Pearl Harbor 7 december 1941 13 WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 Êi *1 - -> - sÉiliii «r >"v s lislliylllfl - «MPÉ - i pttÉBllil Een machtige vloot ging onder in Pearl Harbor - ■ikttv:#: Het drama voltrok zich in nog geen uur. Toen de laatste vliegtuigen met de rode rijzende zon op de romp geschil derd een goed heenkomen zochten over de wijde oceaan lag de helft van de ge hele Amerikaanse vloot, een uur eerder de machtigste ter wereld, verwrongen tot schroot onder dikke rookwolken. Drie machtige slagschepen waren ver nield. Twee waren voor lange tijd bui ten gevecht gesteld. Drie waren licht be schadigd. Zeker 3500 Amerikaanse solda ten, van wie de grote meerderheid mari niers, verloren het leven. Pearl Harbor was op dat moment, zeven december 1941, reeds een begnp geworden: het symbool van een verrader lijke vernietigende aanval. Dit symbool is vandaag een kwart eeuw later, nog steeds een nachtmerrie voor de Verenigde Staten. De Japanse aanval op Pearl Har bor betekende veel meer dan dat. Hij maakte het in 1939 uitgebroken conflict tot een wereldoorlog. Hij was de inlei ding tot de meest verbitterde en barbaar se gevechten die de wereld ooit heeft ge zien. Deze gevechten zouden drie en een half jaar later eindigen. Met een andere verrassende en vernietigende slag. Ditmaal toegebracht door de Ameri kanen: onbewust voerden de Japanse pi loten die op Pearl Harbor neerdoken in hun kielzog de kernbom mee. Die hangt nog steeds als een afschrikwekkende be dreiging boven de wereld. De 189 Japanse bommenwerpers do ken om vijf minuten voor acht in de ochtend uit de lichtbewolkte hemel bo ven Hawai. Op dat moment gingen Japan se diplomaten in Washinton naar minister Huil, om verder te spreken over mogelijk heden tot ontspanning tussen beide landen. Die onderhandelingen duurde al jaren. De Japanners daardoor hadden opgesteld, documenten die de in V.S. vertoevende waren echter heimelijk verbrand. En kele dagen tevoren was daartoe een opdracht uit Tokio gekomen, toen de machtige keizerlijke vloot van 72 bo dems zich verzamelde om op te sto men naar de grote vlootbasis van de V.S. in Hawai. De aanval kwam onverwacht. Maar op zestien oktober en op 24 en 27 no vember kregen de commanderende officie ren in Pearl Harbor uit Washington de mededeling dat er een oorlogsmogelijkheid bestond. Op laatstgenoemde dag kregen zij zelfs een oorlogswaarschuwing, alsmede de opdracht passende defensieve maatre gelen te nemen. Vier uur voor de massale Japanse aan val werd een Japanse vestzak-onderzeeër aangevallen in de „defensieve wateren" van Hawai. Het commando aan de wal werd hiervan uren onkundig gelaten. In Maar de aanval werkte op den duur voor de Japanners als een boemerang. De Amerikanen hadden hun eenheid ge vonden. Een gigantische oorlogsinspanning kwam daardoor in korte tijd op volle toe ren. De oppositie-leider in de Senaat bracht het waarschijnlijk het meest doeltreffend onder woorden op de dag van de aanval: „het enige wat ons nu nog rest is ze de hel in timmeren". Het zouden profetische woorden blijk- de aanval en de verdediging streden, heeft geleid tot een verlies van miljoenen mensenlevens. Pearl Harbor bracht het enorme Ame rikaanse oorlogspotentieel volledig in de strijd. Tot zeven december 1941 waren de Verenigde Staten slechts aarzelende grootleveranciers voor wapens aan Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie geweest. Binnen een week na Pearl Harbor wa ren 35 nieuwe landen in oorlog, waaron der Nederlands-Indië. voorlopig nog het hoofd buigen voor de Japanse overmacht. Drie dagen na Pearl Harbor brachten de Japanners de Britse slagschepen „Prince of Wales" en Repulse tot zinken. Op diezelfde dag landden de Japanners in Malakka, waar zij doorstoot ten naar Singapore en Birma en op de Philippijnen waar de Amerikanen slechis op een enkel punt de heroïeke strijd langer konden volhouden. Overal in het Pacific-gebied sloegen de Japanners toe. Het leek of Hitier zijn Aziatische bondge noten zijn meester had gevonden in de bliksemoorlog. Van Nederlands-Indië in het zuiden tot y «ijs»*»»., 1946 sprak een Congres-commissie, de Ro berts-commissie, als haar oordeel uit dat er door de plaatselijke bevelhebber grote fouten waren gemaakt. De offensieve kracht van de V.S. in de Pacific was voortaan gebroken. Dat kost te de Japanner slechts 29 van hun 189 aanvallende vliegtuigen en zes onderzee- ers, waarvan vijf tweepersoons dwerg duikboten. ken, want als er ooit sprake is geweest van een hel op aarde was het wel het strijdtoneel in de Pacific in de jaren na Pearl Harbor. Namen als Bataan, Cor- regidor, Tarawa, Quadalcanal, Iwo Jima, Birma Okinawa, en Hiroshima, herinne ren aan de bloedigste en onmenselijkste slachtingen in de geschiedenis van de oorlogvoering. De verbijsterend taaie verbetenheid waarmee de Japanners in Voor de Britten was Pearl Harbor een opluchting, evenals voor de Russen. Het ging de geallieerden niet goed op het Europese strijdtoneel en in Afrika zag het er alleen tijdelijk maar een beetje beter uit. Wel werd Hitier een halt toegeroepen door de barre Russische winter, maar de krijgskansen voor de Europese geallieerden waren somber. Iedere steun, en zeker die van het mach tige Amerika, was welkom. Nietemin moesten de Verenigde Staten de Aleoeten in het uiterste noorden schoof het Japanse front in enkele maanden naar het midden van de Stille Oceaan om eerst daar tot stilstand te komen. De Japanners hadden de hoop gekoesterd de oorlog te winnen door die ene formidabe le slag van een kwart eeuw geleden. Het is ze niet gelukt, evenmin als het Hitier in Europa met zijn verrassende slagen naar West en Oost. Een van de directe gevolgen van het Amerikaanse intreden in de oorlog werd Het slagschip „West-V irginia" brandde uit en zonk. Een sloep tracht mannen van het schip te halen (rechts boven). De Ameri kaanse vlag wappert in de rook na de aanval op de belangrijkste lucht machtbasis van Pearl Harbor, Hickam Field (midden boven). Een vernietigde vloot: de „California zinkt weg in de modder. Vele sche pen staan in lichterlaaie. Door de rook heen schemert de bodem van de gekapseisde Oklahomalinks boven). Midden (links): Chaos aan de wal. (Rechts): Een deel van de ankerplaatsen. De mijnenlegger Oglalais gekapseisd. De kruiser „Helena" 10.000 ton is getrof fen door een bom. Daarachter lig gen, brandend, de „Pennsylvania" en de Maryland". De torpedoboot- jager „Shaw" staat in brand in het dok. Matrozen gaan in de boten, na dat het slagschip „West-Virginia" door bommen en torpedo's tot een hoop brandend en verwrongen staal is veranderd (rechts beneden)Het slagschip „Arizona" explodeerde, nadat het gekanteld was (links be neden). echter veel later bekend. Het zeer gehei me werk aan de kernbom werd met ver dubbelde kracht voortgezet. Vast staat dat het meest verschrikkelijke wapen dat ooit is vervaardigd, nooit volledig ont wikkeld en gebruikt zou zijn, wanneer Japan de Verenigde Staten niet in de oor log had gedreven. De eerste stoot tot de ontwikkeling van de kernbom waren de geruchten geweest dat Duitsland zich met onderzoekingen op dit gebied bezighield. Maar lang voordat men in staat was een proefbom samen te stellen, waren deze geruchten reeds ongegrond gebleken. He' is alleen door de invloed van de Ameri kaanse deelneming aan de oorlog gewees dat het project uiteindelijk in hoog tem po werd voltooid, zodat de bom werd ge bruikt, kort voordat Japan, op een ande. re wijze op de knieën zou zijn gedrongen. Pearl Harbor is daardoor van grote historische betekenis geworden. Het schiep uiteindelijk het verschrikkelijkste van alle wapens en daarmee de angst die de wereldmachten ook nu beheerst om door eenzelfde Pearl Harbor", in een veel fataler verwoesting terecht te komen. J»; 'wC,- v "(;>v v- bLrLsi«r -

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 13