Eerste „moot over enkele van IJ-tunnel weken klaar KWALITEITSGARANTIE °P ons en bondig agenda Husqvama HENSEN DE KLEINE KONING WIROMAR POLLE, PELLI EN PINGO Braiidspuit was sterk genoeg Babysit voor koeien Bouwfonds Door het Bewijs van Waarborg, een garantie zwart op wit tegen bouwgebreken, Nozembende ging Hagenaar te lijf Trein vertragingen door niet sluitende brug N.V.Bouwfonds Nederlandse Gemeenten veiligheid in de lucht verbeteren Duitsers aangehouden wegens diefstal van bromfietsen Telefonische proef op de som voor rechtbank Eerste nachtvorst DINSDAG 8 OKTOBER 1963 U O Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten weet wat goed bouwen is. Al bouwt het niet zelf, vijftien jaar lang zorgt het nu al voor goede huizen. Want het financiert niet alleen de bouw van woningen, het organiseert en controleert die bouw bovendien. En daarbij hanteert het eigen (strengekwaliteitsvoor waarden. Daardoor biedt BG woon-zekerheid. Nu, na ervaring bij bijna 25.000 w oningen, wordt die zekerheid nog verdubbeld: Met het Bewijs van Waarborg houdt BG een hand boven uw huis, nog jaren nadat u er in trekt. Haag, R Haarlem V elsen-IJniuiden ENGEL Vier jongens aangehouden na gevecht met politie Kerkelijk nieuws z@@*duffel menty-coats houtje touwtje natuurlijk Beverwijk QEI@ Rapport over de polio epidemie van 1956 zw s Sa 99 Van onze redacteur in Amsterdam) Over enkele weken zal de eerste „moot van de IJtunnel gereed komen. Het negentig meter lange tunnelstuk za begin november uit het bouwdok aan de noordelijke oever van het Noordzee kanaal worden gevaren. Het gevaarte dat evenveel waterverplaatsing heeft als een groot zeeschip twintigduizend ton za] voorlopig worden opgeslagen in de oude houthaven om eind volgend jaar tezamen met een tweede tunnelstuk van deze lengte op de definitieve plaats te worden afgezonken. De tunnelbouw, die dezer dagen ziin tweede verjaardag viert, Is langzamerhand in een spectaculair stadium gekomen. Men heeft een speciale voorlichtingsamb tenaar moeten aantrekken om de talloze buitenlandse belangstellenden langs de werken rond te leiden. Er is geen land in Europa waar zoveel tunnels worden gebouwd of voorbereid als in Nederland en van al die tunnels is de IJ-tunnel het meest ingewikkelde werk stuk omdat, deze wordt gebouwd op de slechtste bodem die men zich kan denken dwars door de nederzetting van de Konink lijke Marine loopt en een spoordijk snijdt waarover dagelijks vijfhonderd treinen on gehinderd en op tijd moeten passeren. Zowel aan de zuid- als aan de noord zijde is een begin gemaakt met de open bouwputten waarin de tunneltoegangen worden gemaakt. Aan de noordzijde is de tunnelweg in ruwe toestand al over enke le honderden meters gestort. In het IJ en in het Oosterdok is een sleuf gebaggerd van vijftieneneenhalve De notabelen van het Zuidhollandse plaatsje Valkenburg hebben op een wat ongewone wijze kennis gemaakt met de kracht van de nieuwe brandspuit, die zaterdag werd overgedragen. Nadat de officiële toespraken van burgemeester brandweercommandant, en fabrikant in het dorpshuis achter de rug waren be- gaf het gezelschap zich naar het dorps- huisplein, waar een demonstratie gege ven zou worden. De slang werd uitgerold en de kraan opengedraaid. Door onbekende oorzaak werd de krachtige straal op de verbou wereerde toeschouwers gericht Enkelen werden tegen de grond gedrukt en een hunner, de heer P. Rhynsburger moest zich onder medische behandeling stel len. Daarna werd nog een bijeenkomst in bet dorpshuis gehouden, maar de aar digheid was er toen af. meter diepte waarin een begin is ge maakt met het aanbrengen van de 204 betonnen palen waarop de tunnel zal pas ten. Deze palen hebben elk een doorsne de van elk een meter en zijn zestig tot tachtig meter lang. Pas op deze enorme diepte vinden zij steun in een zandlaag. De palen worden vervaardigd van beton dat in een in de IJ-bodem aangebrachte boorbuis wordt gestort. Tot dusver zijn dertig van deze palen aangebracht. De IJ-tunnel zal pas over vier jaar in ge- bruik kunnen worden genomen. Advertentie jggjv x> Op Initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Rond Meppel" is voor haar werkgebied een melkershulp dienst opgericht, de eerste in Drente. Het doel van deze dienst is het boeren mogelijk te maken hun bedrijf een of meer dagen te verlaten. Ook in Hoogeveen is op initiatief van het Drents Landbouwgenootschap en van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond een bedrijfsverzorgersvereni- ging in oprichting. van het -.*.•> .- i 'tJS'-- c*-' Een Hagenaar uit de Signeur Semeyns- I weg is door een twintigtal opgesehötem jongens ernstig mishandeld. Hij had al di verse aanmerkingen gemaakt op het feit i dat de knapen zijn auto beschadigde. Toen de jongens met zijn auto gingen jonassen wist hij een van hen te grijpen. Dat had evenwel tot gevolg, dat de gehele bende I van twintig knapen zich tegen hem keerde. Zij sloegen hem een gat in het hoofd en enkele tanden uit de mond en scheurden zijn kleren aan flarden. Daarna gingen I zij er ijlings vandoor. De politie tracht hen nu op te sporen. Een defect aan het slot van de spoor-1 rug in VI eesp heeft gistetavond voor een Tp aantal treinen op het traject Amsterdam- ..iilirOCOlltrOl SfSSt Amstersfoort vertragingen opgeleverd. I nLA VJA 8aal Nadat een schip omstreeks half acht was gepasseerd en de brug werd gesloten bleek de kantelaar van het slot defect, waar door de brug niet meer geheel sloot en ae automatische seinbeveiliging uitviel De herstelwerkzaamheden namen ge ruime tijd in beslag. Enkele uren zijn de treinen per lastgeving over de brug ge loodst, hetgeen vertragingen van ongeveer een half uur opleverde. Tegen tien uur was het defect verholpen. Inbrekert.ies. De rijkspolitie hèeft zes jongens van 14 tot 16 jaar, vijf uit Zwaag- westeinde en een uit Veenwouden gear resteerd, die tal van inbraken hadden ge pleegd in gymnastieklokalen, scholen en kerken. De buit bestond uit fruit, flessen limonade, bokshandschoenen, grammo foonplaten en horloges, Zonder stroom. Door brand in eèn transformatorhuisje heeft maandag een groot deel van Rotterdam-West drie kwar tier zonder stroom gezeten. Vijf tramlijnen konden niet rijden. Het werk in een aantal grote bedrijven stagneerde. Ook in het centrum raakte het tramverkeer in de war. omdat enige lijnen naar en van west hun ritten niet konden afmaken. Man vermist. De veertigjarige huis schilder J. Wijnen uit Nijverdal wordt ver mist. Aan de oever van de snelstromende rivier .de Regge, heeft men zijn bromfiets gevonden. Men neemt aan dat de man in J het donker verkeerd is gereden en te wa ter is geraakt. Advertentie de veilige weg naar het eigen hula jhetRTw eiiRtilirti Stadsschouwburg, vandaag en woensdag uVP® Nederlandse Comedie met ..De schuchtere aan het hof" van Tirso de Molina. Rogier Hans Boswinkel. Concertgebouw, woensdag 20 u.: Concert door de Mannierskapel o.l.v. H. C. van Lijnschoten (Ten bate van- het Marine Sanatonum Fonds). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Vlam mende jaren", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en overige dagen 19 en 21.15 u_: „Meisjes die zich ver kopen 18 j. Woensdag 14 u.: „Weit ist der Weg", a.l. L.id®' 1J',1„9,en 2U5 ..'s Nachts lokt ae liefde", 18 J. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De vogels", lö J. Minerva, vandaag geen filmvoorstelling Woensdag 20.15 u.: „La Natte", 18 j Rembrandt. 14, 19 en 21.15 u. „De ver geten medeminnaar", 14 j Roxy, 14-30 19 en 21.15 u.: „De hel van Stalingrad", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „D'r moet maar 'ns getrouwd worden", a.l. Monopole (Zandvoort), tot en met woens dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Vishal Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dagelijks van 10-17 u. Zondag van 13-17 u. Museum Huis van Looy: Tentoonstelling van cultuurhistorische diorama's. Geopend van 10-17 u. en op zon- en feestdagen van 13-17 u. In 't Goede Uur In oktober tentoonstel ling van tekeningen van Henk Pander. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. 's Zaterdags en zondags van 10- 18 uur en 20-21 uur. Dagelijks grammo- foonplatenconcert van 22—22.30 uur: Sta- mitz en Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Woonhuis Van Looy: Geopend donder dags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. „Bloemenheuvel", Overveen. Tentoon stelling van beeldhouwwerk en tekeningen van Pieter Starreveld. Geopend van 10- 17 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 20 oktober. Wandelgangen Stadsschouwburg: In ok tober tentoonstelling van werken van Mieke Otto. DIVERSEN Raadhuis Heemstede, woensdag 20 u: Gemeenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" In de krant van vrijdag 4 oktober.). 3W9Ï DINSDAG 8 OKTOBER City, 20 u.: „West Side Story" Stadsschouwburg, geen bioscoopvoorstel- ling. Cultureel Centrum, 20 u.: Aquanumver- enigmg „Velsen"; J. Willemsèn spreekt over „Waterdieren van dichtbij en door een mikroskoop". Picter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. 0ï>enbare ,eesï»al en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17 30 u.; filiaal Velsen- Noord: 19 tot 21 u.; wijkcentrum „De Duin pan Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-K. leeszaal, middag en avond gesló ten.. WOENSDAG 9 OKTOBER City, 20 u.: Filmavond Velser Kunst- kring „Voor Allen": „Blackboard Jungle' Stadsschouwburg, 20 u.: „Arsenicum en oude kant". Raadhuis Velsen, 19.30 u.: Vergadering gemeenteraad. Expositiezaal, Heidestraat, 19 tót 21 u.: „Felison", tentoonstelling aquarellen van Gerrit Jan de Geus. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u. (jeugd); filiaal Santpoort: 14 tot 17 u. (jeugd). Wijkgebouw „De Haven", Santpoort, 20 u.: Ontmoetingsavond vereniging van Vrijz. Hervormden. K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 u.: I. Baart Spreekt voor P. v. d. A. over loonpolitiek. BRUSSEL (AP) De Westduitse mi nister van Verkeer Seebohm heeft de zetel geopend van „Eurocontrol", de Europese or ganisatie voor luchtverkeersleiding. „Euro control" is 1 maart 1963 opgericht door België. West-Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Luxemburg en Nederland. De organisatie streeft naar de bevordering van het installeren en in bedrijf nemen van faciliteiten ter verzekering van de veiligheid van het luchtverkeer in het I luchtruim boven de deelnemende landen Het doel van „Eurocontrol" is het verbe teren en het eenmaken van de lucht ver keersleiding voor het gehele gebied van de aangesloten landen. De organisatie heeft een centrum gevestigd te Bretigny voor proeven met nieuwe procedures en tech nieken. Seebohm zei dat als resultaat van de eerste studies een eenheidsprogramma be trekkelijk snel kan worden toegepast voor het gebied van de Benelux en West- Duitsland, waar 't luchtverkeer zeer dicht is en bovendien veel militair verkeer is. Italië en Zwitserland zijn nog niet toe getreden tot „Eurocontrol" Advertentie Grote Houtstraat 181 De politie te Tilburg heeft vier jonge mannen uit Tilburg gearresteerd wegens verzet tegen de politie. Zondagnacht hoorden twee in burger sur veillerende politiemannen hulpgeroep uit een poortje in de Tuinstraat te Tilburg. Het bleek dat de vier knapen twee meis jes tegen haar zin in het poortje hadden ge duwd. De agenten, die zich legitimeerden, som meerden de knapen de meisjes met rust te laten en door te lopen. Terwijl de meis jes zich snel uit de voeten maakten be gonnen de jongens een vechtpartij met de agenten. Nadat de politie-agenten verster Hing, hadden gekregen slaagden ?ij erin drie van de vier knapen te overmeesteren. De vierde die aanvankelijk wist te ont komen, is nu ook aangehouden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Spannum en Edens P. van der Veer te Farmsum te Noordgouwe G. F. H Keiling, kand. aldaar, die dit be roep ook aannam. Geref. Kerken Bedankt voor Leiden (vac. H Heule) Joh. Lever te Vlaardingen voor Schiedam (vac. J. Nawijn) C. Klapwijk te Apeldoorn. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Enkhuizen-Hoorn S. E. Hof, proponent te Amsterdam, die be dankte voor Eindhoven. Geref. Gemeenten Beroepen te Yerseke J. van Haaren te Rijssen. Examens Ds. N. H. Heiner te Klazie- naveen slaagde aan de V.U. voor het doc toraal examen theologie. De recherche van de gemeentepolitie te Heerlen heeft twee Duitse jongemannen gearresteerd die reeds anderhalve maand een bijzonder lucratief handeltje in gesto len bromfietsen dreven. Het tweetal maakte er een gewoonte van in Duitsland regelmatig bromfietsen te ste len. De uit Aken afkomstige jongemannen toerden hierop naar Limburgse grensplaat sen. Nadat daar aan de gestolen brommers enkele voorzieningen waren getroffen die de voertuigen aanpasten aan de Nederland se voorschriften werdén ze doorverkocht aan helers in Kerkrade, Heerlen en Voe- rendaal. Bij een achttal van deze helers heeft de politie reeds enkele tientallen ge stolen brommers in beslag genomen. (Van onze correspondent) Om de betrouwbaarheid »an een getui- geverklaring in een beledigingszaak te tes ten zijn de Haagse politierechter mr, Boas en de officier van Justitie, mr. Maan gis teren in actie gekomen voor een merk waardige telefoonproef. 100% wol - waterafsto tend - heerlijk warm - diverse tinten kindermaten leeftijd 5 jaar 34.90 dames- en heren- maten, vanaf 51.50 camel, vanaf47.00 voor een goede keus PAARLAARSTEEG I HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen nacht breidde zich een hogedrukgebied van de golf van Blscaye over Frankrijk en Duitsland uit. Dit had tot gevolg dat de temperatuur in ons land bij zwakke wind en heldere hemel sterk dlaalde. Voor het eerst in dit jaar kwam in ons land lichte nachtvorst voor. Het vliegvéld Twente meldde een minimum temperatuur van 2 graden onder nul. Op de flank van het hogedrukgebied stroomde vanmorgen zachte en vochtige lucht over Engeland naar ons land. Daar door nam de bewolking van het westen uit toe en viel er later hier en daar wat regen of motregen. De zachte lucht bevindt zich in de warme sector van een diepe depres sie bij IJsland. Deze sector zal de komen de 24 uur over ons land trekken, waarna morgen in de loop van de dag achter een koufront weer koelere en drogere lucht zal binnenstromen. In de komende nacht zullen de temperaturen belangrijk hoger zijn dan de afgelopen nacht. Morgen over dag is weer een lichte daling van tempe ratuur te verwachten. WKKRRAPPORTBN Maxlmum-tempvraturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. DINSDAG 3 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Les liaisons dangereuses"., Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Taras Bulba". WOENSDAG 9 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Les liaisons dangereuses". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Taras Bulba". 52—53. Ja, het viel niet te ontkennen: de drank werkte uitstekend. De kleine ko ning Wiromar werd met de dag sterker. En toen gebeurde er iets. Op zekere dag kwam de koning één van zijn vertrek ken binnen, toen hij plotseling iets hoor de. Hij keek door het gordijn, dat de deur afsloot, en toen zag hij iets, dat hem erg boos maakte. Daar stond een lakei bij het kastje, dat de wijn van de koning bevatte. En de man snoepte brutaalweg van die wijn! ZO'M MOOIS. HOED HEB IK Hóé NOOif 6EHAD! HEEU HARTELIJK CANK, POLLS MAMMA DEM KT, DAT"t\ V06ELN6ST EEM HOED IS, B0VEMD16M IS HET MET BLOEMEM VERSIERD! NOü JA, 214 IS ER 8114 BOF IK 6VEM HET ETEN STAAT KLAAR JA, JA, 814 POLLE EET MEN ÉOEDWAT Z00 HET DESSERT.ZIJN 2 |£0PtN«A6nj Het ging in deze zaak om een Haagse textielhandelaar die op 19 oktober van het vorige jaar een leverancier telefonisch zou hebben beledigd in een twistgesprek. Een bediende van de leverancier stond op on geveer twee meter afstand van zijn baas en hoorde, zo vertelde hij de rechter, dui delijk het scheldwoord dat zijn baas werd toegevoegd. De textielhandelaar ontkende ten stellig ste dat scheldwoord te hebben gebruikt. Deze getuige Kan dat nooit hebben ge hoord," riep hij uit. De rechter en de officier besloten daar na tot een telefonische-proef-op-de-som. De officier van justitie belde vanuit een ka mer in het rechtbankgebouw naar de po litierechter, terwijl de getuige op ongeveer twee meter afstand van de rechter stond. „Koopt u deze sigaren!" riep de officier op luide toon. De getuige herhaalde deze woorden dadelijk en daarmee was het pleit beslecht. De officier en de politierechter waren op grond van deze proef overtuigd van de juistheid van de getuigeverklaring. De textielhandelaar kreeg een boete van dertig gulden. De verwachting is gerechtvaardigd, dat epidemieën als de polio-epidemie van 1956 tot het verleden zullen behoren. Dit schrijft de arts H. J. Dijkhuis, geneeskun dig hoofdinspecteur van de volksgezond heid, in een rapport over de poliomyelitis- epidemie van zeven jaren geleden. In 1956 bedroeg het aantal aangegeven polio- gevallen 2206. Het aantal gevallen met ver lamming bedroeg 1784 en het aantal met deze epidemie samenhangende sterfgeval len 67. In het rapport wordt uitvoerig ingegaan op de gevolgen van de epidemie. In mei 1960 hadden nog 704 patiënten medische behandeling of controle nodig, van welk aantal 553 patiënten ernstige lichamelij ke functiebeperkingen hadden overgehou den. Hiertoe behoren 183 kleuters en 297 kin deren in de leerplichtige leeftijd. Een aan tal van 73 patiënten, ouder dan 15 jaar, heeft zoveel ernstige lichamelijke afwij kingen overgehouden, dat moeilijkheden zijn ondervonden bij het verwerven of be- I houden van een beroep. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelóe De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. mist zwaar bew. mist half bew. mist mist onoewolkt mist zwaar bew. geheel bew. mist licht bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. mist geheel bew. zwaar bew. regenbui onbewolkt mist mist mist zwaar bew. mist onbewolkt regen regen licht bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt windst. zo zzo z zw wzw nnw wzw - d a Si g a 14 0 13 0 13 0 13 0 14 0 14 0 14 0 13 0 9 0 10 0 9 0 11 0 12 2 14 0 13 12 windst. 15 windst. 18 n 21 n 23 windst. 14 12 11 14 17 no 0,1 o nnw nno w windst. 14 nw 14 windst. 12 windst. 27 no no windst. 26 no 26 nnw 27 22 20 14 38 9 18 5 11 14 34 Woensdag 9 oktober Zon op 6.52 uur, onder 18.02 uur. Maan op 22.37 uur, onder 14.32 uur. Maanstanden 9 oktober 20.28 uur laatste kwartier. 17 oktober 13.43 uur nieuwe maan. 25 oktober 18.21 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in I.Tmuiden Dinsdag 8 oktober Hoog water 7.04 en 19.25 uur. Laag water 2.46 en 15.04 uur. Woensdag 9 oktober Zon op 7.57 uur, SHRLDUCMFWPYBZ Hoog water 7.57 on 20.22 uur. Laag water 3.32 en 15.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1963 | | pagina 2