijfel onderhevig. Men maakt het voor Kroesjtsjev wel erg gemakkelijk om straks theatraal' uit te roepen: Waar zijn ze nu? Hi,jzelf. schijnt, zeker nog wel veertien dagen te willen blijven en zijn grote vriend Castro, die woensdagmiddag met. een Rus sischvliegtuig .naar Cuba mocht vliegen, verklaarde dat hij misschien over tien dagen terug zou zijn. Het is overigens bijzonder onbehouwen, dat de Amerikanen het vertrek moeilijk gemaakt hebben voor 31 leden van Castro's gévolg, dat met een Cubaans toestel wilde vertrekken. Ongetwijfeld zal Kroesjtsjev ook Soekarno ontmoeten, die woensdag met groot gevolg te New York is aangekomen. In zijn entourage bevinden zich onder meer Soebandrio, de minister van Buitenlandse Zaken, Nasoetion, de chefstaf van het leger, alsmede Aidit, de leider van de Indone sische communisten. Grote belangstelling bestaat er voor de rede, die Macmillan vandaag zou houden, temeer omdat de Britse premier daarna een afspraak heeft met Kroesjtsjev. Dit is de eerste belangrijke ontmoeting tussen topfiguren van Oost en West. (UPI) Het plan van president Eisen hower voor de ontwikkeling van Afrika en de onafhankelijkheid van de bevolkingen is door de agendacommissie op de agenda geplaatst zonder dat de Russen bezwaren maakten. De Kongolese crisis is eveneens op de agenda gekomen, nadat de omschrij ving van dit punt zodanig was gewijzigd dat de Amerikanen hun goedkeuring eraan gaven. Ook werd Kroesjtsjevs voorstel voor onafhankelijkheid van alle nog ge koloniseerde gebieden op de agenda ge plaatst. LUXEMBURG (AFP) De liberale „Letzburger Journal", het orgaan van de partij van Eugène Schaus, de Luxemburg se minister van Buitenlandse Zaken, stelt de instelling voor van een gemeenschappe lijke diplomatieke vertegenwoordiger voor de drié landen van Benelux. Verwijzend naar een plan van dezelfde strekking, dat in de Scandinavische hoofd steden wordt bestudeerd, legt het blad er de nadruk op dat de Benelux die een economisch geheel vormt en ernaar streeft de kern te vormen van de politieke inte gratie van een verenigd Europa zeer zeker op dit gebied tot een redelijke, doel matige en economische oplossing'zou kun nen komen. De drie landen zouden, aldus de „Letzburger Journal", zodoende in de hoofdsteden van het buitenland vertegen woordigd zijn door een ambassadeur, die Nederlander, Belg of Luxemburger is. De drie landen zouden een commissie kunnen benoemen van drie staatssecretarissen om alle geschillen te regelen. Advertentie Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct Die voortreffelijke ZEER OUDE WF GENEVER van Wynand Fockink is beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter e Rijp en vol van geur f 8.35 PER HELE LITER in de handige kneepfles WFde geheide gebeide van Wynand Fockink - Anno 167 9 LEOPOLDSTAD (Kongo) (UPI) Pre sident Kasavoeboe van Kongo zal van daag officieel de door kolonel Moboetoe ingestelde Raad van Commissarissen in stalleren. De Raad is belast met het waarnemen van de staatszaken terwijl de politici naar een vergelijk zoeken. De officiële installatie duidt erop dat Kasa voeboe de oplossing van Moboetoe heeft overgenomen als het beste middel om te voorkomen dat in Kongo een vacuum ont staat. Ook meent men er een aanduiding in te kunnen zien dat Kasavoeboe het wense lijk acht te wachten met het overdragen van de regeringsbevoegdheden aan het kabinet Ileo, tot na de rondetafelconfe rentie. Ileo zei dat de deelnemers aan de rondetafelconferentie morgen ih Leopold- stad moeten zijn. Met spanning wordt het antwoord tegemoet gezien van premier Tsjombe van Katanga, een van dé sleutel figuren van de conferentie. De raad van commissarissen heeft zich intussen gekeerd tegen premier Loemoem- ba omdat hij rechtstreekse hulp van com munistische landen had ingeroepen. De woordvoerder van de Raad Cardoso toon de fotokopieën van een brief die Loe- moeba aan de regering van de Sovjet-Unie zou hebben gezonden met het verzoek om militaire uitrusting en wapens, en van een brief van vice-premier Gizenga aan com- munistisch-China om hulp in de vorm van personeel, wapens en geld. 'i Cardoso toonde ook twee 'brieven die zouden zijn geschreven door president Kwame N'Kroemah van Ghana In de ene brief werd kritiek uitgeoefend op de po litiek van de UNO in Kongo en gewezen op de mogelijkheid van terugtrekking van de troepen van Ghana uit het politiele- ger van de UNO. Deze zouden dan ter beschikking gesteld worden van Loemoem- ba. In de tweede brief had N'Kroemah aan wijzingen gegeven aan Loemoemba hoe te handelen met zijn politieke tegenstanders. Cardoso veroordeelde „kolonisering van zwarten door zwarten". b.b; nam teveel slaappillen in De Franse filmster Brigitte Bardot is in het ziekenhuis te Nice opgenomen na een te grote dosis slaapmiddelen te hebben in genomen. B.B. die gisteren haar 26ste ver jaardag vierde werd gistermiddag in het Saint-Frangoisziekenhuis opgenomen. BONN (Reuter) Volgens welingelich te kringen in Bonn heeft bondskanselier Adenauer tegenover afgevaardigde van van de C.D.U. critiek geleverd op de voor stellen van president De Gaulle met be trekking tot de Noordatlantische en de Europese politiek. Adenauer zou bezwaren hebben geop perd tegen De Gaulle's kennelijk verlan gen om te tornen aan de integratie in de Noordatlantische Verdragsorganisatie In de grote zittingszaal van de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa heeft Prins Bernhard gisteren voor een gehoor van diplomatieke verte genwoordigers en parlementsleden uit de 15 landen van de Raad van Europa, zijn geloof in de Europese zaak uitgesproken. De Prins, die sprak nadat hij uit handen van de voorzitter van de Raadgevende Vergadering, de Deen Per Federspiel, een Europese onderscheiding, bestaande uit een gouden medaille, een oorkonde en een bedrag van 10.000 Zwitserse francs had ontvangen, verklaarde dat* de reorganisa tie van Europa binnen de Atlantische Ge meenschap een drieledig doel moet heb ben: bescherming van het democratische Europa tegen de dreiging van buiten, ver zoening van de Europese interne politiek en vaststelling van Europa's verantwoor delijkheid naar buiten, met name ten aan zien van jonge landen, in Afrika en Azië. Dat de reorganisatie van Europa ge paard gaat met interne spanningen, zoals die tussen de Europese gemeenschappen en de Europese vrijhandelsassociatie, be hoefde volgens Prins Bernhard geen re den voor ongerustheid te zijn, al diende men zich wel in te spannen om een split sing van Europa in economische blokken te verhinderen, omdat de grote Europese eenheid toch het uiteindelijke doel moet zijn. Dat bij een Europees groeiproces van tijd tot tijd ook het beginsel van de na tionale soevereiniteit met nadruk'centraal wordt gesteld, sprak volgens de Prins eveneens vanzelf. Maar, zo zei hij, zoals in het westelijke denken de soevereiniteit van de enkeling niet onbeperkt is, zo is ook de nationale soevereiniteit niet onbe perkt, maar bepaald door overwegingen van morele aard of door internationale overeenkomsten. Prins Bernhard verklaarde, dat hij een deel van het geld zal schenken aan de Europese Beweging in Nederland en dat de rest bestemd is voor een beurs voor studie aan het Europacollege te Brugge. Prins Bernhard heeft de prijs gekregen voor zijn werk als voorzitter van de Fon- dation Europeenne de la Culture, dat zich tot taak stelt gelden bijeen te brengen voor het steunen van Europese culturele activiteiten. Pt of. H. Brugmans, rector van het Europa-college te Brugge, herinnerde er aan dat de prijs voor het laatst is ver leend. Voor deze laatste keer heeft men, zo zei hij, „een man willen bekronen, die niet alleen aan het hoofd, doch ook wer kelijk in het hart staat van een der Euro pese vaderlanden." Prof. Brugmans gaf voorts een over zicht van het werk dat Prins Bernhard I op Europees en atlantisch gebied doet. brussel (anp) De Belgische mi nister van Financiën, Van Houtte, heeft in de Belgische Kamer medegedeeld, dat de gebeurtenissen in Kongo voor de Bel gische schatkist een inkomstenderving be tekenen, die voor 1960 op zeven en voor 1961 op zes miljard Belgische frank (on geveer 450 miljoen gulden) kan worden geschat. In het debat over het versoberings- en herstelprogramma van de regering voer- September is de maand, waarin het leven van de ar beid opnieuw al zijn rechten opeist. Dc vakantie is voorbij, de scholen zijn weer begon nen, ons Parlement is her opend en in New York vangt de maandenlange zitting aan van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Terwijl die laatste gebeurtenis minis ters van buitenlandse zaken en tegenwoordig ook eerste ministers en zelfs staatshoof den naar Amerika brengt, ko men de ministers van finan ciën en de presidenten van de centrale banken derwaarts voor de jaarlijkse bijeenkomst van de Raad van Gouver neurs van de Internationale Bank en het Internationale Monetaire Fonds, beide in stellingen welke door een bij zondere band verbonden zijn met de Organisatie der Ver enigde Naties en dan ook ge rekend worden tot de zoge naamde Specialized Agencies. Ook vele andere lichamen, waarvan Nederland deel uit maakt, zijn „Specialized Agen cies" van de Verenigde Naties: de reeds veel oudere Interna tionale Arbeids-Organisatie te Genève, de Wereld-Gezond heids-Organisatie gevestigd in die zelfde stad, de Unesco met haar hoofdkwartier in Parijs, de Wereld-Landbouw- en Voedsel-Organisatie gevestigd in Rome, de Wereld-Lucht vaart-Organisatie te Montreal, om slechts de belangrijkste te noemen. Maar ook andere in ternationale lichamen, zoals de Union Postale Universelle, staan in een vaste betrekking tot de Verenigde Naties. Een rechtstreeks orgaan is het In ternationale Hof van Justitie, gevestigd in ons Den Haag, en belast met de rechtspraak van die internationale geschillen, welke aan haar worden onder worpen. Al deze organen en instel lingen, die functies vervullen van groot nut in onze gecom pliceerde internationale sa menleving, brengen aan de Verenigde Naties verslagen uit over hun werkzaamheden en voor zover zij voor hun budget daarvan afhankelijk zijn dit geldt.alleen voor het Inter nationale Hof kan men in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het op perste lichaam zien dat de fi nanciële zeggenschap in han den heeft. Maar ook in het geval van de „Specialized Agencies" met hun eigen bud get en hun eigen schaal van contributies behandelt men in de Verenigde Naties, en wel in de Sociale en Economische Raad, algemene vragen over hun beleid, waaronder ook die van de onderlinge coördinatie van hun werkzaamheden. En op zijn beurt brengt de Econo mische en Sociale Raad, in de wandeling aangeduid als de Ecosoc, een verslag over zijn werkzaamheden uit aan de Algemene Vergadering. Terwijl deze zelfde Alge mene Vergadering tijdelijk nu en dan in het middelpunt van de belangstelling van de we reld staat door een opzien barende rede, of een ontwerp resolutie over een voor ons brandende kwestie, zoals Nieuw-Guinea is het goed om te beseffen, dat daarnaast heel veel minder spectaculair werk wordt verzet, dat van onmiskenbaar nut is ook al gaat het niet dadelijk om de meest essentiële zaken van be wapening, oorlog en vrede. Een taak welke de Verenig de Naties zelf ter hand hebben genomen, zonder daarvoor een autonome gespecialiseerde or ganisatie in het leven te roe pen, is die van de hulp aan landen in ontwikkeling. Welis waar spelen ook de vele ge specialiseerde organisaties, welke in de loop der jaren tot stand zijn gekomen, daarbij een soms belangrijke rol, maai de voornaamste taak blijft voorbehouden aan de volke ren-organisatie zelf. Wat betreft de nog overge bleven koloniale gebieden heeft de beherende mogend heid de plicht om jaarlijks een verslag uit te brengen over dit beheer aan de Verenigde Na ties; deze verslagen worden behandeld in een bijzondere commissie welke vervolgens weer verslag uitbrengt aan de Algemene Vergadering. Ook met de zogenaamde Trust- gebieden eens Duitse kolo niën en na de eerste wereld oorlog geworden tot mandaat gebieden onder toezicht van de toenmalige Volkenbond heeft de organisatie der Ver enigde Naties bemoeienis, en wel door de tussenkomst van de Trustschapsraad, een or gaan waarvan men de status kan vergelijken met die van de Ecosoc. Ook de Trust schapsraad komt telken jare met een verslag ter Algemene Vergadering. Wanneer men dit alles in aanmerking neemt, en dan tevens bedenkt dat het aantal leden van de Verenigde Naties langzamerhand de honderd na dert, dan is het geen wonder, dat de Algemene Vergadering enige maanden in beslag neemt. Zij splitst zich in com missies, al naar gelang van de onderwerpen. Politieke aange legenheden komen ter sprake in de eerste commissie, econo mische in de tweede, sociale in de derde, trustschaps- en ko loniale aangelegenheden in de vierde, begrotingszaken in de vijfde en juridische kwesties in de zesde commissie. Meestal zijn er zoveel politieke zaken te behandelen, dat er behalve de eerste commissie ook nog een ad-hoc commissie voor de behandeling daarvan wordt ingesteld. Voor Nederland, dat maar één van de zeer talrijke leden der Verenigde Naties is, be tekent de Algemene Vergade ring het top-orgaan, waarvan het steeds deel uitmaakt; slechts nu en dan verkrijgt ons land een zetel in de Veilig heidsraad van elf leden of in de Ecosoc van achttien leden. Ook in de Algemene Vergade ring heeft Nederland, dit kun nen wij gerust erkennen, maar weinig in de melk te brokken. Er bestaan hiervoor ver schillende redenen. In de eer ste plaats is ons land wij weten het allen en zijn het ons terdege bewust nu eenmaal klein van oppervlakte. In de tweede plaats behoort Neder land, wat aantal inwoners be treft, evenmin tot de heel gro ten of de middelgroten, ook al laten wij wat dit aangaat een lange reeks van landen nog weer achter ons. En in de der de plaats is onze internatio nale positie nu eenmaal op allerlei punten om zo te zeg gen van te voren bepaald en vastgelegd, zodat het geen zin heeft om naar onze gunsten te dingen. Daar Nederland een trouw NAVO-lid is, twijfelt Amerika er nooit aan of wij zullen het volgen in alle poli tieke aangelegenheden van enig belang. Terwijl president Eisenhower van de gelegen heid gebruik maakt om, bij zijn bezoek aan de Verenigde Naties, contact op te nemen met Tito, en Nehroe de eer van een weekend-uitnodiging waardig keurt, wellicht straks ook Soekarno; terwijl hij een lunch aanbiedt aan de chefs van de delegaties der Zuid- amerikaanse landen, kan hij er geen kostbare tijd aan op offeren om ook minister Luns te spreken. Omgekeerd weten ook de Russen precies wat zij aan ons hebben, en mogen wij ons van die zijde evenmin in enigerlei speciale belangstel ling verheugen. Het zij zo.... Dat Nederland een naar ver houding zeer actieve rol speelt in de Verenigde Naties, met name ook op het gebied van de technische en finan ciële hulpverlening aan min der ontwikkelde" landen, brengt in dit feit weinig ver andering, want niet de gevers maar de ontvangers van deze hulp zijn, als politiek'onzekere factoren, in het internationale spel van belang. In één opzicht daarentegen speelt Nederland wel een eigen rol in de zittingen van de Algemene Vergadering, doch dan een rol die verreweg de meeste Nederlanders ge stolen kan worden: in de kwestie Nieuw-Guinea. Tel- kenjare wordt door de vrien den van Indonesië een voor Nederland onaangename reso lutie ingediend. Wil een der gelijke resolutie worden aan genomen door de Algemene Vergadering, dan moet zij een meerderheid van tweederden van de uitgebrachte stemmen verkrijgen, waarbij de onthou dingen worden samengeteld met de stemmen tegen. Tot dusverre is het de Nederland se delegatie nog steeds gelukt om te voorkomen dat de Nieuw-Guinea-resolutie werd aangenomen maar met het sterk toenemend aantal leden uit Afrika, dat uitgesproken anti-koloniaal is ingesteld, wordt dit steeds moeilijker. En weliswaar staat op de niet- naleving van een resolutie der Algemene Vergadering geen enkele sanctie, maar de we reld zou toch in de aanneming van een dusdanige resolutie een veroordeling van het Ne derlandse standpunt zien. Ve len in ons land eveneens. Dit alles kan licht een ze kere wrevel in het leven roe pen tegen de organisatie der Verenigde Naties een wre vel welke destijds in sterke mate bestond toen men zich daar keerde tegen ons beleid in Indonesië. Soortgelijke wre vel sprak ook duidelijk uit de woorden van generaal De Gaulle, toen hij gewaagde van de „zogenaamde" Verenigde Naties, en daarbij kennelijk dacht aan de mogelijkheid dat er in de Algemene Vergade ring een resolutie zou worden aangenomen over Algerije die hem niet welgevallig kon zijn. En toch is het dan weer goed om te bedenken dat de Verenigde Naties, met al hun gebreken, ook voor ons Neder landers een onmisbaar insti tuut zijn. Onmisbaar vanwege het nuttige werk van vele ge specialiseerde organisaties, maar onmisbaar vóór alles omdat er nu, tot behoud van de wereldvrede, ingegrepen kan worden in Kongo zoals er eerder is ingegrepen in Korea. En daarnaast onmisbaar om dat, hoe steriel al het rede twisten met de vertegenwoor digers van de communistische landen ook is, en hoe weinig er danook uitgaat van de Ver enigde Naties om de tegen stellingen en spanningen in de wereld te verminderen, het toch oneindig veel beter is om elkaar als tegenstanders te ontmoeten in de Algemene Vergadering dan op het slag veld. den ook de drie belangrijkste fractielei ders het woord. De leider van de oppo sitie, de socialist Collard verweet premier Eyskens niet te zijn afgetreden nadat de twee voor Kongo verantwoordelijke mi nisters De Schrijver en Scheyven er toe waren gebracht hun ontslag te nemen. De socialistische woordvoerder betoogde voorts, dat in het nieuwe programma de „zwaarste last wordt afgewenteld op de minst draagkrachtigen". Hij noemde de aangekondigde belastingverhoging anti- economisch, anti-sociaal en onrechtvaar dig. Hij eiste het onmiddellijke aftreden van de regering, „die een groot gevaar is voor de parlementaire democratie" en nieuwe verkiezingen om het Belgische volk in staat te stellen zich uit te spreken. De woordvoerders van de twee rege ringspartijen, Lefèvre (C.V.P.) en Lahaye (liberale partij) zegden in begin sel hun steun aan het programma toe. Het debat over de regeringsverklaring zal vandaag worden besloten met een stemming. In politieke kringen in Brussel wordt deze stemming als een formele kwestie gezien. Eventuele moeilijkheden worden pas verwacht, wanneer de rege ring waarschijnlijk in november de wetten bij het parlement zal indienen, waarin de concrete maatregelen voor de aangekondigde bezuinigingen en belas tingverhoging zullen zijn vervat. (Van onze correspondent) LONDEN De Conservatieve partij oefent sterke druk uit op de Britse rege ring voor een nauwer samengaan met het Europese vasteland. Dit blijkt uit een aan tal resoluties die door de plaatselijke af delingen zijn ingediend voor het ko mende congres dat, evenals dat van de Labourpartij, volgende maand in Scarbo rough zal worden gehouden. De meest openhartige resolutie komt, kenmerkend genoeg, van Julian Sandys, de zoon van de minister voor het Britse Ge menebest. Hij zegt in zijn motie, dat Groot Brittannië's verplichtingen tegenover het Gemenebest niet langer mogen worden beschouwd als een voldoende reden om de Bi*itse economie niet te verbinden met de voornaamste industriële landen van Euro pa. In andere resoluties wordt de regering verzocht een verzoening tot stand te bren gen tussen „de zes" en „de zeven". Be weerd wordt, dat indien een overbrugging tussen „de zes" en „de zeven" onmohe- lijk zal blijken, de Britse regering het voordeliger zou achten zich met „de zes" te verbinden, maar dat zou alleen kun nen met medewerking van de rest van het Gemenebest, dat zich daartegen tot nu toe krachtig verzet. LONDEN, In delen van Cornwall zijn woensdag grote 'overstromingen ontstaan als gevolg van wolkbreuken. Vele dor pen staan blank. Kinderen moesten met bootjes worden gered uit de bovenverdie pingen van sommige woningen die voor driekwart onder water stonden. De bewo ners hebben hun huizen met zandzakken en vloedplanken tegen het water gebarrica deerd. pater dold overleden De Benedictijner monnik dr. Alban Dold, die zich door het zichtbaar maken en ont cijferen van uitgewiste perkament-teksten een wereldfaam heeft verworven, is in de ouderdom van 78 jaar in het ziekenhuis van Munderkingen aar, de Donau over leden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5