„Consumenten zullen nog niet veel merken van Euromarkt" ATLAS So GLYCA GLYCA ;f: en AGENDA Verhoging minimumleeftijd voor bromfietsers Europoort ontving grootste tanker tot dusverre BEST BROOD Minister Marijnen: Brood wellicht een cent duurder Ouderdomspensioen en kinderbijslag Levenslang voor Nederlander in Australië Kassier verduisterde tienduizend gulden Havenarbeiders in A'dam protesteren tegen traag loonoverleg Fa. B. J. VAN HEMT Definitieve intrekking van het rijbewijs bij herhaaldelijk rijden onder-invloed Scandinavië-expres in quarantaine VERMAAT's W isselvallig Liberiaan kwam 83.600 ton olie bij de Shell bezorgen AUTOVERHUUR Alléén VRIJDAG 19 JANUARI 1962 Bedankje W Jfl «l m m Mm Telefoon 60585 Officier in beroep in de zaak-Tiendeveen helpt direct! DR. E. J. SWAAB'5 VERENIGDE FABRIEKEN Kerkelijk nieuws Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Aa-Be 195 x145 PLAIDS Zaalberg 100% WOL ƒ41.75 MINISTER KORTHALS OVERWEEGT: Veiligheid bij de spoorwegen De K.L.M. Loos alarm voor pokken 40.000 klanten vragen erom WEERRAPPORTEN ia Voor de Nederlandse consument zullen de besluiten over het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de E.E.G. niet onmid dellijk gevolgen hebben. De minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, heeft dit gisteren op een persconferentie mee gedeeld. Een voorbehoud maakte hij ech ter ten aanzien van de broodprijs. Met ingang van 1 juli van dit jaar zal op broodgraan de volledige heffing betaald moeten worden. In de verordeningen is vastgelegd dat het eerste jaar, dus ook met ingang van 1 juli a.s. 13-15 van die heffing ten goede mag komen van de consument (Het jaar daarop 15 en zo verder gedurende de overgangsperiode een jaarlijkse verminde ring met 2/15). Voor het ogenblik zal dus 2/15 van de heffing invloed kunnen hebben op de broodprijs en dat in Ne derland tot een verhoging van die prijs met maximaal een cent kunnen leiden. Het is echter niet zeker of dat inderdaad gebeurt. Met het ingaan van de heffingssyste men zullen contingenteringen tot het ver leden moeten behoren. Er is nu nog een internationale discussie gaande over de vraag of de verplichte bijmenging van in landse, tarwe in het brood als contingen- tering moet worden beschouwd. Het daardoor nog niet bekend of die verplichte bijmenging op 1 juli moet vervallen; de mogelijkheid zit er wel in. Van de voorzitter van de E.E.G-com missie, dr. W. Hallstein, hebben de mi nisters Marijnen en de Pous een telegram ontvangen, waarin hun dank wordt ge bracht voor hun bereidheid, hun grote des kundigheid in dienst van de Europese zaak te stellen en voor hun Europese overtui ging die niet in de laatste plaats bij de bespreking over institutionele vraagstuk ken tot uiting is gekomen. De beide Nederlandse ministers hebben zich, zoals bekend, fel en met succes ge weerd tegen pogingen om aan de zelf standige beslissingsbevoegdheid van de Europese commissie te tornen. Minister Marijnen heeft dr. Hallstein, Advertentie 24 AUTO'S, o.a. VW '62 en Opel '62 Voordelig wintertarief. Rijksstraatweg 145 - Ostadestraat Volgens een mededeling van de Raad van Arbeid komt het nog vrij regelmatig voor, dat personen, die in het genot zijn van ouderdomspensioen ingevolge de Alge mene Ouderdomswet, niet op de hoogte blijken te zijn van het feit, dat sedert 1 oktober 1959 aan dit ouderdomspensioen tevens recht op kinderbijslag is verbonden voor kinderen tot 16 jaar, waarmede ge lijkgesteld zijn studerende en invalide kin deren van 16 tot en met 26 jaar. Nog steeds doen A.O.W.-pensioentrek- kers aanvragen im kinderbijslag, welke kinderbijslag echter reeds van 1 oktober 1959 had kunnen worden toegekend, indien deze aanvragen tijdig waren gedaan. Uit zonderingen daargelaten kan de kinderbij slag namelijk niet vroeger ingaan dan één jaar voor de eerste van de maand, waarin de aanvrage wordt gedaan. De pensioentrekkers zullen er goed aan doen, indien zij menen aanspraak op kin derbijslag te hebben, na te gaan of deze kinderbijslag inderdaad naast het ouder domspensioen wordt betaalbaargesteld. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de Raad van Arbeid, die ook inlichtingen verstrekt over deze aangelegenheid. die wegens ziekte de beslissende verga dering niet heeft kunnen bijwonen, een antwoordtelegram gestuurd, waarin hij zijn grote waardering en bewondering uit voor het constructieve werk van-de com missie en in het bijzonder van de vice- president dr. Mansholt en diens staf. Minister Marijnen gaf gisteren in Den Haag een toelichting op het recente EEG-akkoord. De foto toont v.l.n.r.: dr. J. H. Patijn, secretaris generaal van het ministerie, ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening en de minister. Het Openbaar Ministerie heeft beroep aangetekend tegen de door de rechtbank te Assen genomen beschikking, de twee wachtmeesters van de rijkspolitie in de zaak van het dodelijk schot te Tiendeveen van rechtsvervolging te ontslaan. De wachtmeesters hadden een bezwaar schrift tegen de dagvaarding ingediend. De rechtbank heeft daarna in de raadkamer de beslissing genomen hen buiten vervol ging te stellen. Het slachtoffer van het schot te Tiende veen zou enige politiemannen met een mes hebben bedreigd. Een schot van een van deze politiemannen maakte een eind aan zijn leven. Nadat was komen vast te staan, dat de dodende kogels niet uit het pistool van de aanvankelijk verdachte wachtmeester afkomstig waren, werden de twee andere wachtmeesters gedag vaard. - v. -vriv.-Sai-ïx. -üiaiüx- Advertentie tvScs; Een jury-rechtbank in Brisbane i Australië heeft een 31-jarige Nederlandse emigrant veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf, nadat hij door een jury van 12 personen schuldig was bevonden aan moord op zijn 23-jarige vrouw. Hij zou haar bij het strand ten zuiden van Bris bane door verdrinking hebben omgebracht. De Nederlander heeft dit steeds ontkend. Vóórdat zijn vrouw stierf had hij trouw beloften gedaan aan een verpleegster, die niet wist dat hij gehuwd was. De administrateur en de bedrijfsleider van een autobedrijf aan de Overtoom te Amsterdam hebben de 31-jarige kassier van dit bedrijf naar het politiebureau ge bracht, waar zij mededeelden dat de man zich aan verduistering van ruim negen mille had schuldig gemaakt. De kassier gaf dit tegenover de politie ook toe. Hij had van een debiteur een bedrag van ruim 8000 gulden geïnd en dit niet in de boe ken verantweord. Tevens bleek dat hij on geveer een jaar geleden een kunstmatig kastekort van duizend gulden had ge creëerd. Het geld is opgegaan aan een tv-toestel en een tweedehands auto. De man is opgesloten. In de Amsterdamse haven is gistermid dag- en avond door enkele honderden ha venarbeiders een proteststaking van een tot twee uur gehouden. Met deze actie hoopte men de goedkeuring van de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst door het College van Rijksbemiddelaars te be spoedigen. Tussen werkgevers- en werk nemersbonden is over deze C.A.O. reeds overeenstemming bereikt. Het uitblijven van de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars heeft de afgelopen dagen onder de arbeiders van diverse hoofdstedelijke havenbedrij ven grote ontstemming veroorzaakt. Sinds dinsdag zijn vele telegrammen aan het College gezonden, waarin een onmiddellij ke beslissing werd geëist, terwijl in en kele bedrijven de directie is verzoent voorschotten te geven in afwachting van de in de nieuwe C.A.O. overeengekomen joonsverhogingen. Gistermorgen bereikte de ontevreden heid bij het personeel van de n.v. Am- sterdarnsche Havenbedrijf aan de Süma trakade haar hoogtepunt. Tijdens de lunchpauze werd contact opgenomen met arbeiders van andere bedrijven om te overleggen over een protestactie. Om streeks drie uur legden ongeveer 100 man bij het Amsterdamsche Havenbedrijf ge durende een uur het werk neer, waarna dit voorbeeld werd gevolgd door ruim 100 werknemers in de Houthaven. Hier werd ook door de om halfzes beginnende avond ploeg ruim een uur gestaakt. De directie van de n.v. Amsterdamche Havenbe drijf verklaarde gisteravond, dat door de avondploeg normaal werd gewerkt. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Wierden (toez.) H. C. Bult man te Papendrecht voor Arnemuiden B. Haverkamp te Groenekan. Geref. Kerken Beroepen te Enschede (vac.-B. J. Aal- bers) Joh. C. Baumfalk te Ommen te Raamsdonk c.a. en Drimmelen H. Pilon, kand. te Hilversum. Beroepen te Klundert H. Pestman te Appingedam. Geref. Gemeenten Beroepen te Borssele en te Rijssen (2de pred.pl.) Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. C Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Vijfde vrijdagavondconcert door het N.Ph.O., o.l.v. Henri Arends, m.m.v. de pianist Daniël Wayenberg. Werden van Berlioz, Prokofjev en Borodin. Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Een midzomernachtsdroom", van William Shakespeare; regie: Hans Bentz van den Berg. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Mijn dochter Patricia", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De mysterieuze Julia Manton", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Don Camillo op de barrica de", a.l. Zondag 11 u.: „Heuvel 24 ant woordt niet", 14 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u., za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „De pro fessor wil er uit", a.l. Zaterdag 14.30u. en zondag 14 en 16.15s u.: „De laatste Robin Hood", a.l. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater, vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De hinderlaag", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes zonder kamers", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Zondag 11 u.: „Aïda", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag t/m zondag 20 u.: „Angst", 18 j. Zondag 14.30 u.: „Het koninkrijk van de humor", a.l. VRIJDAG 19 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „Pepe". Rex Theater, 20 u.: „De liefde van Her cules". ZATERDAG 20 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „Pepe" Rex Theater, 20 u.: „De liefde van Her cules". VRIJDAG 19 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het legioen der dapperen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" W.B. Theater, 20 u.: „Alarm bij de kust wacht". ZATERDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het legioen der dapperen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" W.B. Theater, 20 u.: „Alarm bij de kust wacht". VRIJDAG 19 JANUARI Marquette Theater: Geen voorstelling. ZATERDAG 20 JANUARI Marquette Theater, 20 u.: „Jailhouse Rock". Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12830 Minister Korthals heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld te over wegen de minimum-leeftijd voor brom fietsers tot 18 jaar te verhogen en dezen te onderwerpen aan een klein examen. Hij zou de suggesties om reeds in de eerste en tweede klassen van de lagere school een afzonderlijk leervak „ver keersveiligheid" in te stellen en ook in de middelbare scholen verkeersonder- richt te doen geven, JiespreTcen met mi nister Cals. In het ontwerp voor de nieuwe Wegenverkeerswet is een ho gere maximumstraf gesteld voor rijden onder invloed van alcohol. Overwogen wordt van mensen, die meermalen we gens rijden onder invloed zijn veroor deeld, het rijbewijs voorgoed in te trekken. Staatssecretaris Stijkel deelde mee, dat een aantal maatregelen ter vergroting van de veiligheid van het spoorwegverkeer wordt overwogen. De staatssecretaris zei echter dat het gevaarlijk is, al te veel te vertrouwen op de automatisering, zolang deze nog niet perfect is ontwikkeld. De staatssecretaris kon nog niets naders zeg gen over de mogelijkheid van een (spoor lijn Leiden-Schiphol-Amsterdam. Over een lijn door de nieuwe IJselmeerpolders (Anv sterdam-Lelystad-Kampen) is nog een on derzoek gaande. Over de salariëring van het spoorweg personeel is nog beraad gaande. De be windsman voelde niet veel voor het invoe ren van goedkope reizigerstarieven (week endretours e.d.). Hierdoor zouden de ont vangsten minder worden, terwijl het ver voer zou toenemen. Op korte termijn zijn voorstellen te ver wachten in verband met de financiële moei lijkheden vein de K.L.M. Er zal medewer king worden verleend aan plaatsing van voormalige personeelsleden van de K.L.M. in andere functies. Over het vervoer te land zei staatssecre taris Stijkel dat overleg gaande is betref fende grotere maten en gewichten van vrachtauto's, ter verruiming van de laad- capaciteit. In de pendel van arbeiders met autobusjes zag hij weinig bezwaren; het is volgens hem niet gebleken dat deze vorm van vervoer erg onveilig zou zijn. De vrijheid om per auto personen te ver voeren mag niet te snel worden aange tast. Het verschijnsel van vlagdiscriminatie bij de zeescheepvaart duurt nog voort. De regering is bezorgd over de ontwikkeling van de anti-kartelmaatregelen in de Ver enigde Staten, waarvan een nadelige in vloed uitgaat, ook op de vrachtprijzen in de scheepvaart. De regering had aandacht voor de wens, dat Nederlandse schepen evenals vóór de oorlog weer zouden worden toegelaten op Duitse binnenwateren. Wellicht kan een regeling in E.E.G.-verband hier uitkomst brengen. W egenbouw Bij de afdeling Waterstaat heeft minis ter Korthals een aantal mededelingen ge daan over wegenbouw. Hoewel er een groot tekort is aan technisch personeel, zal al het mogelijke worden gedaan om het programma voor 1962 uit te voeren. Hij verwachtte dat dit jaar nog de grond aankoop voor het stuk tussen Hoevelaken en Apeldoorn zou plaatshebben. De brug bij Zwolse Hoek zal zo is de bedoeling tegelijkertijd met de noord zuid-verbinding door de IJselmeerpolders gereed komen. De financiering van een brug over de Oosterschelde maakt nader overleg nodig; als men op dit punt tot een akkoord is gekomen zal de bouw kunnen doorgaan. De aanleg van een nieuwe verbinding Bre- da-Antwerpen zal de grootst mogelijke voorrang krijgen. De minister zei dat de ontwikkeling van het verkeer een versneld investeringstempo nodig maakt, maar er zijn grenzen, vooral wegens de beperkte arbeidsmarkt. Het is gewenst, het aantal gelijktijdig ter hand te nemen werken te verminderen, om versnippering van krach ten te voorkomen. De bewindsman zag niet veel in' de instelling van een wegen-' bouwraad, omdat hij al van veel zijden deskundige adviezen krijgt. Het was hem niet duidelijk hoe zo'n raad nog een taak zou kunnen hebben. Duwvaart x Op het Amsterdam-Rijnkanaal zal een beperkte duwvaart mogelijk zijn. Hiervoor zullen echter de spoorbruggen moeten wor den verhoogd. Het kanaalprofie-1 moet wor den verbreed en ten zuiden van Tiel zal een formatiehaven moeten worden ge bouwd. Een duwvaartverbinding Amster- dam-Tiel zal dan mogelijk worden. Scheveningse haven Voor de verbetering van de Schevening se buitenhaven zijn langdurige voorberei dingen noodzakelijk. Hij kon geen tijdstip noemen waarop met de werkzaamheden zal worden begonnen. Intussen was hij het met diverse Kamerleden wel eens dat de gang van zaken niet erg snel geweest is. Toch meende hij voor zichzelf de eer te mogen opeisen de zaak „op het spoor" te hebben gezet. De Kamer heeft tenslotte de begroting van Verkeer en Waterstaat zonder hoofde lijke stemmen goedgekeurd. Uit gemeentedienst. Het hoofd van de de afdeling Stadsontwikkeling en Volks huisvesting van Den Haag, mr. W. A. Schouten, heeft per 1 maart ontslag ge vraagd uit de gemeentedienst. Hij is voor nemens zich als advocaat en procureur te vestigen. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat hij na de verkiezingen voor de gemeenteraad in mei een zetel in de Haag se raad zal bezetten. In KVP-krir;gen zou het in de bedoeling liggen hem op de kan- De Scandinavië-express is gisteravond I dida,enlijst een verkiesbare plaats te doen in Utrecht vastgehouden omdat men veronderstelde, dat zich bij één der reizigers de 24-jarige zeeman Horst Grosz uit Hamburg verschijnselen van pokken voordeden. Deze veronderstel ling bleek later onjuist te zijn, De trein werd binnengeleid op een vol ledig afgezet perron, waarna de Duitser door ziekenbroeders in witte pakken naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht werd gebracht. De ongeveer dertig reizi gers die in Utrecht uitstapten werd voor lopige quarantaine opgelegd. De Scandi navië-express bleef voorlopig in Utrecht staan. Later op de avond stelde de Utrechtse internist prof. dr. C. D. den Langen vast, dat de Duitse zeeman geen pokken had. Een onschuldige huidziekte was de aan leiding voor al de opwinding Toen de Duitse zeeman door de Neder landse douane in Enschede werd gevraagd of hij tegen pokken was ingeënt, merkte de man op, dat hij een opkomende huid uitslag had. Dit was aanleiding de medi sche dienst van de spoorwegen te alar meren, die op zijn beurt de G.G.D. van Utrecht waarschuwde. Intussen had Rotterdam zeer snel ge reageerd op de berichten over de ziekte symptomen bij de Duitse reiziger in de Scandinavië-express. De directeur van de G.G.D. werd thuis omstreeks half elf te lefonisch in kennis gesteld van de maat regelen, die in Utrecht waren genomen. Hij waarschuwde onmiddellijk het hoofd van de afdeling hygiëne en quarantaine, dr. J. Huisman, die in korte tijd een me disch team, met o.a. vijf artsen, formeer de en daarmee naar het station Rotter dam-Noord ging Dit was inmiddels door tien agenten hermetisch afgesloten van de buitenwe reld. Het was bekend, dat zich in de trein ongeveer veertig passagiers met bestem ming Rotterdam bevonden, die op eniger lei wijze contact konden hebben gehad met de Duitser. De G.G.D.-directeur deel de later mede dat zij ook als de na dere gegevens inderdaad op pokkensymp- tomen hadden gewezen in geen geval in quarantaine zouden zijn gehouden, aan gezien zij nog niet besmettelijk konden zijn voor hun omgeving. Het medische team was alleen aanwezig om hen een (her) inenting te geven. Dat zou eventueel op het station geschieden. Daarna had den zij naar huis kunnen gaan met de opdracht zich onder voortdurende controle te stellen van hun artsen. Gelukkig is dat achteraf allemaal niet noodzakelijk geblekën. Toen de trèin oth kwart over elf het station binnenreed wist men al dat er geen sprake was van pok ken. Een half uur later werd de trein vrij gegeven. Met een vertraging van een uur en twintig minuten vertrok hij daarop naar Hoek van Holland waar de nacht boot naar Engeland inmiddels vertrokken was. PROEFSCHRIFT OVER EUROPESE ORGANISATIES. Woensdag is aan de rijksuniversiteit Leiden gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op een proefschrift ge titeld: „European organizations and fore gn relations of states" jhr. F. A. M. Alting von Geusau te Enschot(N.Br.). Hij is lector aan de r.-k. economische hogeschool te Til burg, met als leeropdracht het recht der internationale en supranationale organi saties, en het vergelijkend staatsrecht. Promotor was prof. dr. I. Samkalden. AFSCHEID BIJ DE TWENTSCHE BANK. De heer J. A. J. van der Wijk zal om ge zondheidsredenen aftreden als plaatsver vangend directeur van de Twentsche Bank n.v. Hij zal zijn functie neerleggen in de jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders. innemen. Legioen van Eer. De president van de Franse Republiek heeft dr. J. J. van Soest, directeur van het Bureau voor Handels- en Industriebelangen van de gemeente Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van het Legioen van Eer wegens zijn werk zaamheden ter versteviging van de ban den tussen Nederland en Frankrijk. Beroepen afgewezen. De Kroon heeft ongegrond dan wel niet-ontvankelijk ver klaard enige beroepen tegen het besluit van Ged. Staten van Noordholland, waar bij voor een deel goedkeuring is verleend aan een uitbreidingsplan van Amsterdam- Noord. Brand. Bij een felle brand in een op slagplaats van een maalderij in Scherpen- zeel zijn een loods, een transporteur en duizenden kilo's stro, hooi, kunstmest, turf- strooisel en gedroogde pulp in vlammen opgegaan. De brandweer van Woudenberg verleende assistentie bij het blussingswerk. II. B. Vink overleden. In Den Haag is op 57-jarige leeftijd overleden de heer H. B. Vink, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers(sters) in Industriële bedrijven „Sint Willibrordus", en lid van het verbondsbestuur van de K.A.B. Ambassadeursdochter. De 20-jarige dochter van de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag gaat langzaam vooruit, zo maakten doktoren in het ziekenhuis van Winchester bekend. Ellen Rice werd vorige week zaterdag ernstig gewond bij een auto-ongeluk. Haar ouders verblijven in Winchester en komen haar elke dag be zoeken. Deltahotel verkocht. Het Delta-hotel, dat te Haamstede in aanbouw was in op dracht van de n.v. Scelveringhe is in ver band met het faillissement van deze n.v. openbaar verkocht. Koper werd de heer P. L. Blijenberg te Roosendaal voor 280.000. Advertentie iiiiilllillilillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiillllliiiiiiliiliiiiiiiiiiillllllllllllllli Het K.N.M.I. deelt mede: Na het passeren van een rug van hoge luchtdruk, waarbij de temperaturen plaat selijk tot dicht bij het vriespunt daalden, breidde reeds in de nanacht een nieuwe oceaandepressie haar invloed tot over ons land uit. Een front van deze depressie, waarvan de kern vrijdagmorgen bij Schot land lag, zal zaterdag reeds tot bij Polen zijn doorgedrongen. Op de oceaan houdt de depressieactiviteit onverminderd aan, zodat het weer ook in ons land een wissel vallig karakter zal behouden met winden in de zuidwesthoek en temperaturen ge middeld enkele graden boven normaal. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. 5 t Dagen van confereren zijn voorafgegaan aan de aankomst van gisteren van één der grootste tankers ter wereld, de Frisia, in de nieuwe Europoort. De Liberiaanse reus, draagvermogen 85.569 ton, was namelijk het grootste schip, dat ooit zijn weg naar het Rotterdamse havengebied heeft gezocht. In zjjn 56 ladingtanks droeg hij een hoeveelheid ruwe olie van 83.600 ton, wat eveneens een nieuw record voor de Maasstad betekende. Deze gigantische getallen zijn de laatste dagen een bron van zorg geweest voor de autoriteiten, die bij de Rijkswaterstaat, de haven- en loods- diensten zijn betrokken. Want de ruim 83.000 ton olie bracht de Frisia op een diep gang van 13.90 meter en dat betekende dat er zelfs bjj hoog water bij het binnenlopen van Hoek van Holland onder de kiel vaak geen ruimere marge was dan slechts enkele meters. Tot enkele uren voor de aankomst is er dan ook voortdurend overleg geweest tus sen Rijkswaterstaat, het loodswezen en de havendienst, werden er voortdurend peilin gen verricht en bleef men ook baggeren op de „drempel" tussen de Nieuwe Waterweg en Europoort, alvorens de route vrij werd gegeven. De vaargeul van zee naar Hoek van Holland was al eerder uitgehold tot 15 a 16 meter. Maar gelukkig hebben de autoriteiten, die zich verzameld hadden op het beton- ningsvaartuig Delfshaven, kunnen vast stellen dat alles zo verliep, als zij zich ge dacht hadden en dat impliceert dat de nog verre van voltooide Europoort nu ook al volbeladen schepen van mammoetfor maat kan ontvangen. Het weer was goed, het tij had het water één meter doen rij zen en tenslotte bleek ook de Frisia goed manoeuvreerbaar. Om kwart over drie kwam de tanker binnen de pieren van Hoek van Holland, in toom gehouden door Leen Smit's Europoortsleepboten Schouwenbank, Steenbank, Azië en Euro pa, en omstreeks half vijf meerde het schip definitief af aan de grote steiger van Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Maliorca Lissabon geheel bew. zw mist zzw geheel bew. z mist geheel bev geheel bew zwaar bew onbewolkt zzw zzw zw z zzw geheel bew wzw onbewolkt wzw half bew nno zwaar bew zw half bew. zzo regen zzw geheel bew zzw half bew zzw geheel bew zw licht bew. zzo mist windst. geheel bew. windst. zwaar bew. nnw geheel bew zw geheel oew. zzw regen regen regen regen mist geheel bew mist onweer half bew licht bew licht bew. licht bew. onbewolkt zzw zzo windst. ono z windst. no windst. windst. wnw windst. w n 4 tv CB g 28 E V 7 0,2 8 0 7 0,4 8 0,1 9 0 9 0,4 9 0 8 2 3 3 5 0,5 6 0 7 0,1 5 0,1 9 2 8 0 8 0 7 1 11 0,2 11 2 11 4 15 0 7 0 8 0,4 7 0,1 4 4 6 6 5 0,1 0 0 5 0 -0 0 15 0 15 0,3 17 0 7 11 17 1 13 0 Zaterdag 20 januari Zon op 8.38 uur, onder 17.05 uur. Maan op 17.04 uur, onder 8.13 uur. de Shell het karwei was volbracht en I men had zelfs geen angstig momentje doorgemaakt. Spoedig daarop bogen de zuigpompen van de Shell al naar voren om het schip zijn inhoud te ontnemen. Tweede keer De Frisia is al eens eerder in het ge bied van de Nieuwe Waterweg geweest, maar toen in ballast, wat aanmerkelijk I minder problemen met zich bracht. In maart 1961 onderging het schip, dat een lengte heeft van 257 meter en een breedte van 38 meter, namelijk een dokbeurt bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en werd het. aan de andere zijde van de Waterweg, olie- en gasvrij gemaakt bij de n.v. Tankcleaning. De tanker is het eigendom van de Uni verse Tankships Inc. uit Monrovia en vaart gewoonlijk van de Perzische Golf rond Kaap de Goede Hoop naar Cux- I haven en Embden om olie te transporte ren voor de onafhankelijke oliegroep Fri sia. Deze reis kwam tot stand op basis van een ruilovereenkomst met de Shell, de lading kwam uit Mena-al-Ahmadi bij Koe- Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. 20 januari 29 januari Maanstanden 19 17 uur volle maan 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 januari Hoog water 2.55 en 15.09 uur. Laag water 10.55 en 23.12 uur. Zaterdag 20 januari Hoog water 3.38 en 15.51 uur. Laag water 11.38 en 23.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1962 | | pagina 2