OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ministers van de zes akkoord over gezamenlijke landbouw Weg nu vrij voor tweede etappe overgangsperiode HET WEER N.-Guinea ongerust over evacuatie-mogelijkheden Niets bekend van informeel overleg verklaart Den Haag 1 «is I lOttgering Marathondebat in Brussel ten einde Waar de ministers het over eens werden De „Friesland" naar Nieuw-Guinea Drie Nederlanders wegens aanslag op Soekarno in arrest? f3,- f2,- f 1,- 7 6 JAARGANG No 159 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6* lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 15 JANUARI 1962 307e JAARGANG No 6 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije Meer bewolking H istorisch Het woord is aan f. 15,90 korting op Harris Tweed sportcolberts nu f. 63,60 House of England mi In de krant van heden: Metaalbewerkers Handige ongeschoolde krachten SOLLICITATIE-AVOND s<W'MORRIS 'êefoHëjfOu êuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Geen grond voor een uittocht uit N.-Guinea TIJDELIJKE AANBIEDING stomen -W chique grijze en moderne blauwe Tower kostuums v.a. 135,60 House of England V Haarlems Dagblad (Van onze correspondent) BRUSSEL. De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft zondagochtend om half zes in Brussel besloten tot het ingaan van de tweede etappe van de overgangsperiode van het Verdrag van Rome. De execu tieve commissie had even tevoren ge adviseerd deze stap te zetten, omdat naar haar mening het overleg over het gemeenschappelijk landbouwbeleid tot overeenstemming had geleid. Tot op de laatste dag van de conferen tie, die de langste was uit de geschiedenis van de EEG-ministerraad, bleven de vier punten van de ontsnappingsclausule, de gemeenschappelijke financiële verant woordelijkheid, de prijstoenadering en de duur i?an de voorbereidende periode van het gemeenschappelijk landbouwbeleid een akkoord in de weg staan. Zaterdagnacht tegen drie uur trokken de ministers met hun medewerkers zich in een geheime zitting terug om een „pack age deal" van de Europese Commissie te behandelen, die tegen half vijf in de ochtend genade kon vinden in de ogen van alle zes landen. Daarna volgde nog de formele plenaire vergadering, waarop de ministers aan de hand van een advies van de Europese commissie konden con stateren, dat „in de eerste étappe voldoen de voortgang is gemaakt om tot de twee de étappe over te gaan." Algemene euphorie in het Brusselse congressenpaleis: ren van fotografen en journalisten naar de vergaderzaal. Twee grappenmakers zetten de luchtalarm-sire ne van het gebouw in werking om op de ze manier het oude jaar van de eerste periode van de EEG uit te luiden. Minis ters en deskundigen, die nog niet zolang tevoren elkander met de felste argumen ten hadden bestreden, schudden handen en klopten elkander op de schouders. Het gemeenschappelijke landbouwbeleid waarover de ministers van de zes het gisteren in Brussel eens zijn geworden, omvat onder andere de volgende punten: Landbouwfonds: De zes landen zullen een fonds stichten ter versterking van hun landbouw en ter bevordering van de een wording, en tevens ter bevordering van de export van landbouwprodukten naar derde landen. In het tijdvak 1962-1963 zal elk van de zes een vastgestelde contribu tie in de kas moeten storten. In het daar op aansluitende tijdvak 1963-1964 komt 10 procent van de bijdrage van elk land uit heffingen op invoer uit derde landen, en in het tijdvak 1964-1965 zal het'aldus te verkrijgen aandeel 20 procent bedra gen. Varkensvlees: Geleidelijke vervanging van invoerrechten, belastingen, minimum prijsbepalingen, contingenten en andere restricties die de normale handel tussen de leden van de gemeenschap verhinde ren, door enkele heffing op bovenge noemd produkt. Deze heffing zal een combinatie zijn van twee elementen: het verschil in voederkosten voor het opfok ken van varkens in de twee handeldrij vende landen, en het verschil in prijs van varkensvlees op de binnenlandse markt van de twee landen in kwestie. Pluimvee en eieren: Dezelfde regeling als voor varkensvlees. De invoerheffing op eieren zal bestaan uit twee elementen: het verschil in voerprijs voor leghennen en een component die de bescherming van de binnenlandse markt en de verge makkelijking van de geleidelijke aan passing ten doel heeft. Frankrijk krijgt twee jaar om zijn binnenlandse eieren- markt aan te passen aan de beter geor ganiseerde markten van de andere bij de E.E.G. aangesloten landen in de eerste plaats Nederland. Groenten en fruit: Alle douanerechten die nen uiterlijk 1 januari 1968 te zijn afge schaft. Per 1 januari van het lopende jaar moet een verlaging van 30 tot 35 procent tot stand worden gebracht. Per 1 januari 1964 dienen de invoerrechten met 60 procent te zijn verminderd. Groenten en fruit worden verdeeld in drie klassen extra, eerste en tweede kwaliteit. De contingentering voor pro- dukten van extra kwaliteit dient op 1 juli van dit jaar te zijn afgelopen, die voor eerste kwaliteit op 1 juli 1965. Alle binnenlandse subsidies zullen geleidelijk worden afgeschaft. Wijn: Het Duitse invoercontingent voor Franse en Italiaanse wijnen wordt voor dit jaar vastgesteld op 1,2 miljoen hecto liter. Hiervan is 400.000 hectoliter be stemd voor de produktie van „Sekt" en 800.000 hectoliter als tafeldrank, waar van 25 procent witte wijn en 25 procent kwaliteitswijn. Frankrijk en Italië zullen dit jaar elk 150.000 hectoliter Duitse wijn invoeren. Voor de volgende jaren zullen de eerste contingenten moeten worden vastgesteld door de raad van de E.E.G Alle in Europa geproduceerde wijn zal worden geclassificeerd volgens overeen gekomen kwaliteitsnormen. Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met morgen enige regen of motregen. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee De Peruviaanse Indiaan op de voor grond houdt zich staande op een balk aan de rand van een moddermeer na bij het dorpje Yungay om nog iets te redden van de overblijfselen van zijn huisje, dat vorige week bij een aard verschuiving werd verwoest. Op de achtergrond ziet men uit het volge lopen dal rotsblokken omhoogsteken die bij de aardverschuiving van de bergen naar beneden gekomen zijn. (Telefoto) DEN HAAG Hr. Ms. onderzeeboot jager „Friesland" zal voor een normale af lossing in de tweede helft van februari naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrek ken, zo deelt de marinevoorlichtingsdienst „Een beslissing van historische beteke nis" noemde de Nederlandse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, dr. van Houten, het eindresultaat, waaraan meer dan 200 uren van inspannende en techni sche debatten in de afgelopen drie weken door de ministers van de zes landen zijn besteed. Juichend was, zoals te begrijpen, de toon van dr. Mansholt, voor wie het aan nemen van de landbouwvoorstellen van de executieve commissie zeker een persoon lijk succes kan worden genoemd. Temeer, waar de oorspronkelijke voorstellen ten slotte ondanks het dagenlang over en weer praten en het in lange opeenvolging aan brengen, ongedaan maken of weer veran deren van wijzigingen niet zo erg geha vend uit de strijd tevoorschijn waren geko men. De heer Mansholt was van mening, dat de betekenis van het gisteren genomen besluit ook op politiek vlak zeer belangrijk is en dus niet alleen, omdat de weg naar de volmaakte Europese markt weer een eind was verlengd. Waren deze onderhan delingen mislukt, zo zei hij, dan hadden wij, in casu de Europese Economische Ge meenschap, een figuur geslagen tegen over de gehele wereld, die de laatste da gen op ons let. Nu is de wil van de zes regeringen om verder te gaan gebleken en de weg terug is afgesloten. De UNO-voorzitter dr. Lahr herinnerde er aan, dat de ministerraad van de laatste maand binnen die periode meer besluiten had genomen op het ter rein van het gemeenschappelijk landbouw beleid dan een nationaal parlement er binnen een jaar pleegt te nemen. Zo is dus thans besloten de tweede fase in te gaan. Waar de overgang van de tweede naar de derde fase automatisch is (al is een jaar uitstel mogelijk) zal het in het minst gunstige geval nu nog 9 jaar duren tot het ogenblik, waarop de ge meenschappelijke markt volkomen zal zijn. De totale verlaging van de tarieven zal thans met ingang van 15 januari a.s. 40 percent worden. Begin februari komt de ministerraad weer bijeen en kan kan worden besloten of er nog een extra ver snelling van 10 percent zal worden toege past, zodat dan de oorspronkelijke tarie ven met de helft zullen zijn verlaagd. Een voordeel van het genomen besluit is ook, dat thans met betrekking tot vele belangrijke zaken (o.a. de vrije vestiging, voor zover die geen correctie op het scheeftrekken van de concurrentie beoogt) door de ministerraad van de EEG met 2/3 meerderheid in plaats van met eenstem migheid kan worden beslist. De geschie denis van de eerste fase heeft wél ge leerd, hoezeer dat de procedure zal ver eenvoudigen. De Bosch Kemper: Beter een leven vol teleurstelling dan een leven zonder ideaal. Advertentie Nli in onze Service-Verkoop: modieuze donkere tinten Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 ij tegenover Tuschlnskl Weerrapporten 12 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Uit het binnenland 2 Vö» Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws3 Beurs 3 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina s Advertentie Voor het voeren van besprekingen met de regering, zijn zaterdagmiddag twee vakbondsbestuurders uit Nieuw-Guinea op Schiphol aangekomen: mr. J. H. G. Boekraad, voorzitter van de afdeling Nieuw-Guinea van de Algemene R.-K. Ambtenaren Vereniging (ARKA), en mr. L. O. A. Moll, vice-voorzitter van het Christelijk Werknemersverbond in Nieuw-Guinea (CWNG). „Op Nieuw-Guinea leeft het gevoel dat dit gebiedsdeel de inzet vormt van een po kerspelletje tussen Nederland en Indone sië," zei mr. Moll. „De regering heeft ons beiden thans uitgenodigd naar Nederland te komen en het is logisch, dat wij grote verwachtingen goesteren. De regering zou ons niet naar Nederland hebben laten ko men als zij niet van plan was een goede regeling voor de ambtenaren te treffen." Volgens de twee vakbondsbestuurders valt er heel wat te regelen: een snelle en Fabriek van ponskaarten-systemen Compactus installaties en plaatstalen kantoormeubelen, STAALHAVEN 12, VELSEN-N., vraagt: bekend met verwerking van dunne plaat; voor af montage, perserij, etc. dinsdag 16 januari van 7.309 uur 's avonds in café-restaurant ,,'t Hof van Holland", Gr. Markt 29, Haarlem. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439' LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL'223596 Op uitnodiging van de Nederlandse regering zijn twee vakbondsbestuur ders uit Nieuw-Guinea naar Nederland gekomen voor overleg over de positie van de ambtenaren op Nieuw-Guinea. Op Schiphol stonden de heren zaterdag de pers te woord. Links mr. Boekraad, voorzitter van de afdeling Nieuw- Guinea van de Algemene Rooms- Katholieke Ambtenarenvereniging; rechts mr. Moll, vice-voorzitter van het Christelijk Werknemersverbond in Nieuw-Guinea. efficiënte evacuatie van Nederlanders in geval van oorlog, een goede wachtgeldre geling als de ambtenaren eenmaal terug zijn in Nederland, een redelijke vergoe ding voor eventuele schade, kortom aller lei garanties en waarborgen, die de Ne derlandse ambtenaren op Nieuw-Guinea het veilige gevoel kunnen verstrekken dat zij thans volgens beide heren bitter mis- i. ,Er wordt de hele dag naar de berich ten van diverse radiostations geluisterd," vertelde mr. Boekraad, „want de spanning is groot. Wij willen niet defaitistisch lij ken, maar we houden er toch allemaal rekening mee, dat er binnen een jaar voor ons geen plaats meer'op Nieuw-Guinea zal zijn. Daarover bestaat uiteraard bezorgd heid; men is nerveus; men weet niet wat de toekomst inhoudt „De meeste ambtenaren zouden reeds nu hun gezinnen naar Nederland willen evacueren." zei mr. Moil, „maar dat mag niet van het Goevernement, d.w.z. het heeft er geen geld voor. Je moet het dus zelf bekostigen en dat kan haast niemand. Bovendien achtten wij dat niet redelijk. Als straks het Nederlands bestuur over Nieuw-Guinea wordt opgeheven, zullen de meeste ambtenaren immers met hun ge zinnen worden gerepatrieerd en dan wèl op kosten van de regering." Ook bestaat er ongerustheid over de ge ringe evacuatie-mogelijkheden in geval van een Indonesische aanval. „Er zijn slechts enkele KPM-schepen en het is de vraag of in zo'n geval het vliegveld van Biak voor civiel luchtverkeer in gebruik zal blijven. Hoe moeten dan de 2800 amb tenaren met hun gezinnen in veiligheid worden gebracht?", vroeg mr. Moll zich af. iMMÉi Geruchten, als zou een Nederlandse par ticulier informeel contact met vertegen woordigers van Indonesië te Brussel heb ben opgenomen met medeweten van „Den Haag", worden door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag als fan tasie beschouwd. Er is daar van een der gelijk informeel overleg niets bekend. DEN HAAG. Naar aanleiding van be richten als zou een grote uittocht uit Nederlands Nieuw-Guinea, in het bijzon der van gezinnen, te verwachten zijn, deelt het ministerie van Binnenlandse Zaken mee, dat deze berichten ongefundeerd zijn. De regerinlg acht geen grond aanwezig voor evacuatie van vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea. Dit neemt uiteraard niet weg, dat de regering rekening houdende met alle gebeurlijkheden de situatie nauwlettend observeert en alle noodzake lijke maatregelen voorbereidt en treft ter bescherming van de levens van burgers in Nieuw-Guinea. De toevallige aankomst van drie vlieg tuigen tegelijk uit Biak op Schiphol op 13 januari heeft mede aanleiding gegeven tot ongefundeerde berichten. Onder de passa giers bevonden zich slechts enkele gezin nen, welke meenden Nieuw-Guinea voor tijdig te moeten verlaten. De overige pas sagiers bestonden uit ambtenaren met ver lof, alsmede uit ambtenaren en particu lieren wier dienstverband geëindigd was, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken. De Indonesische militaire autoriteiten hebben de publikatie van alle nieuws met betrekking tot de moordaanslag die te Makassar op president Soekarno gepleegd is, verboden. Het verbod werd toegelicht met de verklaring, dat „reeds genoeg over het incident gepubliceerd is". Uit berich ten uit Makassar blijkt, dat reeds 17 per- Advertentie 9-/ costuum mantel dames of heren japon (eenv.) pantalon rok W5- jumper 4t» Grote Houtstraat 5 tel. 10771 Amsterdamsevaart 30 tel. 11561 Binnenweg 137 tel. 36432 Advertentie Nü In onze Service-Verkoop: dè mode van 1962: kleine contrastrijke dessins, vele kwart- en buikmatenl Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 J tegenover Tuschlnskl Mk. ca 4 .T- Een van de gearresteerde Nederlan ders wiens naam door UPI wordt ver meld als Loritz Gustaaf Hendrik Peperzak. (Telefoto) sonen zijn gearresteerd in verband me de aanslag, die door de militaire autoritei ten toegeschreven wordt aan agenten die daartoe door de Nederlanders aange zet zijn. In Djakarta is geen bevestiging te krij gen van een bericht van de militaire con mandant op Zuid-Celebes, kolonel Joesoi dat drie Nederlanders gearresteerd zou den zijn dat een hunner de granaat ge worpen zou hebben. In Djakarta is meegedeeld dat de staat- luchtvaartmaatschappij „Garuda Indon sian Airways" zal worden omgeschak tot een transport-afdeling van de luc' macht in het kader van de mobil>' de bevrijding van West-Irian.

Haarlem's Dagblad | 1962 | | pagina 1