Grote wisseling tien jaar vijfde in bevolking; in deel vervangen Migratie heeft kwalitatief nadelige invloeden Haarlemse Politierechter Rapport over sociale structuur van Haarlem Karakter van woon stad versterkt Boete van 15000 voor textielgroothandelaar DONDERDAG 25 JANUARI 1962 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Sterke migratie Bedenkelijk symptoom Instrument Nieuws in het hort UIT STAD EN STREEK Welke richting? Schets der wijken ■Mil I II '#Éfl Vet kuiven en kikkers Filmmiddag voor bejaarden Wegens roekeloos rijden Ongelijkvloerse kruising Wagenweg-West. Randweg voorlopig „niet te betalen" Grote belangstelling voor tweede oecumenische avond Plannen voor tennisclub in groeiend Vijfhuizen Middenstandsvereniging viert gouden jubileum Finale tweede klasse libre district Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Vandaag is verschenen het rapport over het onderzoek naar de sociale structuur van Haarlem, een onderzoek, dat in opdracht van het Haarlemse gemeentebe stuur werd ingesteld door de Stichting Noordholland-Provinciaal Opbouworgaan. Het rapport, dat in gedrukte vorm is uitgegeven, moet worden beschouwd als een bijdrage voor het saneringsbeleid. Het geeft niet alleen een maatschappelijke karakterisering van wijken en buurten, een schets dus van de interne sociale opbouw, maar werpt ook een licht op de externe invloeden op de sociale struc tuur van Haarlem, op factoren als forensisme en migratie. In dit opzicht ver schaft het rapport inzicht in de tendenties, die de sociale structuur van Haarlem vanuit de samenhang met de conurbatie rondom het Noordzeekanaal beïn vloeden. „De betrekkingen tussen de gemeenten binnen deze sociaal-economische totaliteit worden geleidelijk aan zo intensief en veelvuldig, dat geen hunner meer kan worden gezien als een volledig op zich zelf staand geheel. De ont wikkeling in één der gemeenten is in toenemende mate van invloed op de ont wikkeling in de andere. Door deze ontwikkeling is de conurbatie één arbeids markt gaan vormen, heeft zij het karakter van één groot woon- en leefgebied gekregen", aldus het rapport. De belangrijke graadmeters voor deze ontwikkeling naar een toenemende ver vlechting van de gemeenten binnen deze sociaal-economische totaliteit zijn foren sisme en migratie. Onder invloed van de ze factoren hebben zich tussen de jaren 1947 en 1956 betrekkelijk ingrijpende ver anderingen voltrokken in de samenstel ling van de Haarlemse beroepsbevolking. Het aantal zelfstandige bedrijfshoofden (de oude middenstand) heeft, in relatief opzicht een aanzienlijke vermindering on dergaan. Daartegenover staat een over eenkomstige groef van de nieuwe midden stand, de nog jonge in betekenis en om vang snel groeiende sociale laag, waarvan de employé en de ambtenaar de typische vertegenwoordigers zijn. Bovendien blijkt het aantal mannelijke hoofden van huis houdens zonder beroep in Haarlem sterk te zijn gestegen. Nu gelden deze globale veranderingen ook voor andere gemeenten, maar de snel le ontwikkeling van de forensenrelaties tussen Haarlem en andere werkcentra hebben toch wel het karakter van Haar lem al$ woonstad geaccentueerd. In 1947 was nog één van elke vijf Haarlemse mannelijke hoofden van huishoudens woonforens, in 1956 één van elke drie. In 1947 bestond 30 percent van de hoofden van huishoudens in Haarlem uit personen zonder beroep en woonforensen; in 1956 was dit percentage gestegen tot ruim 41. De meeste woonforensen vindt men op- der de nieuwe middenstand', 'voor wie Am sterdam de belangrijkste werkgemeente is. Maar nog sneller dan onder de nieuwe middenstand is het forensisme onder de Haarlemse handarbeiders toegenomen. Voor hen blijkt de IJmond het belangrijk ste centrum, gevolgd door Amsterdam. Opvallend is dat in deze categorie in het bijzonder de ongeschoolden hun werkkring in de IJmond (Hoogovens) vinden. De migratie blijkt een factor, die voor Haarlem een grote omvang heeft. In onge veer tien jaar werd een vijfde deel van de totale Haarlemse bevolking vervangen, wat uiteraard ook zijn invloed heeft op de sociale structuur der gemeente. Wel blijkt de invloed van de migratie op de samen stelling van de Haarlemse beroepsbevol king van geringe invloed te zijn geweest Alleen vraagt het vertrek van handarbei ders, in het bijzonder van gekwalificeerde handarbeiders, bijzondere aandacht, want daardoor is de toeneming van het aantal handarbeiders in Haarlem relatief gering geweest. De handhaving van het karakter van Haarlem als stad met een hoog per centage geschoolde handarbeiders ver dient niet alleen uit industriële overwe gingen maar vooral met het oog op een harmonische sociale structuur de aandacht, aldus het rapport van het Provinciaal Op bouworgaan. Dit rechtvaardigt onder meer de vraag naar de belangstelling in Haarlem voor het nijverheidsonderwijs en naar de mogelijkheden om die belangstel ling op te vangen. In het bijzonder wordt Vanmorgen heeft de directeur van de Stichting Noordholland,Provinciaal Opbouworgaan, de heer C. Lynzaad (rechts) het eerste exemplaar van het rapport over de sociale structuur van Haarlem aan burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers overhandigd. daarbij gedacht aan de grafische industrie en aan de zeer gespecialiseerde metaalin dustrie. Een grafische opleiding in Haar lem blijkt van eminent belang. Is de invloed van de migratie op de sa menstelling van de Haarlemse beroepsbe volking in het algemeen kwantitatief ge ring geweest, in kwalitatief opzicht is die invloed wel degelijk merkbaar. In het rap port wordt in dit verband gewezen op een tendens, die reeds enige tientallen jaren werkzaam is: het vertrek van de maat schappelijke bovenlaag, voornamelijk naar Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort, waar een voor deze categorie aantrekke lijker woonklimaat wordt gevonden. Een tendens, die bedenkelijk is, juist uit so ciaal-cultureel oogpunt. De nabije ligging van Amsterdam maakt het noodzakelijk, dat het sociaal-culturele leven in Haarlem wordt gedragen door een zeker lokaal patriottisme, dat zich in een geest van competitie afzet tegen wat in Amsterdam wordt geboden, aldus het rapport. Dat is slechts goed mogelijk op basis van historisch besef en traditie, die doorgaans worden gedragen door de plaatselijke bovenlaag. Men kan zich af vragen of het vertrek van sociaal-cultureel geïnteresseerden op den duur niet het „recruteringsveld" voor Haarlemse activi teiten te klein maakt, aldus het rapport Verbetering van het woonklimaat voor de Haarlemse bovenlaag door de bouw van een geschikt woningtype op daarvoor ge schikte plaatsen, is daarom gewenst. Ook de oriëntatie op de centrumgemeente zal moeten worden bevorderd, in welk ver band de stichting van een Technische Ho geschool in Haarlem belangrijk moet wor den genoemd. Ook wordt in het rapport ge wezen op het in kwalitatief opzicht niet onbelangrijke vertrek van beeldende en uitvoerende kunstenaars uit Haarlem. Woningbouw is natuurlijk voor een ge meente in een gebied, waar duizenden huisvesting zoeken, een belangrijk instru ment om de sociale structuur te beïnvloe den. Van de aard van de woningen hangt immers voor een groot deel af, wat voor type gezinnen er zullen komen wonen. Het effect van het aanbod van een bepaald woningtype is zelfs belangrijk groter dan een verandering in de plaatselijke werkge legenheid. De aanwezigheid van een groot aantal goedkope en min of meer vervallen oude woningen kan daarentegen door de aan trekkingskracht, die zij op een bepaalde categorie personen oefenen, de sociale structuur in een niet gewenste richting be- invloeden. Een tijdige sanering en de bouw van moderne woningen kunnen deze dreiging afwenden. als door een middelpuntvliedende kracht uit de oude stad verdreven. Van rond 30.000 in 1870 liep het aantal bewoners terug tot minder dan 19.000. Van eenheid van levensstijl is geen spra ke. De bevolking is zeer heterogeen. Men vindt er de oude middenstand naast de handarbeiders, grotendeels ongeschoolden. Als samenleving is de binnenstad verbrok keld. Ook de eigenlijke buurten zijn zo naar buiten gekeerd, dat een buurtsamen leving niet meer is te onderkennen. Alleen de De Witstraat kent nog enige interne so lidariteit. versterkt en in stand gehouden door onderlinge familiebetrekkingen. Tegen het einde van de vorige eeuw, toen de stad als gevolg van de snel toe nemende arbeidersbevolking, naar alle zij den werd uitgelegd, ontstonden de oude werkmansbuurten als Rozenprieel, Leidse buurt, Amsterdamsebuurt, buurten die naar hun bevolkingssamenstelling typische Haarlemse buurten genoemd kunnen wor den. In al deze buurten treft men een categorie van oudere bewoners aan, die in mentaliteit en levensstijl aan vroeger doen herinneren. Na de totstandkoming van deze werk mansbuurten is het zwaartepunt in de be volkingsgroei allengs verschoven naar de administrerende en diensten verlenende middenstand. Nieuwere woonwijken kwa men aan de woonwensen van de nieuwe middenstand tegemoet, wat een relatieve achteruitgang tot gevolg had van het aan zien van de werkmansbuurten. Er is on der de bewoners een opvallende neiging om het leven in deze buurten te toetsen aan de maatstaven „net" tegenover „niet- net", waardoor de buurten kunnen worden verdeeld in „nette" en „niet-nette" stra ten met „keurige" (vast werk, verzorgde levensstijl) en „gemakkelijke" (ongeregeld werk, onverzorgde levensstijl) bewoners. Daardoor is er een zekere spanningsver houding ontstaan. De café's vervullen in deze werkmansbuurten tot op zekere hoog te een bindende functie, de kastelein is vaak de spil van een intensief clubleven. De werkmansbuurten zijn echter onmis kenbaar in verval. De lagere huren heb ben de buurten aantrekkelijk gemaakt als woonplaats voor de maatschappelijke on derlaag. Bij de verdere groei van de steden ont stonden de nieuwere wijken, waar zich de nieuwe maatschappelijke laag, de nieuwe middenstand, ging vestigen. Grote bewe gelijkheid kenmerkt de nieuwe burger, als forens leeft hij in twee gescheiden werel den. De lokale binding verslapt. De nieu- Het forensisme heeft een belangrijke invloed op de sociale opbouw van Haarlem. Van de totale mannelijke beroepsbevolking had in 1956 zeker 30 percent zijn werkkring in een andere gemeente. In 1947 was dat percentage nog 21,8 percent. HOTEL De De Witstraat tussen Ged. Oude gracht en Kampervest is blijkens het rapport over de sociale structuur van Haarlem de enige straat in de binnen stad, die nog enige interne solidari teit kent, versterkt en in stand ge houden door onderlinge familie betrekkingen der bewoners. deze wijken samenwonen hebben geen ge meenschappelijk kenmerk: een onderlinge gereserveerdheid. Ieder heeft zijn eigen vrienden en kennissen, men leeft thuis en in zijn levensbeschouwelijke gedifferenti eerde organisaties. De belangstelling van de bewoners raakt steeds meer verstrooid over een veelheid van merendeels functio neel georganiseerde activiteiten, waarvan bijvoorbeeld de wijk-speeltuin de weerslag ondervindt. Toch kan naar de mening van de samenstellers van het rapport, die in de verschillende wijken een groot aantal in terviews met bewoners hielden, door uit bouw van de speeltuinactiviteiten, o.a. door oprichting van clubs voor ouderen de wijkgedachte meer concrete inhoud wor den gegeven. Waar komt het nu bij cleze karakter schets van wijken en buurten op aan? De gegevens en uitgangspunten zullen moeten worden verwerkt en samengevat in een genuanceerd beleid, in maatschappelijk op bouwwerk, dat het welzijn van de gehele plaatselijke gemeenschap beoogt. Er is niet één recept, dat overal ongewijzigd kan worden toegepast, want wat in het ene standsdeel past, kan in het andere nega tief werken. Er zal moeten worden ge streefd naar een co-ordinatie van alle ac tiviteiten en vormen van maatschappelijk werk en maatschappelijk opbouwwerk (buurtwerk, jeugdwerk, bestrijding van de onmaatschappelijkheid). Sanering beoogt het welzijn van de ge hele plaatselijke samenleving, maar het welzijn van de direct betrokkenen moet in het bijzonder in het oog worden gehouden. Wat de beschrijving van de sociale structuur van Haarlem naar zijn interne samenhang betreft, onderscheidt het rap port de wijken in de oude stad, de oude werkmansbuurten en de nieuwere wijken, omdat zij in typerende mate de kenmer ken van de maatschappelijke ontwikkeling dragen, waaraan zij waren onderworpen. De oude stad vooral is het toneel ge weest van ingrijpende structuurverande ringen. De ontwikkeling tot binnenstad, tot city met zijn conglomeraat van functies en bestemmingen heeft de aanvankelijk binnen de stadspoorten levende standen ':':S -o Onder de benaming „nozems" heeft de Haarlemse burgerij een categorie jeugdigen samengevat, waarcmder evenwel wezenlijk verschillen zijn te onderkennen, zo blijkt uit het rapport over de sociale structuur van Haarlem. Bepaalde etablissementen zijn vaak vaste punten voor de verschillende groeperingen, die vaak totaal Verschil lend van aard en milieu zijn. Zo zijn er, meldt het raport, de „Vetkuiven", overwegend jongelui uit het hand arbeidersmilieu. Ze verdienen zelf, zijn daar trots op, ze genieten intens vam hun brommer, van de jukebox, van de „rock 'n roll". Ze onderscheiden zich van een andere groepering „de Kik kers", die niet verdienen maar nog op school gaan, die meer uit midden standskringen komen, zich anders kle den, zuivere jazz prefereren, minder uitbundig en meer „sophisticated" in hun genietingen zijn, maar zich waar schijnlijk ook meer vervelen. Oordeel van „Vetkluiven" over „Kik kers": „Die lui verbeelden zich wat, maar ze hebben heus niet zoveel poen, het stelt niets voor. Het zijn aanstellers met die baardjes en die gekke korte broeken. Net meisjes met die lange haren. Schoolfrikken, die op de zak van hun ouders leven. Opscheppers". Ruim tweehonderd bejaarden uit de ge meente Bloemendaal zijn woensdagmiddag in vier bussen naar Zandvoort gereden, waar hun in het Gemeenschapshuis aan het Schoolplein een filmmiddag wachtte. toe Nadat de burgemeester van Bloemen daal, dr. D. H. Peereboom Voller, een kort welkomstwoord tot de bejaarden had ge sproken, heeft wethouder G. Tates van Zandvoorteen twqafcal films vertoond. Eerst een korte rflrh over de Caraïbische eilanden en daarna een grote film over de V.U.-cursus uitgesteld. De cursus die gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff en wet houder D. J. A. Geluk voor de Volksuni versiteit zouden geven op 1, 8 en 15 fe- bruari, is tot het najaar uitgesteld. Ontvangst. Op woensdag 7 februari zul- len Burgemeester en Wethouders van de gemeente Haarlem op het stadhuis de le- raren en onderwijzers ontvangen, die deel nemen aan de herdenking van het 100- jarige bestaan van de Vereniging van Le raren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 63-jarig lid van het bestuur van een Amsterdamse textielgroothandel veroordeeld tot een boete van 15.000 en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 14 juni 1961 had verdachte in zijn auto met grote snelheid over rijksweg no. 4 in de Haarlemmermeer gereden. Ondanks het feit, dat het zicht slecht was begon deze textielgroothandelaar juist op het viaduct dat over de Schipholweg loopt, aan een inhaalmanoeuvre, waarbij hij met zijn wagen op de linkerweghelft reed. Twee tegenliggers die correct rechts hielden kon hij daarbij niet meer ontwijken. De botsing die nogal wat materiële schade veroor zaakte, had voor twee inzittenden van één van de personenauto's ernstige gevolgen. Beiden, een man en een vrouw, kregen zwaar lichamelijk letsel. Tijdens de behandeling van deze zaak op 11 januari had de officier van Justitie twee weken gevangenisstraf geëist en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Tijdens de behandeling van de provin ciale begroting 1962 door Provinciale Sta ten van Noordholland heeft de heer Doek (P.v.d.A.) aangedrongen op een ongelijk vloerse kruising WagenwegWestelijke Randweg in Haarlem. Daardoor zou de verkeerssituatie op dit drukke kruispunt, dat na de voltooiing van de westelijke randweg in maart nog wel drukker zou worden, aanmerkelijk worden verbeterd. Het ziet er niet naar uit, dat deze wens van de heer Doek spoedig in vervulling zal gaan, want het lid van Gedeputeerde Sta ten de heer Blaauboer zei letterlijk: Ik kan u niet veel hoop gevenDe heer Blaauboer was van mening dat het maken van zo'n kruising „niet te betalen" was. „Daar komen we voorlopig niet aan meende hij. In de rooms katholieke kerk aan de Gro te Krocht in Zandvoort werd woensdag avond de tweede (maandelijkse) oecume nische bezinningsavond gehouden. De be langstelling ervoor was zó groot, dat in de grootste kerkruimte, die Zandvoort be zit, vrijwel geen plaats onbezet bleef. De buitengewone dienst werd aangekondigd door het luiden van de kerkklok. Behalve de beide voorgangers, pastoor Cleophas en de hervormde predikant ds. R. H. Olde- man, waren ook aanwezig de gerefor meerde predikant ds. P. J. O. de Bruijne en de hervormde predikant ds. C. de Ru. Orgelspel en samenzang ging vooraf aan de Introïtus, door pastoor Cleophas ge leid, waarna na het gezamenlijk bidden van het „Onze Vader" en het lezen van een gedeelte uit Johannes 6, ds. R. H. Ol- deman de kansel beklom. In een korte, treffende toespraak wees deze zijn toehoorders er op, dat in de vroe ge middeleeuwen de gothische mens het zocht in de hoogte, waarvan thans nog de kathedralen uit die tijd getuigen. Daarna volgde de periode van de heroïsche mens, die het zocht in de verte, die periode ein digde met de val van Napoleon, waarna de periode aanbrak, waarin de mensheid thans leeft, namelijk de Messiaanse mens, een verdeelde mensheid, enerzijds oorlogs zuchtig en revolutionair, doch anderzijds de mensheid, die het reveil van deze tijd verstaat en meer en meer zoekt naar een heid. Na het gezamenlijk bidden van het gebed voor de eenheid der christenen en de we reldvrede, waarbij wederom pastoor Cleo phas voorging, volgde het gezamenlijk staande zingen van de apostolische ge loofsbelijdenis, waarna met de zegenbede dit tweede oecumenisch samenzijn, dat op alle aanwezigen diepe indruk maakte, be sloten werd. De derde avond zal worden gehouden op 21 februari in de gereformeer de kerk. De gestadige uitbreiding van het dorp Vijfhuizen en de hiermede gepaard gaande bevolkingsuitbreiding is ook van invloed op het verenigingsleven ter plaatse. Er ontstaan nieuwe interessen en deze heb ben onder andere geleid tot plannen tot het oprichten van een tennisclub. Enkele inwoners van het dorp hebben de hoofden bij elkaar gestoken en de mogelijkheden besproken met de gemeente Haarlemmer meer. Daar staat men sympathiek tegen over dit streven, maar dan zal eerst een tennisvereniging moeten worden opgericht die een voldoend aantal leden heeft om levensvatbaarheid te bezitten en met goed resultaat een tennisbaan in Vijfhuizen te exploiteren. De promotors willen nu in contact komen met dames en heren, die óók voor de tennissport voelen. Zij kunnen zich in verbinding stellen met de heren F. Scholtemeijer en S. Zwaan (respectievelijk d'IJserinckweg 17 en 7). Woensdagavond hield de afdeling Heëm- ciiciiim.ii cn „oiim wc., -.me -stede van de Katholieke Middenstands Willem Ruys". Deze ontspanningsmiddag I Vereniging haar jaarvergadering in het werd gehouden onder auspiciën van het verenigingsgebouw „Nieuw Berkenrode Bloemendaalse Bejaardencomité. aan de Herenweg. Als voornaamste punt van de agenda Vnnr Dp Meerlanden wnrdt kwam de vierins van het vijftigjarig be- V OOr L/C iVieerianaen wortll staan van de afdeling aan de orde, waar- voor zowel door bestuur als door de aan een Streekplan ooroereid wezjge leden suggesties werden gedaan. In principe werd besloten deze gebeur- Gedeputeerde Staten van Noordholland teniS) die op zondag 13 mei valt, te her hebben besloten, dat een streekplan wordt denken met 's morgens een hoogmis in de voorbereid voor De Meerlanden. Dit ge- parochiekerk van St. Bavo. bied wordt gevormd door de gehele ge- Daarna volgt er een gezamenlijk ontbijt meente Aalsmeer, de gehele gemeente Uit- ;n verenigingsgebouw „Nieuw-Berken- hoorn, de gemeente Haarlemmermeer, rode" voorzover niet begrepen in het streekplan .g ]ynddagas zai het bestuur recipiëren voor Zuid-Kennemerland, de gemeente en deze receptie zal gevolgd worden door Haarlemmerliede en Spaarnwoude, voor- een feestdiner voor de leden met hun da- zover niet begrepen in dat streekplan, de gemeenten Nieuwer Amstel en Ouder Amstel gedeeltelijk. Een kaart, waarop het gebied van het streekplan voor De Meerlanden nader is aangegeven, ligt ter De plaats waar receptie en diner gehou den zullen worden zal nog nader bekend gemaakt worden. Het ligt tevens in de bedoeling ter gele- provinciale griffie ter inzage. De vaste genheid van dit vijftigjarig bestaan een commissie van de Rijksdienst vooi het jubileumboekje uit te geven. -r,,- -~u -4 begin van de vergadering deel de voorzitter A. Verdonschot mede, dat op woensdag 14 februari in café-restau rant Brinkmann in Haarlem een buitenge wone Centrale Raadvergadering van het diocees Haarlem en Rotterdam gehouden zal worden. Tijdens deze vergadering die des middags om half twee zal beginnen, komt ondermeer de verkiezing van een Nationale Plan heeft zich met het besluit verenigd. In café-restaurant Spoorzicht in Haar lem is gisteravond de finale voortgezet van het kampioenschap tweede klasse libre nieuw hoofdbestuur aan de orde. van het district Haarlem van de KNBB. De uitslagen van de partijen waren: p. Blesgraaf 150 123 43 17 2.86 0 F. Hekelaar 150 150 43 18 3.48 2 P. Kaandorp 150 141 35 22 4.02 0 F. Samson 150 150 35 28 4.28 2 T te Beek 150 109 37 10 2.94 0 P. Kaandorp 150 150 37 20 4.05 2 A. Brand 150 150 29 23 5.17 2 L. v. d. Mey 150 139 29 28 4.79 0 A. Brand 150 122 25 18 4.88 0 F. Hekelaar 150 150 25 21 6.— 2 P. Blesgraaf 150 150 34 24 4.41 2 L. v. d. Mey 150 137 34 18 4.02 0 Advertentie KEURKAPOKMATRASSEN EIGEN FABRIKAAT CHA6CHELST*. 13 ELf02 De zittingen van de Haarlemse politie rechter bewijzen bij voortduring dat het publiek zich onvoldoende realiseert, dat men zich aan een misdrijf schuldig maakt wanneer men na het veroorzaken van een aanrijding, waarbij men schade toebrengt aan andermans eigendom, zijn weg ver volgt zonder zijn identiteit bekend te heb ben gemaakt. Ook gistermiddag had zich weer een groot aantal verdachten voor dit delict te verantwoorden. De zwaarste straf kreeg een 39-jarige vertegenwoordiger uit Scha- gen, die met zijn auto in de Rolland straat in Haarlem een geparkeerde auto had beschadigd en in zijn verwarring was doorgereden. Hij werd veroordeeld tot een boete van 500, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken en een voor waardelijke intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van zes maanden, beide laat ste straffen met een proeftijd van drie jaar. BEVALLEN van een zoon: 20 jan.: C. G. Rutte-Kops; A. M. Bont-Roosloot; P. A. M. Lips-van der Ven; M. T. van Riet- Verzijlbergen; W. L. Krook-van Hooff; 24 jan.: G. Groeneveld-Huijboom; H. M. P. Eerhart-Verkerk; J. M. Paauwe-Zonne- Een 36-jarige huisvrouw en moeder van veld; E. F. Wiebes-Wijbenga; A. C. Prent- drie kinderen ging twee maanden naar de van Biezen; C. M. Brugman-Meijer. gevangenis voor de wijze waarop zij zich BEVALLEN van een dochter: 23 jan.: door diefstal, subsidiar oplichting, gedu- P. F Woolthuis-van den Haak; G. J. K. rende een reeks van jaren had voorzien ter Horst-Nieland; A. G. Zijerveld-Bos- van een vervoermiddel. In 1958 had zij land; M. Blaauwhof-Meijer. een gestolen fiets in een rijwielstalling af- OVERLEDEN: 23 jan.: C. van der Worp, gegeven. Bij haar terugkeer had zij het 79 j., Hazepaterslaan; F. M. van Vliet, nummerbriefje van de fiets heimelijk op 69 j.. Kamperlaan. een bromfiets geplakt, die haar op deze ONDERTROUWD: 24 jan.: A. P, J. Nelis wijze in handen viel. Na drie jaar op de en M. C. Meijer; D. Wijgerse en J. S. Mars; bromfiets te hebben gereden, was zij daar J. D. Mulder en C. M. Koster; J. F. de Mon mee naar dezelfde stalling gegaan en had en D. Tromp; J. H. van den Broek en C. A. door een soortgelijke manipulatie de in- M. van der Tol; H. J. Wijsman en H. Belt middels oud geworden bromfiets verwis-^ man. seld voor een splinternieuwe. GETROUWD: 24 jan.: P. van Zon en A. De officier van Justitie had 300 boete H. M. Cliteur; T. A. C. de Vries en A. M. J. en drie maanden voorwaardelijk geëist. Winkelman; P. Franz en M. van der Beek; Wegens het wegnemen van een onafge- H. A. M. Schumacher en T. M. E. Rooijers; sloten op straat staande bromfiets werd G. J. de Graaf en M. A. van der Velde; M. een 18-jarige magazijnbediende uit Haar- P. van Stein en C. J. van den Bos; H. Koe- lem veroordeeld tot vijf weken gevange- lemeijer en H. van Galen; K. Stillebroer en nisstraf met aftrek van het voorarrest, E. B de Zwart; W. Eikelenstam en C. M. dat eveneeens vijf weken had geduurd. van der. Berg.

Haarlem's Dagblad | 1962 | | pagina 7