OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GEEN AKKOORD IN STICHTING Regering moet beslissen over de lonen in het komend jaar Overleg mislukt na eis van bonden over spaarloon e.d. HET WEFR Nazipartij in W est-Duitsland groeit als kool Optimisme bij Ajax Oogsten met geweer op rug morris k>£os\S^ Oorlog in Vietnam gaat miljarden meer kosten Pearl Harbor 1941 Statenlid van Boerenpartij stelt vragen over eigen belangen Hofleverancier? i r r% r\ rs Cals en Bogaers geen kandidaten voor de K.V.P. Ex-SS'er Hartel huilt om zijn eer Politiekordon om de „Straat Malakka" Cup-koorts H. J. Hylkema voorzitter van Produktschap Siergewassen 'CïiP Politieke koorts in Nabije Oosten pagina 11 Veel wind Het woord is aan o L It lm - 17.700 moorden in Polen Chinezen van Tjinegara wilden het schip bestormen c 4 SU EDE - NAPPAJASJES Britse koninginmoeder ligt in ziekenhuis KORST«JEINS lu 9 °oris- o rnj 81e JAARGANG No 129 WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 311e JAARGANG No 278 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 15295. Drukkerij: Groot Heiligland 10. Bijkantoren: Haarlem-Noord, Soendaplein. telefoon 57755. Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 15295. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Haarlems Dagblad Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 oent. Post giro 273107, ten name van Haarlems Dagblad. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) Minister Veldkamp van Sociale Zaken zit meer dan ooit verward in de loon-knoop voor het nieuwe jaar. Nog deze week (waarschijnlijk vrij dag) krijgt hij de voorzitters van de landelijke werkgevers- en werk nemersorganisaties op bezoek, nu het overleg over een loonakkoord voor 1967 is mislukt. Beide partijen liepen gisteravond van de onderhandelings tafel weg op een moment dat zij el kaar op het eerste gezicht dicht waren genaderd. De werkgevers hadden 3,5 percent geboden voor CA O-ver betering (in vele gevallen op 1 ja nuari), plus nog eens 2 percent ver hoging op 1 juli om dan de gestegen duurte op te vangen. De vakcentrales vroegen 4 percent CAO-verbetering, plus 2 percent op 1 juli, met daarbij de regeringsgarantie dat de zieken fondspremie niet hoger dan 6,2 per cent zal worden en zonder eigen takken in vrije onderhandelingen boven deze norm zou mogen uitgaan, zij het dan dat zo'n overschrijding zou moeten wor den vastgelegd als niet direkt besteed baar loon (spaarloon, pensioenverbete- ring ,e.d.) Daar liep dus de zaak op stuk, maar de werkgevers zeiden achteraf dat zij toch ook niet over het halve percent Minimumloon naai130 verschil in de CAO-verbetering heen had den kunnen stappen. risico. Breekpunt werd de aanvullende eis van de vakcentrales, dat men in de bedrijfs- AUSTIN (TEXAS) (AP) President Johnson heeft meegedeeld dat hij van plan is het Congres tien miljard dollar extra te vragen voor de financiering van de oorlog in Vietnam tot dertig juni 1967. Deze aanvullende begroting zal de mili taire uitgaven in het lopende belasting jaar op 68 miljard dollar brengen. De bekendmaking volgde op bespre kingen over de militaire uitgaven met de minister van Defensie McNamara en de commandanten van de strijdkrachten. McNamara onthulde dat de Sovjet-Unie meer intercontinentale raketten in stel ling brengt dan de Amerikaanse inlich tingendiensten verwacht hadden. Hij zei dat de regering daarom beslo ten had tot uitbreiding van het Ameri kaanse raketarsenaal met de Poseidon en de Minuteman III. Werknemer-voorzitter Kloos, zei na af loop van het mislukte overleg, cynisch: ik zou wel eens willen weten wanneer wij nu volgens de werkgevers wel een vrij loonbeleid kunnen hebben. Als de ar beidsmarkt krap is, kan het volgens hun niet. Maar als er werkloosheid dreigt, willen zij het ook niet". Werkgevers-voorzitter Bosma: ..bij een overschrijdingsmogelijkheid zullen de vakbonden trachten er uit te halen wat er in zit. Dat is te riskant, want er zijn groepen werkgevers, dat is ons in de laat ste dagen gebleken, die hieraan met re deneringen over achterstanden, zullen mee werken. En er is lang nog niet overal ont spanning op de arbeidsmarkt. Misschien dat wij bij een verdere ontspanning vol gend jaar „ja" zeggen". De werkgevers waren vorige week don derdag het overleg ingegaan met een begin-bod van 3,5 plus 1,5 percent tegen over een begin-vraag van de vakbeweging van 5 percent plus het recht op eventuele nadere duurte-eisen half volgend jaar. De uiteindelijk geboden 3,5 percent bij CAO plus 2 percent in juli als o.m. de huur verhoging en vermoedelijk de omzetbelas ting geld gaan kosten vindt ir. Bosma een economisch eigenlijk al iets te ver W eerrapporten 4, 2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Uit het binnenland 2, 11 Achtergrond: Luistervinken 3 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 11, 13 Uit stad en omgeving 4, 5 Van Mensen en Dingen 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Ferdinand40 Beurs 45 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Sport 47 Groentjes 44 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Geleidelijk tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest,die de mist zal verdrijven. Morgen in de loop van de dag van het westen uit enige regen, mogelijk hier en daar ook natte sneeuw. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. gaand bod van zijn kant. Hij heeft het ge daan, zegt hij, omdat hij liever in over- eenstemming met de vakbeweging de CAO's toetst, dan dat de regering dwin- gend moet optreden. Zijn bod komt volgens werkgevers-on- derhandelaars voor de bedrijven neer op een loonkostenstijging van 7,5 a 8 per cent. De hogere laatste eis van de vakbe weging komt volgens werknemersonder handelaars neer op een loonkostenstijging van 7,7 percent (een belangrijke matiging, vergeleken bij de 10,5 percent van vorig jaar, zeggen zij), het effect van de reeds afgesloten „dure" langlopende COA's in begrepen. Er ligt nog een ander belangrijk ge schilpunt, dat nauwelijks aan de orde is gekomen. Dat betreft het minimum-inko men, dat thans 120 per week bedraagt. De vakbeweging wil dit, gezien de ver wachte stijging van de kosten van le vensonderhoud, per 1 januari optrekken tot 126 en per 1 juli tot 130. Dit voor mannen en ook voor vrouwen die gelijk werk verrichten. Voor ander vrouwen werk zou het minimum op ten minste 95 percent hiervan moeten komen. De werkgevers wensen hier niet over te praten en verwijzen naar hun oude stand punt: op 1 juli deze zaak bekijken op ba sis van de loon- en prijzenontwikkeling. De werkgevers maken voorts nog be zwaar tegen elke vorm van arbeidstijdver korting in nieuwe CAO's, ook al wordt daar voor „betaald". De vakbeweging wil bij de regering aandringen op aanpassing vooraf van alle sociale uitkeringen aan de duurtestijging in 1967, en op dezelfde ma tiging voor tantièmes en dividenden als voor de lonen nodig is. (Vervolg op pagina 2) Een kwarteeuw geleden, 7 decem- der 1941, ont dekte radarwaar nemer Joseph Lockard dat een kolossale Japanse luchtvloot Pearl Harbor naderde. Zijn waarschu wing werd door zijn superieuren in de wind geslagen. Een ca tastrofe volgde, waarover u op pagina 13 meer kunt zien en lezen. Het komt niet vaak voor dat een Ka merlid, een statenlid of een raadslid I schriftelijke vragen aan ministers respec tievelijk college stelt over zaken waarbij hij zelf ten nauwste is betrokken. Dat het I wel eens voorkomt heeft de heer B. M. Steur, lid voor de Boerenpartij van de Provinciale Staten van Noord-Holland be wezen. Hij heeft aan Gedeputeerde Staten ge vraagd of deze met hem van mening zijn dat geen beslag gelegd had mogen wor den op de hem toekomende gelden als vergoeding voor zijn lidmaatschap van Provinciale Staten wegens het niet beta len van de heffingen van het landbouw schap. Hij wil tevens weten of G.S. daar aan hun goedkeuring hebben gegeven en I of het college met hem van mening is dat de waardigheid van Gededputeerde Staten en Provinciale Staten hierdoor wordt aangetast. G.S. antwoorden hierop, dat het wette lijk is toegestaan beslag te leggen op deze I vergoedingen en dat dit op geheel civiel rechtelijke basis geregeld wordt. Iedere burger, maar ook het provinciebestuur is aan deze wettelijke regel onderworpen, aldus Gedeputeerde Staten. KARLSRUHE (AP). Een vooraan staande figuur uit de neo-nazistische Na- tionaal-Democratische Partij (NDP) in West-Duitsland heeft verklaard dat het le dental van zijn partij de afgelopen twee weken met zevenduizend is gestegen. De partij telt nu dertigduizend leden. Hij voegde er aan toe dat de coalitie tussen de Christen-Democraten en de So cialisten „de burgers naar onze partij drijft." „Enkele honderden mensen hebben hun lidmaatschap van de SPD opgezegd en zich bij de NPD aangesloten." Er heerst onzekerheid over de vraag of prinses Margriet en haar verloofde in maart vorig jaar hun verlovings ringen bij een Haarlemse juwelier hebben gekocht De Rijksvoorlichtings dienst ontkent pertinent, de juwelier hield aanvankelijk bij hoog en hij laag vol dat het waar is, maar haalt nu voorzichtig bakzeil. Hij verschuilt zich nu achter de mededeling, dat het Hof hem verzocht heeft niets te zeggen. De zaak kwam maandag in het nieuws. De juwelier, de heer J. A. Wiering in het Julianapark, zou de verlovingsringen aan prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven hebben verkocht zonder dat hij de prinses had herkend. Op dat moment was van de op handen zijnde verloving nog niets bekend. De heer Wiering zou tijdens de televisie-uitzending, waarin de verlo ving bekend werd gemaakt ontdekt hebben dat het paar in zijn zaak was geweest. Hoe het nieuws in de openbaarheid is gekomen, blijkt thans moeilijk te achterhalen. De juwelier heeft in elk geval verteld de overtuiging te hebben de ringen inderdaad aan het prinselijk paar te hebben verkocht. De Rijks voorlichtingsdienst houdt pertinent vast aan zijn ontkenning. Van foto's blijkt dat prinses Margriet tijdens haar verlovingsfeest een ring met een steen droeg en niet de gladde ring, die de heer Wiering verkocht zou hebben. Emerson: Elk groot en allesbeheersend m.oment in de geschiedboeken der wereld is de zegepraal van een of andere geestdrift. :v-V V: v 777 V - V mËMMÊ Oud-minister-president Cals »n oud minister Bogaers wensen niet als kandi daten voor de Katholieke Volkspartij in aanmerking te komen bij de komende Ka merverkiezingen. Zoals bekend is zullen zij wèl medewerking verlenen bij de sa menstelling van het verkiezingsprogram van de K.V.P. Het partijbestuur had aan de heren Cals en Bogaers gevraagd of zij bereid waren een kandidatuur voor de komende Kamer verkiezingen te aanvaarden. De heer Cals heeft gemeend mede op grond van per soonlijke en gezinsomstandigheden er beter aan te doen in de gegeven situatie geen kandidatuur te aanvaarden. De heer Bogaers heeft laten weten, dat hij om moverende redenen en mede gezien het besluit van de heer Cals er eveneens de voorkeur aan geeft niet als kan didaat in aanmerking te komen. DARMSTADT (DPA) De ex-SS Hauptsturmführer Herbert Hartel, die in Darmstadt terecht staat verdacht van moord op minstens 17.700 mensen in Po len tijdens de oorlog, heeft vanochtend gezegd dat hij „altijd moet huilen als zijn eer wordt aangetast". Hartel zei dit nadat zijn verdediger een door het gerecht aangewezen medische deskundige wegens „vooringenomenheid" had afgewezen. De deskundige zou de ex- SS'er kort geleden „op onzachte wijze" hebben onderzocht, waardoor Hartel een huilkramp kreeg. Hartel beweerde dat hij drie jaar onschuldig in voorarrest is ge- houden. ...v.- V •.'.w Politiemannen van de Australische ha venstad Brisbane hebben de wacht betrok ken op het Nederlandse schip „Straat Malakka" dat dinsdag, zoals bericht is, het toneel was van muiterij der Chinese bemanning. De politie ging aan boord na dat tachtig Chinese bemanningsleden van een ander Nederlands schip, de „Tjine gara", geprobeerd hadden de „Straat Malakka" te bestormen onder leiding van zes mannen, die met bijlen, messen en ijzeren staven zwaaiden. De politie legde een cordon om het schip om de mannen tegen te houden. De toestand van de vier muitende Chi nezen die door kapitein Panhuyzen van de „Straat Malakka" in de benfen waren geschoten is bevredigend. De echtgenote en de twee kinderen van de kapitein zijn uit veiligheidsoverwegingen door de poli tie van boord gehaald. Volgens een woordvoerder van de Australische vakbond van havenarbeiders hadden de bemanningsleden van de „Straat Malakka" verklaard dat zij geen geweld in de zin hadden en geen wapens droe gen toen de kapitein begon te schieten. De havenarbeiders, die verdere inciden ten vrezen, hebben geweigerd op het schip te werken. AjaxLiverpool beheerst de ge moederen. Dat toont deze foto, waar men jongeren met een spandoek in actie ziet voor het London House, dat blijkt ook uit het bericht dat de gemeenteraad van Arcen (Lim burg) heeft besloten de raadsver gadering tot vrijdag uit te stellen. Zie voor de Oup-koorts ook de Knipselkrant (pagina 9). Tot voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen is bij Koninklijk Be sluit benoemd de heer H. J. Hylkema te Hillegom. De heer Hylkema maakt reeds jaren lang deel uit van het bestuur van het Produktschap, van 1957 tot en met 1963 als plaatsvervangend lid, sinds 1964 als lid. Ook was hij zes jaar voorzitter van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel. Verder bekleedde hij functies in diverse organisaties op het terrein van de bloem bollenhandel. In zijn nieuwe functie, die hij met in gang van 1 december is gaan vervullen, is hij de opvolger van dr. A. J. Verhage. ADVERTENTIES BARTEL- O «d Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 33 93 Amsterdam De rijstoogst in Vietnam is in volle gang. Soldaten uit Korea helpen de boeren. Ze staan op de velden met het geweer op de rug. Dat is helaas in het gebied waar ze opereren geen weelde. Bij gevechten zijn er de laat ste tijd zeker 1.500 mensen gedood. Het is een bittere oogst. LONDEN (AFP) Koninginmoeder Elizabeth van Groot-Brittannië is vanoch tend opgenomen in het King Edward zie kenhuis in Londen voor een onderzoek, waarvan de aard niet is bekendgemaakt. Verwacht wordt dat de 66-jarige moeder van koningin Elizabeth twee dagen in het ziekenhuis zal blijven. HOUTPLEIN 6. TEL. 1 43 70 CRONJÉSTR. 82. TEL. 5 53 29 O STRAAT Bankstellenshow In al onze etalages vindt u een enorme keus in moderne alsmede klassieke bankstellen. Queen Anne, Windsor, teak en palissander of gecapitoneerde rijk overgestoffeerde garni turen. Bankstellen waar u al met de Kerst gezellig van kunt aenieten. Soeciale aanbiedingen bi i eubelen BOOT 7al«rstraot\ V51-54-5*1 's MAANDAGS GESLOTEN

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 1