Nadelig saldo muziekschool van Haarlemmermeer verdubbeld Maatregelen om de kosten te drukken noodzakelijk VAN BRSSMEN-MNZim SUPER en NORMAAL BENZINE C. Kool veertig jaar bij Raiffeisenbank Hillegom m Dubbel padvindershuis in Bloemendaal gereed SUCROSA UTT Zullen we het droog houden? is fantastisch! BENT U TEGEN de weekmarkt op de Grote Markt? Bijdragen van de buitengemeenten te laag geraamd Plannen voor bouw van 32 woningen in Zandvoort P. Kleefstra 40 jaar bij Van Herwaarden Laag tarief wmm Benoemd tot adjunct-directeur T.V.-toestellen niet vanavond, maar volgende week in raadzaal Strenge straffen tegen Lijnden Na zeventien jaar: Zaterdag heeft de opening plaats Sportorganisaties willen nieuwe huren voor de sporthal weten Enquête over folder „Kiezen en Delen" Wè&ÊP®* WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Nieuw gemeentehuis van Rloemendaai nogmaals te bezichtigen In Hillegom OVERDEKT SERVICE - STATION SCHOUWTJESLAAN 23 VAN BREEMEN HUISBRANDOLIE - HAARDBRANDOLIE en óók BENZINE. enfant terrible LIQVOR 'wmrnm WÊÊËm «Pt V 'MÈtÊ Leden Bouwbedrijfsbond in Zandvoort gehuldigd Ontmoetingscentrum voor bejaarden in Bloemendaal Van Poecke(Hoofddorp) voor 4 duels geschorst Stuur ons bericht, of teken de lijsten. FLOWER SHOP HAARLEM, Grote Markt 12 f Er bestaat in Haarlemmermeer reden tot bezorgdheid over het steeds stijgende nadelige saldo van de muziekschool. Dit blijkt uit het memorie van antwoord, dat door het college van B. en VV. van Haar lemmermeer aan de raadsleden is toege zonden. Het nadelige saldo van de mu ziekschool bedroeg in 1966 54.350. Voor het komende dienstjaar is dit saldo be groot op een bedrag van 115.000,-, een bedrag dat echter kan worden terugge bracht op ongeveer 100.000,-. Naar aanleiding van deze begroting hebben enkele raadsleden het college ge vraagd of dit tekort geen onrustbarende vorm gaat aannemen. Destijds is door het gemeentebestuur een onderzoek inge steld naar de financiële gevolgen, die de stichting van een muziekschool voor de gemeente zou hebben. Er was toen ge bleken, dat de uitgaven van een muziek school voor ongeveer 50 percent door een gemeentelijke bijdrage gedekt zouden moeten worden. De door het bestuur van de muziekschool opgestelde begroting voor 1967 geeft aan, dat 70 percent van de uitgaven van dat jaar door een gemeen telijke bijdrage gedekt zullen moeten wor den. B. en W. achten dit percentage aan de hoge kant, maar nu enkele gegevens wat beter zijn komen vast te staan, is gebleken, dat het tekort tot ongeveer 102.000 verminderd kan worden. Zeker 5000,- meer dan was geraamd zal aan schoolgelden ontvangen kunnen worden. Ook de post jaarwedden is in de begroting van het bestuur van de school te hoog geschat, terwijl naar de mening van B. en W. de post van de bijdragen van buitengemeenten te laag is gehouden. Het «is niet meer dan billijk, dat buiten gemeenten een bijdrage verlenen, die gelijk is aan de netto kostprijs per leer ling. Maar ook wanneer het nadelige saldo wordt teruggebracht tot een bedrag van ongeveer 100.000,- bestaat er reden tot ongerustheid, immers in dat geval zal het tekort per jaarlijks lesuur 625,- be dragen, wat bijzonder hoog is. Dit tekort wordt voor een belangrijk deel veroor zaakt door buitengewone omstandigheden, die bij de oprichting van de school niet voorzienbaar waren. Allereerst is de ontwikkeling van de muziekschool" storm achtig geweest; de aanmelding van leer lingen overtrof ver de verwachtingen. Voorts bleek in het eerste jaar van het bestaan van de muziekschool, dat zij sterk concurrerend werkte ten opzichte van de in de gemeente aanwezige privé- docenten; omdat er steeds vanuit is ge- Het bestuur van de Zandvoorts.e wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" werkt thans plannen uit voor de bouw van 32 woningen aan de Celsius- straat in Zandvoort noord-oost. Het zou den zoals de reeds bestaande woningen in deze straat ééngezinswoningen moeten worden. gaan dat de muziekschool geen concurre rende positie behoort in te nemen, was het bestuur genoodzaakt nu reeds maatre gelen te treffen waarvan aangenomen was dat zij eerst na een vijfjarig be staan getroffen zouden moeten worden; een aantal muziekdocenten is met de daarvoor in aanmerking komende leerlin gen in de muziekschool opgenomen, wat met een belangrijke uitgavenstijging ge paard moest gaan. Om een verdere stijging van het nadeli ge saldo tegen te gaan, kunnen naar de mening van B. en W. de volgende maat regelen genomen worden. Het niet meer inpassen van privédocen- ten met hun leerlingen in de school; het niet meer aannemen van leerlingen voor instrumentaal onderwijs, tenzij deze leer lingen afkomstig zijn uit de a.m.v.-klasse van de school; het voorlopig afzien van uitbreiding van het assortiment instru menten waarvoor onderwijs gegeven wordt; het verhogen van de tarieven voor. instrumentaal en algemeen vormend on derwijs; het vormen van grotere klassen voor algemeen vormend onderwijs, waar- Het nieuwe gemeentehuis van Bloemen- daal in Overveen, zal vrijdagavond 9 de cember tussen 8 en 10 uur weer zijn opengesteld voor belangstellenden. Om streeks half negen zal een herhaling wor den gegeven van het dichtspel van Michel van der Plas „De Sleutel tot het Hart", dat bij de officiële opening van het gemeentehuis door scholieren is opge voerd. Op 5 december 1926 trad de heer J. Kleefstra in Hillegom in dienst bij Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken, als expeditiechef. Deze functie, die met de jaren toenam in verantwoordelijkheid bleef hij 40 jaar vervullen. Voor de wijze waarop hij dit deed werd hij gisteren door het bedrijf gehuldigd. In de morgen wer den hij en zijn familie door de directie in de kantine ontvangen. In tegenwoordig heid van het personeel sprak de heer D. van Herwaarden namens de directie woorden van dankbaarheid en waardering tot de jubilaris. Bij de gebruikelijke enve loppe met inhoud had hij het genoegen hem ook de gouden legpenning van de Maatschappij van Nijverheid en Handel te mogen overhandigen. Daarna overhan digde hij de jubilaris een Delfts-blauw wandbord. De heer J. Hofkes prees namens het kantoorpersoneel de collegialiteit van de heer Kleefstra, door zijn nooit aflatende humor bij iedereen als een goed collega waardering vindt. Hij overhandigde hem een dia-tafel, met toebehoren. 's Middags had er in Treslong een ge animeerde receptie plaats waarbij dui delijk bleek dat de heer Kleefstra zich ook in de kringen van expediteurs en han delaren een groot aantal vrienden wist te maken. 's Avonds werd in intieme kring het feest voortgezet. ADVERTENTIE Tank in een overdekt service-station door het aantal lesuren beperkt wordt; het heffen van een op de netto kosten per leerling gebaseerde bijdrage van de buitengemeenten. Over deze maatregelen zullen B. en W. met het bestuur van de muziekschool tot een vergelijk proberen te komen. ADVERTENTIES PARIS De heer C. Kool uit Hillegom herdacht dinsdag het feit dat hij 40 jaar verbonden is aan de Coöperatieve Raiffeisenbank „Hillegom Begonnen als jongste bedien de heeft hij de groei van deze bank mee gemaakt. Hij had daarin een groot aan deel. De administratie stond al die jaren onder zijn leiding, terwijl de propaganda zijn volle aandacht had. De tweemans bank groeide in die jaren uit tot een met 20 mensen, het aantal spaarders van 540 tot 8000. Buiten zijn werkzaamheden als procu ratiehouder is de heer C. Kool een mu ziekliefhebber. Zijn functies van organist van de gereformeerde kerk en dirigent van enkele koren waren aanleiding om hem te benoemen als lid van de Culturele Raad. Ter gelegenheid van dit jubileum neeft het bestuur besloten hem te benoemen tot adjunct-directeur der bank. Tijdens de overweldigend druk bezoch te receptie die de bank hem aanbood in Treslong, gistermiddag van 3 tot 5 uur, waren het voltallig bestuur en de leden van de raad van advies aanwezig, met de directeur van de bank, de beer B. Sna ter. Verder was aanwezig de directeur van de CCRB, de heer J. Wilschut uit Utrecht, die in zijn toespraak wees op de Er staan vanavond geen televisietoestel len in de Haarlemse raadzaal opgesteld tijdens het behandelen van de begroting 1967. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers had de bedoeling de raadsleden de gelegenheid te bieden de uitzending van het programma „Inburgeren", waarin Haarlem deze keer een belangrijke rol speelt, te volgen. Vanavond besteedt de televisie echter hoofdzakelijk aandacht aan de voetbalwedstrijd Ajax-Liverpo'ol en burgemeester Cremers heeft er geen behoefte aan de raadsleden de kans te bieden deze te zien. Volgende week, woensdag 14 december, komen de toestellen wel in de raadzaal. Die dag is er 's avonds weliswaar ook een uitzending van een voetbalwedstrijd, na melijk de return Liverpool-Ajax, maar na afloop van deze strijd om de Europdcup komt het programma „Inburgeren" op de buis. De begrotingsdebatten zullen die woensdagavond met voor voetballen, maar wel voor het programma „Inburgeren" worden onderbroken. Tijdens een bijeenkomst van de afdeling Zandvoort van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft de heer A. N. H. Bruseker uit Haarlem namens het hoofd bestuur negeti leden van de afdeling ge huldigd voor hun langdurig lidmaatschap. De heer Bruseker wees in zijn toe spraak onder meer op de vele moeilijke jaren die de bond vooral in de voor-oor- logse jaren doormaakte. Vervolgens ging hij over tot huldiging van de heer J .Terol, die vijftig jaar lid van de afdeling is. Als aandenken aan dit zeldzame jubileum ontving de jubilaris een zilveren cassette. De heren W. Paap, Jb. Paap, J. Mole- van Duijn en J. Weber die veertig jaar lid van de bond zijn ontvingen de gouden speld van verdienste. De here W. Paap, Jb .Paap, J. Mole naar en W. Koper waren een Kwart eeuw lid van de afdeling. Aan hen werd de zilveren herinneringsspeld uitgereikt. Tijdens de drukke receptie kreeg de jubilaris een legpenning aange boden. grote menselijkheid van de jubilaris. Door deze hoedanigheid, ontstond een prettige samenwerking met de plaatselijke directie, met het personeel en ook met de directie van CCRB en Raiffeisenbank in Utrecht. Spreker had meerdere jaren als inspec teur de bank in Hillegom gecontroleerd en daar een grote mate van medewerking ondervonden, in het bijzonder van de heer Kool. Als blijk van waardering en dankbaar heid had het centraal bestuur besloten hem de legpenning, een afbeelding van het embleem waarvan een afbeelding staat voor de ingang van het Hoofdkan toor te Utrecht aan te bieden. Deze pen ning werd tot nu toe uitgereikt aan per sonen met zeer grote verdiensten in de Raiffeisen-wereld. Namens een cotnitë, samengesteld uit rekening-courant-houders bij de bank in De Zilk, waar enige jaren geleden de heer Kool bij de opzet en exploitatie van een bijkantoor van zijn zorg blijk gaf, sprak de heer J. van Haaster een dank woord. Hij overhandigde de heer Kool een envelop met inhoud. Een groot aantal ge schenken en bloemstukken werden de ju bilaris en zijn echtgenote tijdens de re ceptie overhandigd. Op initiatief van de heren VV. J. Wilms Floet, H. G. van Riessen, de Bloemen- daalse arts J. H. M. Egberts en de ar chitect H. W. van Kempen wordt maan dag 12 december een algemeen ontmoe tingscentrum voor alle gezindten voor bejaarden geopend in het parochie huis „Sparrenheuvel" (naast de r.k. kerk) aan de Bloemendaalseweg J39 in Bloemen daal. Het bestuur van de Bispinckstichting heeft „Sparrenheuvel" laten opknappen, nu de Maria-kleuterschool het gebouw heeft verlaten. Het Bispinckbestuur heeft de zaal voorlopig gratis beschikbaar ge steld voor deze ontmoetingsmogelijkheid voor alle bejaarden van 60 jaar en ouder. Later zal het bestuur misschien een klei ne vergoeding moeten vragen voor huur, verlichting en verwarming. Alle bejaarden, die weinig aanspraak hebben of die op de een of andere wijze behoefte hebben om eens van gedach ten te wisselen met mensen van gelijke leeftijd om de dagelijkse sleur te onder breken zijn er welkom en hebben vrije toegang. Voor ontspanning -is er een lees tafel ingericht met ochtend-, week- en maandbladen, alsmede een kleine biblio theek. Voorts kan men er kaarten, dam men, schaken, en domino spelen of zo maar gewoon een praatje komen maken. Voor de heren is er een grote biljartka mer beschikbaar. „Sparrenheuvel" zal voorlopig elke morgen, behalve op zondag voor dit doel geopend zijn van half tien tot twaalf uur. (Van onze sportredactie) Drie spelers van de voetbalclub Lijn den zijn geschorst voor de onregelmatig heden, die plaats vonden tijdens de wed strijd tegen St. Martinus. De Badhoeve- dorper J. van Leeuwen werd zelfs voor vijf jaar geschorst wegens zeer ernstig wangedrag tegenover de scheidsrechter zowel tijdens als na de wedstrijd. Voor ruw en onverantwoordelijk spel kreeg J. Steenman een schorsing van vier wed strijden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De aan voerder van Lijnden kreeg een voorwaar delijke schorsing van twee wedstrijden met een proeftijd van een jaar omdat hij in zijn taak als aanvoerder tijdens deze wedstrijd te kort was geshoten. Tevens werd hem voor vier maanden het recht ontóegd aanvoerder van een voetbalelftal te zijn. Bali-expositie. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden wordt van 17 december tot 1 maart een expositie ge houden gewijd aan het eiland Bali, wel ke de titel draagt: „Bali, beeld en droombeeld". Na zeventien jaar van voorbereiding zal zaterdagmiddag 10 december om drie uur de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, het dubbele clubhuis van de Padvindstersgroepen „Caprera" en „Harlu" van het Neder landse Padvindstersgilde aan de Bergweg in Bloemendaal feestelijk openen. Ze ventien jaar geleden begon men plannen te maken, aanvankelijk alleen voor de Capreragroep, voor een nieuw clubhuis, waarvoor in de loop der jaren talloze ac ties zijn gevoerd, ondermeer tal van voor stellingen in het Bloemendaalse Open luchttheater. De Capreragroep met thans honderd meisjes, padvindsters en kabouters, vier de in juli 1965 zijn 20-jarig bestaan. Deze groep, op Hervormde grondslag, was ge durende al die jaren in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan ondergebracht. Me vrouw N. A. Bakkeren-Cassee was des tijds de oprichtster van de groep. Gedu rende zeven jaar fungeerde zij eerst als leidster en later als hoofdleidster. Dooi de evacuatie werd het werk stopgezet. Op 22 februari 1945 volgde de aansluiting bij het Nederlandse Padvindstersgilde. De huidige hoofdleidster, is mevrouw E. H. P. Ringma-van der Wart. Van de Harlugroep, de open (neutrale) groep, is mevrouw Suze M. Blom-Kete laar al sinds 1945 de hoofdleidster. Ook deze groep heeft tot nu toe steeds een zwervend bestaan geleid. Hij telt thans 128 meisjes en vond ondermeer onderdak aan de Rustenburgerweg, de Hoge Duin en Daalseweg en in drie koetshuizen aan de Midden Duin en Daalseweg. De eerste installatie van deze groep, die startte met 24 padvindsters en 24 kabouters had in december 1937 plaats in huize „Nieuw- Hartenlust" aan de Hartenlustlaan in Bloemendaal. Voor de bouw van dit dubbele club huis in oecumenische zin was een bedrag van 60.000 nodig. Door het gemeente bestuur van Bloemendaal werd 40.000 beschikbaar gesteld, af te lossen in veer tig jaar. Het overige bedrag werd door de ouders gefourneerd gedeeltelijk uit eigen middelen en gedeeltelijk door het plaat sen van obligaties bij de ouders. Voor de bouw werd ook veel materiaal beschik baar gesteld. Het clubhuis werd ontwor pen door de heer G. B. F. Hoes uit Bloe mendaal en de bouw werd uitgevoerd door de Nationale Woningbouw Crediet n.v. te Haarlem. Dit jaar, vóór de bouw vakvakantie was men met het grondwerk gereed. Twee leidsters zijn al van 1945 af bij de Harlugroep, die al zes jaar*helemaal geen clubhuis meer had en onderge bracht was in scholen of bij de ouders thuis, vandaar dat deze bouw bepaald in een behoefte voorziet. De meisjes hebben zich aangepast (ondermeer door de moder ne uniformen) aan de nieuwe werkwijze in het Padvindstersgilde. Dit geldt vooral voor de senioren tussen de 13 en 16 jaar. Bij beide groepen is het contact met de oud-padvindsters nog altijd levendig. De districts-commissaresse van Bloemendaal, Velsen en Zandvoort, mevrouw G. D. Bre- dius-Gockinga uit Aerdenhout, alsmede de assistent-hoofdleidster van de Harlugroep, mevrouw A. C. Vrij-Bertelsmann, en na tuurlijk ook- de reeds genoemde höofd- leidsters Ringma en Blom hebben zich zeer ingespannen om deze bouw bij het gemeentebestuur van Bloemendaal te be pleiten. (Van onze sportredactie) Vertegenwoordigers van Haarlemse af delingen van sportbonden hebben donder dagavond een bespreking met de gemeen telijke dienst voor sport en jeugdzaken en de zalsporteommissie van de Haar lemse sportraad. Onderwerp van gesprek zal zijn de verdeling van de spelruim te in de nieuwe sporthal, die op 21 janu ari officieel geopend wordt. De besturen van de sportorganisaties zijn van mening, dat B. en W. van Haarlem voor donder dagavond moeten laten weten dat zij oor spronkelijk vastgestelde huurprijzen die te hoog worden geacht zullen ver lagen. Zij menen, dat het andere geen zin heeft om over de verdeling van spel ruimte te praten, aangezien vele bonden bij de huidige huurprijzen geen gebruik willen maken van de sporthal. De besturen van het basketbal- en vol leybaldistrict hebben al een prijsopgave van het Krelagehuis' gevraagd, teneinde daar hun competitie eventueel voort te zetten. Momenteel spelen zij daar al en betalen 67,50 per avond. Zij zijn bereid om in de nieuwe hal, Kennemer sporthal genaamd, 135,- te betalen. Het district Haarlem van het Nederlands Handbal Verbond overweegt te blijven spelen in het Heemskerkse sporthal, waarheen de handballers al enkele seizoenen uitwijken. Voor de Kennemer sporthal vragen B. en W. per uur 50,- voor handbal en mi crokorfbal, 60 voor basketbal en f 67,50 voor volleybal. (Van onze sportredactie) Verschillende amateurvoetballers uit Haarlem en omgeving zijn door de straf- commissie van de KNVB wegens wange drag op het voetbalveld geschorst. Zo werd F. van Poecke van Hoofddorp Boys voor vier wedstrijden geschorst omdat hij tij dens de wedstrijd tegen NAS op 30 ok tober een tegenstander probeerde te trap pen. De TYBB-speler Meekel werd voor belediging van de scheidsrechter in de wedstrijd tegen WA voor drie wedstrij den, waarvan een voorwaardelijk, ge schorst met een proeftijd van een jaar. ADVERTENTIE (geen saccharine) In plaats van suiker. Goedgekeurd door de MVS zonder saccharine, voor de slanke lijnl Tweehonderd Haarlemmers krijgen waarschijnlijk nog deze week een enquêtekaart thuis, waarin hun gevraagd wordt hun mening te geven over de vo rige week in Haarlem huis-aan-huis ver spreide folder „Kiezen en Delen" over de gemeentebegroting. De namen van de tweehonderd Haarlemmers zijn geheel willekeurig uit het bevolkingsregister ge trokken. Op de kaart, die ongefrankeerd terug gestuurd kan worden, wordt ondermeer gevraagd of de betrokkene vorige week de folder „Kiezen en Delen" heeft ont vangen, of hij hem gelezen heeft, of hij hem interessant vond, of de uiteenzet ting voldoende duidelijk was en of er nog bepaalde wensen en suggesties bestaan. Burgemeester en wethouders van Haar lem, die al enkele gunstige reacties op de folder hebben ontvangen, hopen' aan de hand van deze enquêtekaarten een beeld te krijgen van de ontvangst van de voor lichtingsfolder, die voor het eerst de bur ger direct bij de begroting van de ge meente betrekt. De debatten in de ge meenteraad over deze begroting zijn van middag begonnen. De vergaderingen gaan vanavond door. Tevens wordt morgen vergaderd, alsmede volgende week maan dag, woensdag en donderdag. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 4