Studentenleven in Londen Willem wijst ons nieuwe wegen Joost de Draayer in militaire dienst TIENERSHOWS IN BLOEMENDAAL 15 TELEVISIE ON TMOETINC MET BRANSKOKER Bestaan GELD, BARDOT EN EEN LIGSTOEL JEUGDKORPSEN IN V.S. VRIJDAG 19 APRIL 1963 HAARLEMS DAGBLAD -t OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT maar toch ook weer niet Pagina voor jongeren. Redactie: Gerda Hanekroot, Henny Schoute, Dirk Nolles, Lex Muller. Fedactle-adres: Grote Houtstraat 93, Haarlem. HIJ (RUUD CORNELISSE, 22 JAAR, WOONACHTIG IN AMSTERDAM): Ik loop er zo bij om anders te zijn dan al die andere mensen. Niet om op te vallen, maar om me af te scheiden van de overigen. Door dit uiterlijk stel ik mij zelf tevreden, 't Zijn ook wel bepaalde complexen. Ruim een jaar kleed ik mij nu al zo, altijd in trui en spijker broek. Een jaar lang ben ik niet naar de kapper geweest, heb ik mijn baard niet verzorgd. In dienst kwam ik opeens tot de ontdekking dat het zo niet langer meer kon. Allemaa"! dezelfde pakjes, allemaal dezelfde pas. Vreselijk. Ik vind het overigens ongelooflijk slap dat ik in dienst ben ge weest. Mijn overige familieleden zijn allen dienstweigeraars. Ik niet.In de kast heb ik nog een net kostuum hangen. maar dat weiger ik aan te trekken. Wanneer ik ergens in de stad ga eten verschijn ik zoals ik ben. Dat schept voor mij geen problemen. Wel voor de mensen die met me op trekken, doch dat interesseert me niet. Soms word ik in een bepaalde gelegenheid niet toegelaten, vanwege mijn uiterlijk. Ik heb dan wel genoeg geld bij me. De geldende fatsoensnormen schrijven de mensen echter voor dat zo'n type geen toegang heeft. Toch blijf ik er zo bij lopen. ZIJ (TRUDY HOFSTÉ, 17 JAAR. WOONACHTIG IN HAARLEM): Ik draag een jongensspijkerbroek. Die heb ik zelf gekocht. De verkoper deed wel, een beetje vreemd, maar dat liet me koud. Zo'n broek zit lekker gemakkelijk. Op kantoor mag ik er zó natuurlijk niet bij lopen. Helaas niet. Maar als ik thuiskom verkleed ik mij weer direct. Ook ik wil er niet zo uitzien als iedereen. Een reden daarvoor kan ik je echter niet geven. Wat de mensen ervan denken inte resseert me niet. Laatst riep iemand ooievaar naar me. Mischien sloeg die opmerking op mijn lange benen. Soms word ik ook wel eens lastig gevallenHoe ik aan die zware, omfloerste stem kom? Ach, ik heb een hekel aan schelle stemmen. Onbewust, geloof ik, probeer ik zo'n geluid te vermijden. Toch zou ik nooit een jongen willen zijn. HIJ VERDER: We zitten beiden 's avonds op het Instituut voor Kunstnijverheid in Amsterdam. Daar komen alleen maar gevoelsmensen. Velen kleden zich volgens de buiten wereld wat buitensporig. Dat vreemd erbij lopen is overi gens een nadeel voor jezelf. Door je verschijning krijg je zo nu en dan wel eens herrie. Maar dat zijn over het alge meen niet de wijsten.Op die avondschool, we zitten beiden in de vormingsklas, leg ik mij toe op het reclame ontwerpen. Later wil ik echter niet die richting uitgaan. Maar op deze manier ontwikkel ik mijn creativiteit, daar naast zit ik tevens in een bepaalde gemeenschap. Na mijn schooltijd, die 5 jaar duurt, wordt het alleen 'maar vrij schilderen. Of ik er ooit iets in bereik acht ik niet be langrijk. ZIJ: Ik leer illustraties tekenen. Als me dat tegenvalt zwaai ik om naar het beeldhouwen. Dat wilde ik eigenlijk ook eerst gaan doen. Op die school van ons kan je altijd en op welk moment dan ook van richting veranderen. De leraren moeten dan wel iets in je zien, want wanneer zij vinden dat je voor iets ongeschikt ben, mag je ook niet omschakelen.Overdag werk ik op het kantoor van de Raad van Arbeid. HIJ INHAKEND: Ik ben overdag los arbeider in de nieuwbouw. Daar doe ik van alles. Stenen sjouwen, kalk aanmaken. Vrij zwaar werk, waar ik bovendien niets leuks aan vind Ik doe het dan ook alleen maar terwille van het geld en omdat ik het liefst onder de arbeiders werk. Op die manier kan ik mezelf onderhouden. Dat is wel fijn, want dezer dagen ga ik op kamers wonen. Nu woon ik nog bij mijn ouders in, maar ik had feitelijk al eerder weg moeten gaan. Niet dat ik het geen geschikte ouders vind, hoor. ZIJ: Ik ben ook nog thuis. Mijn ouders zouden er echter geen bezwaar tegen hebben, wanneer ik op kamers wil gaan wonen. HIJ NA EEN SLOK KOFFIE: Weet je waar ik op school door ben gehandicapt? Door het feit dat ik alleen maar lagere school heb. Ik mis een algemene ontwikkeling. Ik was dan ook erg bang dat ik het toelatingsexamen voor de kunstnijverheidschool niet zou halen. Maar dat viel gelukkig mee. Momenteel verslind ik boeken. Camus, Sartre. Dikwijls moet ik ze drie keer lezen voordat ik ze helemaal begrijp. Maar dat geeft me juist voldoening. ZIJ: Ik heb 3Vè jaar mulo. In de 4de klas ben ik terug gezet. Toen ben ik er maar mee gestopt, want twee keer in dezelfde klas vond ik iets vreselijks. Trouwens, de hele school stond me al lang niet meer aan. HIJ: Als de mensen me vragen wat ik ben. antwoord ik altijd ik ben schilder. Nooit zeg ik ik ben kunstschilder. Het woordje kunst moet ik wel weglaten, omdat ik mijzelf beslist nipt als een genie mag zien. Kunstschilder is iemand die belangrijk, intelligent is en het schilderen in zich heeft. Picasso bijvoorbeeld. Appel noem ik nóg geen genie, ten minste dat kan ik nu niet zeggen. Het is wel een belangrijk man, vooral erg zakelijk aangelegd. De tijd moet echter uit wijzen of hij een genie is of niet. Ik geloof dat ik zelf nooit een genie zal worden. Dat heb ik in die korte tiid op school wel geleerd. Maar het schilderen laat me toch niet meer los. Daar is het te boeiend voor. Ofschoon ik er wel dagelijks voor moet waken dat schilderen nooit een zelfbevrediging wordt. Dat is fout. IK ER EVEN TUSSEN DOOR: Geloven jullie dat jullie eens zullen trouwen? HIJ NADENKEND: Als ik op een zekere dag een meisje ontmoet dat mij begrijpt, dan wel. ZIJ SPONTANER: Ik zou wel willen trouwen. Lijkt me iets heerlijks. Ik wil ook graag kinderen hebben. Ongeveer twee, beslist niet meer dan drie. HIJ: Begrijpelijke reactie. De vrouw is volgens mij op de wereld gekomen om een gezin te stichten. Dat getrouwd zijn bij een vrouw kan echter moeilijk met iets anders worden gecombineerd. Ik doel hier op de combinatie moe der-schilderes. ZIJ NIET FEL: Mijns inziens kan dat best- samengaan. HIJ DIRECT: Dat kan ook wel maar dan verwaarloos je één van de' twee. In de bus naar het station maak ik het eens mee: mensen hier dus passagiers krijgen iets onder ogen dat ze waarschijnlijk nog nooit eerder hebben geregistreerd. Hier en daar mompelt een echtgenote een opmerking (over dit tweetal?) in het oor van de buurman. Alleen de chauffeur handhaaft dezelfde plooi in zijn gezicht. Vooral enkele dames kunnen hun blikken maar niet van de twee types afwenden. Trudy noch Ruud raken ervan onder de in druk. Ze zijn het al lang gewend In het hout van alledag gevat glimlach jij je kondigt een nieuwe fase aan. Wil Constructor (20 jaar) ANDERS... Waar zij zich ook bevinden staan ze bloot aan critische, dikwijls scherp afkeurende blikken of opmerkingen. 100 x per dag hoort hij dat hij een baard en te lang haar heeft, iets minder keren scheldt iemand haar op straat uit. Ons uiterlijk past ook immers niet in het bekrompen gedachte- tcereldje van de niets gewend zijnde mens, geven zij er als verklaring op. De antwoor den op al die waaroms, die zij ongewild met zich meedragen, vertelden Trudy en Ruud aan Zwart op Wits redacteur Lex Muller. Een, in het begin van dit jaar in de Daily Mail gepubliceerd bericht geeft bij zonderheden over het leven van de man nelijke en vrouwelijke studenten aan een Londense universiteit. Tweehonderd studentenparen, gehuwd, verloofd of samenlevend beantwoordden de door de 22-jarige Sue Masterman, ex- studente in de psychologie, opgestelde vragen. Sue is gehuwd met een exstu- dent in de werktuigbouw en moeder van een 18 maanden oude baby. Volgens de Daily Mail waren veertig van de tweehonderd paren getrouwd. Zij raadden de andere studenten aan het zelfde te doen. Van de 75 verloofde stu dentenparen wachtten 75 percent tot zij een graad hadden behaald. Daarna zou den zij willen trouwen. De. overige pa ren (65) leefden zonder meer samen. De 1 oornaamste reden voor dit samenleven -zou, volgens de Daily Mail zijn: Men kan op die manier goedkoper leven. De studenten beweerden dat twee afzonder lijke toelagen tesamen meer geld ople veren dan één toelage vóór een gehuwd paar. Ineen t rapport dat verscheen in het universiteitsblad „Sunnet" zou men, vol gens de Daily Mail, tot de conclusie komen dat het gemiddeld studentenpaar zeer sober leeft. Tony Vos. programmaleider bij Vero nica. zoekt momenteel een aantal nieuwe disc-jockeys teneinde onder meer Fred van Amstel en omroepster Tineke wat te kunnen ontlasten. Zowel Fred als Ti neke hebben feitelijk een overbeladen werkprogramma. Eventuele kandidaten moeten echtsr wel bedenken dat 't beroep van disc-jockey verre van gemakkelijk is. De kwars versilt in drove premen, gedrel van fras en onderstoet, vervolgens dets tot dip verzemen, een kwar die liever tazen moet. Niet alle, maar de meeste jeugdige lezers en lezeressen van deze rubriek zullen toch zonder aarzelen de naam kunnen noemen van de maker van bovenstaand gedicht. Inderdaad Wil lem Branskoker. De bekende kunste naar stelde, speciaal voor publikatie in Haarlems Dagblads jeugdpagina „Zwart op Wit", één van zijn jongste werkjes beschikbaar, en dat niet alleen, Willem, die zoals bekend tot voor kort élke publiciteit schuwde, gaf een Vibrerende prikkeldraden kwetsen het zicht door oranje gaten daar nauwelijks ver de starre kuil om staren vragend de uitgedoofde lijken griezelingwekkend stil lang getrokken over wrekende scherven nu berustend neergespreid op hun jonge, bloedbereikte bamboemat puntig doorgroeiend uiterst pijnlijk indien geen scherven waren opgezocht de gaten nu bereikt hun gloeiend punt. deze gevoelgrote teervlek (in werkelijkheid zo nietig) moegetreiterd begint zijn proevenwraak. het laatste schorsings-boek vandaag verbrand wordt in teervorm teruggevonden op de belt der hel. D. Muller. Onverwacht kreeg radio Veronica's disc-jockéy Joost de Draayer eind maart de niet overal even enthousiast ontvan gen enveloppe in handen. Of hij zich 3 april maar in de Juliana van .Stolberg kazerne (Amersfoort) wilde melden, schre ven de militaire autoriteiten hem vóór. Met de gedachte dat het ér toch" eens van moest komen begon rekruut Jóóst, registratienummer 41.01.07.193 bij het regiment Geneeskundige Troépen de eerste dagen van zijn diensttijd af te strepen. Luisterminnaars van het station op 192 meter middengolf moeten het inmiddels al hebben opgemerkt; zo niet, dan komt dat nog wel want de frequentie van het programma Joost mag het weten is terug gebracht tot 3 avonden per week: dins dag. woensdag en zaterdag. Natuurlijk blijft het hitwezen tijdens deze uitzendin gen op de voorgrond treden. Het plaatje Hé Tineke, hé Joost, uit gebracht onder het nummer DR 42.748 (Funckler), doet het volgens dienstplich tig soldaat Joost tot nu toe aardig. „De stromen binnengekomen reacties lopen qua mening nogal uiteen. Erg jonge en oudere luisteraars horen liever de zijde Zwart op Wit-redacteur de gelegen heid een kijkje achter de schermen te nemen. We laten onze verslaggever zelf aan het woord. „Het regende toen ik, onder de rook van Haarlem, de stadsbus verliet om de laatste honderd meters die mij van de woning van Willem Branskoker scheid den, te voet af te leggen. Men bereikt dan uiteindelijk over een modderpaadje en via een klaphekje Willem's woning. ..Branskoker", staat er met een beschei den sierletter op de deur. Nadat ik gebeld had opende een kleine vrouw de deur. „Komt U binnen", zei zij eenvoudig nadat ik haar het doel van mijn komst had uitgelegd. Een smalle gang eindigde bij een hoge, groengeschil- derde deur die mijn begeleidster krachtig van Hé Tineke, hé Joost. Jongens en meisjes van onze leeftijd, Joost 22, Lêx 23 jaar prefereren daarentegen de andere kant: Turkse Koffie", besluit Joost gehaast, want zijn spaarzame, vrije tijd wijdt hij nu geheel aan Veronica. Dinsdag 23 april kan Veronica de vlag uitsteken. Die dag. maar dan 3 jaar te rug, begon radio Veronica voor het eerst tekenen van (een gezond) leven te geven. Gevierd wordt ér echter niets, dat reser- véren de Véronicanen vóór het eerste lustrum. Andere belangrijke datum voor Veronicaliefhebbers: 27 april, de dag waarop omroepster Tineke 22 jaar wordt openwierp terwijl zij uitriep „Willem be zoek". Daarna sloot zij de deur. Aanvankelijk leek de kamer verlaten en ik vreesde reeds dat er een vergis sing in het spel was, dit bleek niet het geval te zijn want tussen enkele stapels verfpotten richtte zich een oude man op. Een ogenblik was ik niet in staat een woord uit te brengen, maar tenslotte slaagde ik erin mijn zenuwen meester te worden en met een ontroerd „Wil lem eindelijk" schudde ik de oude lang en krachtig de hand. Nadat de grijsaard de zijne nors had teruggetrokken zei hij „Je komt zeker voor Willem" en ver dween zacht in zichzelf pratend naar de achterzijde van het gebouw. Nóg is het mij piet bekend wie de man is geweest, misschien Branskoker's vader of een oom. Willem zélf is veel jonger. Tweeënder tig, vertelde de in een trui en broek met verfvlekken geklede kunstenaar mij. In tegenstelling tot zovele andere kun stenaars die de indruk maken zich in dit leven niet geheel thuis te voelen ver klaart de blozende, blonde, bruinogige Willem dat hij zich in dit leven wel thuis voelt, héél goed thuis voelt, zelfs. Branskoker is geen treuzelaar. „Nu je me toch te pakken hebt" zegt hij, „steek ik maar direkt van wal". „Kijk eens jongen, je weet het mis schien niet, je weet het misschien wel, maar ik maak niet alleen gedichten, ik schilder en ben ook beeldhouwer. Nu zal ik je een voorbeeld geven van mijn ma nier van werken. Ik kom laatst in een museum om een tentoonstelling te ope nen en daar zie ik aan de wand een stukje hangen waarvan ik zo op'een af stand denk „Willem dat kon je zélf wel eens gemaakt hebben". Ik aarzel niet. doe een paar stappen achteruit, kijk ontzet om me heen en vraag aan de omstanders: „Wie heeft mijno werk ondersteboven opgehangen?" Je begrijpt het. Verwarring en duizend verontschuldigingen. Nu zet ik mijn initialen altijd zomaar ergens op het doek dus daarmee kan ik alle kanten uit. Begrijp me goed. voor mij had het schilderij overdwars mogen hangen of scheef maar soms kan ik allemachtig koppig zijn, vraag het maar aan m'n vróuw, en dan moeten ze niet bij me aankomen met praatjes. Nou ja, ze hebben m'n werk een slag gedraaid en verder heb ik het er maar bij gelaten, 't Stond trouwens de volgen de dag wél met vette letters in de krant. Kijk zie je en dat bedoel ik nou. Me vrouw zus of meneer zo, hangt straks een van m'n originelen aan de muur, weet ook niet wat boven is en onder. Maar Willem Branskoker heeft gezegd dat die rode vlek rechtsboven moet zit ten, Branskoker heeft het verdorie zélf geschilderd, hij zal verdorie dan zélf ook wel weten hoe het moet. Ziet u zo rede- We rekenen voor de komende zomer gewoon op goed weer. We zijn ervan af hankelijk, want zeven maal zuilen dé poorten van het Openluchttheater in Bloemendaal opengaan voor de jeugd. Voorlopig zijn zeven „teenershows" ge pland en inmiddels staat vast dat op de dag dat het openluchttheater opengaat. 3 juni, dus tweede pinksterdag, èen jeugdshow zal worden gehouden en op de dag dat het theater sluit: 6 september. Voor de serie shows zijn geëngageerd: Anneke Grönloh, Willeke Alberti, Carlo. Johnny Lion en The Jumping Jewels. The Music Strings en The Kings! Het be looft groots te worden. De teenershow, die op 22 februari in Haarlem werd gehouden (baten voor de bejaarden) is een succes geweest want er zijn tientallen aanvragen binnengekomen om weer een dergelijke show te organi seren, vertelde presentator Joop Konings. die o m. de zorgen voor de openlucht shows op zijn schouders gaat nemen. De eerste show zal worden gepresen teerd door The Kings o.l.v. G Ser- né en met zang van Bob Zwitser. The Music Strings o.l.v. C. J. van den Berge Hard. en gesloten, soms verbeten, zó demonstranten die door hun betogin- is de gelaatsuitdrukking van de gen het verkeer in Engelands hoofd- jeugdige Londense anti-atoombom- stad in de war stuurden en daarna door de politie uiteen werden gedreven. neren ze. En ze mogen dan verder hele maal niets weten, ze mogen twijfelen aan alles, ik heb ze één zekerheid ge geven. Met m'n gedichten ligt het weer even anders. Wanneer Jansen een gedichtje over het voorjaar schrijft en PieterSen vindt na het te hebben gelezen, dat het niet best is geslaagd dan kunnen ze daar uren over redetwisten. Dat behoef je over mijn werk niet te doen. Ze kunnen van Willem Branskoker véél zeggen (de kunstenaar wijst hierbij op zichzelf) maar misverstanden over mijn gedichten zijn uitgesloten. Een maand of drie geleden probeerde ik een beeldje van mijn jongste dochter te maken. In het beginging het alle maal best. M'n vrouw zegt nog tegen me „sprekend Joyce", zo heet de jong ste, en ineens spat er een stuk steen weg dat eraan had moeten blijven zit ten. Had ik net een been dat er op leek en pats-weg been. Ik denk bij mezelf „Willem, nu sta je daar wel, je best te doen, maar dat lukt zo niet". Om kort te gaan. Ik heb de beitel genomen, er nog wat stukken afgeslagen en het overblijfsel „Joyce" genoemd, naar m'n jongste dochter. En wanneer er iemand is die zegt „dat is Joyce niet" dan moet ik lacheq, dan moet ik eens héél hard lachen, begrijpt u wel. We hebben geruime tijd over kunst gepraat, Willem en ik. En we hebben heel wat afgelachën Met een brok in mijn keel nam ik afscheid van Willem en zijn gezinnetje en alsof het porselein was, zó voorzichtig borg ik Wil lem Branskokers nieuwste ontboezeming in de binnenzak. met zang van Henny Eskes, de Latijns- Amerikaanse band Conjunto Alegro o.l.v R. Stute en Carlo! Een van onze omroepverenigingen heeft inmiddels laten weten dat zij er voor voelt om deze shows voor de t.v. uit te zenden. Daar worden eerst de resultaten van tweede pinksterdag voor afgewacht. Alleen zon, veel zon is er nodig in de week van de bouwvakantie, want dan, zo vertrouwde Joöp Konings ons alvast toe, zal een boottocht worden georgani seerd, die een hele dag duurt. Daarvoor zal een groot plezierjacht worden ge charterd waarop honderden kunnen aan monsteren om aan deze „teènagerdag" te kunnen deelnemen. De boot gaat mis schien zelfs zeewaarts. Drie orkesten: The Diamond Five, The Jumping Jewels met Johnny Lion en The Kings zullen op de drie verschillende dek ken zorgen dat er muziek komt. Aan boord zal worden geluncht, gedanst, ge zongen en.veel plezier gemaakt. In het weekblad „De Uitkijk" lazen wij een artikel over de verlangens van de jeugd. Het blad schrijft hierover naar aanleiding van publikaties over dit onder werp in de Amerikaanse en Duitse pers. Het komt tot de conclusie dat Ameri kaanse High School studenten de voor keur geven aan middelmatige aanleg bo ven een briljanten geest. De reden hier van zou zijn dat ae bijzonder begaafde student het in het maatschappelijk ver keer veel moeilijker heeft, dan de mid delmatige student, die bijvoorbeeld op het sportveld uitblinkt. Bijzondere aanleg leidt tot eenzaamheid, hetgeen 'n schrik beeld is voor de mannelijke en vrouwe lijke studenten. Aan Duitse jongeren, allen met een be roep, was de vraag voorgelegd „Wat heeft de mens nodig om gelukkig te zijn*" Een der schriftelijke antwoorden luidde: „Voldoende geld, een vrouw als Brigitte Bardot, een vat vol wijn in de kelder, el ke dag vlees, een televisie en 'n ligstoel". Volgens dr. Lehman uit Stuttgart, die met 4000 jongeren gesproken en gecorrespon deerd heeft over deze gewichtige vraag is dit antwoord geen uitzondering Hij concludeerde dat een groot deel van de Duitse jeugd inderdaad geen hogere ver wachtingen koestert. Volgens hem is dit te wijten aan de volwassenen, die over het algemeen ook geen andere interesses hebben dan materiële. Tegen reacties op bovenstaand stukje, geen bezwaar. Volgens een rapport dat enige tijd ge leden in de Verenigde Staten is gepubli ceerd zou in dit land het aantal kinderen, jonger dan 20 jaar, zijn gestegen van 46 miljoen na de tweede wereldoorlog tot 70 miljoen in 1961, De werkloosheid onder de jongeren is toegenomen en twee en een half maal zo groot als het landelijk gemiddelde. President Kennedy heeft voorgesteld een „Youth Conservation Corps" op te richten. De leden van dit corps zouden in de bos- en recreatiegebieden van dit land kunnen worden tewerkgesteld. Op die manier zouden 15.000 jongeren kun nen wórden beziggehouden. Bovendien is men van plan een „Home town corps" op te richten, een organisa tie waarin 40.000 jongeren kunnen wor den opgenomen om te werken in zieken huizen en andere instellingen. Tenslotte zóu het de bedoeling zijn een „National Service Corps" samen te stel len. Door middel van deze instelling wil men méér personeel aan de dienstverle nende bedrijven toevoegen.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 15