Agent, die jongen doodschoot, was na jaren weer gewapend Kogel is nog niet gevonden Duitse TV-reportage voorbeeld voor bankroof in Tilburg? W ACENDA VOOR HAARLEM EN DE IJMOND en moe van maagzuur? Fa. B. ENGELENBERG Zwerfsteen bij Lunteren Nederlands middelpunt Weer veel arrestaties van provo's Waarschijnlijk houden de daders zich nog schuil in België Afscheid dr. Verwey in Den Helder Dood van dakbedekker was eigen schuld Koningin en prins terug uit de West Eredoctoraat voor premier der Antillen neem natuur-grijze Rustig herfstweer Auto-accessoires voor ALLE MERKEN MAANDAG 18 OKTOBER 1965 2 www-. OSRAM OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ,FESTO" SCHUURMACHINES Haarlem V elsen-I J muiden Beverwijk AUTO SHOP N.V. Haarlemse Autocentrale Jansweg 9 (Stationsplein) te lef 18680 toestel 20 Wees goed voor uzelf (en uw maag) WEERRAPPORTEN Was het pistool van de vijftigjarige Wassenaarse hoofdagent, waaruit een waarschuwingsschot vrijdagavond in de tuin van het r.-k. meisjesinstituut „Drie Koningen" de negentienjarige metaalbe werker Cornells van Straten dodelijk trof, voldoende naar boven gericht toen hij vuurde? Was het optreden van de hoofdagent er een gevolg van dat hij (na 22 dienstja ren) wellicht nog niet geheel was her steld van de zenuwinzinking (volgens dorpsgenoten) of ziekte (volgens de poli tie), waarvoor hij eind 1963 drie maan den vrijstelling kreeg van elke dienst? Of was zijn schietvaardigheid vermin derd doordat hij „de laatste tijd" de maandelijkse schietinstructies niet had bijgewoond, en hij al „jaren" met een lege pistooltas had gelopen, omdat hij te gen het gebruik van vuurwapens was? Vast staat dat de agent, die het fatale schot loste, 's avonds voor het eerst na jaren het pistool weer bij zich had ge stoken, nadat hij via de mobilofoon be richten had gehoord over de ontvluchte daders van de gewapende bankoverval in Tilburg. De hoofdagent die een shock had, doch diezelfde nacht nog is verhoord in tegen woordigheid van de officier van Justitie, heeft voorlopig vrijstelling gekregen van elke dienst. Commissaris Van Ballegoyen de Jong heeft op een persconferentie gezegd, dat de hoofdagent, Vader van zes kinderen. bij het verhoor niet de ministe neiging had erom heen te draaien. Naar een ver klaring voor het waarom hij zo had ge handeld, kon de commissaris slechts gis sen. Hij merkte wel op, dat de handel wijze van de hoofdagent in geen enkele verhouding stond tot het feit waar het om ging: het aanhouden van jongens voor een kwajongensstreek, nadat de jon gens al gezegd hadden wie ze waren. De kogel is nog niet gevonden. Aan het projectiel zou men kunnen zien, of de ko gel is geketst, wat theoretisch mogelijk werd geacht. Burgemeester Geertsema neeft gecon stateerd, dat het haast een wonder was, dat de jongen werd geraakt door een ko gel, die tussen zoveel boomstammen, stammetjes en takken door is gegaan. „Duizend keer kun je proberen geen H V. Cees van Straten die dodelijk werd getroffen door het schot van de achtervolgende agent. Advertentie Kolendampvergiftiging. De 73-jarige J. Klaassen uit Delft is door kolendampver giftiging om het leven gekomen. boom te raken en dan lukt het je niet", meende hij. Het onderzoek zal met voortvarendheid worden voortgezet. Inspecteur Schuurman wijst aan in welke richting de Wassenaarse hoofdagent het noodlottige waar schuwingsschot loste. Geheel rechts burgemeester Geertsema, links van hem commissaris van politie Van Ballegoijen de Jong. Sinds zaterdagmiddag heeft Nederland zijn hart. Het ligt tussen vier berkjes op de Lindeboomsberg in Lunteren en het be staat uit een grote zwerfsteen met de in- scirptie „Middelpunt Nederland". Het geografisch centrum ligt in een mooie streek en op een bijzonder mooi punt: 51 meter boven N.A.P., met een wijd uitzicht over de Gelderse vallei. Dat laatste is trouwens nauwelijks te ver wonderen: het gaat per slot van rekening om een V.V.V.-steen en wat zou een V.V.V. hebben aan een trekpleister mid den in een willekeurig bos waar niemand hem zou kunnen vinden? De berg is een Germaanse gerechts- berg, een heuvel, waar de Germanen in vervlogen eeuwen recht spraken onder de gebruikelijke lindeboom (vandaar ook de naam). Drie veldstenen markeerden tot een jaar of dertig geleden de top van de Lin deboomsberg twee ervan lagen in één lijn met de zonsopkomst op de langste dag, de eerste en de derde steen in één lijn met de opkomst op de korste dag. Zo was de berg, behalve gerechtsberg, kalenderberg voor de oerbewoners van deze streken. Commissaris P. Landman en zijn deze keer alle in burger gestoken mannen hebben zaterdagnacht bij het „Lieverdje" op het Spui meer „provo's" dan ooit moe ten arresteren. In twee overvalwagens, die een soort pendeldienst naar het poli tiebureau aan het Singel onderhielden, werden 32 jongens en twee meisjes af gevoerd, die geen gevolg hadden gegeven aan een drie keer herhaald bevel om zich te verwijderen. Drie van de gearresteerde jongens wer den kort na hun aanhouding weer vrijge laten. De overige 31 arrestanten hebben de nacht en een deel van de zondag op het bureau door moeten brengen. Zij zullen worden vervolgd. Het onderzoek naar de daders van de roofoverval op de AMBRO-bank in Til burg zal zich grotendeels in Brussel con centreren. De overvallers bevinden zich vermoedelijk nog in België. Het zijn waar schijnlijk dezelfde lieden die in België, ook steeds op vrijdag, banken hebben beroofd. Voor het verdere onderzoek zijn de Tilburgse hoofdinspecteur der recher che M. Palmen en de substituut-officier van Justitie, mr. G. Temminck uit Bre da, naar Brussel gegaan. De door de rovers gebruikte, in Rotter dam gestolen personenauto's zijn bij Geel en in Brussel aangetroffen. De eerste wagen was in de buurt van Geel in bot sing gekomen met een bestelauto. De auto behoorde toe aan de Rotterdammer H. Blitz en was donderdagnacht voor zijn woning weggehaald. In de wagen werden twee autokaarten van Noord-België en Zuid-Nederland gevonden, 'n zwart sjaal tje, dat vermoedelijk door een der rovers als masker is gebruikt, en de autopapie ren van de eigenaar. Mevrouw Blitz herinnerde zich achter af, dat donderdagavond bij de tramhalte voor haar woning enige mannen stonden, die echter alle trams lieten passeren. De ze mannen hebben waarschijnlijk de auto gestolen. De andere wagen werd vrijdagavond aangetroffen in de wijk St. Pieters in Brussel, waar hij met draaiende motor urenlang voor een café stond. Een gara gehouder vond dat vreemd en daar nie mand in het café iets van de auto afwist, waarschuwde hij de politie. Het contact slot was doorverbonden, zodat de motor niet kon worden afgezet. De politie ont dekte al gauw dat dit een der auto's was die bij de overval in Tilburg was ge bruikt. De wagen had slechts een kente ken aan de achterzijde, dat bestond uit naast elkaar opgeplakte cijfers. In de kofferruimte werden de originele Nederlandse nummerplaten gevonden en een deel van de buit, bestaande uit twee metalen koffers, negen geldzakjes en obligaties ter waarde van 300.000. De 900.000 aan bankbiljetten waren er ech ter niet bij. Naderhand werd in Geel een koffer met kleren en twee houders met kogels voor een stengun gevonden. Kennelijk hadden de rovers, voordat zij de auto's in de steek lieten, kans gezien van kleren te wisselen en de buit op bruikbaar en on bruikbaar te sorteren. De obligaties had den voor hen geen waarde. Wat de overvallers betreft beschikt de politie slechts over summiere gegevens. Een vrouwelijke bankbediende heeft ver klaard dat enkele dagen vóór de overval een Vlaams sprekende man bij de kassa is gekomen met de bedoeling franks te wisselen, hetgeen hij overigens niet deed. Uit alles blijkt dat de overval uitste kend was voorbereid. De roofoverval vertoont frappante ge lijkenis met een reportage die op de Duitse televisie te zien is geweest. Op zondag 3 oktober werd een reportage uit gezonden van de Hessische Rundfunk, waarbij een bankoverval in Frankfort werd vertoond. De kijkers zagen hoe een aantal mannen een bankgebouw binnen kwam, de kassen leegde en snel in twee auto's verdween. De overval in Tilburg kwam met het vertoonde tot in de fines ses overeen, zelfs wat het stoppen en weer wegrijden aan de grenscontrole be treft. Tijdens een Waddenzeesymposium is zaterdagmiddag in Den Helder afscheid genomen van dr. J. Verwey, die sinds 1961 directeur van het Nederlands insti tuut voor onderzoek ter zee (NIOZ) is. Enkele honderden biologen en zoölogen waren naar de marinestad gekomen om het afscheid mee te maken. De heer Ver wey werd geroemd om zijn belangrijk werk voor het zoölogisch station, later het Nederlands instituut voor onderzoek ter zee. De heer Rutgers deelde mee, dat het nieuwbouwproject van het instituut, dat aan het Marsdiep op Texel zal wor den gerealiseerd, tussen de twintig en der tig miljoen gulden zal kosten. Dr. Verwey wordt opgevolgd door prof. dr. G. D. Baerends en prof. dr. H. Post- ma. Prof. Baerends zal echter tijdelijk met deze functie worden belast en worden opgevolgd door dr. C. de Groot, die thans in Canada verblijft. Advertentie Doefslraat J? Haarlem - Tel. 1i2J2 Het onderzoek naar de dood van een 34-jarige Amsterdamse dakbedekker, die in de nacht van vrijdag op zaterdag op een politiesabel inliep, heeft uitgewezen dat de sabel zestien centimeter tussen de ribben door in de hartstreek is gedrongen. De dakbedekker was die nacht met twee broers aan het vechten in de Binnen- Oranjestraat. Allen verkeerden onder drankinvloed. Om het vechtende drietal te scheiden werd de politie te hulp geroepen. De dak bedekker, die met ontbloot bovenlijf rondliep, zag kans de schede van een po litiesabel te pakken te krijgen, waarmee hij een brigadier en twee hoofdagenten aanviel. Toen de man op een der hoofd agenten toekwam, hield de politieman ten afweer zijn sabel voor zich uit. De dak bedekker is toen op de sabel ingelopen. Zijn twee broers, die na hun ontnuchte ring werden verhoord, zijn van oordeel dat hetgeen hun broer is overkomen zijn eigen schuld is, zo heeft de officier van Justitie meegedeeld. Er was al heel lang gevochten en de twee broers hebben steeds geprobeerd hun broer tot bedaren te brengen. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Beet hoven-cyclus door Hans Richter-Haaser (piano). Stadsschouwburg, 20 u.: A.B.C.-Cabaret o.l.v. Wim Kan en Corry Vonk met „Wat •en land, wat een land." Tot 23 oktober. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Zij waren naakt en moesten sterven", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „De man van Rio", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „My fair lady", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Champagne en •ex", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Topcapi", 14 jaar. Rembrandt, 14, 18.45 en 21.30 u.: „Zorba de Griek", 18 jaar. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De tyran van het Wilde Westen", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Beslist niet op zaterdag", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 1017 u., zondags van 1317 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 10—12.30 u. en van 13.3017 uur; zon- en feestdagen van 1417 uur. Teylersmuseum (Spaarne 16): Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen en Oostade. Permanente expositie van schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks (behalv* zondag en maandag) 1017 u. Zondags van 13—17 u. Vishal (Grote Markt): Druksels van H. N. Werkman (verzameling ds. F. R. A. Hen- kels). Dagelijks van 1017 u. en zondags van 1317 u. Tot 24 oktober. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein/ Korte Houtstraat): Expositie van reis schetsen van Poppe Damave. Dagelijks van 1018 u. en van 2022 u. en zondags van 1417 u. en van 2022 u. Tot eind oktober. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land): Expositie van schilderijen en gra fiek van Gert Beyer. Tot 6 november. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 to 22.30 u. Dinsdags gesloten. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede); Expositie van etsen en tekeningen van Willem Snitker en beeldhouwwerken van Remco van der Gugten. Op werkdagen van 9.3018 u. Van 9 oktober tot 5 nov. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Linnaeushof (Bennebroek)Tot 1 nov. openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Tropentuin en mini- corso. Dagelijks geopend van 9 tot 18 uur; golfbaan tot 21 uur. DIVERSEN Café-Restaurant Brinkmann (muziek zaal), vandaag 20 u.: „Poppania", lezing met lichtbeelden over het poppenspel door Jacques Vernout. Minerva Theater (Heemstede), dinsdag 20.15 u.: „Het witte hart van Nieuw- Guinea" door prof. dr. L. D. Brongersma (lezing met kleurenfilms en dia's). MAANDAG 18 OKTOBER City, 20 u.: „Goldfinger." Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 19 OKTOBER City, 20 u.: „Goldfinger." Hervormd Jeugdgebouw, 20 u.: leden vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. IJmuiden-West. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden, 20 u.: Opening expositie van tekeningen en schil derijen, vervaardigd door Ans Wortel. De tentoonstelling duurt tot 7 november en is geopend: Zaterdag- en zondagmiddag van 14 tot 17 u. en dinsdag- en vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 to1 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-k. openbare bibliotheek en leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting, elke dinsdag en donderdag. Spreekuur leidster: van 9.3012 u. in de Willebrordstraat 102, IJmuiden. Telefoon 02550—7715. MAANDAG 18 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Moe der. wat ee_. broeder." Luxor Theater, 19 en 21.30 uur: „De zwarte tulp." W. B. Theater, 20 uur: „Helden sterven jong." Stadskantoor, Plesmanweg, Expositie werken van Nico Betjes en René van der Meulen, te bezichtigen van 912 uur en 1417 uur. Kennemer O :dheidkam<-r, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvroeg Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15—17.30 uur en van 19 21 uur. R.K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 1521 uur; r.k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare .leeszaal geopend van 1517 uur; r.k. leeszaal geopend van 15—17 uur DINSDAG 19 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het verc' hte huis van Madam Polly." Luxor Theater, 19 en 21.30 uur: „De zwarte tulp." W.B. Theater, 20 uur: „Helden sterven jong." De Opgang, 20 uur: Demonstratieavond voor smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht." Kennemer Theater, 20 uur: Jubileum avond Dep. tot Nut van het Algemeen, met medewerking van Godfried Bomans. Verenigingsgebouw, Plesmanweg, 20 uur: Modeshow voor de Gronings-Drentse Ver eniging „De Hondsrug." tadskartoor, Plesmanweg, Expositie werken van Nico Betjes en René van der Meulen, geopend van 912 uur en van 14 —17 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 1517.30 uur. R.K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Ocsterwijk, openbare leeszaal geopend van 1521 uur. r.k. leeszaal geopend van 1521 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.k. leeszaal geopend van 1517 uur. Koningin Juliana en prins Bernhard verlaten het vliegtuig dat hen naar ons land terugbracht. AMSTERDAM „De koninkrijksban den zijn in volle ontwikkeling en groei. Zo men ze wil behouden, kan er een nut tig samenspel worden verwacht". Konin gin Juliana zei dit zaterdagavond op Schiphol na haar terugkeer uit de West. Vice-minister-president mr. Biesheuvel sneed hetzelfde onderwerp aan. Het was hem opgevallen dat de koninkrijksgedach te in de West sterker leeft dan in Ne derland. Van enige weerklank van het optreden van het „Permanent Surinaams Congres voor Eenheid" dat een fel pro test heeft laten horen tegen het konink lijk bezoek aan de West, was hem niets gebleken. „En ik heb er goed op gelet" zei hij. Het koninklijk paar werd op Schiphol verwelkomd door de drie prin sessen, door de heren Claus von Amsberg en Pieter van Vollenhoven, premier Cals de ministers Diepenhorst, Samkalden en Den Uyl en de gevolmachtigde ministers voor Suriname en de Antillen, de heren W. F. M. Lampe en dr. J. F. E. Einaar. Woensdag zal de heer E. Jonckheer, premier van de Nederlandse Antillen, aan de Vrije Universiteit in Amsterdam het eredoctoraat in de rechtswetenschap ont vangen. De premier zal tijdens zijn ver blijf van ongeveer vier weken in ons land besprekingen voeren met vice-pre mier mr. Biesheuvel en met de gevol machtigde minister van de Antillen, de heer W. F. M. Lampe. Van 2 tot 6 novem ber brengt premier Jonckheer een bezoek aan Londen. Advertentie Waarschuwing voor a.s. dierenartsen. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor diergenees kunde, de heer N. A. Commandeur, heeft een waarschuwend woord gespro ken aan het adres van die jongeren, die van plan zijn diergeneeskunde te gaan studeren. Volgens recente voorspel lingen van het bureau statistiek van de Utrechtse universiteit zal het aantal af gestudeerde dierenartsen tussen 1963 en 1973 verdrievoudigen. Het gevaar van een teveel is in de naaste toekomst niet ondenkbaar. Eeredoctoraat mr. G. A. Langemeijer. Aan mr. G. E. Langemeijer, procureur- generaal bij de Hoge Raad, is het ere doctoraat in de rechten aan de „Wil- helms-universiteit" van Münster in Duitsland verleend. Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht ipllci Norac is 'n NORIT produkt J. Schuitevoerder overleden. In zijn woonplaats Utrecht is zondagavond op 51- jarige leeftijd overleden de heer Jacques Schuitevoerder, sinds 1956 secretaris van de Algemene Nederlandse Drankbestrij dersorganisatie. /tAfWWWAAWIVWWWWW\AW\WA/VtfWVWWVWWVWW IWWVWWWWWWWWtWWVWWVWtlWWMWWIMWWWWIfMWWW Het K.N.M.I. deelt mee: De depressieactiviteit speelde zich in het afgelopen weekeinde af op het westelijke en noordelijke deel van de oceaan. Boven Midden- en West-Europa alsmede het aan grenzende oceaangebied handhaafde zich daarentegen een omvangrijk hogedrukge- bied, dat in ons land aanleiding gaf tot rustig weer. De nachten zijn over het al gemeen koud met minimumtemperaturen veelal dicht bij het vriespunt. Het hoge- drukgebied trekt over Engeland naar het oosten. Er zal daardoor in ons land het komende etmaal een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen waaien. In de temperatuur komt maar weinig ver andering. Kans op nachtvorst blijft aanwe zig. In de nacht en ochtend komt hier en daar ook mist voor. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. a S cS Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. licht bew. onbewolkt mist mist mist onbewolkt onbewolkt zw. bew. half bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. onbewolkt licht bew. half bew. motregen geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt mist geh. bew. mist mist mist mist mist licht bew. zw. bew. zw. bew. motregen licht bew. half bew. zzw 14 verand. 14 ono 13 windst. 16 windst. 13 windst. 12 ono 12 ono 11 nnw 6 nw 11 nno 7 wnw 12 windst. 13 nno 15 windst. 14 ono 13 no 12 windst. 14 no 15 windst. 14 n 18 zw 11 windst. 13 windst. 13 wnw 10 windst. 11 windst. 16 windst. 13 windst. 16 windst. 16 n 25 ono 22 n 20 windst. 18 windst. 22 windst. 23 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 1 2 0 0.1 0 0 0 0 0 0 2 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 Dinsdag 19 oktober Zon op 07.11 uur; onder 17.38 uur. Maan op uur; onder 16.13 uur. Maanstanden Nieuwe maan 24 oktober 15.11 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 oktober Hoog water 9.05 uur en 21.43 uur. Laag water 4.17 uur en 16.45 uur. Dinsdag 19 oktober Hoog water 10.37 uur en 23.22 uur. Laag water 5.42 uur en 18.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1965 | | pagina 2