Nu ook een Hilt onpaleis in het hart van Londen Misplaatst- maar geenszins lelijk, superluxueus, doch niet protserig Tante Patent en buurman Bezig PANDA EN DE JACHT OP JANSEN 6 55 Ons vervolgverhaal r Dakrestaurant n Boekingen tot 1969 Fabelachtige prijzen Micro-t.v.-toestel met beeld van 13 cm Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 19 APRIL 1963 19 EEN OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR KLAAS VAN DER GEEST Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195x145 100% WOL 41.75 1-16 13) 5 De beide matrozen schenen in te zien, dat ze er wijs aan deden niet verder vooruit te gaan. Ze heten zich g drijven en toen kwartiermeester De Vos en korporaal Bos bij hen kwa men, vroeg Krijn van 't Hof: „Zouden we er nu niet haast moe ten zijn, Cor?" Hij verwachtte, dat Cor de Vos het zou ontkennen, maar die stemde toe: „Volgens mij wel..." Hij was de enige, die op zijn horloge had geke ken. „We hebben langer dan drie kwartier gezwommen. In elk geval zouden we de boot moeten zien.... als er tenminste nog eentje is. Wat denk jij, Chris?" Voor de korporaal-machinist iets kon zeggen, viel Jantje Verstuyt uit: „Ja, maar mijn hemel... die kerels kunnen toch niet weggegaan zijn.." Meteen zag hij blijkbaar in, dat het een nogal dwaze opmerking was, die hij daar maakte, en viel hij zich zelf in de rede: „Dus het is tevergeefs geweest, dat we hier naar toe geko men zijn... dan hadden we evengoed door kunnen zwemmen.." „Dat lijkt er op..." Hij zweeg en legde zijn hoofd opzij, het ene oor on der water. Toen hij het weer ophief zei hij: „Horen jullie niets?" Krijn ,van 't Hof zei, dat hij het al een hele tijd gehoord had. „Schroefgeruis, he?" „Ja en motorgeronk", meende kwartiermeester De Vos. Korporaal Bos hoorde niet zo erg goed en schud de het hoofd. Jantje Verstuyt luister de scherp ,maar moest toegeven: „Ik niet... Kan het geen verbeelding van jullie zijn?" Ze waren er zeker van, dat het dit niet was. „Nou goed. Moe ten we er op af gaan?" „Nog eens?" vroeg Krijn. Kwar tiermeester De Vos aarzelde. „Ik weet het niet, mannen... Geluiden op zee....? Die kun je een machtig eind ver horen..." „Wat hebben we te ver liezen?" wilde Krijn weten. „Een he le hoop tijd verspillen we en we drij ven af... de hemel mag weten hoe ver." Als ik er zeker van was... dacht kwartiermeester De Vos, aarzelend. En toen zei hij het, hardop. „Als ik er zeker van was, dat we elkaar kon den terugvinden, zou ik zeggen: gaan jullie maar eens kijken, Jantje; jij S en Krijn!" „Waarom zouden we elkaar niet te- rugvinden!" vroeg Krijn. Jantje Ver- stuyt was bedachtzamer. „Jullie kunnen achter ons aanko- f§ men en roepen... als we je niet meer H horen, keren we terug." „Dat wordt natuurlijk niets," meende Cor de Vos. H „Je kunt ons niet allemaal laten ver- drinken, omdat er eentje is. die ach- terblijft",viel Krijn van 't Hof uit. Omdat hij het zachtjes gezegd had, meende hij, dat de anderen het niet hadden verstaan. Cor de Vos dacht: Nee... het is rot., rot, dat je zoiets zegt en het zou rot zijn, als er zoiets gebeurde- De verantwoording, die hij droeg begon hem zwaar te wegen. Hij wil de vragen: Wat zeg jij ervan, Chris...? Maar wat korporaal Bos er van zei was van geen belang en kon het voor hem niet gemakkelijker ma ken. „All right!" besloot hij. „Jij gaat vooruit, Krijn..., jij Jantje, komt achter hem aan... en wij komen achter jullie beiden aan. Ma'ar we roepen en wie ons niet meer kan ho- ren, wacht tot we bij hem zijn! Is dat begrepen?" Ze zeiden, dat ze het begrepen had den. Ze luisterden nog eens en stel den de koers vast naar het geluid van de ronkende dieselmotoren, die ze hoorden. Daarna gingen ze verder, Cor de Vos en Chris Bos, die een hele tijd zou moeten uitrusten eer hij weer behoorlijk mee kon komen, ach ter de anderen aan. Toen ze elkaar niet meer konden zien, riepen ze. Een paar maal kregen ze antwoord. Daar na niet meer. Krijn van 't Hof en Jantje Verstuyt jaagden voort, met lange forse slagen. Ieder van hert al leen nog voor zich zelf. „fk moet het halen..." als ze het haalden en er werkelijk een 'boot was, die hen wilde oppikken, zouden ze wel tot bezinning komen en zeggen: Daarginds zwemmen nog een paar., zie eerst, dat jullie die aan boord krijgt... ik kan nog wel een poosje wachten... Maar zolang ze die boot niet zagen, dacht geen van hen aan de beide mannen, die ver achter hen aankwamen. Ze kwamen pas tot bezinning, toen Krijn even met zijn oor onder water bleef luisteren en vaststelde, dat hij het motorengeronk niet meer hoorde. Hij keek om zich heen, verbaasd, ver bijsterd zelfs, luisterde opnieuw en hoorde weer niets dan het bruisen van de golven. Toen begon hij te huilen. Als een kind, dat tot de ontdekking komt, dat het verdwaald is. Ver achter hem, zo ver, dat ze hem allang niet meer kon den horen roepen, zei kwartiermees ter De Vos tegen korporaal Bos: „Ik had niet moeten toestaan, dat ze voor uit gingen, Chris... Ik ben bang, dat we ze ijiet terugvinden." Het speet hem al meteen, dat hij erover begon nen was. Want nu kwam de korpo raal-machinist: „Je had bij hen moeten blijven... niet bij mij, maar bij hen. Als er een van ons niet meer mee kan ko men, moet je hem achterlaten. Ik weet wel, dat het je moeilijk valt, Cor. maar wie niet mee kan is aan gewezen op zich zelf en op God." Hij zei het op de toon van iemand, die afgerekend had met het leven en ovef die afrekening niet zo bijzonder voldaan was. Langer dan een uur zochten Cor de Vos en Chris Bos de beide anderen. Af en toe luisterden ze of ze het ron ken van de dieselmotoren nog kon den horen. Het bleef stil, behalve de gewone geluiden van de zee, waar mee ze zich al vertrouwd hadden ge maakt. Pas tegen de morgen vonden ze Krijn van 't Hof en Jantje Verstuyt. Ze waren allebei nogal terneergesla gen na de schrijnende teleurstelling omdat al hun inspanning tevergeefs was geweest. Het begon licht te wor den; zover ze konden zien was de oceaan verlaten. Achter de westerlijke kim, op min der dan twee mijlen van de kust 'sein de de radiotelegrafist van de Zeventien het patrouillerapport in code over aan de marinebasis bij Singapore. In dat rapport vermeldde hij ook, dat de Ze ventien en de Twaalf die nacht een paar uur rondgevaren hadden op de plaats waar ze vermoedden, dat een boot was gezonken. Hij voegde er zelfs aan toe, dat het de 0-16 kon zijn, die ze na de vorige dag niet meer ge zien hadden. Singapore bevestigde dit vermoe den. De Zestien had zich na midder nacht niet meer over de radio ge meld ook. Ze zouden er een vliegtuig heen sturen, beloofden ze. Maar er werd bij gezegd: „...als we er eentje voor vrij kunnen maken." Aan boord van de Zeventien wisten ze. dat ze er dus maar niet veel van moesten verwachten. Ze konden ech ter ook niets meer doen en toen ze korte tijd later vliegtuigmotoren hoorden, gaf de commandant het be vel: „Klaar voor onderwater." Ze do ken tot iets meer dan twaalf vaam, waar ze hoopten vanuit de lucht niet meer te worden gezien. De elektro motoren werd aangezet en de onder zeeboot vervolgde zijn gewone pa- truilletocht. Kwartiermeester De Vos hoorde het vliegtuig al eerder dan ze het aan boord van de Zeventien gehoord had den. Hij besloot het zijn kameraden niet te zeggen. Als ze het zelf even eens hoorden was het nog vroeg ge noeg om te juichen, vooral omdat het gejuich misschien maar al te gauw zou overgaan in kreten van teleur stelling. Hij liet zich op zijn rug drij ven. Om uit te rusten, naar hij zei. In werkelijkheid voelde hij zich hele maal niet vermoeid, maar wilde hij kijken of hij het vliegtuig ook in zicht kreeg. Het toestel vloog erg hoog en daaruit kon hij opmaken, dat hij er niets van hoefde te verwachten. Even zag hij het schitteren in de zon. Het zag er vreedzaam uit, even vreedzaam als de wijde oceaan om hem heen. Natuurlijk was het ook even verraderlijk als de oceaan, want het kon een Japanngr zijn. Toen het achter de bewolking verdween, was hij blij, dat hij er niets van gezegd had. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) LONDEN. De Amerikanen hebben thans ook in het hart van Londen hun geliefde pleisterplaats een Hiltonhotel dat woensdag geopend is. Het telt 312 kamers, kan 856 bezoekers herbergen, bezit vijf bars, vijf restaurants, zeven privé-eet- zalen, en een bal- en conferentiezaal, die tot de grootste van Europa behoort. Dit Hiltonpaleis heeft 80 miljoen gulden gekost en zijn 27 verdie pingen, welke tot 100 meter opklimmen, beheersen de zojuist aan de enorme verkeersdrukte aan gepaste Hvde Park Corner. Londen Hilton staat aan de eens rustige en deftige en nog altijd dure Park Lane. Het is een uitbundig uitroepteken van de twintigste eeuw, maar het bederft de nog steeds waardevolle overblijfselen van een elegant en modieus tijdperk. De waardige patriciërshuizen en de intieme smalle straatjes van dit deel van Mav- fair met hun oude koetswoningen worden fi guurlijk verpletterd door de nieuwe compacte kolos van witte Portland, natuursteen, staal en glas. Evenals op zovele andere plekken is ook hier het vertrouwde silhouet van deze grijs-bruin ver weerde wereldstad met één slag vernietigd door een eenzame moderne reus. De statige aebttiende- en vroeg-negentiende-eeuwse woonhuizen, welke deel uitmaakten van de natuurlijke omlijsting van het majestueuze Hyde Park lijken door deze gigan tische indringer onwezenlijke dwerggestalten te hebben aangenomen. Het is alsof zij door panische schrik zijn ineengekrompen. HUN HARMONIE is verstoord. Wat zich hier afspeelt, heeft zich ook elders in het reusachtige centrum van Londen voorge daan. Wolkenkrabber na wolkenkrabber schiet er omhoog, zonder veel égards voor de historische omgeving. De koninklijke familie klaagt reeds over inkijk in de privévertrekken van Buckingham Palace! Maar ondanks al dit begrijpelijke gemop per over de onstuitbare New Yorkse allure, die zich van het oude Londen meester maakt, is het Hilton hotel een welkome aanwinst wegens het nog altijd grote Londenée tekort aan eerste klas-hotels, al zijn er de laat ste tijd reeds andere aan voor afgegaan, namelijk de even eens Amerikaanse Westbury in Bondstreet en de luxueuze Carlton Tower in Sloanestreet. London Hilton behoort, al thans volgens Europese be grippen tot de superluxe ho tels, maar na een eerste be zichtiging moeten wij zeggen, dat dit gekenmerkt wordt door een democratische luxe. Prot serigheid en opdringerigheid zijn beslist vermeden. Zolang men de tarieven en de menu's niet bestudeert, schijnt het allemaal nogal mee te vallen. De entreehal is zelfs koel- zakelijk ingericht. Men wordt er niet door kunstmatige weel de overvallen. Behalve de als een hangar zo grote balzaal waar duizend gasten kunnen dineren of confereren en welke men door monumentale tempelachtige zijpoorten be- treedt, is er niets dat de be zoeker onmiddellijk intimi deert. Een „stunt" is het inter nationale restaurant, dat elke maand zijn menu aan een ander land of werelddeel wijdt, met totale verandering van decor en verlichting en met overeenkomstige wijzi ging van de kledij van de kelners. Een an der restaurant, waar een zeer speciale exotische atmosfeer heerst en waar men zich in een Polynesisch vissersdorp waant, serveert heerlijkheden uit de Stille Zuid zee. Het is enig in zijn soort in Europa. Engelands beroemde architect Sir Hugh Casson ontwierp het verfijnde dakrestau rant op de 27ste verdieping, waar men op weekdagen tot drie uur 's nachts terecht kan en genieten van een groots panorama, dat bij helder weer tot 50 km reikt. Er is voor'gezorgd dat de verlichting geen sto rende reflecties veroorzaakt en de bar is opzettelijk laag gebouwd zodat de dineren de gasten onbelemmerd naar buiten kun nen kijken. Er zijn bovendien wijde bal kons, waar men een „Euromasf'-belevenis ondergaat. Het uitzicht in Londen wordt vaak be lemmerd door mist, maar tijdens de hevige „smog" in december bleek dat deze toren- verdieping boven de grijze mistdeken in stralende zonneschijn uitrees. Men waant zich in deze Hilton meer op een schip dan in een hotel. Het heeft een y-vorm. waar door het grootste aantal kamers uitziet op Hyde Park. Het' hemelbestormend uiterlijk is oogbekorend, tenminste wanneer men de omgeving wegdenkt. Lange, vermoeiende corridors ontbreken. Slechts een paar pas sen en men is bij de vier liften, welke een snelheid bezitten an een seconde per etage. Maar het zijn „boemel"-liften, wier tocht voortdurend onderbroken wordt. Men zal geduld moeten oefenen om de top De benedenruimten meegeteld heeft het nieuwe Hilton Hotel in Parklane 30 ver diepingen. De duurste superluxe suite kost f 525,(zonder ontbijt en plus 12Vi percent serviceper dag. In alle badkamers is een bad met douche en een speciale kraan voor ijswater. De bouw van het hotel kostte f 80 miljoen. dam inbegrepen, thans nog tien internatio nale hotels in aanbouw, onder andere in Rome (opening juni a.s.), Tokio (idem) en Tel Aviv (opening 1964). Rotterdam Hilton met 275 kamers opent reeds in mei van dit jaar. Hoewel de Amerikanen waarschijnlijk Hiltons beste klanten zullen zijn, is het verkeerd te menen, dat London Hilton een typisch Amerikaans hotel is. Engelse ar chitecten en kunstenaars hadden een leeuweaandeel in het ontwerp, al had men met al het geld vaak wel iets beters kun nen bereiken. Vooral de kleurencombina ties laten voor ons gevoel vaak te wensen over. Al het toegepaste kristal is geleverd door een bekende glasfirma uit Amster dam. In „London Tavern" heeft men gepoogd, de atmosfeer van een beroemde, in de oor log verwoeste oude Londense herberg te herscheppen. Hier worden uitsluitend tra 's ditionele Engelse gerechten geserveerd. Een van de bars, herinnerende aan een „pub" uit de late Victoriaanse periode, is gewijd aan Engelands beschermheilige St. George, die volgens de legende een schone jonkvrouw van de draak redde. Niet ver wonderlijk, dat deze gebeurtenis op deze plaats de vorm kreeg van een frivool strip tease geren over de zachte „ingeblikte" muziék, welke niet alleen in de liften, maar vrijwel overal in het gebouw iedereen achtervolgt. Men is op de liften aangewezen, want een trappenhuis heeft in dit hoge gebouw geen zin. Er is slechts een gecamoufleerde smalle noodtrap. Men vraagt zich af of de gasten om hun kamer te beVeiken ook niet bij deze liften de onvermijdelijke Londense queu zullen vinden.... IN DE KAMERS is de toegepaste bin nenhuiskunst even gevarieerd als het type van de logeerruimte. Om eentonigheid te vermijden zijn er voor de 23 kamers op elke verdieping veertien verschillende meubileringsstijlen gebruikt. Zij scheppen een atmosfeer van rust, lichtheid en ele gantie, hoewel met een conventionele in slag. Elke kamer heeft, in de schrijftafel ingebouwd, televisie. Men kan ook recht streeks met Londense nummers telefo neren. DE GOEDKOOPSTE kamer in London Hilton is een eenpersoons voor 60 gulden per nacht, zonder ontbijt! In deze categorie lopen de prijzen op tot 110 gulden. Een tweepersoonskamer kost van 85 gulden tot 140 gulden per nacht. Gewone suites van 180 gulden tot 285 guldens en superluxe suites, die ingericht kunnen worden al naar de speciale behoeften van de gasten en die zich op de 26ste en 27ste verdieping bevinden 325 gulden tot 600 gulden per nacht, alles zonder ontbijt! Dit kost van f 5 tot 6,50 en wordt acht minuten na be stelling op de kamers geserveerd. Niet ver geten moet worden, dat al deze prijzen voor welgestelde Amerikanen vrij normaal zijn. Het voordeel van het Hiltonsysteem te bereiken en zich evenmin moeten er- is, dat men van de ene naar de andere De monumentale dinerzaal voor 1000 personen, heeft dt omvang van een hangar. De kleurencombinatie zal niet ieder bevredigen: een donkere zolde ring met vergulde lampen. Verwacht wordt dat dit jaar twee mil joen buitenlanders in Engeland zullen neerstrijken en drie miljard gulden ver teren. Natuurlijk verwacht Hilton, een be langrijk graantje mee te pikken. Het zal zeker omdat het zoveel nieuws biedt een schakel in de internationale Hiltonketen, grote trekpleister worden. Voor het eerste welke reeds 50 hotels over de gehele we- jaar zijn reeds meer dan 500 particuliere reld omvat, kan doorboeken. Op lange evenementen en banketten geboekt en men reizen geeft het iemand een zekere rust, dat hem een soortgelijk hotel en een een- is reeds bezig zalen te reserveren tot 1969 toe! Daarom was London Hilton zeker een dere service wacht. Hilton heeft, Rotter- goede gooi... Een Japanse radiofabriek introduceert thans in Nederland, als eerste land van Europa, het kleinste Televisietoestel ter wereld. De nieuwe transistor televisieontvanger, heeft een beeldscherm van slechts der tien centimeter. De afmetingen van het apparaat zijn 19,5 x 10,8 x 18.5 cm. Het voordeel van dit hpparaat met zijn gerin ge gewicht slechts 3,6 kilo is dat het vele plaatsingsmogelijkheden heeft. Een grote rol speelt daarbij ook het feit dat het mogelijk is op zeer kleine afstand naar de televisie te kijken. Men kan reeds op een afstand van 60 cm. een televisieprogramma volgen zonder hinderlijke strepen op het beeldscherm te zien. Hierdoor kan het toestel in iedere Advertentie Grote Hootstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 omgeving gebruikt worden: op een bu reau, in een auto, op een boot, op een terras e.d. De automatische scherpteinstelling ver zekert overal een helder, contrastrijk beeld. Een ander groot voordeel is dat het ge luid per oortelefoon kan worden ontvan gen. De micro-TV kan naar keuze wor den aangesloten op een 220 volt wissel stroomnet, een oplaadbare batterij of een 12 volts auto-accu. Het toestel is voorzien van 25 transis tors en 20 diodes. Het heeft een zeer spaarzaam stroomverbruik en een gro te bedrijfszekerheid. Het toestel dat in ons land in de handel komt is geschikt voor ontvangst van het eerste program ma. Voor ontvangst van hfet tweede pro gramma is als extra een converter lever baar. In 1960 bracht dezelfde fabriek het eerste transistor-televisieapparaat, wer kend op batterij en met een 22 cm. beeld buis in de handel. In Amerika, waar de micro TV onlangs zijn intrede heeft ge daan, is de set ontvangen als „hét pro duct van deze eeuw". De Amerikaanse auto-industrie heeft veel belangstelling voor dit apparaat. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 45 In hun benauwdheid begaven de gasten van de receptie zich allemaal naar het huis van dokter Vierus, in de hoop dat hij hun een middel kon geven tegen 'jeuk. Het ellendige was echter, dat dokter Vierus zelf ook een slachtoffer was en nauwelijks zijn stetoscoop kon vasthouden, zo moest hij zich bedwingen om niet over de vloer te gaan kronke len Zegt u mij eens precies," zei hij krabbend. WAAR hebt u jeuk?" „Overal dokter... kreunde notans Nopjes. Hebt u misschien iets gegeten informeerde dokter Vierus. „Hetzelide als u.bromde notaris Nopjes. „Op de receptie waar u ook was. Hapjes en zo." „Juist," zei dokter Vierus. „Het kan natuurlijk wezen dat wij allemaal allergisch zijn te gen Hapjes." Intussen zat de rest van het gezelschap in de wachtkamer en probeerde wanhopig nog enigs zins beschaafde conversatie te voeren. „Ik d-d-denk dat het aan het ondergoed ligt. riep mevrouw Nopjes krabbend. „Het ondergoed uit het warenhuis. We hebben immers allemaal onze linaerie in het warenhuis gekocht?" „Inderdaad,steunde juf frouw Tuttema kronkelend van ellende. ..Onderjurken uit het warenhuis." „Ik niet," zei tante Patent. 14. Pat O'Nozel was nog aan het redetwisten met het boerenvrouwtje toen Panda opgewonden kwam aansnel len. „Houd hem, Pat!" riep hij uit. De detective draai de zich gehinderd om. „Wat zijn dat nu weer voor domme kletspratens!" zei hij. „Ten eerste is dit geen hij maar een zij! Ten tweede heb ik haar net onder vraagd! Ten derde zoeken we niet naar oude vrouwens maar naar schurkens!" „Nee, dit is geen oude vrouw!" riep Panda, terwijl hij met een snelle beweging de om slagdoek wegtrok, „hij heeft die doek van deze vrouw gestolen om zich te vermommen en..." „Je dwaalt af," sprak de speurder op scherpe toon, „we zoeken naar een lijstje met adressens en niet naar doekens!" Toen viel het oog van de detective op de kale schedel die te voorschijn was gekomen. „Bekorrah!" kreet hij, „hij is kaal! Het is de graaf! Houd hem! Opzij! Loop me niet voor de voetens!" En met grote voortvarendheid zette Pat O'Nozel de achtervolging in. i L

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 19