Belangstelling voor eredivisie varieert f Graham Hill is Engelser dan Engels Jeen van der Berg nog altijd bar snel in afstandwedstrijd Misverstand Neale Fraser gaat zich uit» de tennissport terugtrekken 4_ SPORT TIJDENS WEEKEINDE Mocht er een elfstedentocht worden gehoudendan is hij nog favoriet Schaatskalender Elfstedentocht op 3 januari? Dick van Zanten in haast aangewezen Toch nog voetbal: RCH-Wageningen Nederland-België definitief 3 maart Hoge extra-prijs in 46 delen w - A i ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Zondag, 30 december Maandag 31 december Dinsdag 1 januari AFGELAST 1962-63 ■1960-61 1961-62 TOTO-INLEG NADERT 1 MILJOEN PER WEEK 1962-63 -s—/nJ96U6 2 1960-61 1 I V7Ï Sporttoto Achterdeur Van baan af rs Koppel Post-Pfenninger in Keulen thans tweede M. S. van de Braak t ZAALHANDBAL WA TERPOLO I Mocht er deze winter nog een Elfsteden tocht worden gehouden, dan kan men er van verzekerd zfln, dat de Heerenveense onderwijzer Jeen van der Berg nog altijd één van de grootste kandidaten voor de eindzege zal zijn. De Fries zegevierde vrjj dag in een afstandwedstrijd, die was uit geschreven nabij het watersportcentrum Spannenburg en die voerde langs Lang weer, Sneek, Ijlst, Sloten en Spannenburg, De totale afstand bedroeg bjjna 65 km. De diverse kandidaten voor een Elfste denoverwinning, die aan de start versche nen, zetten een dermate hoog aanvangs tempo in, dat al spoedig uit de 95 deel nemers een kopgroep van 10 rijders werd gevormd. Daarbij bevonden zich de be kende Brabantse afstandrijder Anton Ver hoeven, de Overijselse langebaancrack Reinier Paping, de Groningse Gerbe Uithan en de Friese Elfstedencracks Jeen van der Berg en Klaas Leffertstra. Op het laatste deel van de wedstrijd had Verhoeven een tijdlang de leiding, maar twee kilometer voor de finish wist Jeen van der Berg met een tussensprint een kleine voorsprong te nemen, die hij tot aan de finish behield. Hij finishte na 1 uur 35 minuten, zodat hij een gemiddelde maakte van bijna veertig kilometer per uur. Rei nier Paping (Ommen) eindigde op korte afstand als tweede, Anton Verhoeven (Dussen) werd derde, J. Uithan (Gronin gen) vierde en K. IJska (Exmorra) vijfde. De weersomstandigheden waaronder werd gereden waren zeer goed. De tempe ratuur lag om het vriespunt, de baan was sneeuwvrij en alleen de gedeelten waarop In aanvulling op de schaatskalender van de vorige dagen volgen hier weer enkele evenementen. Botshol: dorpentocht over 30 km, start 10 uur in Ouderkerk aan de Amstel en Waver. Den lip: Ilpertocht 25 km, start 10 uur bij café Lelie in Den lip. Valthe (Dr.): langebaanwedstrijden heren 500, 1500 en 5000 m. Merendistrict Zuid-Holland: verkorte Molentocht over ongeveer 30 km. Start plaatsen Bellevue en Zomerzorg in Leiden en café Bakker in Rijpwetering. Start tus sen 9 en 13 uur. Uffelte (Drente): gewestelijk kampioen schap langebaan heren over 500, 1500 en 5000 meter. Zuid-Beijerland: gewestelijk kampioen schap kortebaan vrouwen. De KNSB vestigt er de aandacht op dat de Molentocht over 35 km, die morgen, 31 december en 1 januari van Alblasserdam uit zou worden gehouden, niet doorgaat, Het ijs is op sommige plekken onbetrouw baar gebleken. Vorige week zaterdag is op een van onze advertentiepagina's een dankbetuiging opgenomen waarin de familie D. Smit van der Velde dank bracht voor de over grote belangstelling betoond na het over lijden van Leo Petrus (Kick) Smit. Deze advertentie nu heelt bij velen de mening post doen vatten dat met de genoemde Smit en de tussen haakjes genoemde naam Kick verstevigde die mening nog bedoeld werd de vroegere voetbal crack van „Haarlem" en het Nederlands elftal. Toevallig had de overledene de zelfde roepnaam als de voetballer. „Ik heb direct na het uitkomen van Haar lems Dagblad al bijzonder veel telefoon- Kicb Smit tjes gehad van mensen die naar mijn ge zondheid informeerden", zo vertelde Kick Smit ons, „maar ik dacht dat het wel snel zou ophouden. Maar het wordt in tegendeel steeds erger. Steeds meer men sen ook buiten Haarlem betuigen hun deelneming bij mijn familieleden en informeren naar wat mij gemankeerd heeft. In mijn tijdschriftenzaak aan de Krocht in Haarlem kijken mensen nieuwsgierig naar binnen en het is al voorgekomen dat ze me in mijn zaak om de hals vlogen toen ze eenmaal gezien hadden dat ik nog rustig aan het werk was. Ik vind het verschrikkelijk voor de familie van L. P. Smit, maar ik zdu toch wel heel graag de indruk van zeer velen teniet doen dat de advertentie mij betrof". Schaatser Jeen van der Berg de rijders de wind tegen hadden leverden enige moeilijkheden. Op stroef ijs en bij bijzonder slecht weer zijn vrijdag in Bergen de kampioenschap pen schoonrijden van het gewest Noord- Holland/Utrecht verreden. De uitslagen luiden: Dames: 1. mevrouw RommelaarTim merman (Enschede); 2. mejuffrouw Way- boer (Bergen); 3. mevrouw De Vries Bruin. Heren: 1. D. W. Visser (Schagen); 2. C. van der Woude (Zaandijk); 3. D. Nico- lai (Barsingerhorn). Paren: 1. D. W. Visser/ mejuffrouw Wayboer; 2. D. J. van der Woude/mevrouw Rommelaar; 3. A. Goed hart (Zaandijk)/mevrouw De Vries. Koewei mejuffrouw Wayboer en C. van der Woude slechts de tweede plaats bezet ten veroverden zij toch de officiële titels, omdat de nummers een, mevrouw Romme laar en de heer Visser de vorige dag reeds de titels in Zuid-Holland hadden veroverd. Krachtens de reglementen mag men slechts één gewestelijke titel dragen. Door evenals in 1961 de nationale lange baanwedstrijden in Midden Beemster te winnen kwam Nico Houter definitief in het bezit van de „Bamestra-wisselbeker". De uitslagen luiden: 500 meter: 1. N. Hou ter (Wognum) 45.8 sec.; 2. M. Pronk (War- menhuizen) 47,4; 3. T. Roosendaal (War- menhuizen) 47.7. 15Ó0 meter: 1. J. Hopman (Egmond a. d. Hoef) 2.30.2; 2. Houter 2.33.4; 3. Roosendaal 2.33.7. 3000 meter: 1. Houter 5.22.2; 2. Pronk 5.22.9; 3. Roosen daal 5.26.8. Algemeen klassement: 1. Hou ter 150.633 pnt.; 2. Pronk 152.650; 3. Roo sendaal 153.400. De voorzitter van de Elfstedenvereni- ging, de heer J. L. Hoogland uit Leeuwarden, heeft verklaard dat de Elf stedentocht op zijn vroegst donderdag 3 ja nuari kan worden verwacht. Het moet eerst nog enkele nachten streng vriezen, aldus de voorzitter. Bovendien zit Nieuw jaarsdag ertussen, terwijl de organisatie daarnaast nog tenminste één dag voor de organisaitie nodig heeft. In de Nederlandse afvaardiging voor de zeslandenschaatswedstrijd in Inzeil is een wijziging gekomen. Aanvankelijk was donderdagavond, na de selectiewedstrij den op de Jaap Edenbaan in Amsterdam, Cees Jan Kroon uit Ter Aar aangewezen, maar deze verklaarde gisteren dat hij niet beschikbaar was. Wout Egas, de secretaris van de KNSB. heeft daarom vrijdag Jeen Wester uit Eernewoude, die bij de sectiewedstrijden tot de beste resultaten kwam, getelefo neerd. De Friese hardrijder was echter niet thuis en aangezien de ploeg vandaag al vertrok is in de haast Dick van Zanten uit Kesteren aangewezen. Ondanks de algehele afgelasting van het voetbalprogramma wordt er zondag toch nog gespeeld. De KNVB heeft name lijk aan RCH en Wageningen toestem ming gegeven voor het spelen van de be kerwedstrijd tussen beide ploegen, die aan vankelijk voor Nieuwjaarsdag was vast gesteld. De consul heeft vrijdagmiddag het veld van de Racing goedgekeurd en vandaag zal het veld ten overvloede nog eens worden gerold. Het bondsbestuur van de KNVB heeft na overleg met de Belgische Voetbalbond besloten de ontmoeting NederlandBelgië, die op 10 maart 1963 zou worden gespeeld, een week te vervroegen. De wedstrijd wordt nu op 3 maart 1963 in het Feijen- oord-stadion in Rotterdam gespeeld. Ook de interland NederlandFrankrijk, die voor woensdag 17 april 1963 op de agenda staat, zal in Rotterdam gespeeld worden. Voor de wedstrijd tussen het Ne derlands elftal en wereldkampioen Brazi lië, die voor donderdag 2 mei 1963 is vast gesteld, is het Olympisch stadion in Am sterdam aangewezen. Voor de eerste maal is in Joegoslavië een voetballer tot sportman van het jaar gekozen. Het is de briljante binnenspeler van het nationale team, Milan Galic. x 1000 150- Aantal bezoekers van ere divisie wedstrijden 5 10 Competitieweken 30 34 16 236SI V PELT 1000 900 800 700 600 1 MILJOEN lOOO gut den VA -N i i11 1 II 1 1 1 II 1 i i i i I i i i i 1 5 10 Competitieweken 30 34 |62364|V.PELT In vergelijking met het vorige voetbalseizoen varieert de belangstelling voor de eredivisie dit jaar nogal. Het aantal toeschouwers tijdens de eerste competitiewed strijden verschilt weliswaar nog weinig van elkaar (138.000 tegen 19611962 134.000), maar zo tegen de zesde, zevende en achtste match lopen de getallen ver uiteen. Het achtste competitieprogramma (met onder andere AjaxSparta en HeraclesEnschede) trekt een ongekend hoog aantal bezoekers (161000), de volgende voetbalduels in de eredivisie schijnen daarentegen wat minder aantrekkelijk te zijn (106.000). Het merkwaardige verschijnsel doet zich dus voor, dat in het bijzonder de laatste programma's voor wat betreft het voetbalamusement sterk van elkaar ver schillen. Iets dergelijks treedt pas aan het einde van een voetbalseizoen naar voren. En dan de toto-inleg over dit nog niet zo oude sei zoen. Begonnen bij 600.000 stijgt het snel naar 815.000. Doch bij 900.000 komt een korte stilstand tot stand, weliswaar gevolgd door twee kleine spronge tjes naar een hoger gelegen bedrag, maar rond het veertiende competitie-programma zakt de inleg tot iets beneden de 900.000. Toch kan er worden vastgesteld dat de bedragen veel hoger liggen dan tijdens de twee voorafgaande sei zoenen. Het voetbaljaar 1961—1962 haalde als hoogste top de inleg-somma van 830.000, het seizoen 1960— 1961 iets minder, namelijk 810.000. Al met al bestaat er de verwachting dat de toto-inleg eens in 1963 de 1 miljoen (per week) haali De bruto-inleg van de sporttoto bedroeg zondag 828.808 van welk bedrag in totaal aan prijzen beschikbaar was 273.507. Daarbij kwam nog de niet uitgekeerde extra-prijs van de vorige twee weken ten bedrage van 86.117.70. Voor de eerste prijs was 150.428.85 uit getrokken. Twee gegadigden hebben zich gemeld en zij ontvangen elk 50.000 netto. Voor de tweede prijs was in totaal 114.833.89 beschikbaar, zijnde het eigen lijke bedrag 82.052,10 en het resterende geld van de eerste prijs 32.781.79. Niet minder dan 60 deelnemers maakten aan spraak op de tweede prijs en zij toucheren ieder een nettobedrag van 1626,90. De extra-prijs was ditmaal bijzonder aanlokkelijk. In totaal was voor de prijs van de gelijke spelen 127.143,75 te ver dienen. De 46 gelukkigen zijn door het ra den van de vijf gelijke spelen ieder een netto-bedrag van 2349,40 rijker. Neale Fraser, de 29-jarige linkshandige Australische tennisser, heeft in Brisbane na de finale van het toernooi om de Davis Cup verklaard zich uit de wedstrijdsport te zullen terugtrekken. Fraser, die in 1960 Wimbledon kampioen werd, lichtte zijn besluit als volgt toe „Ik vind het bijzonder jammer mij uit de wedstrijdsport te moeten terugtrekken. Ik ben echter aan mijn vrouw en mijn gezin verplicht in de toekomst een tenniswed' strijd vanaf de zijlijnen te bekijken. Ik heb in de afgelopen tien jaar veel gereisd en in de toekomst wil ik graag wat meer thuis zijn". Behalve de enkelspeltitel 1960 veroverde Fraser in 1959 en 1961 bok, samen met Laver, de Wimbledontitel in het dubbel spel. Dit jaar werd hij in de halve finales van zowel het enkel- als dubbelspel uitge^ schakeld. In 1959 en 1960 werd Fraser Ameri „Engelser dan Graham Hill er uit ziet, kun je je niet voorstellen', zei de Nederlandse autocoureur Car el Godin de Beaufort over zijn Britse collega, die vandaag in Durban (Zuid*Afrika) als er geen gekke dingen gebeuren" de wereldtitel gaat veroveren. Tijdens het afgelopen seizoen heeft hij met zijn BRM op de vele Grand Prix, die meetellen voor het wereldklassement zoveel punten veroverd, dat hij in de Grand Prix van Zuid-Afrika de eind streep slechts behoeft te passeren om ich wereldkampioen te kunnen noe men. Alleen als Hill niet bij de eerste es eindigt en zijn naaste concurrent Jim Clark de race wint, gaat de titel naar Schotland in plaats van naar N oord-Londen. In zijn confortabel huis in Londen wijst bijna alles er op dat de bewoner een 'autocoureur is. Overal bekers, wim pels, medailles, en veel foto's van Hill,* in een wagen, op een wagen, naast een wagen, onder een wagen. Carel had ge lijk. In de diepe fauteuil tegenover me zit een slanke stijfnet geklede, zorgvul dig gekapte gentleman met een alweer uiterst verzorgde brede snor onder de nogal forse neus: Graham Hill. Het is moeilijk de vormelijkheid waar mee hij me ontvangt te doorbreken. Lan ge tijd antwoordt hij kort en keurig op mijn vragen, zonder dat hij werkelijk aan het praten raakt. Pas als ik hem een compliment maakt over zijn comfortabe le bungalow en daaraan de opmerking verbindt dat een succesvol man als hij zich zo'n huis kan veroorloven, verliest hij iets van het afgemetene en koel vriendelijke. „Daar heb ik hard genoeg voor moe ten vechten. Daarom waardeer ik het ook zo. Mijn grootste wens is wat meer tijd in dit huis bij mijn gezin te kunnen door brengen. Ik heb honger geleden, in hooi schuren moeten slapen, zonder een cent voor een kop koffie op zak gelopen, toen andere jongens van mijn leeftijd (ik was toen 23) al goed betaalde banen hadden. Ik had ook zo'n baan, bij Smith, als tech nisch medewerker. Een advertentie maakte aan dat uitgestippelde leventje van mij een eind. In die advertentie stond aangekondigd een auto-wedstrijd rond Brands Hatch. Je moest je eigen wagen meebrengen. De vetste prijs was 10.-. Aan die wedstrijd heb ik meegedaan zonder wat te verdienen. Ik reed mee in een wagen die zo'n twintig jaar oud was." „Na die wedstrijd zei ik Smith vaar wel, zonder dat mijn vader er iets van wist. Mijn moeder zat mee in het com plot. Ik zou en ik moest coureur worden. Zoiets is gemakkelijk te zeggen, maar ik had geen enkele ervaring, geen relaties en geen geld. De enige mogelijkheid voor mij was, binnen proberen te komen door de achterdeur. Ik hing net zolang bij de pits rond, totdat ik een baantje als me canicien bij een kleine stal kreeg. Boven dien was ik elke avond te vinden in de London Steering Wheel Club, waar ieder een die iets met autosport te maken heeft, lid van is. Hele avonden heb ik in die clpb gezeten op een half glas bier. Ieder aanbod voor een dronk weigerend, omdat ik geen rondje terug kon geven. Gebrek aan geld verhinderde me trou- ook lid te worden van die club, maar ik kwam er zo vaak, dat iedereen dacht dat ik lid was." „In 1954 kwam mijn grote kans. Ik mocht weer1 in Brands Hatch een 500 cc Cooper rijden. In één rit werd ik tweede en in het algemeen klassement vierde. Daarna meende ik aan iedereen te moeten vertellen hoe je nou eigenlijk een racewagen moet besturen. Dat eer ste succesje groeide me dadelijk meters boven mijn hoofd; Gevolg: ruzie met mijn chef, baan kwijt, geen geld, geen eten, geen kansen. De volgende race op Brands Hatch kon ik alleen meemaken als toeschouwer. Ik hing dicht bij de pits rond, sommigen zeiden nog wat tegen me, de meesten riiet. Die hadden me al afgeschreven." „Omdat ik geen geld had om terug te komen, stapte ik brutaalweg in een transportwagen van de Lotus-stal. Chap man, de chef-monteur van Lotus, dacht dat ik een vriend was van zijn assistent Mike Costin. Mike dacht dat ik een vriend was van Chapman. Aan het eind van die rit, had ik een baantje bij Chapman, als assistent-monteur. Bij Chapman heb ik hard gewerkt, zo hard dat Colin me sym pathiek begon te vinden, tot ik aan zijn hoofd ging zeuren, dat ik geen mecani- ciën wilde blijven, maar coureur wilde worden. Pas in 1955, toen Chapman de nieuwste Lotus aan topcoureurs demon streerde, beloofde hij me, dat ik er ook een rondje in mocht rijden. Ik reed als een duivel en maakte de op een na snel ste rondetijd met die wagen." „Wie zou hebben verwacht, dat Chap man daarna me juichend in zijn armen zou sluiten en me een nieuwe Lotus ter beschikking zou stellen om roem voor zijn wagens te vergaren, kwam bedrogen uit. Chapman reageerde helemaal niet. Ik bleef mecanicien. Pas een jaar later liet Chapman me in een oude Lotus rij den, om een beetje wedstrijdroutine op te doen. De eerste race in die wagen won ik, maar daarna bleef elk succes uit, de wagens vielen onder me uit elkaar en als dat niet gebeurde reed ik wel de baan af. omdat ik te hard wilde." „Toch zijn dat voor mij de meest leer zame jaren geweest. Bovendien kreeg ik tot mijn grote verbazing steun van Chapman, die me ondanks al mijn brok ken, plotseling een plaats gaf als coureur in zijn formule I-team. Dat was in 1958. Van die tijd af vlogen Chapman en ik el kaar bijna bij iedere race in de haren, vooral als hij merkte dat ik zonder zijn voorkennis iets aan een wagen veran derde." „In dat eerste jaar verzamelde ik in de Grand Prix-races precies één punt, omdat ik een keer als zesde eindigde Er waren toen niet meer dan zes we^ gens over gebleven. Het jaar daarop ein digde ik puntloos en schrapte Chapman me weer van de lijst der topcoureurs. Voor hij me in een junior-klasse wagen kon stoppen of zelfs weer als mecaniciën zou laten werken, verliet ik de Lotus-stal en ging over naar BRM." „In 1960 had ik met die wagen nog al les te leren. Soms had ik het gevoel op een varken te rijden, in plaats van in een racewagen, zo schudde en schom melde die BRM. Tijdens het vorig seizoen verzamelde ik met die BRM drie punten in het wereldklassement. Wie zou er toen gedacht hebben dat ik nu met grote voorsprong aan de kop van de wereld ranglijst zou staan en in Durban mis schien..." Plotseling stopt hij, alsof hij er zichzelf op betrapt een wens uit te spreken. Plotseling is hij weer de En gelsman, die alles doet om zijn gevoe lens te verbergen. „Hij is een ijskoude", zei Carel Godin de Beaufort. „In Mexico reed hij tijdens de training achter me met een vaartje van 120-140 km/uur. Ik had achter op mijn wagen een camera van de Duitse Graham Hill in actie op het Zand- voortse circuit. Coureur Graham Hill televisie gemonteerd. Plotseling brak die camera af, Hill schrok ervan, raakte van de baan af en reed zijn wagen in de berm tot een total-loss. Hij krabbelde uit de hoop ijzer, liep de baan op, pakte de camera, kwam naar me toe en zei: „Die Duitsers moeten eens betere camera's aanschaffen." Verder heeft hij er nooit iets over gezegd. Jan Dassen kaans kampioen in het enkelspel, het heren- en het gemengd dubbelspel. Neale Fraser Vanmorgen was de stand in de wieier- zesdaagse van Keulen: 1. Junkermann/Altig (Did) 301 pnt.; 2. Post/Pfenninger (Ned./Zwits. 193 pnt.; 3. Lykke/Van Steenbergen (België) 109 pnt.; Op één ronde: 4. Renz/Roggendrof (Did.) 147 pnt.; 5. Ziegler/Jaroscewicz (Did.) 131 pnt. De renners hadden 845 km afgelegd. Op 62-jarige leeftijd is in het O.L.V. Gasthuis in Amsterdam overleden de heer M. S. van de Braak, die van 1950 tot 1956 voorzitter is geweest van de Nederlandse Boksbond. De heer Van de Braak, die in zijn dagelijks leven garagehouder was, was ook lid van de Amsterdamse Sport raad en had daarin de laatste jaren zit ting in het dagelijks bestuur. Morgen spelen de ploegen van De Blin- kert in de Badmintonhal na lange tijd weer voor eigen publiek. De damesploeg van De Blinkert duelleert om twee uur met het Utrechtse Athleta, de club van Gien van Maanen, de nationale doelvrou- we. De Utrechtse verdediging is zonder twijfel zeer sterk, doch zal een Haarlemse zege niet kunnen voorkomen. De heren van De Blinkert zullen zondag, om tien voor drie, de reserves van Aalsmeer ont moeten. Na de goede prestaties van de Haarlemmers afgelopen zondag tegen UD, rekenen we op een tweede overwinning voor de groenwitten. Rapiditas bezoekt in de hoofdstad de reserveploeg van Blauw Wit. De belangrijkste wedstrijden voor de af delingscompetitie beginnen weer in de vooravond. Bij de dames speelt IEV om halfvijf tegen HOC, komt IJmond om tien voor zeven tegen ADO in het veld en kruist Concordia om tien over negen de degens met Rapiditas, dat op papier nog een concurrente is voor de Concordianen in de strijd om de titel. De heren van Con cordia duelleren om halfzes met IJmond en HOC speelt om acht uur tegen Zand- voortmeeuwen. Met als inzet de „In memoriam D. E. van Leersum"-wisselprijs wordt vanavond om kwart voor acht in het Sportfondsen- bad in Haarlem het jaarlijks waterpolo- toernooi van DWR gehouden. De ploegen strijden in twee poules. Poule I: VZV, Haarlem, DWR. Poule II: DWT, HPc! HVGB. De wedstrijden zullen ais volgt worden gespeeld: VZV—Haarlem; DWT— HPC; VZV—DWR; DWT—HVGB; Haar lem—DWR; HPC—HVGB en tot slot ko men de winnaars van poule I en poule II tegenover elkaar te staan.

Haarlem's Dagblad | 1962 | | pagina 13