Haarlemse telefoonzaal verwerkt dagelijks 2500 informaties Informatietoon wordt vaak totaal verkeerd uitgelegd ""DASTEN 0TTGERING Gouden jubilaris van Union stelde bedrijf in werking AUTO-BEURS K vloerkleden reinigen f2.75 A. J. ROTTEVEEL's Automobielbedrijven J. P. Starreveld gaat incassodienst verlaten Dr. A. Sikkel uit Haarlem wordt hoogleraar Spaarndam krijgt twee sportvelden Laat nu Uw ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 81 IE De telefoon is een onmisbaar instrument geworden in ons dagelijks leven. De samenleving is ondenkbaar zonder telefoontoestel. Dit apparaat beheerst het gehele doen en laten van het zakenleven, dat dankzij dit wonder der techniek zich sneller heeft kunnen ontplooien door de buitengewoon vlugge communicatiemogelijkheden welke ontstonden. Alleen al in het telefoondistrict Haarlem worden dagelijks duizenden informaties per telefoon ingewonnen via de bekende cijfercombinaties 0-0-0 en 0-0-8 voor het aanvragen van interlokale gesprekken, voor het verkrijgen van inlichtingen over telefoonnummers en adressen van abonnees. Al deze gesprekken komen samen in de telefoonzaal boven in het Haar lemse postkantoor, waar dag en nacht een bezetting aanwezig is om het publiek op iedere wenk te bedienen. Informaties Geduldig zijn Puzzelaars Rust-huiskamer Voor hei reinigen van TAPIJTEN naar door U zelf gebracht en gehaald f2.50 per m2 j wm:mm Automobilist reed onder invloed Haarlemse gewond bij autobotsing Het opmerkelijke is echter, dat degene, die er binnenwandelt niet eenmaal een te- lefoonbel zal horen overgaan en nog min der iets verneemt van al die stemmen, die men in feite zou moeten horen. De te lefonisten namelijk spreken zacht en dui delijk in de koptelefoon en onhoorbaar kijken zij na, wat er gevraagd wordt, on middellijk reagerend wanneer een lamp je op hun bedieningspanelen begint te gloeien. Het is slechts een van de vele facetten van deze telefoonzaal, waarvan het publiek nagenoeg niets weet, omdat men hier als het ware geheel achter de schermen werkt. Een zeer belangrijk werk overigens. Deze telefoonzaal is bereikbaar voor al le abonnees die aangesloten zijn op een net dat begint met 025 een terrein, dat zich uitstrekt vanaf de IJmond, via Haar lem en de bollenstreek tot een deel van de Haarlemmermeer. Door 0-0-0 te draaien komt men voor het aanvragen van bijzondere interlokale ge sprekken in contact met de telefoonzaal. De overdag aanwezige dames en de man lijke kracht Sie deze arbeid 's nachts doet, ontvangen hier echter ook de aanvragen uit de ongeveer honderd openbare cellen, zij verwerken de telefoon-oproep- en mo- bilofoongesprekken. Echter niet de „internationale gesprek ken", waarvoor men 0010 en 0018 moet draaien. Die aanvragen namelijk komen binnen bij een centrale in Amsterdam. Dit dus wat betreft de interlokale pos ten in deze zaal, waarvan de bedienings panelen zich langs de beide wanden uit strekken. In het midden van de telefoonzaal be vinden zich de informatieposten voor de genen, die 0-0-8 kiezen. Hier worden in lichtingen gegeven over telefoonnummers, over de adressen van abonnees en kan men zelfs een nummer opzoeken, wan neer van iemand straat en huisnummer bekend zijn. Wat dit laatste betreft, al leen indien die abonnees woonachtig zijn in Haarlem, Heemstede, Aerdenhout en Bloemendaal. Het aantal informaties is bijzonder groot; oorzaak daarvan is, dat per jaar onge veer 25 percent van de nummers muteert. Als een telefoongids drie jaar oud is zo vertelde men ons is deze haast niet meer te gebruiken. Onophoudelijk gloeien hier dan ook de lichtjes aan en ziet men meer dan men ze hoort, de telefonisten in de informatie molens bladeren en de gevraagde inlich tingen verstrekken. De intensiteit op de informatiepost is zeer groot. Zijn alle dames bezig met het hel pen van abonnees, dan worden de anderee gesprekken opgehouden. Op een bord aan de wand gaan dan evenzovele lampjes branden, als er gesprekken wachten. De ze worden elk op hun beurt geholpen. De abonnee echter aan de andere kant hoort alleen maar de wachttoon, wordt vaak ongeduldig, smijt de hoorn op de haak en draait opnieuw 0-0-8. Daarmee het paard achter de wagen spannend, want het gevolg is, dat men nog meer achter in de rij van wachtenden komt. Een dergelijk gedrag is te vergelijken met dat van de man, die in de rij staande het wachten beu wordt, wegloopt, maar even later terugkeert om te ervaren, dat de rij nog langer geworden is. Er is nog een misverstand op te rui men. Dat betreft het vernemen van de informatietoon, wanneer men iemand belt. Negen van de tien personen denken dan, dat deze abonnee niet tijdig heeft betaald; doch het tegendeel is in dergelijke ge vallen waar. De betrokken abonnee name lijk kan verhuisd of met vakantie zijn, het nummer kan opgeheven zijn, kortom er zijn ettelijke andere mogelijkheden zonder dat er van een „administratieve reden" sprake behoeft te wezen. Het vernemen van de informatietoon betekent zuiver een mededeling aan dege ne, die opbelt om 0-0-8 te draaien en te informeren wat er aan de hand is. Bij de telefoondienst betreurt men het, dat velen daaromtrent in onwetendheid verkeren. Het publiek, de abonnee in dit geval, vraagt dikwijls, wanneer de telefoon afge sloten moet worden voor een bepaalde duur, om een ander geluid, dan de infor matietoon. „Wat moeten mijn relaties er wel van denken als ze dat geluid horen voert men dan aan. Maar „dat geluid" zo benadrukt men bij de telefoondienst is niets anders dan een waarschuwing om de informatiedienst op te bellen. Met deze en tal van andere problemen worden de dames van de telefoonzaal da gelijks geconfronteerd; afgezien van de te lefoontjes van kruiswoordpuzzelaars, die even bellen om te vragen naar een plaats naam van bijvoorbeeld vier letters begin nende met een „a", en meer informaties van dien aard. Per dag worden ongeveer 2500 informa ties verstrekt door een bezetting van ge middeld twaalf dames. In totaal kunnen in deze telefoonzaal 50 dames werkzaam zijn. Dit aantal heeft men echter nog niet in dienst. Graag zag men er nog een aan tal bij aangesteld. Advertentie XXX^OOOOOOOOaXXMOOOOOOOOÖQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCXSOOOOOOOCXJOOCXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCXMOOOOOOOOaWOOOC Binnenhuisarchitectuur Woninginrichting GR. HOUTSTRAAT 155 HAARLEM TELEFOON 111 59 3OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC De informatiepost in de telefoonzaal. Rondom de zogenoemde informatie molens zitten telkens zes dames ge groepeerd, die alle gewenste inlich tingen verstrekken. Boven in deze molens zijn de aanvullende nummers ondergebracht; daaronder is het stratenregister. Op de achtergrond de interlokale post. Degenen, die hier haar arbeid verrich ten doen het met bijzonder veel plezier. Zij werken 37% uur per week, vaak met onregelmatige diensten, doch voor verre weg de meesten is dat geen bezwaar. Te meer niet, omdat zij een toeslag krijgen voor deze onregelmatige arbeid. Boven dien mogen zij onderling zoveel ruilen, als zij dat wensen. Voorts hebben zij gezamenlijk een bij zonder fraai ingerichte rustkamer, waar zij kunnen verpozen na een paar uur met een koptelefoon op het hoofd te hebben gezeten. Zij vertoeven dan in een huise lijke omgeving, want de kamer is vol komen als een huiskamer ingericht met een bankstel erin, muziek via de draad omroep, een telefoon, waarvan zij zoveel gebruik mogen maken als zij willen, een boekenkast, kortom zoals het thuis ook is Grenzend aan deze huis- en rustkamer is een kleedhokje, waar de dames zich kunnen verkleden of opmaken. Hier kunnen zij ook eventueel de lange broek verwisselen voor een jurk of een rok en blouse. Want in de telefoonzaal is een lan ge broek niet toegestaan. Evenmin mo gen zij daar koffie drinken, roken of brood eten. Dat alles is wel toegestaan in de rustkamer of in de kantine. Daarom ook, dat er zo'n druk gebruik wordt gemaakt van deze rustkamer, al is het maar voor tien minuten om er echt even uit te zijn. Daarna gaan zij weer met frisse moed aan het werk' ten dienste van de telefoonabonnees. Na meer dan 52 jaar in overheidsdienst werkzaam te zijn geweest zal de direc teur van de incasso-, stortings- en op haaldienst in Haarlem, de heer J. P. Star reveld, met pensioen gaan. Woensdag zal de Haarlemse gemeenteraad zijn ontslag aanvrage in behandeling nemen en deze ongetwijfeld eervol verlenen. Gedurende twee jaar heeft de heer Starreveld de functie van directeur van de incassodienst vervuld. Voor die tijd was hij echter ook al vele jaren bij deze dienst werkzaam. Twee jaar geleden namelijk werd de heer Starreveld, die enkele maanden eer der zijn gouden dienstjubileum had ge vierd en daarbij ridder in de Orde van Oranje Nassau werd, benoemd tot direc teur van de incassodienst. Hij volgde toen de heer B. J. Thijssen op, die tot ge meentesecretaris was gekozen. Vanaf 1921 was de heer Starreveld ech ter al in Haarlem werkzaam. De heer Starreveld begon zijn ambtelijke loopbaan als adjunct-administrateur in het toen nog geen 3000 inwoners tellende dorpje Zaan dijk. Als 13-jarige jongen klom hij in die plaats op een hoge kruk achter een lesse naar. Voor zijn benoeming tot directeur van de incasso-, stortings- en ophaal dienst in Haarlem was de heer Starreveld administrateur en waarnemend directeur van deze dienst. Bij de benoeming van de heer Starre veld tot directeur deelde de toenmalige wethouder van financiën en bedrijven in de raadsvergadering mee, dat het de be doeling was de heer A. Sandtke, tot dan waarnemend gemeente-ontvanger in Haarlem, tot waarnemend directeur van de incassodienst te benoemen. Hierbij werd meegedeeld dat de heer Sandtke zich dan gedurende 2 jaar kon inwerken met de bedoeling na het afscheid van de heer Starreveld de directeursstoel te bezetten Men mag dus aannemen dat de heer Sandtke (die thans inderdaad waarne mend directeur is), als eerste op de voor dracht zal worden geplaatst voor de vrij komende post. Advertentie P*** Hua per m* Haarlem Amsterdamsevaart 28-32 - Tel. 11561 Grote Houtstraat 5a - Tel. 10771 Heemstede: Binnenweg 137 Tel. 84373 De heer K. Harting stapte in 1915 als dertienjarige jongen het bedrijf van de n.v. Cacao- en Chocoladefabriek „Union" aan de Paul Krugerkade in het voorma lige Schoten binnen en zal niet vermoed hebben dat hij vijftig jaar later een han deling zou verrichten die van groot be lang is voor de toekomst van de fabriek. Hij is opgeklommen tot technisch be drijfsleider en heeft een nieuwe walserij in bedrijf gesteld. Voor het nageslacht blijft dit feit bewaard want bij de scha kelpanelen is een plaat aangebracht, waarop te lezen staat „Op zijn jubileum dag in bedrijf gesteld door K. Harting 1915-1965". Deze plechtigheid geschiedde vrijdag middag in tegenwoordigheid van de com missarissen en het voltallige personeel. Zij waren in de kantine in feestelijke kring bijeengekomen om de gouden jubi laris te huldigen en om de walserij in be drijf te stellen.De directeur, de heer M. J. van Buren, die zo veel gedaan heeft om de technische ontwikkeling van het Advertentie Uitnodiging voor onze inruilautomobielen in diverse merken en uitvoeringen geopend hedenavond tot 20.00 uur zondag 31 oktober van 10.00 tot 18 uur volledige Safe-car garantie Inruil en financiering mogelijk. Hoofddealer SIMCA, afdeling occasions, Dr. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal - Telefoon 57500-57501 Het is goed toeven in de rustkamer, die volkomen als huiskamer is in gericht. Hier verpozen de dames, die achter de schermen haar arbeid ver richten. Van links naar rechts: mej. J. E. van den Berg, me j. C. M. Riteco en me j. D. Homan, chef-telefoniste. ■,w- Met ingang van 1 januari 1966 is aan dr. A. Sikkel, hoofd van de afdeling ver loskunde en gynecologie in het Groote of Sint Elizabeths Gasthuis in Haarlem een professoraat in Leiden aangeboden. Dr. Sikkel werd in Klundert geboren. Na gymnasiaal onderwijs te hebben ge volgd in Amsterdam studeerde hij daar medicijnen, welke studie hij in 1945 af rondde. Van 1945 tot 1948 verbleef hij als oorlogsvrijwilliger in Indonesië bij de me dische troepen. Direct daarna, tot 1952 volgde hij aan de Universiteitsvrouwen kliniek in Amsterdam de opleiding tot vrouwenarts onder professor dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse. Gedurende de periode van 1 september 1952 tot 1 januari 1957 was hij als weten schappelijk ambtenaar eerst en nader hand als wetenschappelijk hoofdambte naar verbonden aan deze Universiteits vrouwenkliniek. In november 1954 promoveerde dr. Sik kel tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „De perinatale sterfte in de Universiteitsvrouwenkliniek in Amster dam". Op 1 januari 1957 volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling verloskunde en gynecologie in het Groote of St. Eliza beths Gasthuis in Haarlem. Hij was voorts gedurende enige tijd se cretaris van de Nederlandse Gynaecologi sche Vereniging en is thans secretaris van de afdelingsraad van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst. In de periode van 1959 tot 1962 was hij voorts lid van de studie commissie „Kunstmatige inseminatie bij de mens" ingesteld door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij. Voorts ver schenen van zijn hand verscheidene pu- blikatie in binnen- en buitenlandse vak bladen. Naar aanleiding van een aangifte van een burger, die de politie te Velsen alar meerde omdat hij op de rijksweg 9 een auto had zien rijden, die kennelijk werd bestuurd door een automobilist, die onder invloed van alcoholhoudende drank ver keerde, is vannacht een 61-jarige Haar lemmer thuis aangehouden, r bedrijf mogelijk te maken, was natuurlijk verheugd op deze voor het bedrijf zo be langrijke dag. „We kunnen draaien" merkte hij ter inleiding op, maar echter nog niet op volle toeren. 52 pet. is ge reed en over vier maanden zal de gehele fabriek gemoderniseerd zijn. Zich tot de heer Harting wendend zei de heer Van Buren dat een ieder grote waardering heeft voor hetgeen de jubila ris heeft gedaan. Hij uitte zijn bewonde ring voor de wijze waarop de heer Har ting de ontwikkeling heeft gevolgd. De ju bilaris is de techniek de baas gebleven en heeft meegewerkt de walserij thans zodanig te laten functioneren dat zij op de meest economische wijze werkt. En kele jaren geleden speldde mevrouw Harting de gouden eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau op; thans verzocht de heer Van Buren de heer Harting zijn echtgenote een gouden broche op te spelden. De jubilaris ont ving een geschenk in enveloppe. De president-commissaris en oud-direc teur, de heer P. J. Kapteyn, sprak er zijn bewondering over uit dat de jubilaris de technische ontwikkeling steeds onder de knie heeft gehad, de heer J. Verdoes bood namens het personeel een geschenk in enveloppe aan en de heren C. Verwers en B. van der Zalm haalden herinnerin gen op uit de afgelopen jaren, waaruit bleek op welke enthousiaste wijze de heer Harting heeft meegewerkt aan de opbloei van het bedrijf in de na-oorlogse jaren en het vernieuwen van de machines. Hierna begaf het gezelschap zich naar de fabriek, waar de heer Harting door het drukken op enkele knoppen de machines liet draaien en waardoor men een indruk kreeg hoe de produkten van het bedrijf tot stand komen. Later kregen de familie leden van het personeel eveneens te zien hoe het bedrijf gemoderniseerd is. Na het versterken van de inwendige mens bega ven de gasten zich naar Carré in Am sterdam, om enkele uren te genieten van de Snip en Snaprevue. In de afgelopen maanden is hard ge werkt om de vernieuwing tot stand te brengen. In mei had men pech toen een nieuwe verdieping tijdens het lassen van de staalconstructies uitbrandde. De ver dieping is later gereed gekomen dan ver wacht was. Daar worden de grondstoffen (suiker, cacaoboter en volle melkpoeder) in grote silo's opgeslagen. Deze grondstof fen worden voortaan in tankauto's aange voerd. De nieuwe walserij van Union, be staande uit een aantal nieuwe machines, werkt als een totale eenheid automatisch. Via twee grote elektrische schakelpanelen wordt de walserij uit een centraal punt bediend, nadat zij van de bediening de recepturen van het te maken chocolade- produkt hebben ontvangen. De suiker wordt na door de suikermolen tot poedersuiker te zijn vermalen naar de mengmachine geleid, evenals de cacao massa en de melkpoeder. De mengmachi ne verwerkt de grondstoffen tot een ho mogene massa en deze verkrijgt via vijf walsen haar grote fijnheid.' Spaarndam dat zeer verstoken is van sportvelden, zal in de nabije toekomst de beschikking krijgen over twee van derge lijke terreinen. Omdat binnen het grond gebied van de gemeente Haarlem hiervoor niet of nauwelijks ruimte is zullen ze worden aangelegd op het terrein van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Beide gemeenten zullen de kosten gezamenlijk dragen. Met de aanleg van de sportvelden is een bedrag van 378.843 gemoeid. Door het be talen van de helft van deze kosten krijgt de gemeente Haarlem het recht voor één van beide velden en voor het mede gebruik van oefenveld en kleedruimte een gebruiker aan te wijzen. Aan de Haar lemse raad is de instemming met deze handelwijze gevraagd. Op het kruispunt SantpoortsedreefHa- gelingerweg in Santpoort is vannacht tegen één uur een 19-jarige inwoonster van Haarlem zodanig gewond, dat zij in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden is opge nomen. De Haarlemse reed in een auto over de Hagelingerweg. Een in Santpoort wonende vertegenwoordiger kwam met zijn wagen van de Santpoortsedreef en verleende geen voorrang aan de andere auto. Beide auto's werden bij de botsing zwaar beschadigd. De echtgenote van de vertegenwoordiger liep bij de botsing lichte verwondingen op.

Haarlem's Dagblad | 1965 | | pagina 4