Bij uitgifte van industrieterrein een zekere selectie nodig COOYMANS Automatische dia-projectie H. R. van Heekeren vertelde van expeditie naar de River Kwai tayane Speeltuin „Oosterkwartier" naar Pladellastraat SCHREURS tanstrutta fmstruita PLANT DAN NU Fa. VAN EMPELEN EN VAN DIJK gta0> Economische zaken in M.v.A. Voorlopig genoeg grond aanwezig ware klare Prijsuitreiking bij De Kampioen W er eldreizigers serie in Minerva Raad Maatschappelijk Werk kan starten Jeugd- en sportzaken Voorlopig geen bouw kleine sporthallen Blikseminslag in een woning in Parkwijk Nu reeds voor f 309.- Parfumerie „Reijnders" WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Geen bedreiging Uitvoering kinderkoor „De Nachtegalen" Voorlopig geen bijzondere sociale werkplaats voor klefnbeeld en 4x4 DIAMATOR M Examens Langebrug afgesloten Kort nieuws a,svoorjaar EEN MOOIE Wilt u het TUIN HEBBEN? BLOEMBOLLEN, VIOLEN en HEESTERS Aerdenhout - Tel. 41950-41951 jë In Heemstede: katten zoveel mogelijk binnen Voor RADIO en T.V. JAN VAN ZUTPHEN Tijdelijk verpleeghuis TOONBEELD VAN VAKBEKWAAMHEID 100% vakkundige voor lichting en service bij: Handelmij. Oord Grote Houtstraat 108 Haarlem Sportkeuring AUTOFINANCIERING Lanckhorstlaan 103 - Telef. 38497 Zoon des huizes naar het ziekenhuis P. J. Coppens overleden DRY SUPERIOR PALE Kampioenschappen derde klasse Blue Stars-team sterker dan White Stars-dames? Gezien de gunstige ligging van het Haar lemse industriegebied en de industriële ontwikkeling, die in de IJmond en langs het Noordzeekanaal mag worden verwacht is het niet onmogelijk, dat de vraag naar industrieterrein in Haarlem op den duur het aanbod zal overtreffen. Dat is voor Burgemeester en Wethouders, blijkens opmerkingen in de memorie van antwoord op het verslag van het onderzoek van de begroting, hoofdstuk economische aange legenheden, aanleiding bij de beoordeling van aanvragen om industrieterrein voor taan selectief te werk te gaan. In de eerste plaats, zo delen zij op vra gen van raadsleden mede, zal steeds vol doende industriegrond aanwezig moeten zijn voor Haarlemse bedrijven, die om di verse redenen naar een andere vestigings plaats binnen de Haarlemse stadsgrenzen uitzien. In de tweede plaats zullen voor vestiging slechts in aanmerking kunnen komen toeleveringsbedrijven, die voor Haarlemse bedrijven van bijzonder be lang zijn en nieuwe bedrijven, die tot een bedrijfsklasse behoren, die reeds in belang rijke mate in Haarlem is vertegenwoor digd. Dat wil zeggen, dat slechts in geval len, waarin een duidelijk economisch be lang aanwezig is industrieën van buiten Haarlem zullen worden aangetrokken, noeg industrieterrein. Het industriege- Haarlem heeft overigens voorlopig nog ge bied in de ^Vaarder- en Veerpolder zal na voltooiing een opervlakte van 120 hectare beslaan. Bovendien zijn er nog mogelijkheden voor industrievestiging in Schalkwijk en ten zuiden van de Munters laan. Burgemeester en Wethouders merken verder op, dat zij een uitgroei van het Am sterdamse havengebied langs het Noord zeekanaal niet als een bedreiging voor de stedelijke en economische ontwikkeling van Haarlem zien, mits die ontwikkeling wordt gecoördineerd en op harmonische wijze geschiedt. Doordat Haarlem aan de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal deel neemt is het mogelijk inzicht te hebben in deze ontwikkeling en in overleg met an deren een houding te bepalen, aldus B. en W. Sommige raadsleden wijzen er op, dat er een achteruitgang dreigt van het zaken leven in de oude wijken, als gevolg van veroudering der buurten. Jonge gezinnen vertrekken naar nieuwe wijken, waardoor de buurtwinkels klanten verliezen. Door betere busverbindingen tussen de oudé en de nieuwe wijken zou deze teruggang naar de mening van deze raadsleden kunnen worden voorkomen. In dit verband achten zij een busver binding tussen Thorbeckebuurt-Amster- damsebuurt en Schalkwijk wenselijk. B. en W. zijn met de NZH van mening, dat er weliswaar behoefte aan die busver binding bestaat, doch achten de belang stelling niet groot genoeg om een redelijke exploitatie te garanderen. 'Advertentie '00>7WANS\WM*. Het kinderkoor „De Nachtegalen" zal ook dit jaar weer een uitvoering geven ten bate van de tuberculosebestrijding. Op donderdagavond 8 november om half acht zal in de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem het zangspel „Lente in Rak kersoord" worden opgevoerd onder leiding van de dames Cis. Mia en Jos. Kamp- meijer. Dit zal de 28ste uitvoering zijn. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: A. M. Witteman-Brons- wijk, z.; A. M. J. C. Poelmann-ten Berge, z. ONDERTROUWD: A. Vledder en H. J. H. 3alsink. GETROUWD: L. Osinga en G. Ruiter; A. Tibbert en G. Kooij. OVERLEDEN: Wed. T. Koper-Molenaar, 79 j.; Wed. A. de Kloet-Heida, 89 j.; Wed. J. E. Wenm'nk-Bach, 88 j.; D. J. v. Ellinck- huijzem, 76 j. De plannen voor de sub-city in Schalk wijn bevinden zich thans nagenoeg in een stadium, waarin het gewenst is kennis te nemen van de visie van anderen hierop, zo delen Burgemeester en Wethouders verder mede. Opnieuw stellen Burgemeester en Wet houders zich op het standpunt, dat het niet gewenst is de gas- en elektriciteits tarieven te verlagen, ook al zijn de be drijfsresultaten van het GEB zeer gunstig. Het gunstige resultaat is voor een deel het gevolg van daling van de kolenprij- zen, die echter nu weer een stijging ver tonen. De goede bedrijfsresultaten zijn te vens het gevolg van extra-afschrijvingen, die in voorgaande jaren werden toegepast. Deze gunstige invloed zal echter groten deels worden opgeheven, zodra belang rijke investeringen voor uitbreidingen zul len worden gedaan. De oprichting van een sociale werkplaats voor personen met aanpassings- en karak termoeilijkheden is tijdelijk opgeschort, omdat daaraan voorlopig geen, behoefte blijkt te bestaan. Door de grote vraag worden de arbeidskrachten, voor wie de wer' laats bestemd zal zijn, gemakkelijker in het normale arbeidsproces opgenomen dan vroeger het geval was. Bovendien is het gelukt een aantal hunner te plaatsen op GSW-objecten, zo delen Burgemeester en Wethouders mede in hun memorie van antwoord. Advertentie 3143/290 D 23 Een druk op de knop... en u kijkt ongestoord zonder dat u steeds weer dia's In- en uitschuift. automatische bediening en scherpte- Instelling, ook op afstand I Agfa Agomar objectief: 2,5/85 mml én ventilator, èn warmtefllterl Ine!. 1 magazijn voor 30 dia's. Ine!, sterke 300 W lamp. Incl. snoer voor afstandsbediening. nü vanaf f. 309,- CP35/44 projector f. 95,- DiamatorH, halfautomatisch f. 153,- Dlamator N 12, volautomatisch met laagspan- ningslamp v.a..f. 360,- Nijmegen. Doctoraalexamen klassieken J. C. M. de Raaij S.C.J. (Nijmegen) en J. F. P. A. Strik C.S.Sp. (Weert). Doctoraalexamen algemene taalweten schap F. M. H. Oomes (Hilversum). Groningen. Doctoraalexamen sociale wetenschappen M. te Velde (Kielwinder- weer). Amsterdam (G.U.). Doctoraalexamen economie J. H. Knopper en S. A. Heijmans (Amsterdam). Kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen G. A. v. d. Rhoer, J. T. de Jonge en J. Toledo (Amsterdam). Kandidaatsexamen Nederlands mej. L. Hallie (Zaandam), mej. A. M. Engelvaart, mej. J E. Teenstra, mej. A. J. L. Rupp, mej. M. M. Romme en mei. T. P. Comelis- sen (Amsterdam). Notarieel examen P. A. M. Wiegman (Amsterdam). Leiden. Kandidaatsexamen psychologie mej. H. Sevenster (Voorburg). Doctoraalexamen psychologie H. J. van Dongen (Beverwijk). Kandidaatsexamen pedagogiek J. Hol lander (Amsterdam). Van donderdagavond 10 uur tot vrijdag morgen 3 uur zal de Langebrug over het Spaarne in Haarlem, wegens reparatie werkzaamheden voor alle verkeer, ook voor voetgangers, zijn afgesloten. Lezing voor B.A.B. Op donderdag 8 november zal de heer H. R. van Heeke ren, conversator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, in café-res taurant Boekenroode in Heemstede spre ken over het onderwerp „Op zoek naar de prehistorische mens in Thailand". De avond is georganiseerd door Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld. Advertentie ALLES LEVERT U, OOK DE BIJKOMENDE MATERIALEN ALS GROND, MEST ENZ. GEÏLLUSTREERDE PRIJSCOURANT OP AANVRAAG Advertentie mmn bMJWMh i JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. SCHIEDAM - SEDERT 1776 Middels een openbare kennisgeving is de burgerij van Heemstede dringend verzocht mee te werken aan een verzoek van de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land om katten zoveel mogelijk binnen te houden. Volgens het hoofd van de Veeart- senijkundige Dienst in het district Noord- Holland leveren de katten een ernstig ge vaar op voor de verspreiding van dan wel besmetting met hondsdolheid. Advertentie Advertentie Éérst even kijken bij SPAARNE 70 TELEFOON 21775 Voor de wielrenners van het Haarlemse „De Kampioen" was het gisteravond weer groot feest, want in het clublokaal „Ken- nemerland" aan de Rijksstraatweg kre gen zij de prijzen van de verschillende kampioenschappen, competitie- en club wedstrijden die in het voorbije seizoen werden gehouden uitgereikt. Vooral de C-klasser Jan Aldershof ging met veel tro feeën naar huis. De vele bekers, lauwertakken en vaan tjes werden met een voor elke winnaar toepasselijk woord uitgereikt door voorzit ter Joh. van Zwieten. Ook de tweede, der de, vierde en vijfde prijswinnaars kwamen bij deze prijzenregen ruimschoots aan hun trekken. Van de A- en B-klassers kreeg Marcel Rutte de prijs van de dinsdagavondcom petitie, de kolossale „W. Metz"-beker, en de hoofdprijs van de lentecompetitie. Cees Piers kwam als winnaar van de vijfkamp in het bezit van de „H. J. Kessler"-beker en Jan v. d. Horst kreeg de „Herman Mulder"-beker van de zomercompetitie. Voor Chris Plus was de „Lichtkoge!"-be- ker van de donderdagavondcompetitie ge reserveerd, terwijl Bert v. d. Pol de eer ste prijs van de najaarscompetitie in zijn bezit kreeg. De rood-witte kampioensvaantjes,gingen naar Piet Steenvoorden voor de lange af stand, Aad Bogaard voor de sprint en Ben Gieske voor het home-trainen. Boven dien kreeg Steenvoorden een vaantje als winnaar van het prestatieklassement der amateurs en onafhankelijken. Bram Schenk veroverde het prestatievaantje van de nieuwelingen.' De C-klasser Jan Aldershof kwam als winnaar van het officieuze lange afstands kampioenschap, najaarscompetitie, dins dag- en donderdagavondcompetitie èn het Napoleon-klassement handen tekort om al zijn prijzen te kunnen dragen. De mooi ste prijzen van het officieuze sprintkam pioenschap, home-trainen, vijfkamp, lente competitie en zomercompetitie gingen naar respectievelijk Sweers, Seelen, Kuilboer, Handgraaf en Uttien. Bij de jeugdklassers behaalde Van Berkel vier hoofdprijzen, ter Wijl de vijfde in het bezit van Dijkman kwam. De „Wout Hoolboom"-beker, die elk jaar aan het meest verdienstelijke lid van „De Kampioen" wordt uitgereikt, viel dit maal ten deel aan het wedstrijdcommissie lid A. Riethoff. De directeur van de dienst voor econo mische zaken zal samen met de directeur van de dienst voor sociale zaken en de di recteur van de gemeentelijke geneeskundi ge en gezondheidsdienst een onderzoek in stellen naar de totale behoefte, die er in Haarlem aan verzorgings- en pensiontehui zen voor bejaarden bestaat. De gemeente raad zal t.z.t. van het resultaat van het onderzoek op de hoogte worden gesteld. Burgemeester en Wethouders streven ook naar de inrichting van een tijdelijk verpleegtehuis voor chronische zieken. Ge zocht, wordt naar een pand, dat voor dit doel geschikt is. Als tweede spreker in de Wereldreizi gers-serie van het Minerva Theater in Heemstede heeft dinsdagavond de heer H. R. van Heekeren, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden verteld over de beide expedities die hij naar Thailand maakte om daar proefon- derzoekingen te doen inzake de prehistori sche mens. De heer Van Heekeren begon met een uit eenzetting te geven van zijn bevindingen als krijgsgevangene bij Kwai Noi in Thai land, waar hij met duizenden lotgenoten voor de Japanners in de oorlogsjaren mee moest helpen de beruchte spoorlijn aan te leggen. Spreker stond nogal uitvoerig bij deze krijgsgevangenschap stil en kwam toen pas tot het eigenlijke onderwerp, dat hij op deze avond zou behandelen, name lijk zijn belangrijke prehistorische ontdek kingen, die hij tijdens deze spoorwegaan leg deed. Hij vond er ruwe stenen werktui gen, gemaakt van rolsteen. Dezelfde werk tuigen werden ook gevonden in Birma, de Molukken, alsmede op Java en in Noord- China. Achttien jaar later keerde de heer Van Heekeren met een Deense expeditie naar de River Kwai (bekend door de film) terug en van deze tocht per boot, te voet en met zijn metgezellen gezeten op tien oli fanten tot aan de grens van Birma, gaf spreker een verslag. Tijdens deze verken ningsreis deden de wetenschapsmensen tijdens proefopgravingen verrassende vondsten. Die werden zo belangrijk geacht, dat er een tweede expeditie werd uitge zonden, waaraan de heer Van Heexeren opnieuw deelnam en waarvan hij enkele maanden geleden terugkeerde. Daar wer den meer dan twintig menselijke skeletten uit het stenen tijdperk gevonden en uitge graven. Aangezien de nabestaanden met de doden talrijke grafgiften hadden meegege ven, was het voor de expeditieleden moge lijk verschillende migratieroutes uit te stippelen en zodoende kon de gehele chro nologie van de prehistorie van Thailand worden opgebouwd. Ook werden in dit ge bied voor het eerst rode muurschilderingen van mens en dier op de rotswanden ont dekt. De resultaten van deze expeditie baar den in het buitenland veel opzien, zodat er een viertal films over werd vervaar digd. Ook buitenlandse bladen wijdden er uitgebreide artikelen aan. Intussen is de heer Van Heekeren alweer benaderd om aan een derde expeditie deel te nemen, op invitatie, dit keer van de Amerikanen en naar hij zei, zal hij dit aanbod gaarne aanvaarden om voor de derde keer naar Thailand te gaan om daar zijn onderzoe kingen te kunnen voortzetten. Het was jammer, dat deze spreker tij dens zijn causerie als prehistoricus zoveel wetenschappelijke termen gebruikte. Het publiek zal de betekenis daarvan niet al tijd begrepen hebben. Verder waren tal van kleurendia's waarmee de spreker zijn lezing illustreerde veel te donker. Advertentie 99 99 de nieuwe basis-crème van garandeert de gehele dag een onberispelijke make-up. Verkrijgbaar bij Gen. Cronjéstraat 26 - Tel. 52684 Deskundig advies door gediplomeerde schoonheidsspecialiste. Dezer dagen zal de stichtingsakte wor den verleden van de Raad voor Maat schappelijk Werk in Haarlem, zodat de raad naar verwachting weldra met zijn werkzaamheden zal kunnen beginnen. Een aantal bestuursleden is reeds benoemd. Twee leden van het bestuur van de raad worden benoemd door B. en W., twee le den door de organisaties voor algemeen maatschappelijk werk (de stichting Inter parochieel Sociaal Charitatief Centrum, de stichting Christelijk maatschappelijk werk der samenwerkende kerken, de afdeling Haarlem van „Humanitas" en de Vereni ging „Weldadigheid naar vermogen"). De overige vier leden van het bestuur worden door de stichtingsraad benoemd uit de be sturen van de organisaties voor gespecia liseerd maatschappelijk werk. De leden en plaatsvervangende leden van de stichtingsraad zullen worden' be noemd door de besturen van de organisa ties, die in Haarlem op het gebied van het maatschappelijk werk werkzaam zijn. Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal donderdag 1 november geen spreekuur houden. COMEDIA Advertentie Erkend Graetz-fahrieksdealer Burgemeester en Wethouders van Haar lem zijn van plan om met inschakeling van de Raad voor de Jeugd een onder zoek in te stellen naar de omvang, het programma en de methode van die vorm van jeugdwerk, die zich heeft ontwikkeld tussen de sociale jeugdzorg en de norma le jeugdorganisaties in. Op grond van de resultaten van het onderzoek zal worden beoordeeld of subsidiëring van dit jeugd werk noodzakelijk is. Overwogen wordt de speeltuin Ooster kwartier over te brengen naar een open terrein aan de Pladellastraat. Het huidige terrein van de speeltuin zal bij het naast liggende sporttterrein worden gevoegd, waardoor een geschikt veld voor school sport zal ontstaan, dat tevens door ver enigingen kan worden gebruikt. Ook in het uitbreidingsplan „Holland-Nautic" zal een speeltuin worden aangelegd ter ver vanging van de speeltuin van VZOD aan de Nieuwe Landstraat. In overleg met de commissie voor de vrije speelgelegenhe- den wordt nagegaan in hoeverre en wel ke schoolpleinen na de schooluren als speelterrein kunnen worden opengesteld. Verder delen B. en W. in hun memorie van antwoord mee, dat de commissie van goede diensten, waaraan de moeilijkheden, zullen worden voorgelegd, die zijn gerezen tussen het Haarlems Speeltuinverbond en de speeltuinvereniging „Vondelkwartier" is gevormd. De commissie bestaat uit een „wijze vrouw" en twee „wijze mannen". Ofschoon Burgemeester en Wethouders er met de Haarlemse Sportraad van over tuigd zijn, dat er aan kleine sporthallen in diverse stadswijken grote behoefte be staat, met name in Haarlem-Oost, heeft naar het oordeel van het college uitwer king van plannen geen zin, omdat daar voor voorlopig toch geen rijksgoedkeuring is te verkrijgen. Het wachten is nog steeds op de rijks goedkeuring voor de bouw van de (grote) sporthal aan de Van Riebeecklaan. Het plan wordt verder uitgewerkt, opdat aan de bouw van de hal kan worden begonnen, zodra de goedkeuring is verkregen. Met het bestuur van de Koninklijke HFC is nu overeenstemming bereikt over de nieuwe indeling van de velden van deze vereniging Die reorganisatie is noodza kelijk in verband met het plan tot aanleg van de zuidelijke stadsrandweg langs de Spanjaardslaan. Ook het tenniscomplex van de HLTC zal, zoals bekend, moeten worden verplaatst. Met het bestuur van de HLTC worden nog besprekingen ge voerd. Sommige raadsleden vroegen Burge meester en Wethouders aandrang uit te oefenen op de plaatselijke afdeling van het Nederlands Gymnastiekverbond, zodat ook voor zijn leden medische sportkeuring Advertentie Tijdens het korte onweer, dat omstreeks het middernachtelijke uur boven Haar lem losbarstte, is de bliksem ingeslagen in de schoorsteen van een woning aan het Sevenhuysenplein in Parkwijk. De schoor steen werd vrijwel geheel vernield. De brandweer heeft de brandende haard uit de huiskamer naar buiten gebracht en loszittende stenen van de schoorsteen ver wijderd. Twintig minuten na de blikseminslag werd de 18-jarige zoon des huizes onwel. Het bleek, dat hij een zenuwshock had ge kregen. Hij is in het Sint Elisabeth's Gasthuis opgenomen. De heer P. J. Coppens, secretaris van de contactcommissie van kustbrigades, aan gesloten bij de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen is na een kortstondige ziekte in een zieken huis in Rotterdam overleden. Twaalf jaar was hij secretaris van de commissie waarnaast hij zich ook ten volle gaf voor het EHBO-werk. De teraardbe- stelling zal donderdagmorgen in Rotterdam plaatsvinden. verplicht zal worden. B. en W. antwoorden, dat overwogen wordt aan het subsidie voor jeugdleden de voorwaarde tot keuring te verbinden, al zal men daardoor slechts een deel der gymnastiekbeoefenaars berei ken, zij het een voornaam deel. B. en W. zullen daarover bij de directeur van de dienst voor de lichamelijke opvoeding en de directeur van de geneeskundige en ge zondheidsdienst advies inwinnen. Verscheidene raadsleden vroegen aan zwemverenigingen een extra-vergoeding toe te kennen als tegemoetkoming in de bijzondere lasten, die deze verenigingen door de huur van overdekte zweminrich tingen hebben te dragen. „Het is een der vele wensen, die wij met de beperkte mid delen van de gemeente nog niet konden vervullen," antwoorden B. en W., al blijkt uit het antwoord, dat een minderheid in het college zich daarmede niet kan ver enigen. Advertentie SHERRY PALOMA IMP. OUD HAARLEM De uitslagen in de persoonlijke kam pioenschappen derde klasse libre district Haarlem waren als volgt: C. ten Bosch100 42 2.38 2 H. van Doom 88 42 2.09 0 J. Jaspersen 100 20 5.00 2 J. Leewes 50 20 2.50 0 C. de Bruin 100 26 3.84 2 P. Gieske 58 26 2.23 0 C. Heijnen 100 25 4.00 2 J. de Pauw 80 25 3.20 0 J. Leewes 100 26 3.84 2 H. van Doom 92 26 3.53 0 Advertentie Donderdagavond worden er in het Kre- lagehuis twee wedstrijden gespeeld voor de eredivisie dames van de basketbalcom petitie. White Stars zal kansloos blijken tegen het Amsterdamse Blue Stars en Antilopen krijgt Landlust op bezoek. Vrij dagavond speelt Flamingo's thuis tegen Wolves, éé'n van de kampioenspretenden ten. De vorige week hadden de Amster dammers veel moeite met Agon, zodat Fla mingo's niet bij voorbaat kansloos is. Dat deze wedstrijd een zeer zware opgave wordt, staat echter vast. Eveneens vrijdag speelt eersteklasser Typhoons tegen Te Werve en Exercitia—Antilopen wordt een derby voor de eerste klasse A. Het programma luidt: donderdag 1 november, dames: Exercitia 2—HCK 2, Typhoons—HOC 2, Antilopen 3—White Stars 3, White Stars—Blue Stars (Erediv.) en Antilopen—Landlust (Erediv.). Héren: LisseTyphoons 3. Vrijdag 2 november, dames: Typhoons 2—SC Haarlem. Heren: HOC 4—Tornado 2, Flamingo's 2—HCK, Typhoons—Te Werve (Land.comp.). Ever- citia—Antilopen (Land comp.) en Flamin go'sWolves (erediv

Haarlem's Dagblad | 1962 | | pagina 5