Parijs wenst geen revisie van de Evian-akkoorden blijf jong. blijf fitJ. Adoela hervormt kabinet van nationale verzoening Gemeenteraadslid van Brugge gaat spreken in Hyde Park moderne mensen moderne magen genoegen i/ ii i n o r i i/nit nmrgLLnnnn i De Gaulle heelt de Sahara nodig; geschil naar Hof in Den Haag? Prins Bernhard maakte een tochtje met de „Hovercraft" Harster met pensioen Loemoemhisten en Katangezen opgenomen Veiligheidsraad hoort Senegal en Portugal Welvaartsplan in Groot-Brittannië „Spionnen voor de vrede" nog niet gevangen Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! VRIJDAG 19 APRIL 1963 5 Kernproeven Frans geld Russische UNO-diplomaat Kiselev overleden Var» 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor nietsi Hoe? Vraag bet uw fietsenhandelaar Spectaculair Raad van Europa betreurt de Britse uitsluiting van de EEG Kort nieuws Victor De Paepe wil een privilege herstellen Onenigheid over een vermogensbelasting Wel huiszoekingen maar nog geen arrestaties (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk is niet van plan de akkoorden van Evian met Algerije, die nauwelijks een jaar geleden ondertekend werden, aan een herziening te onder werpen. En tot zon revisie, waarop pre mier Ben Bella deze week op een pers conferentie nogmaals aandrong, is Frankrijk nog minder bereid ten aan zien van de uitsluitend militaire clau sules der akkoorden, waardoor het het recht verwierf gedurende vijf jaren in de Sahara kemproeven te nemen. De toon van de Franse weigering stak nogal schril af bij die waarmee Parijs ruim een week eerder in veel omzichtiger termen op Ben Bella's naastings- en so- cialisatiemaatregelen reageerde. De jon ge Algerijnse premier heeft met zijn be zwaren tegen de Franse A-bomexperimen- ten De Gaulle nu kennelijk niet slechts op de tenen, maar, mag men zeggen, op zijn pijnlijke eksteroog getrapt. Nadat de generaal zich met die proef- ontploffingen gedurende verschillende ja ren de ergernis van de hele wereld op de hals had gehaald en desalniettemin kalm voortging, is het niet erg waarschijn lijk dat hij voor Ben Bella in zijn schulp zal kruipen. Het Franse kernzwaard speelt een es sentiële rol in zijn plannen voor 't herstel Van Frankrijk als leidende mogendheid. Stopzetting of onderbreking van de Saha- ra-experimenten zou die projecten onmid- dedllijk ondermijnen. De Fransen kijken al wel enige tijd uit naar een andere plek in de wereld om hun kernbommen te be proeven, maar in het gunstigste geval zou het, volgens de technici, zeker anderhalf jaar duren alvorens in de Stille Oceaan of elders de nodige installaties vanuit de Sa hara zijn overgebracht. Formeel staat Frankrijk sterk om de Al gerijnse eisen van de hand te wijzen. In een revisie van slechts enkele artikelen der Evian-akkoorden is in de tekst niet voorzien. En door de akkoorden in hun Advertentie Een rijk bezit zo'n stoere katoenen regenjas l van tipptïs! U kunt luezen uit de enormeV kollektte van de speciaalzaak, o a. modern kort, favoriet bij de automobilist, maar ook in lange modellen, wat vele heren nog pre- fererer). is oen ruime keus. In moderne ge- dekte tinten die de men van vandaag zo op prijs stelt' geheel op de helling te plaatsen zou Ben Bella een zware financiële aderlating moeten ondergaan, die hem weinig gele gen kan komen en waarop hij wijselijk dan ook maar niet gezinspeeld heeft. De Evian-akkoorden waren immers in dertijd gericht op de verwachting, dat het merendeel der ruim één miljoen Fransen in een onafhankelijk Algerije zou blijven. Hun aantal wordt nu echter op slechts iets meer dan 100.000 geschat, zodat de subsidie van Parijs aan Algiers in Fran se ogen nu buiten iedere redelijke verhou ding liggen. Als Ben Bella niettemin op zijn stand punt van een gedeeltelijke herziening der afspraken mócht blijven staan, zou Pa rijs, zo liet men hier doorschemeren, het meningsverschil met Algiers aan het Inter nationale Gerechtshof te 's-Gravenhage kunnen voorleggen. Enthousiast stapte prins Bernhard gis termiddag aan de steiger van het Amster damse havengebouw uit de Hovercraft VA- 2, waarmee hij, onder meer in gezelschap van de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, gedurende een half uur over het IJ een proeftocht had gemaakt. De prins zei dat het een bijzondere sensatie was geweest. Hij zag grote mogelijkheden voor deze vervoersmiddelen voor ons land, bijvoorbeeld als veerboot en ten dienste van de havenpolitie. Tijdens de proeftocht had de prins de Hovercraft dicht langs een sleepboot ge stuurd, waarop persfotografen en filmca- meralieden stonden. Verschrikt waren zij opzij gesprongen voor de wolken van haar fijne druppeltjes, die door de Hovercraft over hen werden uitgestort. De prins had eerder aan de Octaanweg een demonstratie van de Hovercraft bij gewoond waarbij het voertuig zich zowel boven land als het water bewoog. NEW YORK (ReuterKAFP) Evgeny Kiselev, de Russische assistent-secretaris generaal van UNO en een van de acht voornaamste raadgevers van secretaris generaal Oe Thant, is na een kortstondig ziekbed, in een Newyorks ziekenhuis over leden. Kiselev is eerst in Egypte en later in Hongarije ambassadeur van de Sovjet- Unie geweest. Voorts heeft hij te Moskou de leiding gehad van de afdeling „Nabije Oosten" van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Oe Thant heeft de Egyptenaar Omar Loefti benoemd tot waarnemend hoofd van het bureau voor politieke en veiligheids raadaangelegenheden. Loefti, die permanent gedelegeerde van Egypte bij de UNO is geweest, is assistent secretaris-generaal voor speciale politieke zaken. MüNCHEN (DPA) De 58-jarige hoofd referendaris dr. Wilhelm Harster, die in de oorlog in Nederland betrokken was bij de deportatie van joden,v is „wegens ge bleken arbeidsongeschiktheid" met pen sioen gezonden, deelt het Beierse ministe rie van Binnenlandse Zaken mee. 'Advertentie De 22-jarige mevrouw Juanita Benja min, sinds vijf maanden getrouwd met de 37-jarige piloot Lewis Benjamin, treedt regelmatig op tijdens lucht vaartshows als vliegende scherp- schutster. Zij laat zich dan in een spe ciale stellage op de bovenvleugel van een Tiger Moth sportvliegtuig vast binden en schiet dan met een pistool bij een snelheid van een honderd kilo meter per uur op een doel. Hoe spec taculair dat toegaat toont deze foto van een optreden van het echtpaar bij Welwyn Garden City in het Engelse Graafschap Hertfordshire. J-- LEOPOLDSTAD Premier Cyrille Adoela heeft een reorganisatie bekendge maakt van de Kongolese regering. Hij zou hiermee de sterke parlementaire oppositie die de afgelopen vijf maanden zijn coali tieregering heeft bedreigd, de wind uit de zeilen willen nemen. Auguste Mabika-Kalanda. een 30-jarige lector in de bestuurswetenschappen, is mi nister van buitenlandse zaken geworden. Justin Romboko, die deze sleutelpost sinds 1980, toen Kongo onafhankelijk werd, heeft bekleed, wordt minister van justitie. De vertegenwoordiging van de Loe- mnembistische partij is versterkt cn voor het eerst zijn drie ministers uit Katanga in de regering opgenomen. In het geheel zijn er elf nieuwe ministers verschenen. Volgens politieke waarnemers is Adoela erin geslaagd een krachtige fe deralistische vertegenwoordiging in zijn nieuwe kabinet te handhaven. Maar aan de andere kant heeft hij er meer natio nalisten in gebracht met het doel ver deeldheid te zaaien onder de extreme op positie tegen zijn regering. Gizenga, die na de val van Loemoemba een regering in Stanleystad had geïnstal leerd, zal binnenkort op vrije voeten ge steld worden. Hijf heeft veertien maanden gevangen gezeten op een eiland in de mon ding van de Kongorivier. De Loemoembis- tische partij heeft thans zes vertegen woordigers in de regering in plaats van twee voordien. De nieuwe minister van binnenlandse za ken is lid van de Abako, de federalisti sche partij van president Kasavoeboe. De drie vertegenwoordigers van de Co- nakat, de partij van de Katangees Tsjom- be. beheren de portefeuilles van economi sche zaken, buitenlandse handel en een toegevoegd ministerie van buitenlandse za ken. Bomboko van buitenlandse zaken en de vorige minister van binnenlandse zaken, Kamitatoe. waren de belangrijkste mik punten van de oppositie. Kamitatoe is nu hoofd van het ministerie van ordening. Bij de reorganisatie is het aantal por tefeuilles van 22 tot 26 uitgebreid. NICOSIA (Cyprps) (AP) De economi sche commissie van de Raad van Euro pa heeft in een perscommuniqué de uit sluiting van Groot-Brittannië van de Euro pese Economische Gemeenschap een „on vriendelijke daad" genoemd, welke in druiste tegen de geest en doeleinden van het Verdrag van Rome. De commissie is bijeen geweest in de Cyprische hoofdstad Nicosia. In een rapport van het Nederlandse Eerste-Kamerlid ir. H Vos (P.v.d.A.) wordt gezegd dat de Britse uitslui ting van de E.E.G. ook terugslag kan hebben op de Atlantische economische samenwerking. De unieke kans om alle zestien leden-9taten van de Raad van Europa te verenigen in een econo mische unie. welke voor sommige leden een eerste stap zou zijn naar een poli tieke unie, is voor het ogenblik verloren gegaan, aldus het rapport. In Londen wordt volgens Reuter ver wacht, dat de Britse ambassadeur in Hel sinki. O'Neill, binnenkort zal worden be noemd tot ambassadeur van Groot-Brit tannië bij d^ Europese Gemeenschappen in Brussel. Getto-opstand. De Poolse ambassa deur in Nederland, prof. dr. J. Balicki, zal donderdagmiddag 25 april in het Joods historisch museum te Amsterdam een foto tentoonstelling openen, die gewijd is aan de opstand 'in het getto van Warsch'au: De expositie is door het stichtingsbestuur van het museum in samenwerking met het Nederlandse Auschwitz-comité georgani seerd en duurt tot 6 mei. (Van onze correspondent) BRUSSEL Victor De Paepe, een lid van de gemeenteraad van Brugge, zal zondag over een week in de „speakers cor ner" van het Londense Hyde Park het woord voeren. Iedereen mag daar in het openbaar spreken over een onderwerp dat hem interesseert. De heer De Paepe zal zal het hebben over het befaamde charter van 1666, waarbij koning Karei II van Engeland aan vijftig Brugse vissers toe stond in de Britse wateren te vissen. Reeds enige tijd geleden heeft de heer De Paepe aan ,de Brugse gemeenteraad ge- NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad is woensdag bijeengekomen om de klacht van Senegal tegen Portugal te be spreken. Volgens Senegal hebben Portu gese vliegtuigen onlangs bommen uitge worpen boven het Senegalese grensdorp Boegniack. De afgevaardigden van Senegal en Por tugal, die geen lid van de Veiligheids raad zijn, werden aan de conferentieta fel genodigd. De vertegenwoordiger van Senegal, die het eerst aan het woord kwam, gaf bij zonderheden over het bombardement. Hij noemde de toestand in de grensstreek langs Portugees Guinea gespannen. Vol gens hem was dit het gevolg van „bloed baden en terreur" die de Portugezen in hun gebied uitvoeren en waardoor veel Afrikarien naar Senegal vluchten. Hij ver wierp de Portugese beschuldiging dat Se negal plannen heeft om Portugees Guinea te annexeren. De Senegalese afgevaardig de verzocht de raad de Portugese grens- schendingen en de „aanvallen op onze dorpen" te veroordelen. De afgevaardigde van Portugal, die ver volgens het woord kreeg, hekelde de hou ding van Senegal, dat .zonder gebruik te maken van de mogelijkheden die het hand vest van de Verenigde Naties biedt tot bemiddeling of onderhandeling, een over haast beroep op de Veiligheidsraad heeft gedaan". Hij noemde ie beschuldigingen onbetekenend. Portugal heeft het incident eerder geheel ontkend. Bij de aanvang van de vergadering protesteerde de Russische afgevaardigde Fedorenko, tegen het feit dat de voorzit- lerszetel werd bezet door de vertegenwoor diger van Nationalistische China. Advertentie Werkt U iets te hard Last van Uw maag? Brandend maagzuur? Neem Norac, handig doosje met veilige natuur- grijze tabletjes. Bij elke apotheker of drogist staat het op de toonbank. De Nederlandse Spoorwegen mogen de tarieven voor personenvervoer verhogen en er is een beslissing gevallen over de verbinding Enkhuizen-Stavoren. Twee fei- tep, die een bron voor commentaren zijn geweest. Het ALGEMEEN DAGBLAD vindt de beleidslijn van de regering gevaarlijk. „De spoorwegen hebben dus toestem ming gekregen tegen 1 juli hun tarieven iets te verhogen. Vorig jaar al had de di rectie van N.S. betoogd dat het spoor kaartje duurder moest worden, wilde het bedrijf niet met tientallen miljoenen ver lies werken. Aanvankelijk sloot de rege ring ter bescherming van het consu mentenbelang de ogen voor de niet te stuiten ontwikkeling. Eerst nadat de direc tie van N.S. de schrikbarende verliescij fers aan de regering had getoond kwam de zaak in beweging. Nu gaan dus, zes maanden na afsluiting van het commer cieel gezien bedroevende boekjaar 1962, de tarieven van N.S. omhoog. De verhoging is echter zo matig dat stellig ook over 1963 de opbrengsten de steeds stijgen de kosten van N.S. niet zullen dekken. Weer zal dus te eniger tijd N.S. de re gering toestemming tot verhoging vragen Weer zal de regering vroeg of laat moe ten zeggen hoe hoog die stijging mag zijn. Het publiek zal dan moeilijk kunnen be grijpen waarom in zo korte spanne tijds de trein weer duurder moest worden. Zo verliest een op zich zelf kerngezond bedrijf de kans te werken op stevige com merciële basis. Het kan bovendien good will bij zijn klanten kwijtraken. De regering kan niet tegenover over heidsbedrijven handelen op de halfslachti ge wijze die zij zich nu tegenover de N.S. heeft veroorloofd. Wil men de Spoorwegen handhaven als gezond bedrijf, dan moet de directie de vrijheid hebben werkelijke kostenstijgingen door te berekenen. Wil de regering de prijzen laag houden om de kosten van levensonderhoud niet te doen stijgen, dan moej. zij dat openlijk zeggen. En.dan moet N.S. als de K.L.M. mee delen uit die grote fiscale pot. Hetgeen m principe ongezond is." Het blad betoogt dat halfslachtige be sluiten als nu genomen inzake de spoor wegtarieven niet alleen in Utrecht, maar ook in de mijnstreek de onzekerheid en de onrust verhogen. „In de mist gereden" schrijft het DE VENTER DAGBLAD. „Op het verzoek om de reizigerstarie ven te mogen herzien werd om voor ons onbegrijpelijke redenen eerst nu een be slissing genomen. Het opvoeren van de prijs van het spoorkaarije is ongetwijfeld een allesbehalve popula-re maatregel. Het rechtvaardigt echter nog niet het langdu rige uitstel van een beslissing die per slot van rekening toch op een gehele of gedeel telijke inwilliging van net verzoek is uit gedraaid." Evenals het Algemeen Dagblad oordeelt het Deventer Dagblad: „Of men nu al of niet het principe hul digt dat een bedrijf als dat van de spoor wegen geen winst behoeft te maken en zelfs verliezen mag boeken, omdat het een taak heeft te vervullen jegens de gehele gemeenschap, de voorwaarde, dat het op een gezonde basis behoort te werken, primair. Daarbij beweren we geenszins dat dit niet het geval zou zijn bij onze spoorwe gen. Ons bezwaar tegen de late beslis sing van het departement is echter dat nu toch een tariefsverhoging werd goedge keurd, men de verliespost hoger heeft la ten worden dan nodig was geweest. De spoorwegen hebben te lang „in de mist" moeten rijden." De HANDELS- EN TRANSPORTCOU RANT uit kritiek op de beslissing van de staatssecretaris van Verkeer en Water staat ten aanzien van de bootdienst Enk- huizen-Staveren, die nu alleen nog maar in de zomermaanden /.al worden onder houden. „Dit besluit spaart op een wonderlijke manier de kool en de gei.t. Uit een oog punt van exploitatie lijkt ons dit een wei nig aantrekkelijke zaak. Voor het te ge bruiken schip zal immers buiten de zo- mermaanden vermoedelijk elders moei lijk emplooi kunnen worden gevonden en ook het personeel zal minstens voor een deel ook gedurende de maanden dat niet wordt gevaren moeten worden aangehou den. Men bespaart dus gedurende de tijd dat niet behoeft te worden gevaren brand stofverbruik. De vervoerplicht wordt op deze wijze wel zeer ver doorgetrokken, in strijd met de grondslag van een gezonde rendabele exploitatie. Wij vragen ons af of een seizoensvervoer als waarom het hier gaal nog kan worden beschouwd als een. openbaar vervoer, waarvoor een vervoer pacht behoort te gelden en zodanig dat die wordt opgelegd tegen de uitdrukkeli] ke wil van de concessionaris in". In het blad VOORRAN,G van 'e katho lieke bond van vervoersp'ersoneel „St. Ra phael" wordt kritiek uitgeoefend op de „kunstmatig toegespitste statusfictie hij de spoorwegen". „Men is bij de spoorwegen bezig de af gesleten stalusverschillen te verbreden en gevaarlijk te verdiepen. Door de herzie ning van het reglement dienstvoorwaarden 1962 is een vrij groot aantal mediale wer kers met een groep hoger personeel sa men in een bepaalde taakgroep gekomen. De mediale werkers waren en zijn voor een belangrijk deel lid van de erkende vakorganisaties. Hun salarispositie enz. werd dan ook sinds jaar en dag in over leg met de personeels raad (representant van de vakorganisaties) geregeld. De di rectie van de spoorwegen wil dat nu niet meer, waartegen de personeelsraad en ve len der betrokkenen bezwaar hebben aan getekend. Desondanks schijnt de bedrijfs leiding haar zin te willen doordrijven. Wij vragen ons af wat de directie van de spoorwegen met deze kunstmatig toegepas te statusfictie aan waardevols wil berei ken. Denkt men de rust in het bedrijf en de voor een goede samenwerking zo ge wenste onderlinge verhoudingen te dienen door de salarispositie van deze mediale groepering aan het overleg te onttrekken Hier is sprake van een discriminatie van de personeelsraad. Deze raad werd de laatste tijd extra „opgepoetst" om de on dernemingsraad buiten de N.S.-deur te houden. En thans probeert men het wer kingsgebied van diezelfde personeelsraad tn te perken." vraagd te doen onderzoeken of het charter nog van kracht is. Een advocaat heeft toen voorgesteld het dossier over te maken aan het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken. Het departement heeft medegedeeld dat het uitoefenen van het recht, toege kend aan de vissers, de goede betrekkin gen tussen België en Groot-Brittannië zou kunnen verstoren en dat men de zaak beter kon laten zoals zij is. De gemeente Brugge heeft daarop alle steun aan Victor De Paepe gestaakt. Deze heeft met behulp van belangstellen den getracht geld bijeen te brengen om zelf een vissersboot te kunnen aankopen en een experiment te gaan wagen. Over de financiering zijn echter moeilijkheden geweest en de zaak leek in de doofpot te gaan totdat iemand die onbekend wenst te blijven dezer dagen aan de onvermoei bare initiatiefnemer een vissersschip van 23 ton ten geschenke heeft gegeven. Dat schip wordt opgeknapt en het zal „Karei 1155 worden gedoopt. In de tweede helft van juni zullen De Paepe en zijn vrien den, gewapend met fotokopiëen van het charter van de Engelse koning, uitvaren en onder de Engelse kust gaan vissen. Om de publieke opinie in Londen vast voor te bereiden op de gebeurtenissen zal het Brugse gemeenteraadslid op 28 april op een kist klimmen in Hyde Park en zijn rechten verdedigen. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse nationale econo mische adviesraad heeft in een rapport de volgende aanbevelingen gedaan om de welvaart van Groot-Brittannië te verzeke ren: 1. Een nationale loonpolitiek, bij het ont breken waarvan de vakbonden tot nu toe zelf moeten zien aan hun trekken te komen, hetgeen vaak tot permanente conflicten leidt. 2. Een „stafcoilege" voor een topopleiding van zakenmensen en industriëlen. 3. Een „overtolligheids"-plan met een fonds om mensen te helpen die hun baan verliezen en aanmoediging van ar beiders om van vak te veranderen, als mede een snelle opleiding voor een an der beroep. Verder wordt erkend dat een speciale belasting op de zeer grote vermogens dienstig zou kunnen zijn bij een herziening van het belastingstelsel. Op dit laatste punt bestaat, zoals te verwachten was, on enigheid in de economische raad. Andere aanbevelingen zijn de pensioen rechten bij verandering van betrekking van de ene naar de andere firma te doen overgaan. De werkgevers zullen meer aan dacht moeten besteden aan efficiency- onderzoek en kieskeuriger moeten zijn bij de aanstelling van directeuren en andere leiders. De bonden zullen hun arbeidsbelemme- rende bepalingen moeten opgeven, terwijl de regering meer zal moeten besteden aan onderwijs. Firma's zullen moeten worden aangemoedigd zich in de economisch ge troffen gebieden te vestigen en er moet een einde komen aan een economische po litiek van „horten en stoten". (Van onze correspondent) LONDEN Rechercheurs hebben woens dagavond huiszoeking verricht op een aantal adressen in het Londense gebied om dë drukpers en de informatiebronnen op te sporen van de zogenaamde „spion nen voor de vrede," die in een pamflet geheimen hebben onthuld over de regiona le centra, bestemd voor regeringsdeparte menten in geval van een kernbomoorlog. In sommige gevallen werden documenten in beslag genomen. Gisteravond laat wa ren nog geen arrestaties verricht. Volgens Reuter hebben leden van de twee Britse antikernwapenorganisaties, namelijk de „Organisatie voor kernontwa pening" en het „Comité van honderd," ver leden jaar gesproken met leiders van de Britse organisatie voor voortzetting van het bestuur bij kernbomaanvallen, waarbij zij gedetailleerde inlichtingen hebben ver kregen, die in het vlugschrift zijn ver werkt. Bepaalde inlichtingen zijn in ver schillende Engelse graafschappen zelfs op stadhuizen en in hoofdkwartieren van de organisatie bescherming burgerbevolking verkregen. Een vooraanstaand man dezer organisatie verklaarde dat hij verscheidene van met 't opschrift „geheim" voorziene stukken, die betrekking hadden op de terzake voor zijn gebied getroffen voorzieningen, over de post had ontvangen. Het kwam ook voor, dat ze hem doorgemeente-ambtenaren werden uitgereikt. Maar verscheidene parlementsleden wil len de kwestie aan de orde stellen als het parlement dinsdag weer bijeenkomt.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 5