Chalet O PROGRAMMA'S, KOFFIE EN JASSEN RU FF! N Klimroosdiplorna RARE BIET Onderhoud gebouwen op sportpark heeft te wensen overgelaten Haarlems bedrijf werkt aan een miljoenenopdracht voor kranen CHIANTI GEVRAAGD MUZIKANT Klaverjassen Fijnproevers kiezen natuurl kaas altijd vers! Burgerlijke Stand van Haarlem Feestmiddag voor kinderen van PTT-personeel „Leptoptilus"nieuw model havenkraan CURSUSSEN VAN 'T NUT ?6T>.215Verspron?kW6s Pasar Malam Conrad Stork ontstond uit fusie van twee belangrijke bedrijven ATAX-TAXI RAAD HEEMSTEDE V R IJ D A G 3 0 SEPTEMBER 1 960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANl IMP.- OUD - HAARLEM Advertentie Zwitserse Imp; J. C. N, Boering - Amsterdam ONDERTROUWD, 28 sept.: P. H. Michel en H. C. Poeder; 29 sept.; C. Pieket Wee- serik en L. J. M. Vrugt GEHUWD, 29 sept.: G. A. Hageman en A. Th. Slaman; H. R. Hofstra en I. Andréa; A. J. W. Toonen en M. E. Spoor; J. Vin kenoog en J. Alta; F. W. J. Zandstra en M. M. P. van Straaten; W. Jonkman en M. Kensen; D. van Fucht en H. Bischot. BEVALLEN van een zoon, 27 sept.: W. M. SchoonebeekKokke; 28 sept.: M. J. Schoffelmeervan Praag; M. E. Driehui zenZwemmer; M. J. SmitDuijn; E. F. van Oosteromvan Veen; A. M. Th. Reu ringvan der Meer. BEVALLEN van een dochter, 28 sept.: E. TiekstraKoopman; J. I. W. van Wil ligenStol; M. L. Baarsvan Drimmelen. OVERLEDEN, 27 sent.: J. Piet. 74 j., "'irfhuisvest: G vnn Bakel "9 j., Kamperlaan; H. ZoomersNulden, 89 Lo&ewijk van Deyssellaan; A. Kraft. 81 Mr. Jan Gerritszlaan; 28 sent.: J. Koper, "4 i.. Slachthuisstraat; A. Hoffmanvan D-icht, 89 ,i., Nadorststraat: H. W. Schild- meijervan Oosthuijsen, 65 j., Plesman- laan. De gemeenteraad van Heemstede heeft zich donderdagavond akkoord verklaard met de verbeteringen aan staantribunes en kleedlokalen op het gemeentelijke sportpark. Hiervoor werd een krediet van 129.000 uitgetrokken. De raad juichte de verbeteringen toe, omdat deze dringend noodzakelijk waren. Opgemerkt werd dat het onderhoud niet altijd even goed is ge weest. De heer Willemse (K.V.P.) infor meerde waarom deze post niet in de be groting was opgenomen en of nog meer vernieuwingen moesten worden, aange bracht. Mr. R u t g er s (V.V.D.) vond het onjuist dat slechts aan één aannemer prijsopgave was gevraagd voor het aan brengen van staantribunes en mevrouw Van der Meulen-Houwer (Arb.) zag graag ook douches aangebracht in het centrale kleedhuis. Ir. K o oy m a n s (A.R.) had de indruk dat het onderhoud te wensen had overgelaten. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, onderschreef het geen de heer Kooymans had gezegd. In de toekomst zal beter op het onderhoud worden gelet. Te verwachten is dat nog meer gelden voor vernieuwingen moeten worden uitgetrokken. Ondermeer voor de verbetering van de hoofdtribune zal geld beschikbaar moeten worden gesteld. Daar de gehele raad kon instemmen met het aanbrengen vön douches in het centrale kleedhuis, zullen B. en W. de mogelijk heid hiervan onderzoeken. Bij het voorstel tot het beschikbaar stel len van een aanvullend krediet van Morgen, zaterdag 1 oktober, houdt de P.T.T. toneelvereniging „Postaal Genoe gen" een feestmiddag voor kinderen van leden van het P.T.T.-personeel van zes tot en met elf jaar in het gebouw van de H.K.B. aan de Tempeliersti-aat te Haar lem. Medewerking verleent het Marionet tentheater van Bert Brugman. Met het organiseren van deze middag is een tra ditie in ere hersteld. Postaal Genoegen heeft dit kinderfeest enkele malen van het programma moeten afvoeren omdat de kosten voor de bouw van een eigen stu dio grote financiële offers vroeg. De moei lijkheden zijn thans overwonnen: Postaal Genoegen beschikt over een prachtig re petitielokaal en de financiële zorgen zijn achter de rug. Het jaarlijkse kinderfes tijn, waarmee de P.T.T. toneelclub altijd veel eer heeft ingelegd, keert dus terug. Advertentie Voor de muzikale begelei ding zou men graag een violist(e) of fluitist(e) aan trekken. Is er onder de Haarlemse bejaarden niet 'n dame of heer die op deze manier het bejaardenkoor wil versterken? Het lidmaat schap van het koor is koste loos. In oktober beginnen ook weer de handwerkclub- jes voor kinderen in het clubhuis aan de Sperwer straat (woensdag) en de kaartclubjes in het gebouw aan de Schutterstr. ('s maan dags). De excursies naar di verse fabrieken voor de moeders ontbreken natuur lijk ook niet op het pro gramma. Zo weet mevrouw Hessen jong en oud bezig te houden. Zij die haar kennen weten hoe goed haar dat af gaat. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen organiseert in samenwerking met de Haarlemse commissie voor bejaardenzorg ook voor het komende winterseizoen weer een aantal gezellige en leer zame cursussen voor be jaarden van 60 jaar en ouder. Deelneming aan meer dan een cursus is mogelijk. Alle cursussen worden gehouden in het gebouw van het Nut aan de Lange Veerstraat 16 van half dr'e tot half vijf. Er zijn donder dagcursussen en vrijda^- ™e":, Aanmeldingen (schiiftehjk, mondeling of teleionisch) bij de navolgen de adressen: Lange Veer straat 16 (tel. 10182), Raam- De Maleis sprekende of begrijpende lezers zullen het zonder twijfel gemerkt heb ben. In deze rubriek ver meldden wij verleden week, dat op 30 september en 1 en 2 oktober in het concertge bouw in Haarlem ten bate van de spijtoptanten een pasar alam gehouden wordt Dit moet ge hebt het ai begrepen een Pasar Ma- lam zijn. OP HET OGENBLIK wordt by een grote Haarlemse industrie koortsachtig gewerkt boormaterieel. De laatste tijd zijn daar nog enkele nieuwe produkten bijgekomen, die in licentie worden gemaakt. Zo ver vaardigt het Haarlemse bedrijf voor de Corrugated Paper Machinery Corp. Ltd. complete golfkartonmachines. Voorts is bij Conrad Stork de gehele tandwielpro- duktie van de Verenigde Machinefabrie ken ondergebracht, waarvoor een afzon derlijke afdeling achter glas is ingericht, die op een constante temperatuur van 20 graden C wordt gehouden. De fabrieksgebouwen en opslagterreinen beslaan een oppervlakte van 17,000 vier kante meter. Er is thans 750 man per soneel in dienst, dat voor het grootste deel in Haarlem woont. Het bedrijf be steedt speciale aandacht aan de prakti sche opleiding van leerlingen in het be drijf en een theoretische opleiding in de fabrieksschool. Drie jaar geleden werd het terrein van de voormalige chemische fabriek van Rids aangekocht, waardoor Conrad Stork min der krap kwam te zitten en enige moge lijkheid tot uitbreiding bleef overhouden. Conrad Stork heeft thans drie belang rijke afdelingen: één voor kranen en transportwerktuigen, een diepboorafdeling en een afdeling baggermaterieel. Voor wat deze laatste afdeling betreft is het Haarlemse bedrijf reeds jarenlang één van de zes partners van de Industriële Handelscombinatie Holland te Den Haag. Voor de oorlog werden in Haarlem com plete baggermolens gebouwd, maar door de exportcombinatie I.H.C. is een werk verdeling ontstaan, die de doelmatigheid ten zeerste heeft bevorderd. Deze combi natie heeft onlangs bij voorbeeld een gro te order van ongeveer twintig miljoen gul den weten te verwerven voor de levering van baggermaterieel voor de Philippijnen. De voordelen van het samenwerken bij de export zijn onder meer het bij elkaar bren gen van vakkennis; specialisatie, waar door een betere bezetting van de dure ma chines kon ontstaan;' mogelijkheden voor onderzoekwerk (de I.H.C. beschikt bij voorbeeld over een prachtig laboratorium in Delft) en een snelle produktie en be tere reclamemogelijkheid. De Werf Conrad (genoemd naar de in genieur, die onder meer de eerste spoor weg in Nederland van Amsterdam naar Haarlem heeft .aangelegd) is reeds in 1883 gegroeid uit een in 1878 te Haarlem ge sticht bedrijf dat zich toelegde op de bouw van baggermaterieel, vooral van molens voor goud- en tinexploitatie. De werf ging zich weldra ook bewegen op het terrein van de goud- en tinexploratie, waarbij zij naam wist te maken met de vervaardi ging van handboorgereedschap dat zich door de eenvoudige transportmogelijkhe den bij uitstek leende voor exploratie in onherbergzame streken. Later werden ook grote boorinstallaties geleverd. De zware stukken van de tinmolens, zo als emmers en tuimelaars werden destijds 11.279, voor de verbetering van het woon wagenkamp, maakte de heer Van dei- Linden (K.V.P.) enkele onvriendelijke opmerkingen aan het adres van de ge meentelijke dienst voor Openbare Werken. „Aan de voorbereiding van de verbete ring van het woonwagenkamp heeft veel ontbroken. De werkwijze van Openbare Werken heeft me weer wat geleerd." De heer Schuitemaker (V.V.D.) gaf bij enkele onderwijsvoorstellen B. en W. in overweging er nog eens bij de hoof den van scholen op aan te dringen per jaar op te geven welke grote uitgaven zij hebben te doen. Toen een aantal benoemingen van on derwijzers aan de orde kwam, zei me vrouw Van der Meulen-Houwer het op prijs te stellen als een volledige voor dracht van enige kandidaten wordt ge daan, zodat de raad tenminste kan kie zen. Wethouder Corver zei dat hij beslist de rechten van de raad niet wilde be knotten en met de opmerking van me vrouw Van der Meulen rekening zou hou den. Deze spreekster had er ook over ge klaagd dat diverse sollicitatiebrieven slor dige stijl- en taalfouten vertonen. De ove rige voorstellen werden alle aangenomen. Bij de rondvraag vroeg mr. P I i e s t e r (A.R.) hoe het stond met de plannen ten aanzien van ,,'t Oude Slot". De voorzitter antwoordde dat vorige week een bespre king had plaatsgehad met vertegenwoor digers van het ministerie en Monumenten zorg. Deze bespreking is tot grote tevre denheid verlopen. Binnenkort zal de raad hierover een uitvoerige nota krij'gen. De heer Scheer (V.V.D.) kreeg te ho ren dat in Heemstede reeds een groot aantal bekeuringen wegens overtreding van de maximum snelheid was gedaan. De volgende benoemingen werden ge daan: de heer L. Mulder uit Amsterdam tot hoofd van de Dreefschool, de heer F. H. Westerkamp uit Leiden tot onder wijzer aan de' Dreefschool, de heer G. 't Hart uit Hilversum tot onderwijzer aan de Bronsteeschool, de heer B. W. IJspeert uit Utrecht tot onderwijzer aan de Voor wegschool. Mejuffrouw P. J. van den Haak uit Hil versum werd benoemd tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool Troelstralaan, mejuffrouw A. T. Fabriek tot leidster aan de Crayenester-kleuterschool, mejuffrouw G. Silver uit Andijk tot leidster aan de kleuterschool Laan van Insulinde. Advertentie 1*2.3.4.3 Mobilofoon-service dag en nacht In het kleine hoekhuisje van mevrouw E. Fictoor van Wijnen in de Leidsestraat begint midden in ons gesprek de koekoek van de klok, hoog aan de wand, zich te roeren. Elf maal steekt hij zijn puntig kopje naar bui ten en elf maal klinkt de schorre kreet „Koekoek". Mevrouw Fictoor is er aan gewend, maar wij niet. Het gesprekje stokt even, maar spoedig vertelt de 46-jarige mevrouw Fictoor weer door over haar werk in de Stads schouwburg, dat zij nu al vijfentwintig jaar doet. „Ik zou niet meer van de schouwburg vandaan willen. Ik ben er zo aan gehecht." De vele bloemen die de woonkamer op deze zonnige donderdagmorgen nog meer kleur geven, getuigen van het feit, dat dit jubileum door directie en personeel van de schouwburg niet ver geten is. Mevrouw Fictoor is in 1914 te Heemstede geboren. Op achttienjarige leeftijd trouw de zij. „Zolang ik getrouwd ben woon ik in deze buurt. En ik zou er echt niet meer weg willen." Na anderhalf jaar in de oude Jansschouwburg te hebben gewerkt heeft zij ge solliciteerd bij de Stads schouwburg. Door de heer Deinum sr. is zij aangeno men en „och, dan blijf je er maar werken. Op zeker mo ment werk je er dan vijfen twintig jaar." 's Zomers werkt mevrouw Fictoor ook nog in het Open luchttheater en in de zomer van 1961 doet zij dat ook al weer twaalf jaar. Van de stukken die me vrouw Fictoor in de loop der jaren in de schouwburg had gezien vond zij „Tanchelijn" van Harry Mulisch „wat ru- wig, maar wel goed". „Maar ik bleef meestal het stuk niet uitzien omdat er nog zoveel werk te doen was". Een ander voorval dat zij zich nog herinnert is het feit dat zij eens, tijdens een voorstelling voor ouden van dagen, een oud mannetje naar zijn plaats leidde. Het oude heertje klopte op de Mevrouw E. Fictoor-van Wij nen en de heer F. van den Broek. lege zetel naast hem en no digde, haar uit te gaan zitten om samen met hem de voor stelling „te volgen. „Maar dat kon ik toch niet doen", zegt zij nu. De heer F. W. van den Broek 63 jaar oud houdt evenveel van zijn werk in de schouwburg als mevrouw Fictoor. Hij zegt het kort maar krachtig: „Mijn hobby is de schouw burg". En om dit gezegde draait alles.ook thuis in de Rollandstraat 84 te Haarlem. Als de heer Van den Broek na een dag hard werken bij de P.T.T. thuiskomt, hangen zijn kleren voor de schouw burg al klaar over de stoel. Dat is vroeger wel eens an ders geweest. Jaren geleden was hij gedurende de zomer kelner bij Kraantje Lek en in de winter beheerde hij de foyer in de schouwburg. Elke zondag was hij weg om zijn kelnersbezigheden uit te oefenen. Totdat op een zekere dag mevrouw Van den Broek 65 jaar tegen haar man zei: „Ga eens naar je v/itte jassen kijken. Ik heb ze stukgescheurd". „Nou", zegt de heer Van den Broek, „en toen heb ik dat baantje bij Kraantje Lek maar opgegeven". Ook in de huiskamer van de Van den Broeks staat het vol met bloemen. Dat mag ook wel als je veertig jaar in de bovenfoyer van de schouwburg hebt gewerkt, „Ik heb een stuk of vier directeuren gehad, geloof ik. Ik ben nog nooit met tegen zin naar mijn werk in de schouwburg gegaan". De familie Van den Broek lijk direct onder de heer en mevrouw Hamer, die in de afgelopen jaren zo hard ge werkt hebben om van het concertgebouw te maken wat het nu is. Enorm wat die mensen gepresteerd heb ben. Ik heb het werken eigen lijk voor m'n kinderen ge daan. Om die te laten stu deren, en ik had dit nooit kunnen volhouden als ze al lemaal niet zo lief voor me geweest waren. De oudste dochter bijvoorbeeld, die was een tweede moeder voor de jongens. Ik heb het zo al tijd met veel plezier kunnen doen en ik hoop er nog zo'n jaar of acht mee door te kunnen gaan. Of ik zou de voetbalpool moeten winnen. Dan schei ik ermee uit, maar ik blijf dan toch nog reser ve. Mevrouw Hensen vertelt over haar liefde voor voet ballen. („Ik ben voor RCH, ik ga altijd kijken") en over de jeugdconcerten („Enig ge woon") en de orgelbespelin gen („Jammer dat er meest- Mevrouw W. A. Hensen- Schröder. al zo weinig mensen zijn. Ik zou ze het op straat wel wil len toeschreeuwen. Ga toch naar het concertgebouw, je kunt er zo genieten"). Ze laat blijken, dat ze meer is dan alleen maar garde robejuffrouw, die haar dub beltje opstrijkt. „Als er een heel enkele keer iets fout gaat dan trek ik het mezelf altijd aan. Ik hoop altijd maar dat alles vlot verloopt. Dat is voor het personeel het leukst en natuurlijk ook voor de be zoekers." Met ingang van 1 oktobeu zal in Haarlem voor meisjes de mogelijkheid bestaan een opleiding te volgen voor het zogenaamde .Klimroosdiplo rna" uitgaande van de Stich ting I.V.I.O. (Instituut voor Individueel Onderwijs) te Amsterdam. Het initiatief tot het geven van deze typisch vrouwelijke algemeen vormende oplei ding is uitgegaan van het Sterhuis voor Jongeren van de Union, Nieuwe Gracht 100, Haarlem. Een van de leidsters van het Sterhuis, mejuffrouw M. G. de Vries, die bij voor gaande gelegenheden reeds had opgemerkt dat vele meisjes belangstelling had den voor een dergelijke op leiding, heeft na voorafgaand overleg met het bestuur van het Sterhuis, de nodige stap pen gedaan om ook in Haar lem gelegenheid te openen tot het volgen van deze op leiding, die negen maanden duurt. In Amsterdam en Den Haag worden deze cursussen al met veel succes gegeven. De opleiding voor het Klim roosdiplorna biedt naast al gemene vakken als Neder landse taal, rekenen voor de vrouw, kennis van staatsin richting en wetgeving, een keuze uit drie richtinigen. Het dinloma A leidt op voor gezondheidsleer en eenvou dige huishoudkunde, diploma B voor de vrouw in wereld en gezin en diploma C voor kennis van ons land. Na het behalen van één der diplo ma's kan de leerlinge desge wenst verder studeren voor de andere diploma's. Zo vormt „Klimroos C" de grondslag van de opleiding voor het diploma algemene vrouwelijke vorming, die in totaal 20 maanden duurt. Als hiervoor in de komende ja ren belangstelling bestaat dan zal het Sterhuis ook trachten deze opleiding naar Haarlem te krijgen. Het is prettig dat thans in Haarlem een begin is gemaakt met het geven van een vormende cursus voor „meisjes zonder m.u.l.o-opleiding". Iedere vrijdagmiddag repe- teèrt het gemengd Haarlems bejaardenkoor onder leiding van mevrouw H. G. Hessen- Heek weer in het zaaltje van de remonstrantse kerk aan de Wilhelminastraat 22. De zomer met de gezellige bus reisjes naar „ergens in Ne derland", de rondvaarten door de Amsterdamse grach ten en andere plezierige „uit jes" zijn even zoveel prettige herinneringen geworden. Nu vragen de zangrepetities de aandacht. Uitvoeringen voor het Leger des Heils, zieken huizen en bejaardentehuizen staan voor dé deur. Het be jaardenkoor van mevrouw Hessen wordt veel gevraagd. Op woensdagavond 12 ok tober houdt de Algemene Nederlandse Invalidenbond, afdeling Haarlem en omstre ken een kla ver ja.sa vond in 't gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempe liersstraat, ten bate van de revalidatie van minder va liden. Bovendien is aan deze avond, een loterij verbonden met mooie prijzen. Degenen, die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich voor deelneming melden, uiterlijk 10 oktober bij de heer C. Schouten. Nieuwe Kruisstr. 4 rood of bij de administratie van de A.N.I.B.. Dolfijnstraat 16, waar ook de toegangs bewijzen verkrijgbaar zijn. De heer G. W. de Korte uit de Staringstraat kwam hem op onze redactie brengen. Deze biet, die afkomstig is van het land van de heer A. Monster, wonende aan de Spieringweg in Vijfhuizen, ,,'t Is een rare", zei hij. Hij lijkt op een eek hoorn", meende een collega van ons. „Door je oogharen is het net een saxofoon", oordeelde de fotograaf aan twee miljoenenopdrachten. Vóór 1 februari van het volgend jaar moet de werf Conrad-Stork namelijk zeventien grote havenkranen van het zogenaamde „Leptop- lilus"-type aan Poolse opdrachtgevers afleveren en voor half juni 1961 moeten nog eens twintig van dergelijke kranen, ditmaal voor Antwerpse rekening, worden af geleverd. Beide opdrachten belopen een bedrag van ruim achteneenhalf miljoen gulden. Het betreft hier een nieuw type kraan dat bij Conrad-Stork is ontwikkeld en waarmee het Haarlemse bedrijf reeds veel succes in het binnenland heeft geoogst, onder meer dank zij een tweetal van der gelijke kranen die zijn geleverd aan de K.N.S.M. en een drietal aan de H.S.M. in Amsterdam. De verkoop van de „Lep- toptilus"-kraan geschiedt via „Holland Cranes", een organisatie van drie Neder landse industrieën op het gebied van de kranenbouw. Behalve Conrad-Stork zijn ook Gusto uit Schiedam en Verschure uit Amsterdam partners in deze organisatie. Het bijzondere van de in Haarlem ont wikkelde „Leptoptilus"-kraan is gelegen in de omstandigheid dat de giek van de kraan tot op de grond toe kan worden neergestreken om reparaties en onder houdswerkzaamheden aan de top van de giek op een gemakkelijke manier moge lijk te maken. Hieraan dankt deze bijzon dere kraan haar naam. Leptoptilus is na melijk de Latijnse benaming van een soort maraboevogel. Deze miljoenenopdrachten voor een Haarlemse industrie vormen wellicht een aanleiding hier eens iets meer te zeggen over de ontwikkeling van de werf Conrad- Stork, welk bedrijf één van de belangrijk ste industrieën is aan het Haarlemse Spaarne. Drie afdelingen geleverd door het toen nog in Hengelo ge vestigde bedrijf van de Gebr. Stork en Co: Stork-Hijsch. In 1932 werd besloten de ge hele afdeling Stork Hijsch naar Haarlem over te brengen. In 1940 smolten de werf Conrad en Stork Hijsch samen tot één naamloze vennootschap, die een dochter bleef van de Koninklijke Machinefabriek Stork in Hengelo. De hoofdprodukten van dit bedrijf zijn thans kranen en ander transportmaterieel onderdelen voor baggermolens en diep- Eén van de „Leptoptilus"-kranen op het terrein van Conrad Stork te Haar lem. Deze industrie werkt op het ogen blik aan een miljoenenopdracht voor de levering van zevenendertig van der gelijke kranen voor Poolse en Ant werpse rekening. „Ja, de mensen vonden het al een beetje vreemd, dat er niets over m'n jubileum in de krant stond. Maar je kunt toch niet zelf gaan opbellen om te zeggen, dat je ergens vijfentwintig jaar bent. Op de 15de september is het jubileum gevierd en toen heb ik een broche gekregen van de directie, en bloemen na tuurlijk. Het is een enorm feest geworden, iedereen was er". Mevrouw W. A. Hensen Schroder vertelt enthousiast over de dag waarop zij een kwart eeuw garderobejuf frouw bij het gemeentelijk concertgebouw in Haarlem was. Even enthousiast als de manier waarop zij het heeft over de achter haar liggende jaren. Jaren, waarin zij slechts zelden 's avonds thuis was en waarin zij bovendien van het concertgebouw ging houden. „Ik heb m'n werk altijd met plezier gedaan", zegt ze, „eerst in de oude Jans schouwburg, later in het concertgebouw onder leiding van de oude heer Deinum en nu onder de heer Deinum jr. En natuurlijk stond ik eigen- woont al 27 jaar in de Rol- iandstraat. Maar waarom zouden wij uitweiden over het leven en streven van de heer Van den Broek? In drie regels kunnen wij een vol doende kenschets van hem geven en dat is niet bij iedereen mogelijk. De heer Van den Broek heeft zijn gehele leven in Haarlem gewoond, geduren de zijn gehele leven bij de P.T.T. gewerkt en een groot deel van zijn leven in de Stadsschouwburg zoekge- bracht.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5