m Kennedy kwam naar Europa als voorvechter van een idee Internationalisme" tegen De Gaulle's nationalisme AEG v BIJ 2 DRIEUNGPAKKEN M. A. Reinalda 75 Jaar Haarlemse arbeiderszoon klom op tot hoogste bestuurspost ZOMERMANTELS Ministers Beerman en Luns naar de pauskroning Pakistaanse zeeman Het sprookje van iedere dag Landbouwmanifestatie Wijsheid I v. Afscheid DONDERDAG 27 JUNI 1963 4 I i v H - 'V «s >*SVA i 4* H t A* ii* v A; T-s\i cv 77? r Uitdaging Kerkelijk nieuws v'. v V"' v s s|„s-.,N j! is x W m'vi - Vv' - fU*:' t§K - V - -- - -.- V ^sFï- - SvVSfv; xi s •-••■ Nederland zal zondag bij de kroning van paus Paulus de zesde te Rome vertegen woordigd zijn door een bijzondere missie, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Deze missie zal bestaan uit de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, de ambassadeur te Vaticaan stad, F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant et d'Ansembourg en mr. D. J. M. van Thiel Coovels van het ministerie van Buiten landse Zaken. Maar drie minuten bleef president Kennedy gisteren bij de Brandenbur ger Tor, waar hij van een verhoging af voor het eerst de muur en het daar achter liggende Oost-Berlijn kon zien. Veel zag hij echter niet, want de com munisten hadden met enorme rode doeken de doorkijk door de poort af gesloten. Op een Oostduits bord voor de poort kon Kennedy lezen, dat in Oost-Duitsland de afspraken van Yalta en Potsdam tot vernietiging van het Duitse militarisme en nazisme, waren nagekomen. „Wanneer zal dat ook in West-Duitsland het geval zijn", zo eindigde de tekst. (Telefoto) Het Haagse gerechtshof heeft een 43-ja- rige Pakistaanse zeeman wegens overtre ding van de opiumwet veroordeeld tot drie maanden en veertien dagen gevagenis- straf met aftrek van drie maanden voor arrest. De zeeman arriveerde in het begin van dit jaar met een Engels schip in Rotter dam. Bij controle werd op hem 3400 gram opium aangetroffen. Het was zijn bedoe ling dit verdovende middel te verhande len. De rechtbank te Rotterdam legde hem hiervoor zes maanden gevangenisstraf op. Twee weken geleden vroeg de procureur- generaal een milde straf vier maanden met aftrek omdat de zeeman in het huis van bewaring de mededeling kreeg dat drie van zijn vijf kinderen bij de overstro mingsramp in Pakistan zijn omgekomen. Advertentie De meest krachtige handige steelstof- zuiger uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in A VAMPYRETTE ACVJ de LUXE f 135.- Polirette f 145,- Tapijtklopper f 123.- Populair over de hele wereld: de vlot han teerbare steeistofzui- ger. AEG Vampyrette de Luxe. Hangt in een klein hoekje altijd voor onmiddellijk gebruik gereed. Heel krachtig, heel handig. Papieren stofzakken. Geen rom mel. Practische hulp stukken. En uit te breiden met vloer- wrijver of met de spe ciale tapijtklopper Zuigen, kloppen en borstelen of wrijven met 2 krachtige mo toren. Uniek. AEG. AMSTERDAM metdeproducten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis Met twaalf tegen acht stemmen heeft het bestuur van het landbouwschap beslo ten 12.000 te fourneren als bijdrage ln de kosten voor het maken van de „blauw drukken" voor een permanente manifesta tie van de landbouw en met de landbouw verbonden handel en industrie, in te rich ten in oostelijk Flevoland of bij Utrecht. De acht tegenstemmen kwamen alle van afgevaardigden van landbouw-organl- saties. De landarbeidersafgevaardigden en een minderheid van de vertegenwoor digers der landbouworganisatie* waren voor. (Van onze correspondent) BONN President Kennedy is uit West-Duitsland vertrokken, alle politici, journalisten Isn televisiekijkers uitgeput en ademloos achterlatend. Wat was de opzet van dit bezoek en welk effect heeft het gehad? Die vragen zullen nu beantwoord moeten worden. Kennedy kwam, ondanks alle stemmen die hem aanraadden zijn reis uit te stellen, naar Europa, omdat hij meerit dat het Westen in een hoogstbelangrijke overgangs periode is, een periode waarin het moei zaam naar eenheid streeft en waarin 2 belangrijke staatslieden die de afgelopen jaren voor de stabiliteit zorgden, op het punt staan af te treden: Adenauer en Macmillan. In dit tijdperk van verschui vingen, van tastend zoeken naar nieuwe vormen van samenwerking, is Kennedy naar Europa gereisd om zijn denkbeel den over de vonn die het Westen moet aannemen naar voren te brengen. Denk beelden die vrijwel lijnrecht in strijd zijn met die van die andere westelijke staatsman met politieke denkbeelden: Charles de Gaulle. Zonder de lange Fransman te noemen ontwikkelde Kennedy zowel op zijn pers conferentie van maandag als in de Paulskirche dinsdag zijn conceptie van een Atlantische gemeenschap, militair, economisch en politiek, in bewoordingen die kennelijk mede tot Parijs gericht wa ren. Zo zei hij dat wij in een tijd van internationalisme leven en niet meer van nationalisme, dat de Verenigde Staten hun stenen op het spel zetten voor de defensie van Europa, omdat zij Europa's vrijheid voor hun eigen vrijheid nodig hebben (wat I)e Gaulle altijd openlijk in twijfel ge trokken heeft), dat heel Europa zich aan een moet sluiten om een gelijkwaardige partner van de Verenigde Staten te zjjn (en niet, zoals De Gaulle wil, alleen een aantal continentale staten) en dat een At lantisch partnerschap de toekomst heeft (en niet een gaullistisch Europa als derde macht). Het duidelijkst sprak Kennedy over de defensie. De Gaulle's lievelings project, een eigen atomisch afschrikwapen te construeren, noemde hij: terugzetten van de klok. De hele Westduitse pers bleek zich in artikelen over de woorden van de Ameri kaanse president bewust van deze samen hangen en niemand laat zich dan ook uit het veld slaan door de bewering van Ame rikaanse autoriteiten dat het niet de be doeling van Kennedy zou zijn geweest met De Gaulle of met iemand anders te pole miseren. De New York Times suggereert zelfs dat Kennedy met zijn woorden de Franse president opzettelijk heeft uitge daagd, in de hoop dat De Gaulle bij zijn bezoek aan de bondsrepubliek in de eerste week van juli de handschoen zal opnemen en zijn eigen denkbeelden tegenover die van de Amerikaan zal zetten. Van Franse kant is echter al gezegd dat dit onwaar schijnlijk is, omdat De Gaulle naar Duits land gaat voor een werkbezoek, waarbij geen gelegenheid zal zijn voor het afleg gen van politieke verklaringen. Uitdaging aan het adres van De Gaulle of niet, zeker is dat Kennedy heeft gepro beerd de Westduitsers te winnen voor zijn Atlantische conceptie. Wel beseft hij dat op dit ogenblik alle troeven nog in handen van Parijs zijn en dat De Gaulle voorlopig het struikelblok blijft voor een eenwor ding van Europa, een Atlantische gemeen schap, enzovoort, maar hij schijnt te ho pen op de lange duur te kunnen winnen als de met Frankrijk via een verdrag verbonden Westduitsers aan zijn kant staan. Vooral na een aftreden van De Gaulle zouden er mogelijkheden komen voor de Westduitsers het zwaartepunt van de alliantie naar Bonn te verleggen. En dan ls het van het allergrootste belang dat de bondsrepubliek Atlantisch, inter nationalistisch is ingesteld en niet meer gevangen is in het negentiende eeuwse nationalisme van De Gaulle. Kennedy is ook naar West-Duitsland ge komen om sympathie te verwerven voor zijn coexistentiepolitiek tegenover Moskou. Uit zijn rede gisteren voor de Westberlijn- se universiteit was op te maken hoe nauw deze politiek samenhangt met zijn Atlan tische denken. Een verenigd Westen, waarvoor een Verenigd Europa voorwaar de is, kan als sterke totaliteit zaken doen met de Russen, die dan zullen inzien op andere wijze niets te bereiken, zo zei hij. Dan komt ook een Duitse hereniging mis schien in zicht. In elk geval zal echter nooit iets over het hoofd of ten nadele van één van de leden dezer westelijke totali teit geregeld kunnen worden. En dat klonk alsof Kennedy zei: help mij de Atlantische gemeenschap te verwezenlijken en je hoeft niet meer bang te zijn dat ik het met de Russen op een akkoordje gooi ten nadele van West-Duitsland. Met deze woorden nam Kennedy overi gens zijn ongenuanceerde uitlating over de onmogelijkheid om met communisten sa men te werken, die hij voor het Schöne- berger Rathaus deed, terug. In zijn strijd vaardigheid ging de president op het raad huisplein tegenover de 400.000 jubelende Westberlijners trouwens een paar maal verder in zijn veroordeling van het com munisme dan men van hem gewend is. Bij zijn besprekingen in Bonn bracht de Amerikaanse president verder concreet naar voren, dat hij graag zou zien dat de Westduitsers grotere offers brengen voor de zaak van de vrijheid. Bijvoorbeeld zou Bonn, dat nu slechts zeven percent van het nationale Westduitse produkt aan de fensie uitgeeft, net als de Verenigde Sta ten 10 percent kunnen besteden. Kennedy en Adenauer spraken ook over de multi laterale zeestrijdmacht met kernwapens. Volgens goed geïnformeerde Amerikaanse kringen zouden de beide mannen besloten hebben deze kwestie voorlopig te laten rusten, omdat noch de Britse premier Macmillan noch de Italiaanse interim-pre mier Leone op dit gebied besluiten zal willen nemen. Over deze kwestie zal trou wens uitvoeriger gesproken kunnen wor den als de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, eind juli naar Bonn komt. Tenslotte, maar niet in de laatste plaats, kwam Kennedy naar West-Duitsland om tegenover de bevolking nogmaals te getui gen van de Amerikaanse verbondenheid. Daarmee hoopt hij bij de Westduitsers sympathie te oogsten. Die sympathie kan Kennedy goed gebruiken. In de eerste plaats voor zijn binnenlandse positie (hij zei dat vrij duidelijk bij de besprekingen in Bonn), voorts tegenover De Gaulle, die vorig jaar september zulk een triomfale tournee door de bondsrepubliek maakte, en tenslotte tegenover al die politici in Bonn die denken een francofiele politiek te moeten voeren om de bevolking te ple zieren. Advertentie .Vis' plastic emmer SUNIl MORGEN, 28 JUNI, wordt Marius Antoon Reinalda vijfenzeventig jaar. Dat betekent het einde van de laatste openbare functie welke deze „grote zoon van Haarlem" nog vervulde, die van lid van de Raad van State. Hij mag dan sinds 1947 naar Utrecht en vervolgens naar Den Haag verhuisd zijn, voor de Haar lemmers, inzonderheid voor de ouderen onder hen, is Reinalda steeds een der hunnen gebleven. Zij zien hem nog steeds als raadslid, als wethouder, als burge meester tenslotte en bovenal als een stadgenoot met een onverflauwde belang stelling voor het reilen en zeilen van de Haarlemse gemeenschap. WAT BIJ EEN figuur als Reinalda voor al opmerkelijk is, is dat hij in brede lagen der burgerij populair is geworden zonder dat hij naar die populariteit heeft ge streefd. Reeds in de jaren dat de Sociaal- Democratische Arbeiders Partij, de S.D.A.P., een felle en principiële opposi tie bood tegen de destijds heersende po litieke opvattingen, liet de heer Reinalda een bedachtzaam geluid horen, al behoef de men aan zijn beginselvastheid waar het maatschappelijk bestel in het geding was niet te twijfelen. Reinalda is geen agitator, hij schuwt het mond-radicalisme. Toch heeft hij dat in zijn Jonge jaren veel moeten aanhoren. De ouderlijke woning in de Kleine Hout straat, waar zijn vader een geheel-ont houderskoffiehuis dreef, was in de woelige jaren van de spoorweg- en andere stakin gen vaak het trefpunt van socialistische vogels van diverse pluimage, vele échte idealisten, maar ook wel eens figuren die het socialisme van die dagen uitsluitend van de rumoerige buitenkant kenden. Reinalda heeft het socialisme altijd meer in de diepte dan in de breedte willen beleven. Daarom bestond er voor hem ook geen tegenstelling tussen zijn politieke ge zindheid en zijn uiterlijke verschijning, welke steeds die van de keurig geklede, aristocratische heer was. MISSCHIEN DAT HET juist zijn wijs heid ls geweest het betrekkelijke in alle meningen en situaties te onderkennen, wei- Advertentie HET MERK 4engme>tstof voor kamerplanten 6S°/o - 100 grs - 65 ets Volop bloei en groei bouw het zevende eeuwfeest van hun stad vierden. Er steeg een on-Haarlems gejuich op na de voorlezing ervan. Krap ander half jaar later werd een ander konink lijk besluit met veel minder geestdrift ontvangen, hoezeer men ook instemde met de vererende inhoud. De heer Reinalda werd benoemd tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Hij werd, zoals hij zelf zei, „de eerste rooie Com missaris der Koningin". DAT WERD DUS een afscheid van Haarlem. In de laatste raadsvergadering welke hij leidde smaakte hij de voldoe ning het voorstel tot de terugkeer van de vrijwillige brandweer aangenomen te zien. Hij was daar zeer aan gehecht, het be tekende voor hem een stuk Haarlemse traditie, zoals hij ook gehecht is aan het ke hem hogerop heeft gebracht, zowel in het bedrijfsleven, als ln de politiek. Het bedrijfsleven: dat was voor alles de uitgeverij H. D. Tjeenk Willink, waar hij, als jongste bediende begonnen, op de stoel van de president-commissaris eindig de. Het fpnds van Tjeenk Willink strookte ook helemaal met zijn aard. Met voor liefde citeerde hij uit de werken van de geschiedenlsfilosoof prof. dr. Johan Hui- zlnga, vooral uit „In de schaduwen van morgen". In de politiek: dat was een vrijwel permanent lidmaatschap van de Haar lemse gemeenteraad en twee wethouders schappen tussen de beide wereldoorlogen. In 1945 werd hij tot burgemeester van Haarlem benoemd. Het koninklijk besluit kwam af op de avond dat de Haarlemse notabelen in het Gemeentelijk Concertge- De heer M. A. Reinalda houdt een toem spraak na zijn installatie als bur gemeester van Haarlem op 20 december 1945. Haarlemse mannenkoor „Caecilia", waar van hij de beschermheer is. En na het Utrechtse gouverneurschap kon M. A. Rei nalda als voorzitter van een der afdelin gen van de Raad van State nog dikwijls zijn „inside information" laten blijken wanneer het om zaken van de stad aan het Spaarne ging. Hij wist door de inne mende manier waarop hij die functie ver vulde, vele eenvoudige burgers, die bij het hoogste bestuurscollege in den lande hun recht kwamen zoeken, dadelijk op hun gemak te stellen. EN DAT 18 wellicht de opvallendste eigenschap van deze geboren bestuurder: M. A. Reinalda hü treft tegenover de meest uiteenlopende karakters feilloos de juiste toon. In wezen is dat een consequentie van een te zeld zame eigenschap: het ingeschapen respect voor de medemens. Daarom wensen tal lozen uit totaal verschillende maatschap pelijke kringen M. A. Reinalda op zijn vijfenzeventigste verjaardag nog een ge zegende levensavond toe. De heer Reinalda is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en grootoffi cier in de orde van Oranje-Nassau. Advertentie 49.50 - 59.50 en 69.50 Het betere middengenre tegen betaalbare prijzen. Grote Houtstr. 167 - Tel. 16062 Bedankt voor Holwerd P. Sijtsma te Nederhorst den Berg. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Zuidbroek W. Wierenga te Noordbergum. Beroepen te Brampton (Ontario, Canada) D. de Jong te Middelstum. Bedankt voor Abbotsford (B C., Canada) (Can. Ref. Church) J. Mulder te Home- wood-Carman (Man., Canada) (voorheen te Gees (Dr.).

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 4