Grand Rapids Sullivans telt liefst 9 ex-profhonkballers Haarlem had nauwelijks moeite met onmachtig AGOVV3-0 IN DIT STADION BEGINT ZATERDAG HONKBALWEEK 1963 coooo ooooo o op po Wie kent Gerrit? Amerikanen logeren in Bloemendaal Tucker struikelblok voor honkballers Kleine achterstand van Nederlanders Apeldoorners waren zelden gevaarlijk BVV-HVC Prijs van Limburg was voor Attila DONDERDAG 27 JUNI 1963 21 Duidelijk bewijs Prof-ervaring Nederlandse ploeg speelt vanavond bij kunstlicht Uitslagen intertoto-duels Flyers brachten team zijn eerste nederlaag toe: 5-2 Noorse atleten vergaarden maar tien punten meer Toch 1-1 Voor de PROMOTIE-WEDSTRIJDEN H.V.C.-HAARLEM HAARLEM-B.V.V. INTERNATIONALE HONKBALWEEK bij SIGARENMAGAZIJN JAC. GROENEVELD Van Dijke gaat 't komende seizoen HDVS trainen Nieuws van transfermarkt De Haarlemse honk- balweek 1963 kent twee grote attracties: het spelen van licht- wedstrijden èn het deelnemen van de Grand Rapids Sulli vans. Over deze ploeg de eerste die rechtstreeks uit de Verenigde Staten kwam om deel te nemen aan een honk- baltoernooi in Europa valt veel te schrijven. De ploeg van millionair Bob Sullivan, een meubelfabrikant van Ierse afkomst, heeft zich niet alleen in Michigan maar ook in de overige staten van Noord- Amerika een grote naam verworven in het amateurhonkbal en daarvoor is heel wat nodig. In de Verenigde Staten wordt veel meer gehonkbald dan er in Nederland wordt gevoetbald. Een honkbalpet behoort tot de dagelijkse kleding van bijna iedere Ame rikaanse jongen. De Amerikaanse jeugd kan in verschillende competities de natio nale sport beoefenen. Als men op een „college", zo langzamerhand een onmis bare schakel in de Amerikaanse opvoe ding, komt, kan men in het schoolteam spelen. Elk „college" heeft een bekwame coach aangetrokken en het spelpeil van deze teams staat op gelijke hoogte met dat van het Nederlands team, zo niet hoger. Het „college-honkbal" heeft zo'n grote vlucht genomen, dat het het semi-prof- Toen manager Bob Sullivan hoorde dat zijn ploeg zaterdagavond voor het eerst moest spelen, gaf hij zijn spelers donderdag en vrijdag vrijaf. De Ameri kanen gingen plannen maken en al spoedig kwamen de vragen als: „Kunnen we een auto huren? We willen naar Berlijn de muur bekijken!" en „Welke trein gaat naar Kopen hagen?" Dat de Sullivans Europa en Neder land geografisch onderschatten bleek ook uit 't volgende: één van de persver tegenwoordigers informeerde bij een Haarlemmer of hij Gerrit Waterman kende. Toen onze landgenoot om na dere precizering van de figuur Water man vroeg, kreeg hij ten antwoord: „Hij is ongeveer 35 jaar oud, heeft krullend haar en hij draagt een bril en hij heeft bij mij in de klas gezeten." Toen deze informatie te summier bleek, haalde de Amerikaan met een wan hopig gebaar de schouders op en zêi: „Hij woont tóch in Nederland!" Woensdagmiddag om een uur zijn de Grand Rapids Sullivans op Schiphol aan gekomen, nadat de ploeg dinsdagmiddag het voor haar bestemde vliegtuig in Pa rijs had gemist. Door een wilde staking op het vliegveld Le Bourget kwamen de Sullivans enkele uren later dan werd ver wacht zodat de geplande ontvangst waar bij de Haarlemse bloemenmeisjes aanwe zig zouden zijn niet door kon gaan. Het Amerikaanse gezelschap dat uit 25 personen bestaat logeert evenals de overi ge twee Amerikaanse teams in „Schapen duinen", de dépendance van hotel „Zomer- zorg" in Bloemendaal. Van daaruit werd een bezoek gebracht aan het nieuwe honk- balveld in het Pim Muliersportpark en de bewondering van de Amerikanen voor dit werkstuk was zeer groot. „Dit stadion kan een vergelijking met bijna alle Amerikaan se velden doorstaan", vertrouwde journa list Will Perry ons toe. Ook het veld aan het Badmintonpad, waarop de Sullivans woensdag nog even trainden „om de Parijse vermoeienis sen uit de ledematen te verdrijven", vol gens Sullivans-arts, oogstte aller bewon dering. De slagtraining was nog geen kwar tier aan de gang of er dreven al zeven ballen in de Delft honkbal op de tiuur zal gaan vervangen. Komt een Amerikaanse jongeman van school dan resten hem vele mogelijkhe den: een contract bij één van de 20 prof organisaties, spelen in een fabrieksteam of in een club die wordt bekostigd door het gemeentebestuur. Het National Baseball Congress, verre weg de grootste Amerikaanse organisa tie voor non-professional baseball, orga niseert ieder jaar een toernooi in Wichita (Kansas), waar 32 uitverkoren teams om het amateurkampioenschapi spelen. Om in Wichita te mogen meedoen, moet men eerst een regionale competitie winnen daarna het kampioenschap van de staat, waarin men woont en tenslotte moeten er nog kwalificatieronden overleefd worden, want momenteel nemen er 50 staten deel Alleen al het mogen deelnemen in Wi chita is al een hele eer. De eerste prijs bedraagt hier 10.000 dollars voor de eige naar van het team. De spelers kunnen er 46 bekers verdienen, kortom het is daar elk jaar een groots gebeuren in Wi chita, waar de scouts van de grote prof clubs dan ook niet ontbreken. De Grand Rapids Sullivans verschijnen de laatste jaren regelmatig in Wichita, een zeer dui delijk bewijs dus wel van de grote kracht van dit team. Hoe komt het dat de Sullivans-ploeg zo sterk is en blijft temidden van een enor me concurrentie? Dat is louter en alleen te danken aan sponsor-manager Bob Sul livan. Sullivan zelf een talentvol all round sportman die zijn sporen in honkbal, voetbal, basketball en boksen ruimschoots verdiende is een ideale opbouwer van een honkbalteam. Hij is een 'zeer gewaardeerd scout van de Detroit Tigers die vele teams ziet spe len om er eventuele talenten te ontdekken. Op deze manier verkreeg Sullivan een groot aantal connecties die hij niet alleen uitbuitte voor de Detroit Tigers maar ook voor zijn eigen amateur-team. Als hij hoort van een speler die een contract weigert omdat hij niet akkoord gaat met de financiële voorwaarden, dan is Sullivan er als de kippen bij om de ze knaap een (goede!) baan aan te bie den in zijn grote bedrijf en hem op de ze wijze te binden aan zijn „amateur team". Ook weet hij spelers die jaren lang vergeefse pogingen hebben gedaan om via de lagere prof-afdelingen tot het walhalla de Major Leagues door te dringen voor zijn team te interesse ren. Zo spelen in het team dat in Haarlem in het veld komt, niet minder dan ne gen ex-professionals. Lefthander Dave McKee weigerde dit jaar een contract van de Houston Colts-organisatie, de recht, se werper Jerry Neal speelde hoog in de New York Yankees-organisatie. Het bin nenveld bestaande uit Chuck Mathews, Lee Marlow, Al Ware en Jim Hock heeft zonder uitzondering prof-ervaring. Derde honkman Al Ware, de playing captain, speelde zelfs tien jaar in de minorleague. In Frankrijk waar de Sullivans vier da gen vertoefden voordat zij naar Haarlem kwamen, speelden zij een tweetal oefen wedstrijden. De eerste wedstrijd werd van de legerploeg van Laon met 143 gewon nen, de tweede match bracht èen 31 ze ge op Shape (Fontainebleau). Vanavond speelt het Nederlands team zijn laatste oefenwedstrijd voor de Haar lemse honkbalweek 1963. Op het honkbal- veld in het Pim Muiier Sportpark aan de Orionweg in Haarlem ontmoet de Neder landse honkbalselectie de Wiesbaden Fly ers. De wedstrijd begint om half negen. Dit wordt de eerste honkbalwedstrijd in Nederland, die bij kunstlicht wordt ge speeld. Voor de intertotocompetitie werden woensdag de volgende wedstrijden ge speeld: Zürich: FC ZürichStandard Luik 2-2 (2-1); La Chaux de Fonds: Chaux de Fonds—Lierse SK 1-1 (0-1). In dit stadion begint zaterdag de Haar lemse honkbalweek 1963. Het ligt in het Pim Muiier Sportpark aan de Orionweg in Haarlem. Als enig honk balstadion in Europa beschikt het over „kunstlicht". Zes lichtmasten van 20 meter en twee van 35 meter zullen ge durende de 9 avondwedstrijden voor het benodigde licht zorgen. De honk balweek duurt tot en met 7 juli. De vierde oefenwedstrijd van het Ne derlands honkbalteam heeft de eerste ne derlaag opgeleverd. Op het OVVO-terrein Amsterdam-oost werd met 5-2 van de Wies- baden Flyers verloren. Vooral het pitchen van de linkshandige Len Tucker (8-2-1 in vijf innings) was de oorzaak van de neder laag. Ras toen Tucker werd "vervangen kon Nederland scoren door een homerun van Arrindell, waarvan ook Richardson (infield-hit) kon profiteren. De Flyers scoorden hun vijf runs in de tweede (1), vierde (2) en zevende (2) inning. Werper Ton Terneuzen noteerde 4-1-2 in drie innings. Twee hits die hij tegen kreeg, waren beide homeruns, die de Flyers in de vierde innings met 3-0 voor brachten. Beidschat (3 innings) noteerde 4-0-2 en de laatste Nederlandse pitcher Peters (2 innings) bracht 4-2-2 op de kaarten. Breed glimlachende gezichten, druk ge barende Nederlanders, die elkaar de hel denfeiten op de eerste dag van de atle- tieklandenwedstrijd Noorwegen -Neder land in Drammen gehouden, vertelden, dat was het beeld in de sfeervolle kleed kamer na afloop van dit uitermate span nend gevecht. Weliswaar had Noorwegen, geheel volgens de verwachting, een voor sprong genomen, maar dat deze slechts tien punten zou bedragen (48-58) had nie mand verwacht. Vijf overwinningen van de Nederlandse atleten op de eerste dag: dat was de niet geringe balans van de oranjeploeg. Henk Evers zorgde voor een al heel knappe prestatie door het hinkstapsprin- gen te winnen met een afstand van 15.47, waarmee hij slechts enkele centimeters onder zijn Nederlands record bleef. Een sublieme race van Jan van Uden en Cees Koppelaar op de 800 meter, die door Van Uden werd gewonnen in 1.54, zegepralen van onze sprinters Hans Smit en Frans Luitjes op de 100 meter in 10.8 evena ring van het baanrecord en 10.9 en te zamen met Marius Bos en Jaap Noorden bos was ook de Nederlandse estafette ploeg ongenaakbaar. Van Herpen en Noor denbos lieten op de 400 meter beiden een tijd van 48.6 afdrukken en dat waren pres taties, die in dit seizoen door de Neder landers nog niet werden geleverd. Haarlems wil, de eerste divisie binnen te stappen, bestaat nog wel degelijk. Wie daaraan, na die twee ongelooflijk zware wedstrijden tegen VSV, mocht hebben ge twijfeld is sedert gisteravond zonder eni ge twijfel van gedachte veranderd. Haar lem behoefde zich namelijk op zijn eigen „bodem," omzoomd door ruim 8000 toe schouwers, niet eens in zijn volle glorie te presenteren om tegenstander AGOVV naar een 3-0 nederlaag te spelen. De Apeldoor ners, als favoriet in deze nacompetitie (om de Resterende plaats in de eerste di visie) aangekondigd, lieten een slappe, vooral futloze en onmachtige indruk ach ter. Haarlem spande zich feitelijk pas na de theepauze enigszins in. De eerste helft ver liep namelijk in alle gemoedsrust, als 't ware een gezellig onderonsje zonder dat er nu enig belang op het spel stond. Er ge beurde dan ook niets. AGOVV's voorhoe de bracht er ronduit niets van terecht, de ontzag inboezemende midvoor De Vries (vanwege zijn forse en lange gestalte) liep in de 9 van de 10 gevallen buitenspel, en Haarlem begreep al ras dat het zich beter voor de tweede helft kon sparen. Maar ook AGOVV schroefde na de her vatting het tempo iets omhoog en scoorde het eerste doelpunt; de kundig en rustig leidende Leo Horn constateerde evenwel terecht buitenspel. Haarlem putte hieruit inspiratie en begon aan de opbouw van zijn voorsprong te arbeiden. Vooral Jaski trad in deze periode op de voorgrond maar zijn pogingen liepen op niets uit. In de 12de minuut gaf Angenent dan toch het goede voorbeeld. Zijn strakke, scherp ingeschoten schuiver ketste tegen het net, terwijl goalie Van der Brink nog naar de rechterhoek dook: 1-0. Lange tijd zag het er toen naar uit dat Haarlem deze verdiende gunstige score spoedig weer uit handen zou moeten geven. De thuisclub raakte namelijk spil Berendregt kwijt, maar na 10 minuten kon hij weer betrek kelijk fit zijn plaats van remplagant Ange nent overnemen. Twee snelle uitvallen tilden tenslotte de score naar 3-0: in de 33ste minuut pas seerde Jaski in een ruk spil Vreugd (die hem nog bijna ten val bracht) en AGOVV - doelman Van der Brink en in de 37ste mi nuut rondde midvoor Vreeken een combi natie tussen hem, Jaski en rechtsbuiten Bosdijk doeltreffend af. Zij nog vermeld dat zowel Boom als Jaski even geblesseerd raakte, maar beiden haalden het einde van deze, aan de zijde van de Apeldoor ners zo nu en dan te hard gespeelde match. Debutant Bosdijk bleek in dit treffen, dat toch eigenlijk wel een te belangrijk karakter droeg om zijn keus te rechtvaar- Advertentie (ZONDAG 30 JUNI A.S.) (WOENSDAG 3 JULI A.S. in het UTRECHTS STADION) en vooral de wedstrijden van de zijn plaatskaarten in voorverkoop verkrijgbaar Oranjeboomstraat 50 - 52 - Haarlem (W.) - Tel. 02500 - 12123 en tevens voor de navolgende belangrijke evenementen: Vrijdag 28 juni as.: Wielrennen Grote Prijs van A'dam (Olymp. Stadion) Zondag 30 juni a.s.: AjaxTasmania (Berlijn) Inter-Toto-wedstrijd Vrijdag 5 juli a.s.: „Taptoe Amsterdam" (Olympisch Stadion) Vrijdag 5 juli a.s.: Beverwijk - wielrennen (start Zesdaagse) Maandag 8 juli a.s.: „Speedway" (Olympisch Stadion) Woensdag 10 juli a.s.: Finale Zesdaagse Wielerwegwedstrijd (Olymp. Stadion) digen, nog niet geheel rijp te zijn voor het eerste team. Wat niet is kan echter nog wel komen. Oók BW h&d in de nacompetitie een goede start. De Bosschenaren versloegen op hun eigen terrein HVC: 20. In te genstelling tot het duel Haarlem-AGOW kwamen beide ploegen juist in de eerste speelperiode tot het beste voetbal. Na 21 minuten knalde HVC-linksbuiten Surstedt de bal tegen de lat, waarna de vrijstaan de Marcus in zijn haast naast schoot. In de 25ste minuut bezorgde de bril- jantspelende Gösgens zijn team een 10 voorsprong. Gedurende de tweede helft had HVC merendeels een veldoverwicht. Doch de uitmuntende BW-verdediging bleef potdicht. Drie minuten voor het ein de bepaalde Harmse de eindstand op 20. De oud-Feijenoorder en speler van het nationale elftal Cees van Dijke is voor het komende seizoen geëngageerd als trainer manager van de Schiedamse vereniging HDVS. Hij volgt in deze functie Bob Janse op, die naar Xerxes is overgegaan. Vier spelers van Enschedese Boys zullen op de transferlijst worden geplaatst. Het zijn De Vries en Nijsink, die op eigen ver zoek worden bijgeschreven, en Weisfeld en Dhlomo, die er door de vereniging op wor den geplaatst. Voorts is bij Heracles Van Daal, als zesde op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. Van 't Kruys stompt, hoog opsprin gend, met gesloten ogen de bal weg, alvorens slow-motion-midvoor De Vries gevaarlijk kan worden. Hij werd het gisteravond maar zeer zelden. De uitslagen van de op woensdag gehou den draverijen in Duindigt (avondmeeting) luiden: Prijs van Friesland (2000 m met auto start): 1. Benny Parisien 1.29, 2. Bergen's Glorie, 3. Black Lady. W. 2,50, pl. 1,30 1,40 1,40, k. 5.cov. 3,50. Prijs van Zuid-Holland (2000 m met autostart): 1. X Hanover 1.23.7, 2. Zilver vos. 3. Ysloper. W. 14, pl. 2,50 1,50 1,50, k. 13,10, cov. 4,60, trio: 104,60. Prijs van Groningen (2040 m): 1. Bold Mac 1.31.3, 2. Zeggers Hollandia, 3. Antoi nette van Rehobot. W. 2,pl. 1,40 3,60 2,40, k. 8,60, cov. 10,40. Prijs van Overijssel (2000 m met auto start): 1. Acrobaat 1.27.5, 2. Apollo H, 3. Abdullah Hanover. W. 2,10, pl. 1,30 1,50 1,70, k. 3,60, cov. 3,50. Prijs van Noord-Holland (2100 m): 1. Urdy Mars 1.25, 2. "Ylite Rose, 3. Yewel Boy. W. 1,80, pl. 1,30 2,10, k. 5,30, cov. 4,80. lste Veefonds prijs (1350 m): 1. Pataloo 1.24.9, 2. Flying Peter S., 3. Nina. W. 2,70, pl. 1,20 1,40 1,30, k. 14,10, cov. 4,20. Prijs van Drente (1800 m): 1. Crusader 1.59.5, 2. Fair Warning, 3. Cambronne. W. 9,20, pl. 3,30 3,70 3,10, k. 36,40, cov. 9,90, trio 1.085,40. De totale omzet bedroeg ƒ114.155,50.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 21