Gebrandschilderd raam voor Koningin Wilhelminaschool i Vernieuwd Dr. Rutgershuis gaat zaterdag officieel open Verkeersmaatregelen tijdens Internationale Honkbalweek TYPHOON 1963 9 GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM Timmert u mee?1' in volle gang 10 Pet der Parijse bevolking lijdt aan luchtvergiftiging tegen alle insecten Ir. J. H. Krietemeijer hoogleraar in Delft GEBR. EVERTS Peters nog steeds aan de leiding mm uitzonderlijk kleurrijke, bijzonder heldere, zonnige kleuren, kleuretl, kleuren finest scotch whisky. DONDERDAG 27 JUNI 1963 v V HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 CT 18 DMFILM 4» 4j§ EXX3Ï3 Feestprogramma in Zandvoort MACHTIG MOOI I vanaf 848.— VAN VELZEN Kort nieuws Uitspraken ^HAARLEMSE RECHTBANK Koningin en prinses bij uitreiking Erasmusprijs Receptie van drie tot vijf uur in hotel Lion d'Or lis» isipÉti KOELKASTEN vanaf 285.- Tarcisiusgroep neemt koetshuis in gebruik BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK ;v iKwj'W Schoolbestuur, leerkrachten, de nieuwe rijksinspecteur l.o. in de inspectie Haar lem, de heer G. Kok uit Overveen, als mede tal van ouders en verzorgers van de leerlingen van de Koningin Wilhelmi naschool voor lager onderwijs op protes tants-christelijke grondslag, hadden zich woensdagmiddag in de hal van deze lan delijk gelegen school aan de Dompvloeds- laan in Overveen verzameld ter bezichti ging van het gebrandschilderde raam, dat in de open ruimte in een muur van deze hal is aangebracht. Het betrof hier dus geen onthulling, want het raam werd reeds enige weken geleden aangebracht, doch slechts een bezichtiging, waarbij de voorzitter van het schoolbestuur, ds. D. ter Steege, op heel huiselijke wijze uitleg gaf, wat de ontwerper van dit glas-in-lood raam, ds. J. H. G. C. Kok, luthers predi kant in Weesp daarin symbolisch heeft willen uitdrukken. De ontwerper was ver hinderd bij deze bijeenkomst aanwezig te zijn, zodat ds. ter Steeg zijn taak had overgenomen. „Wij verkeren ook in een gelukkiger situatie vanmiddag naar dit fraaie raam Advertentie meer bellchtlngs-speelruim- te alle kleuren natuurgetrouw: helder, stralend rood - krach tig blauw - rijk genuanceerd groen milde tussentinten - natuur lijke huidskleur - ook bij flits foto's Agfacolor voor scherpe beel den in zonnige kleuren. $5 4150/349 D 10a De actie „Timmert u mee?" ten bate van het Ankerclubhuis aan de Bakenesser- gracht begint op volle toeren te draaien. Er zijn ongeveer 800 doosjes spijkers waarin een lot geborgen zit verkocht. In de middaguren is gelegenheid om aan het stalletje op het Houtplein doosjes te kopen. Bij de winkelactie zijn thans reeds on geveer 300 zaken betrokken. Men kan in de deelnemende winkels een groen kaartje kopen, dat recht geeft op een ankerbedel tje. Wat betreft de extra-prijzen is er een wijziging gekomen. Aanvankelijk lag het in dé bedoeling telkens de twintigste aanbieder van een kaartje behalve een bedeltje ook een ankerlepeltje te geven. Dit is nu in zoverre gewijzigd dat pas de vijftigste aanbieder een lepeltje krijgt. Hij ontvangt natuurlijk ook het anker bedeltje. Voor de 250ste aanbieder zijn er manchetknopen beschikbaar en voor de duizendste kampeermateriaal. Een gouden horloge is nu beschikbaar voor de vijf- en de tienduizendste aanbieder van een groen kaartje. Ook tal van andere activiteiten beginnen nu tot ontwikkeling te komen. Overwogen wordt in verband met het succes van de actie „Timmert u mee?" haar ta ver lengen tot 15 augustus. Het hoofd van de Koningin Wilhel- minaschool, de heer R. Stouthamer (links) en de voorzitter van het school bestuur, ds. D. ter Steege, bezichtigen het fraaie gebrandschilderde raam. te mogen kijken dan president Kennedy, die vandaag naar een „muur kijkt", zei de predikant. Bij de stichting van deze school hebben de ouders indertijd uit sympathie voor de verfraaiing van de school gelden bijge dragen waarvan een fondsje werd ge sticht. Dit raam is ten dele uit dit fonds bekostigd, aldus spreker. Het betekent een belangrijke verfraaiing van dit school gebouw. De predikant-ontwerper van dit raam heeft al tal van muurschilderingen, moza ïeken. betonreliëfs, draadplastieken en glas-in-loodramen op zijn naam staan, waarvan wat onze omgeving betreft onder meer voorbeelden te vinden zijn in de Christian Science kerk in Haarlem, de Bethlehemkerk in Velsen en de Opstan- dingskerk in Heemstede. Het raam werd vervaardigd in het atelier voor gebrand schilderd glas van de firma Bogtman in Haarlem. Het schoolbestuur was dadelijk enthou siast over de keuze van de kleuren en de symboliek van het raam, door ds. Kok ontworpen, aldus de voorzitter. Richtlijnen daarbij waren dat dit raam de leerlingen van een school met protestants-christelijke beginselen zou moeten aanspreken. En zo symboliseert dit raam wat er in de school gebeurt, namelijk het leiden van de jeugd onder de symbolen van de Drieëenheid: de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, de eerste voorgesteld door het zonlicht, de tweede door de vis, het oude symbool voor Christus, en de derde door de duif. Daar onder rechts ziet men een ark als sym bool van de kerk. De volwassen figuur op het raam symboliseert de onderwijzer(es) die de jongens en meisjes in het leven moet inleiden. Zij allen kijken in de rich ting van de zon, het geloof in God. Het hoofd van de school, de heer R. Stouthamer, voegde aan de woorden van de voorzitter nog toe dat de haan en de poes in het raam aangebracht, behalve de gezelligheid, de kinderen van het volle leven uit verwijzen naar het Licht, terwijl de zon, maan en sterren in de rechter bovenhoek van het raam ook het licht van God de Vader verbeelden. De Oranjevereniging „Zandvoort" heeft ook dit jaar de exploitant van het auto- scooterbedrijf aan de kop van de Zeestraat bereid gevonden, vrijkaarten te verstrek ken voor de leerlingen van de Zandvoortse lagere kleuterscholen voor een rit in een autoscooter. Tijdens de viering van de verjaardag van Prins Bernhard zaterdag zullen deze leerlingen onder leiding van de Oranjevereniging hiertoe tussen 9 en 12 uur in de gelegenheid worden gesteld. Om half acht zal een balletgroepje van de Nederlands Hervormde Zondagschool, afdeling Gemeenschapshuis, in dit gebouw een bijbels ballet uitvoeren. Onder leiding van de heer J. Wildschut zal des avonds de Zandvoortse muziek kapel in de muziektent op het Gasthuis plein een gastconcert geven, dat plaats heeft onder auspiciën van stichting „Tou ring Zandvoort" en de Oranjevereniging Zandvoort. Advertentie Ken nemerplein 14 - Telefoon 16033 Bazar Jn Beinsdorp. Ten bate van het dorpshuls ln Beinsdorp wordt op vrijdag 28 en zaterdag 29 juni een bazar gehouden ln de garage van de firma V. de Wal. De opening van deze bazar heeft plaats vrij dag 28 juni om half acht 's avonds. Bustochten naar de Veluwe. De af deling Haarlem van de Algemene Bond van Bejaarden stelt haar leden ln de ge legenheid op dinsdag 9 en donderdag 11 juli deel te nemen aan bustochten naar de Veluwe. Het vertrek heeft plaats vanaf de parkeerplaats bij het Haarlem-terrein. Advertentie VAT 69 Distillers. SCOTLAND LEITH. IMP. OUD HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 40-jarige metaalbewerker uit Haarlem veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en toezicht van het Le ger des Heils, met de bijzondere bepa ling dat binnen dertig maanden het door de Haarlemmer verduisterde bedrag wordt terugbetaald. De man had in zijn functie van penningmeester van een Haarlemse voetbalvereniging een bedrag van 1700 verduisterd. Bovendien had h(j een on juiste aangifte van diefstal bij de politie gedaan. Hij had namelijk verklaard dat hem een bedrag van 2400 ontstolen was, terwijl dit in feite slechts f 275 was ge weest. Dit bedrag had hij bovendien op de avond van de diefstal nog terugont vangen. De officier van Justitie had een week geleden negen maanden met aftrek, waar- PARIJS (Reuter) Ongeveer tien percent van de Parjjzenaars lijdt aan koolmonoxydevergiftiging zonder dat zfl zich daarvan bewust zijn. Dit is ge bleken uit steekproeven die de Parijse prefectuur op een tentoonstelling heeft laten nemen. Bjj een stand op deze tentoonstelling kon men een bloedmon ster laten nemen ter bepaling van het gehalte giftige stoffen. Van de ruim 100 vrijwilligers die zich de eerste dag aan meldden, kregen tien de raad de frisse lucht buiten de stad op te zoeken om dat hun bloed een hoger gehalte aan giftige stoffen bevatte dan toelaatbaar was. De schuld van deze luchtveront reiniging wordt gegeven aan voor namelijk de uitlaatgassen van auto's en slecht functionerende gastoestellen. Een groot gedeelte van de door kool- monoxyde vergiftigde proefpersonen bestond uit chauffeurs die de gehele dag op de weg zijn. (In ERBIJ van zaterdag a.s. schetst onze medische medewerker dr. J. Z. Baruch in een uitvoerig artikel de ge varen die de mensheid bedreigen als gevolg van de steeds toenemende ver ontreiniging van de atmosfeer Red.). van vier voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en toezicht door het Leger des Heils geëist. Een 42-jarige Haarlemse koopman werd vrijgesproken van de tenlastegelegde diefstal. Deze man had tijdens de zitting volgehouden van de hele zaak niets af te weten. De penningmeester had echter verklaard dat deze man het geld voor hem uit zijn woning had gestolen. De of ficier van justitie had tegen hem tien maanden gevangenisstraf geëist. De raads man had ontslag van rechtsvervolging ge vraagd, omdat volgens hem de diefstal in scène was gezet. De rechtbank veroordeelde vervolgens een 25-jarige losse arbeider uit Hillegom tot zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Tegen hem was een week geleden acht maanden met aftrek, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist wegens het mishandelen van zijn vrouw en het haar bedreigen met een schroevedraaier onder het uiten van woorden waaruit duidelijk bleek dat hij haar naar het leven stond. Een 22-jarige schipper uit Velsen kreeg een maand gevangenisstraf. Tevens werd de rijbevoegdheid ingetrokken voor twee jaar. Veertien dagen geleden was tegen hem een maand gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge ëist. De man had op 30 maart met een auto vol gebreken, zonder rijbewijs, zon der W.A.-verzekering met een te hoge snelheid en onder invloed van alcohol een aanrijding gehad op de Driehuizerkerkweg in Velsen, wonder boven wonder met slechts een licht gewonde. Tenslotte veroordeelde de rechtbank een 30-jarige hovenier uit IJmuiden conform de eis van de officier tot een maand ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Deze man had op 7 april van dit jaar met zijn auto een ge parkeerde wagen, aangereden en was zon der zijn identiteit bekend te maken door gereden. De man verkeerde tijdens de aanrijding odder invloed. De koningin en prinses Beatrix zullen woensdag 3 juli aanwezig zijn als prins Bernhard in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de Erasmus prijs 1962/63 uitreikt aan prof. Martin Bu ber. Advertentie Zaterdag 29 juni zal het geheel ver nieuwde Dr, Rutgershuis, het consultatie bureau voor huwelijks- en geslachtsleven, aan de Middenweg 143 in Haarlem-noord officieel in gebruik worden genomen. Ter gelegenheid hiervan zal zaterdagmiddag van drie tot vi.jf uur een receptie worden gehouden in hotel Lion d'Or aan de Kruis weg. Het consultatiebureau verleent hulp aan leden van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, alhoewel ook niet- leden adviezen bij het consultatiebureau kunnen inwinnen. De N.V.S.H. en de Ne derlandse Stichting consultatiebureaus voor huwelijks- en geslachtsleven zijn geschei den organisaties, die echter wel zeer nauw samenwerken. De N.V.S.H., staat open voor alle lagen van de bevolking, ongeacht politieke of godsdienstige be schouwing. Het consultatiebureau is sinds 1955 ge vestigd aan de Middenweg, zij het tot nu toe slechts op de eerste etage. Thans is het gehele pand ter beschikking van de stichting. Hiertoe heeft men het interieur geheel verbouwd en gemoderniseerd. De kleine wachtruimte van eertijds is uitge groeid tot een gezellige wachtkamer. Te vens is er een zaaltje bijgebouwd voor het houden van gespreksgroepen. Aan het Dr. Rutgershuis is als medische leidster verbonden mevr. Th. Wolf-Neu- mann, arts in Overveen; dokter P. M. Wijkmans uit Overveen en de zenuwarts dokter J. W. Poggemeyer uit Amsterdam zijn medewerkende artsen. Het bureau is drie avonden in de week geopend en heeft spreekuren voor geboorteregeling, geneeskundig onderzoek voor het huwelijk, sexuologie en voor de orale anticonceptie (geboortebeperking door middel van ta bletten). De afdeling Haarlem van de N.V.S.H., die tevens de omliggende gemeenten om vat, is in 1905 opgericht als afdeling van de Nieuw Maltusiaanse Bond- Na de oor log startte men in 1946 als N.V.S.H. met 400 leden. Dit aantal is thans uitgegroeid tot ongeveer 4700. De afdeling beschikt over een bibliotheek met 300 boeken. Deze is ondergebracht in het consultatiebureau. Verdere activiteiten van de afdeling Haarlem van de N.V.S,H. zijn het geven, van een huwelijkschooleursus, waarin verloofden en gehuwden iets verteld wordt over anatomie, recht en psychologie. Ook worden er gespreksgroepen voor ouders gehouden. Onder voorzitterschap van een speciaal hiervoor opgeleide gespreksleider wordt gediscussieerd over opvoeding en voorlichting. Ook worden er jeugdbijeen- komsten gehouden. Ir. J. H. Krietemeijer, onder-directeur van de N.V, Machinefabrieken Figee in Haarlem en woonachtig aan het Juiiana- plein in Heemstede, is zoals we woens dag reeds berichtten met ingang van 1 september van dit jaar benoemd tot hoogleraar in de afdeling der scheeps- en vliegtuigbouwkunde om onderwijs te ge ven in de scheepsbouwkunde. De heer Krietemeijer werd in 1911 in Rotterdam geboren. Hij bezocht het Chris telijk Lyceum en de toenmalige m.t.s. in Haarlem. In 1933 begon hij zijn studies aan de Technische Hogeschool in Delft, waar hij in 1937 afstudeerde als scheeps bouwkundig ingenieur. Na het beëindigen van zijn studies in Delft is ir. Krietemeijer werkzaam geweest bij Van der Giessens Scheepswerven in Krimpen aan de IJssel. In de oorlogsja ren verbleef ir. Krietemeijer in Nederland Indië als inspecteur voor de scheepvaart. Gedurende deze oorlogsperiode heeft hij in verscheidene Japanse kampen gezeten. In 1947 keerde ir. Krietemeijer naar Nederland terug. Hij was hierna werkzaam tot 1961 bij de Kon Mij De Schelde in Voor de Internationale Honkbalweek die van zaterdag 29 juni tot en met zondag 7 juli in het Pim Muliersportpark in Haarlem wordt gehouden, zijn de volgen de verkeersmaatregelen genomen: 1. Van Diemenlaan wachtverbod voor de oostelijke weghelft. 2. De Carpentierlaan wachtverbod voor de oostelijke weghelft. 3. Lodewyk van Deüsellaan, wachtverbod voor de oostelijke weghelft voor wat be treft het gedeelte tussen de Laurens Reael- laan en de Cornelis van de Lijnlaan. 4. Lodewijk v. Dejjsellaan, wachtverbod voor gedeelte tussen Orionbrug en Laurens Reaellaan. 5. Verlengde Orionweg, wacht verbod tussen Orionbrug en de toegang Pim Muliersportpark. 6. Delftlaan, wacht verbod voor de westelijke weghelft van de ventweg tussen Zaanenlaan en de Albert Verweijlaan. 7 Anthony Fokkerlaan wacht verbod voor de oostelijke weghelft tussen weg en Herman Gorterstraat. 8. Herman Gorterstraat, wachtverbod voor de zuide lijke weghelft. Het verkeer op de kruising Delftlaan- Orionweg zal bij de aanvang en einde der wedstrijden worden geregeld met een tra- wlaverkeerslieht Het open terrein tussen de Orionweg, Anthony Fokkerlaan, Herman Gorter straat en ventweg Delftlaan zal als par keerterrein voor bezoekers worden inge richt. De toegang tot dit terrein bevinden zich aan de Herman Gorterstraat. De ver wijzing naar dit terrein zal door middel van speciale borden geschieden. Houders van speciale parkeerbewijzen zullen kunnen parkeren op de aangewe zen terreinen vóór en op het terrein Pim Muliersportpark. Dit wordt ook door mid del van borden aangegeven. Verder kan uiteraard worden geparkeerd op die weg gedeelten waarvoor geen verboden zijn vastgesteld. Advertentie Wagenweg 104 - Telefoon 12730-12W De zeeverkenners van de „Tarcisius- groep" ln Haarlem zullen zondag 7 juli hun nieuwe hoofdkwartier in het oude koetshuis aan de Koralensteeg (tegenover de Amsterdamse Poort) op feestelijke wijze in gebruik nemen. Bijna 30 jaar heeft de groep een onder komen gevonden in de Ruychaverstraat bij de Zijlweg maar na de omschakeling van landverkennerij op zeeverkennerij moest worden uitgekeken naar een voor dit doel beter geschikte ruimte. Hiertoe heeft de „Tarcisiustroep" een fusie aan- eveneens in Haarlem, die in het histori sche koetshuis zijn „tenten had opgesla gen", maar wegens gebrek aan leden de ruimte niet geheel produktief kon maken. Zondagmiddag worden belangstellenden in de gelegenheid gesteld het hoofdkwar tier en de nieuw aangekochte boten te be zichtigen. Tevens zullen er in het Spaame, op korte afstand van het koetshuis, roei- demonstraties worden gehouden. Taptoe. Het actiecomité Angola heeft bij het bestuur van de stichting NATO- Taptoe in Arnhem schriftelijk geprote steerd tegen deelname van een Portugese militaire band aan de taptoe. De Heemstedenaar Henk Peters heeft in het prestatieklassement van de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" nog steeds de leiding in handen bij de ama teurs en onafhankelijken. Door 'n tweede plaats in de Ronde van Gouda en 'n vier de in de „klassieke" Drentse Dorpenom loop, waarmee hij zijn totaal met zestien punten vermeerderde, kwam Peters tot 73 punten. Hij heeft voorlopig alleen con currentie te duchten van Toon Rutte uit Haarlemmerliede, die in het Belgische Oudenare een fraaie derde plaats behaal de in een koers voor beroepsrenners over 200 kilometer. Het verschil bedraagt nu dertien punten tussen de twee ranglijst aanvoerders. De stand luit: 1. H. Peters 73 pnt.; 2. A. Rutte 60 pnt.; 3. E. Riethoff 22 pnt.; 4. C. Plus 15 pnt.; 5. J. v. d. Horst 13 pnt.; 6. A. Straver 12 pnt.; 7. G. Krabben bos 11 pnt.; 8. en 9. M. Rutte en R. Ste vens 10 pnt.; 10. B. Bogaard 4 pnt Bij de nieuwelingen staat Ted Blom in het klassement op eenzame hoogte. Door een overwinning in Helmond zijn twee de in dit seizoen heeft Blom een gro te voorsprong genomen. De stand is: 1. T. Blom 86 pnt.; 2. R. Stevens 36 pnt; 3. J. Aldershof 28 pnt.; 4. C. Plus 19 pnt; 5. en 6. R. Portegies en W. Willemse 8 pnt; 7. B. v. d. Pol 5 pnt.; 8. en 9. H. Uttien en L. Otte 2 pnt. De resultaten van de Bennebroeker sport weekronde, die als een clubontmoeting met „De Bollenstreek" werd gereden, zijn niet in de prestatieklassementen verwerkt. Ir. J. H. Krietemeijer Vlissingen. In deze plaats heeft hij een tiental jaren deel uitgemaakt van de ge meenteraad, waarin hij zitting had als afgevaardigde van de A.R.-partij. In 1961 werd hij benoemd tot onderdirecteur van de N.V. Machinefabrieken Figee in Haar lem. Advertentie OLYMPISCH STADION Morgenavond 8 uur voor stayers en sprinters BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. J. P. H. Coumans en J. N. Haak. G. M. van der Pauw Kraan en I. H. M. de Barbanson. W. J. Teeuwen en M. E. de Groot. GETROUWD: C. Aaftink en W. van Abs B. J. van Noordennen en S. C. Kashie. J A. Vrijburg en E. H. M. Verdonkschot GEBOREN: Robert Hugo, zn v. G. L. Prudon en J. H. de Graaf. Remco, zn v. A. P. Blankert en H. Lize. Monique An toinette Maria en Marjon Maria Antoinet te, drs. v. J. Th. Driessen en Y. M. de Jong. Barend Charles Wisse, zn v. E. Th. Manz en M. J. H.S. de Jong. Johannes Hubertus Maria, zn. v. A. J. M. Nelissen en H. A. H. Loomans. Margaretha Maria Alida, dr. v, J. F. Neefjes en M. C. C. Rood. Marcus Onno Casper, zn. v. G. W. Flipsen en J. N. L. van Hensbergen. Olga, dr. v. P. Bakker en P. Damsma. Nicolette Johanna Maria, dr. v. N. J. M. van der Meer en M. Zand vliet. OVERLEDEN: H. Emke, 95 jr. J. J. A. Trompen, 78 jr. Mej. F. J. Oomes. 55 jr. Mej. C. J. Wortel, 82 jr. W. N. Classen, 81 jr. H. Hartog, 90 jr. GEBOREN: Paulus J. J., zoon van H. C. J. Vernooij en H G. Laamboo. Theo A.. zoon van A. W. Wijers en H. Schoenma ker. OVERLEDEN: A. E. van Andel, oud 52 Jaar. ONDERTROUWD: W. Molenkamp en L. F. M. van der Werff. Advertentie INTERIEURMATRASSEN - eigen fabrikaat met dikke schapenwol winterkant CHAGCHELST/i. 13 TEE. t02ó>6

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 7