Straatvoetbal in Haarlem-N. start met zesendertig ploegen <3 MATRASSEN MATRASSEN De 5000ste Solex wordt deze week bij ons afgeleverd. 1. J. v. KOOTEN LUCKY STRIKE LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND I.25 Pompstation Bloemendaalse waterleiding in gebruik genomen B. en W. van Heemstede blijven tegen verkoop woningwetwoningen Vierhonderd jongens nemen deel aan competitie van „Vondelkwartier" Veldtekort is grootste zorg van organisatoren ubico Het bewijs Raadsleden maakten excursie Nieuwe expositie geopend Bloemenheuver M. JANSEN „Zwam-debat" Nieuw plan voor hotel in Zandvoort in ENKELE GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN (DAUPHINE'S) GARAGE DEN HOUT Wagenweg 166-168 - Tel. 15056 of 12138 VRIJDAG 28 APRIL 1961 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Vier poules Landelijk toernooi „Jong Haarlem" besluit cursus met feestavond Ch. A. L. Trommelen nam afscheid van Haarlems stationspostgebouw Raadslid stelt vragen over verlichting in Burgerzinwijk P. Gorter veertig jaar in overheidsdienst 12 jaar ervaring, zo lang de SOLEX bestaat, staan tot uw dienst bij onze perfecte service-verlening. Speciaal opgeleide SOLEX-monteurs. Dit spreekt voor zichzelf I HOUTPLEIN 20 TELEFOON 12000 HAARLEM 16615 VOOR DE BESTE BROMFIETS Baby in Hillegom door brandje gewond Partij voor Vrije Burgers hekelt parlementaire stelsel Aan Zuid-Boulevard Stratigrafie Examens Dinsdag 2 mei, des avonds om zeven uur, zal de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken der gemeente Haarlem, op het voetbalveld van de speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord de aftrap verrichten van de openingswedstrijd van de straatvoetbalcompetitie, die genoemde speeltuinvereniging ditmaal voor de vijfde keer organiseert. Nog nooit was de belangstelling van de zijde der jeugd voor deze serie voetbalwedstrijden zo groot. Niet minder dan 36 ploegen, dus zo'n kleine 400 jongens in de leeftijd van negen tot en met vijftien jaar, hebben ingeschreven voor deze competitie die van mei tot september duurt. De wedstrijden totaal ongeveer 300 worden behalve op zaterdag en zondag op iedere avond gespeeld. De straatvoetbal competitie wordt besloten met een lichtwedstrijd tussen de ploegen die in hun poule als eerste zijn geëindigd. Naast de eer van het straatvoetbalkampioenschap 1961 vormt de 40 cm hoge wisselbeker daarbij de inzet. De straatvoetbalcompetitie van „Het Von delkwartier" is van een bescheiden serie wedstrijden tussen een achttal straatteams uitgegroeid tot een „monster"-toernooi met 36 straat- en buurtploegen. Wel een bewijs voor de grote populariteit van deze wed strijden onder de jeugd. Het aantal deel nemende teams had dit jaar nog veel groter kunnen zijn indien de organisato ren de inschrijving niet hadden moeten stopzetten naet het oog op het feit dat men niet de beschikking heeft over een voldoen de aantal speelvelden. Om de competitie enigermate vlot te doen lopen heeft men tenminste drie velden no dig. Op het ogenblik heeft men nog slechts de beschikking over één het eigen-veld op het speeltuinterrein. Er worden bespre kingen gevoerd met de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. om twee, liefst meer velden van voetbalverenigingen in de om geving te mogen gebruiken. r De ploegen die aan de competitie zullen deelnemen zijn verdeeld in vier poules, twee van jongens in de leeftijd van negen tot twaalf jaar, en twee van twaalf- tot en met vijftienjarigen. Voorlopig wordt een halve competitie gespeeld, later eventueel uit te breiden tot een hele competitie het geen afhangt van het beschikbaar hebben van voldoende velden. De jongens komen in hoofdzaak uit de woonwijken ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Ook uit andere delen van Haarlem kwamen bij het wed strijdsecretariaat verzoeken van jongens binnen om mee te mogen doen, maar al weer wegens het terreingebrek heeft men hen moeten teleurstellen. „Ons doel is de jeugd van de straat te houden. Avond aan avond zullen ze hier weer te vinden zijn. Door deze wedstrij den willen we ze ook gehoorzaamheid aan de leiding en sportiviteit tegen over elkaar bijbrengen," aldus de heer H. C. J. Wit, een van de enthousiaste competitieleiders, die zelf achttien jaar actief voetballer is geweest. Hij vertelde dat hem van ver schillende zijden van het bedrijfsleven steiun was toegezegd. „Deze straatvoetbalcompetitie moet sla gen. We kunnen het de jongens niet aan doen dat we halverwege moeten stoppen bij gebrek aan een veld. Ze vertrouwen er immers vast op dat wij ouderen het voor elkaar zullen brengen," voegde de voorzit ter van „Het Vondelkwartier", de heer D. m Merkenstein er aan toe. Wij vernamen nog dat twee ploegen die Ban de straatvoetbalcompetitie hebben deel genomen zullen worden afgevaardigd naar het landelijke straatvoetbaltoernooi dat op 12 augustus in Utrecht wordt gehouden. De organisatie van dit toernooi berust bij het bureau voor jeugdzaken van de gemeente Utrecht. Na de openingswedstrijd op dinsdag a.s. zal op hetzelfde veld onder leiding van de ex-international Kick Smit een demonstra tie tennis-voetbal worden gegeven. Dit nieuwe spel is een soort volleybal met dit verschil dat de bal niet met de handen maar met de voeten over een één meter hoog net moet worden gespeeld. Tennis- voetbal wordt al druk bij de training van voetballers beoefend. Het spel kan gemak kelijk en met een minimum aan kosten op grasvelden en andere speelgelegenheden worden gespeeld. 'Advertentie ubicn ANTIHERNIA TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM, UTRECHT. BREDA De stichting „Jong Haarlem., vooruit!" heeft donderdagavond met een ontspan ningsavond in de stadsschouwburg in Haar lem de cursussen besloten die zij in de af gelopen winter aan talrijke cursisten heeft gegeven. De vporzitter van de stichting, wethouder D. J. A. Geluk, sprak aan het begin van deze avond aan alle, bij dit werk betrok ken, personen zijn dank uit. Hij herinner de nog -aan twee komende bijeenkomsten en hoopte dat hij volgend jaar weer vele cursisten zou kunnen begroeten. Na deze woorden werd de aanwezigen een programma „met eigen werk" voorge schoteld, dat de resultaten van het cur suswerk toonde. Koorzang, ritmische gym nastiek, voordracht en pantomime wissel den elkaar af, waarbij de verrichtingen van het in kleurige costuums gestoken dansgroepje onder leiding van Maud Kool de zang van mejuffrouw Hetty Wurpel en de voordracht van mejuffrouw Toos Buys uitstaken boven de enthousiaste medewer king van de overige deelnemers. Conferencier Wim van der Heyden praat te de verschillende programma-onderdelen ->p grappige wijze aan elkaar. Deze taak am na de pauze Berend Boudewijn over Hen ensemble waarvan hij, Donald Jones \dèle Bloemendaal, Sylvia de Leur, Hedy l'Ancona, Willeke Alberti en het kwartet Jan Reiziger deel uitmaakten vulde op vaardige wijze het tweede gedeelte leze avond. De leeftijdsgrens voor jongens die aan de straatvoetbalcompetitie willen deelnemen is vijftien jaar. Vorig jaar protesteerde een ploeg na een verloren wedstrijd tegen het feit dat een van de jongens van de tegenpartij ouder dan vijftien jaar zou zijn. Dat vonden ze niet sportief. Enige dagen later kwamen ze bij de competitieleider met een uit treksel uit het geboorteregister ten name van de jongen die volgens hen niet mee had mogen doen. De „ver dachte" bleek zelfs al zeventien jaar te zijn geweest! De kosten ad vijftig cent hadden de jongens zelf bijeengebracht. De competitieleider kon tegen dit be wijs niet op en besliste dat de wedstrijd overgespeeld moest worden. Maar nu zonder de te oude jongen. Het rechts gevoel van de verliezers was bevredigd. Donderdag heeft in de kantine van het Stationspostkantoor te Haarlem het af scheid plaats gehad van de heer Ch. A. L. Trommelen, chef van het Stationspostkan toor, die is overgeplaatst naar Utrecht, waar hij chef van het stationsexpeditiekan- toor wordt. Na een kort welkomstwoord door de voor zitter van het P.T.T.-Jubileumfonds, de heer H. Plant, belichtte de heer P. J. Waale, directeur van het postdistrict Haar lem, de grote verdiensten van de heer Trommelen gedurende de tijd dat hij in Haarlem werkzaam was. De heer L. W. M. van Beeck, adjunct-directeur van het postdistrict, sprak eveneens vele waarde rende woorden. De nieuwe chef van het Stationspostgebouw, de heer A. G. Oonk, zei in zijn toespraak dat hij gaarne in de geest van de heer Trommelen zijn werk zaamheden aan de Baljuwslaan zou ver richten en bood enige grammofoonplaten aan zijn voorganger aan. Eveneens boden geschenken aan de heren B. Heimig, chef expeditie, en W. Zwart, expediteur I. Als laatste spreker bood de heer H. Plant, voor zitter van het jublieumfonds, de heer Trommelen een polshorloge en diens echt genote een ruiker bloemen aan. De heer Trommelen sprak tot slot een dankwoord tot alle belangstellenden. Onder degenen die het afscheid bijwoonden behoorden on der meer de heer B. J. van Deventer, sta tionschef van de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem, andere afgevaardigden van de spoorwegen, en de heer F. Smit, oud-di recteur van het postkantoor te Haarlem. Het Haarlemse gemeenteraadslid me vrouw T. Kerkhoff-Pet (Arb.) heeft schrif telijk aan het college van B. en W. ge vraagd of het college niet met haar van mening is, dat er verlichting op het bin nenterrein van de gemeenschappelijke tuin van een complex woningen in de Burger zinwijk aan de Prins Bernhardlaan en de Krusemanstraat aangebracht dient te wor den. Mevrouw Kerkhoff meent namelijk, dat de duisternis zeer hinderlijk is voor de bewoners, die na zonsondergang toch hun bergplaatsen in de in die tuin gelegen schuren moeten kunnen bereiken. Dinsdag 2 mei zal het feit gevierd worden dat de heer P. Gorter, Juno- plantsoen 29 te Haarlem, in dienst trad van de overheid. De aanstaande jubilaris, die op 2 augustus 1904 geboren is, trad op 1 mei 1921 in dienst bij het gemeentelijk Energiebedrijf in Castricum. Toen dit be drijf werd overgenomen door het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland ging de heer Gorter in dienst der provincie over: hij is werkzaam bij de af deling laagspanningsadministratie. Advertentie Advertentie A- LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alie passagiersschepen ter'wereld mee. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt. Dat er met ingang van donderdagmorgen elf uur water gepompt wordt uit zeven nieuwe bronnen in de omgeving van het Openluchttheater en het terrein van BMHC te Bloemendaal en dat op dat ogenblik het nieuwe schakelstation (vroeger sprak men van pompstation) aan de Lage Duin en Daalseweg in gebruik werd genomen, zullen de Bloemendalers niet gemerkt hebben. Het water stroomde op de gewone wijze uit de kraan. Voor de gemeente Bloemendaal en het gemeentelijk waterleidingbedrijf onder leiding van de heer J. Buiten was het ogenblik van groot belang, want een aanzienlijke uitbreiding was hiermee gereed. In de afgelopen jaren waren moeilijk heden ontstaan bij de waterwinning en ook is het gebeurd, dat de installatie buiten werking werd gesteld. Hieraan is een einde gekomen en de watervoorziening is voor lopig weer verzekerd. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Vol ler heeft de installatie in werking gesteld in tegenwoordigheid van leden van de ge meenteraad van Bloemendaal, de archi tect, aannemers en uitvoerders van de werkzaamheden. Tevoren hield de heer Buiten een korte inleiding, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen tot stand is geko men. Van de putten bij het Openlucht theater en het terrein van B.M.H.C. lopen nieuwe leidingen naar het schakelstation. De bediening kan van dit station uit ge schieden. Ook is een schakelstation ge bouwd nabij het clubgebouw van B.M.H.C. Water en melk De ingebruikneming van de installaties voor het waterbedrijf ging niet gepaard met aanbieding van water (wel ontving men een verversing tijdens een lunch), maar toch hebben de leden van de ge meenteraad van Bloemendaal, die donder dag hun jaarlijkse excursie door Bloemen daal maakten, iets geproefd dat tot stand komt door een gemeentelijke exploitatie. In de middag waren zij op bezoek bij de modelboerderij van „Elswout", "waar een groot aantal koeien voor goede melk zorgen. De gasten werd melk aangeboden nadat zij een en ander vernomen hadden van de exploitatie van het bedrijf. Zoals bekend is is de gemeente Bloemendaal ei genares van „Elswout" en het beheer is opgedragen aan een stichtingsbestuur. De voorzitter van dit bestuur, de heer C. M Reinders Folmer, heeft een uiteenzetting gegeven van de wijze waarop de boerderij geëxploiteerd wordt en verteld hoe getracht wordt een saldo ten gunste van de gemeen- Onder zeer grote belangstelling is don derdagmiddag om vier uur de tentoonstel ling van werk van zeventien Bloemendaal se beroepskunstenaars in huize „Bloemen- heuvel" aan de Bloemendaalseweg 158 in Overveen door de burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller officieel geopend. Nadat de voorzitter van het „Comité ten toonstellingen Bloemenheuvel"gemeente secretaris G. van Eek, eerst allen welkom had geheten en aan de heer D. P. H. Went zei dank had gebracht voor het vervaar digen van het affiche voor deze tentoon stelling en ook aan de drie schilders die dit keer de inrichting van de tentoonstel ling hadden verzorgd wegens ziekte van de heer J. T. van Steenwijk, was het woord aan de burgemeester. Zo juist teruggekeerd van een rit door deze schone gemeente, herinnerde de bur gemeester aan het prachtige werkterrein voor deze beroepskunstenaars, dat onder welke belichting dan ook en in ieder jaar getijde schilders en tekenaars onderwer pen te over biedt. Daarom vond dr. Peere boom Voller het ook niet verrassend, dat twintig beroepskunstenaars in Bloe mendaal woonachtig zijn. Zij zenden re gelmatig ieder jaar weer hun werk in voor deze expositie, die dank zij de activiteit van het comité een jaarlijkse traditie is geworden. Er is hier geen sprake van een Bloemendaalse kunstenaarsschóól, aldus de burgemeester, doch wél van een ge meente. waar velen graag werken in een mooie en rustige omgeving. Er is hier ver der ook sprake van „vogels van diverse pluimage", zo vervolgde dr. Peereboom- Voller, van goed en minder geslaagd werk, van werk dat aanspreekt en dat bewon derd wordt. Werk ook, dat men thans met behulp van rijkssubsidie kan kopen, mits men een schilderij, tekening, ceramiek, beeldhouwwerk, of naaldwerk van min stens 30.- aankoopt. Bij aankoop van een werk van bijvoorbeeld 400,- kan 200.- rijkssubsidie verleend worden. Dit alles geeft het comité moed op de ingeslagen weg voort te gaan. De ruim honderd tentoongestelde werken van zeven tien kunstenaars geven een globaal beeld van de activiteit van de beroepskunste naars in onze gemeente. Men treft er zeer wisselende stijlen aan. aldus de burge meester. Er is geen eenheid in deze ten toonstelling te bespeuren, wel een grote le> vendigheid. Ook treft men er veel cera miek aan. Natuurlijk kan het nog beter, dóch de burgemeester was van mening dat een opbouwende critiek hier prettig zou zijn en ook op zijn plaats. In ieder geval, zo zei hij, hebben de kunstenaars hun ga ven hier temidden van de Bloemendalers opgebouwd. Zo heeft het comité deze groep elk jaar weer in staat gesteld in wisselende In de donderdagavond gehouden verga dering van de Heemsteedse raad is de kwestie van het verkopen van woningwet woningen aan de bewoners nog eens ter sprake gekomen naar aanleiding van de hierover door B. en W, opgestelde nota. De meningen bleken ook nu weer ver deeld te zijn. De heer Schuitenmaker (V.V.D.) hield een uitvoerig pleidooi voor de over dracht van dit soort woningen aan de be woners. Ir. Kooymans (Prot. Chr.) was er eveneens voor. Mevrouw Van d r M e u 1 e n-H o u w e r (P.v.d.A.) hoopte daarentegen dat B. en W. bij hun eerder ingenomen standpunt tegen de verkoop van woningwetwoningen aan de bewoners te zijn, zouden handhaven. Zij was van oordeel dat deze woningen behouden moesten blijven voor de minst draagkrach- tigen van de bevolking. Tegenstanders van overdracht van wo ningwetwoningen waren ook de K.V.P.- ers de heren Verhoeven en Zeg waar t. De heer S c h eer (V.V.D.) zou gaarne zien dat de gemeente haar mede werking bij de verkoop van woningwet woningen aan de bewoners verleende. Wandtapijt voor raadzaal Met mr. Pliester (Prot. Chr.) spraken de voorzitters van de andere fracties hun erkentelijkheid uit over de schenking van een antieke Vlaams gobelin aan de ge meente Heemstede dooj de familie Rho- dius. Dit wandtapijt zal* een plaats krijgen in de raadzaal. De overige voorstellen van B. en W. wer den zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Advertentie en 'n PERFECTE SERVICE naar Gen. Cronjéstr. 160 - Telefooon 56125 SOLEX - BATAVUS - MAGNEET HMW - DKW enz. vorm te exposeren. De burgemeester hoop' te dat het publiek hier iets zou vinden dat hen treft en dat door het houden van deze exposities het contact tussen de kun stenaars en het publiek zal worden gelegd en verstevigd. Want dat is de gehele opzet van het comité. Met deze woorden ver klaarde dr. Peereboom Voller de expositie voor geopend. De nota van B. en W. van Heemstede betreffende het gebruik van zwem vijvers heeft gisteravond in de raad heel wat tongen in beweging gebracht. Sommige leden voerden in tweede en zelfs derde instantie over de toestand van een der bassins van het zwembad Groenendaal het woord. Op een ge geven moment versprak het lid van de K.V.P.-fractie, de heer N. J. van der Linden, zich door het over een „zwam- bad" te hebben. „Niet gek bedacht, een zwam-debat", vond een van zijn raadsgenoten. „We hebben er nu lang genoeg over gepraat". te te verkrijgen. De raadsleden zagen, dat de boerderij over mooi bontvee beschikt. Donderdagmiddag verbleven de koeien in de stal, maar binnenkort zijn ze weer te zien op de weilanden nabij Elswout. Tijdens de rondrit toonde burgemeester dr. Peereboom Voller een goede gids te zijn en hij gaf inlichtingen over verbete ringen die in de afgelopen maanden tot stand zijn gekomen en o\«er de plannen om wijzigingen aan te brengen. Bezocht werd de omgeving van de Willem de Zwijger laan en de Julianalaan, waar hard gewerkt wordt aan de bouw van een viaduct dat een onderdeel vormt van de westelijke rand weg. De raadsleden zagen hoe de omlig gende wegen zullen worden, waar auto's geparkeerd kunnen worden en waar het gevaar dreigt, als de weg in gebruik is genomen. De burgemeester vertelde, dat de Bloe mendaalseweg in het dorp Bloemendaal georganiseerd zal worden. Enkele bomen zullen gerooid moeten worden en parkeer havens worden aangelegd. In de aula op de algemene begraaf plaats aan de Bergweg is een orgel ge plaatst. Danzij de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, kreeg men een indruk van het geluid van het instrument; .hij speelde énkele werken. Op het programma stond een bezoek aan het Wethouder Van Gelukpark en de raads leden zagen hoe het park sedert de ope ning veranderd is. Het water in de meer tjes is gestegen en er kan een mooie wan deling worden gemaakt. Alle delen van de gemeente werden be zocht en het bleek, dat in Vogelenzang druk gebouwd wordt. Binnenkort zullen woningwetwoningen in gebruik worden ge nomen. Ook komen bouwkaswoningen tot stand en begonnen is aan de bouw van winkels. De politiepost in Vogelenzang zal verbeterd worden. De leerzame dag voor de raadsleden werd besloten met een bezoek aan „Bloe menheuvel", waar de burgmeester een tentoonstelling van werken van Bloemen daalse kunstenaars officieel opende. Donderdagmiddag is bij perceel 170 aan de Meerlaan in Hillegom een brand uitge broken. Vermoedelijk zijn enige vonken van een vuurbrander die door schilders werd gebruikt naar binnen gesprongen waar zij de vitrage in vlammen zetten Een stukje vitrage viel in het bedje van een éénjarige baby. Kwart voor vier werd de brand ontdekt en alarm gegeven. De baby in het bedje liep brandwonden op en moest medisch worden behandeld. De brand was gauw geblust. Bij de rondvraag merkte de heer Van der Linden (K.V.P.) op dat het nog al ontstemming had gewekt dat het 50-ja rig bestaan van de Heemsteedse vrijwil lige brandweer niet op grootser wijze was gevierd dan nu was gebeurd. De voorzit ter was daar verwonderd over. Hij was pas twee dagen voor de dag van het jubi leum daarvan in kennis gesteld. Namens het gemeentebestuur was een geschenk in natura aangeboden. „Wat had men dan gewild, een openbare receptie, een groot feest of iets anders?", vroeg burgemees ter Van Rappard. Stem uit de vergadering: „Een flinke brand!" Mevrouw Wiesendorp (V.V.D.) in formeerde of nog een onderzoek was in gesteld naar het uitgaan van de spaar branders op gasapparaten. Wethouder mr. Van W ij k antwoordde dat hij bij verschillende bedrijven naar het verhelpen van dit euvel had geïnformeerd maar dat er geen afdoende oplossing voor is te vinden. De heer Brink (V.V.D.) vroeg naar maatregelen ter beveiliging door middel van verkeerslichten van drukke kruispun ten aan de Herenweg en Zandvoortselaan. Burgemeester Van Rappard antwoord de dat dit vraagstuk door de korpschef van de Heemsteedse politie wordt bestu deerd. Door de lange levertijd van ver- keersinstallaties hoeft men er niet op te rekenen dat bedoelde kruisingen nog dit jaar van verkeerslichten zullen worden voorzien. De heer J. Anker, voorzitter van de af deling Haarlem en omstreken van de Par tij voor Vrije Burgers, constateerde don derdagavond aan het begin van de open bare vergadering, die in de bovenzaal van het Minervatheater was belegd, tot zijn voldoening, dat zijn partij toch geen „cou veusekindje" is gebleken, zoals door po litieke tegenstanders wel eens werd be weerd. Deze uitspraak concludeerde spre ker uit de bevredigende belangstelling, welke de vergadering had getrokken. De heer H. Koekoek, voorzitter van de Partij voor vrije Boeren, die de eerste spreekbeurt vervulde toonde zich een felle tegenstander van het Landbouwschap, dat tijdens de bezetting in 1941 werd opgericht en nog steeds volgens spreker volko men in strijd met de wet in stand wordt gehouden. De leden hiervoor worden im mers niet gekozen doch benoemd en voorts had spreker berekend, dat voor deze kost bare instantie de Nederlandse belastingbe taler jaarlijks tachtig miljoen gulden moet opbrengen. De heer Koekoek achtte het dan ook geen wonder, dat Denemarken op het gebied van landbouwprodukten Neder lands grootste concurrent is geworden. Dit land kent immers volledige bedrijfsvrij- heid, zodat hier geen kostbaar ambtena renapparaat in stand behoeft te worden gehouden. Spreker herinnerde voorts aan de dwang maatregelen van de regering tegenover de boeren, die hun vrijheid wensen te behou den en zich aldus met kracht tegen het Landbouwschap verzetten. Met als resul taat, dat reeds acht boerderijen in beslag zijn genomen en ongeveer vijftig boeren met gevangenisstraf worden bedreigd. Ten slotte betreurde spreker het, dat de parle mentaire weg nog voor de boeren is af gesloten, omdat geen enkel kameflid be reid is gebleken voor hun belangen op te komen. Nadat, de heer G. Gerken uit Castricum er in het kort op had gewezen, dat de ont wikkeling van het individu geen gelijke tred heeft gehoudeh met de geperfectio neerde sociale voorzieningen, sprak de heer J. Fabius, voorzitter van de Partij voor Vrije Burgers. Hij meende dat Nederland al lang geen rechtstaat meer is, omdat onze tweehon derdvijfentwintig kamerleden de moed en durf ontbreekt de schandalen rond perso nen als majoor Koopman, wachtmeester Komduur, de hoofdambtenaar Van der Putten en de schrootaffaire Worms, in bevredigende mate op te helderen. Een der oorzaken van dit alles was vol gens de heer Fabius het feit, dat „ons par lementaire stelsel niet meer deugt". De kamerleden worden niet door het Neder landse volk gekozen, doch als het ware door de diverse partijbesturen aangewe zen. Om hun positie niet in gevaar te bren gen, durven zij zich daarom niet tegen de gang van zaken te verzetten. Slechts wei nigen bezitten aldus de heer Fabius de moed van een mr. Van Rijckevorsel, die wel een eigen mening durfde te verkondi gen en daarom door zijn partijbestuur overigens gelukkig vergeefs op een zij spoor werd geleid. Herdenkingsdienst. De hervormde en de gereformeerde gemeente in Lisse zullen dit jaar op 4 mei een gemeenschappelijke kerkdienst houden in het kerkgebouw der hervormde gemeente. Ds. G. Pettinga en ds. K. Schouten zullen tijdens deze dienst spreken. Advertentie in goede staat en met 3 maanden garantie tegen verborgen gebreken. Prflzen van 2750.— tot ƒ4300.—. TENNIS. De exhibitie van de Wimble- donspelers zal dit jaar op zondag 7 juli op de METS-banen in Scheveningen wor den gehouden. Sedert 4 maart 1958 werd door de ge meenteraad van Zandvoort aan de heer J. J. Pas in Amsterdam optie verleend op een bouwterrein gelegen aan de Zuid-Boule vard, hoek Seinpostweg. Het oorspronkelij ke plan van de heer Pas om op dit punt een hotel, annex café-restaurant te bouwn kon door allerlei omstandigheden geen doorgang vinden. In oktober I960 kwam de heer Pas met een geheel nieuw plan, ont worpen door de architecten W. Kelder en A. van Ancum in Hilversum, dat voorziet in de bouw van een hotel-café-restaurant en daarboven flatwoningen. Wettelijke belemmeringen liggen thans niet meer in de weg om tot realisering te komen, reden waarom B. en W. de raadsleden voorstellen, aan de heer Pas deze grond, groot 1814 m2, voor de over eengekomen totaalprijs van 70.165 te ver kopen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat de notariële overdracht van de grond niet eerder zal plaats hebben voor met de bouw is begonnen. In het artikel over opgravingen in Jor danië, dat in ons blad van donderdag j.l. stond, werd gezegd dat de „stratigrafie" door de Engelsen in 1950 voor het eerst werd toegepast. Dit is onjuist. De strati grafie bestaat in de archeologie al veel langere tijd, maar werd door de Britten in 1950 bij opgravingen in Palestina voor het eerst op grote schaal toegepast. Voorts kenden wij de leider van de Nederlandse expeditie, dr. H. J. Franken de titel pro fessor toe. Dr. Franken is echter lector aan de Leidse Universiteit. Zijn titel is Wetenschappelijk Hoofdambtenaar. Amsterdam, (gem. uil) Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde G- A. Ladee, Amsterdam en E. Bosch, Almelo. Amsterdam (gem. un.) Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands mej. J. S. J. van Dijk en mej. Ch. D. Roeland, Haarlem. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen pedagogiek J. D. C- Branger, Haarlem; voor het doctoraal examen psy chologie H. H. Smits Velsen.

Haarlem's Dagblad | 1961 | | pagina 15