Vier impromptu's van Obaldia Heemstede is morgen aan de beurt hebben onvoldoende ervaring Toestel geldt in ons land als veilig en betrouwbaar Speeltuin aan Zomervaart wordt verplaatst naar Pladellastraat Verenigingsgebouw in Bennebroek nu nog weinig representatief Starfighter-piloten in Duitsland O.S.S.-gymnasten namen afscheid van Zandvoorts burgemeester TONEEL IN HAARLEM s atlgg Auto met negen jongens tegen een boom i Huidig clubgebouw gevaarlijk object Judoka's van ODA behaalden zege Verenigingen dienen het aantrekkelijk te maken Mr. H. M. van Fenema kweekte veel goodwill MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Kerkelijk nieuws Goed gepresenteerd door Toneelgroep Studio DE TWEE ZEER KORTE en twee iets langere toneelwerkjes van René de Obaldia, die door de Toneelgroep Studio onder de gemeenschappelijke titel „Obaldiade 1, 2, 3, 4" tot een ternauwernood avondvullend programma zijn samengevoegd, hebben van de schrijver de benaming „impromptu's" gekregen. Dat is geen slechte karakterisering, als men bedenkt dat Van Dale het woord „impromptu" omschrijft als „iets dat zonder voorbereiding, voor de vuist weg is gemaakt; een snel opgevatte, zinrijke gedachte; fijne of schrandere scherts." Al moet men daarbij dan, wat de zinrijkheid van Obaldia's gedachten en de fijnheid van zijn scherts aangaat, ten dele toch wel met wat minder tevreden zijn dan Van Dale's maatstaven suggereren. Simon Koster Ombouw op aardgas Morgen, dinsdag zal de eerste sector van Heemstede worden om geschakeld op aardgas. Het betreft hier sector 101 die de volgende straten omvat: Ringvaartlaan, v. Leyndenlaan, Ir. Lelylaan, Leegh- waterlaan, Slotlaan, Bankastraat, Billitonstraat, Madoerastraat, Nij- verheidsweg, Industrielaan, Ter- t/m 66, Javalaan, alle even num- mersmers, Javalaan 65 t/m 85, Cloosterweg 21, Cloosterweg 12 t/m 30, Molenwerfslaan 44 t/m 74, Mo- lenwerfslaan 9, Cruquiusweg 36 t/ml84 en Cruquiusweg 9. Druk bezochte receptie P.v.d.A. in Hillegom A\ msm Kerkelijk nieuws Kort nieuws C I GAR ETTES Manager. Na afloop van de carnavalsvie ring in Rhenen werden drie jassen ver mist. Ze zijn teruggevonden in Ede, in het huis van de 25-jarige manager van de beatgroep ,die die avond in Rhenen was opgetreden. OBALDIA, DIE IN 1961 met het zoute loze maar pretentieuze blijspel „Genou- sie" („Jenuzië") allerongelukkigst in Ne derland werd geïntroduceerd, geeft in de ze reeks impromptu's in elk geval blijk van minder pretentie en meer zin voor dramatische waarden dan destijds. Nu ik de voorstelling van Studio, die al bijna twee maanden op het repertoire staat goed ingespeeld terugzag, troffen mij al thans de nummers 3 en 4, „Eduard en Agrippien" en „Stikstof", door een onmis kenbare originaliteit, humor en vormbe heersing. Nummer 1, ,JIet offer van de beul", herinnert door zijn geforceerde grappigheid en gewild-dichterlijk absur disme nog altijd sterk aan dat mislukte blijspel van vijf jaar geleden. Nummer 2, „De overledene" is een scherts-dialoog af en toe heel komisch waarvan wel zeer duidelijk is dat hij ontstond vol gens Obaldia's eigen woorden op het Internationale Kulturele Centrum te Royaumont, „tussen twee lezingen en twee orgelconcerten in, met als enig doel om elkaar (d.w.z. de deelnemers onder ling) te vermaken." Vroeger kon men zo'n tekst maar dan iets minder absurd- indiscreet in een muziekwinkel kopen en dan stond er op het titelblad „Voor dracht voor twee dames". Met toneel had het toen niets te maken en dat heeft het ook nu nog niet. MAAR DIE TWEE laatste eenakters zijn wel degelijk toneel, zowel de koddige scène van het kibbelende oude echtpaar dat in bed door een inbreker wordt ver rast en bedreigd, als het tussen absurdi teit en striemende ernst balancerende „Stikstof" waarin een uit de oorlog terug gekeerde, nog in volle slagveldpsychose verkerende soldaat volstrekt onbegrepen komt te staan tegenover zijn moeder, die in hem alleen het kind, en zijn meisje, dat in hem alleen de minnaar wil zien. De manier waarop Obaldia hierin de tra giek van de situatie voelbaar maakt door alle dwaasheden van de tekst heen, toont duidelijk dat hij heel wat meer kan dan zulke onbenullige grapjes maken als hij in het spelletje rondom de beul ten beste geeft. Bij wijze van excuus zegt Obaldia over zijn impromptu's (en dat zal wel voorna melijk op het eerste tweetal slaan): „Het zijn meer voorwendsels dan teksten; alle speelruimte wordt opengelaten aan regis seur en spelers." Dat de regisseur Johan Greter en zijn zes acteurs en actrices van die „voorwendsels" en die „speelruimte" een voortreffelijk gebruik hebben gemaak vergoedt veel van het gebrek aan inhoud, waaronder de eerste helft van het pro gramma lijdt. Na de Amsterdamse pre mière, eind december, heb ik in 't bij zonder Loudi Nijhoff al geprezen voor de virtuositeit waarmee zij in de loop van deze korte voorstelling drie zeer uiteenlo pende karakters vertolkt: de op erotische roddels belaste weduwe-met-een-verleden, de onuitstaanbaar kwebbelende echtgenote met een angstcomplex en een hartkwaal, en de sentimentele soldatenmoeder. Lex Goudsmit is kostelijk als onverstoorbaar lezende echtgenoot in bed en Bram van der Vlugt geeft, als tegenhanger van zijn grappig onhandige inbreker, 'n uitsteken de, zeer indringende en suggestieve ver tolking van de delirerende soldaat. De rol len van de jonge vrouwen waren bij Els je Scherjon en Liesbeth Struppert in goe de handen en Paul Brandenburg was een braaf-opstandige beulszoon. DE ZEER WEINIGE toneelliefhebbers die zich zaterdagavond van hun televisie toestellen hadden weten los te rukken lieten aan het slot duidelijk blijken dat zij er geen spijt van hadden, de schaats wedstrijden te hebben gemist. Evenals dit nu al maandenlang in Haarlem gebruikelijk is, zal de omscha keling in Heemstede 's avonds om ze ven uur geschieden. Voor dit tijdstip dienen alle gaskranen te zijn gesloten. Betrokkenen moeten ook denken aan de waakvlam van gasfornuizen en op gas werkende koelkasten. Ook de hoofd kraan moet worden dichtgedraaid. De gaskranen mogen pas weer worden geopend nadat door middel van een geluidswagen hiervoor toestemming is verleend. Na dit tijdstip, dat omstreeks acht uur verwacht kan worden, mogen ALLEEN NOG VOOR AARDGAS GE SCHIKTE APPARATEN worden ge bruikt. Alle andere toestellen moeten buiten gebruik blijven, totdat ze zijn omgebouwd. Het is van belang dat monteurs die bij deze ombouw betrokken zijn, in staat worden gesteld de woningen in de om te bouwen sector te betreden. Indien niemand in de woning aanwezig kan zijn om de monteur toe te laten, zal het zaak zijn de sleutel in de buurt achter te laten, bijvoorbeeld bij kennis sen of vrienden (liefst buren), zodat de werkzaamheden ongestoord doorgang kunnen vinden. Ten tijde van de om schakeling zal personeel in de omgeving zijn om met raad en daad hulp te ver lenen bij eventuele moeilijkheden. Negen jongens in leeftijd variërend van zestien tot twintig jaar, zijn zaterdag nacht met een auto op de Utrechtse Straatweg in Jutphaas uit een bocht ge vlogen. De wagen ramde een hek, botste tegen een boom en kwam tot stilstand met de achterwielen boven het water van de Vaartse Rijn. De jongens hadden geluk; hun letsel bleef beperkt tot schaaf- en snij- wonden. Voor het autowrak had zelfs de sloper geen belangstelling meer Voor de receptie welke de afdeling Hil legom van de P.v.d.A. zaterdagmiddag in gebouw Haven 50 heeft gehouden ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van de P.v-d.A. bestond veel belangstelling. Het college van B. en W. werd vertegenwoor digd door wethouder W. F. van Dam, ter wijl tevens vertegenwoordigers van ver- scheidene plaatselijke afdelingen van po litieke partijen acte de présence gaven. Door velen werd deze middag het woord gevoerd. Aan het slot van de toespraken dankte de voorzitter van de plaatselijke afdeling de heer R. S. van der Laan de woordvoerders voor hun gelukwensen. (Van onze correspondent) VLIEGBASIS TWENTHE. West- Duitsland maakt zich zorgen om de Star fighter. Van de zevenhonderd jachtvlieg tuigen van dit type die daar de laatste .aren in gebruik werden genomen zijn er 45 neergestort. Alleen al in 1965 veron gelukten er 26 en het nieuwe jaar was nog geen veertien dagen oud, of er ging er weer een. Verlies in geld: 270 miljoen Duitse marken. Verlies aan mensenle vens: vijftien. Verlies aan moreel: niet meer bij benadering te schatten. In de Bondsrepubliek heet de F-04 G niet Starfighter, maar „vliegende dood kist", „Witwenmacher" en „mooie dood". Hoofdartikelschrijvers en opiniebladen ageren heftig en zeggen dat het toestel een miskoop is geweest. Het zou zo in gewikkeld zijn dat het niet door mensen handen te besturen is. Is dat waar? Nederland heeft precies dezelfde, tege lijk met de Duitse bij Fokker vervaar digde Starfighter, maar de Koninklijke Luchtmacht had nog zelden zo'n veilig ;aar als 1965. Slechts twee F-104's gingen verloren en dat dan nog doordat zij tij dens een formatievlucht met elkaar in botsing kwamen. Geen technische oorzaak dus, maar een vliegfout zoals die nooit helemaal uit het vliegbedrijf te elemine- ren zal zijn. Alle Starfihterpiloten binnen onze Koninklijke Luchtmacht, van de hoogst ervaren invlieger majoor M. A. „matje" Janssen tot aan de jonge ser geant die nog maar nauwelijks met het pijlpuntige potlood heeft kennis gemaakt, zijn dan ook enthousiast over het toestel. Zij noemen het een „pilots airplane", een heerlijk vliegtuig, dat uitstekende vlieg- kwaliteiten paart aan een goede wend baarheid en gemakkelijke manoeuvreer baarheid. Ook in de vele andere landen waar de Starfighter in gebruik is, zijn de vliegers er heel tevreden mee. Van een catastrofale reeks ongelukken is nergens sprake. Behalve dan in de Bondsrepu bliek. Zodat de vraag rijst: waarom daar we! en elders niet? Voor het vinden van een antwoord is een vergelijking met Nederland het zui verst. omdat wij precies hetzelfde F-104 type G gebruiken. De toestellen zijn door elkaar op dezelfde produktielijn tot stand gekomen en ongebouwd met onderdelen van dezelfde toeleveringsbedrijven. Ook klimaatsverschillen kunnen het beeld nauwelijks vertroebelen. Bij zo'n verge lijking springen dan de volgende verschil len in het oog: de Luftwaffe beschikt niet over vol doende ervaren vliegers. In West- Duitsland ontbreekt een generatie van met de straaljagers meege groeide piloten, omdat men pas in 1961 met de opbouw van een lucht- wapen begonnen is; hetzelfde geldt voor het grondperso neel. Na de propellorvliegtuigen van de tweede wereldoorlog heeft Duits land vijftien jaar geen jachtvliegtui gen gekend. De technici die nog over waren, werkten elders en werden bij hun indiensttreding onverhoeds ge- Vv- •W' Bedankt voor Oostkapelle G. Schipaan- boord te Apeldoorn; voor Waarde J. Ka rens te Nieuwerkerk. Aan de Pladellastraat in Haarlem-oost zal een nieuwe speeltuin voor de bij het Haarlems Speeltuin Verbond aangesloten speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" worden aangelegd. Het ledental van de ze vereniging, die een speeltuin aan de Zomervaart heeft, is tengevolge van liet niet meer voldoende aantal jongeren in deze omgeving teruggelopen. In de omge ving van de Pladellastraat en de Hannie Schaftstraat is echter grote behoefte aan een speeltuin en aan mogelijkheid to' clubhuiswerk. In verband hiermee zal aan de Pladel lastraat op een terrein van 2450 vierkan te meter een nieuwe speeltuin worden aangelegd. Ongeveer 950 vierkante meter hiervan zullen worden betegeld, terwijl er 'n grasveld wordt gelegd van ongeveer 1500 vierkante meter. Binnen deze opper vlakte zal een zandbak worden gemaakt en zullen een aantal banken worden neer gezet. De tuin zal worden omgeven met een aantal bomen. Met de aanleg van het geheel is een bedrag van 86.500 gemoeid. In dit bedrag is opgenomen een som van 7500 voor de aanleg van een toiletge bouwtje. Dit zal echter niet worden opge trokken, omdat het Haarlems Speeltuin Verbond, dat deze tuin aan ,Het Ooster kwartier" beschikbaar zal stellen, een clubhuis op het terrein zal bouwen. Hier in kunnen toiletten worden opgenomen, vaarvoor het H.S.V. het bedrag van 7500 ■an de gemeente krijgt. In het investeringsplan voor 1966 is re kening gehouden met de aanleg van een Nauwelijks was enkele maanden ge leden bekend, dat de speeltuin „Het Oosterkwartier" de huidige plaats aan de Zomervaart zou verlaten of de „lieve" jeugd begon zich met de afbraak van het clubhuis op deze speeltuin te belasten. Thans ver keert het in een zodanig slechte staat dat het gevaar oplevert voor de veiligheid. Het ligt dan ook in de bedoeling het bouwwerk zo snel mogelijk geheel af te breken. speeltuin in de loop van dit jaar. Hier voor was een bedrag van 100.000 uitge trokken. Burgemeester en wethouders hebben aan de raad voorgesteld het kre diet uit deze post te verstrekken. confronteerd met de technische voor uitgang die in andere landen geleide lijk aan verwerkt was; op de, toch al kleine, groep beschik bare deskundigen werd vóór de her oprichting van de Luftwaffe een zwaar beroep gedaan door de burger luchtvaart. De meeste piloten vonden een baan bij de Lufthansa, een char termaatschappij of in de industrie; nog steeds heeft een goede vliegtuig- monteur in Duitsland veel meer mo gelijkheden om het uniform te ver wisselen voor het burgerpak dan bij ons; door de overvloedige en gevarieerde werkgelegenheid in de Bondsrepu bliek, de gemiddeld hoge salariëring en een aversie onder de jeugd tegen het militaire gedoe, krijgt de Luft waffe te weinig uitblinkers als vrij williger voor de vliegeropleiding; de Starfighter is in een te groot kwantum te snel op de nog zwakke en in opbouw verkerende luchtmacht losgelaten. 700 supersonische jagers thuisbezorgd te krijgen als men nog bezig is een organisatie op te zetten is hetzelfde als de man die gisteren zijn rijbewijs verwierf en vandaag in een Lotus de racebaan opgaat; gedwongen dooi' gebrek aan instruc- terus moet de Bondsrepubliek haar jachtvliegers laten opleiden in de Verenigde Staten. Daar, in de goed- ardige zon van Arizone, leren de jon gelui hun jettrainer keurig beheersen, maar bij Europese weercondities een op alle oorlogstaken voorbereide jachtbommenwerper de baas te kun nen is nog wel iets anders; tenslotte de niet aflaten reeks van ongelukken met de verontwaardigde en bezorgde publiciteit die daar een gevolg van is heeft een „Starfigh- ter-psychose" veroorzaakt. Een vlie ger die 's ochtends nog van zijn vrouw te horen heeft gekregen „schei er toch mee uit" zit niet in de best denkba re conditie in de cockpit. Misschien zijn dit niet alle redenen. Waarschijnlijk zijn er meer. De speciale Bondsdagcommissie die de Starfighteraf- faire in onderzoek heeft, kreeg te ho ren dat de salariëring van het personeel I in de Luftwaffe niet voldoende zou zijn. Verder gaan er geruchten over competen tiekwesties tussen nieuwbakken generaals. Maar ook als daar niets van waar zou zijn, zijn er al problemen genoeg. Feite lijk zijn ze alle terug te voeren op één begrip: gebrek aan ervaring. In de dojo van Ken Am Ju aan de Kalfsvelpoort in Haarlem werden vrijdag avond onder auspiciëën van de onlangs ge vormde Kring Kennenferland judowed strijden gehouden voor kyu-graders. Het team van ODA bleek daarbij over de bes te judoka's te beschikken. Vooral de ste vig gebouwde Sip Timmer had met der tig punten een belangrijk aandeel in de zege van ODA. De strijd ging tussen de ploegen van Ji- goro Kano, ODA en 't organiserende Ken Am Ju. Elk team bestond uit vijf man. Aanvankelijk zou ook Dchen Dui (Sant poort) meedoen, maar omdat enkele ju doka s van ODA bij weging boven de ge- wichtsgrens van 65 kilo kwamen, trok Dchen Dui zich terug. Elke deelnemer kwam nu twee keer op de „mat". Vooral Timmer van ODA bleek goed op dreef en wist heel wat punten voor zijn team te behalen. Ook invaller Van Goor (Ken Am Ju) kwam als jongste deelnemer (13 laar) heel goed voor de dag. De wed strijden werden geleid door de arbiters Pothuizen, Stuurman en Schilp (allen 1ste dan). De uitslag was: 1. ODA met 65 pnt.; 2. Ken Am Ju me t35 pnt.; 3. Jigoro Ka no met 10 pnt. Het volgende treffen van de Kring Kennemerland vindt zaterdag 5 maart plaats in de dojo van Het Von- delkwartier aan de Vergierde weg. De Japanner Tokio Hirano, trainer van de Belgische judobond, komt vrijdag avond 25 februari weer eens naar Haar lem om in de dojo van Tai Lin aan de Berlagelaan les te geven aan judoka's van de acht bij de Kring Kennemerland aan gesloten clubs. In bet Gemeenschapshuis van Zand- voort heeft het jeugdbestuur van de Zand- voortse gymnastiekvereniging „Oefening staalt spieren" vrijdagavond afscheid genomen van burgemeester mr. H. M. van Fenema als beschermheer der ver eniging. De verenigingsvoorzittef, de heer J. H. B. Brink memoreerde in zijn welkomst woord de prettige verstandhouding tussen bestuur en jeugdbestuur, waarna de bur gemeester overging tot overhandiging van de door hem beschikbaar gestelde wisselbeker aan de tumkampioene 1965 van O.S.S. mejuffrouw M. van Keule. Na mens de erevoorzitter, de heer L. N. van den Bos, die door ziekte verhinderd was, reikte daarna de voorzitter, de door de heer Van den Bos beschikbaar gestelde wisselbeker uit aan de kampioen 1965 van O.S.S. de heer E. Keur. In een aparte toespraak prees de voor zitter de burgemeester voor diens werk voor O.S.S. en voor de gymnastiek in het algemeen, hetgeen daterende van 12 februari 1948 toen hij als bescherm heer werd geïnstalleerd, culmineerde bij de jubileumfeesten van O.S.S. ter gele genheid van het 50 en 60 jarig bestaan. Zijn daarbij gehouden enthousiaste toe spraken in het Zweeds, Frans en Engel» hadden volgens de heer Brink veel good will gekweekt, zowel voor de sport al» voor Zandvoort in het algemeen, ook al omdat het hem bekend was, dat vele aan deze jubilea deelnemende buitenlandse gasten, als toeristen in de badplaats wa ren teruggekeerd. Zowel de burgemeester als diens echt genote mochten daarop enige cadeaus in ontvangst nemen. Ook de tweede voorzit ter van de K.N.G.V., de heer J. Rosen- boom dankte de burgemeester voor diens werk in het belang van de lichamelijke opvoeding gedurende zijn ambtsperiode in Zandvoort verricht. Na het vertonen van enige films over de jubileumfeesten 1964 werd de avond verder met kienen en dansen doorge bracht. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-N. C. Wisse te Elspeet; te Kruiningen H. van Gilst te Tricht. Geref. Kerken Beroepen te Pernis (vak. H. C. Voorne- veld) E. A. van Es te Dubbeldam; te Utrecht (vak. wijlen L. W. Muns) H. Schut te Bussum. Bedankt voor Wassenaar-Zuid mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Met de aankoop van het verenigingsge bouw aan de Schoollaan in Bennebroek heeft de gemeente er weliswaar een eigen gebouw voor bijeenkomsten bijgekregen, maar is zij tegelijkertijd in het bezit ge komen van een voor Bennebroek weinig representatief gebouw. Het gemeentebestuur stelt zich echter op het standpunt, dat een overkoepelend lichaam van het verenigingsleven dit ge bouw in huur, erfpacht of misschien wel in eigendom kan krijgen maar dan ook het thans weinig aantrekkelijke ge bouw, aantrekkelijker moet maken. Niet de gemeente dus, maar de gebruikers moeten het opknappen. De reden daarvoor is, dat het slechts een tijdelijke voorziening in het belang van het verenigingsleven betreft. Gezien de huidige zeer geringe interesse voor dat verenigingsleven acht men het niet verant woord thans een permanent modem ge bouw te stichten. Blijkt echter, dat er een groeiende belangstelling voor dit gebouw ontstaat, dan zal er een definitief ge bouw moeten komen. Het wachten is nu dus op de activiteiten van de Bennebroekse verenigingen. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 4