Zuid-Afrika wees ook een Haarlemse drukker uit UW slijter weet welke I Agenda voor Haarlem en de IJmond Veldkamp zal veel pijn hebben aan dit loongeschil Koningspaar van Nepal naar ons land Adviesbureau voor priesters met geestelijke moeilijkheden en bondig BE. Kok richtte vakbond op voor kleuringen Geld geïnd met gestolen cheques Von Kielmansegg in Limburg Geen wateroverlast voor landbouwers Doden in het verkeer Speciale commissie voor problemen automatisering Paus ontving 120 Nederlandse militairen Overwegwachter vergat bomen te sluiten Vijf maanden tegen pyromaan geëist Nieuwe depressie WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 2 ADVERTENTIE -M.,4 Haarlem Velse n-lJ mui de n Beverwijk DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer! Heemskerk (Van onze correspondent) AMSTERDAM Na een verblijf van ruim vijftien jaar in Zuid-Afrika is de 31-jarige Nederlandse drukker B. E. Kok op last van de minister van Binnenlandse Zaken „in het algemeen belang" het land uitgezet. Redenen voor de uitwijzing werden niet opgegeven. Zij moeten wor den gezocht in bemoeiingen met de op richting van een vakbond voor Afrikaan se landarbeiders en in een lidmaatschap van de Zuidafrikaanse afdeling van het sinds het begin van dit jaar verboden Defence and Aid Fund. Evenals zijn lotgenoot, de Anglicaanse priester P. J. Dil, is de heer Kok dezer dagen in ons land aangekomen. Hij heeft voorlopig onderdak gevonden bij familie in Haarlem, waarvandaan hij in 1950 met zijn vader en moeder naar Zuid- Afrika vertrok. Hij heeft inmiddels als drukker werk kunnen vinden. Zijn van oorsprong Duitse vrouw en twee kinde ren jongens van zes en vier jaar heeft hij in zijn woonplaats Paarl op on- (Vervolg van pagina 1) Nu heeft minister Veldkamp wel eens door moeilijker loongeschillen heen moeten laveren. Maar deze keer zal hij er toch meer pijn aan hebben dan anders. In feite is hij een direct betrokken derde partij in het con flict. Want wat de vakbeweging wil, garantie dat de ziekenfondspremie niet hoger gaat dan 6,2 percent, kost f 100 miljoen uit de schatkist. Komt die garantie er niet, dan verzwaren de vakcentrales hun eis. Boven de 4 percent CAO-verbetering plus de 2 percent per 1 juli, willen zy dan ook nog de mogelijkheid tot extra duurte-aanpassing op grond van de gestegen premielast. Intussen weet nu eigenlijk niemand meer precies welke lusten en lasten de loon-vorming voor volgend jaar beïnvloe den. Toen werkgevers, werknemers en onafhankelijke deskundigen vorige week woensdag de laatste hand legden aan een rapport voor de regering, waarin gepleit werd voor uitstel van de belastingverla ging, trachtte men die verlaging intus sen in de Tweede Kamer krachtig naar voren te schuiven. Toen de dag waarop de werkgevers en werknemers aan de onderhandelings tafel gingen zitten om te twisten over de vraag wat er van welke loonsverhoging voor de werknemers zou overblijven, was het parlement hijgend aan het touwtrek ken om het „ziekenhuistientje" van Veld kamp, dat toch ook wel meetelde bij de kosten van levensonderhoud. En op het moment dat de vakcentra les gisteren aan hun loon-eis de voor waarde koppelden van een ziekenfonds premie van 6,2 percent-zonder-meer, werd op regerings- en parlementsniveau ijve rig getimmerd aan een premie van 6,6 percent. Intussen ligt een andere zaak van belang voor de lonen, de verhoging van de omzetbelasting die het leven per jaar 0,8 pet. duurder zou maken, nog als wetsontwerp te wachten tot 15 december. Alles bijeen een weinig aantrekkelijke basis voor de voorspelling dat het gesprek van het bedrijfsleven met de minister een- twee-drie uitkomst zal bieden in de loon- impasse. Zoveel smaken, zoveel soorten wijn (hij adviseert u vakkundig) geveer zestig kilometer van Kaapstad moeten achterlaten. In augustus van het vorige jaar werd de heer Kok lid van de Zuidafrikaanse afdeling van het Defence and Aid Fund, omdat men daarin, in verband met de „Ton van Luns", een Nederlander wilde hebben. Verder is de heer Kok ongeveer een jaar lang honorair secretaris geweest van het vakverbond voor landarbeiders in West-Kaapland, in de omgeving van Paarl. „Ik zag hoe verschrikkelijk de werkers het bij de boeren hadden. Als ik met hen praatte, vroegen zij hoe zij verandering in hun positie konden brengen. Ik heb ze toen aangeraden een vakbond op te richten en hen daarbij geholpen". Het werd een vakbond waar alleen kleurlingen (halfbloeden) lid van konden zijn. Met behulp van de vakbondsraad werd de bond uitgebouwd tot een organi satie met ongeveer 1200 leden. Bij zijn ac tiviteiten zorgde de heer Kok er zorgvul dig voor binnen de wet te blijven. Bij de boeren stuitte de bond echter op hevig verzet. Verleden jaar november werd het bestuur op een avond door en kelen van hen in een schuurtje apart genomen. De heer Kok vertelt het la chend: „Iedereen werd bewusteloos gesla gen, ook ik. Een klacht tegen de daders was niet mogelijk, omdat wij hen niet goed hadden kunnen zien. Wel werden wij vervolgd, omdat wij ons onwettig op pri vaat eigendom bevonden hadden". De activiteiten van de bond bestonden voornamelijk in het goedkoop ter be schikking stellen van goed voedsel en in de bestrijding van het alcoholisme, dat in de omgeving van Paarl, waar wijngaarden zijn, ontstellende vormen heeft aange nomen, doordat de boeren hun arbeiders een deel van hun loon in wijn uitbe talen. De bestrijding van het alcoholisme vat te men onder meer aan door druivensap in wijnflessen te doen en deze aan de man te brengen als wijn „die niet dron ken maakt". Met de gevangenneming van de heer Kok is de oude toestand hersteld. De vakbond is over de kop gegaan. In Bergen is een 20-jarige Rotterdam mer aangehouden die wordt verdacht van een inbraak in de nacht van 22 op 23 november in een bloemenwinkel aan de Grote Markt in Haarlem. Gestolen wer den toen 35,aan contanten en drie blanco cheques. De cheques werden vrij kort achter elkaar in verschillende ge meenten in Noord-Holland verzilverd, hetgeen in totaal 1075 opleverde. De jongeman is ingesloten. Een deel van het geld zou hij in Londen hebben opgemaakt. (Van onze corresponent) MAASTRICHT. De Afcent-chef-ge- neraal Adolf von Kielmansegg heeft zich gisteren persoonlijk overtuigd van de ge schiktheid van de toekomstige huisvesting van zijn NAVO-onderdeel. De generaal bezocht daarvoor onder meer de Tappijn- kazerne in Maastricht en de gebouwen van de voormalige staatsmijn Hendrik in Brunssum. In totaal zal -het hoofdkwartier onge veer vierhonderd man burgerpersoneel in dienst nemen. Voor de burgerpersoneels leden van de Koninklijke Landmacht in de Tappijnkazerne is daarmee de onze kerheid over hun toekomstige broodwin ning weggenomen. Zij kunnen als ze dat wensen gedeeltelijk in Maastricht en gedeeltelijk in Brunssum bij de NAVO nieuw werk vinden. Koning Mahendra en koningin Ratna van Gepal zullen in april op uitnodiging van Nepal zullen in april op uitnodiging aan Nederland brengen. Dit is bekendge maakt door het ministerie van Buitenland se Zaken van Nepal. De landbouw ondervindt gelukkig niet veel overlast meer van de aanhoudende regenval van de afgelopen weiten. Door het zachte najaarsweer konden de land- bouwwerkzaamheden in de polders op tijd klaar komen. Het bouwland is reeds weer geploegd en opnieuw ingezaaid. Gp vele plaatsen staat de wintertarwe daardoor al weer heel mooi op regel. Tijdens de hevige storm van de vorige week leek het er heel even op, dat er veel schade door wateroverlast zou worden aangebracht. Doordat er echter tijdig kon worden gespuid, liep het allemaal zo'n vaart niet. Ook de veehouders onder vonden weinig hinder van het water. Al het vee met uitzondering van wat jonge beesten staat nu reeds op stal. Gistermiddag omstreeks twee uur is op de Rijksweg 58 bij Kruiningen een ver keersongeval gebeurd, waabij de 38-jarige J. J. Lindenbergh uit 's-Heer Hendriks kinderen om het leven kwam. De 41-jarige H. J. J. Adams uit Oudorp is even buiten de bebouwde kom van Oostvoorne om het leven gekomen toen hij met zijn auto per vergissing recht door reed in plaats van een bocht te vol gen en aldus in een slot viel. In Tiel is de. twintigjarige mej. J. den Hartog uit Est, op een niet-beveiligde overweg in de Groenstraat even buiten Tiel met haar bromfiets tegen een trein van Geldermalsen naar Tiel gebotst en omgekomen. Op de Bredaweg te Wuustwezel, nabij de Nederlands-Belgische grens, zijn dins dag in de late namiddag twee mensen om het leven gekomen en een tiental gewond bij een auto-ongeluk. Een autobus, die met Belgische arbei ders uit Rotterdam kwam, werd aan een kant opengereten door de aanhanger van een vrachtauto, die aan het slippen was geraakt. De autobus geraakte daardoor ook zelf in een slip, verpletterde een bromfietser uit Wuustwezel, die op het fietspad reed, en kwam in de berm tot stilstand. In de bus zelf is een inzittende om het onder wie de Nederlandse chauffeur P. T. leven gekomen en werden er tien gewond, ".y-i:- f -- -G 'v-, :-?■ >w-, .'l '-CV - (Van onze correspondent) UTRECHT. Er zijn zeer sterke aan wijzingen dat de rooms-katholieke bis schoppelijke hiërarchie in Nederland bin nenkort een adviesbureau voor hulp aan priesters, ex-priesters, religieuzen en ex- religieuzen op zal (laten) richten. Deze hulp zal van tweeërlei aard zijn: pasto- De Stichting van de Arbeid, het lande lijke overlegorgaan van werkgevers en werknemers, heeft de Sociaal-Economi sche Raad (waarin behalve de organisa ties van het bedrijfsleven ook onafhanke lijke deskundigen zitting hebben) ver zocht een permanente commissie in te stellen die de vraagstukken en ontwikke lingen die samenhangen met de automa tisering in ons land, op de voeten zal blij ven volgen. Deze commissie zal de rege ring ook terzijde moeten staan met advie zen voor het opvangen van de (onder meer werkgelegenheid) problemen van de automatisering. Dit deelde staatssecretaris dr. J. F. G. M. de Meijer van sociale zaken gisteren mee op de Najaars-Efficiencydag van het Ned. instituut voor efficiency (NIVE) in het Kurhaus te Scheveningen. Harddraverijvereniging. De Hard draverijvereniging „Lisse en Omstreken" gaat vrijdagavond 8 uur de jaarvergade ring houden in de „Nachtegaal" in Lisse. Een belangrijke agenda en grote verlo ting wacht de leden. raal-religieus en psychisch-soeiaal. Rede nen hiertoe zijn onder meer de „functie verduistering" van het priesterlijk ambt, de status-vermindering en de theologische en sociologische onzekerheden rondom de ambtsuitoefening. Onlangs is door zestig deskundigen een rapport over deze materie aan het bestuur van het pastoraal instituut van de Ne derlandse kerkprovincie uitgebracht. Het bepleit de oprichting van een bovenom schreven adviesbureau, het facultatief stellen van het celibaat, de mogelijkheid dat seculiere priesters privé (op kamers, op een flat) kunnen gaan wonen, een vrijere beroepskeuze voor de regulieren (dus de mogelijkheid om ook een vak te kiezen dat niet onlosmakelijk met het ambt van priester gezien wordt), de mo gelijkheid voor geestelijken tot vrij so ciaal contact, het opheffen van hun juri- sche verplichtingen ten aanzien van ge bed, brevier en retraite en vele andere ingrijpende zaken. Paus Paulus heeft gasteren 120 Neder landse militairen, die geholpen hebben bij de watervoorziening van Florence, in audiëntie ontvangen. De paus dankte de militairen in het Frans hartelijk „voor dit voorbeeld van authentieKe christelijke liefdadigheid, door van Nederland te komen om broe ders in nood bij te staan". Aan het einde van de audiëntie reikte de paus aan de militairen medailles uit. Nabij de centrale Hemweg in Amsterdam is een truck met op legger gekanteld en in de berm beland. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. MAASTRICHT. Op 15 april van dit jaar moest een overwegwachter in Sittard behalve zijn slagbomen ook nog de vei ligheid van een onderhoudsploeg op de spoorbaan bewaken. Hierdoor raakte hij zo in de war, dat hij vergat zijn bomen te sluiten. Er ontstond een botsing tussen een trein en de auto van aannemer Jan Bosch uit Geleen, die daarbij zeer ernstig werd gewond. De officier van Justitie bij de Maas trichtse rechtbank eiste gisteren een on voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. De man is dadelijk na het ongeluk door de directie van de NS geschorst uit zijn functie. Nog diezelfde maand is hij met pensioen gestuurd. Een keuring wees uit, dat hij lichamelijk en geestelijk voor de functie van overwegwachter totaal onge schikt was. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. Corsten, heeft vijf maanden gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering geëist te gen een negentien-jarige Groesbeker we gens brandstichting in Groesbeek en om streken. Hij bekende op 21 augustus een veld- schuur in brand te hebben gestoken, waar in pakken geperst hooi en stro waren opgeslagen. De jonge Groesbeker had in zijn woonplaats en ook in Apeldoorn al eerder branden gesticht. Stadsschouwburg, vandaag en donder dag 20 u.: Musical „Heerlijk duurt het langst" van Annie M. G. Schmidt en Har ry Bannink. Immanuelkerk (Van Egmondstraat), donderdag 20 u.: Concert door koren en solisten o.l.v. Pieter de Jong. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Gold- finger", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Topsecret Djiboeti", 14 j. Van donderdag af 19 en 21.15 u.: „Operation Grossbow", 14 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Mar riage on the rocks", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules en de hel van Dzjengis Khan". 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „The Chase", 18 jr. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Jeanne d'Arc", 14 j. Van donderdag af 20.15 u.: „Strangers in the night", 14 j. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Terreur der driften", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Es", 18 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Too hot to handle", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Mijn wapen is wet", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „De jacht op het boterbriefje", 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Alfie de verleider", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de .tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Vishal. Expositie van werk van zondags schilders. Tot 19 december. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondags van 13 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Harry Prenen. Da gelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zon dag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13-16 uur: Expositie van etsen van Rem brandt. Museum Van Looy (Kamperlaan): Schil derijenexpositie „Henk de Vries 75 jaar". Op werkdagen van 10 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 1 januari 1967. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13 3u tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. Julianalaan 43 (Overveen): Expositie van schilderijen van Josef Santen. Dage lijks van 14 tot 17 u. Tot 12 december. Bloemenheuvel (Bloemendaal): Exposi tie van werk van Bloemendaalse kunste naars. Dagelijks van 14 tot 17 u. Tot 17 december. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, vandaag 20 u.: en donderdag 14 en 20 u.: Begrotingsvergade ring. Raadhuis Halfweg, vandaag 19.30 u.: Raadsvergadering Haarlemmerliede en Spaarnwoude. WOENSDAG 7 DECEMBER City, 20 u.: Derek Flint". Stadsschouwburg, 19.30 u.: Opvoering „Pierewiet" door Onderwijzers Toneelver eniging Kennemerland. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aquarellen van Harry Visser: 19-21 uur. Tot 11 december. DONDERDAG 8 DECEMBER City, 20 u.: „De klokkenluider van de Notre Dame". Stadsschouwburg, 19.30 u.: Opvoering ..Pierewiet" door Onderwijzers Toneelver eniging Kennemerland. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aquarellen van Harry Visser; dagelijks van 10-18 en 19-21 uur; zondag van 13-17 uur. Tot 11 decem ber. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater, 19 u.: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen"; 21.15 uur: „Angé- lique". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De schaamtelozen". DONDERDAG 8 DECEMBER Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie aquarellen, tekeningen en olieverven van Roelof Klein en plastieken van Pieter van Heerden; geopend van 9-12.30 en 13.30-18 uur. Stadskantoor, 9-12.30 en 13.30-17.30 uur: Expositie „Gronings expressionisme"; de tentoonstelling duurt tot en met 29 decem ber. DONDERDAG 8 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Agent X77, opdracht moord". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Frankie and Johnny1". HEAO-school. Ten behoeve van hen die een functie in het hogere middenkader van het bedrijfsleven ambiëren begint Amsterdam in augustus 1967 met een gemeentelijke school voor hoger eco nomisch en administratief onderwijs (HEAO). Amerikanen. Terwijl het aantal Duitse toeristen in Amsterdam in het afgelo pen jaar met bijna vier percent is ge daald, steeg het aantal Amerikaanse toeristen met ruim acht percent. In de eerste helft van dit jaar steeg het nog eens met zes percent. De verwachting is dat in 1970 550.000 Amerikanen Ne derland zullen bezoeker} en in 1975 het miljoen zal worden bereikt. Secretaris. Tot secretaris van de Raad voor Europese Zaken, een vast college uit de ministerraad, is benoemd drs. D. M. Ringnalda, tot dusver raadadvi seur bij het kabine,t van de minister president. De heer Ringnalda is tevens secretaris van de Algemene Verdedi- gingsraad, eveneens een vast college uit de ministerraad. TV-zender. De nieuwe televisie-steunzen- der in de Wieringermeer, die, zoals is bericht, gaat proefzenden, zal volgende week afwisselend op kanaal 39 en 45 een testbeeld uitzenden. Op 24 decem ber worden over beide kanalen f roef programma's uitgezonden. ADVERTENTIE Plukvers uit Spanje (na 48 uur al op uw tafel boordevol sap en zon, en ...30% rijker aan vitamine C. Profiteer er meteen volop vanl Het K.N.M.I. deelt mee: Het komende etmaal komt ons land onder invloed van een nieuwe Oceaan-de pressie, waarvan het centrum bij IJsland is gelegen. Voorafgaande aan de nieuwe storing passeert eerst een gebied met wat hogere luchtdruk met weinig wind, maar in de loop van de nacht neemt de wind echter weer toe uit zuidwest tot zuid. De mistvelden, die in het gebied van hogere luchtdruk voorkomen, zullen daardoor worden verdreven. Het neer- slaggebied van de depressie zal ons land in de loop van de dag bereiken. De neer slag zal in hoofdzaak regen zijn, maar hier en daar kan vooraf wat natte sneeuw vallen. WERKRAPPORTEN Maximum- en minimum- temperaturen binnen- en buitenland wind- richtir max. temp. a 5 6 SS Den Helder onbewolkt nnw 2 2 Ypenburg mist verand. 4 1 Vlissingen mist z 4 1 Eelde geh. bew. zzw 3 -0 De Bilt geh bew'. z 3 -0 Twente geh. bew. z 3 -0 Eindhoven geh bew. zzw 3 -0 Z.-Limburg sneeuw z 3 -0 Helsinki zw. bew. z -3 -6 Stockholm zw. bew. z 5 1 Oslo motregen windst. 3 Kopenhagen sneeuw z 4 2 Aberdeen onbewolkt wzw 6 1 Londen onbewolkt zw 9 -1 Amsterdam mist wzw 3 1 Brussel geh. bew. wzw 3 -0 Luxemburg onbewolkt no -0 -4 Parijs geh bew. windst. 3 -0 Bordeaux mist nnw 13 7 Grenoble onbewolkt windst. 3 -5 Nice onbewolkt n 13 4 Berlijn geh bew. o 3 -1 frankfort geh. bew. n 5 1 München mist windst. -0 -3 Zürich geh. bew. zo 1 -8 Oenève geh. bew. n 2 -4 Locarno onbewolkt windst. 6 -10 Wenen licht bew. nnw 1 -0 Innsbruck licht bew. w 1 -15 Belgrado regen zo 5 2 Athene onweer o 21 14 Rome licht bew. rind 12 4 Barcelona licht bew. ono 6 Madrid licht bew. n 11 3 Mallorca half bew. nno 14 6 Lissabon motregen n 16 13 Dr. Prinsenhal, 20 u.: Jubileum-concert door Hoogoven Harmonie. Donderdag 8 december Zon op 8.34 uur; onder 16.29 uur. Maan op 3.42 uur; onder 14.32 uur. Maanstanden Nieuwe maan 12 dec. 4.14 uur Eerste kwartier19 dec. 22.41 uur Volle maan 27 dec. 18.44 uur Hoog en laag water in IJniuiden Woensdag 7 december Hoog water 11.19 uur en 23.56 uur. Laag water 6.46 uur en 19.17 uur. Donderdag 8 december Hoog water 12.26 uur en uur. Laag water 8.03 uur en 20.22 uur. Het hoog en laag water te Zand voort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te lJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 2