Scherpe concurrentie door te geringe omzet per bedrijf H. OOSTERHUIS TEN GRAVE GEDRAGEN AGENDA Rotterdamsche Bank kon de winst nog verhogen en bondig Minister handhaaft zijn voorstellen Sociale wensen afwegen tegen economische gevolgen Militair wil niet als burger naar Nieuw-Guinea Ondanks aanmerkelijk hogere kosten „Bondshotelettes" Ook Kamerverkiezing in 1963 daags voor Hemelvaartsdag? Zeven doden in het verkeer Kouder en kans op mist 4 ZATERDAG 27 JANUARI 1962 2 HET BROODBAKKERIJBEDRIJF A mbtenarensalarissen Eerste Kamerleden: Conventie van Genève inzet van geding tegen de Staat Oud-voorzitter N.V.V. Kamerlid Peters krijgt militaire begrafenis Haarlem elsen-lJmuiden Beverwijk H eemskerk Postzegel van de emissie- 1852 brengt 2.550 op Nieuw ANWB-predikaat: Vervoer van varkens bestraft Zakenlieden van Nieuw- Guinea vragen regering financiële waarborgen Diplomatendiner ten paleize cl De economische toestand in het brood- bakkerijbedrijf is onevenwichtig. De be drijfstak bevat een zeer groot aantal be drijven met veelal een te geringe omzet per bedrijf. Verder bestaat er een teveel aan installatiecapaciteit. Dit wordt opge merkt in de Memorie van Antwoord van staatssecretaris Roolvink op het verslag dat de vaste Tweede-Kamercommissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft uitgebracht naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeids wet. Het gevolg van een en ander is, aldus deze Memorie van Antwoord, een voortdu rende scherpe onderlinge concurrentie, die soms latent is, soms tot uitbarsting komt en dan bij voorbeeld in de vorm van een prijzenoorlog. Sedert geruime tijd bestaat er in het bak kerijbedrijf een groot tekort aan perso neel. Naar schatting van de arbeidsbu reaus bedroegen de totale tekorten in 1954 255, en in volgende jaren: 335, 265, 295, 240 en 315 in 1959. Onder invloed van het chronisch perso neelstekort zijn steeds meer kleine bedrij ven in de laatste jaren tot mechanisatie overgegaan. Na de oorlog is het aantal broodbakkerijen jaarlijks met ongeveer 250 a 300 verminderd. Gemiddeld is elke werkdag opnieuw een broodbakkerij met broodbakken opgehouden. In 1959 en 1960 verdwenen 334 en 456 bedrijven, hetgeen neerkomt op respectievelijk drie en vier percent van het totaal aantal thans be staande. Het einde van dit saneringsproces is, naar het zich laat aanzien, nog niet be reikt. De omzet van andere bedrijven is voortdurend gestegen. Gedurende de laatste tien jaar zijn eni ge tientallen combinaties in verschillende juridische vormen tot stand gekomen. Slechts door enkele combinaties wordt een industrieel bedrijf geëxploiteerd. Ingaande op opmerkingen die indertijd gemaakt zijn, zegt staatssecretaris Rool vink, dat ook hij gaarne een oplossing van het probleem van de arbeids- en rusttij den in het gehele broodbakkerijbedrijf ge zien had. Deze oplossing wordt thans niet meer bereikbaar geacht. In de Memorie van Antwoord wordt ook nog gesproken over een rapport van de De minister van Binnenlandse Zaken zal de Tweede Kamer volledig inlichten om trent de wijze waarop de regering zich voorstelt de salariëring van de ambtenaren te regelen. De regering zou zich in grote lijnen akkoord verklaard hebben met de voorstellen, die door minister Txopeus in het Georganiseerd Overleg ter tafel zijn gebracht. De drie grote ambtenarenorga- nisaties hebben deze voorstellen destijds verworpen. De ontwerp-nota is thans naar de amb- tenarenorganisaties gezonden, waardoor mogelijke detailkwesties nog kunnen wor den opgehelderd. Het georganiseerd over leg zal voor een nieuwe bespreking vol gende week bijeen worden geroepen. Nederlandse Stichting voor Statistiek dat in april van het vorige jaar is uitgebracht. Daaruit bleek, dat het de consument wei nig interesseert of het brood voor tien uur in de ochtend wordt afgeleverd. Wel wen sen vele huisvrouwen het brood vóór de middag te hebben. In de grote steden wenst, volgens het rapport, drievijfde deel van de huisvrouwen het brood thuis bezorgd. Op het platteland bedraagt deze voorkeur 92 pet. In bijna dertig pet. van de gezinnen wordt brood gegeten dat af komstig is van een grootbedrijf of van een concentratie, in de drie grote steden is het percentage zestig. „Op het terrein van de sociale verze keringen moeten in sterke mate sociale wensen tegen de economische gevolgen af gewogen worden," aldus sommige leden in het Voorlopig Verslag over de begroting van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Deze leden zeggen het op prijs te stellen wanneer een overzicht ge geven wordt van de geschatte kosten van de verschillende thans nagestreefde ver beteringen in de sociale verzekering. Eerst wanneer over een overzicht van de kosten wordt beschikt, is, naar het oor deel van deze leden, een zinrijke discus sie mogelijk over de vraag of, en in welk tempo de ruimte, welke de welvaartsstij ging schept, voor deze sociale verbeterin gen moet worden gebruikt. Hierbij wordt met name gedacht aan optrekking van de pensioenen volgens de A.O.W. met 15 per cent, aan de voorgenomen herziening van de A.W.W., aan de nieuwe arbeidsonge schiktheidsverzekering respectievelijk de desbetreffende interimregeling, aan de kinderbij slagverzekering, aan de verlen ging van de uitkeringstermijn ingevolge de werkloosheidswet en aan het arbeids- verbod voor 14-jarige jongens. Verscheidene leden hebben bij een be spreking van de arbeidsverhoudingen, ge vraagd of het wel nodig is dat het loon- beleid nog steeds in de vorm van gepu bliceerde algemene aanwijzingen wordt uit gestippeld. Opgemerkt wordt, dat bij een geregeld overleg tussen het bedrijfsleven, het College van Rijksbemiddelaars, de mi nister en de staatssecretaris dit toch niet nodig zou zijn. In het verslag wordt voorts nog gezegd, dat vele andere leden meenden te kunnen vaststellen, dat de huidige „spelregels" niet voldoen aan de eis, dat inflatie en overbesteding worden voorkomen. Dit blijkt, aldus wordt opgemerkt, uit het op stellen van „interimspelregels" voor de huidige periode, waarin de „Oud-Wasse- naar-formule" wordt toegepast, welke naar hun oordeel volkomen arbitrait is. Enkele leden bepleitten ten slotte een be langrijke verhoging van de lonen van de havenarbeiders, in welk verband gewezen wordt op het feit dat de havenarbeiders in België, Frankrijk en in Duitsland een belangrijk hoger loon genieten dan de ha venarbeiders hier te lande. Nu de dagvaarding is uitgebracht in het kort geding dat een groepje militai ren, dat op 1, 2 en 3 februari naar Nieuw-Guinea zou vertrekken, tegen de Staat der Nederlanden heeft aangespan nen omdat zij bezwaar hebben tegen hun status van burger tijdens de vlieg reis, is komen vast te staan dat het hier slechts om één militair gaat. Zijn vertrek is uitgesteld tot 15 februari. De overige militairen van het contingent vertrekken op de vastgestelde dag. Het geding, dat aanvankelijk reeds was vastgesteld op maandag a.s., is op verzoek van de raadsman van de staat uitgesteld tot 7 februari. De zaak blijkt aanhangig te zijn ge maakt door de vader van de minderjari ge dienstplichtige militair Lindeman uit Amsterdam. De dagvaarding vermeldt dat de militair een paspoort heeft gekregen waarin ten onrechte staat dat hij rijks ambtenaar is. De militair heeft geen be roep, omdat hij direct na zijn schooloplei ding in militaire dienst is gegaan. Hij wil niet in burgerkleren worden vervoerd. Hij acht dit onrechtmatig omdat hij dan wordt beroofd van de bescherming van de Con venties van Genève (die onder meer de rechten van een krijgsgevangene regelen). De conventie is ook door Indonesië onder tekend. Hij meent dat hij het recht heeft zich hierop te beroepen, omdat een aantal lan den waar het vliegtuig op zijn reis naar Nieuw-Guinea moet landen, heeft gewei gerd Nederlandse militairen bestemd voor Nieuw-Guinea op hun vliegvelden toe te laten. De vader eist nu namens de zoon, dat de aanduiding „rijksambtenaar" uit het paspoort wordt verwijderd en dat dit bin nen 24 uur wordt teruggebracht naar de gemeente-secretarie in Amsterdam, met de opdracht het ongeldig te maken. Ver der stelt hij de eis, dat een nieuw pas poort wordt afgegeven, waarin een foto is vastgehecht van de militair, gekleed in mi litair tenue. Ook wordt geëist dat de militair in mili tair tenue naar Nieuw-Guinea reist en daarbij in zijn bezit heeft de identiteits kaart, die vereist is ingevolge de Conven ties van Genève. Voor overtreding wordt een dwangsom geëist van 10 miljoen gulden. Bij de dagvaarding is gevoegd een rap port van prof. Tammes uit Amsterdam, waarin een toelichting wordt gegeven op de Conventies van Genève. Voorafgaande aan de teraardebestelling is gisteren in het concertgebouw in Am sterdam een plechtige bijeenkomst gehou den ter herdenking van de zondag plotse ling overleden oud-voorzitter van het N.V.V. de heer II. Oosterhuis. Enkele honderden vrienden en verwan ten woonden de bijeenkomst bij. De met de vlag van het N.V.V. gedekte baar stond op het toneel van de concertzaal opge steld. Er was o.m. een krans van prins Bernhard. Aanwezig waren o.m. de staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezondheid, de secretarissen-generaal van de ministe ries van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Maatschappelijk Werk, de minister van Staat dr. W. Drees, de voorzitter van de eerste kamer, mr. Jonkman, de com missaris van de koningin in Drente, mr. J. Cramer, de oud-ministers A. C. de Bruyn en H. J. Hofstra, ir. F. Philips (een per soonlijk vriend van de overledene), prof, E. de Vries, voorzitter van de NOVIB Louis Mayor van het Belgisch vakverbond mr. A. de Roos namens het gemeentebe stuur van Amsterdam en talrijke vertegen woordigers van werkgevers- en werkne mersorganisaties, politieke partijen en so ciale en maatschappelijke instellingen. N.V.V.-voorzitter D. Roemers belichtte de persoon en het werk van de overledene. Volgens spreker beschouw de Oosterhuis de uitspraak van de Engel se socialist Blatchford „anarchie en strijd vervangen door wet en orde" als richt snoer voor zijn leven. In zijn persoonlijke leven streefde hij met een onlesbare dorst naar wetenschappelijk inzicht, naar aan vulling van zijn gebrekkige opleiding van vijf jaar lagere school. „Tot het einde van De ter aardebestelling van het bij een verkeersongeluk om het leven gekomen Tweede Kamerlid J. M. Peters zal dins dagmorgen in Roosteren met militaire eer geschieden. Deze militaire eer zal worden bewezen omdat de overledene die commandant geweest is van de ordedienst te Rooste, ren als drager van de militaire Wil lemsorde 4e klasse als militair wordt be schouwd. Het militaire eerbewijs zal gebracht worden door leden van de koninklijke mi litaire school te Weert: een vuurpeloton van 24 man en een escorte van 100 man. Het fanfarekorps van het regiment Lim burgse Jagers uit Venlo zal de stoet ver gezellen. Twaalf onderofficieren zullen als dragers van de baar fungeren en vier officieren zullen als slippendragers optre den. c Concertgebouw, zondag 14.30 u.: Carla Brünott, alt en Herman Schey, bas-bari ton, brengen, begeleid door George van Renesse, liederen ten gehore van o.a. Schu bert, Brahms en Clara Wildschut (Turn zaal). Maandag 20 u.: Concert door het Nederlands StrijkkwartetWerken van Haydn, Ravel en van Beethoven. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Ensemble met „Een vrije dag", van Leek Fischer; regie Jan Retèl (Jubi leumvoorstelling Magda Janssens). Zon dag 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Een hoed vol regen", van Michael v. Gazzo; regie: Jan Retèl. Maandag 20 u.: Haagse Comedie met „De Kersentuin", van Tsje- chov; regie: Peter Sjarov. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Transport der verdoemden", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De hartstocht van een zeventienjarige", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 y., zondag ook 16.15 u.: „Don Camillo op de barrica de", a.l. Vandaag 23.30 u.: „Porto fino paradijs der liefde", 18 j. Zondag 11 u.: „Paradijs onder de horizon", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De ranch der vervloekten", 14 j. Van maandag af 14, 19 en 21.15 u.: „Expresso Bongo", 18 j. Minerva Theater, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Conny en Peter maken muziek", a.l. Maandag tot en met woensdag 20.15 u.: „Rebecca", 18 j. Rembrandt Theater, 14 en 19 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. zondag 11 u.: „Droomreis, door Amerika", a.l. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Zwijgend heldendom", 14 j. Van maandag af 14.30 19 en 21.15 u.: „Met één voet in de hel", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Zondag 11 u.: „Aida", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en zondag 20 u.: „The hunters", 14 j. Zon dag 14.30 u.: „Grof geschut", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Marteling van de nacht", 18 j. TENTONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonsteling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 10—12.30 en 13.30—17 u.; zondag 14—17 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilde rijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. (Zie verder Uitgaan in Haarlem in de krant van 26 januari.) ZATERDAG 27 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 20 u.: „Heldencommando". ZONDAG 28 JANUARI City Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". Rex Theater, 15 u.: „Spelduivel"; 20 u.: „Helden-commando". MAANDAG 29 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 20 u.: „Heldencommando". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. ZATERDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". (Eén voorstelling)t Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Inter pol en verdovende middelen". W.B. Theater, 20 u.: „Monsters uit de onderwereld". ZONDAG 28 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Luxor Theater, 14.30 u.: „Op glad ijs"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Interpol en verdo vende middelen". W.B. Theater, 14.30 u.: „Jerry hou je roer recht"; 16.30 en 20 u.: „Samson en Dalilah". MAANDAG 29 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Inter pol en verdovende middelen". W. B. Theater, 20 u.: „Samson en Dali lah". ZATERDAG 27 JANUARI Marguette Theater, 20 u.: „Er op of er onder". ZONDAG 28 JANUARI Marguette Theater, 14.15 en 16 u.: „Er op of er onder"; 20 u.: „Come Prima". Met eerstedagstempel Tijdens de postzegelveiling van de Haag se makelaar J. L. van Dieten te Den Haag, is een zeldzaam exemplaar van de 10 cent eerste uitgave van Nederland uit het jaar 1952, gestempeld 's-Gravenhage 1 januari 1852, de eerste dag waarop de eerste post zegel van ons land verscheen, verkocht voor 2.550. De zegel werd gekocht voor een in Londen wonende Nederlandse ver zamelaar. ow** - ioairnonoo^ ia t De winstcijfers van de Rotterdamsche Bank n.v. over 1961 stemmen commissa rissen tot tevredenheid, evenals de voortgaande integratie van de belangen gemeenschap met de Nationale Handels bank n.v. Blijkens het jaarverslag is de nettowinst, ondanks een stijging van de kosten, toch nog gestegen met 808.000. De goede conjunctuur in Nederland heeft haars inziens hiertoe ongetwijfeld bijgedragen. Juist daarom baart de snelle stijging van de kosten haar grote zorgen. De inkomsten uit rente en wissels na men toe van 36,94 tot 39,35 miljoen, die uit provisie van 22.67 tot 23,75 miljoen en die uit effecten en syndicaten van 1,89 tot 2,61 miljoen. De bedrijfs- onkosten stegen van 33,33 tot 36,73 miljoen. Voorgesteld wordt 5 miljoen toe te voegen aan de onder crediteuren geboekte reserve voor eventuele risico's. Ter verdeling resteert een winstsaldo van 9,77 miljoen (v. j. 7,46 miljoen). Voorgesteld wordt twaalf percent divi dend (onveranderd). De mechanisatie, zo meent de directie, kan de kostenverhogende tendentie slechts in zekere mate compenseren, wil de dienst verlening van het bankwezen niet ontaar den in een identiteitsloze automatie. In verband met de belangengemeenschap met de Nationale Handelsbank werd het geplaatste kapitaal van de Rotterdamsche Bank gebracht van 50 op 65 miljoen. De open reserve werd met 15 miljoen verhoogd tot 65 miljoen. De resultaten over 1961 van de Nationale Handelsbank zullen pas aan het boekjaar 1962 van de Rotterdamsche Bank ten goede komen. In de drie pensioenfondsen moet gestort wor den ditmaal 3,27 miljoen. Het totaal van De ANWB overweegt de naam „Bondshotelettes" in te voeren voor kleinere logiesverstrekkende bedrijven, die op grond van hun omvang en opzet voor het predikaat „Bondshotel" niet in aanmerking komen. De ANWB heeft aan de bond Horecaf gevraagd zijn mening te geven over deze nieuwe naam. Het hoofdbestuur van Hore caf is erkentelijk voor het feit, dat de ANWB terzake overleg pleegt en is van mening, dat de naam „Bondshotelette" verre de voorkeur verdient boven begrip pen als „Herberg" of „Logement". De ANWB zoekt al geruime tijd een oplossing voor het probleem van de er kenning van de kleinere bedrijven, die niet beantwoorden aan de normen van het „Bondshotel", maar overigens wel aan spraak kunnen maken op een aanbeveling. de beleggingen in deze fondsen beliep eind 1962 ruim 64 miljoen. De actiefzijde- van de balans vermeldt per 1 januari i962 de biteuren 793,68 miijoén (v.j. 579,78 mil joen). Aan de passiefzijde namen credi teuren toe van 1.047,32 miljoen tqt 1.194,50 miljoen. In de loop van 1961 heeft de bank elf nieuwe filialen geopend. Zij beschikt thans over 335 vestigingen in 294 plaatsen. We gens de krapte op de arbeidsmarkt acht de directie het de vraag, of zij het tempo van uitbreiding op dit niveau kan hand haven. De bank neemt deel in het kapitaal van de onlangs in Nigeria opgericht Uni ted Bank for Africa Ltd. Hierin wordt ook deelgenomen door Franse, Italiaanse, Zwitserse en Amerikaanse financiële :n- stellingen. Over de voortgang van de inte gratie met de Nationale Handelsbank zegt het verslag, dat deze problemen aan een diepgaande studie moeten worden onder worpen teneinde een optimaal resultaat op te leveren. Een internationale belangenge meenschap werd aangegaan op het gebied van de huurkoopfinanciering. De vraag of het revaluatiebesluit juist of onjuist is geweest is, volgens de direc tie, "thans zeker niet zonder meer te be antwoorden. Niet alleen de gemeenteraadsverkiezin gen van dit jaar op 30 mei, maar ook de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1963 vallen daags vóór Hemelvaartsdag. De Tweede Kamerverkiezingen worden volgend jaar gehouden op 22 mei. Hemel vaartsdag valt op 23 mei. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dus ongelijk als het zegt, dat het „haast eens in de honderd jaar is", dat verkiezingen op de dag vóór Hemelvaarts dag vallen. Er was met name van de zijde van de kranten nogal verzet gerezen tegen de datum van de gemeenteraadsverkiezin gen, omdat de dagbladen nu hun lezers niet de dag erna de uitslagen kunnen geven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het om redenen van prak tische aard onmogelijk is de datum van de raadsverkiezingen te verschuiven. Een wetswijziging hiertoe zou de beide Kamers niet meer op tijd kunnen passeren. Er is echter ruimschoots tijd om voor de Twee de Kamerverkiezingen van volgend jaar een andere datum vast te stellen. De kantonrechter in Utrecht heeft vijf varkenshouders veroordeeld die het verbod om varkens te vervoeren had den overtreden. Dit verbod is uitgevaar digd in verband met mond- en klauwzeer. Alle verdachten werden veroordeeld tot een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en boeten die varieerden van 50 tot f 100. De verdach ten waren afkomstig uit Lopik, Kamerik en Mijdrecht zijn dagen bestreed de oud-vakbondsvoor zitter fel en principieel het extremisme. Hij is er om gesmaad, gehoond en belas terd", aldus de heer Roemers. Voor hem zou Hendrik Oosterhuis in de eerste plaats voortleven als de man die zulke hoge eisen aan zichzelf stelde, dat niemand daaraan in redelijkheid kon voldoen. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer J. G. Suurhoff, getuigde dat het werken onder en met Oosterhuis be> hoorde tot de beste ervaringen van zijn leven. Hendrik Oosterhuis, kind van het Groningse fabrieks-proletariaat was een man, een kerel, van wie je houden moest, zo zei hij. „Tienduizenden fabrieksarbeiders wa ren en zijn je nog vandaag dankbaar voor alles, door jou voor hen gedaan, geduren de je dienstverband bij onze organisatie" zei de voorzitter van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale, de heer W. Lief- aard. De heer W. Schevenels sprak namens het Internationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen. Hij memoreerde de verdiensten van de heer Oosterhuis op internationaal terrein. Nadat de Stem des Volks enkele socia listische liederen had gezongen, werd de baar onder de tonen van „Broeders verheft u ter vrijheid" de zaal uitgedragen. Als slippendragers fungeerden de heren Drees Roemers, Vos, Suurhoff, Voskuil, Broeksz Van Wingerden, Korte, De Vries en Land man. In de aula van de Oosterbegraafplaats werd het woord gevoerd door ir. H. Vos, voorzitter van de Eerste Kamerfractie van de P.v.d.A., en door de heer J. G. van Wou we namens het personeel van het N.V.V. Nadat de oudste zoon van de overledene een ontroerend afscheid namens de fami lie had genomen, sprak ten slotte dr. J. J. Buskes een geestelijk woord. In Dongen is de twintigjarige C. J. Ver hoeven uit Oosterhout met zijn scooter in botsing gekomen met een melkwagen Zwaar gewond werd hij naar een zieken huis in Tilburg overgebracht, waar hij is overleden. In Vries (Dr.) wilde de 29-jarige vertegen woordiger J. Poll uit Groningen met zijn auto een voor hem rijdende wagen inhalen Bij deze manoeuvre slipte echter zijn auto en botste tegen een uit de andere richting komende vrachtwagen. De heer Poll werd uit zijn auto geslingerd en was op slag dood. In Apeldoorn aarzelde de 81-jarige J. de Pater bij het oversteken van een straat. Hij werd ongeveer dertig meter meege sleurd en toen door een uit tegenoverge stelde richting komende auto overreden Hij was op slag dood. De bestuurder van de laatste auto is doorgereden. In een ziekenhuis te Oosterhout is over leden de 76-jarige H. Ligthart uit Made (N.B.), die dezer dagen in Oosterhout met zijn brommer zonder achterlicht op de rij baan reed en door een auto werd aange reden. Hij liep een schedelbasisfractuur op waaraan hij thans is overleden. In Sell innen is de 66-jarige oud-mijn werker P. Pijpers uit Heerlerheide op zijn bromfiets in botsing gekomen met een auto. De man kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht en overleed ter plaatse. Op de weg Roosendaal-Etten is een kleine personenauto op een dwars over de weg staande vrachtauto gereden. De 49- jarige mevrouw A. van LoonVerbeem uit Breda kwam om het leven. De auto van het gezin Van Loon werd bestuurd door de 21-jarige zoon. De vrachtauto chauffeur had zijn wagen dwars over de weg even gestopt, om te zien of hij ruimte had om een parkeerplaats op te rijden. Op een gevaarlijk kruispunt bij Tweeloo is de 55-jarige mevrouw R. H. Benak Diphoorn uit Ruinerwold (Dr.) op haar bromfiets de weg overgestoken, juist na dat een drietal bussen rechtsaf was afge slagen. Daardoor zag de vrouw te laat de auto die achter de bussen rechtdoor wilde. Zij werd toen geschept en is kort daarna in een ziekenhuis te Meppel overleden. De handelsvereniging „Hollandia", een belangenvereniging van in Nieuw-Guinea gevestigde zakenlieden, heeft besloten zich tot het ministerie van Financiën in Den Haag te richten met het verzoek om fi nanciële garanties in geval van oorlog of ongunstige politieke ontwikkelingen. De zakenlieden dringen er met klem op aan, dat de Nederlandse regering garan deert dat eventuele oorlogsschade en ver liezen die geleden worden als gevolg van de politieke gebeurtenissen geheel door verzekeringsmaatschappijen zullen wor den gedekt. „In geval het privébezit in Ne derlands Nieuw-Guinea geheel verloren gaat, zou zo'n garantie de Nederlandse re gering ten hoogste zestig miljoen gulden kunnen kosten, wat slechts de helft is van het geld dat Nederland dit jaar aan de ontwikkeling van Nieuw-Guinea besteedt", aldus de zakenlieden. In de Troonzaal van het koninklijk paleis te Amsterdam hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteravond het eerste van twee diplomatendiners gegeven. Met de Koningin en de Prins hebben mede aangezeten de prinsessen Beatrix en Ire- en, minister Luns en mevrouw Luns ge boren baronesse van Heemstra alsme de 24 ambassadeurs, vijf gezanten, een zaakgelastigde twee tijdelijk zaakgelastig den en leden van de hofhouding. De diplomatieke vertegenwoordigers, die aan het diner hebben aangezeten, waren: de ambassadeurs van België, Denemar ken. Brazilië Portugal, Oostenrijk, Italië, de Duitse bondsrepubliek, Ierland, Polen, Mexico, Noorwegen, India, Libanon, Groot-Brittannië, Argentinië, IJsland, de Verenigde Staten, Zweden, Guatemala, Uruguay, Peru, Frankrijk, Iran en Jorda nië, de gezanten van Vietnam, Hpngarijë, Birma, Roemenië en Ceylon en de zaak gelastigden van China en de tijdelijk zaak gelastigden van Panama en Cuba. Drie jaar. Tot drie jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering heeft de rechtbank in Dordrecht een negentienjarige grondwerker uit Dor drecht veroordeeld, beschuldigd van aan randing van een 23-jarige onderwijzeres in blasserdam en van een 14-jarig meisje in Papendrecht, in wier woningen hij 's avonds was binnengedrongen. Apolio Hotel. Op 14 februari zal de burgemeester van Amsterdam de officiële opening verrichten van het nieuwe Apollo Hotel. Onder één dak zijn dan verenigd het Apollo Hotel, het Apollo Paviljoen, de Apollo Hal voor sporten, shows en tentoon stellingen, Cinéma „Du Midi" en een bar onder de waterspiegel, vele zalen voor recepties en diners. Het terrein met grote parkeergelegenheid en tennnisbanen is omgeven door vijf grachten: Amstelkanaal, Noorder-Amstelkanaal, Zuider-Amstelka naal, Boerenwetering en Reinier Vinke- leskade. Pokken. In verband met de op ver schillende plaatsen in de wereld voor komende pokken deelt de KNAC mee, dat alleen voor Israel en Turkije een pokken- vaccinatiebewijs is vereist. Voorts wordt aangeraden in Engeland de plaatsen Tipton en Bradford, die besmet zijn verklaard, te mijden. Uitbreiding. „Canadian Pacific lr- lines", die tot nu toe driemaal per week het traject VancouverAmsterdam vliegt, zal dit aantal met ingang van 11 april ver hogen tot viermaal per week en met in gang van 1 juni tot vijfmaal per week. Op 1 juni zal C.P.A. een begin maken met de vluchten zonder tussenlanding tussen Vancouver en Amsterdam. Luchtlijn op Jersey. Met ingang van 1 juni krijgt Schiphol een geregelde, directe luchtverbinding met het Britse Kanaaleiland Jersey. De Britse luchtvaart maatschappij Jersey Airlines zal deze lijn dienst één keer per week gaan uitvoeren met een hier tot dusverre nog onbekend type vliegtuig: de aan 50 passagiers plaats biedende „Dart Herald" van de Handley Page-fabrieken, het nieuwste turbo-jet toestel van de Britse vliegtuigindustrie. Brandkast meegenomen. Inbrekers drongen een kartonnagefabriek in Barne- veld door een raam binnen, openden de buitendeur van het kantoor en sleepten de brandkast naar buiten naar een vracht auto. Het karwei leverde geen rijke „be loning" op, want de brandkast bevatte 600 gulden in contanten en 10.000 aan chèques, die echter alle op naam staan en nu geblokkeerd zijn. lllllllll""Mlllllllllllllllllllllllilllllli!!!;illilillllll!!l!lll!llll!llllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Boven West-Europa ligt een groot hoge- drukgebied, dat zich van Noord-Afrika via Frankrijk tot boven Schotland uitstrekt. Het hogedrukgebied wordt in twee stuk ken verdeeld door een front, dat van Ier land over Zuid-Engeland naar Zuid-België loopt. In de omgeving van dit front valt plaatselijk wat regen en motregen. Het front vormt de scheidingslijn tussen zach te en vochtige lucht in het zuiden en kou dere drogere lucht in het noorden. Neder land bevond zich in de afgelopen nacht in deze laatste luchtsoort, waarin de tempe ratuur tijdens opklaringen hier en daar tot om het vriespunt daalde. In de positie van het front komt in onze omgeving niet veel verandering. Een kleine verschuiving in noordelijke richting is mogelijk. Daar om blijft de kans op opklaringen bestaan. Omdat er weinig wind zal zijn kan plaat selijk mist ontstaan bij temperaturen dicht bij het vriespunt. Morgen over dag zullen de temperaturen over het algemeen lager zijn dan vandaag, vooral op plaatsen waar de mist zich lang weet te handhaven. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen o E binnen- en buitenland. d Neerslag, laatste U uur. 5 o SE E 1' i c 3 Den Helder regen W 8 1 Ypenburg zwaar bew. nw 10 0.5 Vlissingen zwaar bew. w 8 0 Eelde onbewolkt w 9 4 De Bilt zwaar bew. w 9 2 Twente licht bew. w 9 3 Eindhoven zwaar bew. w 10 1 Zd-Limburg geheel bew. w 9 2 Helsinki geheel bew. nnw -9 0 Stockholm sneeuw O -6 2 Oslo geheel bew. n -6 3 Kopenhagen licht bew. w 2 1 Aberdeen onbewolkt wnw 0 0.2 Londen regen nno 12 0.2 Amsterdam zwaar bew. w 9 1 Brussel geheel bew. windst. 10 1 Luxemburg geheel bew. nw 8 3 Parijs geheel bew. w 11 0.4 Bordeaux geheel bew. nnw 12 1 Grenoble geheel bew. nno 11 0 Nice zwaar bew. nw 16 0 Berlijn geheel bew. wnw 4 5 Frankfort geheel bew. wnw 6 0.6 München geheel bew. wnw 6 11 Zürich motregen wzw 7 1 Genève motregen zzw 8 0.1 Locarno onbewolkt ono 14 0 Wenen regen nw 8 3 Innsbruck sneeuw 0 4 38 Athene zwaar bew. nno 17 0 Rome onbewolkt windst. 15 0 Ajaccio onbewolkt O 15 0 Madrid onbewolkt windst. 16 0 Mallorca onbewolkt windst. 17 0 Lissabon licht bew. no 17 0 Zondag 28 januari Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 0.27 uur, onder 11.39 uur. Maandag 29 januari Zon op 8.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 1.34 uur, onder 12.03 uur. Maanstanden 29 januari 0.37 uur laatste kwarti* Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 januari Hoog water 7.46 en 20.05 uur. Laag water 3.15 en 15.38 uur. Zondag 28 januari Hoog water 8.27 en 20.49 uur. Laag water 3.51 en 16.17 uur. Maandag 29 januari Hoog water 9.12 en 21.42 uur. Laag water 4.33 en 17.03 uur. Het hoog en laag water te 10 tot 15 minuten vroeger d

Haarlem's Dagblad | 1962 | | pagina 2