Zondag start in Perigueux de derde Tour de Russischenieuwelingen' kunnen Ronde wel eens gaan beheersen j~x i;i MAPLE LEAF KAUWGOM Ken Fletcher en Pierre Darmon door „leerlingen" uitgeschakeld Zilverberg oorzaak van 'n grote valpartij T^a, (ai-bovit Nederlanders staan voor zware taak de. Jorsc^ Zaterdag starten er drie Russen in Asser TT 128 RENNERS Wim van Duyl een plaats gezakt Zoon van Matthews hield 't lang vol Van Looy ontliep weer huldiging Tour de France in cijfers J 23 V BUNGALOW-TENTEN wees sportlef met ML-MAPLE leaf M DONDERDAG 27 JUNI 1963 489.- 589.- WARMOESSTRAAT 21 - TEL 10845 ÉÊMMÉ Zon. Dag er uit. Ontspan, nlng met ML-Maple Leaf. Een zuivere lekkernij. Sti- muleerthet spel. Is gezellig. Voor sportieve mensen. ML-MAPLE LEAF Kauwgom In 3 smaken: peppermint, spearmint en fruit. Merkwaardig Nederlands duo j-jr: if •v li/ K(K««£ Voor de start van „Goddet's kleine avontuur", de Tour de l'Avenir, rijzen er ditmaal nog meer vragen dan anders. In de beide voorgaande edities was het me rendeel van de aan de start verschijnen de renners in Nederland volkomen onbe kend, maar toen wist men in elk geval, dat de Spanjaarden, Italianen, Belgen en in iets mindere mate de Fransen en Zwit sers geduchte tegenstanders zouden zijn. In Perigueux, waar de derde ronde van de Toekomst zondag begint, is er wat dat betreft niets veranderd, maar er is nog het een en ander bijgekomen: de Russen komen en met hen de Tsjechen en de Bulgaren. Rusland. Een naam, die de amateurs uit West-Europa ontzag inboezemt, want sedert het tijdstip dat de Russen zich voor het eerst aan internationaal contact waag den, hebben zij een indrukwekkende reeks successen behaald. Nog betrekkelijk vers in het geheugen ligt de overwinning, die Viktor Kapitanov in de wegwedstrijd van de Olympische Spelen 1960 op zijn naam schreef. Kapitanov versloeg in Rome in de eind sprint de geduchte Livio Trape, «en ren ner die als een uitgesproken sprinter be kend staat. Een geslepen eindsprint is slechts een van de vele wapens, waarover Kapitanov beschikt en op dat punt doen zijn toekomstige ploeggenoten in de Tour de l'Avenir niet veel voor hem onder. Hun grootste prestaties verrichtten zij bijna allemaal in de „vredeskoersen" van de afgelopen jaren, waarvan Praag, Warschau en Berlijn beurtelings als start- of finish- plaats fungeren. De Nederlanders, die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen, kunnen er over mee praten hoe zwaar het allemaal is en hoe hard er daar in Oost-Europa wel wordt gefietst. Daarom moet de indruk wekkende zegereeks van de Russen Yuri Melikhov won in 1961, Hainan Saikhoudjin ln 1962 en bovendien werd talloze malen een Rus etappewinnaar bepaald niet worden onderschat. Saikhoudjin, Melikhov en Kapitanov starten zondag in Perigueux, tezamen met onder andere Alexi Petrov en Anatoli Tcherepovtitch, die eveneens hebben be wezen in etappewedstrijden tot grote da den in staat te zijn. Voor de eerste maal de wereldkampioenschappen buiten be schouwing gelaten zullen zij nu op Westeuropees grondgebied de strijd aan binden met de amateurs en onafhankelij- ken uit bijna alle vooraanstaande wieler- Advertentie Sterk en betrouwbaar als een huis Uit voorraad leverbaar „NIJENRODE", m. 4-pers. binnentent; 240 x 200 cm „DE KLENCKE", m. 5-p. binnentent: 300 x 220 cm Alle buitententen geheel vervaardigd van waterdicht K.S. - 202 - doek. Het Russische team, dat zaterdag in de Asser TT zal starten, is dezer dagen na een busreis van drie dagen in de Drentse hoofdstad aangekomen. De équipe bestaat uit 6 personen, van wie er zaterdag 3 zullen starten. Het zijn kampioen Nicolai Sewostianov (250, 350, 500 cc), Juri Randla (250, 350 cc) en Endel Kiisa (250-350 cc) De Russische coureurs rijden allen op een CKB-machine. De Nederlandse ploeg voor de Ronde van de Toekomst. V.l.n.r. Jaap de Waard, Bart Solaro, Kees Haast, Lex van Kreuningen, ploegleider Sjefke Jansen, Ab van Egmond, Huub Ha- rings, Cees Snepvangers en Jan Schroder. sportlanden, waarmee de Ronde van de Toekomst er een hoogstinteressant aspect heeft bijgekregen. Ook Tsjechoslowakije en Bulgarije stu ren voor de eerste maal een complete ploeg naar de ronde, maar deze naties worden niet zo gevreesd als Rusland, al moet bijvoorbeeld de Tsjech Hasman, ook al bekend uit de vredeskoersen, toch echt wel als een van de sterkere coureurs uit het deelnemersveld worden beschouwd. Het. is natuurlijk een onmogelijke taak om alle renners (128 in totaal, verdeeld over 16 ploegen), afzonderlijk onder de loep te nemen en daarom zullen wij ons tot de belangrijkste beperken. Dat zijn dan in de eerste plaats de Italianen en Spanjaarden, die in de beide voorgaan de edities, respectievelijk met Guido de Rosso en Antonio Gomez del Moral, be slag legden op de individuele eindoverwin ning en ook in de ploegenstrijd tot de sterksten behoorden. De Azzuri rekenen ditmaal op de kleine, vinnige Mario Maino, vorig jaar een ster ke tweede achter Gomez del Moral, die nu werd geselecteerd voor de Tour de France. De Spanjaarden kennen zichzelf echter nog grotere kansen toe. Zij base ren hun hoop op de prestaties van de jon ge Bask Juan José Sagardui, de ontdek king van dit seizoen, die op indrukwekken de wijze de sterk bezette grote prijs van Eibar won. Twee ploegen zijn er in het bijzonder op uit, zich te revancheren voor de te leurstellende prestaties in de Ronde van 1962. Frankrijk en België hebben ditmaal veel zorg aan hun équipe besteed en zul len alles in het werk stellen om het be trekkelijke falen van het vorig jaar te vergeten. In de Franse ploeg is met de ze taak onder meer belast Lucien Aimar, winnaar van de Route de France 1963 en Jean Pierre Genet, dit jaar door een val uitgeschakeld in de vredeskoers, waar in hij enkele dagen de leiderstrui droeg, België heeft onder andere een beroep gedaan op Gerard Vastieuau, Camille Vyn cke (beiden reeds het vorig jaar van de partij) en Jos Haeseldoncx, die men zich wellicht zal herinneren uit Olympia's Toer 1962, toen hij startte in dezelfde ploeg als winnaar Henk Nijdam. Voor de Nederlandse ploeg zal het on getwijfeld een moeilijke Ronde worden. De prestaties van Jan Janssen, Henk Nij dam, Jan Hugens, Leo Knops en Lex van Kreuningen schokten in 1962 het gehele veld en de concurrenten komen ditmaal gewaarschuwd aan de start. De basis van deze zo sucesvolle ploeg is inmid dels overgegaan naaf de professionals, slechts Lex van Kreunigen zal er weer bij zijn. De overigen debuteren in de Tour de l'Avenir. De équipe, wederom onder leiding van Sjefke Janssen, krijgt de moeilijke taak de reputatie van Nederland te handhaven. Het zou onbillijk zijn, een herhaling van 1962 te verwachten, daarvoor missen de meesten nog te veel internationale erva ring. Dat houdt echter niet in, dat er totaal geen eervollé resultaten tegemoet mogen worden gezien. Renners als de sterke Brabanders Cees Haast en Cees Snepvangers, de Limbur ger Jan Schroeder, Jaap de Waard oor spronkelijk door ploegleider De Kimpe geselecteerd voor de Tour de France en niet te vergeten „routinier" Lex van Kreuningen, verrassend winnaar van de Ronde van Nederland, zullen dan waar schijnlijk niet meetellen in de strijd om de eindzege, tot incidentele successen zijn zij zeker in staat. Het achttal wordt ge completeerd door Bart Solaro, Ab van Egmond en de nationale kampioen cy clocross Huub Harings. Voor Nederland is het feit, dat de for mule voor het ploegenklassement is ge wijzigd nadelig. Vorig jaar werd voor el ke overwinning in de dagploegenrang- schikking een punt toegekend, waardoor de oranje-equipe „op het vlakke gedeelte" De Nederlandse geselecteerden ln de Olympische klassen, die deelnemen aan de Kleler Woche, hebben op de vierde dag van dit Europese zeilevenement geen grote rol kunnen spelen. Van Duyl en Verhagen, die ln de Draken- en Flying Dutchman klassen tot de kanshebbers be horen, noteerden respectievelijk een elfde en een achtste plaats, waardoor hun ach terstand op de leiders in de klassemen ten groeide. Van Duyl zakte ln de alge mene rangschikking een plaats en staat nu derde. Toch leverden de wedstrijden op de laatste dag voor de rustdag van donder dag nog een Nederlandse zege op. In de Sharpieklasse behaalde Binkhorst na een gevecht op de finish met de Duitser Scha per de overwining. Wim van Duyl bleef woensdag bij het uitstekende zeilweer, waardoor ook nu de buitengaatse traject kon worden gekozen met een elfde plaats beneden zijn kunnen De Nederlander startte minder goed en raakte hierdoor verzeild in de grote mid dengroep. Alle pogingen die hij aanwendde om onder zijn tegenstanders uit te lopen, mislukten. De beste Nederlander was Jan Bier, die de helmstok hanteert van het nieuwe schip van Nijbakker: de Barco de Plata Zijn achtste plaats geeft een duidelijk stij gende lijn aan in prestaties. In het alge meen klassement staat Van Duyl op de derde plaats met een kleine achterstand van 134 punten op de Duitser Mulka In de FD-klasse hadden Bierman en Verhagen beiden bijzonder veel pech Bierman verdween vlak voor het start met zijn schip onder water en moest met veel kunst en vliegwerk worden leegge- sleept. Verhagen raakte hierop achterop toen zijn fokkemaat bij een onverwachte manoeuvre door het voordek van de Dausy zakte en half buitenboord viel. Het koste Verhagen een paar kostbare plaatsen (8ste uiteindelijk). Hierdoor zakte hij enige plaatsen in het klassement. De eerste plaats was voor de Deense wereldkam pioen Fogh, die in het algemeen klasse ment de leiding heeft. In de Finnjollenklasse wil het met de Nederlanders maar niet lukken. Wayboer was ook woensdag weer de beste, maar bracht het toch niét verder dan een tien de plaats. De overwinning ging naar de Oostenrijker Raudaschl op de tweede plaats gevolgd door de Amerikaan Andre. De Nederlanderse deelnemers in de Sharpieklasse streden ook woensdag weer in de voorste gelederen. Binkhorst zag de afstand tot zijn grootste concurrent de Duitser Schaper steeds groter worden, maar bleef waakzaam en kreeg hierdoor in het laatste kruisrak de kans op deze zeiler in te lopen en hem op de finish te verslaan. Advertentie mgewa (actieve kooldragees) bij maag-en gewandsklachten. fi.25 reeds een veilige voorsprong kon nemen,. Nu wordt de totaalrangschikking opge maakt door de tijden van de dagploegen- klassementen samen te voegen en op de ze manier zal Nederland vermoedelijk in de bergen te veel tijd verliezen om nog als serieuze kanshebber te worden be schouwd. De algemene verwachting is dan ook, dat de klimmers het het verst zullen brengen, wat ook al minder prettig is voor de Nederlanders. Zij zullen echter wel de gelegenheid hebben weer wat op krachten te komen na de Pyreneeën, aan gezien er na de zesde rit een rustdag is ingelast in Saint Flour. Daar zal inmid dels wel zijn gebleken, tot wat deze Ne derlandse équipe ongeveer in staat is in dit selecte gezelschap. Een ding staat echter nu reeds vast: het zal heel wat moeilijker worden dan in 1962. Advertentie Op de derde dag van de Wimbledon- kampioenschappen slaagde Stanley IVtaffhëws jfj 17-jarig zoon van voetbal maestro „Stan" en Engels Jeugd kampioen, erin de rappe Rafael Osuna drie sets lang in bedwang te houden. Het was bij vlagen formidabel sterk tennis, dat Matthews liet zien en met 'n schitteren de service, die nog extra kracht had door de harde tweede bal, met een muurvas te, uitermate strak geslagen volley uit fore- en backhand, een nimmer falende smash en met een wapen voor noodgeval len dat tegen de kleine Middenamerikaan nog al eens succes had: een van effect spinnende en scherp duikende lob. Osuna, door sommigen, onder andere Met bloedende schaafwonden aan rech terarm en -been en een gescheurd tricot fietste Huub Zilverberg midden in het langgerekte peloton op de Rampe Bou- vreuil in Rouaan over de eindstreep van een weinig interessante vierde etappe in de Ronde van Frankrijk, die door de 23- jarige Belg Frans Melckenbeek „op één been" in de eindspurt van vrijwel het ge hele veld was gewonnen. Zilverberg was door een plotselinge stuurbreuk de oorzaak geworden van een grote valpartij bij Bel leville. De Brabander mag overigens nog van geluk spreken, want toen tenminste tien renners op hem terecht kwamen, had hij gemakkelijk heel wat ernstiger letsel kun nen oplopen, zoals de Belg Noel Foré, die later toch nog doorfietste en samen met zijn ploegmaat Roman met een achter stand van meer dan 22 minuten Rouaan bereikte. Bovendien was het een geluk bij een ongeluk, dat ook de ploegmakkers ROUfcN HET KANAAL Brionne Vimouriers 92 km Argentan Couterne Gorron Föugeres 237km St.Aubin R£ WI S RONDE VAN FRANKRIJK 27j u ni - 5e eh-285 k m Ravitaillering Aerenhouts, Schroeders en Van Tongerloo van Zilverberg bij de valpartij rijwiel- defecten hadden opgelopen, zodat zij met de Spanjaard Mas een krachtig groepje konden vormen om het weinig strijdbare peloton weer te achterhalen. Nog twee Nederlanders waren bij deze ruïne betrokken geweest: Geldermans en Enthoven. Beiden konden echter na een wiel te hebben gewisseld de tocht voort zetten en eindigden evenals Jan Janssen in het peloton. De Nootdorper had niet serieus deelge nomen aan de beslissende eindspurt. On geveer een kilometer voor de streep had een gevaarlijke afdaling zoveel indruk op Janssen gemaakt dat hij de remmen ste vig had vast geknepen. Desondanks was hij toch elfde geworden. Het resultaat van deze rit is van weinig invloed geweest op de klasseringen. Alleen winnaar Frans Melckenbeek schoof door de minuut bonificatie achttien plaatsen naar voren. De gele trui echter bleef in het bezit van Elliott. In het puntenklasse ment versterkt Van Looy zijn positie door achter zijn knecht Derboven de derde plaats te bezetten. Het is met die groene trui van Van Looy een merkwaardige ge schiedenis. Nu al voor de tweede maal achtereen onttrok de oud-wereldkampioen zich aan de huldiging, die aan het bezit van dit tricot in de aankomstplaats vastzit. Van Looy heeft dan ook woensdag in zijn normale extra-sportieve shirt gereden. Uit commerciële overwegingen? Wie zal het weten, Van Looy was er niet meer aan de finish om uitleg te geven: hij was volgens zijn gewoonte direct doorge reden naar zijn hotel. Heeft de meute zich willen sparen met het oog op de 285 km lange etappe van donderdag van Rouaan naar Rennes, de langste rit van deze jubileumtour, of heb ben de renners op adem willen komen na de inspannende eerste dagen? Een feit is, dat voor het grootste deel de af stand van woensdag werd afgelegd in het tempo van een groep wielertoeristen. Drie belangrijke coureurs in de Tour de France. V.l.n.r. gele trui-drager Elliott, regenboogtricot-bezitter Sta- blinsky en favoriet Anquetil. door oud-kampioen Jaroslav Drobny getipt als Wimbledon-winnaar, kwam in de groot ste moeilijkheden. Matthews kwam na 5-4 in de eerste set op setpoint, verloor met 7-5, maar won de tweede met 6-4 en kwam in de derde op 6-5 30-30. Het werd 6-6 «n toen maakte -de scheidsrechter een fout in het nadeel van de jonge Engels man, die twee dubbele fouten tot gevolg had en Osuna alle mentale troeven in handen gaf. De Mexicaan won de set met 8-6 en liep vervolgens zonder moeite over de jonge Stanley heen: 6-2. De donkere Rafael plaatste zich daarmee in de derde ronde tegen de Spanjaard Manuel Santa- na, die eveneens voor een stampvolle tri bune in de avonduren van de Braziliaan Mandarino won. Emerson had met de boomlange Sirola meer moeite dan werd verwacht, al ging het na de taaie 8-6, 7-5 heel snel: 6-2. De slordige, gejaagde maar o zo spectacu laire Chuck McKinley kwam tegen de sterke Australiër Lane in hetzelfde par ket, maar redde zich eveneens via twee longsets: 7-5, 6-4, 8-6. Lundquist (als ze vende geplaatst) moest tegen de Frans man Jauffret een set afstaan (8-6, 6-4, 3-6, 6-3). Maar hoe moeilijk het voor deze „seeded players" op de derde Wimbledon- dag ook was, zij wonnen. En dat geluk was voor twee andere geplaatsten niet weggelegd. De Australiër Ken Fletcher nummer drie in de plaat sing en de Fransman Pierre Darmon (zesde) kregen beiden klop van een leer ling uit de Australische school, respectie velijk Van Stole en Howe. Na het drama Sangster van de eerste dag zijn dus nog maar vijf geplaatste spelers overgeble ven. Piet van Eysden en Willem Maris speel den tegen het jonge Franse duo Beust/ Contet, weliswaar niet hun slechtste ten nis, maar als combinatie klopte het bij de Nederlanders niet. En na de vele hoop volle momenten in de vierde set kwamen de zwakke punten uit de eerste weer te voorschijn, waardoor een beslissende vijf de set niet meer nodig was: 6-2, 6-4, 1-6, 8-6. De uitslag van de vierde etappe van de Tour de France, over 235,5 km. van Roubaix naar Rouaan, luidt: 1. Melckenbeek (Belg) 6.41.04, met bonificatie 6.40.04; 2. Derboven (B.) 6.41.05, met bonificatie 6.40.35: 3. Van Looy (B.) 6.41.06; 4. Gilbert Desmet (B.) 6.41.08: 5. Van Aerde (B 6. Bocklandt (B.)7. Simon (B.) 8. De Cabooter (B). allen dezelfde tijd als Desmet 6.41.08; 9. Gainche (Fr.); 10. Darrigade (Fr.); 11. Janssen (Ned.); 15. ex aequo alle overigen in 6.41.08 (ook de Nederlanders Ent hoven, Zilverberg cn Geldermans) met uit zondering van enkelen. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Elliott (Ierl.) 21.15.58; 2. Anglade (Fr.) 21,17.12 op 1.14; 3. Van Tongerloo (B.) 21.17 33 op 1.35; 4. G. Desmet (B.) 21.17.33 op 1.35: 5. Otano (Sp.) 21.18.26 op 2.28; 6. Stablinskv (Fr.) 21.22.01 op 6.03; 7. Suarez (Sp.) 21.22.17 op 6.19; 9. Van Aerde (B.) 21.23.25 op 7.27; 10. Sorge- loos (B.) 21.23.46 op 7.48; 13 Enthoven (Ned.) 21.24.25 op 8.27; 14. Van Looy (B.) 21.24.42 op 8.44; 17. Jan Janssen (Ned.) 21.25.23 op 9.25; 23. Anquetil (Fr.) op 9.44; 35 Geldermans CS.) op 10.30; 39. Zilverberg (Ned.) op 10.32; 58. Gaul (Lux.) op 14.40. Het puntenklassement luidt nu: 1. Van Looy 51 pnt.; 2. Melckenbeek 41 pnt.; 3. Gilbert Desmet 40 pnt.; 4. Van Aerde 31 pnt.; 5. Sor- geloos 27 pnt.: 14 Janssen 17 pnt. Het ploegenklassement van de vierde etap pe luidt als volgt: 1. Driessens 20.03.19; 2. Magne 20.03.20. Na de vierde etappe luidt het algemeen ploegenklassement; 1. De Muer 63 58.42: 2 Geminlani 64.00.11; 3. Driessens 64.00.26, 4 De Kimpe 64.07.33: 5. Schotte 64.08.13. De Belg Foré heeft de prijs van de meest pechvolle renner gewonnen, Lacombe die van de meest strijdlustige.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 23