25.000 KNIPSELKRANT ïeren FRANSE Liverpool against the Provo's Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Ons vervolgverhaal WIJ KOCHTEN ZEER VOORDELIG FLESSEN CHAMPAGNE actuele Amerikaanse roman William Lederer en Eugene Burdick DAAROM BIJ UW KRUIDENIER van voor (Kop uit de Daily Mail) I ADVERTENTIE pier van Bandor gelost werd. Lange rijen mannen liepen op een sukkel drafje de loopplanken af, beladen met kisten en zakken. Ze kwamen ge bukt naar beneden en ze gingen on beladen, met gestrekte ruggen te rug. Het havengebied was maar klein, maar de behoeften van Sar- khan waren ook maar gering. Aan weerszijden van de haven was vol doende ruimte voor uitbreiding- „Ik zie de vicieuze cirkel heel goed, Bandor," zei Hajn. ,,De enige mogelijkheid is blijkbaar hulp van buitenaf. Maar zoals je weet. heb ik me altijd verzet tegen militaire hulp, of die nu van China, Rusland of de Verenigde Staten kwam. We zijn een neutraal land en zo zou ik het graag willen houden." „Je hebt op de vergaderingen van de raad altijd dat standpunt ingeno men," zei Bandor. „Bandor, zoals je weet. ik heb acht jaar in de Verenigde Staten ge woond," zei Hajn. „Om de paar jaar ga ik terug om mijn militaire ken nis op te frissen en bij te blijven. Ik weet wat er in Washington om gaat. Weet jij wat anti-oproer hulp is?" Bandor schudde vol aandacht zijn hoofd. „In Washington noemen ze het C.I. Counter Insurgency. De op zet is pro-communistische oproerige bewegingen in bevriende of neutrale landen tegen te gaan. Nu menen wij dat er hier geen communistische agi tatie is, maar weten we dat wel ze- ker? Er zijn namelijk toch wel enke le aanwijzigingen voor. Als we door de communisten bedreigd worden, hebben we recht op alle mogelijke hulp van de Amerikanen, van radio stations af tot voedsel toe. De voor raden zouden bij tonnen ons land binnenstromen." Hij zweeg even. „Ik ban bang dat enkele leden van de raad het die richting willen uitsturen om uit onze financiële moeilijkheden te geraken. Al zal het een zware taak voor je zijn, Bandor, toch hoop ik dat je je ertegen zult blijven verzetten onze neutrale houding prijs te geven." Bandor zweeg en keek Hajn van opzij aan. Hij maakte vlug enkele berekeningen. Maandelijks liepen hoogstens zeven schepen Haidho bin nen. Hij had de Amerikaanse hulp acties voor Thailand, Formosa en Laos bestudeerd. In Sarkhan zou een bescheiden hulp het aantal schepen kunnen doen stijgen tot vijfenveertig. De werven van Bandor NV zouden de benodigde meerdere havenruimte in enkele weken voor gebruik gereed kunnen maken. „Er zijn ook nog enkele bijkomen de vormen van militaire hulp, zelfs als het communistische gevaar gewe ken zou zijn," zei Bandor naden kend. „Op Formosa verlenen de Ame rikanen grote steun aan een program ma van opvoedkundige en landbouw kundige bijstand als een soort over gang naar het beëindigen van de hulp. Bovendien zou een flinke onder handelaar erop kunnen aandringen dat de Amerikanen het land voorzien van zijn eigen fabrieken voor munitie voor kleine wapenen, onderdelen voor vervoermiddelen, reparatiewerkplaat- sen voor elektronische apparaten. (Wordt vervolgd.) Na de lunch nam Hajn Bandor mee naar het exercitieterrein van de Koninklijke Academie. Hij liet Bandor een nieuw machinegeweer zien, de M 60, dat ze pas ontvangen hadden. Ze hadden er zes gekocht en zes ten geschenke ontvangen van de Verenigde Staten. Hajn ging vol be wondering met het wapen om en liet er de uitstekende hoedanigheden van zien. Het had een veel grotere vuurkracht dan het oude kaliber 50, was lichter, doorstond beter het kli maat van de rimboe en was veel gemakkelijker te bedienen. Bandor stak zijn hand uit en raak te het wapen aan. Het. zag er slank, glanzend en bedrieglijk uit, zei hij. Hij was eigenlijk bang van vuurwa penen. Toen ze het exercitieterrein ver lieten, vroeg Hajn of Bandor er ipts op tegen had als ze wat langs de rivier wandelden in de buurt van de pier en de opslagplaats van Bandor. Deze stemde hier gretig in toe. Hajn zei dat hij wat ontspanning nodig had. Hij vond het jammer dat deze M 60's de enige nieuwe wape nen waren die Sarkhan zijn kleine, maar dappere leger in jaren zou kunnen geven. Maar hij begreep het, zei hij: Sarkhan was een arm land en de kans op oorlog was gering. Het kantoor van Bandor was ge vestigd in een groot oud pakhuis aan de oever van de rivier. Het zag er bouwvallig uit, maar het was ge bouwd van sterk djatihout dat in de loop van de tijd hard en solide was geworden. „En wat denkt u van mijn rapport, generaal?" „Eerlijk gezegd verontrust het me. Ik begrijp eruit dat we in de gebrui kelijke moeilijkheden verkeren van een klein land met een landbouweco nomie. We zijn overgeleverd aan de seizoenen, de oogst, het stijgen en dalen van het peil der rivieren, de opbrengst van de ertsaderen in de tinmijn." „Wat wij nodig hebben. Hajn. en op elke vergadering van de Kroon raad heb ik dat naar voren ge bracht, is de een of andere lichte industrie die gemakkelijk kan over schakelen op bepaalde produkten die men in het buitenland gebruiken kan," zei Bandor „Maar in je rapport zeg je dat ons daarvoor de middelen ontbreken. Om het maar kort te zeggen, we zijn bankroet." „Sedert de oorlog zijn we voortdu rend min of meer bankroet geweest," zei Bandor- „Niet erg, maar een beetje. De hulp van de Verenigde Staten en van de Verenigde Naties hebben ons er bovenop gehouden. Dit jaar is niet slechter dan vorige jaren. Maar omdat we een landbouw- natie zijn en we genoeg te eten heb ben, loopt ons bankroet niet zo in het oog." Bandor zweeg even. „Dat is onze moeilijkheid. Het wordt niet opgemerkt. Andere noodlijdende na ties zijn weer financieel gezond ge worden. Wij blijven bankroet. We hebben geen kapitaal om een lichte industrie te vestigen, daarom kun nen we geen kapitaal vormen en daarom kunnen we geen lichte in dustrie in het leven roepen." Hajn gaf geen antwoord. Hij keek naar het enige schip dat aan de CHAM Df*1 Sloffen. Meer dan honderd studenten van de universiteit van Massachustts, onder wie veel negers, hebben een petitie in gediend waarin zij verzoeken het boek „Huckleberry Finn" van de Amerikaan se schrijver Mark Twain te verbieden, omdat dit boek „het maken van ras senonderscheid zou bevorderen en de negers zou voorstellen als wezen, „die sloffen, meloen eten en giechelen". ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. kanten. De punt en de twee weerhaken zijn vlijmscherp. De schacht is roodge lakt, en aan het uiteinde zijn zwarte ve ren bevestigd, die ervoor zorgen dat de pijl niet afwijkt uit zijn koers. Plotseling ziet hij iets eigenaardigs. Dit is misschien interessant"zegt hij tot de commandant. „Vlak onder de punt loopt een diepe krat over de schacht van de pijl." Comman dant Fang haalt een beetje ongeduldig zijn schouders op. oefenzaal zou hebben ontboden." Rechter Tie is intussen naar de tafel gelopen waarop, behalve Soe's helm, een pijl ligt, waarvan de punt nog roodbruin is van geronnen bloed. „Dit is zeker het wapen waarmee de moord is gepleegd"? vraagt hij. „Ja, er is niets bijzonders aan die pijl", antwoordt Fang. „Sandaardmodel". Rechter Tie wil het moordwapentoch wat nauwkeuriger bekijken. Hij neemt de pijl op en bestudeert hem van alle 17. „We hebben Tsjeng met algemene stemmen schuldig verklaard", zegt com mandant Fang. „Vanuit gerechtelijk oog punt is de zaak glashelder. Nog steeds zijn we van mening dat Tsjeng niet het type leek om zo'n laffe moord te plegen, maar kennelijk hebben we ons in hem vergist. Het verhaal van het briefje dat de ondercommandant hem zon hebben ge stuurd, bewijst wel dat hij liegt. Het is tegen alle regels dat Soe hem naar de van onze constructie geraakt! Ik eis schadevergoe ding!" Maar voor hij een bedrag kon noemen wees de automobilist verblekend naar een punt, verder op de weg. „W-wat is d-dat?" stotterde hij. „W-wat gebeurt daar?" „Het zal een eenvoudige verstandsverbijstering zijn! verklaarde Joris. „Ik zal mij even zelf overtui gen. D-daarriep de bestuurder uit. „K-kijk de aarde be-be-beweegt!" En zo was het. Maar de ver klaring was eenvoudig. Hapwap was bij het eten van een onderaardse gang naar het Mnntgebouw eenvoudig weg wat te hoog onder het straatdek gekomen 50. De automobilist was helemaal niet te spreken over het feit dat het wegdek onder zijn voertuig was weggezakt. „Wat is dit voor een grap?" tierde hij. „Betaal ik daarvoor m'n wegenbelasting?" Het is treurig!" sprak Joris naderbij tredend. „Zo ivordt de vooruitgang gestuit!" „Inderdaad" beaamde de an der. „Het is geen stijl! Maar ik eis schadevergoeding „Ik doelde niet op U" verbeterde Joris. „Ik doelde op het werk van ons, aangesloten bij de Gemeentelijke Waterwerken! U hebt daarnet een vitaal onderdeel HE.EINPEL'JK DE (SOE: DE f Te PAkfCEN 'J pa«5t csoep B'JM'JN MEUPELSj' PIE AAET DIE ■ZWARTE «stippen A1EE'. DIE niet! dieande PE.' borrelden snel bij Costa Plenta op. Dat bleek al bij de eerstvolgende sluis, waar hij de sluiswachter een flink bedrag aan geld overhandigde. In Nederland zou zo iemand zich nooit laten omkopen, maar in de woestijn ligt dat anders. „Ik zal ze wel tegenhouden," beloofde de sluiswachter. „Die komen hier niet voorbij, dat beloof ik u." Toch is hij nu al een heel eind voor," zei Karo en Tutu krijste verontwaardigd: „Smerrrige strrreek." „Met mopperen komen we niet vooruit,' zei Bram streng. „Weg met die steen en varen. Voor de tweede maal zal kapitein Costa Plenta zo'n grap niet met me uit halen." Het was wel wat erg voorbarig om zo iets te zeggen. Want de slechte ideeën 697. Wat Bram boven water haalde, be vestigde slechts zijn vermoedens. „Een steen. een zware steen. daarmee heeft kapitein Costa Plenta mij dus belet te vertrekken," zei hij boos. „Dat is dus de manier, waarop hij deze wedstrijd wil winnen. Maar let op. het zal hem toch niet lukken. Het bewijst al leen maar, dat hij bang van mij is." (,'opi/rif/fif opera mundl Jj C.oiHjriflhl opera mundi

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 9