luit de groef DE 1 IN DE KOMENDE WEEK r 2 Drie zingen de „Schs ipen" (John, Nico en Helen) Familiege jwijs naar de top 1 Oude volksmuziek met nieuwe sound ZATERDAG NOVEMBER 1965 ra» orfdag loitdag 4 - 1 dinsdag 2 maandag T woensdag s woensdag donderdag donderd v r ijdag v r IM a g zater^a maandag dinsdag Muzikaal portret van The Shepherds Henny Schoute THE SHEPHE In de Sleeswijk-revue. (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) TUSSEN BLOEMEN, rekken met toneelkleren, de siga rettenpeukjes van John en een reeks make-up-artikelen in, zaten ze in een van de kleedkamers van Carré even te rusten tussen de ver schillende nummers door: John, Nico en Helen Schaap, oftewel The Shepherds. Boven een van de spie gels aan de wand hangt een hand geschreven spreuk: „Wie zichzelf een licht acht, straalt niet ver". Een soort vermaning? Een kwestie van zelfkennis? SINDS HET begin van het nieuwe seizoen treden The Shepherds gedrieën op in de nieuwe Sleeswijk-revue in Amsterdam over en weer tot grote tevredenheid. Nico zegt: „Het is fan tastisch werken bij Slees. Wel ver moeiend maar toch geweldig. Een half miljoen mensen zien je in de loop van zo'n seizoen. En het fijne daarvan is: ze zoeken óns op. Als je schnabbelt dan ben je altijd verplicht naar hen toe te gaan. Zo'n Sleeswijk-revue geeft ons een enorme bekendheid en het is bovendien een heel goede leerschool voor ons." John (34), Nico (31) en Helen (25) die in IJmuiden wonen hebben in een betrekkelijk korte tijd (2 jaar) een enorme carrière gemaakt. Dit on danks het feit dat hun repertoire met uitgesproken commercieel te noemen is. HOE ZE ER eigenlijk toe gekomen zijn om na hun tweeëneenhalfjarig op treden bij het orkest van Ted Powder zelfstandig en gedrieën te gaan wer ken, is zeer simpel te omschrijven: ze wilden gewoon eens iets anders. Hun muzikale keuze viel op het oude volks- Het prille begin in 1963. X» Vandaag de grote dag van de KRO. Een non-stop programma dat om acht uur is begonnen en even na twaalven zal eindigen. Van de vroege morgen tot het middernachtelijk uur is ondermeer te zien: Brandpunt, Jan en Alleman, Piste. Dan in de middag een docu mentaire over de KRO, waarna een kindercircusfestival, de finale van een jeugdorkestenwedstrijd, een tienershow en daarna de Wim Sonneveld-show van vorig jaar. Daarmee is het mid dagprogramma afgesloten. Voor de avond: de première van de nieuwe quiz Het Gulden Schot, het Journaal, T.V.- roulette door Jules de Corte en de musical Oklahoma. In de hoofdrollen De Franse zanger Jean Arnulf (maandag/2). ondermeer Thérèse Steinmetz, Gerrit van Triest, Jasperina de Jong en Jan Blaaser. Hierna het nieuws, de docu mentaire „Grenzen" die handelt over mensen en hun geloof en tenslotte nog de Catherina Valente-show. de opera Carmen van Bizet uitgevoerd. Er zijn vele medewerkenden waaron der Cora Canne Meijer, Arjan Blanken, Jeannette van Dijck en Guus Hoek man. De koorpartijen worden gezon gen door leden van de Nederlandse Opera. De begeleiding is in handen van het Amsterdams Kunstmaandorkest. bankroof af faire. Vervolgens staan de camera's opgesteld in de boksring. Dit maal in Groningen, waar de interna tionale bokswedstrijd Nederland-Duit land wordt gehouden. Hierna nog de rubriek Interpellatie, het laatste nieuws en de Teleac: Samen leven, nu en morgen. Jllll&l L. Deze avond is voor de NTS, Tussen zeven en acht een herhaling van de oude Engelse lessen, een tekenfilmpje en het vervolg van Belle et Sebas- tien. Na het korte nieuwsbulletin komt de Zweedse gouvernante aan bod. Wéér politieke moeilijkheden voor Ka- ty. Daarna nog een serie. Hoofdper soon is een Amerikaanse Fransman die zich „Vijf Vingers" noemt en die als theateragent vermomd probeert aller lei klusjes op te knappen voor de Amerikaanse geheime dienst. Dit keer is Vijf Vingers bijna zelf het slacht offer want collega-spionnen hebben het op hem gemunt. Hij moet naar Zwit serland om een document op te sporen waarin zijn eigen naam wordt onthuld en dat zijn tegenstanders graag willen lezen. Na deze vijftig minuten span ning nog veertig minuten met Charles Boost als gids kijken naar nieuwe filmpjes. Sport in Beeld II sluit de avond af. JHQ, w fPPPPrm Na de feestvreugde een rustiger avondje voor de KRO. Eerst een afle vering van The great Adventure, een verhaal uit de oude Amerikaanse ge schiedenisboeken. Hierna ballet: „Zone Interdite," een aflevering van de BRT. Vervolgens de lach met de Bill Dana- show en als laatste onderdelen Onze man in Keulen, het laatste nieuws en de serie „Bijbel voor alleman?" ,i t J».,. Deze NTS-avond wordt begonnen met Klaas Vaak, waarna comedy capers en Openbaar Kunstbezit (graficus M. C. Esscher). Voor het Journaal nog Flip per en na het Journaal de politieke zendtijd. Een nieuwe serie: „Two in the Bush", waarvan vanavond de eerste af levering. Het is een reeks natuurfilms waarin een Engels echtpaar als gids optreedt. Vervolgens Socutera en daar na de hoofdfilm: „Le septième jure". In de hoofdrollen Bernard Blier en Da- nièle Delorme die samen een echtpaar vormen. De man is een geacht dorps apotheker die het niet zo best kan vin den met zijn vrouw. Tijdens een wan deling ziet de man een mooi, verleide lijk meisje dat hij probeert te kussen. Ze begint te schreeuwen en hij knijpt haar de keel dicht. Later blijkt ze te zijn overleden. Haar vriend wordt de schuld in de schoenen geschoven. Als de zaak voorkomt zit de apotheker zelf in de jury. De verdachte wordt echter vrijgesproken. Leven in het dorp blijkt voor hem onmogelijk te worden. De apotheker krijgt echter wroeging en geeft zich aan. Inmiddels is de vriend van het vermoorde meisje overleden. ÜU.J, S,£fJ+SfS ii. ■•■•l&JlSsii/1 <r J v .r Het middagprogramma is voor de kinderen. In het VARA-avondprogram- ma eerst en dat is dan na Klaas Vaak en de Franse les de Mickey Rooney-show. Na het Journaal volgt dan Achter het Nieuws en vervolgens de quiz Tel uit je Winst. Deze avond de eerste aflevering van twaalf van de televisieserie „Cesar en Cleo'' met in de hoofdrollen Lettie Oosthoek en Jules Hamel. Dimitri Frenkel Frank schreef deze feuilleton. Cleo is een stu dente; naast haar woont de jonge ac teur Cesar. Twee jongelui die elkaar storen als ze elkaar tegenkomen. Na dit vermaak de kunst. Henk de By stel de een portret samen van de muziek pedagoog Willem Gehrels. Actueel Hu manisme sluit de avond. Bij de NCRV eerst Dieren Kijken en daarna de luchtmacht, waar het „zó" is. Bij de Amerikaanse luchtmacht wel te verstaan, waar rekruut Will Stock- dale voor het nodige plezier zorgt. Vervolgens de Amerikaanse versie van het bijbelverhaal „De verloren zoon". Het stuk wordt gezongen en gedanst door leden van een Amerikaanse neger groep. Hierna de Boeren, Burgers en Buitenlui en de democratie. Tien mi nuten pianospel als slot van de avond. Dit wordt een optreden van de Ame rikaanse tweeling Richard en John Con- tiguglia. In de middag het vrouwenprogram ma en een Teleac-produktie: 's Avonds ondermeer het jeugd- en regionaaljour naal en dan begint het KRO-program- ma met de Flintstones. Na het Jour naal is het tijd voor Brandpunt dat wordt afgelost door „De postmees ter", een toneelspel naar een novelle van Alexander Poesj kin. De hoofdrol len worden gespeeld door Hans Tie- meijer, Anne-Wil filankers en Broes Hartman. De postmeester verafgoodt zijn dochter. Echter, hij beschermt het meisje tegen alle „gevaren". Hij laat haar wel gaan als een prins haar het hof maakt. De prins belooft haar te zullen trouwen. De postmeester gelooft de prins aanvankelijk totdat hem ver teld wordt wie de figuur is. De post meester gaat zijn dochter achterna om haar te redden. De dochter is inmid dels verliefd geworden op een student. De prins is echter ook van de dochter gaan houden. De postmeester overleeft de emoties niet. Hij weet dan niet dat de prins wraak neemt op de student, die het meisje boven hem verkiest. Hierna voor de laatste maal Werken van Barmhartigheid en na het laatste nieuws nog het Conciliejournaal. rijke vrouwen en een rijke man. De Saint lost de problemen wel weer op. In Zonder Formules hebben Gerton van Wageningen en Cas Brugman het tenslotte over wiskunde. i In de ochtenduren is er schooltelevi sie. 's Avonds in het NCRV-program- ma eerst het Tienermagazin: Dave Berry is ook present. Vervolgens hoog tepunten uit het ballet het Zwanen- meer, gefilmd door Hans van der Bus ken. Het stuk werd ingestudeerd door het Nationale Ballet. Na het Journaal de eerste aflevering van Ooggetuige. Nico van Vliet en Didier van Koeken- berg trokken hiervoor naar Zuid-Afri- ka. Voor de dagsluiting en Attentie nog de „Tante van Charley", een oude klucht gespeeld door o.a. Manfred de Graaf, Anne Oostveen, Joan Rem- melts, Joop Doderer e.a. lied, zij het dan dat The Shepherds dat in een sterk gemoderniseerde vorm brengen. „Daar worden we wel eens op aangevallen", zegt John. „Over Klokke Roelants in onze versie zeg gen de mensen wel eens: Dat kan he lemaal niet zo vlug, want een klok beiert niet in zo'n hoog tempo. Maar juist omdat we ritmisch sterk het ac cent hebben verlegd krijgen wij de jeugd mee. De ouderen gaan vanzelf mee want die kennen al deze melo- diën nog uit hun kindertijd. We hebben werkelijk een breed publiek. Zelfs bij de soldaten, een lastig en critisch ge hoor, hebben wij een groot succes- „AAN NA-APEN hebben we een enorme hekel", zegt Nico. „Daarom hebben we ervoor gezorgd dat we meteen een eigen sound en eigen stijl hadden. Je kunt bovendien aan ons merken dat we familie zijn: onze stemmen vormen één geheel." Volks muziek, op welke manier dan ook ge bracht, is op het ogenblik bijzonder in de mode. In de tijd dat The Shepherds de voor hen nieuwe carrière begonnen, was dat in ons land nog niet zo duide lijk het geval als nu. Dat ze juist dit type muziek kozen, was louter toeval: alle drie (muzikaal was hun stem klas siek en voorbestemd voor de opera en operette) wisten zij weinig af van de in Amerika opkomende rage van hootenanny en aanverwante artikelen. „We zijn," zegt Helen, „gelukkig op het juiste moment begonnen. We heb ben hier wel wat losgemaakt. Onze lied jes worden nu zelfs in hun nieuwe vorm op de scholen gezongen." AL BESTAAN The Shepherds dan pas betrekkelijk kort, er gaat haast geen dag voorbij of er wordt bij welke zuil dan ook wel een plaat van ze ge draaid. „Ach," zegt Helen, alleen platen maken en daarmee een naam krijgen is het niet. Op de Bühne optreden, dat zegt pas iets over je kunnen." De pla- tenverkoop, ook van de eerstelingen, gaat gestaag door. Jan Koopman van de AVRO heeft er het zijne aan ge daan. Hij heeft ze in zijn programma's gehaald en van het een komt het an der. De televisie heeft hen ook ontdekt. In alle vijf shows van Corrie Brokken treden ze op. BEHALVE de Brokken-shows staan er nog twee grote t-v.-produkties op het programma: bij het huwelijk van prin ses Beatrix en de heer Von Amsberg maken zij op verzoek van de NTS een eigen show. En dan volgt er nog op onbekende datum bij de AVRO een „Elk wat wils-show". Dit dan volgens Nico om hun veelzijdigheid te bewij zen. tAA/WWWVtA/WWtA/WVWVWVWWWWWWWWI Een luchtig AVRO-programma te be ginnen met Rooster waarin veel mu ziek, ondermeer door de Kinks. De Schone Heks lost af en na haar komt de Saint. Moeilijkheden met mooie, Scène uit „Het Zwanenmeer" door het Nationale Ballet (vrijdag/1). De NCRV heeft de zorg voor dit net en begint met Rendez-vouz a Paris, met o.a. Frangoise Hardy en Frangois Mau- riac. Voor met Attentie besloten wordt nog een moord-aflevering van Das Kriminalmuseum. De VARA begint met een detective serie: „Tim Frazer", een thriller in achttien afleveringen geschreven door Francis Durbridge. Tim Frazer is een zakenman in Engeland, die failliet gaat. Zijn compagnon gaat er dan nog met de kas vandoor. Maar er blijken meer mensen „belangstelling" te hebben voor deze man. Vervolgens een Frans pro grammaatje van Nico Knapper en de zanger Jean Arnulf. Nadat Alfred Koss- mann zijn litteraire rubriek heeft ge presenteerd weer muziek: de Jazz-im- provisatie door Michiel de Ruyter. De uitzendingen beginnen in de vroe ge middag met een Teleac-produktie. Later nog komt er een kerkdienst vanuit de hervormde kerk in Leid- schendam. 's Avonds weer de gebrui kelijke programma's als Woord voor Woord, de Jetsons en de kerkelijke uitzending waarin aandacht wordt be steed aan dienstweigeraars. Na het Journaal en Sport in Beeld I wordt In de ochtenduren is er schooltelevi sie (geschiedenis, Engels, liturgie), Klaas Vaak en het Journaal voor ge hoorgestoorden openen de AVRO- avond. Daarna maken Walter en Con nie de tijd tot het Journaal vol. Na het nieuws de Parlementaire Spiegel door drs. Ferry Hoogendijk en vervol gens de serie „Have gun ,will travel". Paladin komt in een moeilijk parket als hij het slachtoffer van een moord een laatste dienst wil bewijzen door het stoffelijk overschot naar Mexico te brengen. Hij wordt betrokken bij een De VARA begint met de tweede afle vering van „De wereld van Tim Fra zer". Na Achter het Nieuws een afle vering van „De schavuiten" onder de titel „Een echte Rembrandt". Tot slot van de avond de rubriek Koning Klant waarin aandacht voor cosmetica. Over de muzikale prestaties van Helen, John en Nico Schaap uit IJmuiden, die onder de naam The Shepherds carrière hebben gemaakt, het volgende. Helen trad op haar zes tiende op de voorgrond. Ze verleende medewerking aan kerkdiensten; zong in de musical Free as Air, bij het orkest van Ted Powder en in Duits land en Zweden. Behalve zingen speelt zij ook nog piano en gitaar. John begon zijn zangdebuut voor de radio en trad tijdens toneelavonden wel voor het voetlicht om een solo'tje weg te geven. Uiteindelijk kwam hij ook bij Ted Powder bij wie hij als zanger-gitarist debuteerde. Hierna volg den tournees door Duitsland, Zweden en uiteraard in ons eigen land, John heeft nog een eigen combo geleid: Het Ken- nemer-Quintet, en trad nog een paar keer op in het radioprogramma „Springplank". Nico heeft bas gestudeerd: Zijn stem paste hij aan bij het vocaal geluid van broer en zus. Ook hij kwam bij het orkest van Ted Powder, toen dit een bassist kon gebruiken. En hoe gaat dat, als je met z'n drieën uit één fa milie muziek maakt, er ontstond een plan om een eigen trio te vormen. Het begin was niet makkelijk. Er kwam zelfs een dag dat The Shep herds ermee wilden ophouden. Maar toen kwam de uitkomsthet volkslied. Het moment van de wending in hun muzikale loopbaan maar ook in de presentatie van het volkslied dat wel wat fleur kon gebruiken. Hun besluit en het resultaat werden vlot geaccepteerd. The Shepherds wer den populair: hun plaatjes grif ver kocht. Ze hebben enkele singletjes ge maakt (Vier Weverkens, Piet Hein, Klokke Roeland, Islandsvaarders, Men sen zoals wij, kerstliederen e.v.a.) Ze hebben een langspeelplaat op hun tweede gemaakt. (His Master's Voice), naam. Deze maand nog wordt er een nieuwe l.p. gemaakt (H.M.V.).

Haarlem's Dagblad | 1965 | | pagina 21