Minister Schouwenaar opent de „Euromarkt" in Haarlem Haarlemse jeugd actief bij de Dag van Europa betrokken van waj ang droog 3 haar? TRAITAL0 SUCROSA is fantastisch SUCROSA Voorlichting via scholen en jeugdclubs VVY Hillegom maakt reclame in Duitsland Haarlemse melkfabriek benadeeld voor 7500 I I I Voor de POLITIERECHTER Dragline wekt valse hoop bij bewoners van Haarlem-Oost Margriet showt in Concertgebouw (géén saccharine) zonder saccharine Inbraak in supermarkt buit ruim 1600,- DINSDAG 25 FEBRUARI 1964 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Prof. Samkalden Avondrit over 40 km van „Haarlem en Omstreken" Examens Europamarkt' Werkschrift PLANTEN MARGARINE ongezouten puur plantaardig 1 licht verteerbaar dus gezond Gewonde bij botsing in Bennebroek ;'%C. Knoeierijen bij afleveren van melk en inleveren van lege kratten en flessen liSil r Illlïï litf liilisfl Hiiiii P wassen met shampoo JL In de schulden Textiel gestolen DE BRILLENSPECIALIST RIJKSSTRAATWEG 86 c verdwijnt zo snel zo gemakkelijk door de medicinale hoestbonbon met vitamine C UIT STAD EN STREEK In plaats van suiker voor de slanke lijn I Bijeenkomsten Buurt vereniging „Overveen" Op duchtige wijze zal Haarlem zijn Jeugd in de komende weken weer be trekken bij de viering van de „Dag van Europa". De afdelingen Onderwijs en Jeugdzaken van het stadhuis zijn op dit gebied bijzonder actief. De Dag van Europa valt dit jaar op woensdag 4 maart; honderden school kinderen zullen op die dag 's morgens de Europese vlaggenparade op de Grote Markt bijwonen. De Haarlemse leer krachten worden van gemeentewege voorgelicht over de zaak der Europese eenheid en gestimuleerd om deze ma terie uit te dragen in hun lessen. Op zaterdagavond 14 maart zal in het Concertgebouw voor de tweede maal een „Europamarkt" worden gehouden, 'n spec taculaire, kermisachtige tentoonstelling op het stramien van Europese verbanden, Ingericht door en voor Haarlemse jonge ren van allerhand jeugdgroepen. Deze Europamarkt zal worden geopend door de minister van Maatschappelijk Werk, mevrouw J. F. Schouwenaar-Frans- sen, die dan tevens het officiële begin van de actie „Europa 1 2 3" zal inluiden, waaraan wordt deelgenomen door alle Ne derlandse jeugdgroepen. Haarlem komt op het gebied van de Europadag bijzonder werkzaam voor de dag. Dat behoeft geen verwondering, wanneer men bedenkt dat deze dag, waarvan de viering een initiatief is ge weest van de Vereniging van Nederland se Gemeenten, zijn bestaan voor een be langrijk deel heeft te danken aan de ac tiviteiten van de Haarlemse wethouder DE RECHTSCHAPEN RECHTER Hoe kwam u er toe, binnen te sluipen bij de buren? iVfit Aha... uit dit rapport blijken verdachte huiselijke omstandigheden... De verdediger roept: de man deugt wel, maar zijn beddek niet. De man belooft zelf Van Wijk dekens te kopen en nooit meer onder andermans dekens warmte te zoeken. De eis: vrijspraak. Volgens Wetboek van Bedrecht heeft elk mens recht op warmte. Van Wijk dekens staan borg voor 100% scheerwol. Daar onder ligt een mens goed te zijn. Hij slaapt. Onschuldig! LEIDEN Gun uzelf ook de slaap der rechtvaardigen. Onder Van Wijk dekens slaapt u 's zomers heerlijk luchtig, 's Winters behagelijk warm. Let op het Van Wijk merk en u voelt de heer lijke zachte wol. U ziet boeiende kleuren. Prachtige dessins. uiasin» van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk. Doel van dit alles is het stimuleren van het denken in bovennationale verbanden en het uitdragen van het ideaal van de Europese eenheid. Prof. dr. I. Samkalden zal op vrijdag 28 februari in de Tuinzaal van het Con certgebouw spreken over „Groeiend Euro pa" voor Haarlemse jeugdleiders, hoofden van lagere scholen en leraren van scholen voor voortgezet onderwijs, met de bedoe ling dat van het besprokene iets zal door stralen in de lessen. Op woensdag 4 maart zullen 's morgens om tien uur op de Grote Markt de vlag gen worden gehesen van de landen aan gesloten bij de Raad van Europa. Burge meester Cremers zal het woord voeren. Ongeveer 1400 leerlingen van Haarlemse scholen voor voortgezet onderwijs zul len het gebeuren gadeslaan. Na de vlaghijsing trekken zij naar de bioscopen Rembrandt en Cinema Palace, waar de Franse film „Si tous les gars du monde(„Als mannen kerels zijn") zal worden vertoond. Van de officiële ge bouwen zal op deze dag zoveel mogelijk de Europavlag wapperen. MAC „Haarlem en Omstreken" houdt zaterdag 29 februari een avondrit over 40 km. De eerste deelnemer zal om 8 uur van café Kennemerland af in Haarlem «tarten. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal sociale geografie J. H. M. van Amersfoort. Utrecht. Doctoraal rechtsgeleerdheid: H. Westerlaken (Gorinchem), J. E. van Doorn (Enschede), J. M. van der Velden (Hees bij Nijmegen). Doctoraal Nederlandse taai en letterkunde: J. M. Reinders (Leidschen- dam). Doctoraal rechten (vrije studierich ting): F. J. F. Dias van Dunem (Utrecht). Arts: S. van Binsbergen (Utrecht), W. A. van Kanten (Utrecht). Het gehele Concertgebouw zal zaterdag avond op spectaculaire wijze in handen zijn gevallen van de oudere jeugd buiten schoolverband, die daar in zelf ontworpen stand „Europa zal verkopen". Een be langrijk aspect daarvan is de zelfwerk zaamheid gericht op Europese zaken ge durende de vele maanden van voorberei ding. De inrichting van de Europamarkt, die vorig jaar een bijzonder gezellige aan gelegenheid is geworden, is geheel in han den van de cursisten van de Academie'63. Het Haarlems Jeugdorkest onder leiding van André Kaart zal de avond openen met een korte uitvoering. Om half elf begint een „Europa-bal" op muziek van de „Jokers". Op het podium van de grote zaal zullen dans- en balletuitvoeringen worden gegeven. Stands van organisaties op Europees gebied en een doorlopende filmvoorstelling behoren eveneens tot de attracties. De Hillegomse V.V.V. verspreidt in een grote oplage een folder in Duitsland en mocht hierop al enige reacties ontvangen. Een grotere folder, waarin gewezen wordt op de gunstige ligging van Hillegom als rustige vakantieplaats, vlak bij zee is in voorbereiding. Hillegommers die straks buitenlandse gasten willen onderbrengen, worden in de gelegenheid gesteld vragen lijsten in te vullen. Andere jaren moest er inschrijfgeld betaald worden. Dit jaar is men hiervan afgeweken. Van het logies- bedrag dat men ontvangt zal 5 percent afgehouden worden voor kantoor- en ad ministratiekosten van V.V.V. Evenals andere jaren zal ook dit jaar een schooltekenwedstrijd worden georga niseerd. De beste tekeningen zullen ge bruikt kunnen worden als voorbeeld bij het mozaïekleggen. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM GEBOREN: Johannes Lambertus Maria, z. v. J. A. J. Schoonderwoerd en A. C. Weyers; Anna Maria Astrid, d. v. G. L van Leeuwen en A. van Diest; Catharina Huberta Maria, d. v. P. J. v. d. Aar en J. A. Obdam; Hendrik, z. v. D. Kraay en W. H. v. d. Gugten. GETROUWD: E. W. Zoet en J. C. Turn hout. OVERLEDEN: H. H. Persoon, m., 16 jaar; C. Meyer, m., 85 jaar. De Haarlemse jongeren die onlangs een reisje naar Berlijn ondernamen, zullen hun ervaringen en studiemateriaal in een stand verwerken. Bijzondere aandacht ver dient waarschijnlijk ook de vertegenwoor diging van de actieve jeugdgroep Sjaloom, die onlangs het eerste nummer uitgaf van een oecumenisch jongerentijdschrift van dezelfde naam. Activiteiten te over dus. Wie zijn oor eens te luisteren legt bij de Haarlemse jeugdorganisatie en in de onderwijswereld, raakt waarlijk geïmponeerd. De geest- driftigen voor „Europese eenheid" wordt wel eens verweten dat zij zich overgeven aan een vaag en onwerkelijk idealisme. Moeilijk zullen de critici echter kunnen ontkennen, dat hier op een zeer reële en concrete wijze horizonnen worden verwijd. Nog één activiteit op het gebied der Europese zaak willen wij hier onder de aandacht brengen want zij lijkt ons een bijzonder geslaagde. Op initiatief van de Haarlemse Commissie tot voorbereiding van de Europadag, waarvan wethouder Geluk de voorzitter is, heeft de gemeente lijke inspectie van het lager onderwijs in Haarlem namelijk een boekwerkje samen gesteld voor de leerlingen van de vijfde klas van de lagere school, waarin alle tra ditionele lagere schoolvakken aan de or de komen aan de hand van Europese the ma's. Het is een soort werkschrift met opdrachten, waarin de leerlingen, geleid door hun onderwijzers, velerlei kennis en kunde kunnen spuien. Het project, dat ter beschikking staat van alle scholen, dus niet uitsluitend van de openbare, is reeds aangevraagd door vijftig schoolhoofden. 4 ."""I ;u.--V - *- -><• -V - - Maandagavond omstreeks acht uur bots ten op de Rijksstraatweg, juist ter hoogte van het benzinestation op de grens van Bennebroek en Heemstede, twee personen auto's. Een personenauto, bestuurd door 'n 45-jarige beroepschauffeur uit Bennebroek, wilde bij het benzinestation links afslaan om te gaan tanken. Een hem achterop- rijdende personenauto, eveneens komende uit de richting Hillegom, bestuurd door 'n 23-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem, zag geen kans 'meer tijdig te stoppen, waardoor hij op de eerstgenoemde auto reed. De vertegenwoordiger werd vermoe delijk met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. De Bennebroekse automobilist liep geen letsel op. De auto's werden zwaar beschadigd. SCHOONMAAKARTIKELEN „KLUITENBURG" GED. OUDE GRACHT 106 De Haarlemse recherche heeft licht ge bracht in een knoeierij met betrekking tot het afleveren van melk in een Haarlem se melkfabriek, waarmee een bedrag van tenminste 7500 is gemoeid. In verband hiermee werden een 46-jarige melkslijter uit Haarlem, een 45-jarige vertegenwoor diger uit Haarlem, een 52-jarige hoofdcon troleur uit Zandvoort en 'n 52-jarige melk- uitgever uit Haarlem aangehouden. De vier personen, die in verzekering werden ge steld, zijn inmiddels door de officier van justitie op vrije voeten gesteld. Deze zaak kwam eind januari aan het licht toen de melkslijter werd aangehou den, omdat hij verdacht werd van knoei erijen bij het afnemen van melk en bij het inleveren van lege kratten en flessen. Bij deze handelwijze speelde de melkslij ter samen met de vertegenwoordiger, die destijds in dienst was van de melkfabriek en wiens taak het was het fust en de niet verkochte produkten in te nemen. Deze man deelde in de opbrengst van de door deze handelwijze verkregen goederen. Toen deze man in april van verleden jaar van werkkring veranderde werden de zaken voortgezet door de hoofdcontro leur. Deze ontving voor zijn bemiddeling van de melkslijter gemiddeld 30,- per week. Ook een melkuitgever had nog de hand in deze zaak. Hij zou de slijter 120 liter melk en enkele flessen room in han den hebben gespeeld. In ruil hiervoor zou de man twee sigaren en een bedrag van f 30,- hebben ontvangen. Geen vuil op straat. De gemeente raad van Schiedam heeft een wijziging van de algemene politieverordening goed gekeurd, waardoor het mogelijk wordt dat mensen die vuil op straat gooien worden beboet. De maximum boete bedraagt 120 gulden. -"Tli 'i i"i«! i i1i i 11)1 «top11 Viti #<5 Een produkt van l'Oréal de Paris Terwijl de zonnestralen van de naderen de lente frivool over de groene tafel van de Haarlemse politierechter speelden ston den in de verdachtenbank twee „slacht offers van de winter". Een 26-jarige grond werker en een 21-jarige los arbeider, bei den uit Zaandam moesten zich verant woorden voor diefstal van enkele mudjes kolen ten nadele van een kolenhandelaar in hun woonplaats. Tot drie maal toe slaagden beiden erin twee zakjes kolen weg te halen van de opslagplaats. Telkens wanneer hun kolen hok leeg was, slopen ze 's nachts voor zichtig naar de lokkende hoop steenkool en vulden er elk twee kleine zakjes. De vierde maal liepen ze echter in de val, opgezet door drie potige kolenknechten, die zich in een hinderlaag hadden gelegd. Het drietal betrapte het duo op het ter rein van de brandstofhandel. De los-arbei- der slaagde erin te vluchten, maar de grondwerker kwam in de mangel van zes potige kolenwerkersarmen terecht. Na een fiks pak slaag in ontvangst genomen te hebben, werd hij overgegeven aan de po litie. Het tweetal verklaarde voor de politie rechter door gebrek aan brandstof tot de ze daad gedwongen te zijn. De een „liep" in de ziektewet, de andere had vorstver let. Ook waren er nog wat schulden af te betalen. De officier van justie, mr. Schilder, meende inderdaad met de ach tergronden rekening te moeten houden en eiste tegen beiden zes weken met aftrek van voorarrest. De raadslieden van beide verdachten, mr. J. Jansonius en mr. R. Groen, gingen uitvoerig in op de achtergronden die tot deze diefstal geleid hadden. Beiden achtten een onvoorwaardelijke gevangenisstraf ge lijk aan het voorarrest voldoende straf voor deze daad. De politierechter, mr. J. Vink, kon zich in grote trekken hier wel mee verenigen. Hij veroordeelde beide Zaandammers tot zes weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Van het onvoorwaardelijke deel zullen de ongeveer drie weken voorarrest, die beiden al hebben ondergaan, wor den afgetrokken. Een 21-jarige etaleur uit Velsen werd veroordeeld tot een geldboete van 250 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, had vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk geëist. De jongeman stond terecht wegens dief stal van textiel uit de aan zijn vader en twee ooms toebehorende zaak. Hij had de ze textielgoederen verkocht. De winkel waarde zou tenminste 3000 bedragen. De etaleur had de stoffen voor de helft van de winkelwaarde verkocht. De raadsman van verdachte, mr. F. v. d. Goot, begon zijn pleidooi met het voor lezen van een brief van de betreffende zaak, waarin uiteengezet werd, dat de man als etaleur werkzaam kon blijven in het bedrijf, mits er geen vrijheidsstraf werd opgelegd. Vader en beide ooms had den hem in zijn misgreep vergeven, maar het schadebedrag moest hij in maande lijkse termijnen aflossen. De politierech ter hield hiermee rekening. Veel bewoners van Haarlem-Oost wachten nu al geruime tijd op de aanleg van het Burgemeester Reinaldapark aan de Prins Bernhardlaan. Nog tijdens de jongste begrotingsvergaderingen van de Haarlemse gemeenteraad bleek dat er op korte termijn geen begin met de aanleg van het park kan worden gemaakt. Toch zwaaide maandagmiddag een grote dragline over het terrein. De hoop bij velen kwam terug. Zou het dan eindelijk zo ver zijn. Zou er een begin gemaakt zijn met de aanleg van de zo noodzakelijke recreatiegelegenheid in deze buurt? Dit is echter nog niet het geval. Op deze plaats wordt overtollige grond, die afkomstig is van grondwerkzaamheden in de stad, gestort. Een deel van deze grond kan later benut worden voor de ophogingswerkzaamheden, een ander deel wordt weer elders in de stad ge bruikt. Thans is men bezig grond weg te halen voor werkzaamheden elders in de stad. geeft onveranderd 3050 korting op alle monturen en glazen voor iedereen. Ziekenfondsleden glazen zonder bij betaling Leden Co-op Haarlem dividend zegels JANSSTR. 56 tegenover Gerechtsgebouw Nu ook in HAARLEM-NOORD bfl Overtonweg Ruime parkeergelegenheid Jeugd en muziek. Op vrijdag 6 maart geeft „Jeugd en Muziek" een vereniging van jeugdige muziekbeoefenaars, een con cert ten bate van Nieuw Unicum. Dit con- concert wordt gegeven in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg 111 in Heem stede. DE JAARLIJKSE door het gehele land trekkende Margriet modeshow, bestaande uit modellen naar door het publiek aan te vragen knippatronen werd gisteren in het Concertgebouw te Haarlem gehouden. Het waren alle zomermodellen die we te zien kregen. Ze volgden nauwkeurig de aanwijzingen die Parijs ons voor dit jaar voorschrijft. Soepele lijnen, nergens strak, maar ook nooit te wijd, daar komt het op aan. Lijnen die een jong figuurtje al le recht aandoen, en die wat té weelderige vormen camoufleren. DE ROKKEN van pakjes en japonnen zijn voor het merendeel gerend. Ook ko men wel plooirokken voor, de strakke rok is zo goed als verdwenen. De taille wordt slechts een enkele maal aangegeven door een ceintuur, meestal buigen de naden zich op die plaats iets naar elkaar toe. De mantels in deze knippatronenparade zijn recht van lijn met forse accenten of iets getailleerd. Bij de afdeling cocktail ja ponnen bevinden zich enkele patronen ver vaardigd uit mousseline, een vlinderachti ge dunne stof, die vooral de Franse mo deontwerpers Pierre Gardin propageert. Ook in de avond- en bruidsjaponnen is Margriet zeer gesorteerd. VOOR HET OVERIGE bestaat de collec tie uit sportkleren, moderne pantalons met midden voorsluiting en olifantspij pen, ge wone strakke broeken met opgestikte zak ken, goed gesneden shorts en brassières. Voor het nachtelijk uur zijn er voor de thuiszittende opblijvers lange huisjaponnen voor de slaapsters korte nachthemden en leuke pyama's, die, zouden ze in een daar voor geschikte stof gemaakt zijn, ook voor aan het strand kunnen dienen. Bijzonder veel aandacht heeft Margriet dit jaar be steed aan de kleuren en kleurencombina ties. Jadegroen is een belangrijke kleur, alleen of gecombineerd met oranje of beige. Oranje werd ook gecombineerd met rose, gewaagd, maar zeer geslaagd. HET IS ALSOF Margriet voor de show dit keer langer de tijd heeft genomen; of misschien is men nauwkeuriger te werk gegaan. Hoe het ook zij, de show zag er zeer verzorgd uit, zowel wat accessoires betreft als afwerking. Vooral het laatste punt is van belang. Ongelijk hangende zo men en trekkende naden leiden de aan dacht van het model maar af en doen bo vendien het vertrouwen in de knippatronen geen goed. hoest Nieuws in het kort Speeltuinvereniging. Maandagavond werd in de Witte Zwaan in Lisse de jaar vergadering gehouden van de Speeltuin vereniging „Marijke" onder presidium van de heer C. Spaargaren. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat het afgelopen jaar een goed jaar is geweest. Het aantal leden blijft stabiel. De leiding van de tuin zelf en het toezicht is bij de heer M. van Groen in goede handen. Ouders wordt verzocht op drukke dagen, vooral in het voorjaar, enige assistentie te verlenen. Veiling. Op woensdag 26 februari wordt in de hallen van H.B.G. in Liss» een grote boedelveiling gehouden. Tachtig jaar. Op woensdag 26 februari viert de heer G. Baas Kzn in Amsterdam, oud-lid van de Tweede Kamer, oud-lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land en oud-wethouder van Amsterdam, zijn tachtigste verjaardag. Volkstuinen. De volkstuinvereniging „Groenendaal" in Heemstede houdt op donderdagavond 27 februari na de jaar vergadering een propaganda- en voorlich tingsavond in het „Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. De heer F. Mer- tens uit Rotterdam, ambtenaar bij de dienst van plantsoenen, afdeling volkstuinen, be gint zijn lezing om half negen en licht deze toe met dia's. Volksdansbal. De Zandvoortse volks dansgroep „Terpsichoré-Robinson", onder afdeling van de onlangs opgerichte „Kul- turele vereniging Phoenix" organiseert een propaganda-volksdansbal op zaterdag 29 februari in hotel Keur. mtuwz zormor .18 BR. K Tijdens het weekend is ingebroken in de supermarkt aan het Balkanplein in het Haarlemse Schalkwijk. Er is een bedrag van ruim 1600 ontvreemd. Men heeft zich toegang verschaft tot de winkel door de pennen uit de scharnieren van de ach terdeur te halen. Het geldbedrag bevond zich in een biscuitblik, dat geborgen wai in een kist. Deze kist bevond zich in een ruimte onder een kantoortje. De buurtvereniging „Overveen" houdt op dinsdagavond 3 maart een bijeenkomst in „Bloemenheuvel", waar de toeristisch journalist T. Hoogland spreekt over het toerisme in Frankrijk en Duitsland. Op dinsdagavond 17 maart is er een avond in „Bloemenheuvel" in samenwer king met de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer M. Jager spreekt dan over een verant woorde verfraaiing en doelmatig onder houd van de tuinen.

Haarlem's Dagblad | 1964 | | pagina 5