Droomeiland zonder auto's, jukeboxes en zakradio's VOORT OPRAPEN! PANDA EN DE MEESTER.MEESTER Mankeert uw Pietje echt iets of is hij slechts schoolziekt DE SMA^ApDEN RINC snuiten weg ernw 35 ct. voordeel"! Een handleiding voor succesvol ontmaskeren kleine s imulanten van 15 Ons vervolgverhaal 4 DINSDAG 31 MAART 1964 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f (A princess for Port Royal) door Frederick du Quesnay Frankrijk sticht twee nationale parken 2e doos QA-VA-SEUL wrijfwas tijdelijk voor halve prijs met Carnauba-was: blijvende glans! Wereldcongres van amateur-smalfilmers in Amsterdam Jeugdcentra Eiland-paradijsje m Henk Bouwman Dr. J. Z. Baruch WVWWWWWWWWWI 28) Ze plaatste deze op de wastafel en maakte aanstalten heen te gaan. Mary gaf haar een fooi, „Dank U, mevrouw, nog iets van Uw dienst?" Mary zag dat het een leuk jong ding was van omstreeks zestien jaar met een ver overende glimlach en diepblauwe ogen. Het haar dat onder haar muts uitkwam, hing op haar rug, een gol vende massa goud. „Hoe heet je?" vroeg Mary, het meisje vriendelijk aankijkend „Jenny, mevrouw, ik heb de zorg voor deze rij kamer." „Prach tig, kind dat is alles, dank je wel." Het meisje ging heen, maar plotseling schoot Mary nog iets te binnen. „Jen ny". „Ja, mevrouw?" „Jenny, ken jij 'n jonge man in Londen, de her tog van Albermarle?" „Die? Ja me vrouw, hij is heel rijk en is tegenwoor dig veel in Whitehall. Hij heeft zijn titel geërfd van zijn vader, generaal George Monck, de man die zich zeer verdienstelijk had gemaakt om Kareis terugkeer op de troon te bewerkstel ligen na de val van Richard Crom well". Ze wist opeens, dat Karei zich moest aangetrokken voelen tot deze jongeman, erfgenaam van de titel van zijn favoriete generaal. Ze wist dat Monck in 1670 gestorven was en het was algemeen bekend, dat Sir Tho mas Modyford een achterneef was met de jeugdige Albermarle; Morgan was een dierbare vriend geweest van Modyford. Met een schok kwam Mary weer terug op de aarde, beseffend dat het meisje nog steeds sprak. „De hertog heeft juist een nieuw huis gekocht van de graaf van Clarendon, naast St. Ja mes' Palace. Met permissie, mevrouw, men zegt, dat hij een echte fat is en een voorwerp van aanbidding van de dames aan het hof. Hij is wel onder gelukkig gesternte geboren", voegde ze er aan toe, „dat hoort men zo ten minste. Londen is een echte klets- stad." „Ja, dat geloof ik", dacht Ma ry en ze zei hardop: „Dank je Jen ny, dat is alles". Ze liet het water in de waskom lo pen en voegde er wat koud water bij. Nadat ze haar gezicht gewassen had, gebruikte ze de rest van het water om haar voeten te wassen. Ze voelde geen echte honger, maar ze kon toch geen weerstand bieden aan de ver leiding van het fruit, dat in een schaal op het tafeltje naast het bed lag. Het was lang geleden dat zij een heerlijke appel of een sappige peer gegeten had. Terwijl zij haar voeten wies, nam ze de een na de ander van de schaal en genoot van de frisse smaak der vruchten, zo verschillend van hun tropische neven! Ze voelde zich aanmerkelijk beter en was nu in staat haar positie beter te overzien. Ze was er niet geheel zeker van of Morgan trachtte haar te ontlopen of dat het zijn bedoeling was hen beiden buiten moeilijkheden te houden. Ze zou wel zien wat de volgende dagen zouden brengen. Ze kleedde zich langzaam, terwijl ze haar japon nen en ondergoed uit de koffers haal de en in de kast hing. Gedurende de weken op zee was alles erg ge kreukt. Ze trok een japon aan van rood en wit gestreepte taf en ging met haar mantel en mof naar bene den. Ze wilde een wandeling maken om haar geest wat te verstrooien. Het had opgehouden te regenen. Ze wandelde een eindje The Strand op en wilde bij het naderen van Whitehall juist terug gaan, toen vier personen lachend en pratend, arm in arm kwa men aanlopen. Ze schenen in een vro lijke bui te zijn. Het was heel don ker op straat maar de lach die haar oor bereikt had, kende zij uit duizen den. Het was Morgan! En daar was ook de hertog van Albermarle, bei den 'n dame begeleidend. Mary stond stil, toen zij haar op drie voet af stand passeerden. Intuïtief wist ze, dat ze terugkeerden van Whitehall. Ze voelde zich ziek, zich plotseling rea liserend wat haar in Londen te wach ten stond. Het was duidelijk dat Mor gan haar niet langer nodig had en in- plaats van haar opzoeken zich die avond was gaan vermaken. Langzaam naar huis terug wandelend kwam ze tot de slotsom, dat het voor haar het beste zou zijn hem definitief te vergeten, want hoe spoediger zij hem kon vergeten, hoe minder pijn het haar zou doen. Ze had moeten beden ken, dat Morgan niet van het slag was om zich bij één vrouw te houden. Te rug in haar kamer, borg ze de kle ren weer in de koffers en sloot deze zorgvuldig. Daarna begaf ze zich ter ruste. En toen, onder de behaaglijke warm te van de dekens, voelde ze zich bevrijd. Ze bad dat haar vaste be- 'sluit niet zou wankelen maar zou we ten stand te houden. Daarna viel ze in slaap. HOOFDSTUK XXI Er waren veertien dagen voorbij gegaan sinds Mary's komt in Londen. Ze had nu kamers genomen bij een oude dame in Aldersgate Street. Het was een prettig nieuw huis en de ka mers hadden grote ramen aan de straatkant. Aldersgate was een bre der en rustiger straat dan Covent Garden. Eerst had ze overwogen naar Whitefriars te gaan, dat ze goed kende van haar vroeger verblijf in de City, maar ze had besloten dat niet te doen, daar het geen respectabele buurt was. Ze had Morgan niet meer gezien. Het zou een onwaarheid ge weest zijn te zeggen, dat ze niet erg naar hem verlangde, maar hoe hard het ook was, hem te mijden: ze had zich heilig voorgenomen in haar be sluit te volharden. Ze was drie dagen geleden naar Al dersgate Street verhuisd. De gedach te aan de bijna vergeten smaragden ring kwam weer in haar op. Waar om kon ze Lady Preston zelf niet eens opzoeken om te vragen of ze hem niet wilde verkopen? Het was niet zo ver weg, want toen ze het adres nakeek, zag ze, dat het huis in The Strand lag, aan de oever van de Theems. Het was een heldere dag in november en uit het venster kij kend vond Mary, dat de ene dag net zo goed was als de andere om naar Lady Preston te gaan. Ze kleedde zich zorgvuldig in haar meest modieu ze wandelcostuum en ging naar be neden om te ontbijten. De ontbijtka- ner was warm en behaaglijk. Door de glazen deuren kon ze een stukje van de tuin zien. Er scheen niet veel wind te zijn, daar de bomen nauwe lijks bewogen. Het ontbijt werd sma- melijk opgediend en ze liet het zich goed smaken. Het was bijna negen uur. Er was fruit, eieren, bacon en een kop dampende chocolade met ge klopte room, die zij in tegenstelling tot de heersende mode, prefereerde boven thee. Mary ging na het ontbijt terug naar haar kamer om haar handen te was sen, haar mantel aan te trekken en haar mof te halen. Buiten riep zij een passerend rijtuig aan en gaf de koetsier het adres in The Strand. Ze passeerden de oude St. Pauls; draai den Fleet Street in en volgden die enige tijd totdat The Strand bereikt werd. De koetsier stopte voor een im posant huis met een tuin, die tot aan de Theems doorliep. Mary stapt uit en betaalde de rit. Een ogenblik later liet ze de klopper op de deur vallen. Een bediende deed open. „Mylady wenst". Mary wierp haar hoofd achterover en vroeg „Is Lady Preston thuis?" „Ja Mylady, wie mag ik aandienen"? Hij opende de deur verder en bracht haar naar een ontvangkamer. „Zeg uw meeste res, dat Mary Carlysle er is, juist aangekomen uit Jamaica, die haar wenst te spreken." „Alstublieft, neemt u plaats Mylady." Hij wees haar een stoel bij het vuur. Toen hij weg was, keek Mary de kamer rond. Deze was zeer smaakvol ingericht met dikke vloerkleden en rijke fluwelen drape rieën voor de ramen. Mary had een gefingeerde naam opgegeven, want zij vertoefde onder een schuilnaam in Londen. Het was beter haar iden titeit zoveel mogelijk verborgen te houden. (Wordt vervolgd) i^vvwwiiiftwvvwwMwwwinnfWwwwwwiiwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwvwwwvwwwwinAwwwiyww1 De meeste landen van West-Europa bezitten al sinds jaren nationale parken, gebieden waar flora en fauna beschermd worden en waar natuurliefhebbers en toeristen ongestoord kunnen genieten van een ongerepte omgeving. Tot voor kort was er op deze regel één uitzondering: Frankrijk kende geen nationale parken. Weliswaar werd in 1960 al een wetsvoorstel tot stichting aangenomen, maar de praktische uitvoering liet op zich wachten. Er moesten gebieden wor den geselecteerd en richtlijnen worden opgesteld. Bovendien wilde men met de op te richten parken niet alleen de wetenschap en het toerisme dienen, maar ook de bevolking van de betrokken streken. Een nationaal park zou niet alleen recreatie moeten verschaffen, maar ook nieuwe bestaansmogelijkheden in gebieden die door gebrek aan werkgelegenheid en onvruchtbaarheid van de bodem ontvolkt dreigden te raken. Gelukkig heeft Frankrijk nu ook twee van luiar mooiste natuurgebieden tot nationaal park verklaard. Het gaat om het gebied La Vanoise, gelegen in de Franse Alpen (provincie Savoye), en Fort- Cros, een eilandje voor de zuidkust. OP 9 JULI 1963 werd in de Franse staatscourant officieel de stichting be kendgemaakt van La Vanoise als eer ste nationale park. Dit gebied heeft een oppervlakte van 60.000 hectaren en sluit aan op het Italiaanse nationale park „Gran Paradiso", dat aan de andere kant van de grens ligt. Het is een berg- massief, dat zich uitstrekt tussen de da len van de rivieren de Isère en de Are; de laagste berg is er ongeveer 2.000 me ter, de hoogste meet meer dan 3800 me ter. Ondanks de hoogte is dit gebied niet alleen toegankelijk voor geoefende alpinisten. Er zijn een groot aantal voet paden aangelegd, waarvan elke natuur liefhebber zonder bezwaar gebruik kan Het jaarlijkse congres van de UNICA (Union Internationale du Cinéma d'Ama- teur), de wereldorganisatie van amateur' filmclubs, zal dit jaar voor het eerst in Nederland gehouden worden en wel van 16 tot en met 23 augustus in Amsterdam. Dit congres annex jaarlijkse wedstrijd waar de beste amateurfilmers uit de ge hele wereld hun krachten meten, is een der belangrijke manifestaties op het ge- bied van de amateurfilm. Tot president voor het congres 1964 werd vorig jaar op het congres in Denemarken gekozen de heer J. Dekker, secretaris van de NOVA (Nederlandse Organisatie van Amateur filmclubs). Inzendingen van films kunnen niet door de smalfilmers individueel geschieden doch slechts door de overkoepelende lan delijke organisaties van Amateurfilmclubs die de naar hun mening beste films uit hun land (maximaal vier) voor dit con gres inzenden. Aan dit congres in Amsterdam zijn di verse excursies verbonden. Circa 450 deel nemers uit 52 landen worden verwacht. Openings- en slotbanket zullen in het Am- sterdam-Hiltonhotel plaatsvinden, de pro jecties (3 dagen) in het Minervapaviljoen. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het sekretariaat van de NOVA, Runnebeek 2, De Bijt. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE 129-79 COP. MAKTEN TOONÖE 129. Panda was erg teleurgesteld in Joris. „Ik had nooit gedacht, dat hij me zo in de steek zou laten", dacht hij. „Dat is helemaal niet.Zijn gedachten werden onderbroken door geknars van het slot. De deur ging langzaam open en.daar trad Joris binnen. Hij stak het ijzerdraadje, waarmee hij het slot had open gewurmd, in zijn zak en wendde zich tot Panda, die hem met open mond stond aan te staren. „Komaan", sprak hij. „Voor den dag ermee". „Waarmee?" vroeg Panda verbaasd. „Met een verklaring, natuurlijk", ant woordde Joris streng. „Ge zult toch begrijpen, dat ge mij een uitleg verschuldigd zijt? Heb ik u niet altijd het rechte pad gewezen? Heb ik u niet steeds voorge houden, dat misdaad niet loont? Hoe dan, zo vraag ik u, kunt ge u zo misdragen hebben, dat ik u moet aan treffen in een tehuis voor moeilijke knapenZ" „Ik heb echt niets gedaan, Joris", antwoordde Panda. „Heus! Het kwam allemaal door Mr. Vlijmen. Hij zou me mees ter in de rechten maken en daarom werd hij mijn voogd. Enne.„Uw VOOGD?!" viel Joris hem ver ontwaardigd in de rede. „Hoe waagt hij het, zich die hoedanigheid aan te meten, terwijl IK reeds uw voogd ben?! Maar het meest bedroeft het mij wel, dat gij- zelve daar niet aan gedacht hebt!" „Maar Joris. begon Panda. „Zwijg, ondankbare!" riep Joris met een stem, die door de gewelven weergalmde. „Wees stil en schaam u!" Deze bestraffende woorden werden opge vangen door de heer Ambrosius. „Er is iemand bij de gestrafte leerling!" mompelde de opvoeder verbaasd. „De celdeur staat open! Wat is er hier aan de hand?!" En voorzichtig kwam hij naderbij... maken. Flora en fauna zijn in La Va noise uitermate rijk en gevarieerd. Wat de dierenwereld betreft: men vindt hier zelfs gemzen en steenbokken, die in Frankrijk zeer sporadisch worden gezien. Behalve wandelen kan men er skiën. Jagen is verboden, maar vissen is toegestaan, mits men in het bezit is van een speciale visvergunning IN HET PARK worden op het ogen blik jeugdcentra gebouwd, waar jonge mensen hun vakantie kunnen doorbren gen en desgewenst onder deskundige leiding een cursus natuurstudie kunnen volgen. Rondom het park bevindt zich het zo genaamde Randgebied, dat ongeveer 140.000 hectaren beslaat. In dit gebied worden op het ogenblik tal van hotels gebouwd, waarin de bezoekers van La Vanoise onderdak kunnen vinden. Voorts verrijzen er wetenschappelijke centra en nieuwe wintersportplaatsen. Er worden grote bedragen uitgegeven ter bestrijding van lawine- en erosiege vaar. De boerderijen worden gemoder niseerd en de veestapels verbeterd. Voor de bevolking van deze onvrucht bare en arme streek betekent de ope ning van het park en bron van nieuwe toekomstmogeli j kheden. Het beheer van La Vanoise is in han den van een Raad van bestuur, die 35 leden telt, zijn zetel heeft in Chambéry en is samengesteld uit vertegenwoordi gers van verschillende ministeries, ver enigingen voor natuurbescherming en burgemeesters van omliggende gemeen ten. IN DECEMBER 1963 kwam het be richt dat het bijna onbewoonde Zuid franse droomeiland je Port-Cros als tweede de status van nationaal park had verkregen. Dit eiland (4V2 kilome ter lang en krap 2 kilometer breed en daarmee een van de kleinste nationa le parken ter wereld) is wat natuur schoon en klimaat betreft een echte pa rel. Port-Cros is een van de eilanden van Hyères. Midden eroverheen loopt een klein model bergketen, waarvan de hoogste punt zich juist 200 meter bo ven de zeespiegel verheft. Het eiland is particulier bezit, maar toegankelijk voor toeristen, die het per boot kunnen bereiken vanuit Salins d'Hyères of Le Lavandou. De boten leggen aan in het piepkleine haventje Port-Man, dat ge heel beschut ligt achter hoge rotsen Voor liefhebbers bestaat de mogelijk heid op het eiland hun vakantie door te brengen; zij zijn in dat geval aan gewezen op de twee hotels, die Port- Cros rijk is. Kamperen is er verboden. Het eiland is overdekt met kreupelhout, heide, eiken-, dennen- en olijfbomen, die met elkaar voor een zeer weelderi ge vegetatie zorgen. Vanaf open plek ken en hoge rotspunten (vooral aan de zuidzijde) heeft men een prachtig uit zicht op het eiland, op de ruïnes van enkele oude forten en op de diepblauwe Middellandse Zee. Langs de noord- en westkust vindt men kleine, smetteloos witte zandstrandjes. Een strook zee van 600 meter breed rond het eiland valt eveneens onder de beschermende bepalingen, die voor de Franse nationale parken zijn opgesteld. In het zeewater (men mag er zwemmen, maar de onderwaterjacht is verboden en voor alle vaartuigen geldt een maximumsnelheid) bevinden zich ve- Port-Cros, droomeiland in de Middel landse Zee, en sinds kort Frankrijks tweede nationale park. Op de voor grond het haventje Port-Man. le exotische vissoorten en algen. Om de rust op het eiland te waar borgen zijn „jukeboxes" en draag bare radio's er verboden. Auto's worden eveneens geweerd. MET DE oprichting van deze beid nationale parken zijn de Franse plan nen in die richting nog niet uitgeput. Als derde park staat op de nominatie een gebied in de oostelijke Pyreneeën. Het zal niet lang meer duren voor Frankrijk zijn achterstand wat betreft nationale parken heeft ingelopen. PIETJE is met een erg slecht humeur opgestaan. Hij dreint, hij klaagt vaag „over al pijn te hebben" of ook wel „hoofdpijn"Over een ziek kind maakt een moeder zich ongerust. En dat is normaal. Maar ze is ook wantrouwig. De vorige maand zei Pietje ook dat hij ziek was. Men hield hem thuis. Een uur later speelde hij met zijn broertje en verslond zijn boterhammen met smaak. En vader heeft van een vriendje gehoord, dat hij juist proef werk had die dag, in een vak waarin uw Pietje bepaald geen hele Piet is HOE KAN MEN WETEN of een kind echt ziek is, of dat hij komedie speelt om niet naar school te hoeven of iets dat hem hindert te vermijden? Hier zijn enkele aanwijzingen die u kunnen helpen een me ning te vormen tot, zo nodig, de dokter komt en de juiste diagnose stelt. In de eerste plaats is het makkelijk te zien dat een kind er slecht uitziet. Heeft hij zijn normale kleur, ziet hij bleek met kringen onder de ogen, of abnormaal rood? Toch kan een kind er slecht uitzien zon der ziek te zijn; hij kan b.v. moe zijn door te weinig nacht rust. De thermometer zal ons hier soms kunnen helpen. De normale temperatuur van het kind moet 's morgens de 37 graden niet passeren. Wan neer hij meer dan 37,5° C heeft kan men hem beter thuishouden. Aan de andere kant kan hij werkelijk ziek zijn en toch geen verhoging hebben: niet alle ziekten gaan gepaard met koorts! Maar de thermometer blijft belangrijk: als hij oploopt, moet men niet onvoorzichtig zijn. Andere aanwijzingen kun nen we krijgen door te letten op de keel, de stoelgang en de huid. Wanneer de tong van een kind goed gezond is, is hij vochtig-rose. Is de tong wit en beslagen, dan kan dat een teken zijn van een slechte spijsveretering, of van een ontsteking van de ingewan den. Controleer voorts of de stoelgang goed is. Is deze niet gestoord of verstopt; heeft de ontlasting een sterke lucht? Let er op of hij over zijn buik klaagt. Het kan gaan om een eenvoudige buikkramp of een onschuldige verstopping. Maar als hij niet aan de blinde darm geopereerd is, moet men ook denken aan de mogelijk heid van een appendicitis. Nooit een purgeermiddel ge ven of iets warms tegen de buik leggen zonder medisch aarzelen de dokter te waar schuwen! Weet u of hfl u voor de mal houdt? Een kind kan geen enkele van deze symptomen hebben en zich toch abnormaal moe voelen. Laten we in dat geval kijken of hij zin in eten heeft, of hij overdag over pijn klaagt in zijn ledematen of in zijn hoofd, of hij onbeweeglijk blijft zitten in een hoekje in- plaats van te spelen. Is dat het geval, dan is zijn ver moeidheid echt. Een dag of twee van rust en wandelen zullen hem meer ten goede komen dan het schoolwerk. advies- Het onderzoek van de keel geeft ook uitstekende aanwijzingen. Is die rood en vertoont hij witte stippen, dan is er sprake van keelontste king. Het zou onvoorzichtig zijn, het kind dan naar buiten te laten gaan. Vele kinder ziekten (met name mazelen, roodvonk, de bof) beginnen met keelpijn. Als het kind een van die ziekten onder de leden heeft, moet men het niet naar school sturen. Hij loopt gevaar zijn ziekte erger te maken en vooral die op gulle wijze te verspreiden, want deze ziekten zijn vaak erg be smettelijk in hun allereerste begin, meestal al voor ze dui delijk te herkennen zijn. Ook op de huid van ons kind moe ten we letten. Als er b.v. vlek jes beginnen te komen achter de oren, op het gezicht of in de hals dan kan dat het begin van mazelen betekenen. Wat u ook voor abnormale ver schijnselen vindt, wanneer u ongerust bent, moet u niet Als dit niet zo is, dan is er kans dat hij tracht u voor de mal te houden. Zijn klachten 's morgens hadden tot doel, moeder zachter te stemmen om thuis te mogen blijven. Wat moet men nu doen als men dit vermoedt? Zich heel kwaad maken en zeggen: „Jij speelt komedie, je hebt hele maal niets. Je doet me een genoegen op te staan en dade lijk naar school te gaan?" Volgens de psychologen is deze methode niet wenselijk. In elk geval heeft het kind dat klaagt iets. Misschien vindt hij dat men hem minder graag mag en heeft hij be hoefte, de aandacht op zich te richten door voor zieke te spelen. Is hij niet jaloers op zijn zusje dat niet naar school gaat en meer de aanwezigheid van moeder geniet? Heeft hij met de onderwijzer of met een vriendje geen conflict ge had dat men verwaarloost? Wat onbelangrijk is in het oog van een volwassene, kan zeer belangrijk zijn in de ogen van een kind. Een pekelzonde loopt gevaar, uit te groeien tot een echt drama voor een kinderlijk brein. Het is beter, niet met geweld tegen hem op te treden vóór alles wat er gebeurd mocht zijn geheel dui delijk geworden is. Tegen het gezag kan hij zich verzetten; bij zachtheid en begrip is er kans dat hij zich „overgeeft". Men kan zeggen: „Wil ja toch maar proberen naar school te gaan vanmiddag?" of daarentegen: Goed! Je blijft heel rustig hier vanmorgen. Als het goed gaat, ga je van middag naar school. Zo niet, dan zullen we de dokter laten komen die je zal helpen weer beter te worden". Bedreigingen zijn nutteloos. En men moet het bezoek van de dokter vooral niet als een straf voorstellen. „Je bent ziek; we gaan kijken wat er aan de hand is. Ik zal de dok ter laten komen!" Men denkt dat het kind net doet alsof, indien hij er goed uitziet en geen koorts heeft. Toch is het helemaal verkeerd zich van de dokter als boeman te be dienen. Wanneer het kind werkelijk ziek is loopt men de kans dat hij een hekel krijgt aan de arts en in verwarring ge bracht wordt door een on schuldig onderzoek. Samenvattend: als een kind zegt ziek te zijn, moet onze eerste reactie er een van om zichtig wantrouwen zijn, maar vooral kalm en met zachtheid optreden. Als hij komedie speelt, heeft hij een reden daarvoor. Die kan psycholo gisch bepaald zijn, wanneer lichamelijk alles in orde is. Hel is vaak pas tijd om in te grijpen als het kind probeert u voor de tweede keer voor de mal te houden. Het is beter, hem een schooldag te laten verliezen het risico te nemen hem weg te sturen met het begin van een ziekte die nog niet duidelijk te consta teren is.

Haarlem's Dagblad | 1964 | | pagina 15