Kardinaal Koenig bracht bezoek aan Mindszenty Koffie Amerikaans protest tegen schieten op vluchtelingen r Vandaag stakingen bij de Franse luchtvaart HENSEN WERELDNIEUWS éV J* Citroën GROEN CO Van dag tot dag Het minst kwade n s Hongaarse autoriteiten zijn kennelijk bereid tot een schikking te komen Een pak slaag voor Christine Keeler f ^Praatotoel KOFFIE HUE KOFFIE Berlijnse muur gedicht en versterkt De Gaulle vanavond voor radio en t.v. Japan wenst een eigen defensie Kongo achterhaalt Katangees geld Boodschap van Tito voor Kennedy VRIJDAG 19 APRIL 1963 DE BRANDY VAN DE BURGEMEESTER Naar Rome? In klooster? JÊ coffeïnevrij „Bruikbare krachten SANFOR JEANS Natuurlijk PAARLAARSTEEG I HAARLEM Wie gaat er mee? Deel zit nog in Angola Herdenkingszegel Parijse postconferentie 1863 2 C.V4050.- AMI-6 4790.- I.D9800.- Geert Hoogeveen V. Centrale verwarming Duiker oliebranders Berichten niet meer dan geruchten, wat de nieuwskwaliteit betreft uit Hongkong stellen de verhouding tussen de Sovjet-Unie en communistisch China op het scherp van de snede: Kroesjtsjev moet weg, indien Moskou prijs stelt op herstel van de vriendschap met Peking. Als deze opinie in Peking inderdaad de politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie be paalt, kan men in het Westen eerlijkheids halve niets anders doen dan de positie van Kroesjtsjev steunen. Want de bezwaren van Peking tegen de Russische staatslei der liggen zo volkomen in het vlak van de doctrinaire tegenstelling dat men in het anti-communistische kamp slechts op een verdergaande ontwikkeling en praktise ring der „revisionistische" denkbeelden van Kroesjtsjev kan hopen. De ontbinding van het orthodoxe com munistische, autocratische systeem zoals dat in Rusland bloedige sporen door de geschiedenis heeft getrokken, is overigens niet iets wat pas met het optreden van Kroesjtsjev is begonnen. Men zou het een „natuurlijk" proces van destructie kunnen noemen, ingeleid door tal van reacties op de terreur en de politiële verdrukking van de revolutionaire klasse-haters en hun slechtgeaarde leerlingen. Toen Stalin stierf, golfde de bodem van het communis tische bestel al jaren en de drukke bezig heden van de politiële moordenaar Beria waren een vertwijfelde poging van de re gerende kliek om de zwakke plekken te betonneren. De macht van Kroesjtsjev is van het be gin van zijn optreden gebaseerd geweest op zijn taktische leiderschap aan het Hoofd van reactionaire stromingen. Soms onwillig, soms woedend terugslaand, maar meestal handig wijkend voor duidelijke doorbraken heeft hij een geheel nieuwe Sovjetrussische samenleving laten ontstaan niet doen ontstaan! die steeds meer begint te lijken op een socialistische. Niemand zal kunnen voorspellen hoever Kroesjtsjev en zijn zeer talrijke mede standers op hogere en lagere posten zul len willen gaan met een modernisering in de richting van menselijker verhoudingen binnen de nog steeds communistisch he tende Sovjet-samenleving. Niemand zal kunnen voorspellen of ook deze evolutionaire aanpassing niet in een catastrofe zal eindigen, doordat de te genstrevende krachten een houvast vinden in de intussen gegroeide nationale en- in ternationale tegenstellingen en ambities. Maar, zoals de kwestie thans van Peking uit (officieus) schijnt te worden gesteld, mag Kroesjtsjev in het belang van grotere wereldwaarden dan eigen machtspositie of maatschappelijke verschillen van opvat ting toch rekenen op een iets welwillender en verstandiger tegemoetkoming vanuit het Westen zolang hij althans voet bij stuk houdt als vertegenwoordiger van „het beste van twee kwaden." Advertentie ns PER FLES F. 8.05 Produit élaboré base de Cognac vieille réserve par Jules Le Maire Fils. Jarnac/Amsterdam (Van onze correspondent WENEN De aartsbisschop van We nen, kardinaal Koenig. heeft onverwacht een bezoek kunnen brengen aan kardinaal Mindszenty, die sinds november 1956 na de Hongaarse revolutie asiel geniet in de Amerikaanse ambassade te Boedapest. Kardinaal Koenig heeft tot tweemaal toe verklaard dat hij van het Vaticaan geen rechtstreekse opdracht heeft gekregen om als bemiddelaar op te treden, maar dit sluit niet uit dat het Vaticaan instemt met het persoonlijke initiatief van de Weense kardinaal om vleze netelige zaak tot een bevredigende oplossing te brengen. Uit alles blijkt dat de Hongaarse autoriteiten ook tot een oplossing wensen te komen. Kardinaal Koenig werd donderdagmorgen om half acht door een auto van de Oos tenrijkse ambassade in Hongarije afge haald en begaf zich na aankomst in Boe dapest onmiddellijk naar de Amerikaanse ambassade op het ..Plein van de Vrij heid". Daar heeft hij vier uur lang, van elf uur tot drie uur 's middags, met kardi naal Mindszenty gesproken. Deze bewoont al zeven jaar een appartement op de der de verdieping, dat door een stalen deur van de andere vertrekken is afgesloten. De kernvraag in deze aangelegenheid is deze of de Hongaarse primaat bereid is vrijwillig zijn vaderland te verlaten om er niet meer terug te keren. Het is niet aan te nemen dat het Vaticaan hieromtrent een bevel heeft uitgevaardigd of een zekere morele druk wil uitoefenen. Het is echter niet zeker of kardinaal Mindszenty uit vrije beweging hierin zal toegeven, daar hij zich van geen schuld bewust is en zich misschien verplicht voelt om als hoofd van de rooms-katholieke kerk in Hongarije in zijn lano te blijven. Volgens geruchten zouden de Hongaarse autoriteiten bereid zijn kardinaal Minds zenty vrij te laten wanneer hij zich in een Hongaars klooster terugtrekt. Een oplos sing hangt ook af van de houding van de Hongaarse autoriteiten. Wanneer zij name lijk van Mindszenty eisen dat hij gratie zal aanvragen, wat dus een zekere schuld- aan de pers geen mededelingen verstrekt en ook in de naaste toekomst kan men hierover geen nadere bijzonderheden ver wachten. (Reuter) In politieke kringen te We nen werd donderdagavond vernomen, dat kardinaal Koenig het persoonlijk advies van de Paus aan kardinaal Mindszenty om naar Rome te komen had overge bracht. In sommige kringen meent men, dat kardinaal Koenig zo snel naar Wenen is teruggekeerd hij zou oorspronkelijk twee dagen in Boedapest blijven om dat zich een onverwachte moeilijkheid heeft voorgedaan waarover hij eerst na der advies' van Rome wil hebben. Andere waarnemers achten echter de mogelijk heid aanwezig, dat kardinaal Mindszenty zo'n vastberaden houding heeft getoond dat de Weerjse aartsbisschop een langer verblijf geen zin vond hebben. VATICAANSTAD (Reuter) De 71-ja- rige Oekraïense bisschop Slipji, die in fe bruari door de Russen na een gevangen schap van bijna achttien jaar werd vrij gelaten en naar Rome kwam. is door de Paus benoemd tot raadsman bij de Va ticaanse Congregatie voor de Oosterse kerk. LONDEN De Britse mannequin Chris tine Keeler is door een onbekende man op straat afgeranseld toen zij 's avonds laat het huis van een vriendin verliet. Christine Keeler kwam onlangs in de pu bliciteit door haar vroegere ontmoeting met de Britse minister \;n oorlog, waar achter sommige kranten een compromitte rende relatie vermoedden. Advertentie .JMÜl Koffie HAG laat u dubbel genieten. De verkwikking, het genot van pure koffie. De veiligheid van koffie zonder coffeïne. Koffie HAG is coffeïnevrij, dus veilig voor hart en zenuwen, maag en bloedsomloop, lever en gai. Groot pak f2.20 HAG-Verkoopkantoor - Postbus 619- Haarlem BERLIJN (AP) De Amerikaanse be- bekentenis zou insluiten, zal hij waarschijn- velhebber in Berlijn, generaal majoor Ja- lijk weigeren. Het is met bekend of de mes II. Polk heeft verklaard flat hij de twee kerkvorsten nog een onderhoud zul- j roekeloze wijze waarop de Oostduitse ien hebben. Politieke waarnemers hebben grenswachters hun vuurwapens hanteren opgemerkt, dat dit het eerste bezoek is van I zonder daarbij enig onderscheid te maken, een „westelijke" kardinaal aan een com- absoluut afkeurt. Geen enkel vcrantwoor- munistisch land. Kardinaal Koenig heeft1 delijk gezag kan, volgens Polk, deze handel- wijze goedkeuren. Polk heeft een beroep Officieren van het Oostduitse leger helpen bij het herstellen van de muur door Berlijn die woensdag werd ge ramd door een Oostberlijnse monteur die in een pantservoertuig vluchtte. Rechts op de voorgrond staat een Westberlijnse politie-agent op wacht. (Telefoto) (Van onze correspondent) FARIJS Na een korte tijd van so ciale rust heeft Frankrijk vandaag weer eens een staking gehad, waardoor het bur gerlijke luchtverkeer, speciaal op Le Bour- get, gedurende twaalf uur lamgelegd werd. De staking werd gisteren door de drie vakcentrales uitgeroepen uit naam van een kleine drieduizend leden van het controle personeel om te protesteren tegen het tra ge verloop der onderhandelingen met de regering over hun salarisher"iiningen. Bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen heb ben enige vluchten afgelast of overwegen hun vliegtuigen naar Brussel of Genève door te sturen. Technici van de Franse luchtmacht zijn op het Parijse 'vliegveld Orly ver schenen met een mobiele verkeers toren. Zij zullen proberen het verkeer daarmee gaande te houden. Ook in andere sectoren op het sociale - ont zijn trouwens weer enkele sympto- nen van onrust. Terwijl de boeren gis teren opnieuw bij de minister van land bouw met kracht aandrongen de melkprij zen vooral niet te verlagen, klopten de vertegenwoordigers der ambtenaren op de deuren van een ander departement om op nieuw een salarisverhoging te eisen. On danks een kleine concessie van de mini ster blijven de tegenstellingen tussen de wederzijdse posities aanzienlijk. De vak verenigingen verlangen voor de ambtena ren een verhoging van 11 percent en de regering wenst in etappes niet verder dan de helft (5'/s percent) te gaan. Vermoedelijk met de bedoeling een her haling te voorkomen van de langdurige mijnwerkersstaking, die door grove be leidsfouten en gebrek aan begrip van de zijde der regering onnodig werd gerekt, heeft het staatshoofd, generaal De Gaulle, de ministers doen weten dat het verstan dig zou zijn het parlement bij de be handeling en de oplossing van de grote sociale, politieke, militaire en diplomatie ke problemen te betrekken. Er bevinden zich tal van bruikbare krachten in het parlement, zo moet de generaal hebben ge zegd, en de regering zou er in het alge meen belang goed aan doen ze wat har der te laten werken. In welke mate deze verrassende uitla ting uit zijn mond, na de dooi op het di plomatieke front, nu ook een zekere ken tering in de binnenlandse verhoudingen zou kunnen aankondigen, zal vanavond misschien al blijken wanneer de president der republiek om acht uur een nieuwe spreekbeurt voor de Franse radio en tele visie houdt. LONDEN (Reuter) Volgens de corre spondent in Washington van de Londense Times overweegt de Amerikaanse rege ring op het ogenblik de mogelijkheid, dat Japan in de nabije toekomst zich met zijn eigen defensie zou willen gaan belasten. Japan zou van oordeel zijn dat het, wil het zijn invloed in de wereld volkomen doen gelden, naast zijn economische en industriële kracht ook over militaire macht dient te beschikken. Advertentie colberts en werkbroeken kruideniersjasjes WIT 10.85 Pantalons 13.00 Jasjes KHAKI en BLAUW 13.25 Werkbroeken 11.75 Jasjes GRIJS cachemire 15.15 Werkbroek 13.25 Voor een goede keus..... op de Russische autoriteiten gpdaan om een „einde te maken aan activiteiten, die nodeloos lijden veroorzaken er de toestand in Berlijn alleen maar erger kunnen ma ken". In zijn verklaring werd ook gemeld dat de Oostduitsers tenminste acht salvos met hun machinegeweren op Engels gelost heb ben. „De Westberlijnse politie zag zich ge noodzaakt uit zelfverdediging terug te schieten, en een van de Westberlijnse po litieagenten heeft tengevolge van de Oost duitse schoten verwondingen opgelopen" aldus de verklaring. „Ik had geen plannen voor mijn vlucht ik heb zomaar in een plotselinge op welling besloten er vandoor te gaan", zo heeft de negentienjarige Ooslberlijner Wolfgang Engels, die woensdag naar West-Duitsland is gevlucht, verklaard. „Ik stapte in een van de pantserwagens, die in de garage stonden, en reed naar de muur" aldus Engels, die in een West- berlijns ziekenhuis wordt behandeld voor verwondingen die hij opgelopen heeft toen Oostduitse grenswachters op hem schoten tijdens zijn vlucht naar het Westen. „Ik koos de Elsenstrasse omdat ik in dat gebied bekend ben. Ongeveer hon derd meter voor de muur ben ik gestopt en heb ik aan voorbijgangers gevraagd of zij met mij mee wilden. Zij wilden niet en dus ben ik alleen verder gereden" al dus Engels. Ik wilde onder de wagen door naar het gat kruipen maar zij schoten en ik sprong weer in de auto. „Toen werd in in de borst geraakt. Daarna sprong ik aan de andere kant uit de wagen, klom op de kap en vandaar klauterde ik boven op de muur, waar ik door een schot aan mijn hand geraakt werd," zo zei Engels. Na zich door het prikkeldraad boven de meer dan twee meter hoge muur heenge- werkt te hebben, viel Engels op het trot toir in West-Berlijn. Hij heeft daarbij tal rijke andere wonden en schrammen opge lopen. Het gat in de mur is gisteren in de loop van de dag gedicht door de Oostduit sers. De zes werklieden werden bewaakt door ongeveer tachtig grensbewakers. Het zware werk aan de zijde van West- Berlijn werd gedaan door de grenswach ten zelf, maar ook deze werden bewaakt door een collega met een machinepistool. Later werd begonnen met het storten van een betonnen muur van 1.80 meter hoogte ter vervanging van de minder zware muur die werd geramd. (AFP) Op drie verschillende punten in Hessen zijn in de nacht van woensdag op donderdag vijf Oostduitsers West- Duitsland binnengevlucht. Het waren vier mannen, onder wie een soldaat, en een vrouw. WASHINGTON (Reuter) De Kongo: lese regering heeft een deel van de ver miste gelden van de Nationale Bank van Katanga, een bedrag van ongeveer 4.6 miljoen dollar terugontvangen. Het geld, Kongolese en Katangese franken, werd in januari vermist toen de afscheiding van Katanga werd beëindigd. Het was bij banken in Noord-Rhodesië en Zuid-Afrika ondergebracht. Functiona rissen van de Verenigde Naties en het Internationale Monetaire Fonds heeft het heel wat moeite gekost het aan de Kon golese regering terug te laten geven. Van het totale verduisterde bedrag wor den nog grote sommen vermist. Het spoor hiervan leidt naar Angola. Men meent dat dit geld door de Katangese autori teiten is gebruikt voor het betalen van de huurlingen die in Katanga hebben ge vochten. WASHINGTON rReut.er/AFP) De ambassadeur van Joegoslavië in Washing ton, Veljko Micunovic, heeft een persoon lijke boodschap van president Tito over handigd aan president Ktnnedy. Micuno vic is pas na een verblijf van enkele we ken in Joegoslavië in de Amerikaanse hoofdstad teruggekeerd. Bij het verlaten van het Witte Huis zei hij tot verslaggevers dat hij met de Amerikaanse president crschillende pun ten uit de brief had besproken, maar hij wilde geen nadere bijzonderheden ge ven. Hij liet zich er niet over uit, of de brief over een eventueel bezoek van Tito aan Washington gaat. Zijn onderhoud met president Kennedy was „bemoedigend" geweest. De betrekkingen en de samen werking tussen beide landen zijn goed, zo zei hij. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 11 mei honderd jaar geleden zal zijn, dat de eerste internationale pos tale bijeenkomst te Parijs werd gehou den, zal de PTT van 7 mei tot en met 6 juli een bijzondere postzegel in de waarde van 30 cent zonder bijslag uit geven. Het ontwerp van de zegel is van de kunstenaar Wim Crouwel te Amsterdam. De zegel wordt in de kleuren blauw en groen gedrukt, waarbij een cirkel in wit is uitge spaard. De tekst „30 cent", „Neder land" en „100 jaar internationaal pos taal overleg 1863/1063" wordt zwart gedrukt. De zegel is in offset gedrukt bij: Joh. Enschedé en Zonen, Grafi sche Inrichting N.V. te Haarlem. De zegel zal voor frankering geldig blij ven tot en met 31 december 1964. Rapport Daar was het dan, het rapport, de in cijfers uitgedrukte werklust, toename van kennis en wijsheid van dat kind van ons. Veel vijven komen erop voor. Vijven met hongerig opengesperde bekjes. Nederland se Spraakkunst? Vijf. Franse Vertalin gen? Vijf. Biologie? Het vogelbekdier vormt één der uitzonderingen op de regel dat zoogdieren levende jongen baren. Noem andere uitzonderingen. Weet je 't niet? Foei. Eerste vereiste voor nog geen veertienjarige zoogdiertjes is dat ze haar eigen familie kennen. Nietwaar? Juist. Vijf dus. En ook een drie voor wiskunde. Een vrolijke, ronde drie, parmantig en niet m het minst gegeneerd. Ga toch weg! zegt de drie. Wat moet nou toch een meissie van nog geen veertien met loodlijnen en gestrekte en overstaande hoeken! Wat kan dat nou toch schelen!? Niks en daarom: drie. Eronder verrijzen enige stijve harken van zevens, overtuigd en zelfbewust, voor handenarbeid en tekenen, voor handwer ken en gymnastiek en muziek. Natuurlijk. Volleybal in een oranje rokje tussen an dere springende oranje rokjes. Een hert uitzagen, het in triomf meedragen en neer zetten op de vensterbank in de eigen ka mer: zie het werk mijner honden, een eigengemaakt hert, een directe tastbare genoegdoening voor enkele uren arbeid Zingen van Gelukkig is het Land dat God de Heer beschermt en horen hoe goed en hoog jouw stem klinkt tussen die van de anderendingen waar de stramme zelfbewuste zevens van tevoren al dik in zaten en er dan ook zonder moeite zo maar uitrolden. Maar er is ook een acht. Dapper hoe wel eenzaam staat hij aan te geven dat dit zoogdiertje, ook al is het dan maar matig geïnteresseerd in de kenmerkende eigenschappen van de eigen soort, toch wel zeer geboeid is door de verrichtingen van alle zoogdieren die vóór haar geleefd hebben, met bloed en tranen de geschie denis der mensheid schreven, die zij nu lezen, leren, kennen moet. Dit móeten is een mógen en vandaar de eenzame, dap pere acht: twee op elkaar liggende bolle buikjes vol data en feiten, Attila en Bis marck en de Phoeniciërs die de kusten van Afrika bevoeren. En dan is er nog een wel zeer hoovaar- dig cijfer, één ranke, langbenige negen. Hoe is die daar zo terechtgekomen, tus sen de armoedjes van vijfjes, de onbolli ge zessen, de stramme zevens en die gie- chelbuik van een drie? Wel, hij móest. Hij werd gedwongen door een Zeer Goede" voordracht Nederlands. Een speels, niet door redekundige ontledingen geboeid zoogdiertje wordt diep gegrepen, raakt volkomen in vervoering door de schone be weeglijkheid van de eigen taal zoals die gebruikt werd en wordt door Nederlandse schrijvers en dichters. De tranen kunnen haar in de ogen springen bij een gedicht van Ida Gerhard, ze kan zich wiegen op door Bertus Aafjes gerangschikte, in ka- dans gebrachte woorden, ze kan zuigen op Vondels Constantijntje als ware het een krachtig gezouten puntdrop en Alice Na tion maakt haar ogenblikkelijk tot een lief, teer, super vrouwelijk boetelingetje. Deze factoren hebben geleid tot de geboorte van de aristocratische negen in het middel matige, burgerlijke rapport-milieu. Helaas is hij een enkeling en niet in staat aan het einde van het derde trimester iets te doen of te veranderen aan de kras die door BEVORDERD dan wel door NIET BEVORDERD gehaald zal worden. Cri Stellweg Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM Zijlwc* 26 - Haarlem - Tel. 17296 - 58041 1 In Argentinië. De regering van president Guido heeft in Argentinië enkele voor aanstaande adviseurs van de afgezette president Frondizi gearresteerd oj? be schuldiging dat zij een communistische opstand beramen. Rus opgebracht. De Russische vissersboot „Tsjerniskevski", op terugreis van de vangt op de Atlantiche Oceaan, is don derdag op last van de Britse admirali teit opgebracht naar de haven van Ply mouth en aan de ketting gelegd, waar schijnlijk omdat het schip het vorig jaar in het kanaal in aanvaring geweest zou zijn met het Britse vrachtschip Malden Hill. Raketten in Jemen. Blijkens een verslag over radio Sanda beschikt Jemen over Egyptische raketten met een middel groot schietbereik. Lancering uitgesteld. De op 7 mei vast gestelde lancering van de Amerikaanse astronaut Cooper is uitgesteld. De nieu we datum voor de vlucht van 34 banen om de aarde zou 14 mei kunnen zijn. Weer naar school. De Zwitserse militairen die te hulp werden geroepen bij de be strijding van de Tyfus-epidemie in Zer- matt, zijn donderdag begonnen hun boeltje weer te pakken. Het als nood hospitaal ingerichte schoolgebouw is ont ruimd, zodat tegen het einde van deze maand de kinderen weer onderwijs kun nen krijgen. In geheel Zwitserland wor den nog minstens 213 tyfuslijders ver pleegd. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Elektrisch tikken. Een nieuw artikel op de Amerikaanse markt is een elektrische kofferschrijfmachine, die werkt op een batterij, die het mogelijk maakt zes tot tien uur te tikken en die kan worden op geladen door aansluiting op een gewoon stopcontact. Het gewicht van de machi ne is nog geen twaalf kilo. Gemier. In het dorpje Ollasta Usellus, op Sardinië, zijn drie mensen gewond door het instorten van een dak dat door witte mieren was aangevreten. Met een ver- delgingsrniddel werd de termieteninva sie tot staan gebracht. Lijnvlucht. Per K.L.M.-vliegtuig is het stoffelijk overschot van de in een Parijs hotel vermoorde neef van koning Saoed naar Schiphol overgebracht. Vandaar wordt het op de lijnvlucht naar Saoedi- Arabië meegenomen. Winterslaap. De 36-jarige Amerikaan Whil- den Breen, die als proefkonijn heeft ge fungeerd met het oog op toekomstige langdurige ruimtevluchten van astronau ten, is donderdag uit zijn vier kubieke meter metende proefkamer gestapt waarin hij vijf maanden lang in afzon dering heeft geleefd. De kat van Galbraith. De Amerikaanse ambassadeur in India, John Galbraith, hééft zijn kat een andere naam moeten geven omdat religieuze leiders tegen de naam van het beest hadden geprotes teerd. Volgens hen is het naar de pro feet Mohammed genoemd. Volgens Gal braith heette het dier Ahmedbad. naar de plaats waar het geboren is. Nu noemt hij het Gujerat, de staat waarin Ahme- dabad ligt. Postkantoor. Tegen een achtergrond van zachte muziek zullen in blauwe unifor men gestoken hostessen de klanten in de Parijse postkantoren naar de juiste lo ketten brengen. De minister voor de pos terijen heeft vijf postkantoren bezocht waar de nieuwe service bij wijze van proef is ingevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 3