In Hirosjima wachten 15 jaar na de bom 4 Japanners op stralingsdood De stad is herbouwd en herbevolkt, de mensen staan er in de rij voor de „Laatste dagen van Pompei" Vakbonden van intellectuelen protesteren bij De Gaulle Brandt: Russen zeggen Berlijnse viermogendhedenstatus op Nieuwe expedities naar de zuidpool Student verkwanselde huurauto's Geruststellende(?) cijfers Ieder woord-honderd doden Massaal sterven Voorzichtige stad Van der WERFF S HUBRECHT Grondrecht uit de constitutie wordt geschonden Westelijke tegenmaatregelen aangekondigd Zwitserse vrouwen krijgen geen „mannenloon" VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1?60 16 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) HIROSJIMA. Het kleine hospitaal lijkt er één als een ander. Er liggen zeven- tig patiënten in nette smalle bedden. Honderd externe patiënten per dag komen op de banken in de hal hun beurt afwachten. Er lopen ernstige artsen met stethoscopen in hun zak en giechelende verpleegsters, die blozend aan knappe jonge assistenten zeep en handdoek reiken en 's avonds, met een zuurtje in de wang, en zuchtend van verrukking.in. het donker van de bioscoop wegglijden in de dromenwereld van Hollywood, 's Ochtens keren zij naar haar zeventig zieken terug: dertig met bloedziekten, twintig met leverkwalen, tien met kanker en tien gevallen van plastische chirurgie. Van die zeventig liggen er vier met leukemie, een kankerachtige bloedziekte op een spoedige dood te wachten. Hun vriend Totaro Nakano, 58 jaar oud,-stierf er op 5 juli aan. Zoals twee jaar geleden het vijftienjarige jongetje Kenji Kajiama, dat op 6 augustus 1945 nog niet geboren was. Zijn moeder droeg hem toen pas zes maanden. De stad waarin het kleine hospitaal staat, lijkt er ook een als een andere. Een beetje nieuwer misschien dan die andere in Japan: brede boulevards, lichtreclames in elegante Japanse karak ters, bioscopen, warenhuizen, snackbars en badhuizen in kleine straatjes waar Japanners in schone kimono's 's avonds langs de winkeltjes wandelen. Zij laten zich geduldig fotograferen door Amerikaanse toeristen, die de nieuwste kleuren film in de nieuwste camera's hebben. Er is slechts één dag in het jaar, zo ver zekert mijn hotelier, dat er geen Amerikaanse toeristen in de stad komen. Con gressisten nemen dan hun kamers over. Die dag is 6 augustus. Vijftien jaar ge leden riepen wij el kaar op die dag juichend toe: „Heb je het gehoord, ze heb ben een atoombom op Japan gesmeten". Zes augustus 1945 vroeg in de ochtend zegende een geeste lijke een bommen werper, die naar de moeder van de piloot heette: Enola Gay. Om kwart over acht zette de Enola Gay in de blauwe onbe wolkte lucht boven een onbeschadigde Japanse stad zijn mo toren bijna stil, open de zijn bomluik en raasde toen op volle toeren weg. Zestien kilometer verderop zag' 'de achterom kijkende piloot voor het eerst zo een wit gele paddestoelwolk en riep: „Oh mijn God". De naam van het Japanse provin ciestadje Hirosjima had er een betekenis bij gekregen. De ambtenaar Kako, schrijver ten stad- huize van Hirosjima, vertelt het vandaag zo: „Ik was op weg naar kantoor. Ik hoorde wel een vlieg tuig, maar het lucht alarm was afgebla zen. Voor mij wezen drie oude vrouwen naar de lucht, roe pend: „Kijk, een bal lon". Ik keek om over mijn schouder en daar hing een rood-witte parachute. Toen kwam er een zo verschrikkelijke flits van licht en hitte, dat ik voorover op de grond viel en begon te bidden: „Oh God, niet mijn ogen". Pas vijf minuten later durfde ik ze weer open te doen. Ik zag alleen maar puin en brand en gillende mensen, maar dat ik ze kon zien, maakte mij ver schrikkelijk gelukkig. Toen voelde ik de pijn". willenden van alle kleuren, die verbazend hartelijk, verbroederen in de congreshal en de bar van het New Hirosjima hotel en die hoofdschuddend luisteren naar voor drachten over de griezelbaby's die men onder invloed van- kernstraling zou kunnen verwekken. Aan het eind van het congres nemen zij resoluties aan en roepen: „Nooit meer een Hirosjima", terwijl in de toren boven huri 'hoofden' hét 'door' dè Duitsers geschonken elektronisch Glockenspiel een walsje in mineur speelt. Op een heuvel boven de stad, in de witte gebouwen van de (Japans-Ameri kaanse) commissie voor de kernbomslacht offers, pakt men de zaken wetenschappe lijker aan. De conclusies zijn, zo u wilt, geruststellend: negentig percent van de slachtoffers viel door de mechanische ge volgen van de „blast", slechts tien per cent liep stralingskwalen op: bloedziek ten, leverkwalen, kanker, ooggebreken. Het is een moeilijk onderzoek. Door stra ling veroorzaakte kanker is niet zonder meer van gewone te onderscheiden. Men gaat derhalve statistisch te werk, verge lijkt bevolkingsgroepen van enkele tiendui zenden mensen, de ene groep wel geëxpo seerd, de andere niet. De voorlopige slot som luidt, dat zulke ziekten inderdaad in Onze reisredacteur verontschul digt zich yoor de lengte van dit artikel; het telt omstreeks 1500 woorden. Maar het behandelt een gebeurtenis die volgens de laagste schattingen 150.090 do den kostte. Dat moeilijk voorstel bare cijfer wordt duidelijker wan neer men bij het lezen van dit stuk bedenkt, dat ieder woord ervan voor honderd doden staat. wmmtsm De pijn, die de schrijver Kako voelde, was de pijn van tweehonderdduizend an deren. De hittestoot van 's werelds eerste kernbom had in een onderdeel van een seconde hun huid verbrand, de luchtschok die enkele seconden later volgde, rukte die verbrande huid los van hun lichamen. In één seconde lag het centrum van de stad plat, twintig minuten later stond de rest in brand, over de brullende vlammen bleef zes uur lang een modderige radio actieve regen vallen. Door de rook dool den tweehonderdduizend jammerende spookgestalten, verbrande mensen, die wijdbeens liepen en de armen van het Detail van het monument voor de kinderen van Hirosjima. schrijden van de techniek alleen nog maar ter ontsteking als slaghoedje voor de wa terstofbommen wordt gebruikt. Het nieuwe van de kernbom was er trou wens gauw af. Nagasaki, dat de tweede kreeg niet zo nauwkeurig gecentreerd: slechts veertigduizend doden wrokt nog steeds over de mindere aandacht die het verwierf, spot over de rood-witte bom op het dak van Hirosjima's grootste waren huis, over de „Atom Coffee Shop" en over de film „Hirosjima mon Amour", over dat pelgrimsoord van de twintigste eeuw, waar hotels en souvenir-winkels goede zaken doen, terwijl men voorttwist over het aan tal doden: 240.000 zeggen de Japanners, 150.000 menen de Amerikanen. Wat zou het, het gejammer is verklonken en de stad is weer opgebouwd. Eén ruïne heeft men als aandenken laten staan, het koe pelskelet van de hal ter bevordering der industrie. Waar de bom viel is een mooi gazon overgebleven met een monument voor de slachtoffers, een massagraf met een tempel erboven op en een monument voor de kinderen. Er is een museum met twee afdelingen, één over de bom, de an der over 'het vreedzame gebruik der kern energie. Dat is een zindelijke inval waar niets op aan te merken valt. Men houdt er nu congressen van goed- de geëxposeerde groep iets vaker voorko men, maar dat het sterftecijfer onder die patiënten niet hoger is dan onder de ge wone. En de griezelbaby's? Na een ontzaglijk uitgebreid onderzoek hebben de deskundi gen vastgesteld, dat er noch in Hirosjima, noch in Nagasaki, genetische misvormin gen zijn voorgekomen. Het enig genetisch effect: aan straling blootgestelde vaders verwekten een iets hoger percentage meis jes, geëxposeerde moeders kregen een iets hoger percentage zoons. De niet weten schappelijk vaststaande, maar aanvaard baar lijkende conclusie van deze experts is dat de hoeveelheid radio-activiteit, vol doende om genetische misvormingen op te roepen, al vele malen dodelijk zou zijn voor de ouders in spe. Met die informatie gewapend daalt men dan van de koele hoogte der wetenschap weer af naar de „plaats van het lijden". Tussen de vier ieukernie-patiënten, die nog een maaltijd dichter bij de laatste zijn gekomen, en het Glockenspiel dat „nooit weer" speelt, tussen de wat nieuwe winkels van de wat nieuwe stad en de blauwe lucht waarin iedere dikke cumu luswolk er ontrustbarend uitziet en waar als men het maar voelen wil de ge weldige knal in stilte is blijven hangen, begint men aan zijn pelgrimsmeditatie. Veel nieuws komt daar niet uit. Men raakt er erg tegen oorlog, maar dat is nog geen praktische stap om het kwaad bij de wor tel te pakken. Want waar begint de oor log, de collectieve misdaad die de mens heid tegen zichzelf pleegt? Wie een park voor Joden verbiedt, heeft de zes miljoen van Auschwitz al vermoord. Deze onoorspronkelijke gedachten aan de ambtenaar Kako meegedeeld, doen hem toch zeggen: „U heeft een goed karakter". Dan begint hij, krabbelend aan de jeuken de lidtekens van zijn brandwonden aan zij eigen bespiegelingen: „Ik wou dat ze die laatste ruïne weghaalden. Hij doet mij denken aan mijn vrouw die daar omkwam' En even later: „Ik ben nog steeds erg bang, en ik neem mij zeer in acht. Ik kleed mij warm, ga iedere avond vroeg slapen, gebruik een evenwichtig dieet, rook niet meer. Maar ik durf niet naar het hospitaal om mij te laten onderzoeken". Hirosjima is een voorzichtige stad gewor den. in mijn hotelkamer hangt een bord je: „Wilt u alstublieft niet roken in bed". Maar voor de bioscoop tegenover het hotel staan duizend mensen geduldig in de rij. Men draait er „De laatste dagen van Pom pei'". Verwrongen en half verbrand: deze fiets stond op 700 meter van de explosie. lichaam hielden om hun eigen rauwe vlees niet te raken. En zo begon Hirosjima's grote sterven. Burgers en soldaten, ver pletterd door het puin, verbrand, verdron ken in de zes rivieren van de stad waarin zij hun brandwonden wilden koelen. De levenden richtten zich die nacht nog eenmaal op toen vier ambtenaren het ce remoniële portret van de Keizer door de weeklagende stad naar veiliger oorden droegen. De gewonde menigte week. Wie kon staan, stond op en boog, naakte ver brande soldaten salueerden liggend, ver drinkenden begonnen te bidden en in de brandende nacht riep men het portret toe: „Haiko Tenno, leve de goddelijke". Toen het voorbij was, ging men voort met sterven, op straat en in het water, later in de noodhospitalen en sinds drie jaar in het kleine ziekenhuis. Nu hoeven er misschien nog maar vie. in de stad, die de overlevenden „Gembakoe" noemen: de plaats van Het lijden. Nog vier, het is nu vijftien jaar na de bom van Hirosjima, een gering kernwapen, dat sinds het voort- Hirosjima's laatste ruïne, het skelet van de hal ter bevordering van de industrie. Rechts op de voorgrond het eenvoudige, zadelvormige mo nument voor de doelen. WASHINGTON (AFP) Op 15 oktober zal van de Amerikaanse Zuidpoolbasis McMurdo Sound een expeditie naar de Amerikaanse Amundson-Scott-basis aan de geografische zuidpool vertrekken. Een russische geleerde zal aan deze expeditie deelnemen. De expeditie zal omstreeks 1 februari bij de pool aankomen. Een Ameri kaanse geleerde, Gilbert Dewart van het technologisch instituut van Californië zal deelnemen aan een Russische expedi tie van de basis Mirny naar de Pool der ontoegankelijkheid het punt op het Zuid poolgebied dat het verst van alle kusten verwijderd ligt de Sovjetbasis Laza- ref aan de Prinses Astrid kust. De eerst genoemde expeditie wordt ondernomen als onderdeel van het porject „Deep Freeze 1961 van de Amerikaanse marine. Be halve de leider dr Albert Crary, gaan zeven Amerikaanse deskundigen en de Russische glacioloog Svendelt Yevtesef mee. Men wil o.m. de dikte van de ijs- kost meten en onderzoekingen doen op meteorologisch en aardmagnetisch gebied. De terugreis naar McMurdo Sound, ca 1.600km, gaat per vliegtuig. De Noor Ro- ald Amundsen was de eerste mens die in december 1911, de zuidpool bereikte. Sindsdien zijn slechts twee expedities on dernomen, een Engelse onder leiding van Hilary en Fuchs in 1957 en een Russische twee jaar later. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 266 is verschenen VAN GELDER PAPIER (Van onze correspondent in Bonn Geoffrey J. Taylor was een paar jaar geleden nog een niet zo ijverig student in de economie aan de min of meer ex clusieve Britse Universiteit te Cambridge. Toen zijn moeder in 1955 stierf liet zij hem de lieve som van 23.000 pond ster ling (ruim 230.000 gulden) na. Geoffrey heeft dat geld er letterlijk doorge jaagd. Toen hij dezer dagen in Karlsruhe tot drie jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens oplichting en diefstal, was van de erfenis niets meer over en bleek hij nog een schuld van 30.000 mark te hebben. Geoffrey ging na het incasseren van zijn erfenis eerst de wereld zien. Hij bracht luisterrijke bezoeken aan Amerika. Rusland en Spanje en smeet met geld tot de laatste shilling was verdwenen. Van dat moment af heeft hij nu eens in Zwitser land dan weer in Duitsland vertoefd. Hij had zich in het bezit gesteld van een serie valse passen, die de Britse consulaten in Brussel en Dusseldorp hem op grond van valse mededelingen hadden verstrekt. Daarmee en met enkele al even valse in ternationale rijbewijzen kwam hij bij di verse autoverhuurmaatschappijen die Geoffry kort achter elkaar tien elegante auto's aan zijn hotel in Zürich aflever den. De huurauto's kwamen uit Zürich zelf, uit Dusseldorp, Neurenberg, Frank fort, Mainz, Keulen en Karlsruhe. Geof fry verkocht ze daarna prompt voor goed geld. Dit „autospel" speelde hij tot de Franse politie hem via Interpol liet in rekenen. In juli werd hij aan Duitsland uitgeleverd. De rechtbank te Karslruhe heeft hem thans tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. (Van onze correspondent) PARIJS. Vanwege een onenigheid over de salarissen hebben de Franse radio en televisie vandaag weer eens gestaakt en moest het publiek zich met een non stop-programma van chansons en andere lichte muzieknummers vergenoegen. Maar ook wanneer morgen de normale gang van zaken n de Franse ether zal zijn hersteld zullen de luisteraars en de televisie-kij kers zich op verschillende ingrijpende wij zigingen in de programma's voor de ko mende weken en maanden moeten voorbe reiden. Die wijzigingen zijn het gevolg van de verordening der regering, die gis teren in de Franse staatscourant verscheen en waardoor ook de vele artiesten en schrijvers die onlangs Jean-Paul Sartre's manifest ondertekenden, dat opwekte tot burgerlijke ongehoorzaamheid en militai re dienstweigering getroffen zullen wor den. Bij de directies van radio en televisie, film en toneel zit men met alle handen in het haar. Een hele reeks regisseurs, schrij vers, toneelspelers, actrices en chansonniè- res en chansonniers, die de komende we ken voor programma's waren geëngageerd moesten overhaast worden afgeschreven en zo mogelijk door collega's woorden ver vangen. Het bestuur van de vakbond van toneel spelers heeft een open brief aan De Gaulle gepubliceerd waarin de president wordt gevraagd zijn gezag aan te wenden om de maatregelen van de regering ongedaan te maken. Deze maatrgelen zijn een schen ding van de grondwet, die bepaalt, dat niemand vanwege zijn afkomst, geloof of overtuiging uit zijn werk of betrekking kan worden gestoten, zo wordt gezegd. De vakbond der onderwijzers, waarbij (Van onze correspondent) BONN Volgens de Westberli.jnse bur gemeester Willy Brandt heeft de Sovjet- Unie met haar nota's van de afgelopen dagen aan de westelijke mogendheden in feite de overeenkomst over de viermo gendhedenstatus van Berlijn opgezegd. Dit zou er op neerkomen dal Moskou thans de Oost-Duitsers definitief in het bezit van alle controlebevoegdheden rond Berlijn kan stellen, en de westelijke rechten in Ber lijn, althans in Oost-Berlijn niet meer er kend. Brandt sprak gisteren over de Berlijnse toestand voor het bestuur van zijn partij, de sociaal-democratische S.P.D. te Bonn. Hij legde er alle nadruk op dat de Oost- duitse regering bij alle maatregelen tegen West-Berlijn de steun heeft van de Rus sische regering. Hier is, aldus Brandt, sprake van een afgesproken spelletje: de Russen doen alsof zij de deur voor over leg inzake Berlijn openhouden, het regiem te Oost-Berlijn evenwel streeft naar de „status quo minus" dat wil zeggen, een tijdelijk nog vrij West-Berlijn, maar afge sneden van de westelijke wereld en in kor te tijd rijp te maken voor communisti sche annexatie. Brandt betuigde zijn instemming met de maatregelen zoals die door de westelijke geallieerden te Berlijn en door de West- duitse regering t.otdusver zijn genomen. Hij meende, gelijk Bonn en de westelijke regeringen, dat het weinig zinvol is in de grote openbaarheid de werkelijke belang rijke tegenmaatregelen thans reeds uit te spelen. Te Bonn verwacht men op zeer korte ter mijn nieuwe westelijke of Westduitse maat regelen als antwoord op de Oostduitse sa botage van het verkeer om Berlijn. Zij zullen voornamelijk in het economische vlak liggen en zoals Brandt meedeel de "binnen vierentwintig uur hun kracht kunnen tonen." Vluchtelingen. (UPI) Te West-Berlijn heeft de direc teur van het vluchtelingenkamp Mariën- felde meegedeeld dat in de eerste drie we ken van september 15.000 mensen uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn zijn gevlucht. De vorige maand kwamen in totaal 18.000 vluchtelingen naar Mariënfelde en in to taal zijn er, sinds 1 januari, ruim 110.300 aangekomen tegen 90.862 in het jaar 1959.Talloze Oostduitsers hebben de hoop dat zij ooit nog met het westen verenigd zullen worden thans verloren. „Zij vre zen geheel van het westen te worden af gesneden", aldus de directeur van Ma riënfelde. Ook vluchten velen naar het Westen omdat door nieuwe besluiten van de Oostduitse machthebbers middenstan ders, mensen die een eigen woning bezit ten, boeren en fabrikanten onder toene mende druk kwamen te staan. 95 percent van de Franse onderwijzers is aangesloten, beschuldigde de regering er van dat zij poogt „de mislukking van haar Algerijnse politiek te verbergen achter maatregelen tot vreesaanjaging en onder drukking". Juridisch gesproken heeft de Franse re gering zeker niet alleen het recht maar zelfs de plicht onmiddellijk en streng te reageren nu een beweging die de basis van de staat zelf bedreigt zienderogen in om vang en kracht schijnt toe te nemen. Mo reel gezien zou die zelfde regering echter wel aanzienlijk sterker hebben gestaan indien ze in het verleden ooit publiekelijk stelling had genomen tegen de folteringen door Franse militairen in Algerije waar tegen het manifest van Sartre zich in het bijzonder heeft gericht. Nog nooit echter is er officieel iets be kendgemaakt over militairen van lagere of hogere rang die voor de krijgsraad zou den zijn gedaagd. Hierbij moet men ook wijzen op de struisvogelpolitiek die Franse regeringen nu al jaren volgen door kran ten en weekbladen onmiddellijk in beslag te nemen donderdag viel dat lot weer „France Observateur" ten deel die tegen die folteringen en gestapo-methoden dur ven protesteren om het publiek te alar meren. De maatregel tegen France Observateur zou getroffen zijn naar aanleiding van de publikatie van een artikel over de houding van de jeugd tegenover de Algerijnse oor log. De eigenaars van het blad hebben meegedeeld: „De regering wil blijkbaar niet, dat het Franse publiek te weten komt hoe de jonge mensen die thans in het leger dienen er werkelijk over denken". Censuurmaatregelen waardoor het kwaad zelf echter niet werd opgeheven of uitge roeid. Men moest eerder vrezen voor het tegendeel. Terecht merkt „Le Monde" op dat een enkele sanctie op het goede moment tegen schuldige en onwaardige militairen meer effect zou hebben gesorteerd om een staatsgevaarlijke propaganda de wind uit de zeilen te nemen dan, nu achteraf, tien vervolgingen tegen professoren en kun stenaars wegens een oproep tot ongehoor zaamheid. En hoe moeilijk het voor de re gering nu geworden is nog tegen de stroom te blijven oproeien blijkt wel uit het feit dat ondanks de verzwaarde straf fen de lijst der ondertekenaars nog dage lijks langer wordt. Gisteren was het aan vankelijke gezelschap van 121 onderteke naars al tot tweehonderd gestegen, onder wie vele nieuwe bekende en zelfs glorieu ze namen uit de Franse wereld van de kunst en de wetenschap. Met 22 tegen 16 stemmen heeft de „Standerat", de geheel uit mannelijke leden bestaande „Eerste Kamer" van de Zwit serse volksvertegenwoordiging, besloten dat Zwitserland zich niet kan aansluiten bij een internationale overeenkomst vol gens welke vrouwen hetzelfde salaris die nen te krijgen als mannen. Derhalve zullen de Zwitserse vrouwen die men ook de politieke rechten ont houden heeft voorlopig niet meer kun nen verdienen dan 70 percent van wat een man in een volkomen gelijke functie ver dient. De „Nationalrat", de eveneens geheel uit mannen bestaande Tweede Kamer, had reeds driemaal de desbetreffende resolutie aangenomen. Maar nu de „Standerat" even zovele malen dit besluit vernietigd heeft, zal het wel enkele jaren duren voordat de kwestie opnieuw besproken kan worden. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15