Gemeenteraad van Bloemendaal is tegen toevoeging van fluor Meerderheid vindt technische moeilijkheden bij toepassing van fluor doorslaggevend sigaren uitzonderlijk goed! Anderhalf jaar wegens steken met mes geëist Burgemeester van Haarlem beantwoordt bezwaarschrift van B.E.E.T.S Hoofdinspcteur Voerman sprak voor buurtvereniging Overveen „Bloemkwekers zijn tevreden over afzet van produkten" DUPCO Eerste paal voor Mytylschool wordt maandag geslagen Twee bromfietsen uitgebrand Dronken man van geld beroofd Stuif-stuif" in 1965 wellicht ook voor oudere jeugd UIT STAD EN STREEK VRIJDAG 2 0 NOVEMBER 1964 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Commissie SUÈDE-, NAPPA- en LEDERKLEDENG Een zuivere AMANDELSTAAF ƒ2.— „Politiewerk geen dienstklopperij" Een jaar geëist J. van Beem gehuldigd WINTERJASSEN mt. 44 t/m 56 St. Nicolaascadeaus - grote kollektie Nieuws in het kort Voorzitter van bloemkwekers van LTB: WASSERIJ DUYN VOOR GROTE EN FIJNE WAS binnen 1 week retour P.v.d.A. Heemstede herkoos bestuur Het ziet er niet naar uit dat de gemeente Bloemendaal overgaat tot fluori dering van het drinkwater. Aan het slot van de gemeenteraadsvergadering, die donderdagmiddag werd gehouden, heeft de raad de kwestie van het al dan niet toevoegen van fluor aan het drinkwater besproken, waarbij de meerderheid van de raadsleden zich tegenstander toonde van het aanbrengen van profylactica in het Bloemendaalse drinkwater. Het college van burgemeester en wet houders had de toepassing van fluoride niet als voorstel, maar als punt van be spreking op de raadsagenda gezet. Bij de stukken had het college een uitgebreide documentatie gevoegd, waaruit de raads leden de voor- en nadelen van fluor kon den lezen. De meerderheid van de ge meenteraad zo bleek uit de levendige discussies stelde zich op het standpunt dat de voordelen van toevoeging van fluor zeker niet opwogen tegen de nadelen. En kele raadsleden merkten op dat de ver bruiker van drinkwater moest worden vrij gelaten in zijn keuze. Door toevoeging van fluoridetabletten kan hij immers zelf het fluoridegehalte van het drinkwater verho gen? Een doorslaggevend argument was dat de technische moeilijkheden bij de fluori dering niet gering zijn. Het is uitermate moeilijk om met de bestaande doserings- apparatuur een constant percentage te be werkstelligen. Bovendien zal indien flu or wordt toegevoegd een intensieve con trole vereist zijn. Wanneer drinkwater, waaraan fluor is toegevoegd, te lang kookt, waardoor een deel van het water verdampt, stijgt het fluorgehalte. Ook dat achtte een deel van de raad een nadeel. Het college van burgemeester en wet houders hoorde de opmerkingen uit de raad met belangstelling aan. Uit deze „opiniepeiling" viel immers te destilleren hoe de raad zou reageren wanneer B. en W. een voorstel over deze materie zullen indienen. De heer S i s s i n g h (P.v.d.A.) kreeg over deze aangelegenheid het eerste het woord. Hij meende dat zijn fractie niet des kundig was over het oordelen over het al dan niet toepassen van fluoride. „Nu wel deskundig te achten instanties als de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid etc. zich voorstander van het gebruik van flu or hebben getoond, menen wij niet com petent te zijn dat te betwisten. Wij willen en kunnen het onmogelijk beter weten. Daarom zal onze fractie een voorstel daartoe wanneer dat aan de orde gesteld zou worden steunen!" De heer Jacobsen (V.V.D.) dacht daar anders over. „Fluor is een vergif" zo meende hij. Uit een tijdschriftartikel ci teerde hij dat de toevoeging van fluor nog steeds een gok is. „Bovendien" zo ging de Jacobson verder, „is het heel moeilijk de juiste dosering te handhaven. De meerder heid van onze fractie zal zich tegen toe voeging van fluor kanten". De heer La gendijk (Prot. chr.) was eveneens te gen. De heer A b e r s o n (V.V.D.) zei dat het beter zou zijn de verbruikers zelf te laten oordelen over het al dan niet ge bruiken van fluor. Hij wees in dit verband op de tabletten die in de handel zijn. „Leken kunnen niet oordelen over een belangrijke aangelegenheid als deze" was de mening van de heer Stapel (P.v.d.A.). Hij schaarde zich achter zijn fractievoor zitter en zei akkoord te kunnen gaan met de toevoeging van fluor. De heer G i e b e n (V.V.D.) sloot zich in deze kwestie bij de P.v.d.A. aan. Hij was van mening dat di verse tot oordelen bevoegde en competente Instanties een positief advies hadden la ten horen. Wel informeerde de heer Gie- ben naar de controlemogelijkheden. Wethouder VanderLaan van publie ke werken zei de argumenten tegen de toe voeging van fluoride niet helemaal te kun nen weerleggen. „Er zijn vele gemeenten" aldus de wethouder, „die besloten hebben fluor toe te passen, maar zij stuiten toch op moeilijkheden. Over de moeilijkheden die zich bij de vaste dosering voordoen zei ir. Van der Laan: „Ik vind dit toch ook nog een bedenkelijk punt!" Verder gaf de wethouder toe dat bij verdamping van wa ter het fluorgehalte toenemen zou. Burge meester dr. D. H. Peereboom Voller zei dat de gemeenteraad de meningen in de raad gehoord hebbende in over weging zou nemen met een voorstel te ko men. De raad besloot voorts de werkcommis- sie voor de bouw van het nieuwe gemeen tehuis te handhaven. Architect ir. A. M. de Rouville de Meux zal de commissie ver laten. Hem werd dank gezegd voor de be wezen diensten. In de commissie welks taak op bouwtechnisch en financieel ge bied ligt hebben nu nog zitting: wethouder J. C. C. W. Hijszeler van financiën, wet houder W. van der Laan van publieke werken, de heer J. C. M. Laane, de heer H. Stapel, gemeentesecretaris Van Eek en de burgemeester. Over het voorstel een renteloze geldle ning van 40.000,- te verlenen aan de stichting „Harlu-groep Bloemendaal" en de Stichting „Caprera-groep Bloemen daal", beide aangesloten bij het Neder lands Padvindsters Gilde, voor de bouw van een clubhuis, kwam nogal enige dis cussie. Mevrouw Fahrenfort- M e u f f e I s (V.V.D.) vond deze lening voor de gemeente duur. Zij drong aan op andere voorwaarden. De heer Stapel vestigde de aandacht op het gevaar van precedenten. Hij deed de suggestie een commissie ad hoc in te stellen die zich op de hoogte zou moeten stellen van de noden van alle instellin gen die zich in Bloemendaal met het jeugdwerk bezig houden. Hij stelde voor dat de padvindsters een derde van de bouwkosten zelf zouden finan cieren, dat een derde deel hun verstrekt zou worden door een renteloos voorschot Advertentie SPECIAALZAAK VOOR Ook naar maat zonder prijsverhoging REPARATIE en VERVEN Regenbroeken - Handschoenen - Wanten enz. Zijlstraat 29 - Haarlem - Tel. 2X133 Maandag 23 november om twee uur 'i middags zal de gemeentelijk inspecteur van het lager en kleuteronderwijs, de heer E. J. Lodewijks, aan de Frederik Hendrik laan in Haarlem de eerste paal slaan voor de nieuwe mytylschool, die hier gebouwd zal worden. In het gebouw zullen voorlo pig vier lokalen met bijbehorende ruimten kunnen worden ondergebracht. Men hoopt het schoolgebouw, dat ongeveer een half miljoen gulden zal kosten, nog in 1965 ge reed te hebben. Thans is de mytylschool, die al 33 leer lingen telt, ondergebracht in de kleuter school „Kleuterwereld" aan de Cornells van Noordestraat. Sinds 1 juni van dit jaar wordt er onderwijs gegeven. Thans zijn twee leerkrachten, vier assistenten een logopediste en een heilgymnaste ver bonden. Het is de bedoeling dat in de mytyl school het normale lesprogramma van de lagere school wordt afgewerkt. Het lespro gramma bevat echter voldoende ruimte om de stof over meer dan zes jaar te spreiden. In de toekomst zal in de Haar lemse mytylschool ook ruimte komen ulo en huishoudonderwijs. In het plan voor de bouw van de nieuwe school, waar van het tweede gedeelte in 1966 en 1967 geprojecteerd is voor een bedrag van on geveer anderhalf miljoen gulden, is met deze plannen al rekening gehouden. Advertentie 121/z JAAR BANKETBAKKERIJ L. TH. VRIEND lïiet gratis 100 gr. eigen fabr. Roomborstplaat GEN. CRONJÉSTRAAT 168 - TEL. 57782 en dat het restant zou moeien worden verkregen uit een normale lening. Wethouder mej. d r. M. E. N o 11 e antwoordde hierop dat de padvindsters zelf reeds een bedrag van vijfentwintig duizend gulden bijeen gebracht hebben. Zij vroeg zich af waarom deze groe pen zouden moeten wachten op andere die nog geen initiatieven ontplooid hebben. Het is" aldus de wethouder „toch de plicht van de overheid te neipen en de jeugd weg te houden van minuer oirbare oezigneden?" Bovendien wordt de rente leiüenjare kleiner", zo zei mej. Nolte. Ook de burgemeester stelde zich op het standpunt dat deze zaak nu afgewerkt diende te worden. „Het project is - na lange inspanningen van de groep om het geld voor het nieuwe clubhuis bijeen te krijgen rijp voor uitvoering" aldus de voorzitter. Van de KVP-lractie kwam het voorstel de lening, met een kortere looptijd tegen de gebruikelijke interest, waarpij de ren te dan als subsidie op de begroting zou kunnen worden geplaatst, te verstrekken. Met dit voorstel ging de raad akkoord. Bij de rondvraag wees de heer Langedijk op de gevaren die zich bij het kruispunt Leidsevaart-V ogeienzangseweg voordoen. Hij wees het college op het feit dat hier onlangs een ernstig verkeersongeval is gebeurd. „Kan hier een voorrangskrui sing aangelegd worden" zo vroeg de heer Lagendijk. Burgemeester Peereboom Voller ant woordde dat een verkeersongeluk niet al tijd aanleiding behoeft tot het veranderen van de situatie. Hij zegde echter toe dat het college zich hierover zou beraden. Advertentie ,Ik blijf erbij dat ik poging tot dood slag bewezen acht en handhaaf derhalve mijn eis van achttien maanden gevange nisstraf met aftrek". Dit zei donderdag middag de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank in zijn requisitoir tegen een 40-jarige elektromonteur die er van verdacht werd zijn liefdesrivaal met een klein mesje enkele steken toegebracht te hebben. De zaak diende donderdagmiddag voor de tweede maal voor de Haarlemse recht bank. Op donderdag 2 oktober had de rechtbank zich al geruime tijd met de zaak bezig gehouden. Op het laatste mo ment achtte ze toen echter het horen van nog een getuige noodzakelijk. Ook deze kon tijdens de hervatte zitting weinig bij zonderheden toevoegen. Ze had de ver dachte een beweging zien maken, die ze als een por omschreef. Vroeger had ze Advertentie PRISMA HORLOGES Barteljorisstraat 19 - Telef. 11541 Namens het college van Burgemeester en Wethouders van Haarlem heeft burge meester mr. O. P. F. M. Cremers geantwoord op het bezwaarschrift dat leden van het Litterarisch Dispuutgezelschap B.E.E.T.S. in Amsterdam vorige week dinsdag ten stadhuize hebben aangeboden. De studenten protesteerden hierin tegen het feit dat Haarlem de 150ste geboortedag van Nicolaas Beets en het 125-jarig bestaan van de „Camera Obscüra" op 13 september ongemerkt voorbij had laten gaan. Het antwoord- epistel, dat doorspekt is van letterlijke citaten uit de,Camera en dat handelt over het onderwerp „Noodige en overbodige opheldering", luidt als volgt: „Het bezwaarschrift uwer nuldejaars dd. 10 dezer heeft bij het college van burge meester en wethouders van Haarlem emo ties van verscheiden aard gewekt. Hoe werden wij getroffen door het heuglijke feit dat op 13 september jongstleden ten minste één, maar ongetwijfeld meer leden van uw illuster dispuutgezelschap als even- zovele Robertus Nurksen via de Amster damse Poort onze goede stad betraden. Hoe bedroefde het ons echter, te moeten concluderen dat gij, gewoontegetrouw, „want een fatsoenlijk Amsterdammer komt alleen in Den Hout" slechts uw schreden boswaarts richtte en vandaar on- verrichterzake moest terugkeren! Evenals uw voorganger van precies 125 jaar gele den zult gij ongetwijfeld hebben uitgeroe pen „niet veel zaaks!", toen gij, evenals hij, voor zonsondergang de stad verliet. Voor zonsondergang! Op het moment dat gij het Vondelpark triest weer betradt, sloten de Haarlemmers knus hun gordij nen. Kunt gij u voorstellen in hoevele ge zinnen een zeventienjarige brunette, Hen- riëtte, het klavier bespeelde, in hoevele andere de dochter Mientje een „zeker werkje, waaruit zonder twijfel veel stich telijks is te leeren voor een meisje van zestien jaar", las? In hoevele huizen Voor een zeer talrijk gehoor, leden van de buurtvereniging „Overveen", heeft de heer J. Voerman, hoofdinspecteur-korps chef van de Bloemendaalse politie donder dagavond in het Kennemer Lyceum te Overveen een causerie gehouden over „Politie het werk achter de schermen". De heer Voerman heeft in hoofdzaak aandacht gewijd aan een klein onderdeel van het politiewerk, namelijk de recher che. „In vroeger tijd was het zo", zo stelde hij, „dat de politie de „boeman" was. Er is veel veranderd, want nu legt het kind zijn hand in die van „oom agent" om over te steken op drukke punten. Een burger mag ook niet bang zijn voor de politie. Ondanks het feit dat er de laatste tien a vijftien jaar veel is veranderd, zijn wijer nog niet en een groot deel van het publiek weet weinig van de geüniformeerde poli tie op straat, omdat het niet met haar in aanraking komt". Vervolgens gaf spreker een korte ana lyse van de geüniformeerde agent ten op zichte van de burger en met name heeft hij het contact tussen politie en publiek, dat vandaag de dag aanzienlijk beter is, belicht. De agent laat zijn blik overal gaan en komt bij een overtreding in actie, de overtreder daarentegen tracht de politie daarbij te ontwijken, men tracht zich te onttrekken aan een bekeuring. De overtreder vindt de agent al gauw een „dienstklopper" en hij reageert in de regel emotioneel, pleegt soms zelfs verzet. Spreker verheelde daarbij niet dat er wel eens fouten van weerszijden worden ge maakt. Ook een agent is een heel gewoon mens. Doch het publiek verwacht van hem beleefdheid, inzicht, doorzicht, ernst, hu mor, vasthoudendheid en deskundigheid. Na iets over de geüniformeerde agent gezegd te hebben, bepaalde de heer Voer man zich daarna tot de recherche. Hij be gon met te stellen, dat de verhouding re cherche-publiek in het algemeen uitste kend is, ook al begrijpen sommige mensen weinig van de taak van de recherche. Uit angst voor een inbreker worden er soms fouten gemaakt, terwijl deze een mens van gelijke bewegingen is als U en ik, aldus de heer Voerman. .Wij moeten voorzichtig zijn met een oordeel uit te spreken over inbrekers, ze dendelinquenten en bijvoorbeeld publieke vrouwen. Aan de hand van talloze voorbeelden uit de praktijk van de politieman, toonde de korpschef aan dat met praten hier zoveel bereikt kan worden en dat men daarme de op het „betere ik" van de delinquent een beroep kan doen. Het is heus niet al leen de taak van de politie iemand in de kraag te vatten of hem in de „pot" te douwen. Spreker bracht ook naar voren, hoe belangrijk stille getuigen zijn: zoals haren, stofjes, bloed, gladde modder, vin gerafdrukken en voetsporen bij een poli tieel onderzoek. Na de pauze gaf de heer Voerman zijn gehoor gelegenheid tot vragen stellen, waarvan ruimschoots gebruik werd ge maakt. Op een vraag over de resultaten op de Zeeweg, nu daar een maximum snelheid van 70 km. geldt, antwoordde de korpschef, dat die gunstig te noemen zijn, want het aantal ongelukken vermindert, met name bij de beruchte kop 90 ook al is er nog wel eens een automobilist die daar met een snelheid van 130 km rijdt, zei hij. Op aanvrage is de politie zeker bereid op de scholen verkeerslessen te geven, in dien dit voor de leerlingen nog noodzake lijk blijkt. Over de reclassering antwoord de hij, dat hier wél particulier, initiatief nodig is, naast dat van de overheid, doch ook de delinquenten moeten meewerken, anders wordt er niets bereikt, als zij na hun straf in de maatschappij terugkeren. „Het politievak is een oceaan waarop men varen kan," zo besloot de heer Voer man zijn betoog, doch het is ook een mooi vak en niet alleen een vak van „be- keuren". Er is namelijk ook een menselij ke kant aan: praten met de delinquenten en hen op de goede weg helpen. menschen op een kopje thee kwamen om verder het avondje te passeeren"? In de beslotenheid van hun woningen en gezinnen, op zo juiste wijze door de Oude Vader aangevoeld en verwoord, vierden de Haarlemmers op hun manier het feit dat een hunner groten, dat hün Beets, 150 jaar geleden was geboren. Mocht bij u, door het ontbreken van niet bij schatting te be palen aantallen, een gevoel van twijfel rij zen, dan kunnen wij u verzekeren dat zelfs buiten de licht uitstralende kamers, dus openbaar en constateerbaar voor een niet Haarlemmer, tallozen hun paardekrachten beproefden en, „ongemeen vurig" elkaar voorbijrijdend, „door de voornaamste stra ten der stad toerden, als de heer Kegge en de vensters der respectieve bewoners lieten dreunen". Dat jongelieden op het Spaarne aan het spelevaren waren. Dat epigonen van de Charmante, „het haar enigszins lang, met een pantalon met zeer spits toeloopende pijpen en met zeer pun tige laarzen", zich die avond niet onbe tuigd lieten! Beets lééft in de harten der Haarlem mers en deze vreugdevolle en gewijde her denking-in-eigen-kring maakte het het ge meentebestuur onmogelijk zijn plannen in zake feestroezen te verwezenlijken. Een wel zeer gelukkige omstandigheid! Zoals u, door uw bezoeken aan Den Hout, niet onbekend kan zijn, bereidt de Haarlem mer zijn eretekenen aan Nicolaas Beets langdurig en grondig voor. Ons college, in de huidige samenstelling tweedejaars heeft sinds zijn eerste vergadering als vast agendapunt: de viering van het feit dat het in 1964 150 jaar geleden zou zijn dat Beets in Haarlem het levenslicht zag. Wij kunnen u dan ook verzekeren dat onze plannen „Na vijftig jaar", ergo A.D. 2014, voor uitvoering kant en klaar gereed zul len liggen, waardoor aan uw wens zal wor den voldaan dat het gemeentebestuur aan „een" volgend lustrum alle aandacht zal besteden. Op de demonstratie uwer nuldejaars zou ik enkele aanmerkingen kunnen maken: dat zij onbekend met de herrijzenis van Dreefzicht in groter luister meen den aan de Dreef een ruïne te zullen aan treffen; dat hun critiek op ons weloverwogen traag beleid populair-driftig was: dat de kleur van het lint van hun krans niet „vieux bleu" was; dat deszelfs bloemen kunstbloemen wa ren Maar waarom hen daarover lastig geval len? Foetera doen principieel nooit iets goed zij kunnen slechts iets goed bedoelen. Wellicht wilt gij hiermede rekening hou den als gij straks in de vreselijkste aller nachten hun prenatale schuld gaat wegen Vivete, crescete et florete!" Omstreeks half acht donderdagmorgen is op de Prins Bernhardlaan in Haarlem oost een bromfiets door brand verwoest, Het voertuig was eigendom van een 41 jarige waterfitter, die moeilijkheden met de brommer had, omdat het voertuig niet meer wilde starten. Tijdens pogingen om de bromfiets weer op gang te krijgen, raakte hij in brand. De Haarlemse brand weer heeft het vuur met een hogedruk- straal geblust. Ongeveer tien uur later brandde op de Leidsevaart nabij de kweekschool even eens een bromfiets uit. Dit voertuig was in gebruik bij een 22-jarige loodgieter uit Zandvoort, die het geleend had van zijn buurman, die enkele dagen in Engeland verblijft. Deze brand verspreidde zoveel warmte dat het asfalt ter plaatse smolt Deze bromfiets brandde geheel uit. Om tegen de politie verklaard dat het een ste kende beweging zou zijn geweest. Het drama had zich afgespeeld in de la te avond van 24 juli. De elektromonteur had met zijn vrouw en het latere slacht offer, met wie de vrouw een verhouding had, de avond in een café doorgebracht De medeminnaar was eerder wegge gaan maar had de elektromonteur buiten opgewacht. Er was een vechtpartij ont staan, waarbij een der mannen plotse ling door messteken gewond bleek. Nie mand heeft het toebrengen van steken ge zien. De verdachte beweert niet te weten of hij gestoken heeft. De raadsman van de elektromonteur, mr. O. H. van Wijk, wees er in zijn plei dooi ook deze keer op dat de zaak geheel in nevelen gehuld en volkomen onover zichtelijk is. Hij meende dat er Voldoen de twijfel aanwezig is om de man vrij te spreken. Behalve de vrijspraak verzocht hij bovendien de elektromonteur, die nog steeds in preventieve hechtenis zit, direct vrij te laten. Een gelijk verzoek had mr. Van Wijk vier weken geleden al gedaan toen de zaak voor het eerst voorkwam. Evenals toen wees de rechtbank ook nu het verzoek af. De uitspraak is bepaald op donderdag 3 december om half tien. Een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, heeft *de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gisteren geëist tegen een 33-jarige brood bezorger uit Warmond, die een stomdron ken Amsterdammer een portefeuille met meer dan duizend gulden afhandig had ge maakt. Het gebeurde na cafébezoek op 't Kaag eiland. De verdachte begeleidde de Am sterdammer naar buiten, hetgeen van diens kant gepaard ging met vallen en op staan. Daarbij was volgens de verdachte de portefeuille op straat gevallen. De be stolene beweerde echter zich later herin nerd te hebben, dat de ander hem de por tefeuille uit de zak had gefutseld. De verdachte was al vier maal eerder veroordeeld wegens diefstal van een porte- monnaie en van geld uit kleding. Hij vroeg de president te willen denken aan zijn vrouw en kinderen, maar daarop kreeg hij ten antwoord: „Daar had aan moeten denken". De verdedigster, mej. mr. S. Boekman achtte haar cliënt meer slap dan met op zet oneerlijk. Zij bepleitte clementie. Uitspraak op 3 december. Feestavond. De Stichting „R.K. Mater Amabilisschool Lisse" heeft donderdag avond een feestelijke bijeenkomst met leerlingen en docenten en bestuursleden gehouden in de zaal van „Flora" in Hille- gom. Voor deze avond werd uitgenodigd het dansensemble Folklorique uit Am sterdam. Medewerkenden waren: Nannette Drost, Caroline Willems en Frans Rafall voor de dans; piano: Peter Kok. Verder j trent de oorzaak van de brand tast men trad de zangeres Christel Adelaar op. I nog in het duister. Veertig jaar in overheidsdienst Vanmorgen is de heer J. van Beem, be waarder van het stadhuis in Haarlem, in de kamer van burgemeester en wethouders gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. De heer en mevrouw Van Beem en hun dochter werden ontvangen door het hoofd van de afdeling interne zaken, de heer G. J. Miezerus. De burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, complimen teerde de jubilaris voor zijn nimmer af latende zorg voor het historische stadhuis. De burgemeester memoreerde het feit dat de heer Van Beem, de vorige secretaris van de gemeente, de heer H. E. Pfaff, dikwijls bij het houden van voordrachten vergezel de. Vele series dia's die tijdens deze le zingen vertoond werden waren door de heer Van Beem of zijn echtgenote gemaakt. De burgemeester speldde de jubilaris de versierselen op, behorende bij de orde van Oranje-Nassau in brons. Als persoon lijk geschenk overhandigde de heer Cre mers hem een fotoboek over stadhuizen in Nederland. Ook mr. J. N. Meijsing was bij deze huldiging aanwezig in zijn functie van waarnemend gemeentesecretaris. De heer Van Beem sprak een dankwoord, waarna het gezin Van Beem naar zijn wo ning terugkeerde om het jubileum in huise lijke kring te vieren. Advertentie JULIANAPARK 34 - TELEFOON 50383 Ontspanning. Donderdagmiddag werd in de recreatiezaal van het bejaarden centrum „Rustoord" in Lisse een ont spanningsmiddag gehouden voor alle be langstellende bejaarden, daartoe uitgeno digd door de afdeling Lisse van de Chr. Ouderenbond. Deze middag werd verzorgd door de heer De Vries van „Meer en Bosch" te Heemstede, die aan de hand van mooie dia's liet zien wat door de vereniging „De Macht van het Kleine" wordt bereikt. Chr. Vrouwenkoor Lisse. Woensdag avond werd in Salvatori te Lisse een druk bezochtevergadering gehouden van de afdeling Lisse van de Chr. Vrouwen bond. Mevrouw B. G. Nieuwenhuis-Tromp, pas teruggekeerd uit Amerika, presideer de weer de vergadering, dankte het be stuur voor de goede zorgen tijdens haar afwezigheid. Mevrouw Mijnders-v. Woer den heeft een causerie gehouden over haar reis langs de zendingsvelden in Afrika, die zij in het voorjaar 1964 ge maakt heeft. In de donderdagmiddag in hotel „Lion d'Or" aan de Kruisweg te Haarlem ge houden vergadering van de vakgroep bloemkwekers van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzitter, de heer J. Elders uit Bovenkarspel, de vraag aan de orde gesteld hoe en op welke wijze een sterkere exportpositie voor bloemen opgebouwd kan worden. Hij zei dat de vakgroep over het algemeen tevreden kan zijn over de afzet van de bloemen in het afgelopen jaar. De êxportpositie is echter vrij zwak wanneer men in aanmerking neemt dat West-Duitsland ongeveer de helft van de gehele uitvoer tot zich neemt. Volgens spreker dient het vraagstuk niet alleen in eigen organisatie besproken te worden, maar ook in kringen die bij de export betrokken zijn. De heer Elders merkte op dat de drang om bloemen te telen nog steeds groot is. Dat blijkt ondermeer uit het grote aantal aanmeldingen voor het volgen van een schakelcursus. Men krijgt overigens de in druk dat een aantal jonge mensen de vrij gemakkelijke weg van het volgen van de cursus verkiest om in het bezit te komen van een erkenning. Beter is het, volgens de voorzitter, uitgebreider vakonderwijs te volgen. De uitbreiding van het teeltareaal van de laatste jaren manifesteert zich onder Advertentie AMSTERDAMSEVAART 20 TEL. 11053 Van 2 tot en met 20 augustus Het comité van voorbereiding voor de „Stuif-Stuif" in 1965 is al druk aan het plannen maken. Komend jaar zal dit kin derfeest gehouden worden van maandag 2 tot en met vrijdag 20 augustus in de Badmintonhal aan de Kleverlaan in Haar lem. Jeugd Vakantie Haarlem, waarin verte genwoordigers van de Haarlemse speel tuinorganisaties en de Haarlemse Raad voor de Jeugd zitting hebben, overweegt de mogelijkheid om ook de jongelui tus sen de 14 en 18 jaar op de Stuif-Stuif aan te trekken. Hierbij wordt ondermeer gedacht aan een tent speciaal voor de jon gelui van deze leeftijdgroep, waarin ge danst kan worden en waarin naar muziek geluisterd kan worden. Eventueel zouden de jongens en meisjes hier ook verschillende sporten kunnen be oefenen. andere in de toename van de veilingom- zetten. Over de periode januari tot en met september stegen de veilingomzetten ver geleken met die over dezelfde periode van vorig jaar, met 14 'miljoen gulden (van 106,2 naar 120,9 miljoen gulden). Dankzij de vergrote afname door het binnen- en het buitenland kon de toename van de produktie worden opgenomen. Het besluit van de nieuwe Engelse La- bourregering inzake het extra verhogen van de invoerrechten met 15°/o voor niet- voedingsmiddelen, is door de bedrijfstak als een extra zware slag gevoeld, aldus d» heer Eldering. De maatregel zal de uit voer naar Engeland weer sterk benadelen. De heer Eldering vroeg zich af hoe lang het „tijdelijke" van de maatregel zal du ren. Mogelijk kunnen de besprekingen in G.A.T.T.-verband versnelde afschaffing van deze extra tarieven bevorderen. De heer Eldering deelde mee, dat met het verwezenlijken van een gemeenschap pelijke sierteetbeleid in de E.E.G. in dit jaar practisch geen vooruitgang is ge boekt. De produktie-uitbreidingen gaan in het buitenland wel door en dat wijst er op dat Nederland in de toekomst te maken krijgt met een sterkere concurrentie uit de andere Euromarktlanden. Als middelen om deze concurrentie het hoofd te kun nen bieden blijft uiteraard de teelt van kwaliteitsproducten vooraan staan. Ver der zal aandacht besteed moeten worden aan een- economische bedrijfsvoering en het plegen van verantwoorde investerin gen. In bloemkwekersbedrijven is een goede gewoonte ontstaan om bij overlijden van een werknemer in vaste dienst aan zijn weduwe een uitkering ineens te doen ter grootte van ƒ500. Het ligt in het voorne men in de C.A.O. voor de bloemkwekerij een bepaling op te nemen, waarbij dit gewoonterecht een definitef recht zal wor den, aldus besloot de heer Eldering zijn openingsrede. Op haar gisteravond gehouden jaarver gadering heeft de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid haar bestuur in zijn geheel herkozen. Het bestaat uit da heren Van der Mey, Herkes, Van der Hor, Daum en Gebuis en de dames Hijkamp- Stutzenburg en Cohen-Koster. Het lid van de afdeling P. J. Kapteyn, lid van de Eerste Kamer en van het Europese Parlement, hield voor de ver gadering een voordracht over de proble matiek van het verenigd Europa. Geslaagd. Mej. E. Roest uit Vijf huizen is in Hilversum met lof geslaagd voor het examen Kinderbescherming B. Collecte dierenbescherming. De col lecte voor de Vereniging tot Bescherming van Dieren, die ter gelegenheid van Die rendag 1964 is gehouden, heeft voor Haar lem en omstreken een totaalbedrag opge bracht van 10.066,63,

Haarlem's Dagblad | 1964 | | pagina 11