Bewogen debat over mening van de middenstand inzake bouw van pier Getto-opstand plechtig herdacht in Warschau Hobby 63 in de Vleeshal: prestatie van 15 clubs Nieuwbouw van Copex in Hillegom officieel geopend Geen vrees voor bouw van torenflat op Lindenheuvel Zcindvoortse Handelsvereniging Haarlem-nummer van „The-Knickerbocker" Westberlijnse joden eisen ontslag van alle nazi's uit overheidsfuncties Lute getrouwd R.-k. landarbeidersbond verontrust over vlucht uit land- en tuinbouw K.V.P.-actie op zijn Amerikaans Sinds augustus vermiste scholier is in Zwitser land verongelukt Sonningprijs 1963 voor prof. dr. Karl Barth VRIJDAG 19 APRIL 1963 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Bewoners van panden in Kerkstraat eigenlijk hotel- of pensiongasten Grond voor dierenasiel Kennemer Dierentehuis Nieuw benzinestation Afscheid Th. v. d. Geest van polder Haarlemmermeer mi Halfweg Nieuw-Guincakruis in Halfweg uitgereikt Deskundigen' GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL Kort nieuws De voorzitter van de Zandvoortse Handelsvereniging de heer H. Hilde- ring, woensdagavond een vergadering leidend, heeft ter inleiding van een discussie over de vraag hoe de Zand voortse middenstand denkt over een pier, de enquête die door Haarlems Dagblad onder zijn lezers werd gehouden over de pierplannen „van nul en gener waarde" genoemd. De heer Hildering was van me ning, dat zo'n enquête de middenstand schade kon brengen, zeker als zij tot de Duitse pers zou doordringen. Hij vond ook, dat de enquête geen juist beeld gaf, omdat niet werd vermeld hoeveel reacties uit Zandvoort kwamen. Aan meningen van niet-Zandvoorters had men zijns inziens niets. Persoonlijk zou de heer Hildering de pier graag zien komen, mits er een goede toevoerweg zou zijn. Daar velen bezwaar maken wegens aantasting van natuurschoon zei hij, dat natuurschoon een modewoord is geworden. Een pier was, aldus de heer Hildering, belangrijk voor de middenstand. Voor de inwoners van Zandvoort was hij niet zo van belang, zei hij. Tijdens de gedachtenwisseling kruisten voor- en tegenstanders van de pier de de gen. Hoewel de discussie gaandeweg een nogal verward karakter kreeg, kon wor den opgemerkt, dat zich onder diegenen, die het woord voerden, meer tegenstanders dan voorstanders van pierbouw bevonden. De tegenstanders wezen op het circuit, waaraan de middenstand „nog nooit een cent heeft kunnen verdienen"; zij zagen in een pier een soortgelijk object. De voor zitter gaf toe, dat de middenstand niets aan het circuit heeft gehad, doch dat al leen de horecabedrijven daarvan profijt hebben getrokken. De tegenstanders we zen er voorts onder meer op, dat Sche- veningen dermate druk was geworden, dat er thans plannen zijn om in Kijkduin een ..rustige" badplaats te scheppen. „Als het tè druk wordt in Zandvoort, komen de Zandvoort B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden van pre-advies gediend inzake twee binnengekomen adressen van bewo ners van de panden Kerkstraat 2c en 2f om in deze panden te mogen blijven wo nen, welke vergunning eerder reeds door het college geweigerd werd. B. en W. stellen voor, beide adressen voor kennisgeving aan te nemen en ver klaren in hun uitvoértge foèlichtirig, dél deze door de heer W. Kelder te Bussum in 1954 gebouwde percelen, een onderdeel zijn van het familiepension uitsluitend be stemd als dependance voor het onderbren gen van gasten van hotel-café-restaurant ,.de Rotonde." Later wijzigde de heer Kel der dit plan en veranderde het bedrijfs pand in 3 winkels met dagverblijven en 3 flatwoningen met de bestemming „logies- flats". Naar aard en bestemming blijft het complex dus bedrijfspand, reden waarom de heer Kelder de thans toegestane bewo ning te allen tijde kan doen beëindigen. In hoeverre de bewoners daarbij nog aan spraak kunnen maken op huurbescher- ming, zal door de. burgerlijke rechter moe ten worden beslist. Ook voor erkenning als woningzoekende komen adressanten niet in aanmerking. De een niet, omdat deze, na haar woning elders in Zandvoort te hebben verkocht, thans beschikt over door haar zelf geko zen woonruimte en de andere niet, omdat hij zich zonder woonvergunning in Zand voort vestigde. Zij moeten daarom wor den gelijk gesteld met hotel- of peniongas- ten. Inwilliging van hun verzoek om in schrijving als woningzoekende zou een precedent scheppen, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien, omdat dan de weg geopend wordt voor infiltratie in de ge meente, aldus B. en W. B. en W. van Zandvoort stellen de raadsleden voor een krediet van f 120.690 beschikbaar te stellen ten behoeve van het bouwrijp maken van een terrein, be stemd voor de bouw van een dierenasiel door de stichting „Kennemer Dierentehuis" ter grootte van 13.200 m2, gelegen aan de oostzijde van het circuit-terrein nabij de sper-muur. Dit terrein zal bouwrijp aan de stichting worden overgeleverd voor de prijs van 50.000, met inbegrip van aanleg van de toegangsweg met riolering en lichtmasten, kabels en leidingen voor aansluiting van gas, water en elektrici teit. Voorts het maken van een terrein- afscheiding en het aanbrengen van een irtrij-hek. Bij raadsbesluit van 3 mei 1960 werd voor dit doel een terrein achter het Co- rodex-concern bestemd, doch dit werd tenslotte niet wenselijk geacht in verband met „geluidshinder". De geisoleerde lig ging van het nieuwe terrein achten B. en W. veel beter en ook het bestuur van de stichting is bij nader inzien deze me ning toegedaan. Daarom adviseren B. en W. de raad, het hierboven genoemde raadsbesluit in te trekken. B. en W. van Zandvoort stellen de raadsleden voor met de Shell Oliemaat schappij een overeenkomst te sluiten, waarbij deze het recht verkrijgt op een terrein aan de Dr. C. A. Gerkestraat een benzinestration te stichten en te exploi teren gedurende een periode van twintig jaar, tegen een vergoeding van f 9.000 per jaar. Het zal voorlopig een eenvoudig zulstation worden, doch het ligt in het oornemen van de Shell hier mettertijd -ert groot zgn „Quick-service-station" te tichten. Een en ander in verband met le aanleg van een parkeerterrein aan de mdellaan naast de hoofdingang van het rcuit, voor de aanleg waarvan bij raads -sluit van 3 oktober 1961 een krediet an i 35,000.- werd gevoteerd. Duitsers niet meer terug", zo werd zegd. Pier een ramp ge- Donderdagavdnd werd in het polderhuis iivHoofddprp afscheid genomen van de heer Th.- v.d. Gbest, die 25 "jaar lang deel heeft uitgemaakt van het polderbestuur van de Haarlemmermeer. De heer Van der Geest maakte zijn entree als hoofdingeland, maar werd spoedig gekozen als heemraad. In verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd was hij genoodzaakt afscheid te nemen. Bij het afscheid in het polderhuis waren onder meer aanwezig dijkgraaf B. K. Buurman en de oud-dijkgraaf mr. K. Ba ron van Hardenbroek van Bergambacht. De scheidende heemraad werd o.a. toege sproken door dijkgraaf Buurman, die aan de heer Van der Geest naast enkele an dere cadeaus ook een fraai Delftsblauw bord overhandigde. Dit bord werd onlangs door de polder ingesteld om te worden uitgereikt bij bijzondere gebeurtenissen. Namens het personeel sprak de heef C. Meeuwig, die aan de heer Van der Geest een mooi uitgevoerde atlas overhandigde. Ook werd gesteld, dat de pier een trek van toeristen om Zandvoort heen zou doen ontstaan. Er werden uitlatingen gedaan als „Het- zal de middenstand spijten dat dit kind met een waterhoofd ter wereld is ge komen" en „De middenstand van Zand voort staat door de pier voor een ramp". Ook werd opgemerkt, dat de Zandvoortse raad vaker in grootse plannen was getip peld. Een ander lid gaf als zijn mening, dat Zandvoort gehaat was bij een goede middenstand, en dat daarvoor zon, zee en strand nodig waren. Voor de rest was „alles larie". Ook werd de opmerking ge hoord, dat Zandvoort met de pier de kip met de gouden eieren zou slachten, omdat de pier verkeerd was geprojecteerd, buiten het dorpscentrum. De voorstanders noemden de bouw van de pier onder meer een logisch gevolg van het zich steeds uitbreidende Zandvoort. „Veertig jaar geleden zat men over de hotelbouw ook in zak en as; elk nieuw object moet met beide handen aangepakt worden," zo werd opgemerkt. Voorstan ders van de pier noemden het door ande ren gewraakte circuit juist een prachtige propaganda voor Zandvoort, waaraan di rect en indirect wél werd verdiend. In het algemeen bleek, dat men blij is met de 80 percent Duitse gasten die elk jaar naar Zandvoort komen; als ze niet kwa men had Zandvoort niet te eten. Laat maar komen... De laatste aanwezige, die het woord voerde, meende, dat tijdens de vergade ring wel duidelijk was gebleken dat een groot deel van de Zandvoortse midden stand tegen een pier was, „ook al durfde men dat soms niet openlijk te verklaren." Doch de voorzitter stelde in zijn slot woord vast, dat zijns inziens in het geheel niet was gebleken, dat de Zandvoortse middenstand tegen een pier is. Hij bleef er bij, dat Zandvoort uitbreiding van de recreatiemogelijkheden broodnodig heeft. „Laat daarom die pier maar komen, want hij zal onze gasten aan Zandvoort bin den.. zo besloot de heer Hildering. Voor dit „pier-debat" waren enkele an dere punten afgehandeld. In zijn openings woord heeft de heer Hildering or op ge wezen, dat het bestuur van de Handels vereniging zoveel mogelijk activiteit ont plooit en steeds een open oog heeft voor de belangen van de Zandvoortse midden stand. Met het oog op de voorbereiding Van het 60-jarig bestaan van de vereniging werd gevraagd om documentatiemateriaal uit de historie, opdat in het jubileumjaar een bescheiden expositie gehouden kan worden. De Middenstandscentrale zal, zo werd meegedeeld, een zuiver plaatselijk karak ter blijven houden. De verenigingen, die in het overkoepelend bestuur vertegen woordigd zijn, zullen geen nieuwe vereni ging gaan vormen. De centrale wil een combinatie van verenigingen zijn. Belang rijke Zandvoortse aangelegenheden zullen gezamenlijk worden besproken, waarna men gezamenlijk een standpunt zal bepa len. Op het punt van seizoenverlichting gaan Haltestraat en Kerkstraat samenwerken, zo deelde de voorzitter mee. De straten krijgen dit seizoen een uniforme verlich ting, gevormd door een der oude verlich tingen van de Amsterdamse Kalverstraat. Op 11 of op 18 mei zal dezè verlichting officieel worden ontstoken. Wellicht zal volgend jaar de Grote Krocht bij deze verlichting ingeschakeld-worden. Aan het gemeentebestuur zal vorden verzocht, de verlichting van het Raadhuisplein bij deze nieuwe verlichting aan te passen. In de raadzaal van het raadhuis te Halfweg werd gisteren het Nieuw-Guinea- herinneringskruis uitgereikt aan de dpi. soldaat F. J. Bouma, die hiermede een van de drie dragers van dit kruis is in de gemeente Haarlemmerilede en Spaarn- woude. De uitreiking geschiedde in tegenwoor digheid van de majoor der Grenadiers, baron van Voorst tot Voorst, vertegenwoor diger van de minister van Defensie, door de burgemeester van de gemeente Haar- l'emmerliede en Spaarnwoude, F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier. Deze sprak van de moeilijke omstandigheden waaronder de troepen waren uitgezonden, van de situatie ter plaatse en van de ge lukkige terugkeer. Het kruis werd tevens toegekend aan C. G. de Vries, dpi. sergeant, die de onderscheiding van zijn commandant ont- vipg- en aan A. J. M. Donker, reserve luitenant-arts, die momenteel in Curagao vertoeft. „The Knickerbocker International", een Amerikaans maandblad dat bekendheid wil geven aan Nederland in het algemeen en aan de handelsbelangen in het bijzon der, heeft een speciaal nummer aan Haar lem gewijd. Het blad schrijft niet te wil len pretenderen in één nummer een vol ledig beeld te kunnen geven van een stad met een zo rijk cultuurbezit en zo'n be langrijke industriële ontwikkeling, maar slechts enkele aspecten te willen belich ten uit het leven van Haarlem en de Haarlemmers Het Haarlem-nummer begint met een inleidend woord van de hand van Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers, die er zijn vreugde over uitspreekt, dat Haarlem nogmaals in de internatio nale aandacht wordt gebracht. In dit num mer wordt aldus de burgemeester niet slechts gewezen op de culturele tra dities van de stad, maar ook op de hui dige ontwikkeling van de stad, die zijn positie als cultureel centrum uit de Gouden Eeuw handhaaft, maar daarentegen een open oog heeft voor vooruitgang en in dustrialisatie. In het nummer, dat een schat van fraaie foto's bevat, wordt ondermeer een overzicht gegeven van de historische ge bouwen rondom de Markt en elders in de stad. Ook de bleombollencultuur, de Keukenhof en de Haarlemse bloemenmeis jes krijgen de aandacht. Dat het cultu rele aspect in het Frans Halsmuseum in het bijzonder worden belicht behoeft .wei nig betoog. Op de omslag van het blad reft mop een koperdiepdrukafbeeld'ing van een der schilderijen van Frans Hals aan. Ook aan de industrie in Haarlem wordt uiteraard grote aandacht besteed. WARSCHAU (Reuter) Rond 1.500 af gevaardigden uit alle delen van de wereld hebben donderdag in Warschau de ope ningsplechtigheid bijgewoond ter herden king van het feit dat de opstand in het getto van Warschau tegen de nazi's twin tig jaar geleden uitbrak. Enkele overle venden kregen hoge Poolse onderschei dingen. I)e meeste van de negentig onder scheidingen aan getto-strijders en Polen, die destijds hulp verleenden, werden ech ter postuum verleend. Bij de gasten bevond zich Gideon Haus- ner, die als openbare aanklager optrad in het proces tegen Eichmann te Jeruzalem. Vandaag hebben de afgevaardigden een plechtigheid bijgewoond bij het monument voor de Joodse verzetsstrijders in het get to. Voorts zullen zij naar het dodenkamp in Treblinka, ten noordoosten van War schau, gaan, waar de nazi's in de laatste wereldoorlog 800.000 Joden om het leven brachten. PERLIJN (AP) De voorzitter van de Westberlijnse Joodse gemeenschap. Heinz Galinski, heeft felle critiek geoefend op de Westduitse regering, omdat deze voorma lige nazi's in regeringsfuncties handhaaft. In een redevoering bij de opening van een De deken van Haarlem, drs. Th. H. J. Zwartkruis, heeft donderdagavond in de Vleeshal aan de Grote Markt „Hobby 63 geopend, de derde tentoonstelling op dit gebied, waaraan vijftien clubs uit paro chies in het district Haarlem, waarondër Bloemendaal, Heemstede, Driehuis, Voge lenzang en Zandvoort, hun bijdragen heb ben geleverd De tentoonstelling geeft een beeld van wat jongens on meisjes van elf tot zestien jaar onder goede leiding kun nen presteren. Deken Zwartkruis zei in zijn toespraak versteld te staan van de resultaten die geëxposeerd zijn. De voorzitter van de Katholieke Jeugd raad en districtsvoorzitter, de heer W. Smit wees nog eens op het feit dat de jeugd om ruimte vraagt, maar dat er zo weinig is om aan te bieden. Sinds de eerste hobby-tentoonstelling, in 1959, is er een stijgende lijn te bespeuren Groot was donderdagmiddag in HillëA gom de belangstelling voor de opening van de nieuwbouw van Copex, coöperatie ve vereniging van bloembollenexpediteurs annex reisbureau. Ook buitenlandse rela ties gaven van hun belangstelling blijk. De heer N. F. Preidel sr. heeft, voor afgaande aan de officiële opening van de nieuwbouw door de burgemeester van Hil legom, 'n overzicht gegeven van de geschie denis van Cópex, opgericht uit behoefte aan goedkoop vèrvöer'in 1921. Enkele expor teurs in de bollenstreek besloten zelf een gezamenlijk expeditiebedrijf op te richten. Van een kantoortje bij het station ver huisde men naar een kantoor aan de ha ven, toen dit expeditiebedrijf levensvat baarheid bleek te bezitten. In de oorlogs jaren bleek het vervoer per schip de red ding voor de bollenstreek. Coasters kwa men toen in Hillegom bloembollen laden voor Duitsland, Zwitserland en Scandina- t Tijdens de vergadering van de Bloe- mendaalse gemeenteraad bleek het uit breidingsplan „Bloemendaal-O verveen", met name de bebouwing van „Lindenheu vel" aan de Ter Hofsteedeweg in Over- veen het voornaamste agendapunt. Dit uit breidingsplan zal maandag ter visie wor den gelegd. De heer Bückmann (W.D.) wilde weten of er plannen zijn daar een torenflat van elf verdiepingen neer te zet ten, die dan ver boven de bomen zou uit steken en het natuurschoon ten zeerste zou aantasten. De voorzitter antwoordde, dat het bepaald niet de bedoeling is op het terrein van „Lindenheuvel" een der gelijke hoogbouw te plegen. Wel is ge dacht aan een flatgebouw van vijf verdie pingen, met een uitloopmogelijkheid tot zes verdiepingen. Wat de restauratie van de veelomstre den „Haringbuys" betreft, zal een voorstel in de volgende raadsvergadering worden aangeboden, zo deelde de burgemeester mee. Een rapport over de „Haringbuys", als ingekomen stuk voorkomend op de raadsagenda, bleek voor enkele raadsle den aanleiding het woord te vragen. De heer Van Lennep (Prot.Chr.) noemde de thans voorgestelde oplossing verheugend. Zij zou vele raadsleden, hoewel niet al len, bevredigen. De heer Strack van Schijndel (K.V.P.) betoogde, dat nu het drukke verkeer weer gaat beginnen en er juist op de Viersprong in Aerdenhout in de jaren 1958 tot en met 1961 de meeste ongevallen gebeurden, zoals hij had nage gaan, er met spoed een oplossing moest ge vonden worden. Handhaving van het huidi ge gebouwtje achtte zijn fractie onaan vaardbaar. Wil de „Haringbuys" behou den blijven voor het nageslacht, dan zou er binnen zeer korte tijd ter plaatse een wij ziging moeten komen, zodat het gebouwtje geen obstakel meer kan vormen voor het verkeer. Spreker zei verder, dat zijn frac tie van mening was dat afbraak de beste oplossing zou zijn. Voor tijdelijk herstel zou zijn fractie geen geld willen voteren. De benoeming van een Vrouwenadvies commissie Woningbouw gaf enige raadsle den aanleiding te informeren, of het toch niet wenselijk zou zijn een binnenhuisar- chitecte Vool- deZe commissie aan te trek ken. Zulks wegens eventuele 'technische moeilijkheden bij de bouw van woningwet woningen. Mevrouw Polak-Bredenhorst (P.v.d.A.) merkte op, dat er spoed met de installa tie van deze commissie betracht moet wor den. Nadat de commissie conform het voor stel na hoofdelijke stemming was benoemd, zei de burgemeester deze commissie zo spoedig mogelijk te zullen installeren en daar een werkvergadering aan te verbin den. De schikking inzake lozing van het afval water op het centrale rioleringsstelsel van Velsen werd conform het voorstel door de raad aangenomen. Ook het parkeerprobleem in de gemeen te Bloemendaal kwam aan de orde, waar bij gewezen werd op het viaduct aan de Julianalaan dat als een welkome schuil- gelegenheid voor auto's wordt gebruikt. Er zullen meer parkeerhavens in de troit- toirs worden gemaakt. Met name voor de parkeermoeilijkheden in de Oranje Nas- saulaan in Overveen zijn voorzieningen no dig. Bij de rondvraag vroeg de heer Gieben (V.V.D.) in hoeverre de commissie ad hoe inzake de raadhuisbouw al gevorderd is. Wethouder Hijszeler antwoordde, dat hij hoopte dat het rapport over de mo gelijkheden die het huidige raadhuis biedt, aan het einde van de volgende week klaar zou zijn. Mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) vroeg of bepaalde punten uit de Nieuwjaarsrede van de burgemeester, in de cultuurnota vastgelegd, thans alleen 'agn de desbetref fende commissieleden voorgelegd, ook niet voor de raadsleden ter inzage konden ko men. De voorzitter zegde dit raadslid een exemplaar daarvan toe. De heer Strack van Schijndel (K.V.P.) informeerde ten slotte hpe het in Bloemendaal stond met de sluitingsmiddag voor kappersbedrijven. Men zou graag zien dat hierbij ook met de belangen van de consumenten reke ning wordt gehouden. vië,; in een tijd toen Rotterdam en Am sterdam als exporthavens lamgelegd wa ren. Na de oorlog werd aan het expeditie bedrijf een reisbureau verbonden als ge volg van de moeilijkheden, die bollenver- tegenwoordigers ondervonden bij het her stellen van' de contacten met hun buiten landse relaties. Het autovervoer werd in de na-oorlogse jaren van steeds grotere betekenis. Dat was ook de reden, waarom de nieuwbouw ver van trein en water kon worden ge bouwd. Tot naar Spanje en Finland rijden de vrachtauto's, die in Hillegom worden geladeq. Bij de bouw van het nieuwe be drijfspand werd voldoende rekening ge houden met de toekomst, pe uitbreidings mogelijkheden zijn ruim voldoende. D_e burgemeester van Hillegom, mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerdfn, heeft over de vestiging van de nieuwbouw van Copex in Hillegom zijn voldoening uitge sproken. Hij zag er een handhaving in van de centrale plaats an Hillegom in de vervoerssector waar het de bollenstreek betreft. Hij constateerde ook, dat het reis bureau in de streek in een grote behoefte voorziet. De burgemeester bood namens een uit vrienden van Copex gevormd co mité een viertal gebrandschilderde ra men aan, die in de voorgevel zijn aange bracht. Voordat de officiële opening een feit werd, voerden nog and ere aanwezigen het woord. Een relatie uit Noorwegen, die een fraaie boeket Noorse rozen aanbood; een vertegenwoordiger van de K.L.M., die een 'klein monumentvol symDoliek ter nlaat- sing in een der gazons aanbood, en een ver tegenwoordiger van het personeel. In Beverwijk heeft de wielrenner Cees Lute donderdag een koppel voor het leven gevormd met mej. Afra Osen- darp uit Beverwijk. Toen het jonge paar het stadhuis verliet vormden leden van de B.R.C. „Kennemerland'' van welke ook Lute lid is, een ere haag van fietswielen. in wat er op de clubs wordt gemaakt. Bij het figuurzagen bijvoorbeeld wordt niet meer volgens het clicnépatroon, meestal vrij fantasieloos, gewerkt; men gaat artis tieker en educatiever te werk. De jongelui krijgen deskundige aanwijzingen en cre- eren zelf hun figuren. Van de artistieke mogelijkheden op het gebied van ceramiek zijn voorbeelden op de tentoonstelling te zien: fraaie kommen, grillige asbakjes, siervoorwerpen en ab stracte vazen. Het pronkstuk is wel 't zeilbootje „Kui- fie" door een 15-jarige jongen gemaakt. Er is een stand van modelzweefvlieg tuigbouwers waar men jongelui kan zien werken evenals in de stand waar het ma ken van draadfiguren wordt gedemon streerd. Een bandje, opgesteld bij een „strandpartij" van de natuurstudieclub „Natura," zorgt voor de vrolijke, muzika le noot. Verder is er pitrietwerk, een fotostand, een verzamelaarshoek, een spoorweg (met treintjes), schilderstukjes, smeedijzer-fi guren en wat jongelui al niet meer in hun vrije tijd hebben gemaakt. De „Hobby 63" is onder auspiciën van de Katholieke Jeugdraad georganiseerd door leden van het Katholieke Meisjesgft- de en de Katholieke ^Jeugdbeweging. De tentoonstelling is vandaag geopend van 19- tbU 22.30" uur, zaterdag van 14 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur en zondag van 12 tot 17 uur. Dat nog steeds een groot aantal losse en ook vaste arbeiders oe land- en tuin bouw verlaat om in industrie of nijver heid emplooi te zoeken heeft dé Neder landse katholieke landarbeidersbond „Sint Deusdedit" verontrust. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag 1962 van deze bond, die zijn zetel in Haarlem heeft. Als wij deze ontwikkeling, waardoor het tekort aan goede en geschoolde arbeids krachten in de agrarische bedrijven vrij grote vormen aanneemt, gadeslaan, dan moet het ons bevreemden dat de werk gevers in de landbouw niet meer effectie ve maatregelen nemen om deze land vlucht een halt toe te roepen door net sociale klimaat in de landbouw meer te verbeteren, aldus het verslag. Hierin wordt gewag gemaakt van de achterstand in de beloning van de land arbeid. Wij erkennen dat er spelregels en richtlijnen in de loonpolitiek noodza kelijk zijn, maar het gaat ons toch te ver als daarin op geen enkele wijze ruim te wordt gelaten om aanwijsbare onbil lijkheden te corrigeren. Het jaarverslag van „Sint Deusdedit' gaat ook in op de samenbundeling van de roomskatholieke georganiseerde werk nemers in de zuivelindustrie, die over een vijftal vakbondep zijn verdeeld. De •organisatie van alle verknemers in de .zuivelindustrie in één rooms-kathelieke vakbond wordt noodzakelijk geacht. KERKELIJK NIEUWS Aangenomen naar Dussen Joh. Gold- schmeding, kand. te Loenen a. d. Vecht, die bedankte voor Den Burg op Texel en voor Schoonoord. tentoonstelling van documenten over de opstand in Warschau eiste Galinski dat al le voormalige nazi's, die nog belangrijke overheidsfuncties bekleden, op staande voet ontslagen zullen worden. Hij zei het niet eens te zijn met de ar gumenten dat voormalige nazi's in de re gering noodzakelijk zijn omdat zij „des kundigen" zijn. „Er heeft zich in de laat ste maanden, weken en dagen zoveel af gespeeld dat wij deze gebeurtenissen niet kunnen verzwijgen. Wij kunnen het com mentaar van het ministerie van Buiten landse Zaken te Bonn, dat de invloed van rechtse radicalen „te verwaarlozen" is, niet aanvaarden. De jongste 'incidenten zijn geen op zichzelf staande gevallen, maar het zijn symptomen" zo zei Galins ki. Locoburgemeester Heinrich Albertz, die ook bij de opening van de tentoonstel ling sprak, critiseerde de Westduitse regé- ring eveneens en zei dat er in het open bare leven geen plaats is voor voormali ge nazi's. „Wij zullen proberen ze in Ber lijn te verwijdere#". aldus Albertz. Op de tentoonstelling, de eerste in haar soort die in het Westen gehouden wordt, worden foto's en documenten van het his torisch Joodse instituut in Warschau ver toond. JOHANNESBURG (AP) Aan de univer siteit van Witwatersrand is het deze week tweemaal tot antisemitische incidenten ge komen. Gisteren vond mén de tentoon stelling over de strijd in Warschau georganiseerd door de 1200 leden tellende zionistische studentenorganisatie ernstig beschadigd. Foto's van Joodse leiders wa ren met rode en 'zwarte hakenkruizen beklad, evenals de Israëlische' vlag. De enige niet beschadigde foto's waren die van twee Duitse soldaten op wacht bij de lijken van hun slachtoffers, en van Hitler die de nazi-groet bracht. Eerder deze week zijn anti-Joodse leu zen en hakenkruizen geschilderd op de ge bouwen- van de medisehe faculteit. Voor vandaag is een massale protestdemonstra tie uitgeschreven aan de universiteit. Een actiecomité van studenten zoekt naar de schuldigen. De bevolking van oostelijk Noord- Brabant zal tijdens de komende perio de van verkiezingscampagnes op on verwachte momenten, op pleinen, in straten, in supermarkets enzovoorts, kamerkandidaten voor de KVP zien verschijnen die speeches zülen afste ken of zo maar iemand op straat zul len aanspreken om hem of haar een cadeautje fe overhandigen en de aan dacht voor de KVP te vragen. Vijftien kamerkandidaten zullen op deze Amerikaans .aandoende wijze trachten stemmenvoor de - KVP te werven.-Zij zullen er-op-uit trekken in een speciaal voor dit doel gehuurde autobus, die uiteraard met verkie zingsleuzen zal worden beschilderd. In hun wervingstaak zullen dekath'er- kandidaten bijgestaan worden door zes zogenaamde present-girls, die met de bus meereizen en een menigte kleine geschenken, zoals balpuntpen- nen, bierglazensleuteletuitjes, bij zich hebben om uit te delen. De sedert 27 augustus vermiste 16-ja- rige scholier Robert van Zaanen uit Eind hoven blijkt in Zwitserland te zijn ver ongelukt. Aangenomen moet worden, dat hij van een hoge steile rotswand is ge vallen, waarna het stoffelijk overschot de afgelopen winter door lawines naar een dal werd gevoerd. Bosarbeiders hebben daar thans het lichaam van de scholier gevonden. Robert van Zaanen maakte in augustus met een jeugdgroep een reis door Zwit serland. Op 27 augustus vertrok de groep voor een uitstapje. Robert van Zaanen ging nog even terug naar het hotel en was sindsdien spoorloos zijn mysterieuze verdwijning werd niet opgehelderd, hoewel Interlaken en omgeving systematisch wer den afgezocht. Ook werden helderzienden geraadpleegd, echter zonder resultaat. Het stoffelijk overschot van de scholier is gevonden boven Ringgenberg op het restant van een lawine. Naar de omstan digheden te oordelen, moet de jongen op 27 augustus alleen de Harder zijn opge gaan. Hij moet over de kam van deze berg zijn gewandeld. Kennelijk heeft hij de weg verlaten en is hij van een rots wand gevallen. De- Sonningprijs voor 1963. met de daar aan verbonden dotatie van ongeveer t 57.500, is toegekend aan de Zwitserse theoloog professor Karl Barth, de grond legger van de „dialectische theologie". Hij zal de prijs vrijdag in de universi teit van Kopenhagen in ontvangst nemen. Eerdere winnaars van de Sonningprijs zijn onder meer dr. Albert Schweitzer en Bertrand Russell. Zangersavond. Dinsdag 23 april zal in de Gereformeerde kerk van Nieuw- Vennep een zangersavond worden gehou den uitgaande van de ring Leiden. Koren uit de omgeving zullen hun medewerking verlenen. De organisatie is in handen van „Excelsior", het zangkoor uit Nieuw-Ven nep. Aanvang 7.30 uur. Zonnehuiscollecte. De afdeling Hille gom van de vereniging „Het Zonnehuis", een christelijke vereniging tot verpleging van langdurig zieken, houdt een huis aan huis collecte 1963 in de week van 22 tot 27 april. Van de opbrengst van de collec- en(en de '„n) worden

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 13