Voorlichtingsavond De V.D.S.W. of te wel? de vrije scholieren r- O Verduistering van kasgelden van hengelaarsvereniging HOOGOVENS IJMUIDEN jBrieven aan de redactie. Een beschouwing van een man die er middenin zit Voor uw vakantie ZegWilma. In en om 4e stad se HAARLEMSE RECHTBANK ^4 Eksterstraat Vrijwilligsters voor actie Dousadj nodig Dansen voor Dousadj Tien maanden geëist wegens inbraak Postzegels besteld onder valse naam DONDERDAG 27 JUNI 1963 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Geldboeten tegen elk der verdachten geëist Op vrijdag 28 Juni a.s. zal een voorlichtingsavond met filmvoorstelling worden gehouden voor fabriekspersoneel en vaklieden over werken bij in Rest. Brinkmann, Grote Markt 9, Haarlem. Aanvang 'a avonds om half acht Uw vrouw of verloofde Is eveneens welkom. (De max. leeftijd voor aanneming is ca. 45 jaar.) JAAP BUYS Jr. Werkplaats bij Grote Gasthuis ingestort Jaap Buijs Voor maar 25 ct. drink ik een lekkere kop koffie in de koffiebar van de CO-OP als ik mijn boodschappen doe 's morgens. Ga morgen eens mee, dan kun je zélf proeven hoe goed de koffie daar is. I I I I I I I I I I I I I I I I J Ja, mevrouw, doe ook Uw dage lijkse boodschappen in onze mo derne Supermarkt èn drink meteen een heerlijk kopje koffie in de gezellige koffiebar. Een kop geurige koffie voor 25 ct. of koffie mèt gebak voor één dubbeltje meer. Daar kunt U het zelf niet voor zetten. Loop morgen meteen even door. U zult er verrukt over zijnl Verkeersbrigadiers naar het circus Bijna 28 mille voor Rode Kruis Haarlem VAKANTIE n nieuwe camera Fotohandel HEUPERS Zandvoortselaan 163 - Heemstede Officier eist zes maanden Advertentie Het besluit van het Haarlemse gemeen tebestuur bij wijze van proef de leerlingen van de openbare lagere en kleuterscholen tussen de pinkstervakantie en de grote vakantie op zaterdag vrijaf te geven, heeft, begrijpelijk, reacties uitgelokt. Zo| hebben in ons blad al verscheidene lezers hun standpunt naar voren gebracht. De vijfdaagse schoolweek is een actueel probleem, waarbij belangen een rol spe len die In vele gevallen moeilijk met el kaar te verenigen zijn. In de kringen van degenen die ten nauwste bij deze proble- matiek betrokken zijn, zoals de onderwijs organisaties, is men zich van de moeilijk- Gelijke straffen eiste de officier van Jus titie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Bredius, vanmorgen tegen drie leden van een Haarlemse hengelaarsvereniging, die zich moesten verantwoorden voor het ver duisteren van gelden uit de verenigings kas. De officier baseerde zijn eis op het feit dat deze drie mensen van dezelfde vereniging een gelijke straf moeten ont vangen voor een daad waarbij ze alle drie nagenoeg gelijkelijk zijn betrokken. Hij eiste tegen elk een geldboete van 200 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Als eerste verscheen voor het hekje een heden bewust. Zo spontaan en stormach- 31-jarige Haarlemse loodgieter, die ervan tig als de invoering van de vijfdaagse werkweek zich ontwikkelde en als een steeds groter wordende sneeuwbal door ons maatschappelijk leven rolde, zo aar zelend komt de vijfdaagse schoolweek van de grond. Al verscheidene jaren buigen betrokke nen en belanghebbenden zich over deze materie. Er worden besprekingen gevoerd in organisaties van leerkrachten en in oudercommissies. In sommige plaatsen zijn enquêtes gehouden of proeven geno men. Nog onlangs hebben wij het resul taat gepubliceerd van zo'n opinieonder zoek, georganiseerd door de ouderraad in de gemeente Bloemendaal, het overkoepe lende lichaam waarin de oudercommissies van alle openbare scholen vertegenwoor digd zijn. Een fikse meerderheid van de ouders en verzorgers sprak zich uit tegen de vijfdaagse schoolweek gedurende het hele jaar. Een kleine meerderheid was voor een vijfdaagse schoolweek in de zomer. Nu kunnen dergelijke enquêtes, en ook proeven zoals thans in Haarlem worden genomen, wel nuttige aanwijzingen geven. Maar gaat men hiermee ver genoeg? Be staat niet het gevaar dat bij dit geën- queteer en geëxperimenteer het probleem te veel van het standpunt van de ouders en de leerkrachten uit wordt benaderd? We kunnen ons goed voorstellen dat leerkrachten naar allerlei andere catego rieën ambtenaren lonken en ook wel een vijfdaagse werkweek willen hbben. We kunnen ons voorstellen dat er ouders zijn die met hun kinderen van een lang week einde willen genieten, zo goed als er ook anderen zijn die juist een rustige zaterdag morgen zonder de kinderen prefereren. Bij alle overwegingen zal echter voorop moeten staan wat in het belang van het schoolkind is. Daarom menen we dat enquêteren en experimenteren niet voldoende zijn, wan neer niet in zo breed mogelijke kring diep- gaand overleg plaats heeft. We denken bij voorbeeld aan bijeenkomsten waar alle betrokkenen, zoals onderwij sinspecteurs, gemeentelijke o^derwijsautoriteiten, on derwijzend personeel, oudercommissies die zo mogelijk voor dit doel nog met een aantal representatieve ouders worden uit- beschuldigd werd in zijn functie van pen ningmeester een bedrag van tenminste 160 uit de kas van de hengelaarsvereni ging ontvreemd te hebben. De man ver klaarde het geld te hebben gebruikt om schulden van zijn bedrijf af te lossen. De officier van Justitie noemde de daad een op grove wijze inbreuk maken op het vertrouwen van de verenigingsleden. Vervolgens verscheen een 35-jarige kan toorbediende voor het hekje, die eveneens verdacht werd van het wegnemen van het geld. De nan gaf toe een bedrag van 160 gebruikt te hebben voor het aflos sen van de schulden van de zaak die hij samen met de loodgieter had gedreven. De kantoorbediende wist zich echter niet meer te herinneren of het wegnemen van dit geld te voren of achteraf met hem was besproken. De officier van Justitie wees erop dat de man aan de rechter commissaris verklaard had op de hoogte te zijn geweest. Hij eiste derhalve wegens medeplichtigheid een zelfde straf als tegen de loodgieter. De derde verdachte in deze zaak was de huidige penningmeester van de hen gelaarsvereniging een 25-jarige Haarlem se perser. Door een aangifte wegens dief stal in januari van dit jaar was de zaak aan het rollen gekomen. De man moest zich nu verantwoorden wegens het ver duisteren van een geldbedrag ten nadele van de vereniging. Ook tijdens de zitting hield hij vol dat hij niets verduisterd had, maar dat het geld hem was ontstolen. De officier van justitie achtte het een vreemde zaak dat het geldkistje met de gelden van de vereniging pas verdwenen bleek te zijn toen een kascontrole niet meer was af te wenden. Hij zei echter op grond van de feiten niet tot een wet tig en overtuigend bewijs van de verduis tering te kunnen komen, maar achtte de perser wel schuldig aan een onjuiste aan gifte van diefstal, omdat de man aan vankelijk had opgegeven dat een bedrag van 425,- ontvreemd was terwijl dit in feite slechts 267,- zou zijn geweest. Hier voor eiste hij tegen de perser eenzelfde straf als tegen beide anderen. De raadsman van deze verdachte, mr. J. H. van Wijk, memoreerde de grote warboel van deze zaak. Hij was van oor deel dat er waarschijnlijk niemand ooit achter zal komen wat er nu precies ge beurd is. Hij was van oordeel dat de per ser deze aangifte niet geheel juist had ge daan om zijn broer te dekken. Gezien de ze drijfveer en het gedrag van de voor gaande penningmeesters van de vereni ging achtte de raadsman een aanzienlijk lagere straf in dit geval op zijn plaats. Inlichtingen worden ook telefonisch verstrekt U gelieve dan te bellen 02550 (IJmuiden), 6611 (Hoogovens), toestel 9132. 's Morgens van 9.00-12.00 uur en 's middags van 2.00 - 5.00 uur. Vijfdaagse schoolweek (7). Als onderwij zeres met zestien jaar ervaring wil ik graag mevrouw A. W. B. - B. het volgen de antwoorden: Ook ik ben tegen de vrije zaterdag van de kinderen van de lagere school, maar.uit heel andere motieven. Ik ben voor een vrije middag geduren de de hele week voor kleine kinderen. Ik wil vooral heel duidelijk stellen dat de school geen kinderbewaarplaats is en dat ik mij niet een door het rijk betaalde „kin derjuffrouw" voel. Als moeder zou ik de vrije zaterdag voor mijn kinderen heer lijk vinden. Op zaterdag vindt men meer rust en stilte in duin en bos. Het hoeft niet veel te kosten; een kinderdhand is i gauw gevuld. En dan die fijne weekein den om het drukke westen te onvluchten. Als een gezin of moeder de vrije zater dag niet aankan, dan ligt de oorzaak bui ten de school. Dit kunnen vele oorzaken zijn: een te groot gezin, verkeerde werkin deling, moeilijke kinderen, zwakke gezond heid enzovoorts. Daarvoor moet de oplos sing elders worden gezocht, niet in de school. Mijn ervaring is dat de ouders zo weinig met hun kinderen ondernemen, en kele gezinnen uitgezonderd. Veel te veel moeders vinden ramen lappen belangrijker dan spelen of uitgaan met de kinderen, Ik zou tegen alle ouders willen zeggen Geniet meer van en met uw kinderen! U hebt ze maar zo kort en u bent ze zó weer kwijt. A.G.-E. Vijfdaagse schoolweek (8). Nu in de ko lommen van uw blad de vijfdaagse school week wordt besproken, verzoek ik u als insider om een plaatsje voor de volgende overweging. Bij deze kwestie zijn drie groepen betrokken: de leerlingen, de ouders en de onderwijzers(essen). En nu gaat het alleen om de belangen van de leerlingen De ouders staan krachtens de eenvoudi ge natuurwetten in dienst van hun kinde ren, de onderwijzers volgens door henzelf gekozen taak. Wanneer nu deskundigen aannemelijk kunnen maken, dat een vrije zaterdag, al of niet met compensatie in het geestelijke en lichamelijke, maar voor al morele belang van de kinderen gewenst is, dan, maar ook pas dan zal invoering van de schoolvrije zaterdag gewenst zijn. De maatschappelijke ontwikkeling moeten we er maar buiten laten. J. H., Haarlem. Advertentie Vader, echtgenoot, schoolhoofd, radio- en televisie-journalist, krantenlezer Hèèl lang geleden bestond er voor de krant een z.g. kom kommertijd. Gedurende een aantal weken in de zomer lag het (inter)nationale politieke verkeer stil, de ministers van gebreid, en oudere scholieren uit het ho- I Buitenlandse Zaken gingen fijn ger en middelbaar onderwijs met elkaar met va'kantie, de beurs deed van gedachten wisselen. Wellicht krijgt men op deze manier een basis waarop men in een problematische materie als deze een verantwoord besluit kan nemen. Intussen is het uit journalistiek oogpunt gewenst de analyse van het probleem zo helder mogelijk te belichten. Wij hebben het hoofd van de Bloemendaalse Harten- lustschool, de heer Jaap Buys jr., bereid gevonden ook zijn licht op het nog zo duistere probleem te laten schijnen in een beschouwing, die wij onze lezers-geïnteres seerden elders op deze pagina aanbieden. Advertentie Licht gewicht colberts v.a39.00 Bijpassende pantalons van Terlenka en Trevira in diverse prijsklassen. Nylon regenjassen 19.75 Weekenders van 13.90 tot 24.50 Strandsets 3-delig v.a19.75 Overhemden Bel O Fast en Tricot nylon van 12.75 tot 19.75 Zomerpyjama's in moderne donkere strepen12.50 Gen. Cronjéstraat la-lb - Telefoon 53334 Kleermakers sinds 1830 Woensdagmiddag omstreeks twee uur zag de chef van de technische dienst van het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem de muren van een op het ziekenhuisterrein staande werkplaats bij de Gasthuispoort wijken. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd. Nauwelijks hadden drie man een vier kante meter dakpannen van het gebouwtje gehaald of de muren begaven het en de werkplaats stortte met donderend geraas in. De brandweerlieden bemerkten tijdig het gevaar en stelden zich in veiligheid. Verhuizing. Met ingang van maandag 1 juli zal het bureau van de rijksmidden- standsconsulent voor de provincie Noord- Holland verplaats worden van Dreef 34 naar Dreef 28 in Haarlem. het kalmpjes aanen de arme journalisten zaten achter hun schrijfmachines te snak ken naar stof waarin kopij zat. Daar kwam dan het monster van Loch Ness weer aange- kwispeld, daar dook dan weer het gerucht op over een moge lijk vorstenhuwelijk enz. enz. Soms ook kwam een ingezon den stuk op de proppen, dat bleek aan te slaan. Als dat inderdaad het geval was. bofte die redactie: de lezers werden geactiveerd en die activiteit kon ettelijke kolommen vullen. Dat is helaas hèèl lang geleden. Tegenwoordig zit die redactie met een heel ander probleem: gebrek aan ruimte. En met de vraag: hoe selecteer ik mijn kopij? Wat is van alge meen belang, of wat achten mijn lezers van algemeen be lang? (Wat lang niet altijd het zelfde is). De ingezonden stukken kun nen daarbij een belangrijke aanwijzing zijn. Zo mogen we dan nu wel concluderen: ge zien het aantal ingezonden stukken over dit onderwerp is de kwestie van de vijfdaagse schoolweek er een van alge meen belang en uiterst urgent. Een intelligente vrouw, die zelf geen schoolgaande kinde ren meer heeft, bekende mij laatst: „Het is gek, maar ik ben het in deze kwestie altijd eens met het laatste ingezon den stuk dat ik er over gelezen heb. Wat denk jij er van?" En ik bracht haar in begrijpe lijke verbazing door te ant woorden: „Maar dat klopt, want die ingezondenstukken- schrijvers hebben uit hun omstandigheden en uit hun mogelijkheden redenerend allemóól gelijk". Daar is de moeder die schrijft: Om onze oudste zoon te laten studeren heb ik een part-time iob. De zaterdagochtend maak te het me tot nu toe mogelijk met m'n huiselijke werk weer bij te komen. Bij invoering van de v.d.s.w. kan dat niet meer". Ze heeft gelijk. Daar is de vader met de complete kampeeruitrusting en het terreintje in Castricum „We zouden er met het hele gezin vanaf vrijdag kunnen zitten. Maar dat ene meisje op het lyceum stuurt alles in de war". Hij heeft gelijk. „Mijn leerlingen zien nü al geen kans hun taken een beetje efficiënt over de hele week te verdelen. Let eens op, straks bij een v.d.w.s. voeren ze van vrijdag 4 uur af geen fluit meer uit en 's maandags ko men ze op school uitrusten van het weekend" zegt een leraar. Hij heeft gelijk. „Wij hebben een wagentje; met onze twee kinderen zou den we in het weekend heer lijk uit de randstad weg kun nen, maar dat heeft alleen zin bij een v.d.w.s Alweer gelijk. „Ontspanning, welja recrea tie heet dat tegenwoordig! Heeft U er enig idee van wat zo'n lang weekend met vier kinderen kost, wanneer je het z.g. produktief wil maken? En wanneer je thuis blijft voe len ze zich zwaar tekort ge daan". Hier hebben èn de ouders èn de kinderen gelijk. Wie over deze vraag maar enigszins objectief wil oorde len, mag niet uitsluitend de éigen wensen en mogelijkhe den als maatstaf nemen. Want die wensen en mogelijkheden kunnen eindeloos variëren, zodat wat voor de een een ze gen is, voor de ander tot een vloek wordt. Stelt U zich maar eens op het standpunt van: het gezin dat te klein be huisd is; het gezin met een grote tuin; het gezin met een of twee kinderen; het gezin met vijf of zes kinderen (op verschillende typen scholen); het gezin met het royale inkomen auto cara van); het gezin met de smallle beurs; het gezin met de inwo nende, hulpbehoevende grootmoeder; het gezin z.g. „zonder ver plichtingen"; de vader die de hele week op reis is; de vader die zes dagen achtereen op een bureau zit; de moeder die er naar snakt „eruit te breken"; de moeder die een baantje heeft; de vader in een continu bedrijf; de ouders met een eigen (winkel)zaak; het kind dat een uiterst laag studietempo heeft; het kind dat spelenderwijs de leerstof oppikt; Ziezo waarschijnlijk is het U nu helemaal niet meer mo gelijk om tegen die v.d.s.w. ja of nee te zeggen. Ofschoon het over een schóól- week gaat, hebben wij de school er tot nu toe buiten ge laten. Maar ook daar zijn uit eenlopende mogelijkheden. Kleuter- of vakonderwijs, L.O. of M.U.L.O., of M.O. Nijver heidsonderwijs of B.L.O. Huis werk of huiswerkloos. Exa mens of schooldiploma's. Maar wat vindt de onder wijzer, de leraar ervan? Welnu dé onderwijzer of dé leraar bestaat natuurlijk niet. Als hij kinderen heeft behoort hij bo vendien tegelijkertijd tot één (of meer!) van de vele hierboven genoemde groepen. En heeft hij geen schoolgaande kinderen, ja, dan heeft hij makkelijk praten, zullen velen beweren. Wanneer we nu echter eens niet alleen aan het gezin den ken, maar ook aan de taken die het onderwijs heeft opge dragen gekregen (door het Nederlandse volk) dan zien we de volgende feiten: 1. Praktisch alle leerplannen zijn overbelast; bij de meeste kan daar best wat af, maar bij alle ligt een massa stof te wachten om te worden inge voerd, soms op aandrang van de ouders, vaak op aandrang van het bedrijfsleven. 2. Het produktieapparaat kan men intensiever laten werken door het gebruiken van ver beterde methoden, machines enz. Het geestelijke apparaat waarmee onze kinderen zijn uitgerust heeft die mogelijk heid niet of slechts in heel beperkte mate. Een vergelij king met het invoeren van de achturige arbeidsdag gaat dus niet op. 3. Deftig gezegd: de wereld markt, de economische concur rentie, het verfijnen van pro- duktie- en distributiemetho den, de enorme groei van de exacte wetenschappen (po pulair gezegd: de baantjes van enige betekenis) gaan steeds grotere kennis en vaardigheid vergen. Het onderwijs kan daarom niet zelfgenoegzaam en toegeeflijk glimlachen: „Ach het loopt wel los, met minder gaat het ook wel". 4. Een zekere continuïteit, een gelijkmatige verdeling van de inspanning, geeft het hoog ste rendement. Het samenper sen van het schoolwerk in vijf dagen, de lange onderbreking met een jacht naar recreatie, komt dit rendement zeker niet ten goede. Het platteland, waar van oudsher (deels om huiselijk-economische redenen) een v.d.s.w. gebruikelijk was, biedt in deze ook alweer geen vergelijkingsmogelijkheid. Het weekend ademde daar een rust, die aan de randstad en het moderne verkeer volslagen vreemd is. Tot slot nog enige kantteke ningen: a. Er komen door onze va kantie- en kalenderindeling soms perioden voor waarin het schoolgaande kind wat extra-ontspanning nodig heeft. Bijv. lange strenge winters. Zonloze maart of april, met 'n late Paas. Al of niet onver wachte onderbrekingen zijn dna meer gemotiveerd dan het hele jaar door een lang week end. b. Invoering van de v.d.s.w. is mogelijk: óf met behoud van het aantal vrije middagen (d.w.z. inkrimping aantal les uren, minder rendement), óf met behoud van het totaal aantal lesuren, waarbij de vrije middagen vervallen (d.w.z. grotere opeenstapeling van werktijd en lesuren), óf met behoud van de vrije mid dagen en van een aantal les uren (d.w.z. een bizonder ver zwaarde lesrooster). c. Te vaak denkt men bij ge deeltelijke invoering in de eerste plaats aan de zomer waarin de kinderen echter juist wèl aan hun trek komen. In de afgelopen strenge winter echter zou het voor velen een opluchting geweest zijn als het hele gezin niet ook nog op zaterdag bij kunstlicht moest opstaan en ontbijten, maar die hele dag vrij had. d. Wie dit onderwerp bena dert zonder zich af te vragen: Hoe staat het met de algemene recreatiemogelijkheden? loopt gevaar de kwestie zoal niet egoïstisch dan toch wel ego centrisch te beoordelen. e. Een enquette onder de ouders over de v.d.s.w. heeft weliswaar een zekere infor matieve betekenis maar het is een steekproef van slechts zeer tijdelijke waarde. De mening van die ouders verandert n.l. snel met de zich wijzigende omstandigheden. fEnvóór de ingezon- denstukkenschrijvers weer in hun pen klimmen: de schrijver van dit artikel is onderwijzer, hij heeft twee kinderen die voortgezet onderwijs volgen (ook zaterdags). Hij zou het zélf héél prettig vinden zater dags vrij te zijn. Hij meent echter de voor- en nadelen van dit systeem objectief te gen elkaar te moeten afwegen en staat dan uiterst sceptisch tegenover invoering van de v.d.s.w. V,- (met ruim parkeren vlèk voor de deur!) Het goede werk dat de verkeersbriga- diers dagelijks in Haarlem verrichten ten behoeve van het veilig oversteken van hun medescholieren is voor de directie van circus Sarrasani aanleiding deze kin deren uit te nodigen voor de openingsvoor stelling op zaterdagmiddag 29 juni. De klaar-overs moeten zich om half drie ver zamelen op de Spanjaardslaan bij de Wa genweg. De campagne die het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Haarlem en omstreken, ge voerd heeft, heeft totaal 27.737,40 opge leverd. In Haarlem was het bedrag f 20.100.88, in Heemstede f 3831,68, in Bloe mendaal ƒ3188,20 en in Bennebroek 616.64. De Actie Dousadj begint in Haarlem vlot te lopen. Volgende week zal een tien tal auto's van zes tot negen uur 's avonds met dertig meisjes door Haarlem, Heem stede, Bloemendaal en Zandvoort rijden. Zij krijgen tot taak huis-aan-huis drink glazen, fotomappen en grammofoonplaten te verkopen. Hoewel zich reeds een aantal meisjes heeft opgegeven, zijn er nog vrijwilligsters nodig voor een of meer avonden. Men kan zich opgeven bij de N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij, Overtoom 399 in Amsterdam, tel. 020-81234. Advertentie Zaterdagavond 6 juli gaan de beentjes van de vloer ten bate van de Actie Dou sadj. De directie van restaurant Brinkmann in Haarlem heeft de Hildebrandzaal aan de Smedestraat beschikbaar gesteld voor een dansavond voor jongeren. Het vooral bij Haarlemmers bekende jazz-combo „The Diamond Five" onder leiding van Cees Slinger zal de muziek verzorgen. De kaartverkoop 2,50 per persoon heeft zaterdag 6 juli aan de zaal plaats van vier tot zes en van zeven tot acht uur. Tien maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, van welke tien maan den vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar, toezicht van het Nederlands Genootschap en onder behandeling van een psychiater stellen was de gecompli ceerde eis van de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Bredius. vanmorgen tegen een 35-jarige verkoper ntt Amsterdam. De men wordt ervan verdacht op 9 februari van dit Jaar in Aerdenhout te hebben ingebroken. Hij zou toen een geld kistje met een bedrag van 150,- en sieraden en snuisterijen ter waarde van ongeveer f 7.000,- hebben gestolen. De man gaf de diefstal toe. Wat er met het gestolene gebeurd was wist hij niet, want hij zou het geheel ongezien voor een be drag van 75,- van de hand hebben ge daan. De raadsman van verdachte, mr. Jan- sonius, schetste de bui van grote moede loosheid waarin verdachte destijds tenge volge van huiselijke en lichamelijke moei lijkheden zou hebben verkeerd. Hij sprak als zijn oordeel uit dat deze man zo spoe dig mogelijk weer onder normale mensen geplaatst moet worden en vroeg derhalve de man zo vlug mogelijk in vrijheid te stellen Tegen een 26-jarige handzetter uit Haar lem eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank vanmorgen een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De preventieve hechtenis wilde de officier op de straf in mindering bren gen. De handzetter stond terecht voor wat de officier noemde een opeenvolging van strafbare feiten. Hij had onder valse naam een bestelling aan postzegels ter waarde van 657, ge daan bij een Rotterdamse handelaar. De zegels moesten gezonden worden naar een adres in Haarlem, waar een kennis van verdachte woonde. Hier had hij zelf de postzending opgevangen en een valse hand tekening op de desbetreffende lijst van de besteller gezet. De man, die alle feiten toegaf, om schreef in korte trekken de moeilijkheden die hem tot deze daad hadden gebracht. Deze bleken te bestaan in huisvestings problemen. Hij had als verwoed postzegel verzamelaar gemeend met het verkopen van postzegels voldoende geld bijeen te kunnen brengen om een ander huis ter beschikking te krijgen. Ook de raadsman, mr. Thijssen, sprak in deze geest. Hij schilderde de verdachte als een nerveus type, die kost wat kost uit zijn huisvestingsproblemen wilde ko men en daarvoor een niet toelaatbare daad had gepleegd. Hij vroeg de rechtbank de verdachte een zodanige straf op te leg gen dat hij bij de uitspraak in vrijheid kan worden gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 5