EXCELSIOR MIGNON FIAT HALVE EEUW GETROUWD Vierduizend gulden voor Oude Jan OOK EEN WONING HENK DE VRIES Meifeest Een en ander van Haarlems raad Haarlèm gaat ruim 10 miljoen lenen Mutaties in Haarlem bij het onderwijs Slachthuisstraat en Lange Herenvest worden geasfalteerd luilakmarkt voortaan een uur korter Zoek zei Bustocht bejaarden In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos! Neem direct Rheumin Duiven- verkoop VRIJDAG 19 APRIL 1963 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitbreiding van twee kleuterscholen Van de Mignon ✓,gT~TT"\- maakt u in een jLP handomdraai Keurig uw kapsel verzorgen. De Mignon blaast warme en koude lucht naar wens. Bovendien hebt u aan de Mignon natuurlijk een handige stofzuiger. Voor de draadjes van de naaimachine oor de kruimels van de kinderen en de as van de kachel. Gordijnen, boekenplanken, luxaflex en óók de auto zijn zo weer stofschoon. Haardroger +droogkap f 18.- een fantastische tafelhaardroger Rijksgoedkeuring schakel station aan Leidsevaart wordt weldra verleend zuigstoffer f 59.50 500 3450.- 600 4150.— Haarlemse raadsleden voortaan verzekerd Vóóropleiding leerling- kapster noodzakelijk aan ■k. huishoudschool r Overblijflokaal aan de Dr. Huetschool nodig Van Mensen en Din De Haarlemse gemeenteraad die volgen de week donderdag om twee uur in open bare vergadering bijeenkomt dit in tegenstelling tot het gebruik om op woens dag te vergaderen krijgt een agenda met veertig punten te verwerken. Behal ve de elders in dit hlad reeds uitvoeriger beliehte agendapunten en het beëdigen van de heer P. Prins als nieuw raadslid komen ondermeer nog de volgende voor stellen aan de orde: HET VERKOPEN van grond in Schalk wijk B voor de bouw van een protes tants-christelijke Nijverheidsschool voor meisjes tegen een prijs van 43,- per vierkante meter; het beschikbaar stellen van een krediet van 10.687,- voor het aanschaffen van nieuw meubilair en het treffen van enkele voorzieningen aan de bijzondere kleuterschool in de Van Eg- mondstraat alsmede het verstrekken van een bedrag van 1372,- voor het aan brengen van een vloerbedekking en het aanschaffen van een geiser voor de bij zondere kleuterschool in de Raafstraat. HET VERLENEN VAN een krediet van 10.15,- voor meubilair en ontwikkelings materiaal voor de bijzondere kleuter school in de Colensostraat; een krediet van 607.- voor; het aanschaffen van schoonmaakmaterialen voor de Mari^tta- kleuterschool in de Van Zeggelenstraat; een krediet van 239.- voor leermidde len van de kleuterschool ..Kleuterhonk" in Schalkwijk en een krediet van 564,- voor voorzieningen aan de bijzondere b.l.o.-school in de Linnaeuslaan. HET BESCHIKBAAR stellen van een be drag van f 4500,- voor werkzaamheden aan de kleuterschool ..De Kleuterwe- réld" in de Corn, van Noordestraat; een krediet van f 475.- voor voorzieningen aan de kleuterschool „Delftwijk" in het Top Naeffplantsoen, een krediet van f 1150.- voor hygiënische voorzieningen ?n de kleuterschool „De Kindertuin" in de Tesselschadestraat en het vaststellen van enkele gemeentelijke vergoedingen voor het lager onderwijs. HET AANGAAN VAN een ongevallenver- zekéring voor leden van de raad tijdens het in functie zijn als raadslid. Hiermee is een bedrag van 2062.50 gemoeid. Het verlenen van een voorschot van 6.000.- voor de bouw van een werk plaats in de Nachtegaalstraat, het goed keuren van de jaarstukken over 1961 van de woningstichting „Ons Huis" en het verlengen en aanvullen van het al gemeen delegatiebesluit. HET INRICHTEN VAN een tekenkamer ;in de kolenbergplaats van het pompsta tion van het waterbedrijf in Overveen, vtearmee een bedrag van 25.000.- ge moeid is; het vervangen van drie wa gens van de G.G. en G D. 13.750.-), alsmede het aankopen van de percelen Binnenpad 1 en 3 tegen een totaal be drag van 8.000,- Burgemeester en wethouders van Haar lem stellen de gemeenteraad voor zich te verenigen met het aangaan van twee geld leningen tot een totaalbedrag van f 10.006.000, beide tegen een rente van 4 1/4 percent en dienende tot het fi nancieren van kapitaalsuitgaven. De eerste lening kan aangegaan wor den met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten in Den Haag en bevat een bedrag van zeven miljoen gulden. De looptijd van deze Tening is dertig jaar. De tweede lening, groot 3.006.000, wordt onderhands aangeboden en heeft een loop tijd van 37 jaar. Sinds 1 januari van dit jaar heeft de ..Jacinta" kleuterschool in Schalkwijk de beschikking gekregen over een tweede klaslokaal. Dit lokaal bevindt zich in de school aan de Belgiélaan. Zoals bekend is het andere lokaal gevestigd in de school aan de Oostenrijklaan. In verband met het beschikbaar komen van dit tweede lokaal stellen burgemeester en wethouders van Haarlem de gemeenteraad voor een be drag van 4273 beschikbaar te willen stel len voor het inrichten van dit lokaal. Het gebouw van de kleuterschool aan de Colensostraat voldoet niet aan de hiervoor te stellen eisen. Het bestuur van de Ver eniging tot Stichting en Instandhouding van scholen met den Bijbel te Haarlem heeft zich derhalve tot het gemeentebe stuur gewend met het verzoek de beno digde gelden beschikbaar te stellen voor het verbouwen en uitbreiden van de kleu terschool. B. en W. stellen de raad nu voor hiertoe een krediet van 53.795 be schikbaar te stellen. De Haarlemse gemeenteraad zal tijdens de vergadering van donderdag 25 april weer enkele voorstellen van burgemees ter en wethouders aangaande mutaties bij het onderwijs te behandelen krijgen. Er zijn de volgende voorstellen: Het met ingang van 1 september 1963 be noemen tot leraar aardrijkskunde aan het Lorentzlyceum van de heer J. A. Baart- mans uit Haarlem; het met ingang van dezelfde datum tot leraar Nederlands aan het Karei van Manderlyceum benoemen van de heer R. J. Hein uit Overveen en het met ingang van dezelfde datum overplaatsen van 'mevrouw J. J. Ruter- Tollenaar uit Heemstede als lerares ge schiedenis van het Coornhertlyceum naar het Karei van Manderlyceum. Het benoemen van mejuffrouw A. Beun der uit Bloemendaal tot onderwijzeres aan de J. P. Coenschool met ingang van 1 mei van dit jaar en het verlenen van eer vol ontslag met ingang van 1 januari 1963 aan mejuffrouw J. G. v. d. Hoeff als leer kracht bij de avondverzorging van oud- leerlingen van scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Tevens moeten enkele nieuwe leden be noemd worden in de commissie van toe zicht op de Lieven de Keyschool. B. en W. hebben ter voorziening van de vaca ture, die is ontstaan door het overlijden van de heer F. K. Knape, achtereenvol gens op de voordracht staan de heren A. L. Peters en J. E. Strengers, beiden uit Haarlem. In de vacature die is ont staan door het periodiek aftreden van de heer W. Akkermans staan achtereenvol gens op de voordracht de heren P. G. M. Ottolini en H. N. P. van den Aard weg, eveneens beiden uit Haarlem. Advertentie '.en bate van de bouw van de nieuwe rooms-katholieke kerk aan het Duinroosplant soen in Haarlem-Zuid-West. De verkoop werd georgani seerd door de postduivenver eniging ,.De Snelpost", waar van bouwpastoor E. Duym velé jaren actief lid is ge weest, en werd voortreffelijk geleid door haar voorzitter, de heer V. J. Goede. „De Snelpost" en pastoor Duym waren buitengewoon ver- neugd over de opbrengst: 827. Een blauw-kras Jans- sen-Asendonk ging weg voor het hoogste bod f 95! Het N.V.V. in Haarlem organiseert op vrijdag 3 mei een bustocht voor bejaarden naar Arnhem en omgeving. (Deze toer zou oorspronkelijk op 8 mei worden gehouden). Men kan zich voos deelne ming op geven op de soos- bijeenkomsten (dinsdags in Het Baken aan de Bakenes- sergracht en donderdags in de Ned. Protestantenbond, Berkenstraat). Ook bij de se cretaris G. Zwart, Elzenplein 44 in Haarlem-Noord De rijksgoedkeuring voor de bouw van een 50 KV-station op de plaats van de voormalig* boterfabriek aan de Leidse vaart wordt over enkele maanden ver wacht. Met. het aansph^ffen van materia len ten behoeve Van 'deze 'böuw' eri de voorbereidende werkzaamheden is reeds enige tijd geleden»een begm gemaakt. Thans zal in verband met de lange levertijden reeds moeten worden ovèr- gegaan tot het bestellen van twee trans formatoren, schakelmateriaal, kabels, en dergelijke. Reeds eerder heeft de raad een post van 1.000.000 voorbehouden op de be groting voor dit jaar van het G.E.B. Bur gemeester en wethouders vragen de raad nu machtiging te verlenen dit bedrag te gebruiken ten bate van de noodzakelijke aanschaffingen en voorzieningen. Advertentie Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades - product, dus: vertrouw er opl In het kader van de verbeteringen aan wegen en straten in Haarlem zijn weldra de Slachthuisstraat en de Lange Heren- rést aan de beurt. In de Slachthuisstraat zijn de werkzaamheden voor het leggen van een nieuwe riolering reeds in volle gang. Deze werkzaamheden zullen waar schijnlijk dit najaar of in het voorjaar van 1964 gereed komen. Aansluitend aan het leggen van nieuwe rioleringen zal het wegdek van een asfalt- laag worden voorzien. Het nieuwe wegdek zal een breedte krijgen van 8.30 meter met aan de zuidzijde parkeerhavens met een diepte van 2 meter. De kosten hier van zijn geraamd op 120.000. B. en W. vragen de raad een krediet ter grootte van dit bedrag voor de werkzaamheden béschikbaar té willen stellen. De huidige riolering in de Lange Heren vest verkeert in slechte staat en zal zoals we reeds eerder berichtten in het kader van de reorganisatiewerkzaamheden aan deze weg worden vernieuwd. Burge meester en wethouders vragen aan de raad eep .krediet van 172.000 voor het vernieuwen van de riolering. In dit be drag is een som van f 600 begrepen vóór h»t nemen van maatregelen ten behoeve van het verkeer. De luilakmarkt zal behoudens goed keuring van de gemeenteraad met in gang van dit jaar niet om twaalf uur za terdags voor Pinksteren eindigen, doch reeds om elf uur. Burgemeester en wet houders komen tot dit voorstel om de markt, die vrijdags reeds begint, met een uur te bekorten in verband met het afslui ten van de Grote Houtstraat op zater dagmiddag voor het verkeer (met uitzon dering van voetgangers). In verband met deze afsluiting is het vrij zijn van de Gasthuissingel om twee uur 's middags noodzakelijk. Zoals bekend gaat de afsluiting van de Grote Hout straat op dat tijdstip in. Voor het verwij deren van de kramen, etcetera van de markt is meer dan twee uur tijd nodig, zodat men bij het handhaven van het slui tingsuur op 'twaalf uur 's middags niet op tijd de Gasthuissingel vrij zou hebben om het verkeer om te leiden. Een en ander houdt in, dat de Grote Houtstraat ook op zaterdag voor Pinksteren voetgangersdo mein zal zijn. Advertentie Riviervismarkt 7 - Smedestraat 31 Telfion 17690 De raadsleden van Haarlem zullen mits de leden met 'n hiertoe dienend voor stel van B en W. akkoord gaan in de toekomst verzekerd zijn tegen onge vallen in de uitoefening van hun functie. Enkele maanden geleden meldden we reeds dat het college plannen in deze richting koesterde. Van deze verzekering zijn uit gesloten de raadsleden, die een functie als wethouder bekleden. Er is een jaarlijkse premie voor deze vérzekering nodig van 2062.50. De uitke ringen zijn: 50.000 bij overlijden, 100.000 bij blijvende invaliditeit en f 30 per dag voor bijkomende kosten. Het bestuur van de Stichting r.k. In dustrie- en Huishoudschool in Haarlem heeft zich tot de gemeenteraad gerièht met het verzoek een noodzakelijkheidsver klaring af te geven om aan de school een vóóropleiding leerlingkapster te ver binden. B. en W. stellen voor deze nood- zakeli.ikheidsverklaring te verlenen. In de toelichting aan de leden van de gemeenteraad wijzen ze er echter op, dat de Nederlandse Kappersbond, de Chris telijke Kapperspatroonsbond en de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale desgg. vraagd hebben meegedeeld de behoefte aan een dergelijke opleiding niet te zien Deze bonden voeren aan, dat er in Haar lem en omgeving voldoende opleidings mogelijkheid voor kappers en kapsters bestaat. Het college is het met deze zienswijze van de bonden echter niet eens en sluit zich aan bij het advies van de inspec- trice van het nijverheidsonderwijs, dat er op wijst dat dit geen beroepsopleiding betreft en dat hier dus geen sprake van concurrentievrees behoeft te zijn. Ook de besturen van de andere nijverheidsscholen voor meisjes kunnen zich met het verzoek verenigen. Gezien de grote afstand tussen woning en school is het voor een aantal leerlingen van de gemeentelijke Dr. Huetschool voor debielen aan het Prinsen Bolwerk nood zakelijk dat zij tijdens de middagpauze op school overblijven. Voor het onder toe zicht nuttigen van de maaltijd wordt thans een leegstaand leslokaal gebruikt. Bij regenachtig weer is er echter bin nenshuis geen ontspanningsmogelijkheid voor deze kinderen. Burgemeester en wet houders zien de noodzakelijkheid hiervan in en willen een speelruimte creëren Hiervoor zal het lokaal echter vergroot moeten worden met de naastgelegen hal, De ruimte zal dan tevens gebruikt kun nen worden als filmlokaal. Ook de inde ling van de leskeuken zal aan de mo derne normen van het onderwijs dienen te worden aangepast, alsmede zijn enke le brandveiligheidsvoorzieningen dringend noodzakelijk De kosten van aj deze werkzaamheden en aanschaffingen worden geraamd op f 81.250. Burgemeester en wethouders stel len de raad voor een krediet ter grootte van dit bedrag beschikbaar te willen stel lén. Op tweede paasdag heeft in café Bruggmk aan de Ko ningstraat in Haarlem een verkoping plaats gehad van jonge duiven, geschonken door de grote postduiven- Kampioenen van Nederland, De 1 mei-viering van het N.V.V. in Haarlem zal dit jaar plaats vinden in de Turnzaal van het gemeente lijk Concertgebouw. Profes sor dr. C. L. Patijn, lid van de Tweede Kamer, zal de meirede houden. Verder tre den op het zangduo Ans en Jaap Daniëls en Judith de Leeuw. De lezers van dit blad heb- nen Oude Jan niet in de steek geladen. Ze hebben er voor gezorgd dat Oude Jan in de Paardenkamp in Soest komt, waar hij van een rus tige oude dag gaat genieten. U weet wie Oude Jan is, een paard dpt in zijn leven niet anders heeft gekend dan werken, zware arbeid voor de mens. Het laatst sjouwde hij voor een orgel. Totdat de Dierenbescherming in Haar lem daar een stokje voor stak. Sindsdien wordt Oude Jan liefderijk verpleegd door een boer in Hoofddorp. En kele. weken geleden begon nen we in deze rubriek een actie voor Oude Jan om hem in de Paardenkamp in Soest te kunnen bezorgen. Daar was ongeveer vierduizend gulden voor nodig. Eerlijk gezegd hadden we er een zwaar hoofd in. Zouden er mensen zijn die vierduizend gulden bijeen wilden bren gen voor een oud, afgeleefd We kwamen midden in de visite van dochters, schoon dochters en kleinkinderen binnen en de kamer was ver sierd met kleurige slingers en een hulde-schild ter ere van het gouden bruidspaar, zoals de traditie nu eenmaal wil. De bruidsdagen zijn voor het echtpaar M. van Beelen en C. van Beelen-van de Ark, Korte Herenstraat 9 rood in Haarlem, ingegaan. Op 30 april is hun huwelijk een halve eeuw rond. Afkomstig uit Loosduinen kwamen ze 41 jaar geleden naar Haar lem. „Ik heb eigenlijk van alles gedaan," zegt de 76- jarige heer Van Beelen", maar toch het meest in de handel. Voor de oorlog heb ik op het Verwulft twintig jaar met bloemen gestaan. Toen stonden daar nog bo men en reed daar de tram nog langs. In de oorlog heb ik bij de Nederlandse Heide maatschappij gewerkt en in een conservenfabriek in Be verwijk. Na de oorlog ben ik paard? Onze lezers hebben er anders over gedacht. Re gelmatig kwamen kleine en grote giften binnen op giro i000 van de Twentsche Bank te Haarlem. Nu is het nodige geld er bijna. We zijn er ze ker van dat het restant er oojc wel zal komen. Zaterdag 27 april is het dan voor Oud® Jan zover. Dan verhuist hij naar de Paardenkamp in Soest, waar andere oude paarden hun laatste dagen slijten. Goed verzorgd door mensen die weten wat een oud paard toekomt. Volop haver en een hand die hen zo nu en dan over de neus wrijft en op de hals klopt. Een dier is al gauw dank baar Onze lezerskring telt heel veèl dierenvrienden. Het succes van de actie voor Oude Jan is daar een van de treffendste bewijzen van. weer in de bloemen gegaan Tot m'n achtenzestigste jaar heb ik gewerkt." Zijn vrouw, die 70 jaar is, voegt daaraan toe: „We heb ben het altijd gezellig gehad met elkaar. Ach, weelde ■-.ebben we nóóit gehad, maar Gevonden dieren, opgeno men in het asiel van Dieren bescherming, of aldaar te bevragen, tel. 12823: 5 april reu, bruin met wit; 6 april reutje, wit met zwarte vlek ken. kort op de poten; 7 «pril reu, mooi verzorgde vacht, wit met bruin aan kop en zwart-bruin dek! bruine reu, gladharie; 8 april poes, zwart met bruin plus jong; 9 april cypers blaujv grijs met zwart, poes; vol wassen kater; zwarte poes. 0 april zwarte grote hond, teef. toch zijn we altijd wel tevre den geweest. We wandelen nu nog veel samen. Naar Bloemendaal of naar Zand- voort. Ook gaan we vaak op bezoek bij onze kinderen." De heer en mevrouw Van Beelen hebben zeven kinde- len, 19 kleinkinderen en een achterkleinkind. Van hun kinderen hebben ze bij gele genheid van het gouden hu welijksfeest nieuwe stoelen gekregen en een televisie toestel. Als mevrouw Van Beelen haar man een kopje thee inschenkt zegt een van de dochters: „Opa is altijd rie eerste die thee of koffie krijgt." „Ja hoor." kaatst mevrouw Van Beelen terug, „hij is nog altijd het beste paard van stal". Haar man heeft daar kennelijk plezier m en als zij hem het kopje aangeeft, en daarbij vraagt: „Nog hoeveel jaar, man?" ?egt hij ronduit: „Wat mij betreft komen er nog vijftig jaar bij". Simpele woorden die veelbetekenend zijn voor een halve eeuw huwelijks leven. Er zjjn woningen en woningen. Ook Haarlem heeft ze in velerlei grootte en uitvoering Oude arbeidshuisjes. riante flats, deftige midden- en eerstestandshuizen en alles wat daar aan wooncomfort tussen zit. In deze tjjd van woning nood zonder perspectief zjjn we gewend geraakt aan huizen, die op de keper beschouwd toch eigenljjk die naam niet meer verdienen. Helaas telt onze stad nog tal van deze krotten. U moogt ze schilderachtig noemen. Wij vinden het rondweg een schande. In de De. Witsfraat tussen de Kampersingel en Gedempte Oude Gracht kan men zo'n bewoonde bouwval aantreffen (zie foto). Er woont een gezin van vier personen in. Een bejaard echtpaar waarvan de vrouw bedlegerig is en hun twee zoons. De huiseigenaar vindt het wel goed zo. Zo lang het huisje van narigheid niet uit elkaar valt brengt het zjjn huur wel op. We hebben in de binnenstad onbewoon baar verklaarde woningen gezien die in een heel wat betere staat verkeren dan dit krot. AVanneer grijpt de gemeente hier in? Of wacht men liever totdat de sanering van De Kamp ter hand wordt genomen? Maar dat kan nog wel even duren...

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 7