„Het Oosterkwartier bestaat veertig jaar Uit IJmuiden uitgezonden zendelinge Trinske Beimers weer met verlof „HOLIDAYS" Fa. KEIJZER waj an Oud-renners op racefiets Sweers winnaar van Koolen-beker Samen met drie pleegkinderen v. Ik neem Wajang omdat het ongezouten margarine is, en...puur plantaardig! Schadeclaim van Beltman (Go Ahead) is afgewezen „St. Bavo-Oost" 50 jaar oud GEBR. ËVÈRTS OVERJASSEN DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 ■klzacLt Haarlems eerste speeltuinvereniging De operette Onze nieuwe collectie nu mooier dan ooit! BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL Kinderfeest VERHUUR VAN NIEUWE AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR GED. OUDE GRACHT 70 Rolland-schaaktoernooi voor jeugd van start WATERONTHARDING Kerkelijk nieuws KERSTPAKKETTEN Examens De speeltuinvereniging: „Het Ooster kwartier" is de eerste speeltuinvereniging die in Haarlem werd opgericht. Deze af deling van het Haarlems Speeltuin Ver bond bestaat nu veertig jaar, ter gelegen heid daarvan wordt er vrijdag 8 oktober een feestelijke bijeenkomst gehouden in het gebouw St. Jan aan het Teylerplein. In die veertig jaar heeft de vereniging met „ups en downs" te maken gehad. Op het ogenblik is alles een beetje „down", want in april van dit jaar werd het clubgebouw van „Het Oosterkwar tier" finaal door de jeugd vernield. Daar na was het voor verenigingswerk on bruikbaar. Men wacht bij „Het Ooster kwartier" op de gereedkoming van een terrein aan de Pladellastraat, waarop een nieuwe speeltuin met een nieuw club gebouw zullen komen. Het oude terrein is door de gemeente als sportterrein be stemd. In de toekomst zal de gemeente Haar lem bijdragen aan de kosten voor nieuw op te richten clubhuizen, daarvan zal „Het Oosterkwartier" dus ook profiteren. De plannen voor de verplaatsing van het terrein en clubgebouw bestaan al een jaar of vijf. Het wordt zo langzamerhand voor de vereniging wel noodzakelijk dat dit gebeurt, anders loopt het ledental te sterk terug. In de tijd van de grote bloei van de vereniging waren er zo'n duizend leden. Dat is in het laatste jaar terug gelopen tot een honderdtal. De buurt rondom is bovendien „verouderd", de kleine kinderen uit de jonge gezinnen die er in 1925 kwamen wonen zijn groot ge worden. De namen van de eerste bestuursleden en oprichters van de vereniging zijn heel moeilijk na te gaan. Bij de vernieling van het gebouw is alles zo grondig door de war gehaald dat ook alle documenten verdwenen of verscheurd zijn. De leden van het tegenwoordige bestuur van het Haarlems Speeltuinverbond herinneren zich echter nog de naam van J. J. van Ophuizen. Een van de oudste leden is „Opa Bos", hij zal vrijdag ongetwijfeld vertegenwoordigd zijn. In de glorietijd van de vereniging be stonden er afdelingen voor muziek, korf bal, toneel, gymnastiek, tafeltennis, ope rette enz. Het grootste succes behaalde men met de operettegroep. Met uitvoe ringen deden dan honderd kinderen mee. Mevrouw A. Hooyveld-Bijster, het echtpaar Dinkelberg en het echtpaar Buur gaven hun krachten aan dit deel van het clubwerk, de operette beleefde onder hun gezamenlijke leiding prachtige uitvoeringen. Zoveel enthousiasme zal er in deze tijd waarschijnlijk niet meer ko men. Het vernielde clubhuis was oorspronke lijk een noodschool, die aan de Friese Varkenmarkt stond. Deze school is in 1929 verplaatst naar het huidige speeltuin- Advertentie Sportief of gekleed, lichte of zware stoffen, al naar het u lijkt in prij zen van 78.00 tot 198.00. Terlenka regenjassen van 59.00 tot 119.75. Stijlvolle costuums van 119.00 tot 215.00 met onze bekende kleer makers service! Gen. Cronjéstraat la-lb telefoon 53334. kleermakers sinds 1830. BEVALLEN: P. G. M. van der Pol- Christiaanse, z.; J. C. Ankum-Houwink, x. ONDERTROUWD: J. Hendriks en A. A. M. Rotteveel; P. van den Raad en W. C. M. Kleverlaan; H. Hekket en E. van Sehooten. GETROUWD: W. H. B. G. Randag en M. Th. Baggen. OVERLEDEN: Wed. J. Jansen-Lodder, 75 j.; Mevr. M. E. de Bruin-Martens, 66 j.; Wed. A. Schouwstra-Faber, 63 j.; Mevr. A. Busking-Cliteur, 72 j.; Wed. V. Sterne- berg-Joosten, 90 j.; Wed. J. van der Sluis- Tazelaar, 93 j. terrein. Er is daar heel wat clubhuiswerk gedaan. In de oorlog diende het gebouw als onderduikplaats voor twintig onderdui kers, die zich onder de vloer schuilhiel den. In diezelfde tijd moest er elke nacht bewaking zijn, omdat anders de planken eraf gesloopt werden voor brandhout. Dat was toen uit gebrek, ruim twintig jaar later werd het gebouw bijna gesloopt zon der reden. Maar toch houdt het bestuur van het Haarlems Speeltuin Verbond goede moed. Men hoopt dat er in de toekomstige ter mijn weer een bloeiende speeltuinvereni ging zal ontstaan. Het feit dat de oudste speeltuinvereni ging van Haarlem veertig jaar bestaat, wordt toch gevierd. Vrijdagavond zullen vooral vele oud leden elkaar kunnen ontmoeten op de bij eenkomst. Zaterdag 9 oktober is de dag voor de eigenlijke belanghebbenden, de jeugd. Ook in het gebouw St. Jan aan het Teylerplein is een feestmiddag ge- ganiseerd die om 2 uur 's middags begint. Er treden ondermeer een goochelaar, jongleur, balanceur en sneltekenaar op. Er is een poppenkastvertoning en de kin deren zelf kunnen meedoen aan behendig heidswedstrijden waarmee zij prijsjes kunnen winnen. Het is van de Lisser Ren- en Toerver- eniging „De Bollenstreek" altijd een goe de gewoonte om eens in het jaar een rit voor oud-renners te houden. Ditmaal vindt de strijd van de oudgedienden zondag 10 oktober plaats op het Elsbroekparcours in Hillegom. De deelnemers moeten min stens twee jaar renner-af zijn. Wie er zo al van start gaan? Dat zijn de volijveri ge secretaris Piet de Koning, tweede voor zitter Siem v.d. Poll en tweede secretaris Gerard Huurman. Oud-voorzitter Egbert van 't Oever laat ditmaal verstek gaan. Voorts heeft men ook oud-wereldkam pioen Arie van Houwelingen, veteraan Herman Slingerland, Tjeerd Dijkstra, Jan van Kesteren, Gerard Kapteyn, Nol Teeu- wen en anderen uitgenodigd. De wed strijd begint om tien uur en gaat over een afstand van veertig kilometer. Het vorige jaar zegevierde Wim Janssen uit Noordwij kerhout. Hij is nadien de wieler sport weer actief gaan beoefenen en mag dus nu niet meer meedoen. Voor de deel nemers op sportfietsen wordt een aparte klassering opgemaakt. Advertentie Sterk verlaagde wintertarleven TELEFOON 10454, b.g.g. 83838 Rudi Adema uit Alkmaar viel de eer te beurt aan de wethouder vanperso neel-, sport- en jeugdzaken van de ge meente Haarlem, de heer P. W. Voskui len, zijn eerste zet bekend te maken in zijn partij waarmee het Rolland-jeugd schaaktoernooi werd geopend. Hij dankte dit officiële openingsgebaar aan zijn fraaie tweede plaats welke hij vorig jaar bevocht toen de Beverwijker Gerben van Manen het toernooi won, maar deze spe ler is nu „te oud" en kan dus niet meer meespelen. Op het laatste moment meldden zich nog enkele jongens aan zodat over negen groepen verdeeld 36 jongens elkaar op het schaakbord konden bestrijden. Be halve Rudi Adema zijn L. Spaanenburg uit Haarlem en K. Dekker uit Zaandam bekende sterke jeugdschakers. Maar er zijn nog veel nieuwe gezichten waarvan men weinig tot niets afweet zodat on verwachte uitslagen mogelijk blijven. Zelfs uit Abbekerk (6 km van Medem- blik) is een jongen gekomen. Het is J. Stapel die ons vertelde een „eindje" te hebben gefietst, een „stukkie" met de bus te zijn gekomen en ook nog een „ruk- kie" met de trein had afgelegd. Het had hem kennelijk niet vermoeid want hij won de eerste partij en nam meteen de leiding in zijn groep omdat de beide an dere spelers in zijn groep tot een punt- verdeling kwamen. De eerste uitslagen zijn: Gr. A-l: R. AdemaA. Sprinkhuizen 10; M. Jans sen—N. Vromans afgebroken; Gr. A-2; L. SpaanenburgJ. van Twisk 10; K. SnelJ. Henrichs remise; Gr. A-3: K. DekkerD. Sikkel 10; A. SmoldersJ. Witteman remise; Gr. A-4: W. Nijdam V. Bartman 10; B. KalH. Telkamp remise; Gr. A-5: H. BoerH. Lips 10; B. van BaarsenR. v. d. Erf 10; Gr. B- 1: S. LangeveldM. Romijn 01; H. PootjesF. Bosch 10; Gr. B-2: D. Bloe- mendaalR. Melker 01; W. Verhallen R. Oranje 10; Gr. B-3: H. Schumacher H. van Nieuwenhuizen remise; J. Stapel J. Bekker 1—0; Gr. B-4: G. Kol—Ph. Eg- ger 10; J. GroesbeekG. v. d. Wijn gaard remise. Advertentie Ged, O. Gracht 48 - Tel. 02500- 15628 Automaterialen - Gereedschappen De najaarscompetitie van de Haarlem se wielerclub „De Kampioen" om de „Koolen"-beker, die over zes ritten op het parcours in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, heeft een overwinning opgeleverd voor Rob Sweers. De ritten werden achtereenvolgens gewonnen door Rob Schell, Sweers, Adrie de Ruyter, Pe ter Lissenburg, Roel Snijder en Jan v.d. Horst. De eindstand luidt: 1. R. Sweers 41 pnt.; 2. T. de Klerk 33 pnt.; 3. E. Smi- nia 29 pnt.; 4. R. Snijder 27 pnt.; 5. P. Lissenburg 23 pnt.; 6. D. Schouten 22 pnt.; 7 G. van Krimpen 21 pnt.; 8. W. Fiechter 21 pnt.; 9. J. v.d. Pijl 20 pnt.; 10 H. Kiekens 18 pnt. Rob Bakker wist bij de C-klassers wel iswaar geen enkele van de zes ritten te winnen, maar door zijn trouwe opkomst en goede klasseringen werd hij toch al geheel winnaar. De ritwinnaars waren Gerard Duwel, Ron van Berkel, Piet Neeskens en driemaal Gerard Krom. De eindstand: 1. Bakker 42 pnt.; 2. A. Ver- nooy 37 pnt.; 3. B. Mense 36 pnt.; 4. R. van Berkel 36 pnt.; 5. G. Krom 30 pnt.; 6. J. Westhof 23 pnt.; 7. J. Brouwer 21 pnt.; 8. H. Snijder 21 pnt.; 9. P. Nees kens 19 pnt.; 10. G. Duwel 17 pnt Eind stand jeugdklasse: 1. L. Oostra 48 pnt.; 2. H. Kooien 43 pnt.; 3. J. Slierings 32 pnt. Aan de najaarscompetitie namen 25 A- en B-klassers deel, 20 C-klassers en 9 jeugdklassers. De prijzen worden zondag 24 oktober na de sluitingsrit uitgereikt. Dealer voor Haarlem en Omstreken Wagenweg 104 Haarlem - Tel. 12730 Zuster Trinske Beimers van de zen- dingspost Tatanda is weer voor een jaar thuis bij haar ouders, die aan de weg tussen Sint Annaparochie en Berlikum in de Friese gemeente Het Bildt wonen. En zij is wéér niet alleen gekomen: bij haar vorig verlof nu zes jaar geleden was zij vergezeld van haar driejarig pleeg dochtertje Rosa, nu heeft zij drie pleeg kinderen bij zich, namelijk Rosa, Thea en Sammy, respectievelijk negen, acht en zeven jaar. Zuster Beimers, die zich „altijd al" tot de zending voelde aangetrokken, is ruim elf jaar geleden naar de toen juist ge opende post van de Livingstone Mission vetrokken. Zij werkt daar samen met twee Amerikaanse echtparen in een ge bied, dat ongeveer even groot is als heel Nederland. Hoeveel mensen er wonen is niet bekend: volkstellingen worden er in het jonge Tanzania niet gehouden PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. J De zendingspost in Tatanda is dus een object van een buitenlandse zendingsor ganisatie: de Livingstone Mission. Met deze organisatie werken echter andere organisaties samen, zoals de Africa In land Mission en de Nederlandse Stichting Afrikazending, die in IJmuiden is geves tigd. Door deze stichting wordt zuster Beimers uitgezonden en deze stichting fi nanciert ook het door haar geleide kinder huis. Dat kinderhuis is een belangrijk onder deel van het werk op de zendingspost. Want de kraamvrouwensterfte is in dit deel van de wereld vrij groot en dat be tekent, dat het pasgeboren kind ook ten dode is opgeschreven, als er geen deskun dige hulp wordt geboden: kunstmatige ba byvoeding is daar onbekend en bovendien zou bij verstrekking van melk of iets der gelijks toch zeer onoordeelkundig tewerk worden gegaan, zodat er weinig kans voor het kind overbleef Die deskundige hulp nu wordt in het kinderhuis gegeven. De kinderen worden er opgenomen en kunnen zo lang blijven, tot zij in hun eigen omgeving weer een plaatsje kunnen vinden. Meestal is de va der na enkele jaren weer hertrouwd en kan het kind weer in het gezin worden opgenomen, want, zegt zuster Beimers: „Nergens past het kind beter dan in zijn eigen omgeving. In een kinderhuis moet het veel missen De kinderen van wie de moeder is overleden, komen meest van verre. Zij, die in de buurt van Tantala wonen, trek ken bij ziekte van de kraamvrouw ge makkelijker naar het hospitaal, dat op de zendingspost is ingericht en waarin zus ter Beimers ook een belangrijk deel van haar taak verricht. Daarnaast zorgden de beide Amerikaanse families en zuster Beimers voor lectuurverspreiding (kleine boekjes en eens in de twee maanden een blaadje) en het schoolwerk. Zij, die in Tantala werken, vinden echter het eigen lijke zendingswerk, het brengen van de Blijde Boodschap, het allerbelangrijkste. „Maar natuurlijk hoort al dat andere werk er bij Je kunt die mensen moeilijk de bijbel geven en ze laten sterven van longontsteking Zo doet een handjevol mensen in dat slechts via een modderweg te bereiken Tantala een zeer zwaar werk, menslie vend werk in de naam van Christus. Zij kunnen daarbij steunen op de financiële hulp van zendingsverenigingen en instel lingen, zoals de Nederlandse Stichting Afrikazending in IJmuiden. En toch blij- De president van de Almelose recht bank, mr. I. Duvour heeft vanochtend uit spraak gedaan in de zaak-Beltman, de ex- manager van de voetbalclub Go Ahead, die van SC Enschede 100.000 geëist heeft als schadevergoeding voor de beschuldi ging aan zijn adres in de kwestie La- garde, de doelman van SC Enschede, die zwaar gewond werd bij een botsing met een speler van Go Ahead. De immateriële schade acht de recht bank niet hoog en is daarom bepaald op f 500. Beide partijen moeten ieder de eigen kosten van het proces dragen. Ten aanzien van de vordering van 10.000 van de heer Beltman op de heren P. Bak- kenes en H. Olijve, bestuursleden van SC Enschede, veroordeelde de rechtbank de heer Beltman in de proceskosten, groot 500. De beide heren hebben zich, aldus de rechtbank, niet aan een onrechtmatige daad jegens de heer Beltman schuldig gemaakt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelburg (vak. M. En- ker) C. J. N. Kronenburg te Hellendoorn; te Woudenberg J. C. Schuurman te Schoonhoven. Bedankt voor Eist (U.) A. Boertje te Moerkapelle; voor Papendrecht J- Zwijnenburg te Oudewater; voor Molk- werum-Koudum J. Kuipers te Oldeboorn. Geref. Kerken Beroepen te Ommen H. J. Hasper, kand. te La Chapelle (Frankrijk); te Wilder- vank K. H. Poelman te Berlicum. Beroepen te Weesp (vak. J. N. Nam- mensma) Kr. Smit te Voorschoten. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Hasselt A. Geelhoed te Zwagerveen-Zwaagwesteinde. Chr. Geref- Kerken Tweetal te Gouda: D. Biesma Jr. te Aalsmeer en C. Langbroek te Veenen- daal. Tweetal te Haarlem-N.: H. W. Eer- land te Amersfoort en C. Langbroek te Veenendaal. Geref. Gemeenten Tweetal te Lisse: A. Elshout te Scheve- ningen en W. Suyker te Krabbendijke- Advertentie Van links naar rechts zuster Bei mers, Rosa, Sammy en Thea. ben er nog wensen over. Zo is een ideaal van zuster Beimers: een nieuw kinder huis. „Maar dat zal wel ongeveer tiendui zend gulden kostenEn de verzorging van één kind kost per dag ook al een shilling, dat is iets meer dan twee kwart jes De R.-k. woningbouwvereniging Sint Ba- vo Haarlem-oost bestaat dit jaar een kwart eeuw. Bij gelegenheid hiervan zal er een receptie worden gehouden op zaterdag 16 oktober in de recreatiezaal aan de Ber- lagelaan op de hoek van de Prins Bern- hardlaan in Haarlem-oost. Deze receptie zal om half drie 's middags beginnen. Met het oog op een tijdige verzending van zg. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen de data opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiter lijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde onvoorziene omstandigheden voorbehouden vóór Kerstmis te kun nen worden besteld: Australische Staten bond 25 oktober; Canada 6 november; In donesië 14 oktober; Nederlandse Antillen (Aruba, Bonaire, Curagao) 19 november; Saba, St. Eustatius, St. Maarten (Ned- gedeelte) 4 november; Nieuw-Zeeland 13 oktober; Rhodesië 5 november; Suriname 11 november; Ver. Staten van Amerika 19 november; Zuid-Afrika 12 november. Over de data van verzending met niet- rechtstreekse zeepostverbindingen kun nen daar de tijd voor de verwerking in de doorvoerlanden niet bekend is door de posterijen geen inlichtingen worden ver strekt. Bij de nieuwbouw in Schalkwijk van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis zal een groot bronzen beeld van Mari Andriessen worden geplaatst. De foto toont het plus minus 30 cm hoge ontwerp voor dit beeld waarvoor de meest bekende legende van de Heilige Elisabèth als thema is gekozen. Deze legende houdt in dat koningin Elisabeth (1207-1231)met brood in haar man tel op weg naar de armen, haar te paard, gezeten echtgenoot, koning Lodewijk IV, ontmoette, die (en dit is historisch beslist onjuist) fel ge kant zou zijn geweest tegen de lief dadige werken van zijn gemalin. Het brood zou toen door een wonder in rozen zijn veranderd. Het bronzen ontwerp toont de ontmoeting van Elisabeth met haar echtgenoot. Advertentie Leiden. Geslaagd voor het kandidaats examen klassieke taal- en letterkunde C. L. Heesakkers, Haarlem; voor het arts examen G. de Graaf, Haarlem- Haarlem. Aan de Rijkskweekschool in Haarlem zijn geslaagd voor het eindexa men derde leerkring de dames: L. Asin (Haarlem), A. Neuteboom (Oegstgeest), A. Pels (Santpoort), V. Willemsen (Haar lem), M. Kist de Ruyter (Velsen-N,), I. Menkhorst (Uithoorn), N. Ravestein (Aalsmeer), L. van Soest (Heemstede), T. Betlem (Bloemendaal) en de heren: M. 't Hart (Aalsmeer), R- v. Wieringen (Hoofddorp), G. Klootwijk (Nieuw-Ven- nep), Fr. Lapré (Haarlem), G. Mars (Haarlem), Fr. Ausma (Haarlem), N. v. Gelder (Heemstede), P. v. Gelder (Heem- Gelder (Heemstede), P. v. Gelder (Haar lem), T. v. Lieshout (Haarlem), K. Stieva (Rijsenhout), G. de Graaff (Halfweg), E- Geytenbeek (Haarlem), C. Bruin (Haarlem), J. Poelstra (Haarlem), H. Stillebroer (Haarlem), T. Pesch (Haar lem) en P. Flohr (Santpoort). Wageningen. Geslaagd voor het ingeni eursexamen tropische cultuurtechniek W. W. S. Post te Haarlem Amsterdam (V.U.). Bevorderd tot semi- arts J. H. W. Keur, Haarlem. Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde R. van Dalen, Badhoevedorp, H. D. Gramsbergen, Heiloo, B. C Jansen, Haarlem. Kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde (A) K. van der Meer, Bloe mendaal. Doctoraal examen psychologie mej. J. P. Kühlemeier, Haarlem en mej. M. W. J. C. de Kleni, Santpoort. Kandi daatsexamen Franse taal- en letterkunde mevr- A. Louis-Hendriks, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1965 | | pagina 11