Binnenmanege voor rijschool Kennemergaarde Aristo Artsen acteren ten bate van „Erefonds van Oud-verpleegsters Drs. J. A. W. Groenewegen sprak over consumentenvraagstukken TAXI mwm i Wereldraad hielp 15.000 vluchtelingen Radio-activiteit in vis wordt onderzocht Actie „Doe open" bracht 6 ton op MARGARINE SPAREN VOOR EEN EIGEN BEDRIJF Vt ULNSDAG 6 MAART 19 63 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT D. Borst winnaar van kortebaanstrijd 99 l-.-ntt Lezing voor Haarlemse Bestuurdersbond Reclame Voor RADIO en T.V. JAN VAN ZUTPHEN de spaarbank met volledige bankservice Boekhouder nam iedere week 200,- weg gegarandeerde gordijnstoffen Examens t Als alles meezit heeft Velsen voor het komend najaar een rijsportcentrum dat er zijn mag. Er hestaan namelijk verge vorderde plannen voor het uitbreiden van de rijschool Kennemergaarde in Santpoort met een grote binnenmanege (een van de grootste in ons land) met achttien boxen en een fover. Als deze J binnenmanege, grotendeels gebouwd van geprefabriceerde onderdelen, vol tooid is bet wachten is nog op de rijksgoedkeuring zal de training van ruiters en paarden bet hele jaar kunnen doorgaan. „We hebben nu al tien weken niets kunnen doen", aldus de rijschool houder, de beer L. A. M. Wijier. „De paarden hebben alleen beweging gehad. Trainen kon niet". De binnenmanege, door de Santpoortse architect ir. H. Spruit ontworpen, krijgt een binnenmaat van 40 bij 20 meter en een hoogte van 5,20 meter onder de spanten. Deze grote hoogte is noodzakelijk voor het springen. De rijschool Kennemergaarde is befaamd voor de springopleiding die er wordt gegeven. Zo leren leerlingpikeurs, pikeurs en instructeurs er het springen zo als dat wordt gewenst door de Nederland se Federatie van Rijscholen. De afmetingen van de binnenmanege zijn zodanig dat er in de diagonaal drie sprongen kunnen worden gemaakt over hindernissen die op onderlinge afstanden van 7 meter en 10,50 meter van elkaar afstaan. De hoogte van de hindernissen kan maximaal 2 meter zijn, de meeste binnenmaneges zijn hiervoor te klein. Het ontwerp van het gebouw is goedgekeurd door de brandweer en de schoonheidscom missie. Ook bij de ter visielegging kwa men geen bezwaren ter tafel. Aan de oostelijke zijde van de binnen manege komt een iets hoger gelegen foyer, die 15 meter lang en 7 meter breed wordt. Tachtig personen kunnen er een plaats vinden en door een groot raam uit kijken op de buitenmanege. Door uitbreiding van het aantal bestaan de boxen met achttien komt de capaciteit van de rijschool Kennemergaarde op veer tig paarden, zowel eigen paarden als die ren die in pension zijn. Het financieren van de uitbreiding geschiedt uit eigen midde len. Het ligt nu in de bedoeling van de heer Wijier meer leerlingen aan te trekken. Er zal op grote schaal in clubverband kunnen worden gewerkt, hetgeen uiteraard een gunstige werking op de nu nog voor velen te hoge prijs heeft. De heer Wijier zal zich niet beperken tot het geven van een spring opleiding. Ook voor het maken van buiten- ritten ligt Kennemergaarde zeer gunstig; de Kennemerduinen zijn dichtbij. De heer Wijl'er is tevens van plan bij de opleiding gebruik te maken van films en het houden van lezingen, waarvoor de foyer zich uitstekend zal lenen. Bij het vervaardigen van de films komt de uit gebreide ervaring, die mevrouw Wijier op dit gebied heeft (zij had een grote fo tozaak in Uitgeest) uitstekend van pas. Zij heeft in het sinds drie weken geheel verbouwde en opnieuw ingerichte huis een donkere kamer. Ook is er nu een kleine, gezellige conversatiezaal. De zadelkamer is verhuisd naar boven De heer Wijier heeft de rijschool Ken nemergaarde in pacht van een stichting, bestaande uit dr. M. H. P. M. Eysvogel (voorzitter), mr. J. E. Goudsmit (Vice' voorzitter), notaris J. J. Reijenga (secre- taris-penningmeester), de heer A. H. J. Stradmeyer, kolonel P. Ootmar en kolo nel b.d. K. J. Schummelketel. De Stich ting Rijschool Kennemergaarde heeft het terrein van de rijschool in huur van de gemeente Velsen. Behalve kinderen rijpmaken voor spring concoursen (hij heeft er thans zes in op leiding voor de proef rijvergunning, waar na zij kunnen debuteren op springconcour sen) heeft de heer Wijier ook de opleiding in handen van ruiters van het huzaren- regiment Prins Alexander in Amersfoort. Daar is vorig jaar het Militaire Rijcen- trum Marcroix opgericht, dat zich ten doel stelt de ruitertraditie van het Nederland se leger te herstellen. De kolonel Ootmar en de heer Wijier, die zelf oud-huzaar is, zijn destijds met een equipe van drie ruiters naar de NATO-wedstrijden in Mün- chen geweest. Dit jaar hopen zij met twee equipes aan de Nato-wedstrijden te kun nen meedoen. Onder een blauwe hemel waaruit een verrassend sterke zon straalde werd op de Zwaaikom in Halfweg naast de suiker fabriek weer een wedstrijd gehouden op de korte baan, waaraan 27 deelnemers, hun genoegen hebben beleefd. Ditmaal was het werkelijk belangrijk welke baan werd gereden, want naarmate de middag vorderde nam de hoeveelheid water op het ijs naar evenredigheid toe, waarbij de ene baan meer water toonde dan de andere. Desalniettemin kwamen geen valpartijen voor, behalve in de op een na laatste rit, hetgeen op de uitslag van geen invloed was, want de vallende was reeds verslagen. Er is fel en sportief gestreden, hetgeen door het tamelijk talrijke publiek werd gewaardeerd. Winnaar werd tenslotte D. Borst (Zuid-Holland), die 80 mee kon nemen. 2. T. Spaarman uit de Rijp 60. 3. J. Bijvoet, Wijde Wormer, 40 en 4. J. A. Willems 20. Uit een gesprek na afloop bleek dat meerdere van deze jongens elkaar in de weekeinden regelmatig terugvinden op de banen, waar zij dan proberen de geld prijzen in de wacht te slepen. De mees ten moeten doordeweeks werken, zodat al leen de wedstrijden in de niet al te ver re omtrek van hun woonplaats worden bezocht. HAVENVËRKEER VAN AMSTERDAM. In de week van 24 februari tot en met 2 maart zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 128 zeeschepen (330.763 brt) en vertrokken 135 zeeschepen (377.410 brt). Advertentie EEN AANTAL ARTSEN, verbonden aan het Elisabeth's Ziekenhuis te Haarlem en geassisteerd door enige enthousiaste dameskrachten, houdt zich de laatste weken intensief bezig met de voorbereidingen tot de jaarlijkse serie toneelvoorstellingen, welke steeds wordt gegeven ten bate van het „Erefonds voor Oud-Verpleegsters' Dit ;onds Werd omstreeks 1951 gesticht met als doel het verlenen van financiële steun aan die verpleegsters, die bij het beëindigen van hun functie geen aanspraak op een pensioenregeling hebben kunnen maken. Voor deze financiële bijstand komen eveneens de oud-verpleegsters in aanmerking, die zelfs met de uiterste .zuinigheid niet van hun bodempensioen kunnen leven. Welk een belangrijke functie dit fonds vervult moge blijken uit het feit, dat bijvoorbeeld in 1962 vierhonderdvijfentwintig oud-verpleegsters konden worden geholpen met een bedrag van ongeveer 130.000. Voor de acterende artsen moet het een grote voldoening zijn te weten, dat zij in staal zijn hier jaarlijks een bepaald bedrag van voor hun rekening te nemen. DIT GESCHIEDT dan door middel van een serie toneelvoorstellingen van waar lijk uitstekende kwaliteit, waarmee zij zich terecht een zeer behoorlijke reputa tie hebben verworven. Recente opvoerin gen van „Wijlen Edwina Black" en „Naakt met viool" bijvoorbeeld, stonden zelfs op een voor amateurs opmerkelijk hoog peil, waarbij het uiteraard een be langrijke factor moet worden genoemd, dat men zo gelukkig is zich' steeds van de bekwame regie van Wim Paauw te kunnen verzekeren. Voor de komende opvoeringen is de keu ze gevallen op „Ninotchka", een lichtelijk satirisch blijspel in drie bedrijven door Melchior Legyel. Dit stuk is vooral be kend geworden door de filmkomedie die, met Greta Garbo in de hoofdrol, kort voor (en na) de tweede wereldoorlog ook Voor leden van de Haarlemse Bestuur dersbond, (N.V.V.), heeft de economische medewerker van het Consumenten Contact Orgaan in Den Haag, drs J. A. 'V. Groe newegen, maandagavond in de Muziekzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem ge sproken over consumentenbelangen en -vraagstukken. Deze avond, de laatste ont wikkelingsbijeenkomst voor dit seizoen, werd gepresideerd door de heer A. Faas. Drs. Groenewegen begon zijn lezing met een uiteenzetting over het C.C.O. De stich ting werd in 1957 opgericht met het doel de consument centraal te stellen door zijn belangen te behartigen. Het C.C.O. ver richt onderzoekingen en doet eventuele stappen betreffende het verloop van de prijzen, kwaliteit en distributie van goede ren en diensten ten behoeve van de con sument. Verder pleegt de stichting over leg inzake de vertegenwoordiging van de consument in organen en instellingen en stimuleert men activiteiten gericht op de behartiging van consumentenbelangen van de zes deelnemende organisaties. Deze zes, de Co-Op Nederland, het C.N.V., de Ne derlandse Consumentenbond, de K.A.B., het N.V.V. en de Nationale Contact Com missie voor de gezinsbelangen, vormen het bestuur van het C.C.O. De stichting treedt op als representatie ve consumentenorganisatie en het maakt wensen kenbaar bij de overheid betreffen de maatregelen ter bescherming van de consument. Een groot gedeelte van zijn lezing be steedde drs. Groenewegen aan de rekla- me, waarin volgens hem veel misleiden de en onjuiste praktijken voorkomen. Als actueel voorbeeld hiervan noemde drs. Groenewegen de Felicitatiedienst, die on der het mom van objectiviteit volkomen commercieel is. Deze dienst heeft niets met voorlichting te maken. De hostess zegt het lesje op, dat de fabrikant haar op een papiertje heeft gegeven". De consument kan, aldus drs. Groene wegen, waardevol werk doen door bijvoor beeld bij een opinie-onderzoek ongezouten zijn mening geven. Het C.C.O. ziet als taak de consument „op te voeden" om reklame goed te lezen en vooral nuchter te bekijken Zo worden bijvoorbeeld ook keurmerken opgesteld door fabrikanten, inplaats van door een cbjectieve, erken de vereniging. Repetitiescène uit het derde bedrijf van „Ninotchka". in Nederland met groot succes rouleerde De Ninotchka uit dit stuk is een enigs zins stroeve jongedame uit Moskou, wel ke over voldoende fanatieke partijdoctri ne beschikt, om door de Sovjets naar Pa rijs te worden afgevaardigd. Zij moet hier onder meer de oorzaak vaststellen van het schromelijk activiteitsgebrek, dat de laat ste tijd door een drietal regeringsfunctio narissen werd betoond. Dit trio had na melijk de opdracht tot het bemachtigen van een Rembrandt, thans in het bezit van een vroeger naar Frankrijk uitgeweken Russische prinses. Ninotchka constateert reeds in de eerste vijf minuten, dat de olijke diplomaatjes niet zijn bestand ge bleken tegen de verleiding van het in haar ogen zo wufte en decadente Parijs. Tot zij tenslotte zelf eveneens voor de charmes van de lichtstad zwicht en voor de Franse bonhomie van de advocaat der tegenpar tij. HET IS EEN bijzonder amusante kome die, waar onder meer kostelijk de draak in wordt gestoken met de lange armen van eeh dictatoriaal geregeerde staat. De première gaat donderdag 14 maart in de Haarlemse Stadsschouwburg voor genodi gen, waarna vrijdag 15 maart een open bare voorstelling volgt. En het is nu de bedoeling door de verkoop van zoveel mo gelijk kaarten een behoorlijke recette aan het erefonds te kunnen afdragen. Vervol gens gaat het ensemble op toernee, waar onder meer de steden Groningen, Leeu waarden en Almelo in zijn opgenomen. De lezers, die niet alleen een goede to neelvoorstelling willen zien, maar ook wensen bij te dragen tot dit mooie doel kunnen zich voor het bestellen van kaar ten telefonisch in verbinding stellen met nummer 13960. Mejuffrouw E. Vermeulen secretaresse van het Elisabeth's zieken huis, zal deze opgaven gaarne noteren en voor verdere behandeling zorgdragen. Jan van Dam Advertentie Éérst even kftken btf 8PAARNE 7i - TELEFOON «775 Advertentie De vluchtelingendienst van de Wereld raad van Kerken heeft in 1962 werkend in 46 verschillende landen, 15.472 vluch telingen aan een nieuw vaderland gehol pen. Onder hen waren 400 invaliden. Bij na 200 vluchtelingen werden geplaatst in bejaardentehuizen of inrichtingen voor chronische zieken. Totaal was voor dit qerk 9,5 miljoen gulden nodig. De ker ken brachten hiervan ruim 5,5 miljoen bijeen. Ongeveer 4 miljoen was afkom stig van gouvernementele en intergouver nementele commissies voor Europese mi gratie. Het totaal aantal vluchtelingen dat sinds 1948 via de Wereldraad van Kerken door emigratie een nieuwe toe komst tegemoet ging, is gestegen tot 257.991. 1 Het grootste deel van de vluchtelingen ging in 1962 naar Australië, namelijk ruim zevenduizend. Onder hen waren 1314 Wit-Russen, die kort geleden plotseling toestemming kregen om China te veria ten. De meesten hadden acht jaar op een visum gewacht. Andere landen die grote aantallen vluchtelingen opnamen waren de Verenigde Staten, Canada, Brazilië Zweden, Frankrijk. België, en Nieuw Zeeland. De kerken hielpen voorts talrijke vluchtelingen door het betalen van huur en doktersrekeningen in tijden van ziekte en werkloosheid. Ook werd kleding en voedsel verschaft en werd ervoor gezorgd dat moeders van grote gezinnen rustpe rioden kregen. Verder werden toelagen ge geven voor schoolgeld en boeken. Voor dit alles was 630.000 nodig. Advertentie De keuringsdienst van .waren te 's-Gra- venhage is begonnen met een onderzoek naar de radio-activiteit in voedingsmidde len, voornamelijk vis. Het onderzoek richt zich voornamelijk om de isotoop strontium 90. Dat wordt medegedeeld in het jaarverslag van de keuringsdienst over 1962. In het afgelopen jaar is een hoeveelheid lichtgevende rozetten, bestemd voor sleu telgaten en lichtschakelaars, in beslag ge nomen. De lichtgevende substantie bevatte namelijk radioactieve isotopen, en kon zo doende gevaar opleveren voor de gezond heid. Ook werd een groot aantal horloges en wekkers doorgemeten. Ze voldeden alle aan de gestelde eisen. De actie „Doe open", die de Nederland se jeugd heeft gevoerd om de nood in enkele Westduitse vluchtelingenkampen te lenigen, heeft f 623.450 opgebracht. Het geld is besteed voor do kampen Ohmstede en Friedrichsfeld, Door de Nederlandse actie heeft men dé bewoners van de kam pen, die in troosteloze barakken waren on dergebracht, kunnen huisvesten in gerief lijke permanente huizen. Ook werd een belangrijk bedrag besteed voor de bouw van een jeugd- en cultuurcentrum voor de vluchtelingen uit Letland. Voorts stichtte men een werkplaats voor gehandicapte vluchtelingen. Er kon ook nog 100.000 beschikbaar worden gesteld voor het werk onder de Algerijnse vluchtelingen in Tunis en Marokko. Ruim twee jaar iang heeft een 36-jarige boekhouder van een Amsterdamse fabriek kans gezien zich wekelijks 200 gulden uit de kas toe te eigener.. Hij heeft zich thans bij de politie aangemeld en bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan verduis tering van totaal ongeveer 20.000 gulden. Het geld heeft hij in zijn gezin besteed. Voor zijn praktijken moest de boekhou der uiteraard gefingeerde boekingen ver richten. Hij deed dit zo geraffineerd dat ook het accountantsonderzoek de fraude niet aan het licht kon brengen. Advertentie Hoogleraar. Mr. J. A. Ankum is be noemd tot hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Ro meins en oud-vaderlands recht. Als ik het goed heb onthouden, maken mor gen de raadsleden een excursie door de ge meente. Allemaal het zondagse pakkie aan, de botaniseertrommel vol brood (twee met koek, twee met kaas, twee met worst), een rolletje zuur tjes en de veldfles met karnemelk. Plus twee kwartjes voor de post „diversen", hoewel je op sommige plaatsen voor niks mag. Deze excursie was no dig om de raadsleden vertrouwd te maken met het structuurplan dat over ruim twee maanden in een speciale raadsver gadering onder de ha mer komt. Het lijkt me best leuk om een keer door je ei gen gemeente te karren. Met deskundige voor lichting, welteverstaan. He' enige dat ik jammer vind is, dat ze mij niet als gids hebben geënga geerd. Ik zou een hoop saillante details weten, die best het uitkramen waard zijn. Ik heb trou wens, zo lang ik leef reisleider willen zijn, vader en moeder van zo'n bus uitgaansgasten die élles weet en élles regisseert: van de ex cursie naar de Apenij- nen tot „tweede deur rechts, mevrouw en dan achteruit met de voetjes op de schapjes". Maar reisleider heb ik nooit kunnen worden, omdat ik eerst te weinig en toen te veel wist. Mijn vrouw heeft me er altijd van weerhouden omdat ze denkt dat er ook toe gedekt moet worden. En u en ik weten, dat zoiets onbegonnen werk is. Ik had best aan die excursie door ons bloed eigen Haarlem willen meedoen. Ik ben name lijk zo benieuwd, hoe het erbij toegaat. Priemt op een gegeven moment de aanvoerder het vinger tje in de lucht en zegt: „Zien jullie dat mooie hoffie daar. Zeg maar dag met je handje. Te gen de vlakte. Dat post kantoor? Wordt een zie kenhuis in 1994 en dat ziekenhuis? Wordt een postkantoor in 1983. Dat blokje woningen waar de rot door de verwoes te kozijnen naar buiten slaatNee, gaat niet weg. dat houden we nog even Maar dat buiten met die fraaie oprijlaan, het spijt ons jongens, streep erdoor". Zo gaat het natuurlijk niet. want raadsleden zijn mooie, gave ontwik kelde burgers die niet eerder iets afbreken voordat ze wat anders hebben ongebouwd. En een enkele heeft mis schien gespeeld in een straat, een wijk of een huis dat zal worden oo- geofferd aan de toe komst. Maar bij sommi gen van deze voorgan gers moet eenzelfde be geerte wakker worden, die mii iarenlang heeft geteisterd, nameliik toén ik met verve het Mono- poly-spel speelde. „Ga direct door naar de ge vangenis, ga niet via Regentstreet, of zoiets". Heerlijk, de rijkste be zittingen van de beste vrienden te slopen. En zelf te bouwen, bouwen en bouwen. Eén huisje, twee huisjes hotelle tje, bar, bank, bioscoop. Morgen zal het voor sommige fanatieke Haar lemmers een tikje triest zijn. Want als de excur- siegangers stil houden, zal dat net zijn als bij de houtvesters, die plotse ling stilstaan, de woud reuzen monsteren, het krijtje pakken en beslui ten: die moet vallen. Goed, er. staat tussen veel liefs en pittoresks een schandalige ouwe troep. Veel zal verdwij nen zonder bij iemand enige hartzeer na te la ten. Maar zelfs de meest armoedige krot ademt naar het leven van de mens die er heeft ge woond, er is geboren en is ondergegaan, na een leven van strijd. Fen sloper van bouw werken. nu al een be jaard heer, heeft me eens gezegd: „Ik heb in die veertig jaar dat ik dit werk deed. bij elk huis dat we omvertrok- ken een ogenblik wee moed gevoeld. Ik heb al tijd gedacht: 't zou je eigen ouderhuis eens moeten zijn. En gek. u kunt het geloven of niet, elk huis stort ineen met een kreun die steeds weer anders is. alsof het leven had gehad. Het leek ook altijd, of het even niet wou vallen, alsof het nog weerstand bood. Altijd verloor zo'n huis dan Bart L Joris Aristo geeft wat het heeft: mild licht. Hang gordijnen van knappe stof-ontwerpers aan uw ramen. Kies uit Aristo cretonne of weef- stof. Altijd licht-, kleur- en was echt. En dan die dessins! Een verrukking. Vraag uw woninginrichter. Tilburg. Kandidaats economische weten schappen J. van Nunen (Roermond) en S. de Jong (Bilthoven). Doctoraal economische wetenschappen: J. Mares (St. Geertruid). Amsterdam (Gem. Un.). Kandidaats po litieke en sociale wetenschappen J. K. de Vree (Ede). Notarieel. R. S. T. Merkx (Am sterdam). Amsterdam (V.U.). Paedagogiek M.O.-A- W. S. van Dam (Gouda), E. A. J. Scheep maker (Wezep) en A J. J. van der Valk (Herkingen). Nijmegen. Doctoraal geneeskunde (twee de deel): mevr. J. M. Th. Schermer—Ver- steegen (Nijmegen), mej. A. H. M. van Ad- richem (Den Haag), mej. J. K Feuerberg (Nijmegen) en de heren G. E. M. Franssen (Tilburg), F. L. P. van der Hoeven (Ber- ghem), J. J. A. Peperkamp (Beneden- Leeuwen) en J. A. ,1 Stevens (Enschede), kandidaats rechten: mej. A. C. M. E. Cre- mers (Velp), mej. I A. M. Timmermans (Waalwijk) en de heer R. W. M. Jacobs (Tilburg). Kandidaats sociale wetenschap pen: mej. Y. S. A. Haverland (Aardenberg) en de heren J. H. J. Cuypers (Echt), L. G. Garab (Nijmegen) en F. J. van Grunsven (Heerlen). Doctoraal geschiedenis de heer P. H. M. G. Offermans (cum laude) (Nijme gen). Utrecht. De heer G A. Ekelmans uit Al melo is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op het proefschrift: „Longasper- gillose" Groningen. Notarieel derde gedeelte: P. H. M. Timmers (Oldenzaal) en P. A. Wit haar (Velp). Doctoraal sociale aardrijks kunde: G. G. Horstmann (Valthe) Kandi daats sociale aardrijkskunde: M. Mulder (Groningen). Eindhoven. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap W J Witteman. werktuigkundig ingenieur, op proefschrift getiteld: „On vibrational relaxations in carbon dioxyde". Kind verdronken In Nijkerk is het 2- iarige zoontje Hendricus van de familie Van Veldhuizen te Nijkerk bij het spelen in een beek geraakt en verdronken.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 7