r UNO erkent Kongo's Raad van Commissarissen WERELDNIEUWS Belgische Kamer geeft kabinet- Eyskens haar vertrouwen Gearresteerde Walter Flegel kan Bormann niet zijn Van dag tot dag Eau de Cologne en Parfum ^Qraatóteel 3 J J uliana-Boudewi j n- prijs voor de eerste maal uitgereikt CVP bindt zich niet aan komende wetsvoorstellen HOUD DIT MERK IN TOOG „Ik wil Russisch recht Soekarno naar Parijs et Geheim van Uw Charme Flegels zuster slaat alarm in West-Duitsland Britse bus botst op een houtwagen: acht doden DE NSEUWSTE HERFSTKLEUREN Gordijnlanden geven service voor NAVO- manoeuvres VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De situatie aan het loonfront is er de laatste dagen niet duidelijker op geworden. Zien wij het goed dan zijn er vier partijen die het soms wel, soms niet met elkaar eens zijn. Allereerst is daar de tegenstel ling in de Stichting van de Arbeid tussen de R.K. en Protestants-Christelijke werk gevers, de middenstandsbonden, de K.A.B. en de organisaties van boeren en tuinders- enèrzijds, en het Centraal Sociaal Werkge versverbond, het NVV en het CNV ander zijds. De meerderheid, bestaande uit de eerstgenoemde groepering, is het er met de minderheid over eens, dat mogelijkheid tot het „openbreken" van C.A.O.'s strikt juridisch gezien altijd aanwezig is, maar dat hierbij de nodige voorzichtigheid moet worden betracht. De strijdvraag waarover men van mening verschilt is nu juist of voorzichtigheid, bangheid, of het gebrek aan prudentie, economische waaghalzerij betekent. De minderheid stelt zich thans inzake me taal op het eerste standpunt en acht, ge zien de gehele economische situatie, een tussentijdse loonsverhoging gerechtvaar digd, omdat de produktiviteit in de metaal branche deze gemakkelijk mogelijk maakt. De meerderheid, die de regering thans aan haar zijde vindt, meent dat men ont zaglijke risico's zou nemen, omdat andere branches, waarin de produktiviteit lang niet in dezelfde mate als in de metaalindus trie is gestegen, ook loonsverhogingen zul len vragen. Er zou dan een nieuwe loonron- de plaats hebben, met volgens deze partij en, een grote kans op de meest deprimeren de gevolgen. Het is vooral de KAB die de beschikbare ruimte liever gebruikt ziet voor methoden als winstdeling, die de bezitsvor ming altijd een katholiek stokpaardje bevorderen, hoewel er op deze wijze óók verschillen tussen de sterkere en zwakkere bedrijfstakken ontstaan. Dan is er de Vakgroep Metaal, waarin werkgevers en-nemers elkaar hebben ge vonden e/i tot volledige overeenstemming zijn gekomen over een loonsverhoging, die dus door de Stichting van de Arbeid is afge wezen. De vertegenwoordigers van dezelf de bonden in de Vakgroep en in de Stichting hebben het dus met elkaar aan de stok. In de Vakgroep klopt het hart van het zake lijk belang kennelijk harder dan in de Stichting, en dat ligt ook voor de hand, want in de vakgroepen staat het branche-belang en niet het algemeen belang voorop. Het is een forse loonsverhoging waarop de vakbonden en de werkgevers-elkaar ge vonden hebben, namelijk elf percent in de loop van dit en het volgend jaar, en men kan zonder meer aannemen dat het Colle ge van Rijksbemiddelaars hier niet mee akkoord zal gaan. Dat zal dan tot een hoogst onplezierige situatie leiden, immers de re gering is gedwongen het door haarzelf ge ëntameerde gedifferentieerde loonbeleid te doorkruisen. Ook torpedeert zij met een afwijzing de hoog gespannen verwachtingen van de werknemers in de metaalbranche. In feite zou deze gang van zaken het échec van de vrijere loonpolitiek in haar huidige vorm zijn en met bezorgdheid zien we de ge volgen van een eventuele weigering tege moet. En toch is die weigering op haar plaats. De overspannen hoogconjuctuur waarin we ons bevinden laat allerminst loonsver hogingen toe van de grootte zoals de groep Metaal hier voorstelt. Precies zo als staatssecretaris Roolvink voor de tele visie heeft verklaard, zullen prijsverhogin gen niet kunnen uitblijven evenmin als een nieuwe overbestedingsgolf. Dan zoeken wij mèt de regering liever naar andere oplos singen in het vlak van de kortere werk week en de bezitsvorming, ook al zijn de ze minder spectaculair dan een grote loonsverhoging. Het blijft echter te bezien of de redelijk heid zal zegevieren en de partijen in de Vakgroep Metaal in deze richtingen zul len willen zoeken. Wat dat betreft zijn on- 'ze verwachtingen niet hoog gespannen. Dit kabinet gaat opnieuw een uiterst moei lijke periode tegemoet en het zou ons ver bazen als het er zonder kleerscheuren af kwam. De Juliana-Boudewijnprijs van de ge meente Heer is voor de eerste maal toege kend aan de heer F. van Leeuwen, journa list en plaatsvervangend hoofd van de re gionale omroep zuid. Deze prijs werd vorig jaar op 11 juli ingesteld bij gelegenheid van het bezoek van koningin Juliana en koning Boudewijn aan Limburg. Burgemeester mr. Kessen deed toen mededeling van de in stelling van deze onderscheiding. De prijs zou worden toegekend aan een Limburger met bijzondere verdiensten op wetenschap pelijk, litterair of journalistiek gebied, met name in het licht van de samenwerking van de gewesten Nederlands- en Belgisch Lim burg. De prijs voor 1960 werd toegekend aan de heer Van Leeuwen, op voordracht van een jury, bestaande uit dr. G. Pan- huysen, rijksarchivaris van Nederlands Limburg, als voorzitter, de Belgische sena tor J. Leynen uit Hasselt en de heer F. Lo- dewick, litterair criticus te Maastricht. De uitreiking van deze prijs, welke zal be staan uit een som gelds zal plaatsvinden op 15 oktober in het gemeentehuis van Heer. BRUSSEL (ANP) Na een tweedaags debat heeft de Belgische kamer met 114 tegen 85 stemmen en twee onthoudingen haar vertrouwen uitgesproken in het de vorige maand gewijzigde kabinet-Eyskens. Tegen stemden alle leden van de socia listische oppositie, de twee communisti sche kamerleden en een lid van elk der twee regeringspartijen, de CVP en de li berale partij. Hoewel eerste minister Eys- kens voor de stemming een duidelijke uit spraak van de regeringspartijen had ge vraagd, gaf de Christelijke Volkspartij haar steun aan het kabinet, zonder daarmede zich bij voorbaat te binden aan de wets voorstellen, die de Belgische regering in november bij het parlement zal indienen ter uitvoering van het aangekondigde „programma van nationaal herstel." Hierin zijn aangekondigd bezuinigingen op de overheidsuitgaven tot een bedrag van tien miljard frank per jaar, nieuwe (tijdelijke) belastingen tot een bedrag van zes miljard frank ter compensatie van de door de gebeurtenissen in Kongo veroor zaakte verminderde staatsinkomsten en een sanering van de overheidsapparaten op vrijwel elk gebied. Tijdens het debat, waarin de socialisti sche woordvoerders scherpe critiek op professor Eyskens persoonlijk en op het aangekondigde regeringsprogramma uit oefenden, verklaarde de Belgische premier naar aanleiding van opmerkingen over het feit, dat het huidige kabinet, met inbe grip van de staatssecretarissen, vier le den meer telt dan de vorige regering, dat 24 mensen niet te veel is voor het beheren van 135 miljard frank de jaarlijkse be groting van België. Hij voegde hier aan toe, dat ook het Nederlandse kabinet meer Advertentie Verwacht u 100% profijt van transparant kleefband? Let er dan op, dat u het merk Sellotape, het échte Sellotape krijgt. KLEEFBAND Haal 'tbij uw kantoorboekhandel WIMBLEDON, (UPI) Mevrouw Nina Marshall, een Engelse van Russische af komst, heeft deze week voor een Britse politierechter in Wimbledon terechtgestaan wegens mishandeling van haar echtgenoot. Zij werd ervan beschuldigd haar man Ar thur-, die klein van postuur is meermalen met de vuisten bewerkt te hebben. Een maal zou zij de deur waarachter haar ge maal zich verscholen had, ingetrapt heb ben en hem vervolgens geslagen hebben totdat twee sterke mannen haar tenslotte van haar slachtoffer lostrokken. Nadat de politierechter haar veroor deeld had, begon Nina te schreeuwen: „Ik eis dat ik volgens het Russische recht be recht wordt. En ik eis een goede Russische advocaat". Zij slaakte deze kreten in zeer duidelijk Engels. En toen twee vrouwelijke agenten haar tussen zich in namen, om haar terug te brengen naar de cel, slingerde zij Arthur in het gelaat: „Jij miezerig kruipend stuk ongedierte". dan twintig leden telt. Hij bracht Neder land voorts ter sprake toen hij de nood zaak van gemeentelijke sanering ter spra ke brengend opmerkte, dat Nederland 960 gemeenten telt tegen België 2.600. Professor Eyskens deelde mee, dat de door de Vlamingen fel bestreden talentel ling in België op zijn laatst in 1962 zal wor den gehouden, indien voor die datum geen definitieve oplossing van het taal vraagstuk zal kunnen worden bereikt. Met uitzondering van een Vlaams lid van de CVP bleek dit voor de Vlaamse vleugel van de grootste regeringspartij geen aan leiding te zijn de steun aan het kabinet te onthouden in het vertrouwen, dat een oplossing voor een definitieve taalgrens inderdaad zal kunnen worden bereikt. Tijdens het debat werd de voorzitter van de kamer, baron Kronacker, van socialis tische zijde aangevallen over zijn verkla ring, dat „80 tot 95 percent van de Bel gische ambtenaren als een pijl uit de boog uit Kongo is gevlucht bij de eerste incidenten". De kamervoorzitter betoogde, dat hij deze verklaring had afgelegd, als particulier na een privé-zakenbezoek aan Kongo. Onder hilariteit deelde hij voorts mede, dat „verscheidene socialistische ver tegenwoordigers hem hadden gecompli menteerd met de moed om deze verkla ring af te leggen" en dat dit „reeds veel eerder in het openbaar had moeten wor den gezegd". Eyskens zal zijn nieuwe kabinet en de regeringsverklaring volgende week in de Senaat verdedigen. NEW YORK (Reuter) President Soe karno zal woensdag uit New York naar Parijs vertrekken voor besprekingen met generaal De Gaulle, aldus verluidt in New York. Het is niet bekend hoe lang Soekarno in Parijs zal blijven. Aanvankelijk zou het Indonesische staatshoofd volgende week uit New York vertrekken. Advertentie Rheingold, een geur vol romantiek en met een betoverend eigen karakter Een unieke creatie van bet Wereldhuis „4711" MANNHEIM (Reuter-DPA-AFP) Dc Duitser, die in de Argentijnse stad Zarate is aangehouden, is niet Hitiers voormali ge plaatsvervanger Martin Bormann, maar mijn broer Walter Flegel, een Westpruis", aldus heeft de 43-jarige Gertrude Wiens te Mannheim tegenover een vertegenwoor diger van DPA verklaard. Zij voegde hieraan toe: „Ik heb nog tot zeer kortgeleden met mijn broer in brief wisseling gestaan. Zijn adres is hetzelfde als het door de Argentijnse politie gemel de, waarop de pseudo-Bormann zich zou ophouden. De leeftijd van de arrestant stemt overeen met die van mijn broer", aldus Gertrude Wiens. Zij verklaarde voorts dat haar broer slechts één arm had. Mevrouw Wiens zei, dat haar broer in 1929 of 1930 uit Duitsland is geëmigreerd, eerst naar Chili en later, in 1944, naar Argentinië. Zij besloot met de hoop uit te spreken, dat haar ten onrechte gearresteerde broer zo spoedig mogelijk weer op vrije voeten zal worden gesteld. De politie van Mannheim heeft mede gedeeld dat Gertrude Wiens foto's van haar broer heeft overgelegd, waardoor zou kunnen worden aangetoond, dat de ge arresteerde Duitser inderdaad Walter Fle gel is. De foto's zullen, via de internatio nale politie-organisatie „Interpol", ter be schikking van de Argentijnse politie autoriteiten worden gesteld. De Argentijnse minister van Binnen- LEOPOLDSTAD (Kongo-AFP) Een UNO-woordvoerder in Leopoldstad heeft verklaard dat de UNO zal samenwerken met de donderdag geïnstalleerde be stuursraad van academici. „De positie van de UNO is eenvoudig", zo zei hij. „Zij onderhandelen met hen die effectief de ministerszetels bezetten". President Kasavoeboe zei donderdag, bij de instal latie van de Raad van Commissarissen van Kolonel Motoeboe, het besluit van de kolonel, de UNO te verzoeken om terugtrekking van de Guincse en Ghane- se afdelingen van de UNO-strijdkrachten, te bekrachtigen. Het was voor de eerste maal sedert 5 september dat Kasavoeboe in het open baar verscheen. De installatie van het college dat tijdelijk de uitvoerende macht bekleedt geschiedde in aanwezigheid van premier Ileo maar de geestelijke vader ervan, kolonel Moboetoe, was er niet. Ileo deelde mee dat aan de politieke ron detafelconferentie in Leopoldstad twaalf afgevaardigden van elk der zes provincies zullen deelnemen. Ileo verklaarde dat de terugtrekking van de Ghanese en Guinese UNO-troepen uiterlijk 5 oktober moet zijn uitgevoerd. Hij wees erop dat het besluit alleen op de militaire eenheden slaat en niet op de di plomatieke vertegenwoordiging van de twee landen. Loemoemba is ook uitgenodigd voor' de ronde-tafelconferentie die de politieke structuur van het land zal bestuderen. Tsjombe, de leider van Katanga, heeft nog niet definitief geantwoord. In beginsel had hij zich echter bereid verklaard aan de conferentie deel te nemen. NEW YORK (Reuter) Bomboko, Kon go's minister van Buitenlandse Zaken, heeft als vertegenwoordiger van president Kasavoeboe te New York op een perscon ferentie verklaard dat de Sovjet-Unie op grond van een overeenkomst met Loe moemba vliegtuigen met wapens en mu nitie naar Kongo heeft gezonden. Docu menten waaruit dit blijkt, zouden spoedig worden gepubliceerd. Bomboko beschuldigde Ghana van po gingen om een „satelliet" van Kongo te maken en van inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Kongo. Links: Martin Bormann in nazi-uni form. Rechts: een foto, die enige jaren geleden is gemaakt van Walter Flegel. landse Zaken Vitolo heeft op een perscon ferentie in Buenos Aires meegedeeld dat de gearresteerde Duitser Martin Bormann niet is. Hij voegde hier aan toe dat de zaak-Flegel echter nog niet geheel is op gelost en dat vandaag een officieel com muniqué kan worden verwacht. Er zijn tegenstrijdige berichten over de wijze waarop Flegel zijn rechterarm heeft verloren. Volgens Flegel's vrouw, Haydee Collinet, heeft haar man zijn arm bij een bombardement van Berlijn verloren. Vol gens persberichten heeft Flegel zelf tegen over de politie verklaard dat hij zijn arm bij een dynamietontploffing in Chili is kwijtgeraakt en Gertrude Wiens heeft ge zegd dat haar broer een ongeluk in een Argentijnse fabriek heeft gehad. Het scepticisme te Bonn over Walter Flegel, die voor Bormann of een „andere vooraanstaande ex-nazi" werd gehouden, groeide gisteren met elk bericht over deze arrestatie, zo meldt onze correspondent. Wie de man ook in werkelijkheid mag zijn: van Bormann scheiden hem, zo zegt men. wel zeer veel dingen. Desondanks maakte het Westduitse mi nisterie van Justitie dadelijk bekend dat de regering-Adenauer niet zal aarzelen om, indien Flegel Bormann toch is, aan Argen tinië uitlevering te vragen. Toen Eich- mann in Argentinië achterhaald werd, gold Bormann als de enige belangrijke nazi wiens lot nog niet met zekerheid vaststond. DIJON (Frankrijk) (Reuter-UPI) Een Britse toeristenbus met 35 Britse, Ameri kaanse en Australische toeristen is donder dagavond tegen een vrachtwagen met hou ten palen opgereden, die langs een weg in Zuid-Oost-Frankrijk geparkeerd stond. Ze ven personen werden op slag gedood en een achtste stierf in een naburig zieken huis. Alle andere inzittenden, behalve een gids die het gezelschap begeleidde van Rome naar Londen, werden gewond. De bus ramde met een snelheid van on geveer 65 kilometer een met boomstam man beladen truck, die geparkeerd stond langs de weg tussen Dole en Mouchard, in dc buurt van Chamblay. De chauffeur van de bus moet even verblind zijn ge weest door de ondergaande zon. Het on geluk gebeurde tegen zes uur 's avonds. Uitstekende stammen drongen dwars door de voorruit de bus in. De brand weer en de politie hadden twee uur nodig om de lijken uit de bus te bevrijden. Twee lange palen die de bus over de hele leng te waren binnengedrongen, bemoeilijkten het werk. De bus was op de terugreis naar Groot- Brittannië na een vakantiereis van veertien dagen door Italië, Zwitserland en Frank rijk. Advertentie II toegang 38/40 HAARLEM LONDEN, (UPI) In NAVOkringen in Londen is donderdag gewezen op de hulp die landen van achter het IJzeren Gordijn geven aan de Navo-oefening „Fallex 60", die momenteel in een gebied van de Noord- Poolcirkel tot aan de Middellandse Zee gehouden wordt. „Het welslagen van deze oefening en de veiligheid van de deelne mende strijdkrachten", zo werd gezegd, „hangen voor een groot deel af van accu rate gegevens omtrent de weersgesteld heid. Weervoorspellingen ten dienste van de oorlogsschepen en vliegtuigen van „Fallex 60" worden dagelijks gecoördi neerd met medewerking van landen achter het ijzeren gordijn. Zij behoren tot de hon derd leden van de meteorologische wereld organisatie die dagelijks onder auspiciën van de UNO informaties over het weer doorgeven". Advertentie iviecinn O rwcur.r\j uctpcii: ui 4.ijn ivitciiN PoWcC tenen hcgl jriin, kicspim. •aest, ftriep. kriigbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een hani#ge pl«iic ■UlS.-S'O'BiEEK (met 6 verlfljriï jfcuv- Bira* Ji^ MEENK'S POEDERiytelpen! Er zijn Mcenk's Poeders tegen hoofdfl^^kiespijn, hoest, griep, diarrhee, influenza, rhc#via(iek, koortsigheid bij gevatte kou, periodieke pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis mct®6 poeders maar ook in ;en handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist. de Leg het eens uit Waarom deze kennis in hemelsnaam „The Economist" had gekocht om in de trein te lezen, werd niet duidelijk. Dit Britse weekblad staat vrijwel geheel ge vuld met voortreffelijke analyses van pro blemen, die de kennis in kwestie niet of nauwlijks dwars zitten. Maar goed, op een goede dag koopt hij het blad, raakt er een tijdje in verdiept, moet na korte tijd al zijn schuldeloze onwetendheid van en onbekendheid met de problemen er kennen en de dag daarop belt hij ons op om „gezellig een glaasje te komen drin ken en weer eens wat bij te praten". Niets vermoedend gaat men er heen en na tien minuten komt hij met „The Economist" op de proppen. „Jij schrijft over die dingen," zegt hij aanmoedigend, „leg dat nou 'ns uit. Ik begrijp het alle maal niet zo goed." En hij legt de vinger op een aangehaalde uitspraak van ene Nordmeyer, die minister van financiën is van Nieuw-Zeeland: „We voelden niet voor de Zes, we zijn niet enthousiast voor de Zeven en we hebben een bijna bijge lovige afkeer van de Dertien", heeft deze Nieuwzeelander verklaard. Leg dat nou 'ns uit." Zonder twijfel zullen bijvoorbeeld mijn collegae-sportjournalisten dezelfde proble men ondervinden als hun in de vrienden kring wordt verzocht tekst en uitleg te geven van het geringe Nederlandse succes bij de Olympische Spelen, en kunstcritici, van wie wordt geëist een kort, bevattelijk requisitoir op te stellen tegen Sandberg van het Amsterdamse gemeenstemuseum. Dt alles tijdens een onschuldig aangekon digde, gezellige avond en terwijl hun vrou wen zitten te praten over de problemen van baby's, ukken en teenagers. Maar hebben zij het net zo moeilijk als ik? In mijn ogenblikken van geconcen treerd zelf-medelijden kan ik dat niet ge loven. Het begint al met de begrippen, die geheel buiten de schuld Pan de Onwe tende wat talrijk en ivat verwarrend zijn geioorden: „De EEG-landen", begin je en de kennis interrumpeert: „EEG, is dat de Zes of de Zeven?" „De EEG, de Europese Economische Gemeenschap, dat zijn de Zes", leg je uit. „Wat is dan de Euromarkt?" vraagt hij. Dat is hetzelfde." „O ja, en is dat dan het Kleine Europa, dat een vrijhan dels-associatie heeft?" is de volgende vraag. „Nee", zeg je, „de Zes noemt men inderdaad ook wel Klein Europa, maar de vrijhandels-associatie, dat is de club van de Zeven, die ze ook wel Eva of EFTA noemen." „Hebben die dan die organi saties, die ze de KSG en Euratoom noe men?" vraagt hij. „De KSG en Eura tom zijn ook organisaties van de Zes", vertel je. „En de Zes en de Zeven sa men, dat zijn de Dertien. Maar dat be tekent niets, want die zijn helemaal niet samen." „Maar een tijdje geleden heb ik gelezen over de bijeenkomst van de „21". Wie zijn dat dan? Kan dat zonder die 13?" vraagt de kennis. „De 21 zijn de Zes en de Zeven en dan nog de vijf andere landen van de OEES, plus Ameri ka en Canada en de Commissie van de EEG", anttooord je en je- gaat verder met te-vertellen-, dat de OEES nu waar schijnlijk de OESO wordt, vóór je je rea liseert dat je dan opeens zoveel stappen in het uitleggingsproces hebt overgesla gen, dat de arme man er nu helemaal geen touw meer aan vast kan knopen. Op dat punt gekomen vraagt mijn vrouw hém hoe hun vakantie icas en zijn vrouw mij of de kinderen de laatste tijd nog gekke dingen hebben gezegd. Onze ant woorden duren een paar minuten, er wor den glazen volgeschonken en even later denk je dat hij het vorige onderwerp van gesprek heeft laten schieten. Maar hij heeft „The Economist" al weer in de hand: „Ik heb er nog niets van begrepen," verklaart, hij opgewekt, „maar voor we nou verder gaan moet je eerst nog ver tellen wat dan de GATT is, want daarin onderhandelen ze over de tarieven van de Zes". Dan sta je op het punt om te antwoor den, dat de GATT een ander soort orga nisatie is met een veel groter aantal le den, ook van buiten Europa, en dat de GATT bovendien eigenlijk juridisch niet eens bestaat omdat geen van de leden de overeenkomst ooit heeft geratificeerd tot je je bedenkt, dat dergelijke inlichtin gen de zaak alleen nog verder zouden compliceren en je begint van voren af aan: „Toen Marshall in 1947 met zijn plan kwam, stelde de Amerikaanse regering daarbij als eis Nu wordt het een mooi opgebouwd, af gerond verhaal. Als de kennis tenminste bereid is de rest van de avond te luis teren, ga je steeds verder met uitleggen. Je denkt vaag, dat het leuk zou zijn om atoom-fysicus te zijn (dat is vast niet uit te leggen) of tegenstander van de roei- bond èn Sandberg. Maar je gaat door. Want het is echt erg boeiend, die zaak met de 6 en 7, de 13 en de 21. Alleen lijkt het soms wat ingewikkeld. E. Romayn Sneeuw. De Dolomieten hebben sinds don derdag witte kappen van sneeuw. De Giovopas is geblokkeerd door een laag sneeuw van dertig centimeter. Analfabeten. Uit een parlementair verslag blijkt dat het aantal analfabeten in Ita lië van 5.046.000 in 1951 is gedaald tot 2.044.000 nu. Sabotage. In een fabriek in Lyon is sabo tage gepleegd aan een kostbare machi ne voor het vervaardigen van kabels. De installatie van welk type er slechts drie in Europa bestaan, werd vrijwel uitsluitend gebruikt voor het uitvoeren van orders uit de Sovjet-Unie. Een ar beider ontdekte bijtijds dat een thermo staat was vernield. Hierdoor kon wor den voorkomen, dat het apparaat on herstelbaar werd vernield. Overleden. Mevrouw Elivera Doud, de moe der van president Eisenhowers echtge note, is in de ouderdom van 82 jaar te Denver (Colorado) overleden, aldus heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Bewusteloos. Een Poolse emigrant die in 1957 bewusteloos was geraakt en nim mer tot bewustzijn was gekomen, is donderdag in een ziekenhuis te Mel bourne overleden. Konstanty Bajdziuk, oud 44 jaar, werd op 8 april 1957 door een auto aangereden, waarbij zijn her senen werden beschadigd. Verzuim. Een burgerlijke rechtbank te Ankara heeft de Turkse Democratische partij ontbonden verklaard. In een toe lichting op de beslissing van het hof werd vermeld, dat de partij geduren de de laatste vijf jaar, had verzuimd regelmatig te vergaderen en dat zij zich tegen de bestaande wetten had verzet. Lord Mayor. Sir Bernard Waley-Cohen, oud 46 jaar en een belangrijk lid van de Joodse aristocratie van Londen, is voor 1961 tót Lord-Mayor gekozen. Hij zal op 12 november geïnstalleerd wor den. Sir Bernard is de 633ste Lord- I Mayor (of hoofdburgemeester) van Lon den en een afstammeling van Sir David Salomom, de eerste Joodse opperbur gemeester van de Britse hoofdstad. Verboden. Het Zuidafrikaanse ministerie van Justitie heeft McDonald Maseko, president van de Nationale vereniging van Swazi's, voor een periode van vijf jaar verboden openbare bijeenkomsten bij te wonen. Dit is de tweede maal dat Maseko een dergelijk verbod wordt opgelegd krachtens de wet op onder drukking van het communisme. In 1952 deelde de regering officieel mee dat Ma seko lid of actief aanhanger van de com munistische partij was.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3