Noordrijnland-Westf alen krijgt SPD-CDU coalitie Chefarine 4 Politieke koorts in het Nabije Oosten (5) Syrische Baath-partij streeft naar meer Arabische eenheid Leger is progressief, maar volk steunt conservatieven wDampo Nummer één en nog steeds de goedkoopste! Diepvriesbrood is niet gelijk aan „opgepiept" brood Jager uit Kamer Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! 3 kg hoogschuimend L 3 kg wasmiddel in voordeed f normale prijs 9.25 u betaalt netto 05Ö het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel" treffend te bestrijden. Kerkelijk nieuws STAALMEUBELEN EXAMENS De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT blijvend U bespaart 3.50 blijvend U bespaart 2.75 (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) DAMASCUS. Een jonge Syrische ambtenaar die bij zijn chef op het ministerie van Voorlichting zijn in structies komt halen, houdt een blauw plastic mapje in de hand waarop Rus sische lettertekens staan. In de ru moerige straten van Damascus loopt men om de haverklap in khaki-uni- formen gestoken middelbare scholie ren tegen het lijf. In de souks, de Arabische handelswijken, uiten koop lieden verholen hun ongenoegen over het regeringsbeleid. In een land waar inlichtingen even gemakkelijk zijn te verzamelen als sneeuw op een mid zomerdag, zijn het deze alledaagse details die de politieke spoorzoeker het meest van dienst zijn. Steeds naar links I, „X. 75 treK 3T- WWteHWjtHlMH.IIIH *-■ .v SfeJ.s (Van onze correspondent) BONN De regering van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen zal donderdag in handen van een coalitie van sociaal-de mocraten (SPD) en liberalen (FDP) overgaan. De nieuwe minister-president wordt de huidige fractievoorzitter van de SPD in de landdag, Heinz Kühn. Daar mee komt een einde aan het bewind van de CDU-premier Meyers, die sinds de landdagverkiezingen van tien juli j.l. 133 dagen heeft geregeerd. Hij was vijftien juli met één stem meerderheid in zijn ambt bevestigd, dat hij ook de voorgaan de regeringsperiode had bekleed. In de dichtstbevolkte deelstaat van de Bondsrepubliek, zestien miljoen inwoners, hadden de landdagverkiezingen van afge lopen juli een duidelijke winst voor de SPD opgeleverd. De christen-democraten zakten van 96 naar 86 zetels. De SPD won er tien. Howel het de voor de hand liggende oplossing was geweest de rege ringsopdracht aan de sociaal democra ten te geven, probeerden Meyers en zijn CDU het alsnog tezamen met de FDP De oorzaak hiervan lag in Bonn. Kanse lier Erhard, wiens positie al zwaar geha vend was, had in Noordrijnland-Westfa len aan de verkiezingscampagne voor de CDU deelgenomen en zichzelf als het middelpunt ervan beschouwd. Het zetelver lies voor de CDU kon dan ook als een regelrechte motie van wantrouwen aan het adres van Erhard en niet zozeer aan dat van de populaire Meyers wor den beschouwd. De kanselier en zijn omgeving koester den echter nog zoveel hoop, dat zij het in Bonn zouden rooien, dat ze hun partij genoten in Düsseldorf onder druk zetten om aan de duidelijke stembusuitslag voorbij te gaan en te doen of er niets aan de hand was. De coalitiegenoot van de CDU was toen in Bonn, evenals in Düsseldorf, de FDP. Ook zij deed dus weer alhoewel met tegenzin uit so lidariteit mee. Als donderdag de SPD-fractievoorzit ter Kühn met zijn aanhang, en daarbij gesteund door de stemmen van de FDP, een constructieve motie van wantrouwen tegen minister-president Meyers indient staat de uitslag vast. SPD en FDP heb ben een meerderheid op de CDU van 28 stemmen. Meyers zal geen kans voorbij laten gaan om zijn langjarige medewer ker, de FDP-minister van Binnenlandse Zaken en vice-premier Willy Weyer, als zijn Brutus af te schilderen. De in Bonn op de oppositiebank ge drongen liberalen is er echter veel aan gelegen in een sterke regering mee te doen. Bovendien zijn de punten van overeen stemming in Bonn zowel als in Düssel dorf groter tussen de liberalen en de MIDDELEN INT TABLET HELPEN SNEL EN DOEN WONDEREN! sociaaldemocraten dan tussen de libera len en de C.D.U. Met uitzondering van Kühn zelf was dan ook in Düsseldorf de meerderheid van de S.P.D.-fractie voor het samengaan met de F.D.P. Minister Weyer zal dan ook nu in een nieuwe coalitie zijn ministerie van Binnenlandse Zaken behouden. Natuur lijk heeft men vanuit Bonn getracht ook in Düsseldorf de S.P.D. tot een zoge naamde „grote coalitie" met de C.D.U. te dwingen. Met het oog op de toch al ernstig gehavende democratie in Bonn waar van een parlementaire oppositie te gen de „grote coalitie" nauwelijks sprake is is het een gunstige ontwikkeling, dat men zich in Düsseldorf tot dit sche ma niet heeft laten verleiden. Wanneer van C.D.U.-zijde in Bonn en in de toekomst geprobeerd zou worden de deelstaat met zijn om aanzienlijke bonds- steun schreeuwende Ruhrgebied in zijn S.P.D.-F.D.P.-regering te treffen, door deze met subsidies te traineren, zou dit het democratische aanzien van deze bondsregering nog verder belasten. Toch werden dergelijke dreigementen achter de hand al geuit om de beslissing van Kühn te beïnvloeden. Bedankt voor Zaamslag C. den Engelse te Pernis. Geref. Kerken Beroepen te Maartensdijk (U.) W. van Rheenen te Colijnsplaat te Koog aan de Zaan A. Bolwijn, woonachtig te Odijk, voorheen pred. te 't Harde te Lioessens (Fr.) J. Tiersma kand. te Schiedam. Beroepbaarstelling. De classis Schiedam heeft geëxamineerd en beroepbaar ver klaard'de heer J. Tiersma, Julianalaan 120a Schiedam. Chr. Geref. Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van het militair revalidatiecentrum te Doorn ds. C. Langbroek te Veenendaal, die deze benoe ming aannam. ADVERTENTIE KANTOOR en WERKPLAATS Schoterweg 5-7, tel. 60114 aorlem De Hoge Raad heeft bakker Bijl uit Dordrecht vrijgesproken die door de kan tonrechter, de rechtbank en het gerechts hof steeds was veroordeeld omdat hij in strijd met de Arbeidswet vóór negen uur 's morgens brood heeft vervoerd, dat na acht uur 's avonds was opgewarmd. Het betrof hier diepvriesbrood dat vóór de aflevering werd verwarmd om het te ont dooien. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. W. J. M. Berger, had vier weken ge leden geconcludeerd tot verwerping van het beroep. Volgens hem was de bakker terecht veroordeeld. Mr. Berger stelde zich op het standpunt, dat brood als opgewarmd geldt als er hoe dan ook zoveel warmte aan toegevoegd is, dat ook de temperatuur doet denken aan versgebakken brood. De Hoge Raad deelde dit standpunt niet. Door het procédé van de Dordtse bakker waarvan zowel het diepvriezen als het ont dooien onderdelen zijn is het brood uiterlijk niet of nauwelijks van versgebak ken brood de onderscheiden. Het is geen versgebakken brood, maar versgehouden brood. Een diepvriesbrood kan men niet als „opgepiept" brood beschouwen. TILBURG. - De heer J. F. Schobre is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift ge titeld: „Mensen en mandaten; aspecten van de medezeggenschap in Westduitse ondernemingen". Promotor was prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. Rotterdam. Artsexamen: mej. dr N. W. Klaasse (Rotterdam), L. J. Drop (Eindho ven), H. G. Kolsters (Culemborg), E. R. te Velde (Amstelveen). Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal econo mie: G. J. N. Courvreur, A. M. van der Meij, Th. A. Hess en P. J. van Donselaar (Amsterdam). Leiden. Doctoraal geschiedenis: W. J. van der Dussen (Den Haag). Semi-arts: J. Bouquet (Heemstede). Artsexamen: Do The Khiem (België), A. H. J. Houwing (Leiden), D. W. Stol (Leiden). Groningen. Doctoraal Frans: mej. A. M. Kats (Nieuw-Buinen). Doctoraal geschiede nis: F. Postma (Tjerkgaast). Bevorderd tot arts: A. P. Grondsma (Bergum), L. P. ten Kate (Groningen), J. H.t Nauta (Jutrijp). Bevorderd tot apotheker: A. E. Timmerman (Ter Apel). Groningen. Doctoraal Frans: A. L. Ti- mans (cum laude) (Sappemeer). Docto raal klassieke letteren: J. H. F. Bloemer» (cum laude) (Wamsveld). Doctoraal bio logie: R. J. L. Sikkema (Assen). Doctoraal wiskunde: J. Dallinga (Appingedam). Het Tweede-Kamerlid voor de C.P.N. Tjalle Jager heeft te kennen gegeven we gens gezondheidsredenen niet in de Tweed» Kamer te willen terugkeren. ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet helpen snel en doen wonderen! Alléén Dobbelman geeft geen dure cadeautjes en besteedt geen geld aan dure verpakking en overbodige reclame. Daarom is Dobbelman gezinswasmiddel veel voordeliger dan alle andere grote merken. In elke zak zit 3 kg van de hoogste kwaliteit, gegarandeerd door 233 jaar ervaring. Er zijn andere vingerwijzigingen. Sinds kort kunnen buitenlanders, en dit geldt ook voor de buitenlandse vertegenwoordi gingen, geen direct contart meer opne men met Syrische regerings-instanties. Zij moeten zich eerst richten tot het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Voor de half miljoen inwoners van Da mascus zijn er twee kranten: ,.A1 Baath" het orgaan van de Baath-partij, en „Al Thawra". een regeringsspreekbuis. De pers-censuur is strikt. Het satirische blad „Al Daheh Al Moubki" dat zich enige milde grappen over het staatssocialisme veroorloofde, werd verboden. In de kios ken zijn, behalve een groot aantal „ero- tische" blaadjes die overigens niet verder komen dan aangeklede playgirls, ook communistische tractaten te koop. De „Peking Review" ligt in vele etalges. In regeringskringen wordt men een ge voel van onzekerheid gewaar. Ook eenvou dige vragen worden aarzelend en dan om standig, of in het geheel niet beantwoord, alsof men vreest uitspraken te doen die strijdig zijn met „officiële richtlijnen". Op één uitzondering na heeft het drie manschap aan de regeringstop geen bui tenlandse journalisten ontvangen sinds het In februari aan de macht kwam. Deze verscheidenheid van bijzonderhe den levert het patroon op van een land dat, twintig jaar na zijn onafhankelijkheid en na even zovele staatsgrepen en tegen- coups, van politieke onbestendigheid een gewoonte heeft gemaakt. De enige onon derbroken lijn die in de schemerige Sy rische politiek is te ontwaren, is dat het nationale beleid met iedere staatsgreep meer naar links werd verplaatst. De huidige regering, na een mislukte greep van rechtse zijde in september overleefd te hebben, gebruikt het volledige spec trum van de communistische dialectiek zonder zich evenwel communistisch te noemen. De Syrische communistische partij is officieel verboden, wat niet wegneemt dat volgens goed ingelichte bronnen het huidige kabinet twee communistische mi nisters telt, voor de portefeuilles „Ver bindingen" en „Economie". Ook de mi nister voor Volksgezondheid wordt als een communistische sympathisant be schouwd. De Baath-partij („opstanding") de eni ge toegelaten politieke groepering, is een moeilijk te ontleden ideologische construc tie, die men misschien het best vergelij ken kan met een poging om tot een inter- Arabisch unitarisch volksfront te komen. De partij heeft een internationaal bestuur van elf leden (zes uit Syrië, Libanon twee, Irak twee en één uit Jordanië) is onderverdeeld in regionale (nationale) af delingen. Ze omvat zulke uiteenlopende eenheden als vakbonden, separatisten, linkse socialisten, en zelfs liberalen. Verboden in andere Arabische landen, heeft de Baath-partij alleen in Syrië voet aan de grond gekregen en propageert in haar partij-programma: „de inzet van de partij in Syrië moet gebruikt, worden voor de grotere Arabische wereld, want de Arabische volken hebben in de afge lopen jaren veel van hun zelf-vertrouwen Syrische schoolmeisjes dragen in de lagere klassen witte blouses en don kere rokken, in de hogere een on flatteus militie-uniform bestaande uit een lange khakibroek en een tot de knieën reikend jak. en hun vertrouwen in de revolutionaire bewegingen verloren. Onze partij is de enige die ervoor in aanmerking komt om deze basis te leggen.Hieruit valt af te lezen welke ambities Syrië heeft op het Arabische continent, en waarom de Sy rische regering zich beconcurreerd voelt door de bemoeienissen van president Nas ser met de Arabische landen. Het Palestijnse conflict in 1948 is er de oorzaak van geweest dat in Syrië het le ger politiek geëngageerd raakte. Het heeft deze bemoeienis sindsdien niet meer prijs gegeven. Hoewel hij officieel geen politie ke functie bekleedt, geldt de voormalige chef-staf van het leger, generaal majoor Salah Jadid, als degene die het Syrische kabinet bespeelt Generaal Jadid was de auteur van de staatsgreep van 23 februa ri die de huidige regering aan de macht bracht. In Damascus weet men te vertel len dat de ministers de belangrijke be slissingen in overleg met hem plegen, ge durende vaak nachtelijke zittingen in zijn hoofdkwartier op de heuvel, die een Olympisch uitzicht biedt op de Syrische hoofdstad. Het leger heeft sinds 1948 aanzienlijke veranderingen ondergaan, die verklaren waarom een traditioneel rechtse machts groepering in Surië een radicaal-linkse in vloed uitoefent. De kentering deed zich voor in 1958 na de unie met Egypte, toen het kader van hoge officieren (vaak van gegoeden en conservatieven huize) werd uitgedund om plaats te maken voor jonge ren die pro-Nasser waren. Tegen de tijd dat Syrië met Egypte in 1961 brak, be schikte het over een democratischer en jonger kader, officieren van voornamelijk eenvoudige afkomst, die open stonden voor de progressief-socialistische doel stellingen van de Baath-partij. Tegelijker tijd werden door de nationale werkloosheid ook de laagste rangen van het leger vermeerderd met jongeren, die liever dan in een klein dorp werkloos te zijn zich bij de strijdkrachten lieten inschrijven. De huidige Syrische regeringstop weer spiegelt deze ontwikkeling. President Nourredin Al-Atassi. eerste-minister Youssef Zouayen, en vice-premier en mi nister van Buitenlandse Zaken Ibrahim Makhos zijn allen jonge artsen, geboren in Homs. Samen met generaal-majoor Sa lah Jadid mennen zij het Syrische rege ringsapparaat en een volk dat in de ver kiezingen van 1961 nog blijk gaf het niet onverdeeld eens te zijn met de progres sief-socialistische koers die hun leiders volgen. De helft van de kiezers stemde toen voor rechtse kandidaten. ADVERTENTIE „JL. BIJ VERKOUDHEDEN HIERTOE GERECHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND ADVERTENTIE Een Syrische bioscoop, waar voor bijgangers via de open deur een blik op het doek kunnen werpen, is de achtergrond voor een islamiet die wandelend een gebedskrans bi dt. In de oude binnenstad van Damas-I cus symboliseert het verkeer con trasten van de twintigste eeuw die vorige eeuwen overrompelde. Naast stadsbussen, een tramlijn, en vrachtauto's rijden paard-en-wa- gens, en ezeldrijvers in straten met televisiemasten op de daken van de huizen.

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 11