VAN NIEL zonder kringen Kans op regen neemt toe „Dolle Planta-zaterdag" in produktschap besproken AGENDA NAAIMACHINES Opnieuw een jaar geëist tegen controleur die staten vervalste Kort en bondig) H. J. van Balen verlaat de ANWB Jager die collega blind schoot, vrijgesproken jj Edition 20 Ans B.B.-sirenes gaan weer proefdraaien Roka-vakbeurs naar Utrecht verplaatst Ik wilde van het gezeur af" 2 AMSTLEVEN Voorzitter verwacht geen blijvend nadeel van de affaire voor de margarine-afzet Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Oneerlijke beheerder van postagentschap Autobedrijf neemt proef met oudere werknemers _M a k'aa9 37— 48 Ruim 400 exposanten uit twintig landen Kort nieuws HELMENAFFAIRE WEER VOOR HET HOF Vrijspraak in Arnhemse schilderijenaffaire èi VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 Dertig jaar directeur, waarvan negen jaar hoofddirecteur Na dertig jaar intensieve arbeid als di recteur en sinds 1939 als hoofddirecteur van de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond A.N.W.B. zal de heer H. J. van Balen op 1 oktober zijn functie definitief neerleggen. In de loop van de laatste zo mer reeds droeg hij de verantwoordelijk heden van zijn functie over aan zijn op volger de heer A. Blankert, doch bleef nog enige maanden „als loods aan boord" van de onder zijn leiding machtig uitge groeide organisatie. Voorlopig zal de heer Van Balen als adviseur aan het A.N.W.B. bestuur verbonden blijven. Zijn functies als bestuurder van de wereldorganisatie voor toerisme en automobilisme O.T.A en vice-voorzitter van het internationale ver bond van toeristische organisaties A.I.T. blijft hij nog bekleden. De scheidende hoofddirecteur is voorts vice-voorzitter van de Notu. lid van de persraad, bestuurs lid van het Verbond voor Veilig Verkeer, van het Nederlands Verkeersinstituut en van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen. Hij is officier in de orde van Oranje-Nassau. Op 6 oktober wordt ter ere van de heer Van Balen in hotel Wittebrug in Den Haag een afscheidsbijeenkomst gehouden. Over ongeveer een maand betrekt de A.N.W.B. de nieuwe, grote zetel op de hoek van de Alkemadelaan en de Wasse- naarseweg in Den Haag. De heer Van Balen zal in deze eigen schepping de scepter niet meer zwaaien, doch bij het verlaten van de oude werkplaatsen aan de Parkstraat weten, dat daar al „zijn" A.N.W.B. een groot en kerngezond natio naal instituut geworden is. dat thans 450.000 leden en 300.000 wegenwachtleden telt. De Bredase rechtbank heeft overeenkom stig de eis van de officier van justitie, een vrijsprekend vonnis gewezen in de zaak tegen een 59-jarige inwoner van Middel- beers in Brabant, die op 15 oktober van het vorig jaar tijdens een jachtpartij bij zijn woonplaats een schot hagel afvuur de op een haas, terwijl zich er achter een mede-jager bevond die in beide ogen werd getroffen. Het slachtoffer, een landarbei der uit Middelbeers, is geheel blind ge bleven. Aan de verdachte was tenlaste gelegd dat hij had kunnen en moeten weten dat de landarbeider zich op de bewuste plaats bevond, doch tijdens het getuigenver hoor ter terechtzitting bleek dat het slacht offer zich niet geheel aan de afspraak had gehouden, welke voor het begin van de jacht was gemaakt over de te volgen tak- tiek. De Bredase rechtbank sprak de verdach te vrij. Advertentie j§j Voor het jonge meisje en voor de Hü jonge vrouw, die nu serieus begint U met de schoonheidsverzorging om 1Ü een gave huid te behouden en om Hü haar charmes beter te accentueren, IK brengt Elizabeth Arden een „doos HH vol verrassingen". Een collectie we- WM reldberoemde produkten tegen een m speciale prijs, afgestemd op jonge Ü1 mensen. l|l Speciale prijs make-up cadeau15- GROTE HOUTSTRAAT 92 TEL. 12160 HAARLEM Advertentie Jari Cottaar schreef pocket over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra aan postzegels aan Amstleven, Postbus 1072, A'dam en u ontvangt het boekje franco thuis. In de bestuursvergadering van het Pro duktschap voor Margarine, Vetten en Oliën heeft de voorzitter, de heer G. H. Maassen, een beschouwing gewijd aan de Planta-affaire. Hij begon met zijn leedwe zen uit te spreken over hetgeen de slacht offers van de „Plantaziekte" is overko men. Sinds negentig jaar wordt margari ne gemaakt, zo zei hij, maar het is voor het eerst dat zich iets dergelijks heeft voorgedaan. Het ging hier in feite om een zaak die de volksgezondheid raakt en het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het produktschap pas ingeschakeld op de „Dolle zaterdag", toen de officier van Justitie in Rotterdam op korte ter mijn een opgave wilde hebben van de merken margarine, waarin de nieuwe emulgator zou kunnen voorkomen. Door dat het produktschap wel een registratie van codeletters en -nummers, maar niet van merken heeft, kon die opgave niet worden verstrekt. Men moest toen met de codeletters en -nummers gaan werken. De bekendmaking daarvan door de radio wek te bij het publiek grote verwarring. De voorzitter van het. produktschap meende dat de publikaties van die zater dag op een gelukkiger wijze hadden kun nen gebeuren, als er eerder overleg was gepleegd met het produktschap. Er is toen gezegd dat de emulgator ook in andere margarinemerken dan de nieuwe Planta kon voorkomen. Als men erbij gezegd had: in andere merken van dezelfde le verancier, zou het minder erg zijn ge weest, meende de heer Maassen. Hij had op de „Dolle Zaterdag" ook contact gehad met het ministerie van Landbouw en Visserij. De zondag daarop heeft hij daar getracht, de zaak, waarbij ook de belangen van de margarine-ompak- kers betrokken waren, zo spoedig mogelijk tot een goede oplossing te brengen. Hij heeft daarbij veel medewerking ondervon den van de directeur van de algemene inspectiedienst. In de weken voor en na de „Dolle za terdag" hébben de margarinefabrieken gezamenlijk de volgende hoeveelheid afge leverd. (de geretourneerde hoeveelheden zijn reeds afgetrokken): 22-27 augustus 4380 ton; 29 augustus-3 september 4526 ton; 5-10 september 4417 ton; 12-17 sep tember 5515 ton (dit was de week na „Dol le zaterdag", waarin de herbevoorradin gen vielen) 19-24 september 3761 ton. Nor maal bedraagt de gemiddelde weekomzet der fabrieken 4472 ton. Het zal volgens de voorzitter pas na verloop van tijd moge lijk zijn een beeld te krijgen van de in vloed, die de zaak heeft gehad op de ver koop aan de consument en op de verhou ding tussen boter- en margarineafzet. De zaak heeft de margarine geen goed ge daan, maar dat zij blijvend nadeel voor dit produkt tot gevolg zal hebben, ver wachtte de voorzitter niet. Beslissing over publikatie in een halve minuut genomen Na deze uiteenzetting van de voorzitter was het woord aan het bestuurslid mr. C. T. C. Heyning als vertegenwoordiger van de Unilever. Hij zei, zich hierbij gro te restricties te moeten opleggen, omdat de zaak nog voorwerp is van justitieel en intern onderzoek en omdat er tussen het bedrijf en de minister van Sociale Zaken én Volksgezondheid verschil van inzicht is over de toedracht. Om een niet gerechtvaardigd verwijt aan het adres van de officier van Justitie te Rotterdam te voorkomen wilde mr. Heyning nader ingaan op de door de voor zitter gedane mededelingen over de pu blikatie der codenummers op „Dolle za terdag". Het ministerie van Sociale Zaken wenste die dag, in overleg met de officier van Justitie, óp zeer korte termijn via ra dio én televisie hét publiek te waarschu wen tegen alle margarine uit de Unile- Stadschouwburg, Zaterdag 20 u.: Rot terdams Toneel met Huwelijkslessen. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Hannibal", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 èn 21.15 u., zondag echter 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Aangst", 13 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks'14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Macht der ver gelding", a. 1. Minerva Theater: Vandaag 20.15 en za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Alle lie- ben Peter", 14 j. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 u.: „Jerry als baby-sitter", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De zaak MP", a. 1. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De koningin van planeet Ve nus", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Shalom, wonder van Israel", a. 1. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „Saboteur", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 okt. Unesco- expositie van reprodukties naar aquarel len „Watercolours". Dagelijks van 10 tot 17 u., zondags van 13 tot 17 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 okt. expositie van grafiek en tekeningen van Willem Nijs. Dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u„ zondags van 14 tot 17 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dage lijks van 10 tot 22 u. VRIJDAG 30 SEPTEMBER Thalia, 20 u.: „Als het bloed kookt". Rex. 20 u.: „Striptease en Gangsters". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 9.30—12 en 14—16.30 ZATERDAG 1 OKTOBER Thalia, 19 en 21.30 u.: „Als het bloed kookt". Rex, 20 u.: „Striptease en Gangsters". Jeugdgebouw, 20 u.: Hervormde toneel groep. Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. VRIJDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „The Geisha Boy". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Als het bloed kookt". W.B. Theater, 20 u.: „Een vrouw van de wijde vlakte". ZATERDAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „The Geisha Boy". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Als het bloed kookt". W.B. Theater, 20 u.: „Een vrouw van de wijde vlakte". Marquette-theater. zaterdag 20 u.. zon dag 14.30 en 20 u.: „Tarzan, dé aapmens". Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Eftj ff* fi GROte HOUTSTRAA'I 181 U 1. T«I verfabriek. Van de door het bedrijf zelf verpakte margarine zou men die merken wel hebben kunnen opgeven, maar voor de aan ompakkers geleverde margarine ging dat niet. Een volledige lijst van de door die ompakkers gevoerde merken had de Unilever niet. Dat leidde ertoe dat in een halve minuut een beslissing genomen moest worden. Besloten werd de codenum mers van het produktschap te publiceren. „We wisten dat dat niet zo duidelijk was", aldus mr. Heyning, „maar gezien de haast waarmee gewerkt moest worden wisten we niets beters te doen." Emulgator werd terdege onderzocht Mr. Heyning meende dat bij de kran tenlezers de indruk moet zijn gewekt, dat aan de introductie van de nieuwe emulga tor nauwelijks een onderzoek is voorafge gaan, behalve dan het nog niet afgesloten onderzoek in Utrecht. In werkelijkheid echter zijn al sinds 1957 proeven genomen in een reeks van laboratoria, zowel tot het Unilever-concern behorende als onafhan kelijke. Ook de indruk, dat het aan de zijde van de Unilever zou hebben ontbro ken aan de wil tot samenwerking met. de autoriteiten ten behoeve van de informa tie, noemde mr. Heyning niet juist Dat de Unilever nooit fouten heeft gemaakt wilde hij niet betogen, maar men kan niet stellen dat de Unilever niet van het begin af aan oprechte medewerking en openhar tigheid, waar dat nodig was, als richtlijn heeft gehad. Produktschap voelt zich gepasseerd De heer Nooij, waarnemend voorzitter en werknemersvertegenwoordiger, vroeg zich af of het voor het produktschap niet zaak was geweest, zich in verbinding te stellen met het ministerie van Sociale Za ken toen dit zich met de affaire ging be moeien. Het had hem verwonderd, dat er in alle overheids- en andere publikaties en in hel Kamerdebat nooit is gerept over het bestaan van een publiekrechtelijk bedrijfs orgaan, zelfs niet toen er gesproken werd over wijziging van de Warenwet en van het Margarinebesluit. Naar zijn gevoelen heeft het ministerie van Sociale Zaken het bestaan van een P.B.O.-orgaan genegeerd. Hij wilde daartegen bezwaar maken. De voorzitter antwoordde, zich in eerste instantie tot het ministerie van Landbouw te hebben gewend, dat echter aanvanke lijk de Planta-affaire geheel als een aan gelegenheid van het ministerie van Socia le Zaken beschouwde. „Ik kon me daarna moeilijk tct Sociale Zaken wenden om mijn diensten aan te bieden", aldus de voorzitter. Hij vroeg zich echter af of dit ministerie zich niet tot het produktschap had moeten wenden toen er economische belangen bij de zaak betrokken raakten. Als men eerder was gekomen dan op „Dolle zaterdag", zou het volgens de voor zitter beter zijn geweest. Op een opmerking van een der be stuursleden, dat volgens de normale gang van zaken over aangekondigde wijzigingen van Warenwet en Margarinebesluit advies van het produktschap moet worden inge wonnen, antwoordde de voorzitter dat dit inderdaad de laatste jaren gebruikelijk is geweest en dat er geen reden is om aan te nemen, dat het deze keer niet zou ge beuren. Een ander bestuurslid suggereerde, iets te doen tegen een overdreven vrees voor kunstmatige produktén en de juiste waar de van de margarine als volksvoedsel weer in het licht te stellen. De voorzitter meende, dat het averechts zou kunnen werken als men op dit ogen blik met een dergelijk verweer zou be ginnen. Veel reden tot. ongerustheid zag hij niet, maar als er een blijvende tegen zin tegen margarine zou blijken te zijn, zou ook hij voor voorzichtige maatregelen daartegen voelen. Vragen in de Bondsdag BONN (UPI) In de Westduitse Bonds dag is donderdag de margarine-affaire weer ter sprake gekomen. Minister van Binnenlandse Zaken, Schroder, verklaarde dat de Levensmiddelenwet de toevoeging van emulgatoren aan margarine, zoals die welke in Nederland en Duitsland ziekte gevallen heeft veroorzaakt, verbiedt. Tn antwoord op een vraag zei de minister dat slechts toevoegingen zijn toegestaan, wel ker onschadelijkheid ten volle is aange toond. Hij wees er evenwel op, dat een voortdurende controle op de margarine- produkten „niet zonder meer" mogelijk is. Of de Westduitse regering strafrechtelijk zou optreden tegen de producenten van de margarine-soorten die in Duitsland blaas jesziekte zouden hebben veroorzaakt, kan volgens de minister pas worden beslist wanneer het onderzoek is afgesloten. Op een vraag of in de margarine-soorten die momenteel in de handel zijn nog emulga toren worden toegepast, antwoorde Schro der dat dit, voor zover hem bekend was, niet het geval is, maar dat hij zich nog precies dient te oriënteren. Op last van de minister van Binnen landse Zaken zal het maandelijks proef draaien van de B.B.-slrenes, welke enige tijd achterwege is gebleven worden hervat. Dit gebeurt op Iedere eerste maandag van de maand tussen 12.00 en 12.15. uur ge durende 2l/j minuut te beginnen op maan dag 3 oktober. De sirenes zullen tijdens een dergelijk proefdraaien de volgende signalen geven: 1. Gedurende ongeveer 30 seconden een aanhoudende toon (signaal luchtalarm ge ëindigd), 2. Na een halve minuut gedu rende ongeveer 30 seconden een „jank- toon" en 3. Na een halve minuut opnieuw de aanhoudende toon. Na een onderzoek van enkele dagen is procesverbaal opgemaakt tegen de beheer der van een postagentschap in Enschede. De man had dinsdag met onmiddellijke ingang ontslag aangevraagd. Het is ge bleken. dat er op het kantoor 17.000 wordt vermist. De beheerder heeft toegezegd dit bedrag te zullen aanzuiveren. Het post agentschap is gesloten. De directie van een Amsterdams auto mobielbedrijf heeft besloten in samenwer king met de stichting „Het leven begint bij veertig" een proef te nemen met het tewerkstellen van een kleine groep werk nemers van boven de 40 jaar. Het be drijf wil gegadigden voor diverse functies zo nodig omscholen voor geschikte plaat sen in verschillende afdelingen. Als de proef slaagt zal men meer oudere werk krachten aanstellen. Advertentie vanaf MEISJES COATS 7/8 model van zuiver wollen AaBe ruiten. Mieuwe herfstkleuren, geheel met teddy gevoerd, teddy gev, cap. of grote teddy DRAION BLOUSONS, bloemmotief in de nieuwste modetlnten f Bewonder voorts onze grote collec tie Japonnen, Rokken en Pullovers MODEHUIS Gen. Cronjéstr. Ruim 300 Nederlandse fabrikanten en importeurs van voedings- en genotmidde len, winkelinventarissen, verpakkingen en dergelijke, alsmede 112 buitenlandse fir ma's uit negentien landen zullen hun pro dukten exposeren op de internationale le- vensmiddelenbeurs Roka 1960, die op 3 ok tober in Utrecht haar poorten opent. De elf vorige Roka's zijn in Rotterdam gehouden. Op een persconferentie heeft de heer C. Verhaar, voorzi-tter van het Roka- bestuur verklaard, dat de ruimte in de Ahoy-hallen te klein is geworden. Men wilde de Roka bovendien een meer inter nationaal karakter geven. Het tentoonstellingspatroon op het ge bied van voedings- en genotmiddelen in Nederland noemde hij chaotisch. Hij meent, dat vele van de vakbeurzen die hier jaarlijks worden gehouden elkaar voor een deel of zelfs geheel overlappen, hetgeen, volgens hem, leidt tot verwarring bij de buitenlandse bezoekers en exposan ten. In deze overtuiging hebben Roka en Jaarbeurs elkaar gevonden, aldus de heer Verhaar, die hieraan toevoegde, dat het beslist niet de bedoeling is, voor de ROKA een monopolie te scheppen op het terrein der levensmiddelenexposities. De twaalfde Roka, die een oppervlakte beslaat van ruim 25.000 vierkante meter (40 percent meer dan in 1959) is alleen toegankelijk voor degenen die min of meer rechtstreeks bij de distributie van levens middelen zijn betrokken. Toch is het con sumentenbelang er ten nauwste mee be trokken, aldus de heer Verhaar, „omdat de detaillist zich op de Roka namens en voor zijn klant oriënteert op wat er te koop is". Over de E.E.G. zei de heer Verhaar, dat de gemeenschappelijke markt voor de fa brikanten van voedings- en genotmiddelen nieuwe mogelijkheden schept. Hij neemt aan, dat het bij een grotere eenwording niet allereerst zal gaan om massa-artike len, maar dat de internationale vraag zich vooral zal richten op bepaalde specialitei ten en hoogwaardige produkten. Burgemeester. Tot burgemeester van Arcen en Velden is benoemd de heèr W. P. G. Linders, thans burgemeester van Broekhuizen. 99 De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem heeft één jaar gevangenis straf gevorderd tegen de gewezen keur meester van de Dicnsl Materieel Land macht, een 66-jarige kantoorbediende uit Doesburg. Hem was ten laste gelegd sta ten met getallen van gewichten van hel men zodanig te hebben veranderd dat hier uit de conclusie kon worden getrokken dat het gewicht aan de door het hoofd van de stafafdeling van het D.M.L.. kolonel Palm, gestelde eisen voldeed. Op 28 april had de procureur-generaal reeds deze straf geëist, maar het hof had daarna een nader onderzoek gelast in een nieuwe behandeling. De rechtbank te Arn hem had de verdachte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, nadat de offi cier van Justitie vier jaar had gerequi- reerd. Op 28 april had het gerechtshof reeds een middag en een avond aan de behandeling besteed. Nu was wéér een hal ve dag met het „afwegen" van de helmen gemoeid. Zowel de verdachte als drie getuigen, de assistent van de verdachte, kolonel M. C. Palm, en de verbalisant, een opper wachtmeester, gingen diep in op het ge wicht van binnen- en buitenhelmen, hel men met en zonder accessoires, helmen die voldeden aan het voorgeschreven ge wicht van 1040 gram en helmen die daar onder bleven, maar die door de verdach te in december 1956 op een staat waren vermeld als zijnde „bijna" aan het ge wicht. Ook had hij resultaten van wegin gen uitgegomd en er hogere cijfers voor in de plaats genoteerd. Er waren reeds honderdduizenden helmen door de Verbli- fa in Doesburg en in Krommenie afgele verd. Nimmer waren zij gewogen, maar toen in 1956 kolonel Palm met de leiding van de afdeling techniek van het D.M.L. werd belast wenste hij een scherpe con trole op het gewicht, omdat dit verband hield met de deugdelijkheid. De verdachte betoogde dat de opdracht niet uitvoerbaar was. Dit had hij ook in rapporten uiteengezet. Met het ter be schikking staande materiaal was het vol gens hem niet mogelijk deugdelijke hel men te fabriceren. Hij gaf toe dat hij de getallen op de weeglijsten had veranderd „om van het gezeur af te komen". Dat het te geringe gewicht gevaarlijk was voor de dragers van de helmen als het ooit tot gevechtshandelingen zou komen had hij niet ingezien. Hij meende dat de te lichte helmen bestemd waren voor exercitiedoel einden. President: „Het is heel jammer dat u de weegstaten vervalste. Met de juiste ge- wichtsopgave had u juist kunnen bewij zen dat uw standpunt ten aanzien van het materiaal gegrond was." Verdachte: „Er waren nog maar een paar duizend helmen af te leveren en ik wilde er af." Na een dispuut met kolonel Palm be klaagde de verdachte zich erover dat nu de hele helmenaffaire op zijn rekening werd geschoven. President: „Niet alle ellende van de hel men komt op uw hoofd terecht. Er is veel meer gebeurd. Het gaat er hier alleen om dat u gegevens hebt vervalst. Als u de voorschriften in acht had genomen zou al eerder zijn gebleken dat de helmen niet goed waren". De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir dat deze nieuwe behandeling geen verrassende punten had opgeleverd. Hij bleef bij zijn eis van een jaar. De raads man, mr. R. Lion, zag na deze nieuwe behandeling meer klaarheid. Hij betwij felde of de onjuiste cijfers op de weeg staten van doorslaggevend belang zijn ge weest. De na de weging genomen schiet proeven waren van meer betekenis, meen de pleiter. Dat de verdachte de kans niet heeft aangegrepen om door middel van de juiste gewichten op de staten te bewijzen dat zijn conclusie in de rapporten gefun deerd was, bewijst niet dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het opzettelijk plegen van bedrieglijke handelingen. Om streeks die tijd ging hij gebukt onder een groot leed. Zijn vrouw was pas overleden. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidiair cle mentie gezien de lange tijd (3 jaar) dat hem nu al een zware gevangenisstraf bo ven het hoofd hangt. Het hof zal 13 oktober arrest wijzen. Nieuwe gemeentesecretaris. In de ver gadering van de gemeenteraad van Rotter dam is mr. J. C. Knap, tot dusver hoofd van de afdeling Openbare Werken van de gemeente Rotterdam, beëdigd als ge meente-secretaris. Steeds drukker. In juli van dit jaar reisden 166.888 passagiers van, naar of via de luchthaven Schiphol. Ten opzichte van dezelfde maand in 1959 betekende dit een stijging van 27 percent. Bijna 73.000 passa giers arriveerden op de Amsterdamse luchthaven, 69.000 luchtreizigers vertrok ken er en 25.000 passagiers vertoefden er in juli alleen op doorreis. Ook de cijfers van het post- en goederenvervoer stegen in vergelijking met het vorige jaar. In juli werd van, naar of via Schiphol bijna 400.000 kg post verzonden, 3.750.000 kg vracht en ruim 3 miljoen kg bagage. Commando-overdracht. Op vrijdag 7 oktober zal vice-admiraal G. B. Fortuyn zijn functie van commandant Zeemacht Nederland overdragen aan schout-bij nacht mr. A. N. baron de Vos van Steen- wijk, tot voor kort plaatsvervangend chef van de marinestaf. Dit zal geschieden in Den Helder aan boord van de kruiser „De Ruyter". In België omgekomen. De Nederlandse mijnwerker H. Dieleyen kwam in de mijn van Zwartberg in Belgisch Limburg, om het leven toen hij door een transportband werd meegesleurd. Hij was 40 jaar, gehuwd en vader van zes kinderen. Hij woonde in Eersel (N.B.). Naar jamboree. Zes Papoea-padvin ders uit Nederlands Nieuw-Guinea zullen deelnemen aan de jamboree in Australië. Van 29 december tot. 9 januari zullen 17.000 padvinders uit. de landen van de Stille Oceaan bij Sydney bijeenkomen. Ook Au stralisch Nieuw-Guinea zal vertegenwoor digd zijn. Eerste steen. Op de plaats waar over anderhalf jaar het Hilton-hotel, het groot ste hotel van Nederland, zal worden ge opend, heeft burgemeester G. van Hall van Amsterdam met een zilveren troffel de eerste steen gemetseld. Amerikaanse en Nederlandse vlaggen wapperden voor deze gebeurtenis op het terrein achter de schut tingen aan de Apollolaan, waar al heel wat werk aan die eerste steen is voorafgegaan. De kelders zijn al gereed en de betonnen liftkoker, die 46 meter hoog zal worden, heeft al een hoogte bereikt van 35 meter, de hoogte die het hotelgebouw zal krijgen. Verwijdert vlekken Het gerechtshof te Arnhem heeft twéé verdachten in de zaak van de valse Rê- noir en de valse Pissarro vrijgesproken, nl. de 60-jarige restaurateur W. van W. en de 48-jarige antiquair B. L., beiden uit Bieren. De procureur-generaal had tegen beiden zes maanden gevangenisstraf ge- eist. Zij waren veroordeeld door de Arn hemse rechtbank tot zes maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk. De pro cureur-generaal had tien maanden onvoor waardelijk geëist. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa wordt enerzijds bepaald door een stationnair hogedrukgebied bij de Westkust van Noorwegen, anderzijds door een depressie ten zuiden van Ierland. Het front van deze depressie drong in de af gelopen nacht over West-Frankrijk en Zuidwest-Engeland door, waar het plaat selijk meer dan 20 mm. regen bracht. In verband met de bij het front behorende luchtdrukdalingen nam de wind in ons land toe uit oostelijke richting. Het front komt nog langzaam dichterbij, maar neemt ook iets in betekenis af. Het zal in ons land meer bewolking brengen en doet ook de kans op regen iets toenemen, voor namelijk in het. zuiden en zuidwesten van het land. De nachten worden daarbij min der koud. WEERRAPPOKTEN Zaterdag 1 oktober Zon op 6.40 uur, onder 18.18 uur. Maan op 16.50 uur, onder 2.08 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 30 september Hoog water 11.32 en uur. Laag water 6.35 en 19.15 uur. Zaterdag 1 oktober Hoog water 0.10 én 12.51 uur. Laag water 8.13 en 20.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuid.-. Maxim um-tem pera turen bulten- eD binnenland oo CO van gisteren. d 5 2 a Neerslag laatste 24 uux ■V a 5c 2 ës Den Helder onbewolkt O 13 0 Ypenburg licht bew. ono 15 0 Vlissingen half bew. ono 14 0 Eelde onbewolkt 0 12 0 De Bilt zwaar bev. ono 15 0 Twente onbewolkt ono 14 0 Eindhoven licht bew. ono 15 0 Zd-Limburg licht bew. O 15 0 Helsinki zwaar bew n 5 1 Stockholm zwaar bew n 9 0 Oslo onbewolkt windst. 12 0 Kopennagen half bew. no 8 1 Aberdeen half bew. ozo 14 1 Londen zwaar bew O 16 0 Amsterdam onbewolkt O 14 0 Brussel mist ono 14 1 Luxemburg zwaar bew. ono 11 0 Parijs zwaar bew. O 17 0 Bordeaux regen zw 17 13 Grenoble regen O 18 0,7 Nice zwaar bew. n 28 0 Berlijn zwaar bew. n 12 2 Frankfort licht bew. no 10 0 München onbewolkt zzw 11 0 Zürich zwaar bew. no 13 3 Genève geheel bew O 15 1 Locarno geheel bew. zzw 16 18 Wenen geheel bew nw 15 16 Innsbruck mist windst. 7 20 Athene onbewolkt wnw 27 0 Rome zwaar bew windst. 23 0 Ajaccio licht bew no 23 0 Madrid regen zw 20 4 Lissabon onbev. J w 22 18

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2