Raad Bloemendaal besluit tot subsidie aan kerkelijk maatschappelijk werk m tUi u u GLYCA ^rfaagsman BADHOTEL ZANDV00RT petri - interieur Mo MüaÉM In en om de stad leer urgent Bloemenveiling Flora bestaat vijftig jaar Verzet van V.V.D. en P.v.d.A. door dissidenteV.V.D.-er doorbroken één Bloemendaal geeft uitbreidingsplan Vogelenzang heel weinig levenskans Vrachtwagen in de sloot bij Schiphol Eigenaar van woonboot schoot voor de grap Proef voor een kernstrijdmacht Bolbloemen-show in Santpoort Prins Dokkum had een gunstig jaar £u»m. J[LiL£«e^j£u~.. ORKEST TED POWDER VRIJDAG 21 FEBRUARI 1964 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAA.RLEMSCHE COURANT 5 nieuwe buitenlandse wandbekledingen ruime parkeergelegenheid Discussie over Raadhuis afgesneden door een snelle hamerslag Gemeenteraad kan niet tevens een commissie zijn MET DE KLEINST MOGELIJKE MEERDERHEID Twee kampen Gedachtenwisseling ,Dezelfde taal spreken Maatschappelijk werkster ARCHIOtOCesE Dl PARIS OTRC 0AHE.. AUTËU1L -L~- CERTÏTÏCAT m BAPTÊMB M* jM§, mjt k. l m 'PiUctm» .ui Ih S a r cyjn.a.1 Boftêöbf lMM. Bêil&AAL, h jtx/« JjH B da Geboortebewijs van don Carlos Alléén RUWE HANDEN Klacht tegen Amsterdamse gemeente-arts DE BRILLENSPECIALIST RIJKSSTRAATWEG 86 c HET NIEUWSTE HOTEL AAN DE KUST Iedere zaterdagavond DANSFESTIJN ZONDAGMIDDAG MATINEE ENTERTAINER WIM BOSCH Bijzondere diensten in de Noorderkerk LAATSTE NIEUWS Roofoverval was gefingeerd Over het antwoord op de vraag of het doorgaand verkeer in het algemeen en het zware vrachtverkeer in 't bijzonder uit de smalle straten van d« Haarlemse binnen stad geweerd moet worden, is iedereen het thans wel eens. Maatregelen om deze op vatting te effectueren blijven echter nog steeds uit. Dat dit tot langdurige opstop pingen leidt, bleek donderdagmiddag om streeks drie uur weer eens overduidelijk. Bij een meubelmagazijn in de Gierstraat het smalste punt in deze overigens te smalle straat was een grote vrachtwa gen geparkeerd. Deels op het trottoir, deels op de rijbaan, de doorgang volko men versperrend voor een NZH-bus. Terwijl een tweetal mannen in een niet al te vlug tempo grote pakken uit de wa gen de winkel binnendroeg, vormde zich een file van tientallen auto's, die binnen een kwartier bijna de Nieuwe Gracht raakte. In het laatste deel kwam af en toe enige beweging, doordat sommige wachtende automobilisten via een van de zijstraten uit de verwarring ontkwamen. Voor anderen met name voor de bus chauffeurs was dit niet mogelijk, al hoewel een bus van lijn 2 zich via het Verwulft, de Gedempte Oude Gracht en het Spaarne een weg zocht naar het Hout plein, Onderwijl sjouwden de mannen door, zich niets aantrekkend van het claxoncon cert achter de versperrende vrachtwagen. De chauffeur van de wagen wist zich for meel in zijn recht. Er geldt in de Gier straat slechts een stopverbod voor de lin kerzijde gedurende de gehele dag en voor de rechterzijde van 12 tot 2 en van 4 tot 6 uur 's middags. Het was pas drie uur. Hij had nog een uur de tijd, want het wachtverbod ter plaatse liet het lossen van dp wagen toe. Toen na twintig minuten de lading ge lost was, ve.rvolgde de wagen zijn weg. Ruim tien minuten later had het verkeer op de noord-zuid route door de Haarlem se binnenstad zijn normale gang bereikt. In de memorie van antwoord op de be groting 1964 schreven burgemeester en wethouders. „Wij overwegen maatregelen om de binnenstad voor het doorgaande verkeer onaantrekkelijk te maken". Bij hpt behandelen van het betreffende hoofd stuk drongen raadsleden aan op directe maatregelen. Zij suggereerden borden te plaatsen bij de toegangen tot de binnen stad, die het zware vrachtverkeer naar de singels en de Wilhelminastraat zouden verwijzen. Het plaatsen van dergelijke borden wordt met de dag urgenter. De omlei dingsroute vig dé Kinderhuisvest of de Kinderhui sstngel en verder via de Wilhel- piinastraat of de Leidsevaart heeft vol doende capaciteit om de vrachtwagens te verwerken. Borden bij de toegangswegen naar de noord-zuid-route, die wagens met een bepaalde breedte, lengte of gewicht weren, zijn voldoende. Voor de bussen van de stadsdienst kan door middel van onderborden een uitzondering worden ge maakt, terwijl het lossen en laden in de binnenstad zou moeten worden beperkt tot kleine bestelwagens. een exclusieve wand een aparte schoorsteen een originele deur bekleed met onze zijlweg 36 - 38 haarlem tel. 18014 Met de kleinst mogelijke meerderheid heeft de gemeenteraad van Bloemendaal donderdagmiddag besloten tot subsidiëring van het particuliere (in casu: kerkelijke) maatschappelijk werk. Daarmee sluit Bloe mendaal zich aan bij de in Nederland algemeen gangbare praktijk. Vóór subsidie stemden de raadsleden en wethouders van de K.V.P. en de prote stants-christelijke fractie. Tégen die van de V.V.D. en P.v.d.A., echter met één uit zondering: mr. Aberson (V.V.D.) schaarde zich onder de voorstemmers Zijn stem gaf de doorslag: 9 vóór en 8 tegen. Deze uit slag liet niet na enige beroering te wekken. De kwestie was voor Bloemendaal aan de orde geraakt door een subsidie-aan vraag ten behoeve van het algemeen maatschappelijk werk van twee instel lingen: de diaconie der Nederlands Her vormde Gemeente in Bloemendaal en de Stichting voor gereformeerde sociale arbeid „Zuid-Kennemerland" in Hillegom, die Bloemendaal onder haar arbeidsveld telt. De bloemenveiling „Flora" in Rijns burg bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op dinsdagmiddag 25 fe bruari een receptie gehouden in de veiling gebouwen. De tujpen en narcissen die in Rijnsburg en directe omgeving in bloei getrokken worden en de narcissen uit de open grond uit de bollenstreek worden via „Flora" verkocht. Meer dan honderd miljoen van deze bloemen worden er jaarlijks aange voerd en vinden een bestemming in heel Nederland en tot verder over de grenzen. De Kroon heeft een besluit van de ge meenteraad van Soest vernietigd, waarbij op voorstel van burgemeester en wethou ders de gehele raad met uitzondering van de drie wethouders tot een com missie van bijstand werd geformeerd. Een lid van de V.V.D.-fractie verzocht de Kroon dit raadsbesluit te vernietigen. Een reeks van jaren hebben de raadsleden zo genoemde werkvergaderingen gehouden, die onder de naam commissievergaderin gen plaatsvonden. Om ook urgentiegeld te kunnen toekennen stelden B. en W. vorig jaar voor de gehele raad tot een commis sie te benoemen. De Kroon heeft dit in strijd met de wet en met het algemeen belang geacht. De zaak bleek een heet hangijzer te zijn: in de raadscommissie voor sociale zaken stonden voor- en tegenstanders in gelijke sterkte principieel tegenover elkaar. Daar om waren B. en W. gisteren voorlopig niet verder gegaan dan de twee opvattingen aan de raad ter discussie voor te leggen en hadden zij zich onthouden van het doen van een voorstel. De raad rondde zijn discussie echter maar meteen af met een stemming. Een stemming over het principe. De twee in stellingen krijgen dus hun subsidie, maar over de grootte daarvan is nog geen woord gesproken. In de praktijk in den lande is de regel gegroeid, dat een particuliere of kerkelijke instelling voor maatschappelijk werk die aan bepaalde eisen voldoet en die deswege aanspraak kan maken op een rijkssubsidie tot 40 percent van haar salarislasten, óók een gemeentelijke subsidie tot 40 percent mag verwachten. De gemeente heeft echter niet de plicht tot subsidiëring. In de Bloe mendaalse raad stond gisteren dus een landelijk gegroeid gewoonterecht ter dis cussie. Jhr. Van Lennep (prot. chr.) wees op de rijke traditie van het kerkelijke maatschappelijk werk. Er moet de over heid toch veel aan gelegen zijn dat het particuliere initiatief op dit terrein zich ten volle kan ontplooien, meende hij. Hij duchtte geen gevaar van de mogelijkheid, dat zich in de toekomst ook rooms-katho- lieke en humanistische instellingen zullen melden om subsidie voor hün maat schappelijk werkers. Coördinatie zal moge lijk zijn, meende hij. De heer Jacobson (V.V.D.) achtte de verschijning van vier of vijf maatschappe lijk werkers in een gemeente van 20.000 zielen ongewenst. Als het maatschappelijk werk in de eerste plaats een zaak is voor het particuliere initiatief, zoals de heer Van Lennep zegt, laat dat particuliere ini tiatief het dan ook maar zelf betalen, zo zei hij. Mevrouw Polak (P.v.d.A.) voorspelde, dat Bloemendaal de verschijning van maar liefst zes maatschappelijk werksters van verschillende richtingen te wachten staat als de gemeente zou subsidiëren. Zij ver klaarde zich namens haar hele fractie tegen subsidie-verlening. In conflict met G.S. In de vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad heeft burgemeester Peere boom Voller gistermiddag gezegd, dat hij de toekomst van het uitbreidingsplan voor het dorp Vogelenzang zeer somber inziet. „Een mooi plan, met heel weinig levens kansen", zei de burgemeester grimmig. Bloemendaal moet in deze kwestie op- vechten tegen de provincie, die een streek plan in de maak heeft dat het uitbreidings plan Vogelenzang in de meest letterlijke zin doorkruist met een noord-zuld-weg. Burgemeester Peereboom Voller voor spelde een totaal gebrek aan begrip voor het Bloemendaalse plan van de zijde der provinciale autoriteiten. Gedeputeerde Staten hebben de uitvoerige brief waarin Bloemendaal zijn bezwaren tegen het streekplan uiteenzette, waarschijnlijk niet eens in zijn geheel gelezen, zo zei hij. De Vogelenzangers die tegen het streek plan hebben geprotesteerd, zijn opgeroepen om op 28 februari te verschijnen voor een commissie uit G.S. waar zij hun bezwaren kunnen uiteenzetten. Het antwoord dat zij op hun bezwaarschriften zullen krijgen is echter al vastgesteld, zo deelde de burge meester mee. Niettemin zal Bloemendaal alles in het werk stellen om zijn huid zo duur mogelijk te verkopen. Als voorbereiding op de „hearing" door G.S. werd gisteren in over leg met de raad voor 25 februari een voor lichtingsavond vastgesteld voor de Voge len zangse burgerij. Het uitbreidingsplan omvat een vergro ting van het dorp met ongeveer 110 wonin gen. De weg uit het streekplan zou deze uitbreiding doorkruisen. Bloemendaal be pleit daarom verlegging van het ontwor pen traeee van de weg. De heer L a a n e (K.V.P.) vond, naar analogie van de geloofsvrijheid, dat de mens in nood de vrije keus van richting van maatschappelijke hulp moet worden geboden. De gemeente zou coördinatie moeten stimuleren. Mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) vond het een verdrietige discussie. De mens in nood, de ongehuwde moeder of de hulp behoevende bejaarde, vraagt niet naar de geloofsachtergrond van de maatschappe lijk werkster die hem ter zijde staat, zo zei zij. Wethouder mej. Nol te (K.V.P.) bracht hier tegen in, dat de maatschappelijke hulp niet is los te maken van de geeste lijke achtergrond van de mens in nood. De variëteit van ons volk op dit gebied moeten we aanvaarden. De algemeen aan vaarde opvatting is daarbij, dat de over heid tegemoet moet komen aan een ge bleken behoefte, ook al betreft het een heel kleine groepering, aldus mej. Nolte. De heer S i s s i n g h (P.v.d.A.) bracht naar voren, dat grote bedrijven met eigen maatschappelijk werksters geen onder scheid naar confessie plegen te maken. Waarom steeds een etiket opplakken?, zo vroeg hij. De heer J acobson (V.V.D.) conclu deerde uit de discussie, dat hij blijkbaar niets had begrepen van wat hij allemaal over de oecumenische gedachte heeft ge lezen. Wethouder H ij s z e 1 e r (prot. chr.) be klemtoonde, dat het van wezenlijk belang is, dat de maatschappelijke hulp wordt ge boden door iemand „die dezelfde taal spreekt". De heer L a a n e (K.V.P.) bracht nog naar voren, dat in Amsterdam een voor treffelijke samenwerking bestaat tussen 60 maatschappelijke werksters van 14 in stellingen. Na deze belangwekkende, waardige ge. dachtenwisseling volgde stemming. Eerder op de middag had de raad unaniem besloten tot de benoeming van een volledig bevoegd maatschappelijk werkster ten dienste van de afdeling sociale zaken van de gemeente. Tot dusver was nog geen kracht voor dit werk beschikbaar, wat tot gevolg had dat het algemeen maatschap pelijk werk bij de dienst voor sociale zaken in Bloemendaal onvoldoende aan dacht kreeg. De nieuwe kracht, die voor halve dagen is aangesteld, is mevrouw Van der Twee! Van Loon uit Overveen, die tot dusver in Haarlem werkzaam was. Het vorig jaar verleende krediet van 12.500 voor de voorlopige restauratie van De Haringbuys'' („in lang niet gehad maar daar is-ie weer", zei de burgemees ter) werd door de raad verhoogd met tien percent wegens tussentijdse kostenstijgin gen. De aannemer is al met het werk be gonnen. De raad voteerde 1750 voor vergroting van de autoparkeerplaats aan de kop van de Zeeweg. Er komen daar steeds meer auto's en steeds minder fietsen. De uit breiding zal ruimte bieden aan ongeveer 60 auto's. De overige agendapunten leverden Op de Schipholweg, bij het kruispunt ter hoogte van de Rijksweg Amster dam-Den Haag is donderdagmiddag een vrachtwagen in het water ge reden. De oorzaak was dat deze vrachtwagen tegen een stilstaande auto botste, toen deze voor het stop licht stond te wachten. De achter opkomende wagen probeerde de an dere te ontwijken. De chauffeur gaf een machtige ruk aan het stuur, waardoor de auto met twee wielen in de berm belandde en vervolgens in de sloot kantelde. De chauffeur liep geen letsel op. Ook de schade aan de auto viel mee. Slechts de lading, die bestond uit vele honder den sigaren, werd door het water beschadigd. weinig stof tot discussie of werden bij hamerslag afgehandeld. Dat gebeurde tot veler verbazing ook met het laatste punt van de agenda: de behandeling van het commissierapport over de raadhuisbouw. Pas in de rondvraag kwamen enkele radsleden, waaronder mr. Aberson (V.V.D.), beteuterd tot de conclusie, dat de voor zitter hen vanwege hun tijdelijke onop lettendheid te vlug af was geweest met zijn hamerslag. Met het formele gelijk van de vergaderorde aan zijn zijde, weigerde burgemeester Peereboom Voller om alsnog een discussie over de raadhuisbouwplannen toe te staan. Zijn innemende glimlach kon niet de hardheid verbloemen waarmee hij een discussie afsneed, die voor de bouw plannen slechts een bedreiging zou hebben betekend. Zoals bekend is, koesteren een aantal radsleden nogal ernstige bezwaren tegen de bouwplannen, terwijl B. en W., met een dit jaar afkomende rijksgoedkeuring in het vooruitzicht, spoed achter het voor bereidende werk willen zetten. Het laatste woord is nog niet over het raadhuis ge sproken, dat is wel zeker. l* tii ie Pa-rato «Xvw. .->A< W.V.V. Certift* csmtorm t 'fa'*" A Dit is het bewuste geboortebewijs van don Carlos dat in Parijs werd opgemaakt en gedeeltelijk in de Spaanse taal is gesteld. (Zie het bericht op pagina 1) Grote tube f 1.10 helpt direct! DR. E. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN Een bewoner van een woonboot in het Lozingkanaal aan de Zeeburgerdijk te Am sterdam-Oost heeft gistermiddag de schrik van zijn leven gekregen. Hij hoorde een knal en zag op het zelfde moment hoe een kogel door het raam van zijn woonboot vloog en ergens in het hout bleef zitten. De man werd niet geraakt. „Dat was ook niet de bedoeling. Ik deed het voor de grap", verklaarde een 26-jarige Amster dammer zonder beroep, die de schutter bleek te zijn, aan de politie. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. Enkele omwonenden hadden gezegd dat het schot naar hun mening afkomstig was geweest van een plaats schuin tegenover de woonboot. Daar lag ook een woonboot, namelijk die van de dader. Toen de po litie een kijkje ging nemen bekende hij on middellijk en overhandigde de politie een windbuks van zwaar kaliber, waarmee hij volgens zijn zeggen het schot had gelost. Bij het College voor medisch tuchtrecht in Amsterdam is een klacht ingediend te gen de handelwijze van een arts van de G. G. en G D. in Amsterdam, die aan de hoofdcommissaris van politie in Amster dam vorig jaar een rapport heeft uitge bracht over de ziekte van een brigadier van de Amsterdamse politie. De brigadier is al ruim twee jaar zenuwziek omdat hij zich een opmerking van zijn chef bijzon der heeft aangetrokken. De brigadier te kende bij het Ambtenarengerecht in Am sterdam beroep aan tegen de beslissing van de hoofdcommissaris, zijn bezoldiging met ingang van 1 juli 1963 tot tweederde terug te brengen. Het Ambtenarengerecht heeft zich vorige week met deze zaak be zig gehouden. Hoewel de behandelende ze nuwarts van de brigadier verklaarde dat diens ziekte is ontstaan tengevolge van de reprimande van zijn chef, rapporteerde de gemeente-arts dat de brigadier niet op pa thologische wijze heeft gereageerd. Reeds tijdens de zitting van het Ambte narengerecht laakte de raadsman van de brigadier deze verklaring omdat de ge meentearts zijn oordeel baseerde op een rapport van de chef van de brigadier. In zijn klacht bij het medisch tuchtcollege stelt de raadsman dat de gemeente-arts het rapport heeft uitgebracht zonder de brigadier te hebben gezien of gesproken. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten staan op het punt zes of zeven Navolanden uit te nodigen marineperso neel te zenden ter bemanning van een Amerikaanse torpedobootjager, waarmede men wel bewijzen, dat een multilaterale kernstrijdmacht een van werkelijkheids zin getuigend voorstel is. Zes landen zijn akkoord gegaan met deelneming aan deze proef. Het zijn Groot- Brittannië, West-Duitsland, Italië, Grie kenland, Turkije en Nederland. De Neder landers hebben donderdag hun toestem ming gegeven. Behalve deze zes heeft België voorbereidende besprekingen ge voerd in Parijs en Washington. België zou inmiddels hebben besloten niet mee te doen. In de Uilenboom aan de Santpoorts* Hoofdstraat wordt op 28 februari een bol- bloemenshow geopend, georganiseerd door de afdeling Velsen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. de Tuinbouwstudieclub, de Land en Tuinbouwbond en de r.-k. Plattelands- jongeren. Van de inzenders zullen er zeven be roepskwekers en 60 amateurs zijn. Er zullen ruim 400 inzendingen zijn. Men kan de tulpen, narcissen en hyacinten zien op: vrijdagavond 28 februari van acht uur 's avonds tot 11 uur; zaterdag 29 februari van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m.; zondag 1 maart eveneens van 10 v.m. tot 10 n.m. en maandag 2 maart van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds. De toegang is vrij. geeft onveranderd 3050 korting op alle monturen en glazen voor iedereen. fz Ziekenfondsleden glazen zonder bij betaling Leden Co-op Haarlem dividend zegels JANSSTR. 56 tegenover Gerechtsgebouw Nu ook in HAARLEM-NOORD bU Overtonweg Ruime parkeergelegenheid „De synode sprak" Met ingang van 23 februari zullen er vijf bijzondere avonddiensten in de Noor derkerk aan de Velserstraat in Haarlem- Noord worden gehouden, waarvoor het thema is „De synode sprak". Tijdens de bijeenkomsten, die alle om zeven uur be ginnen, komen er vier boodschappen of herdelijke brieven van de Generale Syno de van de Nederlandse Hervormde kerk, die de laatste jaren zijn uitgekomen, aan de orde De dienst van 23 februari vormt de inlei ding van de serie. Ds. W. Dijckmeester uit Den Haag van het secretariaat van de synode, behandelt het onderwerp „De synode spreekt: Met welk recht? Met welk gezag?" Op 8 maart is „De verhouding tot Rome" het onderwerp van gesprek; op 22 maart „Het huwelijk"; op 5 april „Het vraagstuk van de kernwapenen" en op 19 april tenslotte „Christen-zijn in de Neder landse samenleving". Deskundige spre kers zullen deze onderwerpen behandelen. De roofoverval op een vrouw uit d« Stuurmansstraat in Rotterdam (zie elders in dit blad) blijkt te zijn ontsproten aan het fantasierijke brein van het „slacht offer". De vrouw heeft vanmorgen bekend dat zij de overval in scène had gezet om het geld, totaal f 550, dat in een geldkistje in het dressoir lag, in handen te krijgen om schulden te betalen die zij in de loop der jaren had gemaakt. Haar man wist niet dat zij in financiële moeilijkheden ver keerde. Tegen haar is proces-verbaal op gemaakt wegens het doen van een valse aangifte. Het per 30 september 1963 geëindigde boekjaar is voor Prins N.V. (metalen con structies) gunstig geweest. Het saldo van de exploitatierekening geeft een stijging te zien met 36 percent tot 934.074 (v.j. f 688.102). Dit ondanks het feit, dat de lan ge winter vertraging in produktie en afzet heeft veroorzaakt. Niettemin werd een omzetverhoging van 28 percent bereikt. Na aftrek van afschrijvingen ad 551.508 415.017), voorziening belastingen ad f 100.000 17.430), voorziening pensioenen ad 50.000 (nihil) etc. resteert een winst van 230.768 (f 202.708). Voorgesteld wordt zoals bekend, een onveranderd dividend van 7 percent. De orderportefeuille is goed gevuld. De omzet is, aldus de directie, in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar verder gestegen en laat zich, mede door uitbrei ding van het afzetgebied in het buiten land, ook op langere termijn gunstig aan zien. Hoewel getracht wordt door gepast* winstinhouding de eigen middelen te ver sterken, houden deze geen gelijke tred mei de groei van het bedrijf. Daarom acht de directie de tijd gekomen de verhouding tussen eigen en vreemde middelen te ver beteren door aan de jaarvergadering machtiging te vragen tot uitgifte van de nog niet geplaatste 841 aandelen, elk groot 1000, met recht van voorkeur voor aan deelhouders. Verder zal het bestuur een statutenwijziging voorstellen, waardoor het maatschappelijk kapitaal kan worden verhoogd van f 2,5 min tot 5 min. Boerderybrand. De grote boerderij van de veehouder J. E. Meinsma, in Nes bij Hoewerd (Fr.), is door brand verwoest. Zeventien stuks vee, een paard en enkele schapen zijn omgekomen. Een personen auto, een tractor en enkele landbouw machines en ook het woonhuis met in ventaris gingen verloren.

Haarlem's Dagblad | 1964 | | pagina 5