EEN VERRASSING VOOR U.... ONZE NAJAARSCOLLECTIE REGENKLEDING VOOR DAMES EN HEREN Advies aan Amerikanen op Cuba: vrouwen en kinderen naar huis Scherpe controverse Erhard- Westduitse industrie HENKES HAAMEM Nigerië morgen onafhankelijk VAR-vliegtuig vermist tussen Genève en Rome Verzending van zeepost Scheveningse logger in moeilijkheden Eeuwfeest van Billiton Maatschappij begonnen Toewijzing van huizen in Amsterdam soepeler Hoofdonderwijzer verduisterde 15 mille Acht auto's betrokken bij kettingbotsing Nieuw bibliotheek gebouw van Gemeente- universiteit kost 5 miljoen Tank van omgevallen motorfiets liep leeg; huis uitgebrand DE „brandveilige" VERPLAATSBARE PETROLEUMKACHEL VRIJDAG 3 0 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Verenigde Staten sluiten een nikkelfabriek Grootste staat in Afrika met 36 miljoen inwoners „WIJ ZIJN ZONDEBOK NIET" Bromfietser hij aanrijding aan hoofd gewond Overdracht van beeld aan gemeente Den Haag Nog 20.000 woning zoekenden Huisbewaring of ontduiking van woon ru i m tewet Twee jaar geëist JONGE ACTIEVE VERTEGENWOORDIGER met gezellige infra rood7-straling Demonstratie en inlichtingen te Haarlem o.a. bij: A. J. de GOEDE, Zijlstr. 11 -15; J. A. KOK, Kruisstraat 5; J. v. KQRDELAAR, Byzantiumstraat 17; H. J. MAERTENS, Gen. Cronjéstr. 18 - Tel. 57900 NIEUWE MODELLEN - NIEUWE STOFFEN IN TWEED EN KATOEN WASHINGTON (Reuter/U.P.I.) Het doeld,) Castro zei in zijn toespraak dat Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat op Cuba werkende Amerikanen de raad hebben ge kregen hun vrouwen en kinderen naar de Verenigde Staten terug te zenden in ver band met de houding van de Cubaanse regering tegenover de Verenigde Staten en de behandeling van Amerikanen door de ze regering in 'de laatste maanden. Een ambtenaar van het ministerie zei dat de Cubaanse politie in de loop van dit jaar meer dan veertig Amerikaanse staatsburgers heeft „aangehouden en ge kweld", onder wie een aantal journalisten en leden van het ambassadepersoneel. Het advies geldt niet voor het personeel en hun gezinnen van de Amerikaanse mari nebasis Quantamo. Buiten deze marineba sis wonen ruim 3.500 Amerikanen in Cuba. Aan het Amerikaanse toeristenverkeer naar Cuba zijn geen beperkingen opgelegd. De Verenigde Staten hebben verder mee gedeeld dat zij hun „Nicaro" nikkelfa briek op Cuba sluiten vanwege de belas tingdruk en de plagerijen van de zijde van de Cubaanse regering. De Sluiting van de fabriek, die een waarde vergenwoordigt van 110 miljoen dollar, wordt zaterdag een feit. De regering Castro had de fabriek een ultimatum overhandigd waarin werd ge zegd dat na zaterdag geen nikkel meer zou kunnen worden verscheept zonder be taling van een extra belasting. De Nicaro, in de jaren 1942-'43 gebouwd was een belangrijke leverancier van hoog- geraffineei'd nikkelerts, gebruikt in lege ringen voor vliegtuigen en wapens en der halve een groot strategisch belang. HAVANA (Cuba) (Reuter-AFB) Twee bommen zijn woensdagavond in Havana in de omgeving van het regeringspaleis ontploft toen premier Fidel Castro, na zijn terugkeer uit New York een grote menig te voor het gebouw toesprak. Na de eerste ontploffing riep de menigte: „Vuurpeloton, vuurpeloton". Castro zei: „Iedereen weet dat dit de kleine voetzoekers van het im perialisme zijn". De tweede ontploffing on ontlokte aan Castro de opmerking: „Het schijnt dat het vanavond een heel dure avond voor zijne excellentie wordt". (Aan genomen wordt dat met zijne excellentie de Amerikaanse ambassadeur werd be- LAGOS (Nigeria) (Reuter) Morgen wordt Nigerië, met 36 miljoen inwoners de groot ste staat van Afrika, onafhankelijk. Het verlenen van onafhankelijkheid aan Nige rië is de belangrijkste Britse soevereini teitsoverdracht sinds 1947, toen India en Pakistan onafhankelijk werden. Nigerië, even groot als Frankrijk en Italië, heeft ongeveer eenzesde van het to taal aantal bewoners van het Afrikaanse continent. Het inwonertal van de jonge staat is groter dan dat van Canada, Australië en Nieuw Zeeland te samen en neemt elk jaar met een miljoen toe. Tot het midden van de vorige eeuw ge noot het gebied dat thans Nigerië is voor namelijk bekendheid als een bijzonder rijk reservoir van slaven voor de plantages in West-Indië en het zuiden van Noord Amerika. Zestig jaar geleden werd de naam Nigerië op niet één landkaart ge vonden. De bewoners noemden zichzelf, om enkele, van de belangrijkste stammen te noemen, Hausas, Yorubas en Ibohs. Te middernacht zal in Lagos, de Union Jack worden neergehaald en de groen-wit te nationale vlag van Nigerië worden ge hesen. Prinses Alexandra, nicht van ko ningin Elizabeth, zal premier Sir Abuba- kar Tafawa Balewa de onafhankelijk heidsoorkonde overhandigen. Vertegen woordigers van meer dan vijftig landen, waaronder alle grote mogendheden en de meeste Afro-Aziatische staten, zullen de onafhankelijkheidsplechtigheid bijwonen. Ongeregeldheden UPI) Ondanks beweringen van de politie dat de toestand „rustig" is, gaan in Noord-Nigerië nog benden brandschat tend rond. Als gevolg van rivaliteit lus sen twee politieke groeperingen zijn daar tenminste 29 mensen tijdens ongeregeldhe den gedood. RHÖDESIë Bij relletjes in de stad Harare in Rhodesië is woensdagavond een politieagent gewond. Een menigte van vijfhonderd negers, die met stenen gooide, werd door de politie met schoten in de lucht cn traangasbommen uiteengedreven. Rome (Reuter/AFP) Een viermo torig vliegtuig van de Verenigde Arabi sche Republiek, een Viscount met 23 men sen aan boord, wordt op weg van Genève naar Rome vermist. Het toestel, van de luchtvaartmaatschappij „Misr Air", zou omstreeks de middag in Rome landen. Het laatste bericht van het vliegtuig werd ontvangen toen het vloog in het gebied van Elba, waar op dat ogenblik een storm woedde. Acht hefschroefvliegtuigen hebben van ochtend het zoeken naar de vermiste „Vis count" hervat. Naar verluidt, zijn de mees te inzittenden van het vliegtuig Grieken en Arabieren. in de Verenigde Staten twintig miljoen negers worden uitgebuit. NEW YORK (AFP) Het beslag op het Cubaanse vliegtuig waarmede Fidel Cas tro naar Havana had willen terugkeren is opgeheven op last van dezelfde rechter in New York, die toestemming tot de in beslagneming had gegeven. Fidel Castro vloog woensdag met een Russisch vliegtuig naar Havana terug. Dit. toestel was echter te klein om 46 leden van Castro's UNO- delegatie mee te nemen. De 31 achterge blevenen brachten de nacht door op de Newyorkse vlieghavcn Idlewild. Het betrokken vliegtuig was inbeslag- genomen op verzoek van een Amerikaanse maatschappij, waarmee de Cubaanse re gering nog een rekening te vereffenen had. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: ms „Waterland" (3 oktober); Australië: ms „Johan van Ol- denbarnevelt" (3 oktober); ss „Strathaver" (4 oktober) en ss „Ludwigshafen" (5 ok tober); Brits-Oost-Afrikass „Yalou" (5 op.), ss „Pierre Loti" (6 okt:.); Canada: ss „Statendam" (2 okt.), ms „Prinses Irene" (6 okt.). Chili: ms „Brandenstein" (6 okt.); Ned. Antillen: ms „Isis" (3 okt.); Nieuw- Zeeland: ms „Johan van Oldenbarnevelt" (3 okt.); Suriname: ms „Willemstad" (5 okt.); Unie van Z.Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Carnarvon Castle" (2 okt.), ms „An- nenkerk" (4 okt.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. (Van onze correspondent) BONN. De president van het Verbond van de Westduitse Industrie, Fritz Berg, heeft er zich gisteren scherp tegen gekant dal de industrie in de Bondsrepubliek thans wordt afgeschilderd als de zondebok die de oververhitte hoogconjunctuur op haar ge weten zou hebben. Hij bezwoer de minister van Economische Zaken, prof. Erhard, om de stabilisering door regeringsmaatregelen te bewerkstelligen. Tussen de regering- Adcnauer en de industrie is de laatste dagen een soort controverse ontstaan waarbij de naderende verkiezingen een belangrijk woordje meespreken. Bondskanselier Adenauer ging voor de Bondsdagfractie van zijn party, de C.D.U., reeds tekeer tegen de enorme winsten die in de industrie, gemaakt worden. Ik heb, zo zei de oude kanse lier, balansen gezien die onacceptabel zijn; daartegen moet iets gedaan worden, waar bij vooral de grote en niet de kleine en middelgrote bedrijven getroffen dienen tei worden. Erhard wil een stapje verder gaan met het aan de kaak stellen van de industrie als een der hoofdschuldigen van de onrust barende conjuncturele ontwikkeling. Hij overweegt dé invoer te verhogen door op heffing van de zogenaamde „Umsatzaus- gleichsteüer" (een omzetbelasting bij in voer op bepaalde buitenlandse goederen) en de export onder druk te zetten door opheffing van de exportpremies. Door der gelijke maatregelen zou het binnenlandse aanbpd, door invoer en groter aanbod van de binnenlandse industrie verhoogd wor den, zou voorts aan de binnenlandse vraag beter dan thans kunnen worden voldaan en zou het kunnen komen tot een daling althans tot een stabilisering der prijzen. Van een hei-waardering van de Duitse mark wil Erhard niets weten. De Westduitse industrie gaat er van uit dat er nog altijd niets slechts geschied is. De overhitle conjunctuur is haars inziens het gevolg van de grote liquiditeit, de strijd op de arbeidsmarkt, de deviezentoe- vloed en dergelijke. De door Erhard be oogde maatregelen nopens in- en uitvoer zijn volgens Fritz Berg niets- anders dan een verkapte herwaardering van de Duitse mark. Hij kondigde opnieuw, aan dat de Westduitse industrie via een lening van 1 -miljard ten behoeve van de ontwikkelings gebieden haar steentje wil bijdragen tot het afremmen van de conjunctuur. De lening zal namelijk de liquiditeit kunnen De in 1918 gebouwde drijfnetlogger „Ja cob" SCH.50 van de rederij Vrolijk in Scheveningen is vannacht op de Ierse Zee, 20 mijl ten noordwesten van Holyhead aan de westkust van Engeland, in moeilijkhe den gekomen door machineschade. Het schip drijft in slecht weer. windkracht 7. De zeesleper „Nestor" van Wijsmuller heeft met schipper Arie Pronk een con tract gesloten op basis „no cure, no pay". De „Nestor" hoopt het schip vandaag op sleeptouw te kunnen nemen. De schipper vroeg hulp van een Ierse sleepboot. Zijn oproep werd echter beant woord door de „Nestor", die juist in Bromborough was aangekomen. De eerste meldingen van de „Jacob" kwamen omstreeks kwart, voor twee van nacht: via Scheveningen-Radio binnen. Er was toen sprake van ernstige moeilijkhe den. De motor van de kleine logger was uitgevallen. Het schip was een speelbal van de golven geworden. Vanmorgen zag de positie van de „Jacob" er gunstiger uit, aldus de rederij Vrolijk. Een zuiger van de motor werkte niet. De andere twee zuigers wel. „Op twee poten" trachtte de „Jacob" zijn reis voort: te zetten. De be manning van de SCH 50 telt acht koppen. Het schip heeft uit Ierland een lading ha ringen naar de Franse vissersplaats Fe camp gebracht. Het was opnieuw op weg naar Ierland om haring te halen. Het schip oefent de visserij niet. meer uit. Hel. moest enige tijd geleden wegens gebrek aan bemanning de haringvisserij staken. Donderdagmorgen reden twee fietsers op het fietspad naast de Hereweg in de Engel toen een bromfietser hen trachtte te passeren. Hij reed de linkse fietser aan en viel, waardoor hij een bloedende hoofd wond opliep die door dokter Haase werd verbonden, waarna de man naar zijn wo ning in Heemstede werd vervoerd. De fietsers uit Lisse kwamen niet te vallen. doen afnemen en de deviezenvoorraad van de centrale bank, de Bundesbank te Frankfort, met een miljard verminderen. Hel. wordt een zes 'percent, lening met een looptijd van vijftien jaar waarop alleen ingetekend kan worden door de grote in dustriële ondernemingen, de banken en de verzekeringsmaatschappijen. Bij dit gevecht om de conjunctuur gaat het vooral om de enorme vraag waarbij het. aanbod in alle sectoren ver 'achter blijft en waaraan gepaard gaan spannin gen op de arbeidsmarkt, loonsverhogingen, prijzendruk, een investerings- en een bouw-„boom". Daarbij komt de door de sterke export steeds maar groeiende goud en deviezenvoorraad bij de centrale bank. die dezer dagen voor het eerst 30 miljard mark zal bereiken en waarmee men in feite niets kan doen. Erhard heeft voor zijn houding tegen over dit probleem thans ook de steun van de socialistische oppositie te Bonn ge kregen. De S.P.D. wil hem direct, steunen als de minister de conjunctuur wil afrem men met druk op de export en vergroting van de invoer. De socialisten kanten zich ook tegen een herwaardering van de Duit- .se'-'ariarlv. Een verhoging van de vennoot schapsbelasting voor uitgekeerde winst van 30 pet. tot 49 pet., wordt door ben aanbevolen. De fesliviteiteh van de viering in Den Haag van het honderdjarig bestaan van de n.v. Billiton Maatschappij zijn begon nen met de onthulling van een bronzen beeld aan de voorzijde van het gebouw aan het Louis Couperusplein. Het beeld dat een geschenk is van em- ployé's en oud-employé's van alle bedrij ven hier te lande en overzee, werd onthuld door de directeur-generaal van de maat schappij, ir. A. M. A. Wijnans onder het uitspreken van de woorden „stabilis for- tuna merenti" (gestadig begunstigt het lot hem die het verdient), het devies dei- maatschappij. Het beeld stelt een vrouwenfiguur voor en is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Stauthamer. Daarop volgde de officiële aanbieding van het beeld aan de gemeente Den Haag. Burgemeester Kolfschoten, die in het kort de geschiedenis van de oprichting van de Billiton memo reerde, aanvaardde het beeld onder „de veilige, warme en beschermende vleu gels van de Haagse ooievaar". Ir. E. A. Plate, directeur-generaal van handel en nijverheid, zei dat het de ze keer eens niet jubilerende Amsterdam se kooplieden, Rotterdamse reders of Twentse fabrikanten waren doch rasechte Hagenaars en hij ging nader in op de „avonturen" van de maatschappij, die hij als door en door gezond en springlevend kenschetste. B. en W. van de hoofdstad hebben be sloten op 1 oktober een aantal wijzigingen in te voeren bij het tpewijzen van wonin gen, die een geringe liberalisatie betekenen bij de woningdistributie. Zowel van nieuwgebouwde als van de al eerder verhuurde woningen met een netto huur van ƒ100,(voordien van 144. per maand en hoger zal de helft mogen worden toegewezen aan woningzoekenden, die niet bij het Centraal Bureau voor Huis vesting behoeven te zijn ingeschreven. Dit komt er op neer dat van een tiende ge deelte van het totaal aantal woningen in Amsterdam met een huur van 100.en meer de helft nu wordt 'vrijgegeven. Voor de huizen beneden de 100,blijft de oude regeling, de helft voor het C.B.H. en de andere helft voor door de eigenaar voor te dragen kandidaten, die ingeschreven zijn bij het C.B.H.van kracht. B. en W. vinden het noodzakelijk dat de woningen met lagere huren ter beschik king komen van de gezinnen met een in komen van 5.000,of minder. Tachtig percent der woningzoekenden in Amster dam behoort tot deze categorie. Mensen met een hoger inkomen zullen voor deze woningen niet in aanmerking komen. Als proef zal dit laatste voor één jaar worden ingevoerd. Voorts zullen alle benedenwoningen uit sluitend kunnen worden toegewezen aan gegadigden met een urgentiebewijs ver kregen op medische indicatie of aan be jaarden. Voor gezinnen, die een jaar of langer ge trouwd zijn (voorheen pas na twee jaar) wordt nu de mogelijkheid geopend voor inschrijving bij het C.B.H.. De andere wijzigingen betreffen onder meer een soepeler toepassing bij het op schuiven naar een andere woning en het geen bemiddeling meer verlenen door het C.B.H. na afwijzing van een tweede aan bod voor een woning door dit bureau. Het bureau zal over enige tijd weer gaan be middelen bij woningruil. Verder zal het. om een vollediger inzicht te krijgen in de woonbehoefte van de alleenstaanden een enquête onder deze groep instellen. Na het inzenden van het enquêteformulier zal de inzender als wnningbehoevende bij het bureau worden geregistreerd, als hij of zij tenminste dertig en niet ouder dan vijfen zestig jaar is. Bij het C.B.H. staan ruim 20.000 woning zoekenden ingeschreven. Daarvan hebben 12.000 een zelfstandige woning, de resteren- 8.000 zijn inwonenden. Kort geding in A tvsterdom Voor de president, van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman heeft een kort geding gediend dal de heer J. I. Fernandes tegen mr. G. van Hall als burgemeester van Amsterdam aanhanging had gemaakt. De heer Fernandes, die ruim een jaar op reis is. heeft in mei 1959 twee mensen als huisbewaarders over zijn woning in de Meeuwenlaan in Am sterdam- Noord aangesteld. De gemeente Amsterdam ziet, dit. echter als een ontdui king van de woonruimtewet en heeft de ze huisbewaarders laten weten dat zij vóór 19 september het huis moeten ver laten. Hiertegen is de heer F.door dit kort geding in verzet, gekomen. De hher F. vertrok in september van vo rig jaar naar Canada, waarheen zijn vrouw al eerder was geëmigreerd. Hij ging daar heen om het huwelijk van zijn dochter bij te wonen en om werk te vinden. Hierin was hij tot nu toe. zoals hij in een brief aan zijn advocaat mr. B. W. Stomps uit Haarlem schreef nog niet geslaagd. De ad vocaat vertelde ter zitting dat zijn cliënt nog in de loop van dit jaar naar Nederland wil terugkeren. Daarom heeft hij zijn wo ning willen aanhouden. Mr. J. Kropman, die optrad namens de gemeente Amsterdam, betoogde dat voor de overeenkomst tussen de heer F. en de huisbewaarders een woonvergun ning nodig was geweest. De president merkte op dat hij niet kon begrijpen dat je voor iedere huis- bewaring naar het bureau voor huisves ting moet lopen voor een woonvergunning. Ik zou het in ieder geval niet in mijn hoofd halen om dat te doen aldus mr. Stheeman. Een ambtenaar van het. C.B.H zei dat de woning vrijwel leeg aan de huisbe waarders is overgedragen. Deze mensen bewonen in feite de woning. Volgens deze ambtenaar betrof het hier geen bone fide zaak. Mocht de heer F. terugkomen dan zal de vorderingscommissie uitmaken of hij nog recht op de woning heeft. Daar deze vierkamerwoning voor hem alleen te groot is, zou hem een kleinere kunnen worden toegewezen. Uitspraak op 6 oktober. Tegen de 32-jarige hoofdonderwijzer B. A. van L. uit Middelharnis is voor de rechtbank in Rotterdam twee jaar gevan genisstraf met aftrek geëist, omdat hij de laatste drie jaar 14.893,72 verduisterd zou hebben. Daarvan behoorde dertien mille toe aan de Vereniging tot Stichting van een lagere hervormde school op ge reformeerde grondslag in Ouddorp, waar van hij secretaris-penningmeester was. Dit gebeurde in 1957 en 1958, toen hij onder wijzer was aan een lagere school in die plaats. In augustus 1958 werd Van L. benoemd tot hoofdonderwijzer aan de Groen van Prinstererschool in Middelharnis. Hij had daarvoor geen akte, maar er werd hem speciale dispensatie verleend. Hij ver greep zich al spoedig weer aan de school- kas. De hoofdonderwijzer zou een aantal leerlingen laten testen op het christelijk bureau voor sociale beroepskeuze in Rot terdam, wat 20,- per kind kostte. Hij ont ving 220.- van ouders, maar van testen hoorden zij nooit meer iets. Op 30 april maakte de school een bus reisje naar Soestdijk. De 400,- busgeld droeg hij niet aan de onderneming af. Ver der had de hoofdonderwijzer maar dat was hem niet ten laste gelegd geld achtergehouden dat bestemd was voor de zending en het comité voor kinderpost zegels. Al het geld had Van L. gebruikt voor zijn huishouding. U bent uw huwelijk met schulden ingegaan", zei de president, mr. P. J. C. Schipper, „maar u leefde op te grote voet. U ontving steeds bezoek, u deed dik en duur. U voelde zich een hele persoonlijkheid op het eiland." „Een bijzondér kwalijk geval'', noemde de officier van Justitie, mr. I. H. van de Roemer, het in zijn requisitoir. Vooral om het voorbeeld voor de kinderen. Hij was het hoofd van een respectabele school en genoot een onbeperkt vertrouwen. Deze man had geen auto, geen t.v. zelfs geen radio, zei de raadsman, maar omdat hij grote armoede in zijn jeugd gekend had, wilde hij wat hogerop komen. Met geleend geld heeft hij gestudeerd, op af betaling ging hij het huwelijk in. Het. ver duisterde geld gebruikte hij voor kolen, een naaimachine enzovoorts en steeds was hij van plan het terug te betalen, maar het ging niet." De raadsman zei er verbaasd over te staan dat onderwijzers niet vaker in deze moeilijkheden komen. Hij vond het triest dat zijn cliënt nu een werkkring als ver tegenwoordiger is aangeboden, waarin hij meer verdient dan als hoofdonderwijzer.. De raadsman vroeg om uiterste cle mentie. Uitspraak op 13 oktober. - Ravage in Veiser tunnel Acht auto's en een motorrijder waren donderdagmiddag omstreeks kwart over vijf betrokken bij een kettingbotsing in de westbuis van de Velser tunnel. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Drie "personenauto's.' één vrachtauto en de motorfiets moesten zwaar beschadigd uit de tunnel worden gesleept. De kettingbotsing ontstond toen een vrachtauto met panne in de tunnel stopte. De bestqurder van een andere vrachtauto zag dit te laat en remde plotseling af met als gevolg dat een hele rij achter hem rij dende voertuigen tegen elkaar botsten. Door de grote ravage was het verkeer in dit deel van de tunnel geruime tijd volko men lamgelegd. De Velsense politie heeft twee vrachtauto's aan een nader onder zoek onderworpen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Binnenkort zal de Amsterdamse ge meenteraad moeten besluiten over de huisvesting van de universiteitsbiblio theek. B. en W. hebben voorgesteld op het terrein tussen Singel en Handboogstraat, waar thans een semi-permanent café staat een nieuw bibliotheekgebouw te plaatsen. De kosten hiervan zijn geraamd op 4.800.000. De universiteitsbibliotheek is met bijna 2 miljoen boeken (tijdschriften en brieven niet meegerekend) de grootste boekerij van ons land. Zij ontstond in feite in 1578 toen zich onder de geconfiskeerde kerkelijke en kloostergoederen ook vele boeken en tijdschriften bevonden, welke werden samengebracht in de nieuwe kerk. In het begin van de 17de eeuw werd de eerste catalogus van deze tot stadsboeke rij verheven bibliotheek uitgegeven. In 1632 werd de boekenschat overgedragen aan het Atheneum Illustre en werd de zol der van de Agnietenkapel als bibliotheek ingericht. In 1838 verhuisden de boeken naar een bovenverdieping van het paleis van Justitie aan de Prinsengracht Bij de verheffing van het Atheneum tot universiteit werd de stedelijke bibliotheek voor universiteitsbibliotheek bestemd en ondergebracht in het huidige gebouw, de Handboogdoelen aan het Singel 421. B. en W. hebben overwogen of het mo gelijk was de met ruimtegebrek kampen de U.B. onder te brengen aan het door de Nationale Handelsbank te koop aange boden Maegdenhuis aan het Spui. Hoewel deze gedachte zeer aantrekkelijk is, blij ken de vloeren van dit historische ge bouw niet sterk genoeg om de enorme boekenlast te dragen. Drie kinderen van 7, 9 en 10 jaar heb ben zich ternauwernood kunnen redden, toen in hun ouderlijk huis in de Minstreel- straat, in Den Haag brand uitbrak. De 43- jarige moeder van de kinderen liep ern stige brandwonden op en moest in zorgwek kende toestand naar een ziekenhuis wor den gebracht. De brand werd veroorzaakt door het om vallen van een pas gekochte motorfiets in de gang van het huis. Uit de tank van de motorfiets stroomde benzine de achter kamer binnen. De moeder trachtte de benzine op te dwei len. Toen de benzinedamp explodeerde doordat in de kamer een brandende pe troleumkachel stond, vatte haar kleding vlam. Zij en de kinderen probeerden het vuur te doven, maar de vlammen grepen zo snel om zich heen, dat zij een paar minuten later gedwongen werden om het huis zo snel mogelijk aan de achterkant door de gesprongen ruiten te verlaten. De moeder zakte in de tuin ineen. Een van de buren gooide een emmer wa ter over haar brandende kleren. Een brandweerman, die in de Minstreel straat woont en een vrije dag had, tracht te inmiddels om door de voordeur het fel brandende huis binnen te dringen. Hij sleepte de motorfiets naar buiten, liep daarbij brandwonden op en moest toen zijn pogingen om nog iets van het huisraad te redden opgeven. Enkele minuten later reed de brandweer de Minstreelstraat binnen. Met drie mo torspuiten had zij het vuur, dat al was doorgedx-ongen naar de bovenverdieping, spoedig bedwongen. Van het huisraad was toen reeds niets meer over. In nog geen half uur tijd was het huis van een gezin van tien personen een onbewoon bare ruïne geworden. FOTO-OFFSET BOEKDRUK KARTONNAGI Vraagt voor spoedige indiensttreding Zijn taak zal zijn een deel van de binnenlandse verkoop op het gebied van Reclame- en Ver pakkingsdrukwerken te behartigen. Ervaring in een dergelijke functie, algemene ont wikkeling en kennis van de grafische technieken strekken tot aanbeveling. Leeftijd tot ca. 35 jaar, in het bezit van rijbewijs. Eigenhandig geschreven sollicitaties welke met discretie worden behandeld te richten aan de directie van I. H. HENKES GRAFISCHE BEDRIJVEN N.V.- Ged. Oud» ortcht bb-m haarlem Capaciteit 2000 K.cal. u. Verbruik op volle vlam 1 liter petroleum perHuur. DAMES- EN HERENMODES v KRU4SWEO 72 HAARIEM - DAMES- EN HER. KBUXSWtO 72 HAARIEM SPECIAALHUIS REGENKLEDING SPECIAALHUIS REGENKLEDING

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11