Londen bereidt zich voor op transportstaking Zö'n club KERKELIJK LEVEN BON Ruimtelijke ontwikkeling en de Nederlandse tuinbouw OP EN OM HET BINNENHOF Maandag rijdt de ondergrondse niet en maar de helft van de bussen Sjah van Perzië verbant generaal Commissie-Fouchet stelt nieuw Europa-plan op Bizerta-conferentie tot juli uitgesteld Crisis tussen Frankrijk en prinsdom Monaco Baptisten bouwen kerken Gedach tri isk i rch e Gramofoonplaat Vraag en antwoord R.K. activiteiten in het noorden Drie oorlogsmisdadigers naar Duitse rechtbank Metro's gewenst in Belgische steden ZATERDAG 27 JANUARI 1962 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 SHELL \Mf// ^/ORCWS Fundamentele controverse nog niet overbrugd Franse activist in België gearresteerd Geschil over verkoop van aandelen der Staatsbank „Wiedergutmachung" laat nog op zich wachten Dr. E. van Kaalte Verdacht van moord op 360 Joodse gijzelaars Adenauer vrij van koorts Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN In Groot-Brittannië zijn noodmaatregelen in voorbereiding met het oog op de dreigende wilde transportstakin gen van 24 uur, waarvan de eerste maan dag in Londen zou beginnen. Maar schat ting zal dan de helft van het Londense buspersoneel staken, waardoor het trans port voor een belangrijk gedeelte zal wor den lamgelegd. Een aantal busgarages heeft, tegen het vakbondsadvies in, beslo ten het werk neer te leggen uit sympathie voor de mannen van de Underground. Waarschijnlijk zal er geen enkele onder grondse trein rijden. Er zal extra parkeerruimte worden in gericht en tevens zal op automobilisten een beroep worden gedaan passagiers mee te nemen, waarbij, evenals bij dergelijke gevallen in het verleden, de verzekerings maatschappijen zal worden verzocht de po lissen Ie doen gelden voor degenen die meerijden. Allerlei winkels en firma's ne men maatregelen om zelf de kern van hun personeel te vervoeren. Ook zullen vele zaken de kantooruren, in overleg met an dere firma's, wijzigen, om de drukte tij dens de spitsuren te beperken. Elke ochtend tussen 7 en 10 uur, behalve TEHERAN (AFP) Generaal Bakhtiar leider van de oppositie in Perzië is van morgen per vliegtuig uit Teheran naar Ro me vertrokken Dit vertrek wordt be schouwd als een verbanning, na de inci denten van jongstleden zondag in Tehe ran waarop de arrestatie van een aantal politieke personen volgde. De Perzische oppositie werd van regeringszijde be schuldigd van vijandigheid tegenover de landhervormingsplannen in Perzië. De Sjah van Perzië had van generaal Bakhtiar geëist dat deze het land zou ver laten. Voor zijn vertrek verklaarde de ge neraal, dat hij het wel eens was met de hervormingsplannen, doch dat het gevolg de systeem onpraktisch was en ongere geldheden zou veroorzaken. Bovendien is de nieuwe wet onwettig en anti-constitu tioneel, aldus Bakhtiar. De oppositieleider verklaarde tenslotte dat hij na een korte rust in Rome, Parijs, Genève en Spanje zou bezoeken. (Van onze correspondent) PARIJS -— De commissie van deskundi gen dei" zes' landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap die meestal naar haar president, de Franse ambassadeur in Kopenhagen, Christian Fouchet, wordt ge noemd, heeft tijdens haar laatste zitting in Parijs besloten een nieuwe tekst op te stel len voor een plan tot politieke eenwor ding van Europa. Op een vorige bijeen komst, die van 18 januari, hebben de ver tegenwoordigers der overige vijf landen eenparig een hernieuwd voorstel afgewe zen van Franse zijde, dat algemeen als een stap terug werd beschouwd, in verge lijking met de overeenkomsten, die de mi nisters met veel pijn al eerder hadden bc reikt. Over het laatste beraad werd Franse regeringskringen opgemerkt, dat het constructief zou zijn geweest. Een Ne derlands commissielid verklaarde echter, dat de fundamentele tegenstellingen niet waren overbrugd. De commissie heeft nu. volgens goed diplomatiek en ambtelijk ge bruik, een subcommissie in het leven ge roepen, die voor de volgende zitting, op 19 februari voor alle omstreden punten compromisoplossingen zal pogen te ont werpen. Daarna hoopt men zbver te zijn gevorderd, dat de zes ministers van Bui tenlandse Zaken met enige vrucht de re sultaten van de suggesties der deskundi gen onder de loep zullen kunnen nemen. zaterdag, worden er in Londen door trei- nen, bussen en ondergrondse 1,1 miljoen mensen naar de kantoren in het West End en de City vervoerd. Hiervan gebruiken 450.000 de gewone trein, 519.000 de onder grondse en 215.000 de bussen. Dagelijks verplaatsen zich met de ondergrondse ge middeld anderhalf miljoen en met de bus sen gemiddeld ?even miljoen passagiers. De algemeen secretaris van de Nationa le Unie van Spoorwegmannen heeft het I personeel van de ondergrondse opgewekt om, in zijn eigen belang, vooral niet te staken. Er bestaat echter nauwelijks een I remedie tegen de chronische Britse sta kingsziekte. Het is een kleine minderheid van extremisten en andere op strijd belus- ten, welke altijd onmiddellijk klaar staan om het sein voor een wilde staking te ge ven, dat dan meestal door duizenden slaafs wordt opgevolgd. De verantwoordelijke vakbondsleiders willen vanzelfsprekend, dat een staking alleen als uiterste wapen wordt gebruikt. Inderdaad heeft de spoor bond met een eventuele staking gedreigd, als alle andere middelen zijn uitgeput. Zo ver is het echter nog niet, hoewel de re gering de weg naar normale loononderhan delingen praktisch heeft afgesloten. Het is te hopen dat stakingen het nieu we plan van de Britse industrie om een nationaal produktiviteitsjaar te houden niet in de war gooien. Deze actie wordt ge steund door werkgevers, beroepsorganisa ties, vakbonden, instituten voor weten schappelijk onderzoek, universiteiten en andere gespecialiseerde onderwijsinstel lingen. In tegenstelling met de Verenigde Staten en het Europese vasteland, waar de pro- duktiviteit voortdurend stijgt, dreigt Groot Brittannië hopeloos achter te komen, om dat er de laatste jaren nauwelijks sprake is geweest van toeneming van de produk- tie. PARIJS De Tunesische president. Ha bib Bourguiba, heeft in een redevoering, waarvan de gematigde toon in Parijs de aandacht trok en nog meer werd gewaar deerd, zich ermee akkoord verklaard de onderhandelingen met Frankrijk over de oorlogshaven Bizerta pas in juli te hervat ten. Alvorens zijn toespraak te houden, had het Tunesische staatshoofd uitvoerig met zijn beide ministers, die vorige week in Pa rijs met de Franse regering onderhandel den, en ook met de Amerikaanse ambas sadeur in Tunis gesproken. Men neemt aan dat er van beide zijden bij de gelijktijdig impulsieve en plooibare Tunesische presi dent sterk op is aangedrongen een hoge mate van zelfbeheersing te betrachten en aan dat advies heeft hij zich dan ook ze ker gehouden. Bourguiba verfneed m zijn rede zelfs het woord „echec" te gebrui ken en sprak slechts van het „niet berei ken van een resultaat." De diplomatieke en culturele betrekkingen tussen beide lan den zullen voorlopig nog niet worden her steld. In Parijs acht men het echter nog belangrijker dat het gevaar als bedwon gen kan worden beschouwd dat Bourguiba opnieuw met wapengeweld zal pogen de Fransen uit Bizerta te verdrijven. Hoera voor de Shell Junior Club, die in 1962 vijf jaar bestaat! Er staan de tienduizenden jongens en meisjes die al lid zijn (of worden!) heel wat plezierige verrassingen te wachten, Laat ook üw kinderen, kleinkinderen, nichtjes, neefjes of kleine buurtjes genieten en profiteren. Jul nu onderstaande bon in. U kunt ook een folder met inschrijfkaart bij een Shell-verkooppunt afhalen! Stuurt u mij inlichtingen over de Shell Junior Club. Naam: Adres: Plaats: Verzend de bon in open enveloppe (waarop een 4-cents postzegel) aan: Shell Junior Club, Postbus 333, Den Haag. HD - 2 Donderdag heeft de Nederlandse Tuin- bouwraad in het Kurhaus te Scheveningen een hele dag besteed aan het ruimtelijke ontwikkelingsvraagstuk voor de tuinbouw in ons land. Enkele honderden vooraanstaande perso nen uit deze kring, onder wie de direc teur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, de directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, mr. J. Vink, en de directeur van de tuinbouw, dr. ir. G. de Bakker hoorden de betogen aan van drie inleiders over dit onderwerp, die alle draaiden om de vraag: wordt de tuinbouw planologisch in zijn ontwikkeling geremd, en is met name het kassenbouwverbod voor bepaalde streken zinvol en nodig? (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische staatsveilig heidsdienst heeft te Brussel de Fransman Paul Fontaine, gewezen ingenieur bij de Peugeot-fabrieken te Parijs, aangehouden. Als reden wordt opgegeven dat hij zonder geldige verblijfsvergunning in België ver bleef. In Frankrijk was hij wegens activis me veroordeeld. Hij had de wijk naar Bel gië genomen. Men veronderstelt dat de aanhouding verband houdt met de actie die het parket van Brussel voert tegen de le den van de MAC-beweging. waarvan vele oud-kolonialen uit Kongo lid zijn. Deze be weging geldt als sympathiserend met de O.A.S., de beweging van de Franse ex-ge neraal Salan. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse oud-minister van Binnenlandse Zaken, Emile Pelletier, die zijn land in het prinsdom Monaco verte genwoordigde, is plotseling naar Parijs teruggekeerd, waar hij onmiddellijk door premier Michel Debré werd ontvangen. Met deze terugkeer is de crisis, die al een paar weken tussen Parijs en Monte Carlo broeide, officieel aan het licht ge treden. Het is onwaarschijnlijk dat mon sieur Pelletier, die in feite het dwergstaat je, dat niet meer dan drieduizend onderda nen telt, bestuurde, zal terugkeren op zijn post. aleer door prins Rainier III aan de Franse verlangens is voldaan. Die wensen betreffen de aankoop van de helft der aandelen van de bank, die de in komsten van het Casino beheert en waar uit ook alle staatsuitgaven worden gedekt, zodat in Monte Carlo niemand belasting be hoeft te betalen. Ondanks een eerdere be lofte aan Frankrijk in die richting, schijnt prins Rainier die aandelen van de staats bank bij nader inzien toch maar liever in eigen handen te willen houden. Het conflict tussen Monte Carlo en zijn .beschermer" Frankrijk heeft dus wel een zeer overwegend financieel karakter. Niet temin toont men zich in Parijs verontwaar digd dat de prins nog altijd heeft ver zuimd, de grondwet weer in werking te stel len, die hij bij een vorige crisis, enige ja ren geleden, voorlopig buiten werking ge- I steld had. Opzienbarende toenadering Het kernpunt van de problematiek is de individualiteit van de tuinder, die zijn eigen weg moet zoeken en op eigen gele genheid tot een nieuwe vestiging moet ko- n. „Het kassenbouwverbod aldus de eerste spreker, ir. Th. Quene, landbouwkundige bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan, is praktisch de enige (negatieve) maatre gel van de overheid ten aanzien van de tuinbouwontwikkeling". Hij pleitte voor een positievere aanpak en voor onderling I overleg tussen land- en tuinbouw en pla nologen over de plaatsen, waar tuinbouw ontwikkeld moet worden. De secretaris van de commissie Planologie van het Land- I bouwschap, drs. D. H. Franssen, stelde daartegenover dat een centrale gedetail leerde planning bijzonder riskant is. Juist een zo vrij mogelijke vestiging met zoveel mogelijk variabiliteit achtte hij het beste j voor een gezonde tuinbouwontwikkeling. Zeer positieve geluiden kwamen tenslot te van de derde inleider, dr. W. H. Kem- mers, financieel directeur van het Cen-1 traal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland, die een aantal wensen formu- I leerde ten aanzien van de ruimtelijke ont- wikkeling en de tuinbouw. We moeten, zei hij, een zodanige streek- structuur helpen opbouwen dat enerzijds I de algemene omstandigheden in voor de tuinbouw gunstige zin volledig tot hun recht komen en dat anderzijds de telers hun bedrijven gezond kunnen houden of maken, dan wel gezonde bedrijven kunnen stichten. Verbetering van de streekstructuur, dat is de positieve wens van de Nederlandse tuinbouw wanneer men ruimtelijke ont-1 wikkelingsplannen gaat maken. Dan geeft men de tuinder de kans om zijn eigen weg te zoeken. De uitkering van smartegeld ingevolge I de Duitse „Wiedergutmachungs"-wet, aan Nederlanders die (morele) schade hebben geleden als slachtoffer van het Nazi-regi- me, zal voorlopig nog op zich laten wach ten. De Duitse wet vormt namelijk een on- I derdeel van een te sluiten verdrag tussen Nederland en de Bondsrepubliek, over an dere delen waarvan nog onderhandelingen gaande zijn. Pas wanneer de onderhandelingen over I alle punten van het verdrag ten einde zijn gevoerd en de parlementen er hun goed keuring aan hebben verleend, kunnen de uitkeringen en de wijze waarop zij zullen plaats vinden aan de orde komen. „Rust" in Tweede Kamergebouw Nu de Tweede Kamer van haar wat laat ingetreden wintervakantie geniet heerst er in haar gebouw vrijwel volslagen poli tieke „rust". Vrijwel, want er zijn al eens bijeenkom sten van sommige fracties geweest in ver band met het vraagstuk-Nieuw-Guinea, doch ook in dat opzicht schijnt er even wat rust te zijn ingetreden nu de Secre taris-Generaal van de Verenigde Naties met een geduld en een takt. die menig Westers diplomaat hem moeilijk zou kun nen nadoen, pogende is om het tot een gesprek tussen Indonesië en Nederland te brengen. Volslagen stil is het overigens aan deze zijde van het Binnenhof trouwens heel zelden. De Provinciale Staten van Zuid- Holland, die nog een aantal jaren' zullen moeten wachten eer zij eindelijk weer in het bezit zullen zijn van een eigen hof en haard in de oorlog ging het gebouw der provincie er aan en nu is men nog steeds doende elders een nieuw gebouw op te trekken spelen leentjebuur bij de Twee de Kamer. Terwijl deze thans op recès is, staan de vergaderzaal van de Kamer en haar andere vertrekken ten dienste van de Staten. In de afgelopen dagen deed een samen loop van omstandigheden mij heel wat uren in het Kamergebouw vertoeven, zon der dat ik tot dusverre echter ooit één lid van dat achtbare college in de wandel gangen tegenkwam. Mogelijk zijn dege nen. die zitting hebben in het vertegen woordigend lichaam van de provincie, wat stoelvaster dan onze volksvertegenwoordi gers, zo concludeerde ik, en ik vroeg mij af. hoe een oud-minister zich zal voelen, wanneer hij aan het Statenwerk heeft .deel te nemen, ik kwam op die gedachte, door dat thans juist een oud-minister plechtig- lijk als lid van Zuid-Holland's Provinciale Staten is geïnstalleerd, namelijk de heer S. J. van den Bergh (V.V.D.). die een blauwe maandag aan het hoofd van ons ministerie van Defensie heeft gestaan. Zonder dat ik het hem gevraagd heb, durf ik toch wel aannemen, dat hij in vrij sterke mate het onderscheid zal aanvoe len tussen een werkelijke politiek college gelijk de Tweede Kamer en iets zoals de Provinciale Staten, waar de politiek veelal minder sterk naar voren komt dan in de Kamer van honderdvijftig en in die van de vijfenzeventig' het geval is. Gemeenteraadsverkiezingen Hetzelfde geldt in zeker opzicht voor ge meenteraden. Daarom kon men op Bin nenlandse Zaken op zichzelf terecht ver kondigen, dat er nog geen kind overboord is als straks, ingevolge de op dit ogenblik geldende wetsbepaling, de gemeenteraads verkiezingen op woensdag 30 mei, de dag vóór Hemelvaartsdag, doorgaan. Hiertegen is van meer dan één zijde be zwaar gemaakt, aangezien er op Hemel vaartsdag geen kranten verschijnen, met het gevolg, dat het kiezersvolk pas des vrijdags rustig kennis zal kunnen nemen van de stembusresultaten. Tot troost van de klagers moest dan vooral ook de over weging dienst doen, dat zij die in de ver kiezingsuitslagen geïnteresseerd zijn best hun toevlucht tot radio en televisie kun nen nemen. Anderzijds is toen bij wijze van kriti sche kanttekening opgemerkt, dat hetgeen men via radio en televisie hoort en/of ziet, niet blijft hangen, en dat daarentegen het in de kranten lezen van de stembus- cijfers, het nog eens nader bekijken daar van en het zich verdiepen in commenta ren zoals die in de kranten afgedruk wor den, heel wat betere en rustigere gelegen heid verschaft om zich van de afloop een zo duidelijk en zuiver mogelijk beeld te kunnen vormen. Het hier bedoelde euvel zou nog, zij het dat daarvoor wel kunst- en vliegwerk no dig zou zijn, voorkomen kunnen worden. Namelijk door heel fluks de wet op het punt in kwestie te wijzigen. Te grote koppigheid Al te grote vasthoudendheid op Binnen landse Zaken leidde toen weer tot de du pliek, dat men niet met een spoed-nood- wetje moet gaan werken om iets te ver helpen, dat als zodanig toch waarlijk niet zo bedenkelijk te achten valt en zich, vol gens Bartjens, maar ééns in de honderd jaar voordoet. Tegen die redenering meen ik echter drieërlei in het midden te moe ten brengen. In de eerste plaats getuigt de tegenzin van het genoemde ministerie van een te kort aan begrip omtrent hetgeen er met het oog op de publieke opinie, met inbe grip van opinievórming, zou dienen te ge. schieden. Als er nu iets is, dat gebrek aan belangstelling van de kiezers in de hand kan werken, dan is het een regeling die hen niet eens in staat stelt kort nadat de stembussen gesloten zijn, in elk geval laatstelijk de volgende dag, in hun kran ten de nodige gegevens en beschouwingen over de afloop van de verkiezingen in zich op te nemen. Verder ontgaat het mij ook, waarom een spoedwetje, zoals hier bedoeld uit den bo ze zou zijn. Daarbij kan werkelijk geen sprake zijn Van enigerlei; wél bedenkelij ke, gelegenheidswetgeving. Veeleer dan een deugdelijk argument was het in dit geval door of vanwege het ministerie van mr. Toxopeus niet door de minister zelf! aangevoerde een praatje voor de vaak. Maar het ergst van alles is wel geweest dat de brave ambtenaar, die gemeend Het is niet onmogelijk, dat de toena dering tussen de Kerk van Rome en de Grieks-Katholieke Kerk (waartoe ook de Russische Kerk behoort) een veel grotere plaats zal innemen in de be sprekingen van het Tweede Vaticaanse Concilie dan tot dusver in het alge meen werd verwacht. Tegenover de blijvende geheimhouding in de com missies, staat van rooms-katholieke zij de alleen de mededeling, dat de cen trale commissie zich in haar eerste ver gadering heeft bezig gehouden met de „uitnodigingen" tot het concilie. Van opvallende directheid zijn echter de in snelle opvolging komende ver klaringen van de ereprimaat der or thodoxie, patriarch Athenagoras I van Konstantinopel, die „bereid is om als tweede in rang" (na de Paus dus) naar Rome te gaan, wanneer hij er zeker van kan zijn dat zijn uitgestrekte hand gegrepen wordt. Hij zegt ook, dat de orthodoxe geleerden er voortdurend op bedacht zijn de verschillen tussen Ro me en de orthodoxie weg te slijpen. Patriarch Athenagoras I verklaart gerechtigd te zijn namens alle oosters- orthodoxe kerken te spreken, ook wan neer de patriarch van Moskou (hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk) in zijn situatie niet kan handelen. Uit de mededelingen van de patriarch blijkt verder, dat de orthodoxie het voorne men heeft aan het concilie een plan tot hereniging voor te leggen. Konstan tinopel moest daarbij het initiatief ne men. ook al omdat het Patriarchaat van Moskou om begrijpelijke redenen dat niet doen kan. De kwestie van rangen wordt meer een zaak van kerkelijk bestuur dan van dogma geacht, aldus de patriarch, die verder zei, dat de orthodoxe kerken dichter bij de rooms-katholieken staan dan de protestantse kerken. Deze verklaringen hebben de Griekse theoloog Palaeologus tot de cónclusie gebracht, dat „de oecumenische pa- heeft de goede gemeente in slaap te kun nen wiegen met behulp van het verhaal dat zich zo iets maar ééns in de honderd jaar voordoet, er falikant naast was. Immers reeds het volgend jaar krijgt men met hetzelfde probleem te maken en dat bij niets meer of minder dan... de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Inge volge de desbetreffende wetsbepaling I moet de kandidaatstelling daarvoor op de tweede dinsdag van april plaats vinden, zijnde op 9 april. De dag voor de stem ming is, alweer uit hoofde van de wet, driënveertig dagen later, hetgeen wil zeggen op 22 mei,... de dag vóór Hemel vaartsdag 1963! „Lust u nog peultjes!" zou ik bijna geneigd zijn te zeggen tot de ambtenaar van Binnenlandse Zaken die zo halsstarrig is om een destijds over het I hoofd geziend foutje niet ronduit te willen erkennen en helpen goed maken? De uitermate simpele oplossing zou zijn om in de kieswet een bepaling op te ne men, waardoor eens en voor al zou ko men vast te staan, dat indien de 43ste dag na de kandidaatstelling de dag vóór een zon- of feestdag is, dan de verkiezing op de vijftigste dag na het tijdstip der kan didaatstelling zou plaats vinden. Me dunkt, dat een aantal Tweede-Kamerleden er goed aan zouden doen, het initiatief te nemen om zonder dralen een wetsontwerp gelijk hier bedoeld in te dienen en tevens om deswege de Tweede Kamer te laten bij eenroepen. Bij een beetje goede wil zou een dergelijk ontwerp dan nog vóór half j februari de beide Kamers gepasseerd kun nen hebben en tot wet kunnen worden ver heven. Dat de ministers van de Kroon, wier gunstig advies aan het staatshoofd hiertoe onontbeerlijk zou zijn, zo koppig zouden wezen als die ene bewust ambte naar, durf ik bepaald voor uitgesloten houden. De Bnuwstichting van de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland heeft 1962 uitgeroepen als „kerkbouw- jaar". Onder de lidmaten en vrienden van deze gemeenten voert men een actie, om in dit jaar één percent van hun inkomen af te staan voor de ker kenbouw. Op de nieuwjaarsdag zijn bij de ad ministratie van de stichting de eerste telefonische toezeggingen binnengeko men van 39 gémeenten tot een totaal bedrag van 70.500. Deze toezeggin gen zijn het resultaat van een huisbe zoekactie in de beide laatste maanden van 1961. Omdat nog maar dê helft van het aantal gemeenten de voorlopi ge opgaven heeft ingezonden, heeft men goede hoop dat het begrote bedrag van ruim 100.000 gehaald zal worden. Tot nu toe werd het hoogste gemid delde bereikt door Dokkum. de jongste Baptisten Gemeente, namelijk vieren veertig gulden per persoon Het hoog ste totaalbedrag kwam uit de gemeen te Hengelo (O), een van de grootste gemeenten der Unie, namelijk 5.700. Kort geleden heeft de evangelische bisschop Dibelius in Berlijn de nieuwe Kaiser-Wilhelm-Geda'chtniskirche in gewijd. Deze kerk staat op de plaats van de kerk, die in de oorlog verwoest werd en waarvan de ruïne van de to ren is blijven staan. Bisschop Dibelius zei in zijn preek, dat de drie doelstellingen, die men ze ventig jaar geleden bij de bouw van dê kerk voor ogen had, ook bij de weder opbouw dezelfde gebleven zijn: de ge meente moet weer een kerk hebben; in deze kerk moet de dankbaarheid voortleven voor een grote tijd van het volk; en er moet van deze kerk een roep uitgaan over de gehele stad. „Deze roep kan in de huidige omstandigheden geen woord van oppervlakkig optimiisme en goedkope troost zijn, maar een roep tot moedig geloven", zo zei bisschop Dibe lius. Op de dag na de inwijding werd de eerste zogenoemde „Minutendienst" in de kerk gehouden om half zes in de middag. Meer dan duizend mensen wa ren' hier aanwezig: voorbijgangers met boodschappentassen, mensen die vén hun werk kwamen en vooral veel jon geren. De dienst, die iedere dag ge houden zal worden, duurde slechts tien minuten. triarch van Konstantinopel het schip der orthodoxie stuurt naar de toenade ring tot de rooms-katholieke kerk en dat hij dit doet met instemming van alle grieks-katholieke kerken". Raoul Follereau, de stichter van de Werelddag voor de Melaatsen heeft een grammofoonplaat gemaakt, die een boodschap bevat voor alle gelukkige jongeren in de wereld. „Als gij honger hebt, zegt niet: „Ik heb honger." Maar denk aan de 400 miljoen meisjes en jongens, die van daag niets te eten hebben. Want de helft van de wereldjeugd heeft honger. Als gij verkouden bent, zeg dan niet: Och hemel, wat ben ik ziek", maar denk aan de 800 miljoen mensen die door de wereld worden vervloekt en waarvan een aaintal van 12 miljoen nog steeds zonder verzorging is en geen hulp of liefde krijgt. Wat is hun misdaad? Dat zij ziek zijn.'" Dit onder andere heeft Raoül Folle reau aan de vele welvarende jongens en meisjes over de gehele wereld ie vertellen. Ook geeft hij een beeld van de melaatsheid en getuigt van de hoop die er voor iedere melaatse bestaat als er maar hulp wordt geboden. Scholen, jeugdverenigingen jongeren- clubs, enzovoorts, die belangstelling hebben voor het werk van Raoul Folle reau kunnen de grammofoonplaat (m de Franse taal) aanvragen en krijgen deze dan gratis toegezonden. Het adres is: Ordre de la Charité, 46 Rue du Gal Delestrant, Paris (16e). Na de inwijding van de nieuwe ka thedraal van Coventry zullen daar voor de eerste keer in Groot-Brittannië „vraag-en-antwoord" diensten worden gehouden. Nadat op zondagavond de preek is gehouden, zal de congregatie worden uitgenodigd vragen tot de predi kant te richten, die dan de volgende week van de kansel zullen worden be antwoord. De provoost van Canterbury, de zeer eerwaarde Harold Williams heeft ver klaard, dat de diensten bedoeld zijn om de belangstelling te wekken van hen die niet tot een kerkgenootschap behoren maar een diep verlangen heb ben om de zin van het leven te door gronden en te begrijpen hoe een ge loof in God zin kan geven aan de ver warring van het leven, en hen te in strueren. Hiervoor zijn predikanten ge kozen die hun waarde als leraren heb ben bewezen. Elk van hen zal twee achtereenvolgende zondagen de dienst leiden. Op de eerste zondag zal hij zijn preek houden. De congregatie wordt uitgenodigd in de week schriftelijke vra gen tot de predikant te richten. De vol gende zondag zal een lid van het per soneel van de kathedraal de vragen voorlezen en de predikant zal dan pro beren deze te beantwoorden. In het bisdom Groningen nemen con gregaties van fraters of broeders de laatste tijd steeds meer taken over, vooral op het gebied van het onder wijs. Een broederklooster in Emmen, dat acht jaar geleden als eerste in het Noorden werd gesticht, zal worden uit gebreid om te voorzien in allerlei no den van het bisdom in Zuidoost-Dren te. De broeders verzorgen reeds het onderwijs aan bepaalde scholen in Em men. Enkele jaren geleden vestigden zich fraters in Wolvega om daar eer nieu we lagere technische school te stichten en het onderwijs aan die school te ver zorgen. In het afgelopen jaar hebben de fraters van Tilburg in Joure een klooster gesticht; zij zullen daar on derwijs geven aan een nog in aanbouw zijnde nieuwe rooms-katholieke mulo- school en een nieuwe lagere school. Verder staat een nieuwe b.l.o.-school in Leeuwarden onder leiding van de Fra ters van Tilburg, die ook onderwijsta ken in Sneek zullen overnemen. In dit jaar zullen de Fraters van Utrecht een klooster stichten in Veen- dam. Het wordt een streekklooster, van waaruit de fraters niet alleen willen as- siteren bij het onderwijs in Veendam en andere veenkoloniën, maar ook bij jeugd- en sociaal werk in deze streek. Een zuster-congregatie, die kort gele den een klooster stichtte in Wijtgaard bij Leeuwarden, heeft het onderwijs overgenomen in verschillende dorpen onder de rook van Leeuwarden. GIESSEN (AP) Tegen drie Duitsers, onder wie een gepensioneerde majoor van de politie, zijn aanklachten ingediend we gens oorlogsmisdaden. De drie mannen zouden de leiding hebben gehad over der tig nazisoldaten die in november 1939 in de Poolse stad Ostrow tenminste 360 Joodse gijzelaars hebben doodgeschoten. De slachtoffers bestonden voor de helft uit vrouwen en kinderen. De aanklachten zijn ingediend tegen de 57-jarige HanS Hoffmann, de 62-jarige Kurt Kirschner, gepensioneerd majoor van de politie, en de 59-jarige Theodor Pillich. Kirschner zou de leiding van de massamoord hebben gehad en Hoffmann de supervisie. Pil lich zou zich als vrijwilliger hebben ge meld en gedreigd hebben elke soldaat die weigerde de gijzelaars dood te schie ten, te executeren. Het proces zal in maart gehouden wor den. Wanneer de drie mannen gearres teerd zijn is niet bekend. BRUSSEL De Belgische minster van Verkeer is van oordeel dat de openbare transportmiddelen te zeer worden belem merd door het andere verkeer en dat de enige oplossing zal zijn in grote steden, als Brussel, Antwerpen en Luik, metro's aan te leggen. De directeur-generaal voor Transport van het ministerie van Verkeer J. Vrebos, heeft aangekondigd dat binnen kort een nationale commissie zal worden geinstalleerd die een studie zal maken over de verbetering van het verkeer in de ste den door het aanbrengen van een tweede rijweg onder of boven de reeds bestaan de. BONN (DPA) Bondskanselier Ade nauer, die aan griep lijdt, voelt zich wat beter. Hij is nu vrij van koorts, zo wordt officieel in Bonn meegedeeld. Het is nog niet te zeggen, wanneer dr. Adenauer zijn ambtsbezigheden kan hervatten.

Haarlem's Dagblad | 1962 | | pagina 11