KSNT Belgische regering loopt gevaar in taalkwestie r VAN DAG TOT DAG Alphenaar Drie druppels water Wereldnieuws Vertrouwen in de Griekse regering Scheuring in het kabinet is mogelijk als de Kamer het compromis aanvaard (^>r €)p de' raatótoet Europese vertalinj Electronische orgels t DONDERDAG 27 JUNI 1963 Deense regering zal zich met oppositie verstaan KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT 40 vanaf 1995.— DE SIGARET MET HET NIEUWE MICRONITE FILTER HOE BETER HET FILTER - HOE ZACHTER DE SMAAK! Verfijnt de smaak, veredelt het aroma - u geniet van 's werelds fijnste tabakken! Heftig debat Kort nieuws U. Mok Opnieuw heeft de Amerikaanse president blijk gegeven van zijn grootse visie op de „nieuwe politiek", die door de ontwik kelingen der laatste jaren in Atlantisch ver band een oplossing zal moeten bevorderen van de wereldproblemen, waarvan de toe komst der volken afhangt. In Frankfort heeft Kennedy scherpe en duidelijke woorden tot Europa gericht, die een eerlijke weergave leken te zijn van wat de Verenigde Staten van Europa ver wachten en aan Europa willen geven. Het gezamenlijk belang van Amerika en Euro pa ten aanzien van de toekomstige koers tegenover de Sovjet-Unie is nog eens zeer helder omschreven, waarbij de nadelen van Europees-nationalistische strevingen on verbloemd werden aangeduid. Die aandui ding ging waarschijnlijk in de Franse (Gaullistische) richting, maar moet toch ook als een bedekte toespeling op eventuele Duitse aspiraties worden gezien. De Duitse machinaties samen met De Gaulle zijn trouwens al eerder door Washington ge hekeld. Er klonk een grote dosis idealisme door in wat Kennedy ten aanzien van de nood zakelijke Europese eenheid zei. In Ameri kaanse oren zal het meer als realisme hebben geklonken, maar de Europese toe standen en complicaties zijn nu eenmaal niet zo eenvoudig als men in de Nieuwe Wereld vaak meent, 't Tot dusver misluk ken ener nauwe Europese verbondenheid voor een gemeenschappelijk doel komt de Amerikanen als ongerijmd voor, maar wij Europeanen en burgers van een klein land weten maar al te goed, hoe onuitroei baar in Europa de nationalistische heers zucht telkens weer opschiet tussen 't goe de groen. En wij hebben vaak genoeg aan den lijve ondervonden wat in grote Europe se landen wordt verstaan onder „samen werking". De doem van de „Gloire" of van het „Heil" is in Europa niet uitge werkt. De nuchterheid van mensen die sa men moeten proberen in leven te blijven is in Europa nog steeds vertroebeld door de dweepzucht van naties die willen probe ren ten koste van anderen in leven te blijven. Zelfs het feit dat de Amerikaanse presi dent zijn visie ten beste heeft gegeven in Duitsland, wordt reeds door Duitse ver beeldingskracht vertaald als een uitver kiezing, meer dan als een reprimande. Zo lang in Europa politiek wordt bedreven in de overspannen verbeelding van zich uitverkoren wanende romantici-nationalis ten, moet het realisme van Kennedy in het Europees vertaald „idealisme" blij ven heten, waarbij vurig moet worden ge hoopt dat Kennedy zelf daarvan spijtig overtuigd is. 99 99 De interpretatie van een woord is al tijd een subtiele aangelegenheid. De mees te mensen, bijvoorbeeld, zullen het als een compliment beschouwen wanneer men hen kenschetst als „vreedzaam". Nu betekent in feite het woord „pacifist" niets an ders dan „vreedzaam mens". Maar in par lementaire kringen is men blijkbaar lang zamerhand deze twee termen een geheel verschillende betekenis gaan toedichten. Zo heeft de heer Berghuis, A.R.-lid van de Eerste Kamer, de pacifisten „een gevaar voor het land" genoemd. Het was ter ge legenheid van de vraag, of een P.S.P.- fractielid deel moest uitmaken van de com missie voor Buitenlandse Zaken. Ook uit K.V.P.-kring en van christelijk- protes tante zijde kwam er weerstand tegen deze benoeming, maar tenslotte ging zij toch door. Nu vreedzame mensen een ge vaar voor het land heten te zijn, doet zich de vraag voor op welke vreemde zijwe gen het werkelijke heil des lands tegen woordig moet worden gezocht. Natuurlijk is dit alles een kwestie van interpretatie, maar het gevaar is groot dat men ten slotte alles wat naar „vrede" zweemt in de politiek met achterdocht gaat beschou wen, omdat het blijkbaar niet overeen stemt met de inzichten der overheid. Dat A.R. zozeer aan die overheid is ver knocht, is in haar te prijzen, maar dat een iets positiever vreedzaamheid aan de gezagspositie der overheid eerder ten goe de zou komen dan afbreuk zou doen is een stelling die toch ook wel aanbevelens waardig zou mogen heten. KOPENHAGEN (Reuter) Het Deen se kabinet heeft woensdag geen beslis sing kunnen bereiken inzake de vraag, of de regering algemene verkiezingen moet uitschrijven na de nederlaag in het refe rendum over vier nieuwe landwetten, dat dinsdag is gehouden. Na de vergadering zei premier Krag te gen verslaggevers te zullen afwachten of de oppositie bereid zal zijn vriendschappe lijke besprekingen te houden voor een overeenkomst over een nieuwe wet op het grondbezit. De leiders van de Conservatieve en de Agrarische Partij hebben zich reeds be reid verklaard met Krag bijeen te komen in een poging, om een compromis te vin den. Een van de „vreedzamen" in de Tweede Kamer, de heer Lanckhorst, heeft minis ter Veldkamp (Volksgezondheid) gevraagd zijn mening te geven over de stijging van de radio-activiteit in het voedsel. Verge leken bij 1961 heeft 1962 een aanmerke lijke toeneming te zien gegeven. Minister Veldkamp heeft sussend geantwoord, dat er nog geen reden tot ongerustheid is, om dat de grens van toelaatbaarheid nog niet is overschreden en bovendien omdat die grens geen absolute gevaarlijn betekent. Zoals bekend mag worden verondersteld, ijvert de P.S.P. voor afschaffing der atoombomproeven. Dit overdenkend in het licht van wat de heer Berghuis (A.R.) als een „gevaar voor het land" beschouwt, komt men tot eigenaardige gedachtenkron- kels. De pacifisten, volgens hem gevaar lijke lieden, wijzen hier op een omstan digheid die de volksgezondheid bedreigt. Zit het gevaar nu in het signaleren van gevaren en in het onthullen dat er ge varen zijn, of in het ijveren tegen een bron van gevaar die officieel een bron van veiligheid heet: de atoombom? Het paci fisme. oftewel de vreedzaamheid, is blijk baar een moeilijk te kraken noot voor wilskrachtige en gezagsgetrouwe kaken. Of is het hele onderwerp van vrede en oorlog misschien langzamerhand te zeer ineengekronkeld om er nog openhartig over te praten? Advertentie ATHENE (AP) De Griekse interim- regering van premier Panayiotis Pipinelis heeft met 172 tegen 14 stemmen een motie van vertrouwen gekregen van het Griekse parlement. Het vertrouwensvotum kwam na een debat van drie dagen waarin Pipinelis beloofde dat zijn regering vrije en eerlij ke verkiezingen waarborgt. Advertentie fun* KmG SIZE P. LONILL ARD COMPANY. 0. S. A. FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES THROUGH LORILLARD RESEARCH (Van onze correspondent) BRUSSEL Zou de Belgische regering struikelen over haar taaicompromis, waar van de behandeling vandaag in de Kamer is begonnen en waarmee deze zich waar schijnlijk ook nog de volgende week zal bezighouden? Velen putten optimisme over het voortbestaan van het kabinet uit de omstandigheid dat van de leden van de ka mer 116 van de 212 zich tegen uitstellen van het debat hebben verklaard, 55 voor, terwijl er geen onthouding van stemmen is geweest om de eenvoudige reden dat de andere kamerleden niet aanwezig wa ren. Onder hen zijn er zeker velen die 't kabinet straks zuilen steunen of die zich zullen onthouden. Verrassingen zijn even wel niet uitgesloten. Niet optimistisch leek gistermiddag de vice-premier, Paul-Henri Spaak, toen hij de grote trap van de zittingzaal naar de hal van het kamergebouw afdaalde en de voor zitter van de rooms-katholicke C.V.P. Van den Boeynants tegenkwam, zei hij wat zuurzoet: „De stijgende en de dalende. Zo gaat het in dê politiek". Tegen journalisten, die hem vroegen of hij naar Leopoldstad zou gaan voor de onafhankelijkheidsfees ten, zei hjj: „U weet toch dat we hier met een paar politieke problemen zitten". „Gaat u dan misschien in september?" Spaak: „Een optimist, die denkt dat zij er dan nog zullen zijn". Aan de stemming over het verzoek van de premier met het bespreken van het taaicompromis te beginnen, was een kort maar heftig debat voorafgegaan. Een ver tegenwoordiger van de Volksunie had pre mier Lefèvre „dief" genoemd. En Van Eynde, de ondervoorzitter van de Belgi sche Socialistische Partij had, niet zon der reden, een andere Volksunie-man de raad gegeven zich zijn sympathie voor de Duitse bezetters te herinneren. In grote lijnen komt het compromis op de volgen de punten neer: 1 Het arrondissement Brussel zal wor den gesplitst in een eentalig Vlaams ar rondissement en een tweetalig arrondis sement. Dat laatste zal negentien ge meenten van de huidige agglomoratie omvatten plus zes, tot nu toe alleen Vlaamse randgemeenten. 2. Een koninklijke commissaris zal in 't tweetalige arrondissement zorgen voor het naleven van de bepalingen, voor het coördineren van de maatregelen, die de internationale rol van Brussel zullen be vorderen en voor 't ontwikkelen van zo wel de Vlaamse als de Waalse cultuur. 3. In het Vlaamse land moet het bedrijfsleven vernederlandst worden, bij voorbeeld boekhouding en corresponden tie met de overheidsinstellingen moeten in het Nederlands worden gevoerd. Het personeel van de overheid in de Brussel se agglomoratie zal beide talen moeten beheersen, evenals alle personeel van het rijk boven een bepaalde rang. De Vlaamse vleugel van de C.V.P. heeft zich tegen het aanhechten van die zes ge meenten (Wemmei, waar het zaterdag tot opstootjes kwam, is er een van) ver klaard. Het is te verwachten dat de an dere rooms-katholieken vóór zullen stem men, evenals vrijwel alle socialisten en dat de liberalen, zo zij niet vóór stemmen, zich van stemming zullen onthouden. Dat zou betekenen dat het wetsontwerp wel Een miljoen per stuk. De defensiecom- missïe van de Westduitse Bondsdag heeft met algemene stemmen besloten, dat de Westduitse strijdkrachten zullen worden uitgerust met de door Duitse des kundigen ontworpen tank, in plaats van met een Franse tank. De tankskosten per stuk ongeveer één miljoen gulden. Advertentie HEDENAVOND. Concertgebouw, 8.15 u. N.Ph.O.-ZOMERCONCERT o.l.v. HENRI ARENDS Solist HANS DERCKSEN - piano Progr. o.a.: Beethoven - Pianoconcert no. 3 en Tschaikowsky - Symfonie no. 4. Entree 11. een meerderheid in het parlement zou krijgen en zuiver parlementair-techniséh zou dat voldoende zijn. Het is echter mo gelijk dat bepaalde Vlaamse C.V.P.-minl- sters, die zich tegen het compromis heb ben verklaard, zullen aftreden omdat zij zich niet gesteund achten door hun kie zers. Het wordt niet uitgesloten geacht dat hun ontslag zoveel ravage in het kabinet zal aanrichten, dat Lefèvre zijn ontslag zou indienen. Een dergelijk ontslag wordt, zo was de indruk die men in parlemen taire kringen had, ook wel enigszins als een dreigement in het vooruitzicht gesteld, omdat.het een langdurige regeringscrisis met zich zou brengen, die de parlementa riërs en politici van hun zomervakantie zou beroven. Overigens heeft premier Lefèvre de laat ste dagen meer dan eens gezegd dat de regering nog steeds open staat voor „con structieve voorstellen" over het samen voegen van die zes gemeenten met het arrondissement Brussel. Tot nu toe zijn die öoorg een van cfe tegenstanders ter tafel gebracht. Wel heeft men horen spre ken van een eventuele mogelijkheid een van die zes gemeenten eentalig Vlaams te laten en te vervangen door een gemeen te als Waterloo, waar de Vlamingen In de minderheid zijn. Dat zou dan als een ge baar moeten gelden om de gematigde Vlaamse C.V.P.-leden iets toe te werpen. Ofschoon het in de praktijk van onze samenleving vaak lijkt alsof de mens meer aan dacht besteedt aan hetgeen er om hem heen is dan aan zich zelf, mondt zijn dorst naar kennis van natuur en buiten natuur toch altijd weer uit in een nadere kennismaking met de mens, dus met zichzelf. Men kan daarom in ogen blikken die daartoe de juiste vereenvoudiging van denken toestaan, misschien beter met een bij de mens beginnen en hem zonder omwegen onder de microscoop leggen. Mensen bestuderen is een interessante bezigheid, maar men moet er even aan wennen. Op het eer ste gezicht zijn ze vaak bij zonder saai. Ze lijken als druppels water op elkaar, doen dezelfde dingen in de zelfde situaties en verdwijnen op zeker moment achter hun privé-gordijnen als mollen in de grond. Maar ook waterdruppels bieden onder de microscoop vaak boeiende details. Men kan willekeurig een schepje uit een sloot nemen en men ziet er de meest verrassende documentaires in. Laten we zo ook eens een willekeurige greep in een wandelende mensenmassa doen. Er lopen in het prille mid daguur drie mensen gearmd over het plein. In het midden een vrouw van ongeveer der tig, aan weerskanten van haar een man. Links een donkere, zwartharige, rechts een blonde met sproeten. Ze hebben alle drie een rose anjer op de borst en ze kijken vrolijk de wereld in, alsof er geen buitje aan de lucht is. Aan hun kleren is te zien dat ze in een feestelijke situatie verkeren. De jonge vrouw glanst aan alle kanten van satijn en heeft kennelijk vandaag voor het eerst een nieuwe hoed op. De mannen hebben scherpe vouwen in hun broeken en glimmende schoenen aan. En ze lopen zonder plicht, omdat ze lopen prettig vinden. Twéé mannen en één vrouw. De vrouw heeft een roman tische glimp in haar ogen en beweegt zich op een flirtende manier. Ze is een dagje uit, hoeft niet te koken, heeft de kinderen onder vertrouwd toezicht achtergelaten en flirt met het leven en de zon. De twee mannen doen een tikje schutterig, omdat ze niet gewend zijn in een driespan te lopen. Maar ze vinden het prettig en zijn in een opper beste bui, die naar uitgelaten heid neigt. Waar komen ze vandaan, waar gaan ze heen? Het is ontwijfelbaar zeker dat ze deelnemers aan een bruiloftsfeest zijn. Ze lijken even ontsnapt om een luchtje te scheppen en de alcohol- dampjes te laten uitwaaien. Ze hebben een uitvlucht be dacht om even een straatje om te gaan. Het feest werd juist een beetje saai misschien, of wellicht kwam een plechtsta tige oudoom met een lange re devoering feliciteren. Eén vrouw en twéé mannen. Ze dragen alle drie een trouwring. Welke twee ringen behoren bij elkaar? Is de zwarte man haar echtgenoot, en de blonde een huisvriend? Of andersom? De vrouw heeft haar armen op dezelfde manier door die van de mannen ge stoken. Wacht even!, haar lin kerhand rust op de pols van de zwarte man, haar rechter hand bungelt slap en doelloos omlaag. Dus is de zwarte man haar geliefde echtvriend, en de w blonde mag mee voor de ge zelligheid. Het kan echter ook zijn dat de blonde man haar echtge noot is, maar dat ze in deze feestelijke en lichtzinnige si tuatie een tikje verliefd is ge worden op de vriend. De slap pe hand, die zonder contact naar beneden bungelt, is wel licht de gewoontehand waar aan ze met haar man door het saaie leventje zeult. De lin kerhand heeft iets nieuws ont dekt. De pols van een bijzon der interessante en aantrek kelijke vreemdeling, waarvan de aanraking een opwindende sensatie van verboden maar verleidelijk contact geeft. De echtgenoot heeft niets in de gaten. Hij trekt zijn vrouw als een tractor zijn aanhang wagen, gewoontegetrouw, ge laten en zonder veel enthou siasme. De vriend is zwevend van de feestroes meegegaan en vindt het een welkome af wisseling. Zijn eigen vrouw zit met een nicht van moeders zijde aan de bruiloftstafel en heeft gezegd: „Ga maar even, dan ben je er eens uit". Hij ging en is er eens uit. En op zijn pols rusten de nerveuze vingers van een romantische vrouw, die morgen weer in haar saaie keukentje raapste len kookt en kleine neuzen afveegt. En die er ook wel eens uit wil zijn. Dus de blonde man is haar echtgenoot, en de zwarte haar geliefde vriend. Het kan echter ook zijn dat de jonge vrouw voorzichtig van aard is. Misschien is ze dolverliefd op de blonde, maar doodsbang dat haar zwarte man het merken zal. Daarom laat ze haar hand liefkozend rusten op de pols van haar echtgenoot, alsof ze met hem in de zevende hemel is, terwijl ze haar andere hand aan de arm van de blonde lusteloos iaat hangen, alsof hij haar niet het minst interesseert. Zo is de zwarte man gerust en de blonde weet tóch wel hoe het met haar gesteld is. Hij speelt het spel graag mee, want hij wil haar geen moeilijkheden bezorgen. Voor het uiterlijk mag ze gerust doen alsof ze geen zier om hem geeft. Van binnen weten ze allebei hoe laat het is. Dus de zwarte is haar man, en de blonde haar geliefde vrind. Het is ook best mogelijk dat ze dol verliefd is op haar man en verrukt over het feit dat ze een dagje samen uit zijn zon der de kinderen. Maar haar man is een introverte natuur. Hij houdt plichtmatig van haar, maar laat nooit iets mer ken en schaamt zich om haar te vertroetelen. Hij moet een beetje uit zijn tent gelokt worden en daar is jaloezie een uitstekend middeltje voor. Dus probeert ze aanhalig en poeslief te doen tegenover de vrind, ze heeft hem uitdruk kelijk meegevraagd alsof ze zijn gezelschap op hoge prijs stelt en streelt hem openlijk over de pols, zodat haar man zich tot een afgunstige tegen actie zal opwerken. Hij merkt best dat ze flirt aan die ande re kant, maar hij doet voor lopig alsof hij niets in de ga ten heeft. De vrind vraagt zich af wat dat moet met dat gestreel, maar schikt zich vro lijk in het onvermijdelijke, onder het motto: het is van daag een gekke dag. Dus de blonde is haar ge liefde man en de zwarte haar vriend, die als animator wordt misbruikt. Het is natuurlijk ook nog mogelijk dat de vrouw ver liefd is op de vrind, maar dat hij te traag is om dat te be grijpen. Daarom flirt ze open lijk met haar man, opdat de vrind jaloers zal worden en wat meer aandacht aan haar zal besteden. Ze legt haar vinger liefkozend op de arm van haar man, omdat ze de vriend tot actie wil aanzetten. Dus de zwarte is haar man, maar de blonde haar geliefde vrind. Ofschoon het uiteraard ook mogelijk is dat de vrouw haar vrind wil animeren om daardoor haar man reden te geven tot jaloezie. Dan zou ze dus haar hand op de pols van haar man laten rusten om de vriend uit zijn romantische tent te lokken, teneinde hem te brengen tot attenties waar door haar man afgunstig zou worden en zich meer aan haar gelegen zou laten liggen. Natuurlijk is het ook niet onmogelijk dat ze dit laatste wil uitlokken om de vrind des te vuriger naar haar gunst te doen dingen. Dan zou ze dus toch verliefd zijn op de blonde en getrouwd met de zwarte. Zou het echter niet zo kunnen zijn dat ze die vrind om haar gunst wil laten dingen om daardoor indirect toch weer haar man wat attenter te ma ken? Dan zou ze dus toch meer om haar man geven dan om de vrind. Er is ook nog een andere veronderstelling mogelijk, na melijk datNee. Het is tóch eenvoudiger om in een waterdruppel te kijken dan in een mens. Liefde in de praktijk Het was een jonge mevrouw en ze leek van heel wat dingen zeker. Bijvoorbeeld dat ze haar kinderen met geen ander middel opvoedde dan met liefde. De jon ge mevrouw deed deze welluidende me dedeling in een gezelschap dat blijkbaar geen aanleiding vond hierop anders dan met een eerbiedige knik te reageren. Ik hoefde me niet als lid van dit gezelschap te beschouwen, daar ik er slechts een ogenblik toevallig bij beland was. Aan de ze omstandigheid ontleende ik het recht mij enige twijfel te veroorloven, waaraan ik echter geen uitdrukking gaf. Men kan de sfeer van een zo homogeen gezelschap beter niet verstoren, zeker wanneer men er niet bij hoort. Ik zweeg dus, maar liet, toen ik het gezelschap ontgleden was, mijn gedach ten spreken. Ik herinnerde me jaren her gelezen te hebben overeen jongedarrpe die examen deed voor de akte van on derwijzeres. Er werd haar gevraagd over welke tuchtmiddelen de leerkracht be schikte en haar antwoord luidde letterlijk hetzelfde als wat ik zojuist gehoord had: de liefde. Het is een aangenaam verschijnsel dat er te allen tijde figuren zijn die de we reld en haar problemen op zulk een on gecompliceerde wijze tegemoet treden. Zij vormen een verfrissende tegenhanger van vele zwaarwichtige, op piekeren en ont leden beluste lieden. Jammer dat hun ver frissende werking niet tot oplossing van ook maar één probleem bijdraagt. Dat gezelschap dat bleef zwijgen, had in zekere zin gelijk, want wat moet men aan met een waarheid als een koe? Al leen een onmens lapt de liefde aan zijn laars. Wie op de naam mens gesteld is, huldigt de liefde. En stelt hij er prijs op bovendien een verstandig mens te zijn, dan zal hij erachter proberen te komen hoe hij, uitgaande van deze grondvoor waarde, in de algemene praktijk des le vens en in vele speciale gevallen moet handelen. Er zullen hem dan diverse za ken duidelijk worden. In de eerste plaats dat de liefde niet een grootheid is die men als een koe ten tonele kan voeren en vervolgens uitmelken. Zolang men de liefde in generaliserende dweepzucht aan hangt, produceert men niet veel anders dan slagen in de lucht. Schudt men de dweperij af en probeert men scherp en nuchter te kijken, dan blijkt niets zo moei lijk te zijn als het beginsel der liefde toe te passen te midden van een realiteit die tal van harde, grimmige, om niet te zeg gen wrede aspecten vertoont. De handhaving van dit beginsel en het bewaren ervan door alle tegenspoeden en teleurstellingen heen, betekent niet min der dan een voortdurende strijd van de mens met zichzelf. Met zijn eigen egoïs me, zijn agressie, zijn wankelmoedigheid, zijn neiging de zaken maar op hun be loop te laten en het zich gemakkelijk te maken. Het vereist een optimisme, waar naast dat van de hierboven aangehaalde jongedames tot onherkenbaarheid toe verbleekt. Toch is er geen reden hun luchthartig heid te laken. Het is een eigenschap die zichzelve straft en ik beschik over vol doende liefde om dit met spijt te con stateren. 'Advertentie Opzienbarend. De man waarop men onlangs 'n opzienbarende longtransplantatie toe paste in de universiteit van Mississippi, is een gevangene die een levenslange ge vangenisstraf uitzit wegens moord. De long die hij kreeg was afkomstig van een man die onverwachts aan een hartaanval overleed. De goede zeden. In Turijn zijn twee sa menstellers van een bloemlezing van tegen het Francobewind gerichte Spaan se gedichten veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden en 'n boete van 10.000 lire om dat één der gedichten in strijd werd geacht met de goede zeden. De beklaag den was ook belediging van de gods dienst ten laste gelegd. Een kusje voor de prinses. Een onbe kend mannetje, beschreven als „klein, rustig en niet agressief", heeft woensdag avond geprobeerd prinses Margaret te kussen toen zij het Sadler Wells thea ter in Londen wilde binnengaan. Toen de prinses bij de deur aankwam, ren de hij naar voren en poogde haar te kussen, maar hij werd door een functio naris tegengehouden. De prinses keek even verschrikt, maar praatte daarna kalm verder met de gasten. Stap vooruit. Gouverneur Combs van de zuidelijke Amerikaanse staat Kentucky, heeft een order uitgevaardigd waarbij rassenscheiding in alle zaken die met staatsvergunning werken verboden is. Hieronder vallen restaurants en cafeta ria's, die vergunningen moeten hebben en café's en bars. Dertig jaar. In Galesville, in de Ameri kaanse staat Wisconsin, is een 49-jarige vrouw bevrijd uit een kamer waarin zij door haar ouders 30 jaar lang gevan gen is gehouden. Haar lichaam, haar gezicht en handen waren bedekt met diepe littekens en haar verwarde ha ren hingen tot haar borst.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 3