Kraaneiland bijna klaar Twee loodsen met pensioen Dochter van Herman Heijermans protesteert tegen bewering van A. J. Ligthart door na aanrijding Dronken chauffeur reed Dolf Verspoor dramaturg van „Theater" Dodelijk ongeval op PEN-terrein Uit supermarkt ƒ25.000 gestolen Goud voor drie fotografen Zuidpoolexpeditie is aangekomen Jubilerende huisarts in Haarlem gehuldigd Onderscheiding voor donors Auto schoot ijs van de Leidsevaart op Brandje in woning in Heemstede Recreatiezorgen in Bloemendaal MAANDAG 20 JANUARI 1964 4 H *pwp Willemse alweer kampioen van ijsclub Nova Zembla Ton Lensink verlaat de directie Indonesisch vrachtschip terug naar Djakarta UIT STAD EN STREEK Ongevallen op het ijs in Heemstede Kerkelijk nieuws In Heemstede Lezing door burgemeester IJs in Haarlem in het algemeen onbetrouwbaar H. Hijwegen vierde zilveren jubileum In Hille gom tijdelijk twee burgemeesters Lezing voor „Oost en West" over Latijns Amerika :i®HÜ Zaterdagavond om negen uur heeft een automobilist op het hoofdbureau van po litie in Velsen aangifte gedaan, dat hij op de oostelijke rijbaan van de Velser tun nelweg was aangereden door een auto, waarvan de bestuurder zich na de aanrij ding snel had verwijderd. Wel was het de gedupeerde automobilist nog gelukt het nummer van de vluchtende auto op te ne men. Na een door de politie onmiddellijk in gesteld onderzoek bleek dat het nummer toebehoorde aan een 36-jarige inwoner van Zaandijk, aan wie uiteraard onmiddellijk een bezoek werd gebracht. De politie uit Zaandijk trof hem in kennelijke staat van dronkenschap thuis. Hij ontkende een aan rijding te hebben veroorzaakt .waarna hij naar het hoofdbureau in Velsen werd over gebracht en ingesloten. Hier kwam hij tot andere gedachten. Zondagmorgen volgde zijn bekentenis. „Antiek" van Joh. Scholten te Haarlem, een der drie met goud bekroonde foto's op de expositie in de Vishal. Ton Lensink zal zich met ingang van het seizoen 1964-'65 terugtrekken uit de direc tie van de Toneelgroep Theater. Hij zal wel in het komende seizoen waarschijnlijk nog enkele stukken bij „Theater" regis seren. Elise Hoomans is tot de artistieke lei ding toegetreden, alsmede Dolf Verspoor (als dramaturg). Deze mutaties zijn door het bestuur van de Toneelgroep meege deeld. Het eerste van de twee kraaneilanden Lepelaar en Kraanvogel, die werf Gusto te Schiedam in opdracht van rijkswater staat bouwt, nadert zijn voltooiing. Dins dag 21 januari zal de kraanarm van de Lepelaar in Schiedam worden gemonteerd. Het kraaneiland zal vervolgens naar IJ- muiden worden gesleept waar het zal wor den ingezet bij de bouw van de nieuwe Zuidpier. Op een tot nu toe onopgehelderde wijze is de 51-jarige M. Hiemstra uit Velsen- Noord zondagmorgen omstreeks elf uur op het PEN-terrein in Velsen-Noord onder een langzaam rijdende kolenwagen ge raakt. Het slachtoffer moet op slag zijn overleden. Naar de oorzaak van het on geluk wordt een onderzoek ingesteld. Inbrekers hebben in een supermarkt in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart twee kluizen opengebroken. Ongeveer 25.000 gulden werd meegenomen. Twee maanden nadat het schip was vastgelopen op de Noorderpier bij Hoek van Holland, ijs de Indonesische vracht vaarder „Tjokroaminoto" uit Rotterdam naar Djakarta vertrokken. Het 9550 brt. metende schip liep in de nacht van 19 op 20 november, op zijn eerste reis van Djakarta naar Rotterdam, tijdens slecht weer op de pier. De gehele dag is een vloot van sleep boten bezig geweest om het vlot te krijgen. Dat gelukte tenslotte 's avonds en op eigen kracht ging de „Tjokroaminoto" daarna naar de werf van Verolme op Rozenburg, waar een flinke bodemschade werd vast gesteld. Met de reparatie was een bedrag gemoeid van ongeveer anderhalf miljoen gulden. Op de zaterdag in dê Haarlemse Vishal geopende fototentoonstelling Haarlem— Osnabrück zijn door een jury uit laatstge noemde stad nog drie foto's bekroond met gouden eremedailles. Deze werden toege kend aan de heren W. A. van der Aar (Kennemer Fotokring) voor zijn foto „Win ters grachtebeeld", Joh. Scholten (De Mug gen) voor „Antiek" en G. J. Beekhuis (HAFV) voor „Straattekenaresje". De ere prijs van het Osnabrücker Tageblatt viel ten deel aan D. Wijkstra jr. (Kennemer Fotokring) voor zijn opname „Gevel Vis hal" die ook voor de affiche van de ten toonstelling gebruikt is. De bekroonden zijn voorts uitgenodigd voor een bezoek aan Osnabrück op 31 ja nuari a.s. bij de opening van de tentoon stelling aldaar. De Duitse jury bestond uit mevrouw SeeligBoothe, fotografe en de heren dr. P. M. Marquard, directeur van de WV Osnabrück en Streubel, hoofdredacteur van het Osnabrücker Tageblatt. CONCERT DOOR „DA PACEM" Ret r.k. gemengd koor „Da Pacem", ge vestigd te Santpoort, zal op woensdag 29 januari een concert geven in zaal Zomer- lust, Hoofdstraat te Santpoort. Het koor heeft zich de medewerking verzekerd van de solisten Rieneke Cornelissen (sopraan), Gerard van Dolder (tenor), Joop Heere mans (piano). Rob de Groot zal de solisten aan de piano begeleiden. In Brussel wordt vernomen dat de Bel gisch-Nederlandse zuidpoolexpeditie aan boord van het Deense vaartuig „Magga Dan" het afgelopen weekeinde in de Leo pold 3-baai is aangekomen. Het lossen van het materieelzal ongeveer twee weken in beslag nemen. De expeditie zal beginnen met het instellen van een onderzoek naar de koning Boudewijn-ba- sis, die altijd is gebruikt door de Belgische zuidpool-expedities, maar de laatste jaren verlaten is geweest. Sleutel hing er naastUit de brand kast van de gemeentesecretarie te Venlo is 7.000 gestolen. Het was de dief wel gemakkelijk gemaakt, want de sleutel hing naast de brandkast. De sleutel werd na gebruik netjes op zijn plaats teruggehan gen. Nieuws in het kort „De Twintigers". Zaterdag 25 januari wordt in de Muziekzaal van Brinkmann in Haarlem de eerste avond van dit jaar van „De Twintigers" gehouden. De muziek wordt verzorgd door „The Midgetown Jazzband" onder leiding van H. Herwarth. Gezondheidsdag. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noord-Hol land hoopt op woensdag 11 maart in het Concertgebouw in Haarlem een provin ciale gezondheidsdag te houden. Deze zal gewijd zijn aan het onderwerp „Kam peren" Humanistisch verbond. Zondag 26 januari om half elf 's morgens wordt bij Brinkmann in Haarlem een bijeenkomst gehouden door het Humanistisch Verbond. Prof. dr. ir. J. P. Mazure zal spreken over „De levensbeschouwing van de niet-reli- gieuze humanist". Zaterdagmiddag is in restaurant Bol werk in Haarlem dokter W. A. van Eekelen gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat hij zich veertig jaar geleden als huisarts in Haarlem ves tigde. Namens een huldigingcomité werd de jubilerende arts door de heer J. van der Mark toegesproken. Ook werd hem een cadeau aangeboden. De heer Van der Mark gewaagde er van dat de kring van de patiënten deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Ook me vrouw Van Eekelen werd in deze hulde betrokken Onder ideale weersomstandigheden Is gistermiddag het clubkampioenschap van de ijsclub „Nova Zembla" in Spaamdam verreden. Evenals het vorige jaar was ook nu weer Hans Willemse uit Haarlem de snelste van de 26 rijders. Zijn snelste tijd op de 160 meter was 16.9 seconde. De verdere uitslag luidt als volgt: 2. Ab. Ruigrok uit Spaamdam, 3. T. Martens uit Haarlem. 4. G. Goes uit Haarlem. Na afloop van de wedstrijd reikte de voorzitter van de ijsclub Nova Zembla, de heer C. van Meesche, aan de winnaaars de prijzen uit. Een 15-jarige jongen wilde bij het schaatsen langs de Ritsema Boskade in Heemstede bij een bruggetje afremmen. Hij kwam daarbij te vallen en liep een hersenschudding op. Na behandeling in het Diaconessenziekenhuis in Haarlem is de jongen naar zijn woonhuis vervoerd. Op het terrein van de ijsbaan de Vol harding in Heemstede is een Heemstede- naar bij het schaatsen gevallen. Met een gebroken linkerpols werd de man naar het St. Elizabeths Gasthuis in Haarlem vervoerd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vroomshoop I. J. Wisse te Almkerk te Hengelo (Geld.) G. C. Vij zel te Deil en Enspijk. Geref. Gemeenten Beroepen te Paterson (New Jersey, U.S.A.) J. van Haaren te Rijssen. Bedankt voor Capelle a. d. IJsel L. Rijk- sen te Rotterdam-West. Zaterdagmiddag is in het gebouw van het Nederlandsche Roode Kruis in Haarlem de heer J. Th. J. Eaaink gehuldigd. Hij kreeg de vergulde draagspeld uitgereikt omdat hij veer tig maal bloed had gegeven voor de bloedtransfusiedienst. Het was de eerste keer dat deze draagspeld werd uitgereikt. De heer Eaaink. die hoofdagent van politie in Haarlem is, kreeg de speld opgestoken door de echtgenote van de burgemeester van Heemstede, mevrouw Van Rap- pard-Mundt. De heer Eaaink is een van de 6000 donors, die regelmatig bloed geven. Zaterdagmiddag wer den nog 120 andere donors in deze hulde betrokken. Er werden name- lik 20 plaquettes uitgereikt voor 20 maal bloed geven en 10 medailles voor vijf maal bloed geven. Sinds 1957 hebben 2400 personen een medaille en 550 personen en plaquette gekregen. Zaterdagavond laat is een 20-jarige militair, die een personenauto bestuurde op de Leidsevaartweg in Heemstede ter hoogte van de Manpadslaan bij het nemen van de oprit van de brug losgeraakt van het wegdek, tegen een boom gereden en vervolgens op het ijs geschoten dat de, totaal vernielde, auto gelukkig hield. Een 17-jarig meisje werd nog voor de auto op het ijs kwam, uit de auto geslingerd en gewond boven het rechteroog. Een jongen van 14 jaar, die ook in de auto zat, werd er eveneens uit geslingerd. De bestuurder schoot door de achterruit naar buiten toen de auto al over het ijs gleed. Voor de buurtvereniging zal Bloemen- daals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, op woensdag 29 januari een lezing houden over het onderwerp „Recreatie- zorgen in Bloemendaal". Deze lezing be gint om acht uur en worden gehouden in huize Bloemenheuvel aan de Bloemen- daalseweg. Veel stof voor deze causerie is ontleend aan de onlangs gereedgekomen gemeente lijke recreatienota. In deze nota is een overzicht gegeven van wat de gemeente biedt tot ontspanning, de wensen voor uitbreiding en verbetering hiervan en de daarmee samenhangende problemen. Een en ander zal aan de hand van een grote kaart worden toegelicht. Diaconessenhuis In de nacht van zaterdag op zondag heeft er een binnenbrandje gewoed in een woning aan de Joh. Verhulstlaan in Heem stede. De Haarlemse brandweer, die als eerste gewaarschuwd was, bestreed het vuur met een hogedrukstraal. De vuur haard bevond zich in het dakbeschot na bij het stookkanaal. Toen men het vuur meester was, arri veerde ook de brandweer van Heemstede, die door de Haarlemse brandweer en door een voorbijganger was gewaarschuwd. De brandweer van Heemstede nam toen de nablussing van de Haarlemse brandweer over. De oorzaak van de brand is ver moedelijk gelegen in een ondeugdelijk ge construeerde schoorsteen. Het is de gewoonte, dat de Haarlemse brandweer direct reageert op een eventue le melding uit Heemstede en uitrukt naar de plaats van de brand. Onderwijl waar schuwt zij dan de Heemsteedse brandweer. Zodra deze arriveert neemt ze het werk van haar Haarlemse collega's over. Om gekeerd gaat men op dezelfde manier te werk, indien een brand in Haarlem eerst in Heemstede wordt gemeld. Naar de dienst van haven- en markt wezen ons meedeelt, is het ijs in de open bare wateren van Haarlem in het algemeen nog onbetrouwbaar. Zij die zich op het ijs begeven, doen dit volkomen voor eigen verantwoordelijkheid. De hervormde jeugdverenigingen „Obadja" en „Zonzoeksters" in Lisse heb ben zaterdag in een volle zaal de jaar lijkse feestavond gehouden Voor de pauze kregen de ernstige zaken jaarver- slagen en inleiding de aandacht, daar na werd het komische stuk „Amor, vlin ders en haaien" van Lode van Mare op gevoerd. De avondsluiting werd verzorgd door ds. Kooistra. De heren W. M. Herkemey en B. Schol, beiden sinds kort gepensioneerd als res pectievelijk loods gezagvoerder eerste klasse en binnenloods eerste klasse, vorm den zaterdag het middelpunt van een druk bezochte ontvangst in de Ioodsensociëteit „Recht door Zee", aan de IJmuidense ka naaldijk. Als voorzitter opende loods eerste klas se N. W. E. de Boer een lange rij van sprekers, die allen herinneringen opdiep ten uit de respectabele staat van dienst van de twee „jong gepensioneerden". De heer De Boer zei, deze bijeenkomst niet als een afscheid te willen zien, want hij vertrouwde er op, dat beide collega's de sociëteit zouden blijven bezoeken. Namens de directeur-generaal van het loodswezen, sprak inspecteur-generaal P. P. A. Ruêck grote waardering uit voor de wijze waarop de heren Herkemey en Schol hun dikwijls uitermate moeilijke taak steeds hadden volbracht. Hij wees er op, dat beiden de top hadden bereikt „langs de harde weg". De commissaris van het loodswezen te IJmuiden, de heer E. J. Visser, zei, dat hij achttien jaar lang prettig had samen gewerkt met beide heren. Dit was moge lijk, omdat de drie elkaar altijd „goed verstaan" hebben, hetgeen niet zo moeilijk was voor vakmensen die uit dezelfde „ou de school" zijn voortgekomen. De oud-loods G. P. Baas sprak de wens uit, dat de twee „jonge collega's" zijn voetsporen zouden volgen: de heer Baas is namelijk al 23 jaar gepensioneerd en verheugt zich in een uitstekende gezond heid. Nadat ook de heer J. Leegwater, even eens gepensioneerd loods, het woord had gevoerd, sprak de heer W. Verhoef, loods eerste klasse, namens het korps loodsen. „Uw achtergrond, uw stevige leiding, dwongen ons groot respect en vertrouwen af. Wij zullen altijd met genoegen aan u, die altijd „recht door zee" ging, terug denken", aldus de heer Verhoeff tot de heer Herkemey. De heer Schol, binnen loods, die in Amsterdam woont, is even eens altijd een gerespecteerd en uitstekend collega geweest. Spreker hoopte, dat bei de heren zich nog dikwijls in de sociëteit zouden laten zien. De heren Herkemey en Schol en hun echtgenotes kregen vele geschenken en bloemen, niet slechts van hun collega's, maar eveneens van hun vele vrienden buiten het loodsenkorps. Uit vrijwel alle kringen, die direct en indirect met de scheepvaart in IJmuiden en op het Noord zeekanaal te maken hebben, waren ver tegenwoordigers gekomen, de meesten niet met lege handen. Loodscommissaris Visser, die zaterdag 61 jaar was geworden, gaf een extra rond je. Zaterdagmorgen heeft de heer H. Hij wegen, medewerker in het Diaconessen- huis in Haarlem, het feit gevierd dat hij 25 jaar aan dit ziekenhuis verbonden was. De jubilaris werd in de zitkamer toege sproken door de chef van de technische dienst, de heer Garvelink, die de heer Hij- wegen daarna een cadeau namens de col lega's overhandigde. Namens de zuster- kring en alle andere medewerkers, sprak de besturend zuster, mejuffrouw G. de Graaf. De geneesheer-directeur van het zieken huis, dokter W. Betist, voerde het woord namens de directie en overhandigde de Jubilaris een geschenk onder couvert. Na mens de jonge zusters overhandigde hun hoofd, mejuffrouw J. W. Hille Ris Lam- bers de heer Hijwegen een kleine attentie. Na de receptie, die na afloop van de toe spraken werd gehouden, dankte tenslotte de jubilaris. De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, zal met zijn gezin tijdelijk in Hillegom gaan wonen. Hij zal zijn in trek nemen in het huis van dokter Ten Hoope. Deze tijdelijke verhuizing houdt verband met restauratie van de woning van de burgemeester. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een nieuwe burge meesterswoning te bouwen, maar van dit plan is men teruggekomen. De tijdelijke vestiging van mr De Graaf in Hillegom houdt dus geen verband met de benoe ming van de Hillegomse burgemeester tot commissaris van de koningin in Over- ijsel. ZANDVOORTSE HANDELSVERENIGING De Zandvoortse Handelsvereniging heeft de jaarlijkse algemene ledenvergadering vastgesteld op donderdag 30 januari in hotel Keur. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren H. Hildering, voorzitter en B. Bosman, lid, hebben zich herkiesbaar ge steld. Het bestuur zal mededelingen doen over de binnenkort uit te geven nieuwe zaken- gids en verslag uitbrengen over de ge houden enquête onder de winkeliers be treffende een kleine wijziging in de win kelsluiting in het voor- en naseizoen. Voor leden en introducees van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" is voor woensdagavond 29 januari een bijeenkomst belegd in het Concertgebouw in Haarlem. De heer L. V. Vladar zal spreken over het onderwerp „Latijns Amerka, gisteren, heden en mor gen." De voordracht wordt gegeven met me dewerking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen uit Amsterdam. Ook zal er een kleurenfilm worden vertoond. De heer Vladar is een Tsjech die jarenlang als journalist en taalleraar werkzaam is ge weest in Venezuela. De oudste dochter van wijlen de auteur Herman Heijermans, mevrouw Hermine Heijermans, heeft in een brief aan de ko ningin geprotesteerd tégen de beweringen van de heer A. J. Ligthart, die de auteur beschuldigt van onoprechte weergave van de werkelijkheid in het toneelspel „Op Hoop van Zegen." Mevrouw Heijermans schrijft onder meer, dat de brief van de heer Ligthart een volstrekt ongegronde aanval op Her man Heijermans behelst." „Het omvang rijke oeuvre van wijlen mijn vader ver toont, bij ernstige studie, nergens onjuist heden of ongezonde sensatiezucht. Er zijn zelfs in de wereldlitteratuur wel zeer wei nig schrijvers, die hun arbeid zo op de werkelijkheid hebben gebaseerd als de auteur Herman Heijermans. Zijn talent, gepaard aan een verantwoordelijke op rechtheid, heeft hem beroemd gemaakt tot ver over onze grenzen en heeft er toe bij gedragen, dat de Nederlandse kunst ook in het buitenland appreciatie heeft ver worven. Ik beschouw Ligtharts aanklacht FEESTAVOND HERVORMDE JEUGD LISSE als een onjuiste. Juridisch houdt die zelfs een mogelijkheid tot een aanklacht in," aldus mevrouw Heijermans. „Ik meen voorlopig te kunnen volstaan met bij Uwe Majesteit te protesteren om hiermede de eer, die mijn vader door onze landgenoten ook door niet-geestverwanten wordt bewezen, te rechtvaardigen en de onjuist heid van Ligtharts „aanklacht" aan te to nen." zo besluit zij haar brief

Haarlem's Dagblad | 1964 | | pagina 4